Extra waterbuffer nodig in wijk PZC Lijsttrekkers moeten het ontgelden PvdA Hulst wil af van regelwoud Bijzondere voorbode van de lente Weigeren bloedtest bestraft Werkstraf voor bezit xtc en mes Eetpiraat opgepakt in Middelburg Commotie burgeradvies theater Ruim honderd hectare in bebouwd gebied Zeeuws-Vlaanderen Lelieveldt over raadsverkiezing Politiek forum in Zwingebouw Cadzand Politieke agenda Boete voor bezit traangas dinsdag 28 februari 2006 MIDDELBURG - Een 62-jarige inwoner van Knok- ke-Heist is gisteren in Middelburg veroordeeld tot acht maanden rijontzegging en 800 euro boete voor het weige ren van een bloedtest. Daarnaast kreeg hij nog twee maan den voorwaardelijke rijontzegging. Het rijgedrag van de Belg viel 28 oktober vorig jaar in Oostburg nogal op. „De auto kroop over de rotonde", stond er in het proces-verbaal te lezen. Een blaastest wil de niet vlotten, omdat de man astmatisch is. Nadat een aantal blaassessies mislukte, bood de agent hem aan in plaats daarvan een bloedproef af te laten nemen. Daar had de man geen trek in, hetgeen als weigering werd opge vat. Zijn raadsman hield het op een communicatiestoor nis. „Mijn cliënt is van Italiaanse afkomst. Zijn tempera ment heeft hem al meer parten gespeeld." De verdachte was volgens de strafpleiter daarnaast de Nederlandse taal niet machtig. De Belg verscheen gisteren overigens niet op de zitting. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Vlissingen wegens bezit van xtc-pillen en een keukenmes veroor deeld tot 240 uur werkstraf plus 100 uur voorwaardelijk en 250 euro boete. Volgens de verdachte was hij op 16 juli vorig jaar op de Vlissingse kermis 'van de wereld' nadat hij twee xtc-pillen had geslikt en daarbij alcohol had ge dronken. Bij het fouilleren vond de politie nog eens zes xtc-pillen en het keukenmes. In de strafmaat speelde mee dat de Vlissinger nog in zijn proeftijd zat van een veroor deling voor een geweldsdelict. MIDDELBURG - In een restaurant in de Lange Noord straat in Middelburg is zondagavond een man aangehou den die zijn maaltijd niet kon betalen. De man had voor bijna 34 euro gegeten in het restaurant. Na het eten vertel de hij dat hij geen geld had. De politie heeft hem aange houden, de man zei de rekening later alsnog te willen vol doen. MIDDELBURG - Het college van B en W heeft, tegen de afspraken in, geprobeerd om het burgeradvies over het nieuwe theater te beïnvloeden. Dat zeggen WD, Groen- Links en de ChristenUnie. De drie fracties hebben schrif telijke vragen gesteld aan het college. Een dag voordat de commissie-Te Veldhuis, die het bur geradvies heeft voorbereid, met haar informatie naar bui ten kwam, stuurde het college nieuwe kostenberekenin gen naar de pers. Die berekeningen wijken sterk af van die van de commissie. De afwijking was het stex-kst voor de locatie Zuidsingel. Die variant was bij de berekenin gen van het college tien miljoen euro duurder dan bij die van de commissie. De partijen vermoeden dat het college de discussie over het theater heeft willen sturen. „Ik heb het idee dat men sen alles mogen kiezen, maar niet de Zuidsingel", zegt K. Hamelink (ChristenUnie). „Het college vaart een eigen koers en maakt het er voor de mensen niet makkelijker op. Er wordt een politiek spelletje gespeeld. Mensen wil len hun zin doordrijven." door René van Stee TERNEUZEN - Klimaatveran deringen en de stijging van de zeespiegel vereisen maatregelen om wateroverlast in de toe komst te beperken. Hiervoor is niet alleen extra bergingscapaci teit nodig in het buitengebied, maar ook in de bebouwde kom men. In het bebouwde gebied van Zeeuws-Vlaanderen is behoefte aan ruim honderd hectare nieu we waterberging. Die uitkomst volgt uit afspraken in het Natio naal Bestuursakkoord Water en de voor Zeeland opgestelde Deelstroomgebiedsvisie. De ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis en waterschap Zeeuws- Vlaanderen hebben inmiddels de handen ineen geslagen. In een stedelijk waterplan werken zij de noodzakelijke maatrege len uit. „Water wordt nog meer dan nu onderdeel van ruimtelijke orde ning in de woonomgeving. En dat is nodig omdat we steeds va- ka- de gevolgen van waterover last ondervinden. Meer buffer- ruimte is niet alleen nodig om wateroverlast te bestrijden, maar ook om water vast te hou den in droge periodes", legt de Terneuzense wethouder P. Ha melink (milieu) uit. De gemeenten moeten hun stede lijke waterplan - inclusief maat regelen - voor 1 januari 2007 ge reed hebben. Uitvoering van de eerste werkzaamheden is in de loop van volgend jaar voorzien. De ambitie is dat voor 2015 alle maatregelen zijn genomen om volgens de huidige inzichten in 2050 'droge voeten' te houden. Maar er is meer, want op basis van de Europese kaderrichtlijn water zijn verregaande maatre gelen nodig om de kwalititeit van het oppervlaktewater te ver beteren. Onder meer de gemeen telijke rioleringsplannen van de drie gemeenten lopen hier ook op vooruit. Hamelink: „Er komt dus veel op ons af. Ook in financiële zin, want uitvoering kost ettelijke miljoenen. Maar we moeten niet alles zien als een bedreiging. Er liggen ook volop kansen, vooral omdat de maatregelen niet al leen zijn gericht op beter water beheer en betere waterkwali teit, maar onder meer ook op verbetering van de woonomge ving, recreatieve mogelijkheden en natuurontwikkeling." De gemeenten en het water schap voeren hun werkzaamhe den afzonderlijk uit, maar af stemming is essentieel omdat di verse projecten gemeentelijke grenzen overstijgen en samen werking ook kosten bespaart. Hamelink noemt Philippine in dit verband een goed voorbeeld. Daar moet twee hectare opper vlaktewater worden gecreëerd. Op basis van een eerste verken ning is het de bedoeling om dit te doen door vergroting van de vijver in het Spuikompark en het openleggen van de oude wa tergang aan de zuidkant van het dorp. Daardoor is het mogelijk om de oude wallenstructuur te herstellen. Recreatie Bovendien is het de bedoeling de werkzaamheden te koppelen aan mogelijkheden voor recrea tief medegebruik (zwem, vis- en speel water, kanoroutes), verster king van de Ecologische Hoofd structuur (het beleid om natuur gebieden met elkaar te verbin den), bevloeiingsmogelijkheden voor de landbouw en het herstel van de Staats-Spaanse fortenli nie die door heel Zeeuws-Vlaan deren en een deel van Vlaande ren loopt. Hamelink: „Weliswaar staat er nog helemaal niks vast en moe ten nog tal van procedures wor den doorlopen, maar op deze ma nier is het duidelijk dat we werk met werk maken", aldus de wet houder. Zodra alles in Philippine klaar is, is het ook mogelijk een deel van het hemelwater af te koppe len van de riolering. Daardoor krijgt de zuiveringsinstallatie van het waterschap minder wa ter te verwerken en verstoren waterpieken het zuiveringspro ces niet. Ook de overstort van vervuild rioolwater bij overvloe dige regenval wordt hierdoor in belangrijke mate teruggedron gen. door Elian van't Westeinde AAGTEKERKE - In de stal van Peter de Korte aan de Zuidweg in Aagtekerke is het feest. Daar heeft een schaap in één uur tijd zes lammetjes gekregen. De lammetjes en moeder schaap, maken het erg goed. De Korte moest wel een beetje assisteren toen de vierentwintig pootjes be gonnen te spartelen en de lam metjes de wijde wereld in wil den. „Vaak zitten de lammetjes in de knoop. Dan komen er in eens vier pootjes uit. Een zes- ling is heel bijzonder. De pasge borenen zijn allemaal ongeveer even groot en gezond. Omdat ze 147 dagen in de buik van moe der schaap hebben gezeten, zijn ze helemaal voldragen." De Korte is trots op zijn ooi. „Ze is een Flevolander, dat is een vruchtbaar ras. Vorig jaar in februari kreeg ze een vijfling. Ze heeft nu binnen één jaar elf lammetjes op de wereld gezet. Ze heeft ook genoeg melk voor haar kinderen. We hoeven nau welijks flesjes te warmen. Het is een bijzonder schaap, onze num mer 38." Net als hun moeder krijgen de drie ooitjes en drie rammetj.es geen namen. Ze worden geoor merkt. In elk oor een blik. Sneu", vindt De Korte. De zes- ling gaat over een week of zes de wei in. Dan zijn ze groot ge noeg om rond te huppelen en te ontkomen aan kraaien. De familie De Korte bij de zes lammetjes en moeder schaap. Vlnr Pieter, vader Peter de Korte, Willem en Rianne. foto Lex de Meester Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzcfnl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - De PvdA in Hulst wil af van het woud aan regeltjes. Lijsttrekker P. Weemaes van de Hulster sociaal democraten wil de welstand goeddeels afschaf fen en ook de regels voor kapver- gunningen versimpelen. Volgens Weemaes komt het de gemeentelijke financiën ten goe de als aanzienlijk geschrapt wordt in de regels. „Als we de ambtenaren vijf procent minder werk kunnen geven, dan levert ons dat een half miljoen euro op. De tijd die vrijkomt, kunnen de ambtenaren gebruiken voor nuttiger zaken." Weemaes wil voor zo tachtig procent af van de regels voor welstand. „Alleen in de binnen stad van Hulst zouden wel- MIDDELBURG - H. Lelieveldt, universitair docent politicologie aan de Roosevelt Academy, houdt aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen een lezing in Middelburg. Zijn verhaal heeft als titel: 'Waarom u op 7 maart zeker (niet) moet gaan stemmen'. Hij praat over de belangrijkste ont wikkelingen in de lokale poli tiek sinds de Fortuynrevolte van 2002. Lelieveldt zal in zijn le zing het vele wetenschappelijke onderzoek naar de relatie tussen burgers en politiek koppelen aan voorbeelden uit de Zeeuwse lokale politiek. Lelieveldt publi ceerde een groot aantal artike len over het lokaal bestuur en lo kale politiek in onder meer. het vakblad Binnenlands Bestuur en andere tijdschriften. De le zing is donderdag 2 maart vanaf 19.30 op het Binnenplein van de Drukkerij in Middelburg. standsregels moeten gelden en moeten we vasthouden aan een bepaald beeldkwaliteitsniveau. Voor de rest zouden burgers zelf moeten kunnen uitmaken wat ze willen bouwen. We moeten af van die betutteling." Ook voor wat betreft de kapvergunningen zou de gemeente het zichzelf en de burgers makkelijker moeten maken, stelt Weemaes. „Wijs een aantal bomen aan die behou den moet blijven en laat de rest vrij. Als we niks doen, komen er alleen maar meer regels bij en dat moeten we niet willen. Poli tiek moet er animo zijn om de re gelgeving in Hulst aanzienlijk te verminderen." CAD ZAND - De Stichting Dorpsraad Cadzand houdt vrij dag een politiek forum in het Zwingebouw aan de Prinsest raat in Cadzand. De lijsttrekkers van de Sluise politieke partijen hebben toege zegd deel te nemen aan dit de bat. Het forum begint om 19.30 uur. Dinsdag 28 februari TERNEUZEN - Yarazaal. Scheldethea- ter - 19.30 uur - politiek debat Terneu zen FM met vertegenwoordigers van al le raadsfracties. Woensdag 1 maart SLUIS - raadzaal belfort Sluis - aan vang 19.30 uur - slotdebat met alle lijst trekkers van de gemeente Sluis. Donderdag 2 maart HULST - Dienstencentrum De Lieve - 19.30 uur - BN/De Stem-lijsttrekkersde- bat over onder meer binnenstad Hulst en Kloosterzande aan Zee. Vrijdag 3 maart CADZAND - Zwingebouw, Prinsest raat - aanvang 19.30 uur - lijsttrekkers debat van Dorpsraad Cadzand, waarbij het vooral over de toekomstvisie voor Cadzand zal gaan. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Koudekerke voor het bezit van een traangasbusje 180 euro boe te opgelegd. Bij een inval in zijn woning, op 23 november 2004, trof de politie in de slaapkamer een busje met CS-gas aan. (Advertentie) Toch houdt menig politici deze dagen met niet uitgesproken angstgevoelens de berichtge ving in verschillende media in de gaten. Want wat hebben de tonpraters, wagenbouwers en doldwaas verklede feestvier ders allemaal over hen te mek keren? Niet te veel, hopen ze, want je weet maar nooit of dat gevolgen heeft voor de verkie zingen. Eén keer jouw naam in een negatief verband is zo erg nog niet, maar tien keer in een halfuur... liever niet! Misschien was het daarom dat er gistermiddag tijdens de Spie- kerscomer bij café De Rijn vaart in carnavalbolwerk Sas van Gent niet al te veel politici hun gezicht lieten zien. Wethou der Cees Liefting zag de bui zon dag al hangen, toen hij tijdens de verschillende stoeten maar weinig verwijzingen naar de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen voorbij zag trekken. „Wacht maar, wij komen bij de spiekerscorner nog wel aan de beurt", riep hij. En gelijk kreeg hij, hoewel zijn naam slechts één keer in een flauw grapje werd genoemd. Zijn collega Adhémar van Waes, behalve wethouder ook lijsttrek ker van het CDA, moest het va ker ontgelden. „Weet je dat Van Waes een vakantie heeft ge boekt? In Sint Albèèèrt. En weet je wat-ie daar doet om zijn va kantie te bekostigen? Zigeuner schnitzels verkopen!", refereer de spiekerkoning Ronald Möring uit Zuiddorpe aan de commotie rond de inmiddels af geschoten verplaatsing van het woonwagencentrum naar een plek ten noorden van de wijk Sint Albert in Sas van Gent. Van Waes, voor één dag de 'she riff van Sas', glimlachte eens. Zijn uiting van vrolijkheid was niets vergeleken met het gebul der van VVD-concurrent Pim Broekhuysen, die als een perso (Advertentie) Zeeuws-Vlaamse politici worden te kakken gezet door spiekers tijdens carnavalsfeest door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Politici zeg gen deze weken meer dan eens knotsgekke dingen in de hoop er stemmen mee te winnen. Maar wie wat over een ander durft te roepen, moet ook niet te kinderachtig zijn om zelf iets te incasseren. Zeker niet in car- navalstijd, laat staan in verkie zingstijd. En al helemaal niet als die twee zaken ook nog eens in dezelfde periode vallen. foto Camile Schelstraete juist in Terneuzen een Alzhei- mercafé is. Maar nu weet ik het: de gemeenteraad zit daar ook. Weet je trouwens waarom er hier vandaag zo weinig politiek gekakel te horen is? Juist, ze zijn allemaal op gehokt! Verder nog venijnige tikjes? Nee, niet echt. Hoewel, een feestvierder uit Terneuzen had er nog wel eentje in petto, maar durfde zijn grap niet door de mi crofoon te brullen. „In Sas is het elk jaar carnaval, in Terneuzen niet. Maar daar be gon ik vorige week toch even aan te twijfelen. Je ziet overal rode borden van de PvdA, fel oranje borden van de SGP en als klap op de vuurpijl om de twintig meter een gele poster, waarop Cees Freeke van de LCF met zijn lach verraadt dat hij eigenlijk maar een clown in Circus Lonink is!" In de spiekerscorner werden de diverse lijsttrekkers flink op de hak genomen. nage uit de befaamde televisie serie 'Allo 'Allo de Betekoppen- stad onveilig maakte. „Gut meurning! Of ik vandaag aan politiek doe? Neuh, er geldt een etiquette tijdens dit feest. Car naval en politiek gaan niet sa men, dat is nut dune. Maar als ze me vragen of ik iets in de poli tiek doe, ontken ik dat*natuur lijk niet." Even later moest de liberaal aanhoren hoe Möring hem, of eigenlijk zijn vrouw, met een aardappel in de keel te kakken zette. „De vrouw van Pim Broekhuysen ging laatst bood schappen doen. Werd ze door een wesp gestoken. Zij naar de dokter, maar ze wilde niet ver tellen waar ze gestoken was. Was te gênant, want het was op een wel heel intiem plekje. Weet je waar? In de Aldi! Burgemeester Jan Lonink, met zen. Maar eigenlijk had hij dat een beetje aan zichzelf te dan ken. Zijn recent geopperde idee voor een derde koffieshop vlak bij de grens was voor meerdere spiekers een voor de hand lig gende irikopper. Neem de uiteindelijke winnaar van de spiekerscorner Ward Kersbulck uit Terneuzen, die als hippie de microfoon greep. „Ik was vanochtend nog bij kof fieshop Checkpoint. Co van Schaik was er ook. Die stond de plantjes water te geven." Möring deed er daarna nog een schepje bovenop. „Heb je het al gehoord? Van Schaik heeft een contract getekend bij Douwe Egberts. Daarom wil-ie een der de koffieshop beginnen." Frank Dumez kon het ook al niet laten om de Temeuzense politici de oren te wassen. „Ik vroeg me laatst af waarom er een indianentooi de absolute te genpool van Adhémar van Waes (door spieker Ward Kers bulck omgedoopt tot Addegeno- wa van Waes) kwam er met een enkele vingerwijzing heel goed vanaf. De absolute pisang? De afwezige Co van Schaik, wet houder en lijsttrekker van de PvdA in de gemeente Terneu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37