Bij Oranje besognes even vergeten Hedrick en Davis zorgen voor een lach Guus Hiddink kan in Rusland zes miljoen per jaar verdienen Deense voetballer wil niet naar Israël Voorzitter Real Madrid stapt op NEC en Been zijn er bijna uit Anthuenis moet stoppen als trainer Chelsea vervangt het knollenveld Smith toch naar WK indoor Van Basten: foute keuzes Kromkamp Gretha Smit nog in Turijn Medewerker UCI lekte over stalen Armstrong Verkamman en Borst komen met eigen kledinglijn Veel internationals hebben hun club met een slecht gevoel achter zich gelaten dinsdag 28 februari 2006 2( MADRID - De voorzitter van Real Madrid, Florentino Pé rez, heeft gisteren zijn functie bij de Spaanse voetbalclui neergelegd. Hij liet dit in een buitengewone bestuursver gadering weten. De 58-jarige Pérez was' sinds cle zoma van 2000 preses van de Koninklijke. „Ik heb om een vergadering gevraagd omdat ik denk da de club een andere leiding nodig heeft. Ik heb daarom be sloten op te stappen", lichtte Pérez toe na afloop van d vergadering. Medebestuursleden stelden Fernando Mai tin als vervanger aan. Onder Pérez' leiding trok Real de afgelopen zes jaar voc ruim 700 miljoen euro aan spelers aan. Ondanks al dez investeringen stevent Real voor de derde keer af op eg seizoen zonder groot succes. Na de nederlaag van zondaj tegen Mallorca bedraagt het verschil met koploper Barce lona al acht punten. Bovendien verloor de ploeg vorig week de eerste wedstrijd in de achtste finales van d Champions League thuis met 1-0 van Arsenal en wei voortijdig uitgeschakeld in de nationale beker. ANP/AFl NIJMEGEN - Tenzij er op de valreep nog een kink in if kabel komt, wordt Mario Been vanmiddag gepresenteer als de nieuwe trainer van NEC. De onderhandelingen nit de 42-jarige Rotterdammer en diens zaakwaarnemer Ro Jansen waren gisteravond in een vergevorderd stadiun Volgens technisch directeur Leen Looyen van NEC moe ten er alleen nog wat kleine plooien worden gladgestre ken. Been, nu nog werkzaam als coach van Excelsior, te kent in Nijmegen voor twee seizoenen. GPD BRUSSEL - De voormalige bondscoach van België, Aire Anthuenis, heeft zijn carrière als voetbaltrainer beëre digd. De 62-jarige Belg is gestopt om medische redenec Hij was per 1 januari werkzaam als coach bij zijn grot liefde Lokeren. Sinds half februari kon hij door hartklad! ten zijn functie al niet meer uitoefenen. Onder leiding van Anthuenis slaagden de Rode Duivels niet in om zich voor het eindtoernooi om de Europese tik (2004) en de wereldtitel (2006) te plaatsen. Half oktob* vorig jaar verbrak de Belgische voetbalbond het contrac met de geplaagde coach. ANP/Belga LONDEN - Chelsea is begonnen met het vernieuwen va de grasmat. Het veld van de Engelse kampioen verkeerd in erbarmelijke staat. De meeste grassprieten waren vei dwenen en door slidings ging het veld lijken op een omge ploegde akker. De nieuwe grasmat moet klaar zijn voo zaterdag 11 maart, als Chelsea in eigen huis de derby te gen Tottenham Hotspur afwerkt. GPD PAPENDAL - Rutger Smith mag volgende maand toe 'Ve] meedoen aan de WK indooratletiek in Moskou. De kogei ze^ stoter voldeed niet aan de eis van vormbehoud, maar re- basis van zijn prestaties het afgelopen jaar kreeg hij cle mentie van de nationale atletiekbond KNAU. De WK wor den van 10 tot en met 12 maart gehouden. ANP ZEIST - Een aantal maanden ge leden dacht bondscoach Marco van Basten in Jan Kromkamp de nieuwe rechtsback van het Nederlands voetbalelftal te heb ben gevonden. Inmiddels is hij van AZ via Villarreal bij Liver pool terechtgekomen en speelt hij sporadisch. Van Basten: „Het is wel verve lend dat Kromkamp, die in prin cipe een goede speler is, de foute keuzes maakt in zijn carrière." De coach is helder over het ver val van de verdediger: „Het is jammer dat iemand op die ma nier zijn eigen kansen vergooit en ook ons daar niet mee helpt. Jan is nou typisch een geval van iemand die meer met randzaken bezig is. Tenminste, zo komt het op ons over. Staat veel in kran ten en in columns en zo, maar hij vergeet dat hij bij de basis moet zijn. Jan moet keuzes ma ken. A, een club vinden waar hij veel speelt en B, waar hij goed kan verdienen. Daarin heeft hij niet goed gekozen. Als je bij Vil larreal niet veel speelt en je bij Liverpool hetzelfde overkomt, dan denk ik dat je niet verstan dig bent,ANP TURIJN - Gretha Smit is giste ren niet met de Nederlandse olympische ploeg meegereisd naar Zwolle. De schaatsster ver blijft nog in Turijn wegens fami lieomstandigheden. Haar zus Marianne ligt in de Ita liaanse stad in het ziekenhuis, gaf sportkoepel NOCNSF giste ren als verklaring voor de afwe zigheid in de speciale trein van de Oranje-afvaardiging naar Ne derland. NOCNSF wilde niet zeggen wat er met haar aan de hand is. Smit kwam in Turijn al leen uit op de aflossing. ANP door Windy Kester KOPENHAGEN - De Deense voetballer Bo Svensson heeft be dankt voor de vriendschappelij ke interland morgen tegen Is raël. Svensson bedankte voor de trip uit angst voor de gevolgen van de Mohammed-karikatu- ren. De speler van Borussia Mön- door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Guus Hiddink is de voornaamste kandidaat om na de zomer technisch directeur te worden van de Russische voet balbond. Zijn zaakwaarnemer Cees van Nieuwenhuizen beves tigt dat de trainer van PSV hoog op het verlanglijstje staat van de Russen. Hiddink zou in Mos kou een jaarsalaris van min stens zes miljoen euro kunnen verdienen. Hiddink wil niet ingaan op het bericht. „Voorlopig geef ik ner gens commentaar op. Binnen en kele weken zal wel duidelijk worden wat er gaat gebeuren", aldus de coach van PSV. De Russische voetbalbond ziet in Hiddink de man die de organi satie van het nationale voetbal op Europese leest moet schoeien. De contacten met de bond zouden lopen via Roman Abramovitsj, de puissant rijke eigenaar van Chelsea. Hiddink kent Abramovitsj persoonlijk, onder meer door de transfers van Kezman, Robben en Alex én door de relatie die Piet de Visser als scout van die club heeft. Het contract tussen Hiddink en -Vlc PSV loopt formeel door tot me dio 2007. Beide partijen hebbei echter een clausule laten opne men, die het mogelijk maakt on de verbintenis tussentijds beëindigen. Hiddink zou in d? ^I0 geval een bedrag van 500.000 eu ro moeten betalen. Dat kwamei gn club en trainer twee jaar gele den overeen, toen de Raad va; Commissarissen openlijk vraag' tekens plaatste bij de hoogt* van het contract en de betrok' kenheid van Hiddink. Basissalaris Onduidelijk is nog of Hiddifl bereid zou zijn om bij PSV ee: rol als technisch directeur t* blijven vervullen. Dit zou eventueel op parttime basis zijn Hiddink gaf eerder al aan hij komend seizoen meer 'tussei de coulissen' werkzaam wil zijn De kans dat hij dan nog op he veld staat als hoofdtrainer is mi nimaal, zo lijkt. Bij PSV verdient Hiddink eer basissalaris van één miljoen eit ro. Vorig seizoen lagen zijn in komsten eens zo hoog, onde meer omdat hij fors beloon* werd met premies voor het bere ken van de halve finale in d* Champions League. GPD van onze sportredactie AIGLE - Het hoofd van de medi sche afdeling van de internatio nale wielrenunie UCI, dr. Zorzo li, heeft informatie gelekt aan een journalist van L'Equipe. Die schreef vorig jaar het ver haal over het vermeende epo-ge- hruik van Lance Armstrong. De Franse krant publiceerde in augustus dat er sporen van epo zijn gevonden in zes urinemon sters van de Amerikaanse ren ner uit 1999. Zorzoli heeft de UCI gevraagd hem te schorsen tot de zaak volledig is opgehel derd. Dick Pound, voorzitter van het antidopingbureau Wada, liet bij een ontmoeting tijdens de Win terspelen aan Hein Verbruggen, vice-voorzitter van de UCI, we ten in bezit te zijn van vijftien kopieën van dopingcontrole van Armstrong. Uit onderzoo'; bleek dat Zorzoli deze overhan digde aan de journalist vat L'Equipe. „Het is vervelend dat dit is beurd", aldus een hoge official van de UCI. „Zorzoli vervuil een belangrijke rol binnen d* UCI en wordt gewaardeerd doo: zijn team en ook door de ren ners. Hij heeft helaas de risico'! van zijn werk onderschat," De UCI had tot nu toe verklaard dat er één uitslag van een do- pingtest van Armstrong was ge bracht, maar nu blijkt dat Zor zoli vijftien exemplaren heeft ge geven. Hij zou ook hebben gewe ten dat de journalist bezig was met een artikel om te bewijzen dat Armstrong nooit toestem ming heeft gevraagd om medicij nen te gebruiken, nadat hij was hersteld van kanker. ANP/'AFF door Rudy Boogert GOES - Matty Verkamman en Hugo Borst komen met eigen shirts van het Nederlands voet balelftal. Deze nieuwe kleding lijn introduceren de twee voet balschrijvers als reactie op hun conflict met het Amerikaanse sportmerk Nike over de nieuwe shirts van Oranje. Verkamman en Borst zijn de geestelijke vaders van de nieu we tenues waarin Oranje komen de zomer op het WK voetbal ac tief zal zijn. Deze outfits zijn ge baseerd op modellen die het Ne derlands elftal in lang vervlogen tijden droeg. Het Zeeuws/Rot terdamse duo kwam met het idee, Nike voerde het uit. Verkamman werd daarvoor fi nancieel tevreden gesteld, door dat Nike een aanzienlijk deel af nam van zijn boekenserie Oran je Toen en Nu. Borst moest het echter doen 'met een glas melk en een uitsmijter', zoals Verkam man het verwoordde. Dat schoot de Rotterdamse schrij ver, columnist en ,tv-analist in het verkeerde keelgat. Borst weigerde vorige maand aanwezig te zijn bij de presenta tie van het nie.uwe tenue op het Europese hoofdkantoor van Ni ke in Hilversum. Verkamman verklaarde zich solidair met zijn collega. Het tweetal heeft inmid dels juridische stappen onderno men om hun ideeën financieel gecompenseerd te krijgen van Nike. Ze worden daarin bijge staan door prof. dr. H. Loon- stein. Deze advocaat stond in het verleden de Wassenaarse vleeshandelaar Van der Bent bij in zijn 'botsing-rechtszaak' te gen prinses Maxima. Los van deze juridische gang hebben Verkamman en Borst nu besloten om hun eigen Oranje shirts op de markt te brengen. „Twee grote sportmerken staan achter dit idee", vertelde Ver- kamman gisteren. Daarnaast worden Johan Cruijff en zijn Foundation betrokken bij de plannen. Het- grootste verschil met de nieuwe Nike-tenues zal zijn, dat deze retro-shirts een gouden leeuw op het hart zullen dragen. Een voor Verkamman en Borst essentieel detail dat de ontwerpers van Nike niet had den gehonoreerd. De opbrengstvan de nieuwe Oranje-lijn komt ten goede aan de stichting Breath, die in sa menwerking met voetbalclub Sparta een kinderdorp heeft ge bouwd in Roemenië. Na de eerste training van het Nederlands elftal in Katwijk stonden Ruud van Nistelrooij (rechts) en Mark van Bommel de pers te woord. foto Koen Suyk/ANP chengladbach heeft tegen de Deense media toegegeven zich niet prettig te voelen bij de ge spannen situatie die de spotpren ten in het Midden-Oosten heb ben veroorzaakt. „Ik maak me zorgen over de veiligheid en heb een familie om aan te denken", zegt hij tegen de krant BT. De af gelopen weken staken islamiti sche demonstranten vlaggen en ambassades in brand in protest tegen de publicatie in Denemar ken. De laatste tijd hebben meerdere spelers van het nationale Deen se elftal laten weten ongerust te zijn over hun veiligheid. Svens son is echter de eerste die zijn plek in de selectie opgeeft. De Deense voetbalbond nam vorige week na beraad met het ministe- rie van buitenlandse zaken en de veiligheidsdienst de beslis sing de interland toch te spelen. Volgens de bond is het veilig heidsbeleid in Israël over het al gemeen zo streng dat de Denen zich niet direct bedreigd hoeven te voelen. De spelers zullen zich echter niet gehuld in trainings pakken met 'Denemarken' erop in de stad begeven. Bovendien is het nog" onzeker of de naam van supermaiktsponsor Aria groot zichtbaar zal zijn op de wed strijdshirts. De Arabische we reld boycot Deense producten sinds de cartoonrel. Svensson zou invallen voor Jon Dalil Tomasson en zijn debuut als international maken. Niko lai Stokholm van OB-Odense krijgt nu die kans. GPD door Dick Sintenie KATWIJK - Altijd goed voor de gekwetste voetbalziel: een partij tje voetvolley. Bondscoach Mar co van Basten organiseerde gis teravond tijdens de eerste trai ning van het Nederlands elftal een mini-toemooitje voor zijn in ternationals, van wie er veel hun besognes bij de club even wilden vergeten. Ga het rijtje maar na: de zeven geselecteerde voetballers van AZ werden vorige week uitge schakeld in het Uefa Cuptoer nooi en vexioren gisteren op ei gen veld met 2-1 van koploper PSV. Niet dat de direct betrok kenen in Alkmaar nog geloof den in de landstitel, maar toch: de nederlaag kwam hard aan. De Feyenoorders van het Neder lands elftal meldden zich ook al met een katterig gevoel in Noordwijk. Door het gelijkspel tegen FC Groningen (1-1) zijn ook de Rotterdammers vrijwel kansloos geworden in de titelra- ce. Bovendien werd Nicky Hofs, voor het eerst geselecteerd, zon dag door zijn clubtrainer Erwin Koeman al na een half uur naai de kant gehaald. Hofs en spits Dirk Kuijt maak ten gisteren op het veld van Quick Boys van de gelegenheid gebruik om zich in de stromen- de regen even uit te leven. Die kans was hun clubgenoot Ro meo Castelen niet gegund. De aanvaller is geblesseex-d aan zijn knie en zijn meespelen tegen Ecuador (woensdagavond in de Arena) is twijfelachtig. De oefeninterland staat welis waar in het teken van het WK, maar dat is nog ver weg. Niet voor niets pleit Van Basten er voor om zijn definitieve WK-se- lectie niet al op 15 mei aan de Fi- fa te hoeven doorgeven. Blessu res en de vorm van de dag kun nen zijn keuzes ook in de laatste fase van de voor-bereiding op het WK danig beïnvloeden. Wat dat betx-eft is het lastig voor- Van Basten dat potentiële inter nationals als Mai-k van Bommel (Barcelona), Jan Kromkamp (Li- vei-pool) en Theo Lucius (PSV) bij hun club niet of niet altijd spelen. Om nog maar te zwijgen over het aantal afzeggingen dat afgelopen week binnendruppel de in Zeist: André Ooijer, Wes ley Sneijder, Rafael van der Vaai't, Robin van Persie en Kha- lid Boulahrouz. Ook dat is voor Van Basten in deze fase van de competitie re- den genoeg om zijn spelers niet over de kling te jagen. Dat bete kent in de praktijk: onschuldig vex-tier op het veld, zox-gvuldig gebruik maken van de wisselmo gelijkheden tijdens de intei-land en geen fysieke risico's. Affaire Zekerheden bestaan echter niet in het leven van een profvoetbal ler. Kijk maar naar Ruud vah Nistelrooij, de spits die aan een sterk seizoen bezig is bij Man chester United maar afgelopen weekeinde ontbrak in de finale van de League Cup. Een deel van de Engelse media zag er een affaire in. Van Nistelrooij zelf schoof de vragen over dat. onder werp gisteren glimlachend ter zijde. „Louis Saha speelde in mijn plaats. Hij heeft de meeste wedstrijden in de League Cup gespeeld en veel gescoord. De coach (Alex Fex-guson) was lo yaal naar hem toe. Dat was de uitleg die ik heb gekregen. Na tuurlijk baal ik van het feit dat ik er niet in stond, en ik had graag willen invallen. Maar ook ik heb gejuicht bij onze doelpun ten." Veel woorden wilde de spits er verder niet aan vuil ma ken. Veel viel er ook niet te vra gen, of het rnoest gaan over het toex-nooitje voetvolley. „Tweede gewoi'den", gi-innikte Van Nis telrooij. Ook dat nog. GPD Er kan nog gelachen worden in Alkmaar. Al heeft het dan even niets met voetbal te maken, maar met schaatsen. Chad Hed rick en Shani Davis, de Ameri kaanse gouddelvers van Turijn, zorgden gistermorgen voor de nodige ontspanning bij AZ. door Eric Korver ALKMAAR - Met een brede lach excuseert Chad Hedrick zich nog maar eens. Hij is, zegt de Amerikaanse, winnaar van het goud op de vijf kilometer, niet al te best bij stem. „De slui tingsceremonie in Turijn was een groot feest. De band was goed en ik heb de hele avond meegeschreeuwd Dat was de voorgaande avond. Deze morgen staat Hedrick in de bestuurskamer van AZ, sa men met Davis, goed voor goud op de kilometer. Ingevlogen uit de olympische stad met de privé- jet van Dirk Scheringa, sinds en kele jaren de sponsor van de twee. De tx-otse AZ-voorzitter wil het duo maar wat graag eren bij zijn club. Dat is een mooi klusje voor Louis van Gaal, die zegt vrijwel alle schaatswedstrijden te heb- ben gezien. „En ik heb genoten van je", zegt de trainer tegen Da rts, die toehoort met zijn cap om gekeerd op het hoofd. „Jij doet het op jouw manier, en daar ge loof je in. Nou, dat geldt voor mij ook. En die versnelling van meneer Hedrick op de tien kilo meter was voor mij misschien wel het mooiste moment van de Spelen." Van Gaal kan het niet laten even een flinke spelden- heb shoi'ttrack en langebaan no dig om happy te blijven, maar ik heb geleerd dat het niet samen kan in een olympisch seizoen. Dat hadden ze me al gezegd, maar ik moet zoiets zelf erva ren. Nu weet ik wat ik over vier jaar moet doen. Dan zal ik beter vooi-bereid zijn dan ooit." Maar dan heeft het voox-al Hed rick allemaal lang genoeg ge duurd. De bal die in zijn handen is gedrukt; moet gebruikt wor den. „Waar is de keeper", roept hij. „Ik wil scoren." Buiten blijkt dat de mond van de goed lachse Texaan groter is dan zijn kwalitéiten. Van Gaal bemoeit zich er uitvoerig mee en legt Hedrick uit dat hij zijn stand been toch echt naast de bal moet zetten. „En Shani, jij moet met je binnenkant trappen, niet met je punt." Als Hedrick de moéd al heeft opgegeven, schiet Davis toch nog raak. Hedrick draait zich om, schiet en scoort alsnog. Met een brede grijns loopt hij weg. Ook dit wil hij niet verliezen. Maar hij moet weg, zegt Hed rick. „Naar Los Angeles, waar ik vanavond" te gast ben in de talkshow bij Jay Leno. De ko mende dagen heb ik nog wat af spraken en dan moet ik weer te rug naar Nederland." In Heeren veen nemen de twee dit weekein de deel aan de wereldbekerfina le. Bij het vertrek schiet Davis nog even Scheringa aan, en wijst wat aarzelend op de knoop in zijn stropdas. „Misschien kunt-u me eens leren hoe ik dit goed moet doen, want het is erg moeilijk." Scheringa, op vader lijke toon: „Natuurlijk jongen, kom maar eens langs." GPD prik uit te delen naar zijn spe lers, die inmiddels binnen zijn gekomen, „Die winnaarsmentali teit van jullie, daar kunnen we in Nederland nog wat van leren. En vooral AZ." Het blijft niet bij mooie woor den. Van Gaal heeft twee AZ- shirts meegebracht, met achter op de namen van Hedrick en Da- vis en het nummer één. „Want jullie zijn al kampioenen, wij moeten het nog worden. En als dat gebeurt, nodig ik jullie uit weer hierheen te komen." Davis krijgt nog een extra exemplaar, een miniformaatje voor zijn in middels beroemde knuffelbeer Shani jr. „Echt cool", vindt Da- vis. Passie En geduldig doen ze vervolgens nog eens hun verhaal. Hedrick is trots, zegt hij. Maar ook ge tergd. Want van de vijf gouden plakken op zijn verlanglijstje werd het er slechts eentje, met daarnaast nog zilver op de 10 ki lometer en brons op de 1500 me ter. „Mijn doelen heb ik niet ge haald en daarom ben ik gedwon gen zeker door te gaan tot Van couver 2010. Er zijn nu weer nieuwe dromen. Die heb ik no dig ook, want zonder die passie kan ik niet presteren." En van Davis - ook nog goed voor zilver op de mijl - zijn de Nederlanders voorlopig ook nog niet af, al zal hij de zaken voor taan wel anders aanpakken. „Ik Olympisch schaatskampioen Chad Hedrick probeert te scoren op het trainingsveld van AZ. Shani Da- vis (links) en AZ-trainer Louis van Gaal (midden) volgen zijn verrichtingen. foto Joop Boek/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34