Waterschap zoekt samenwerking Gaat u mee? PZC Schoolmeubels krijgen tweede leven in Polen 1 Dow vreest vertragingen bij zeesluis b b Middelburgs college zaait verwarring bij advies over theater Goes: Zeeuwse Eilanden streeft naar allianties om geld te besparen 1 Inbrekers laten bende achter in bedrijfspand Werkstraf voor pinnen met gestolen bankpas Gehandicapt of chronisch ziek? U kunt met de beste zorg genieten en ontspannen in één van onze stijlvolle en volledig aangepaste hotels. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. Verbeterde Zwitserse knoflook met visolie en Qio Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 Rt op M dinsdag 28 februari 2006 door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft zoeken naar manieren om te bezuinigen op de kosten. Dat lukt vooral door samenwerking met gemeen ten. „En daar zit geen grens aan", zegt waarnemend dijk graaf B. van de Hoef. „Wij blijven zelf initiatieven ne men voor samenwerking met an deren. Maar ook als we worden benaderd, zullen we daarop in gaan. Dit past in ons streven de maatschappelijke kosten van ons werk zo laag mogelijk te houden voor de burgers", stelt Van de Hoef. Zeeuwse Eilanden wil de hef fing en inning van belastingen samen gaan doen met de ge meenten. Om te onderzoeken of dat geld oplevert, is vorige week een overeenkomst gesloten met zes gemeenten (Middelburg, Veere, Vlissingen, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Reimerswaal). Eerder is ook een samenwerking opgezet met de gemeenten Noord-Beveland en Reimerswaal voor het beheer van afvalwater. Met de provin cie en het Rijk wordt samenge werkt bij de bestrijding van gladheid op de wegen. Om te voorkomen dat op de weg die de provincie beheert wel is ge strooid, maar op die van water schap niet, of omgekeerd. Het leggen van verbanden met andere overheden is geen strate gie om het waterschap te veran keren in diverse verbonden en zo onmisbaar te maken, ontkent Van de Hoef. „De discussie over het opheffen van de waterschap pen is gelopen. Het kabinet heeft vorig jaar besloten dat we zelfstandig moeten blijven. Na tuurlijk kan het politieke tij ke ren, maar het is voor ons geen doel om onszelf in stand te hou den." Het enige doel, zegt de waarne mend dijkgraaf, is de kosten voor het uitvoeren van de taken in het waterbeheer zo laag moge lijk te houden. „Als dat lukt, is dat goed voor de burgers. Als die minder geld 'kwijt zijn aan ons, houden zij meer geld over om aan andere dingen te beste den. Daar profiteren andere be drijven dan weer van." De beste 'efficiency-slag' is in de ogen van waterschap Zeeuw se Eilanden een fusie met het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren. Dat zou pas echt veel geld schelen, voorspelt Van de Hoef. Maar het Zeeuws-Vlaamse wa terschap verzet zich, omdat een fusie ten koste zou gaan van de werkgelegenheid daar. De samenwerkingsverbanden van Zeeuwse Eilanden met ge meenten in het eigen beheersge bied (Zeeland boven de Wester- schelde) gaan ten koste van werkgelegenheid bij het water schap, erkent de waarnemend dijkgraaf. Daarover zijn duide lijke afspraken gemaakt met het algemeen bestuur, benadrukt hij. „En wij zijn er ook niet om mensen aan het werk te hou den." Ontslagen De ondernemingsraad van het waterschap heeft geen moeite met de toename van het aantal samenwerkingsverbanden om de tarieven in de hand te hou den. Ook niet als dat banen kost. „We krimpen al enkele ja ren in, maar dat gaat zonder ge dwongen ontslagen", zegt secre taris E. van der Veeken van de ondernemingsraad. Van der Vee ken: „De ondernemingsraad moet op het algemeen belang let ten. De kosten wegen dan zwaar der dan enkele banen. Tenzij er ineens een samenwerking komt die heel veel banen kost. Of wan neer de werkdruk op een afde ling te groot wordt." Zolang dat niet het geval is, is samenwerking het beste voor de toekomst van het waterschap, vindt Van der Veeken. „Want hoe duurder wij worden, hoe eer- der de discussie over het ophef fen van Zeeuwse Eilanden weer begint." door Ali Pankow NIEUWERKERK - Voor de leer lingen van openbare basisschool Duiveland in Nieuwerkerk staan na de voorjaarsvakantie gloednieuwe tafels en stoelen ge reed. Maar het oude meubilair, dat is weliswaar boekhoudkun dig afgeschreven, maar nog lang niet versleten. Vandaar dat di recteur G. Oele besloten heeft een groot deel van deze school meubels cadeau te doen aan een school in Polen. Het restant is voor een luttel be drag verkocht aan ouders die er belangstelling voor hadden. „Ik voel me net een markthandel- aar", lacht Oele maandagoch tend als hij een stapeltje bank biljetten in de schoolspaarpot stopt. „Daar kunnen we weer een extraatje voor de leerlingen van betalen." Hij rekent een een heidsprijs van vijf euro voor een schoolkast of voor een setje van tafel en stoeltje. Het gaat hem ui teraard niet om 'het grote geld'. Vandaar ook zijn besluit een deel van het meubilair af te staan voor Polen. Het echtpaar W. en G. Hage uit Serooskerke is er blij mee. Sa men met hun vriend J. Schuur- bier uit Bergen op Zoom verzor gen zij om de paar weken een transport met hulpgoederen naar Polen. 'Hollandia pomaga Polsec', staat er op hun aanhang wagen: 'Holland helpt Polen'. Oele constateert dat de bereid heid daartoe wat afneemt nu sommige landgenoten de komst van Poolse arbeiders als een be dreiging voor hun eigen baan tjes beschouwen. De Hages en Schuurbier laten zich daardoor niet uit het veld slaan. Ze ken nen veel te goed de schrijnende armoede in veel Poolse dorpen. Zo lang daar geen verbetering in komt, blijven ze ingezamelde kleding en huishoudelijke spul len aanvoeren. „Met de schoolmeubeltjes van obs Duiveland gaan we een school in het dorpje Katwawa blij maken", zegt Schuurbier. Dat worden minstens twee en misschien wel drie transporten naar Polen. „En wat zullen ze er daar blij' mee zijn", verwacht Schuurbier. De nieuwe meubels voor obs Duiveland worden volgende week maandagochtend vroeg af geleverd. „De leerlingen mogen dan een uurtje later naar school komen, zodat alle klassen weer helemaal zijn ingericht", zegt Oele. Voor de1 aankopen is ruim 40.000 euro uitgetrokken. De schoolmeubels worden gedemonteerd en ingeladen voor het transport naar Polen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middel burgse college van burgemees ter en wethouders heeft, tegen de afspraken in, geprobeerd om het burgeradvies over het nieu we theater te beïnvloeden. Dat zeggen de fracties van VVD, GroenLinks en de Christen- Unie. De drie fracties hebben het college schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. Een dag voordat de commis sie-Te Veldhuis, die het burger advies heeft voorbereid, met haar informatie naar buiten kwam, stuurde het college nieu we kostenberekeningen naar de pers. Die berekeningen wijken sterk af van die van de commis sie. De afwijking was het sterkst voor de locatie Zuidsingel. Die variant was bij de berekeningen van het college tien miljoen eu ro duurder dan bij die van de commissie. Sturen De partijen vermoeden dat het college de discussie over het theater met de gepubliceerde cij fers heeft willen sturen. „Ik heb het idee dat mensen alles mogen kiezen, als het maar niet de Zuidsingel is", zegt K. Hame link (ChristenUnie). „Het colle ge vaart een eigen koers en maakt het er voor de mensen niet makkelijker op. Er wordt een politiek spelletje gespeeld. Mensen willen hun zin doordrij ven." De verschillen tussen de bereke ningen worden voor een groot deel veroorzaakt doordat het col lege de jaarlijkse kosten voor de parkeerkelder bij het investe ringsbedrag voor het theater heeft opgeteld. Uit een rapport van een adviesbureau bleek dat de garage jaarlijks een tekort van 1,1 miljoen oplevert. Die stelling wordt betwist door de partijen die nu kritiek op het col lege hebben. Zij geloven niet dat de parkeergarage nauwe lijks gebruikt zal worden. Het college heeft de commis sie-Te Veldhuis voor de voeten gelopen door met eigen informa tie te komen, vindt J. vaj Dijk-Sturm (WD). „We hebber degelijke mensen aan het werk gezet om alles objectief te bekij ken", zegt ze. „Het college schendt de afspraak om zich er buiten te houden. En dat preciei op een moment dat de commis sie niet meer terug kon." Het gevolg is dat mensen geen wijs meer kunnen uit alle varian- ten en de kosten ervan, denk! foS! J. van Nieuwenhuizen (Groen Links). „Het is bijzonder verwar rend .-Mensen vragen ons wat ze moeten geloven. Het is benede alle peil." Hamelink: „Het burgeradvies was toch al niet zo sterk. Op de ze manier wordt het gewoon een farce. De opdracht aan de bur gers wordt er niet makkelijkei °P" De wethouders die zich met he: lwe( theater en de bouwput bezig iani houden, hebben vorige week ge- in[ zegd dat ze de gemeenteraad vil den informeren door de cijfers naar buiten te bi'engen. De com missie-Te Veldhuis heeft voorlo pige versies van de berekenin gen van het college gezien, maai heeft besloten die buiten be schouwing te laten omdat er t( veel onzekerheden inzaten. doo imc MIDDELBURG - Inbrekers heb ben afgelopen weekeinde hui slag geslagen in een bedrijf aan de B'reeweg in Middelburg. De inbraak is gepleegd tussen zaterdagavond negen uur en maandagochtend acht uur. De daders drongen het bedrijfs pand binnen door een ruitje in te tikken. In het bedrijf is een enorme ben de achtergelaten. Levensmidde len, sterke drank en rookwaren zijn weggenomen. Hoeveel de waarde van de gestolen goede ren bij elkaar bedraagt, is nog niet bekend. HOI gratis advertentie Verkeersdrukte bij de Westsluis wanneer de beide bruggen openstaan. foto Camile Schelstraete door René van Stee en Wout Bareman TERNEUZEN - Chemieconcern Dow Benelux maakt zich zorgen over de verkeerssituatie rond het sluizencomplex in Temeu- zen. De 'bloktijd' van twintig mi nuten die Rijkswaterstaat heeft ingesteld in de ochtend- en avondspits, is naar verwachting onvoldoende om het verkeer van en naar het chemiecomplex vrije doorgang te garanderen. Gisteren ontstonden al direct lange files. Woordvoerder F. Neve van Dow gisteren: „We zullen de ontwik kelingen de komende dagen van zeer nabij volgen." Contact over aangepaste werktijden bij Dow is er nog niet geweest. Neve ver wacht dat die de problemen bij de sluizen slechts voor een klein deel oplossen. „Voor mensen in de dagdienst zijn er al flexibele werktijden. Zij hoeven niet stipt om acht uur te beginnen. Daar door kunnen zij tot op zekere hoogte rekening houden met de ontstane verkeerssituatie op het sluizencomplex. Mensen die in ploegendiensten werken kunnen zich er niet op instellen, omdat zij op gezette tijden op hun werk worden verwacht." De Temeuzense verkeerswethou der J. van Schaik verwacht ech ter dat de beschikbaarheid van de zuidbrug tijdens de spits wel degelijk een deel van de ver keersproblemen voor het ver keer van naar Dow ondervangt. Op die tijdstippen is ook de brug bij Sluiskil open voor het wegverkeer. Verder moeten sig naleringsborden op strategische plaatsen, zoals de rotondes bij het busstation en de Wester- scheldetunnel en de kruisingen bij Hoek en Sint-Anna, voorko men dat er een verkeersinfarct op het sluizencomplex ontstaat. De wethouder erkent dat de brug bij Sluiskil een lastig obsta kel vormt, maar verwacht dat automobilisten er buiten de spitsuren toch sneller overheen kunnen. De brug bij Sluiskil heeft volgens hem nog capaci teit over. Hij rekent er wel op dat de irritatie over de wachttij den zal toenemen. „Daarom den ken we na over displays waarop wordt gemeld hoe lang de brug nog open staat." De beste oplossing is volgens Van Schaik een systeem van elektronische voorsignalisatie bij het sluizencomplex en de brug bij Sluiskil, met duidelijke informatie over de openstaande bruggen. Volgens de verkeers- MIDDELBURG - Een twintigja rige inwoner van Goes gaf giste ren in Middelburg toe met een gestolen pinpas voor 870 euro te hebben gepind. Politierechter I. Woltring veroordeelde de Goe- senaar conform de eis tot tach tig uur werkstraf. Hij nam vorig jaar tussen 10 en 16 juni tijdens zijn proeftijd met de pinpas van de partner van zijn moeder vijf keer geldbedra gen bij de bank op. Inmiddels heeft de Goesenaar bijna de helft van het gestolen geld terug betaald en zijn spijt betuigd over het gebeurde. De verdachte had nog een voor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar boven zijn hoofd hangen. De officier van justitie stelde voor, de proeftijd van zes maanden daarvan met een jaar te verlengen. De politie rechter kon zich daarin vinden. wethouder toont de kwetsbaar heid van het sluizencomplex de noodzaak van de aanleg van een tunnel bij Sluiskil nog eens dui delijk aan. „Dat is de beste ga rantie voor een goede verkeersaf wikkeling. Wat mij betreft gaat de eerste spade nog vandaag de grond in." Het Terneuzense D66-raadslid P. van Veen-de Rechter brak gis teren in schriftelijke vragen aan B en W een lans voor een snelle vervanging van de kwetsbare basculebruggen door rolbrug- gen. Half jaar Rijkswaterstaat gaat er vanuit dat de reparatie van de brug over ongeveer een maand kan worden gegund aan een aan nemer. Volgens woordvoerder W. Vinke vergt dat karwei ze ker een half jaar. Gisteren werd duidelijk dat ook één van de lagers van de brug is ontzet. De reparatie moet vrijwel ze ker op de wal worden uitge voerd. Het i'o-ro-schip Tor Flandria, dat zaterdagmiddag de schade aan de brug veroor zaakte, lag gistermiddag nog voor de wal in het Mercatordok in Gent. Over de borgsom, die in de miljoenen, loopt, was op dat moment nog geen overeenstem ming. Het Nederlandse Rode Kruis www.rodekruis.nl +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement Dat knoflook goed is voor het hart, de bloedvaten en de bloeddruk is natuur lijk allang bekend. Nieuw zijn de knoflook multicapsules die niet alleen bijzonder snel'en goed werken, maar die bovendien zijn gecombineerd met een groot aantal andere zeer werk zame preparaten. Wetenschappers zijn er in geslaagd om knoflook vele malen krachtiger te maken. Circulatie Aan het geconcentreerde knoftook- maceraat heeft men heel slim extra kruiden zoals ginkgo, vitaminen, mineralen, visolie en Qio toegevoegd. Daardoor wordt de werking van de actieve stoffen uit knoflook breder en sterker. De knoflook multicapsule heeft dan ook een positieve werking op alles wat in ons lichaam met circu latie te maken heeft. Dagelijkse voedingsstoffen Naast de werkzame bestanddelen bevat elke capsule nog een reeks van natuurlijke stoffen, die de werking van knoflook ondersteunen, versterken en verder uitbouwen. Het gaat om leci- thine, de kruidenextracten maretak, rutine, ginkgo en meidoorn, het mine raal selenium en de vitaminen A, C en B6. Door de complete en gecon centreerde samenstelling van de knoflookcapsules kunt u - met het innemen van slechts één capsule per dag volstaan. GOED VOOR de bloedcirculatie en het geheugen koude handen en voeten extra vitaliteit hart en bloedvaten cholesterol en bloeddruk AANBIEDING VAN DE WEEK verpakking 6o capsules Garlic Vitaal Forte: 12,95 2 verpakkingen 6o capsules: 19,95 Uw voordeel 5,95 volkomen reukloos De kortingsbon kunt u inleveren bij: tievi de rr vent hcid voor plaa hoof Op tot 31 r E)e I stap (unc com: erev is tij GOE jartc Zuic fase naar mee< sing In h ging SBC twee gene Jean 'Vass den Oud' ze lel in pc ten\ enh te g; leen man nog in ei verd In d vier jbesli 2 de gaar Avoi GOE Ram met een 1 sledi ware Telu: teun kopf groe; de 3- joodi De c oml gint, derei tin'g van Amu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32