Geen eigen studie biobrandstoffen Bruinisse voelt zich stiefkindje PZC LSD wil dorpsraden meer invloed geven Fracties willen gebruik maken van kennis provincie Bijzondere voorbode van de lente agenda Politieke agenda GroenLinks sluit campagne af met gratis concert keuze in trouwpakken! 13 Werkstraf voor bezit xtc-pillen Complimentje voor Veere Legaal wildkamperen in Zeeland Auto tegen lichtmast door Elian van't Westeinde AAGTEKERKE - In de stal van Peter de Korte aan de Zuidweg in Aagtekerke is het feest. Daar heeft een schaap in één uur tijd zes lammetjes gekregen. De lammetjes en moeder schaap maken het allemaal erg goed. De Korte moest wel een beetje assis teren toen de vierentwintig pootjes begon nen te spartelen en de lammetjes de wijde wereld in wilden. „Je moet wel een beetje helpen. Vaak zitten de lammetjes in de knoop. Dan komen er ineens vier pootjes uit. Een zesling is heel bijzonder. De pasge borenen zijn allemaal ongeveer even groot en gezond. Omdat ze 147 dagen in de buik van moeder schaap hebben gezeten, zijn ze helemaal voldragen." De Korte is trots op zijn ooi. „Ze is een Fle volander, dat is een vruchtbaar ras. Vorig jaar in februari kreeg ze een vijfling. Bij el kaar opgeteld heeft ze nu binnen één jaar elf lammetjes op de wereld gezet. Ze heeft ook genoeg melk voor haar kinderen. We hoeven nauwelijks flesjes te warmen. Het is een bijzonder schaap, onze nummer 38." Net als hun moeder krijgen de drie ooitjes en drie rammetjes geen namen. „Daar doen we niet aan." Niet echt nodig ook, want de lammeren worden geoormerkt. „Sneu", vindt De Korte. De zesling gaat over een week of zes, als de lente zich aan kondigt, de wei in. Dan zijn ze groot ge noeg om rond te huppelen en te ontkomen aan hongerige kraaien. foto Lex de Meester door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de meerderheid van de gemeenteraad een zelfstandig onderzoek naar de mogelijkhe den van biobrandstof zal afwij zen. De meeste fracties neigen naar het aanhaken bij een onder zoek dat al door de provincie in gang is gezet. Die conclusie kan getrokken worden na ruim twee uur verga deren gisteravond in de Commis sie Openbare Ruimte over een initiatiefvoorstel van Alert!. De ze fractie wil een haalbaarheids onderzoek naar een rendabele manier om bij voorkeur op Schouwen-Duiveland biobrand stoffen te produceren en om te zetten in een vloeibare trans portbrandstof. Woordvoerder C. Schoneman van Alert! lichtte het voorstel uitgebreid toe. Betrokkenheid bij de landbouwsector, het schaarser worden van fossiele brandstoffen, de milieuvervui ling en de stijging van de ener gieconsumptie zijn de belang rijkste argumenten voor Alert! dit voorstel te lanceren. Tegenargumenten Schoneman schroomt niet ook enkele argumenten tegen de pro ductie van briobrandstoffen aan de orde te stellen. Dat het elders goedkoper kan dan hier is er één van. In Indonesië bijvoorbeeld, maar volgens hem gaat dat wel ten koste van enorme hoeveelhe den regenwoud. Een veel gehoorde opmerking is ook dat biobrandstoffen duur zijn en de agrariër in verhou ding een lage prijs krijgt voor zijn product. „Accijnsvrijstel ling is een absolute voorwaar- STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad. DINSDAG 28 FEBRUARI ZIERIKZEE - Thema-avond PvdA over Wet Maatschappelijke Ondersteuning en project Samsam in FiZi, aanvang 19,30 uur. WOENSDAG 1 MAART BRUINISSE - De ChristenUnie-caravan staat 's ochtends op de weekmarkt in Bruinisse. BROUWERSHAVEN - De christenU- nie-caravan staat 's middags in Brou wershaven. DONDERDAG 2 MAART ZIERIKZEE - De ChristenUnie-caravan staat de hele dag op de weekmarkt Zie- rlkzee. VRIJDAG 3 MAART ZIERIKZEE - Burgerzaal gemeentehuis, 19:30 uur: Lijsttrekkersdebat i.v.m. ge meenteraadsverkiezingen. KERKWERVE - De ChristenUnie-cara van doet verschillende plaatsen tussen Kerkwerve en Burgh-Haamstede aan. ZATERDAG 4 MAART ZIERIKZEE, lezing door gedeputeerde Toine Poppelaars over economische vi taliteit op Schouwen-Duiveland. De bij eenkomst is in het MFC in Zierikzee tus sen 10.00 en 12.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport)* CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl Ermail: web@pzc.nl de", erkent de woordvoerder van Alert! „Zet daar vooral een politieke actie op in. Geef met alle platte landsgemeenten van Nederland dat signaal af aan Den Haag", pleit voorzitter H. Remijn van Agrarische Schouwen-Duive land. Wat hem betreft hoeft de gemeente niet zelf een haalbaar heidsstudie op te zetten. „Er is al veel kennis op dit gebied aan wezig. Bundel liever die krach ten", luidt zijn advies. Jojoën „Kweken van producten voor biobrandstof wordt alleen ren dabel als de overheid eens op houdt met het jojoën van de boe ren", verzucht agrarisch onder nemer J. Hanse vanaf de publie ke tribune. Hij put daarbij uit praktijkervaring met het kwe ken van olifantengras, een teelt in de zogeheten tweede genera- tie voor biobrandstof. Tot de eer ste generatie behoren onder meer koolzaad en zonnebloe men. Deskundige M. Jak van Altran Technologies Netherlands BV gaat in zijn toelichting uit gebreid in op tal van vragen rond biobrandstoffen. Ook hij erkent dat bijvoorbeeld con- currentie met de voedselpro ductie, de onzekere ondersteu ning van de overheid, de huidi ge kosten, het ruimtebeslag en het beperkte areaal in Neder land en op Schouwen-Duive land tegen het gebruik van bio brandstof aangevoerd kunnen worden. Voordelen Hij stelt daar belangrijke voor delen tegenover: veiminderde CO,-uitstoot, eigen productie van brandstoffen, verminderde afhankelijkheid, schier onbe-- perkte voorraad, kennisop- bouw, werkgelegenheid, functio nele compensatie voor de land bouwsector. De woordvoerders van de agrari sche sector en van de'Milieufede- ratie spreken hun waardering uit voor het initiatiefvooi-stel van Alert!Ook de overige raads fracties toen zich bereid het on door Piet Kleerrians BRUINISSE - Het verlies blijft knagen. Bruinisse is al dik ne gen jaar geen zelfstandige ge meente meer, maar onderdeel van de gemeente Schouwen- Duiveland. Bij de herindeling hebben de dorpelingen zich neergelegd. Maar tevreden zijn ze niet". Bru voelt zich stiefmoe derlijk behandeld door de ge meente. Ze riepen het om het hai'dst in de aanloop naar de door hen on gewenste gemeentelijke herinde ling: 'Wij gaan hier straks in Bru betalen voor die krakkemik kige monumenten in Zierikzee en de dingen die belangrijk zijn voor Bruinisse. daar komt niets meer van.' Negen jaar na dato voelen de Bruenaars zich nog steeds ach tergesteld. Ook al is de gevaar lijke Staphorster kruising aan gepakt, een bypass aangelegd bij flessenhals Grevelingen- sluis, is een heus mosselmonu ment geplaatst en de Vluchtha- ven voorzien van een moderne loswal. Maar dat is, vinden de Bruenaars, volstrekt onvoldoen de. Bruenaar Bart Kik, destijds een van de felle tegenstanders van de herindeling, gaf het ge meentebestuur enkele jaren na de heiindeling een dikke onvol doende. De goede daden van de gemeente met betrekking tot Bruinisse pasten in zijn visie op de achterkant van een postze gel. Nu, negen jaar na de herin deling, is Kik deze mening nog steeds toegedaan. „Er gebeurt gewoon helemaal niks in Bruinisse. Het geld gaat allemaal naar Zierikzee en wij blijven hier in Bruinisse met le ge handen achter. Natuurlijk was de herindeling onafwend baar, maar zoals het nu gaat, schiet het gewoon echt niet op. Vroeger bij de gemeente Bruinis- se waren de lijnen kort, het ge meentebestuur slagvaardig. Din gen gingen sneller. Eén ding moet je niet vergeten: wij als burgers betalen hun salaris. Dus moet de gemeente dienst baar zijn aan ons." Er wordt, vult doi-psgenoot en oud-doipsi*aadvooi"zitter A. Cor- nelissen aan, onvoldoende naar de burger geluisterd. Dat ge- brek aan communicatie was de reden dat de dorpsraad er fe bruari vorig jaar de brui aan gaf. Comelissen, voorzitter van derwerp in behandeling te ne men. Leefbaar Schouwen-Duive land en GroenLinks zeggen zelfs al steun toe. De overige fracties vinden een eigen haal- die dorpsraad, vindt net als Kik dat het allemaal veel te lang duurt, te sti'opeiig is. Dat vindt ook oud-burgemees ter van Bruinisse A. Vogelaar. Hij formuleert behoedzaam en voorzichtig. „Ik constateer dat de feiten onoimkeerbaar zijn. Destijds zeiden wij al dat aan herindeling een paar grote geva ren kleefden, waaronder een grotere afstand tussen burger en bestuur. In de praktijk blij ken die bezwaren van destijds niet zo buitengewoon onzinnig te zijn geweest." Vogelaar zei het destijds bij zijn installatie als eerste burger van baarheidsonderzoek wat ver gaan en verwijzen naar de pro vincie. „We hoeven toch niet op nieuw het wiel te gaan uitvin den", vindt fractievoorzitter Bruinisse: een kleine gemeente is daadkrachtig. Hetgeen in de Bruse praktijk bewezen werd. De bestuurders van toen vielen B. Flach-de Geus van het CDA. „En hoe zit het met de ambtelij ke capaciteit? Waar denkt Alert! die te kunnen vinden?", wil C. Flik weert (SGP) weten. soms dood op een kwartje maar het voorstel om diep in de bui del te tasten om een lokaal be drijf van de ondergang te red den, was een hamerstuk. Niet lullen maar doen was, vrij ver taald, het devies. Vogelaar: „Het besturen in Bru ging in een cultuur van goed luisteren naar de burger." Waar ooit het gemeentehuis stond, gaapt nu een groot gat. Waar destijds lokale fracties als Algemeen Belang en Lijst Van de Velde hun visie op de toekomst van het vissersdorp gaven, komt nu een luxe ap partementengebouw. En zo ver- Volgens Schoneman vergt zo'n onderzoek niet zoveel ambtelij ke uren. Het voorstel komt in de raad van 15 maart aan de orde. hit als de discussies in het Bruse gemeentehuis destijds konden zijn, zo hoog liepen de emoties op tijdens de discussie over het appartementencom plex én de aanpalende nieuw bouw van zorgwoningen. Op zich, stelt Vogelaar, een héél goede zaak. „Ik vind het uitste kend dat er in het tiende jaar na de herindeling woningbouw komt. Die complexen zijn alle bei hai'd nodig. Alleen is het jammer dat er niet een veel be ter plan wordt gerealiseerd." Had best gekund, in de visie van Vogelaar. „Dat zou bete kend hebben dat het gebied ruimtelijk veel aantrekkelijk zou zijn geworden. Voor de huurders van complex Herten hof, die dan uitzicht zouden hebben gehad op een royaal plantsoen. En ook veel aantrek kelijker voor de bewoners van de Dr. De Kockstraat." Woningbouw Kik en Cornelissen vinden met Vogelaar woningbouw voor het doip ontzettend belangrijk. De goede wil is er. Akkoord. En aan plannen ontbreekt het even min. Alleen stroomt er wel heel veel water door het Zijpe eer ze uitgevoerd worden. Het idee om de sportvelden te veiplaatsen en op de vrijkomende plek wo ningen te bouwen werd al in 1991 gelanceerd. Maar daar is het ook bij gebleven. En voorlo pig zal het daar ook wel bij blij ven, vrezen Kik en Comelissen. Dat er druk gewerkt wordt aan de oprichting van een nieuwe dorpsi'aad, nemen ze voor ken nisgeving aan. Eerst zien en dan geloven. Of in rond Bru's: Je moe nie oalles geloave wat'of ze 'ier zegge. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het is niet dat de dorps- en stadsraad op Schou wen-Duiveland het exclusief voor het zeggen krijgen. Maar het is, als het aan Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) ligt, voortaan wel gedaan met het 'luchtledige' waarin de ad viesorganen nu vaak lijken te zweven. In samenspraak met de raden heeft de partij een nieuwe verordening voor hun functione ren opgezet. De belangrijkste verandering ten opzichte van de verschillen de nu in omloop zijnde protocol len is dat de dorpsraden (en de stadsraad Brouwershaven) in de nieuwe opzet een wettelijke ad viesbasis krijgen. Als een dorps raad advies uitbrengt, moet dat advies vervolgens door het ge meentebestuur gemotiveerd in de afweging worden betrokken. Zomaar even een advies naast, zich neer leggen, dat kan dan dus niet meer. Duidelijk Daarnaast wordt een meerjaren plan opgesteld, gebaseerd op be hoeften van inwoners van de kernen. Jaarlijks wordt op basis van die behoeften een uitvoe- ïingsplan door het college opge steld, zodat ook doelen duide lijk zijn. Afspraken worden op deze manier zo dichtgetimmerd dat dorpsraadsleden collegele den ter verantwoording kunnen roepen en vice versa. „Eigenlijk gaat het om een herijking van af spraken, met als doel de commu nicatie te verbeteren", verklaart R. Lievense namens de LSD- fractie het voorstel. Met de door hem opgestelde conceptverordening geeft de LSD'er gehoor aan de veel vuldig geuite kritiek van de kant van dorpsraden aan het adres van de gemeente over de beroerde onderlinge communica tie. Om tot een nieuwe opzet te ko men, heeft LSD alle dorpsraden aangeschreven met een vragen lijst. Een ruime meerderheid van de aangeschreven organen heeft gereageerd. Het nu klaar liggende conceptplan, dat nog in detail uitgewerkt moet worden, zal wedei-om ter inzage aan de dorpsraden worden over legd. Wat Leefbaar Schouwen-Duive land betreft (en de fi-actie van de WD deelt die mening) wordt de kembestuurder in de vorm van een wethouder vervan gen door een aandachtsbestuur der in de voi'm van een gemeen teraadslid. Dé manier om poli tici dichter bij de mensen te krijgen, meent Lievense. En volgens hem is dat hard nodig ook. „LSD staat er om bekend dorpsraadvergaderingen te be zoeken, maar het is echt schrik barend hoe weinig andere raads leden je bij die bijeenkomsten ziet." Meer uren Eén ambtenaar gaat als secre taris aan de slag voor alle dorps- raden, met meer uren dan nu voor de ï-aden beschikbaar zijn. Ook het budget voor de dorps- en stadsraden wordt verhoogd. Het leefbaarheidsbud get wordt met 1000 euro opge krikt. Daar bovenop komt nog- eens zeventien eurocent per in woner van het bij een specifieke ïaad behorende territoriale ge bied. Cursussen worden cen traal door de secretaris inge kocht. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wei via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het is echt voor iedereen die van muziek en theater houdt. Alle belang stellenden zijn welkom of ze nou wel of niet sympathiseren met onze partij. Dat maakt niet uit. Wij gaan de verkiezingscampagne bewust afsluiten met een brokje cultuur, om dat we dat belangrijk vinden", zeggen ver kiezingskandidaten P. de Gijt en W.Tim mermans van GroenLinks. Deze partij biedt een gratis concert aan in de Nieuwe Kerk in Zierikzee op zaterdag avond 4 maart. Op het programma staan op tredens van Muse ConNaction en van Not James Dean. „We hebben voor de Nieuwe 'Kerk gekozen, want Mondragon was niet be schikbaar", zegt Timmermans bij wijze van cynisch grapje. Achter Muse ConNaction gaat een getalenteerd duo schuil. Dat wordt gevormd door Noortje Korst (zang) en Anne- miek van de Geijn (toetsenist). In hun optre den wisselen zang, poëtische teksten, satiri sche uithalen en improvisaties op de piano elkaar af. In Zeeuws-Vlaanderen geniet dit Brabantse duo extra bekendheid gezien hun langdurig verblijf in Cadzand waar zij in middels vier cd's hebben opgenomen. Zelfge schreven luistermuziek die af en toe tegen jazz aanleunt, behoort tot de specialiteiten van Korst en Van der Geijn. Not James Dean treedt met enige regelmaat op in deze regio en zijn vooral trouwe gas ten tijdens het Festival Muziek Monumen taal. De groep staat borg voor Engelstalige, Braziliaanse en Portugees-Afrikaanse mu ziek. Van bossa nova, Afrikaanse ritmes en reggae tot samba-rap. Naast James van de Water (nylon gitaar/zang) ti-eden op: Hugo Dirkson (bas), Benoit Martiny (drums,per cussie) en Bart Wirtz (altsax). Het concert in de Nieuwe Kerk zaterdagavond begint om 20.00 uur, de zaal is vanaf 19.30 uur geopend. Advertentie Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 j www.steutelgoes.nl dinsdag 28 februari 2006 MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren wegens bezit van xtc-pillen en een keukenmes veroordeeld tot 240 uur werkstraf plus 100 uur voorwaar delijk en 250 euro boete. Volgens de verdachte was hij op 16 juli vorig jaar op de Vlissingse kei-mis 'van de wereld' nadat hij twee xtc-pillen had geslikt en daarbij alcohol had gedronken. Bij het fouillei-en vond de politie nog eens zes xtc-pillen en het keukenmes. In cle strafmaat speelde mee dat de Vlissinger nog in zijn proeftijd zat van een ver oordeling voor een geweldsdelict. MIDDELBURG - De samenhang van de gezinnen in Veere is nog groot. Dat is volgens wethouder W. van Ta- tenhove de x-eden dat Veere in een landelijk onderzoek is uitverkoren tot beste Zeeuwse woonplaats voor kinderen. Hij vindt dat de inwonei-s van de gemeente een compli mentje verdienen. „Want die zorgen ervoor dat kinderen zich in Veem goed thuis kunnen voelen." De ranglijst 'Kinderen in Tel' vergelijkt gegevens van 467 Nedei'landse gemeenten in de jai'en 2000 en 2004. Veere scoorde hoog; slechts in zeven Nederlandse gemeenten is het volgens cle onderzoekers voor kinderen beter. Vlissin gen en Middelburg scoren heel wat minder goed. Ze staan naast elkaar op de lijst en behoren tot cle dertig gemeen ten die het slechtst scoren, met Rotterdam aan kop. Veere heeft er niet veel voor hoeven doen om de meest kindvriendelijke woonplaats van Zeeland te worden. Sa mensteller van de lijst B. Tierolf ziet nergens extremen. „Maar deze gemeente scoorde met alles positief." HULST - Staatsbosbeheer opent rond Pasen drie zoge naamde paalkampèerterreinen in Zeeuws-Vlaamse bos sen bij Hulst, Koewacht en Westdorpe.' Het zijn de eerste legale wildkampeerterreinen in Zeeland. In de meeste an dere provincies bestaan deze voorzieningen al jaren. PaalkampeerteiTeinen liggen in open plekken in bossen of aan bosi'anden vlakbij langeafstand-wandel- of fiets routes en zijn niet per auto bereikbaar. De voorzieningen zijn zeer sober. Er is alleen een grondwateipomp aanwe zig, gemonteei-d op een paal. Het water dient om mee te wassen of te koken. Ongekookt is het water niet drink baar. Binnen een straal van tien meter van deze paal mo gen ten hoogste drie (trekkers)tenten worden opgezet. Kamperen is er gratis, maar er mag niet langer dan drie dagen (72 uur) worden gebivakkeerd. De eerste Zeeuwse paalkamjxeerterreinen komen in het Zoete Vaart-bos in Hulst, tussen de Wittebrugstraat en de Waterstraat, in Canisvliet in Westdorpe en vlakbij het Fort Sint Jacob aan de Fortdijk in Koewacht. „We heb ben voor deze drie locaties gekozen omdat daar in de buurt geen v3rblijfsaecomm0datj.es zijn", zegt boswach ter H. van Hage. MIDDELBURG - Een 37-jarige bestuurster uit Middel burg is maandagochtend i-ond acht uur met haar auto te gen een lichtmast gebotst. Dat gebeiu'de aan de Seissingel in haar woonplaats. Ze had haar auto niet onder controle, waardoor ze eerst tegen de afzetpaaltjes reed, en daarna tegen de mast. De vrouw bleef ongedeerd. Vissersdorp blijft worstelen met gemeente Waar ooit het gemeentehuis van Bruinisse stond, gaapt nu een groot gat. Al weer veel te lang, vinden de Bruenaars. Ze menen dat projecten in hun dorp op het tweede plan worden gezet ten faveure van Zierikzeese ondernemingen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31