PZC Kerkwerve werkt aan leefbaarheid Brouwersdamconcert krijgt vervolg Opknapbeurt voor brandweerkazerne Maker vooroorlogse foto's Tromp gevonden Eetpiraat opgepakt in Middelburg Veroorzaken schade niet bestraft Boete voor bezit traangas Weigeren bloedtest bestraft Auto vernield zeeuwse almanak Welkom Coöperatie heeft plannen voor winkeltje, oppasdienst en vervoer Winkeliers betalen niet meer voor Sint Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail: redactie pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 28 februari 2006 Russische bond lonkt naar Hiddink waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 editie Schouwen-Duiveland MIDDELBURG - In een restaurant in de Lange Noord straat in Middelburg is zondagavond een man aangehou den die zijn maaltijd niet kon betalen. De man had voor bijna 34 euro gegeten in het restaurant. Na het eten vertel de hij dat hij geen geld had. De politie heeft hem aange houden, de man zei de rekening later alsnog te willen vol doen. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Ertvelde (B) is gisteren door de politierechter in Middelburg vrijge sproken. De man was vorig jaar 26 juni in Oostburg met zijn auto op de Margarethaweg' in de sloot beland en had daarna de benen genomen. Bij het eenzijdig ongeval zou er schade aan de sloot (eigenaar Waterschap Zeeuws-Vlaanderen) zijn geweest. Raadsman N. Koole vroeg zich af hoe zijn cliënt had kunnen weten dat er scha de was. De Middelburgse advocaat bepleitte vrijspraak. Officier van justitie R. Jeuken eiste in eerste instantie 220 euro boete, maar concludeerde na het pleidooi van de raadsman tot vrijspraak. Politierechter I. Woltring sloot zich bij de officier en de strafpleiter aan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Koudekerke voor het bezit van een traangasbusje 180 euro boete opgelegd. Bij een inval in zijn woning, op 23 november 2004, trol' de politie in de slaapkamer een busje met CS-gas aan. MIDDELBURG - Een 62-jarige inwoner van Knok- ke-Heist is gisteren in Middelburg veroordeeld tot acht maanden rijontzegging en 800 euro boete.voor het weige ren van een bloedtest. Daarnaast kreeg hij nog twee maan den voorwaardelijke rijontzegging. Het rijgedrag van de Belg viel 28 oktober vorig jaar in Oostburg nogal op. „De auto kroop over de rotonde", stond er in het proces-verbaal te lezen. Een blaastest wil de niet vlotten, omdat de man astmatisch is. Nadat een aantal blaassessies mislukte, bood de agent hem aan in plaats daarvan een bloedproef af te laten nemen. Daar had de man geen trek in, hetgeen als weigering werd opge vat. Zijn raadsman hield het op een communicatiestoor nis. „Mijn cliënt is van Italiaanse afkomst. Zijn tempera ment heeft hem al meer parten gespeeld." De verdachte was volgens de strafpleiter daarnaast de Nederlandse taal niet machtig. De Belg verscheen gisteren overigens niet op de zitting. door Piet Kleemans RENESSE - De in een achttien- de-eeuws pand gevestigde brandweerkazerne aan de Korte Reke in Renesse is toe aan een opknapbeurt. In het houtwerk is schade door bruinrot en de bon te knaagkever geconstateerd. De Renesser brandweergarage is de oudste van Schouwen-Dui veland. Het brandweermateri aal is.er ondergebracht in een rijksmonument. De kazerne staat op de nominatie om te wor den vervangen. Eigenlijk was het de bedoeling dat dat dit jaar zou gebeuren, maar door ge meentelijke bezuinigingen is dat met zeker een jaar uitge steld. Vorig jaar oktober bleek tijdens een inspectie van het gebouw echter dat het houtwerk - inclu sief dragende delen - op diverse plaatsen ernstig aangetast was. Volgens S. van Rienderhoff van de gemeente Schouwen-Duive land was er nog geen sprake van een gevaarlijke situatie, maar was de schade wel dermate fors dat herstel niet op de lange baan geschoven kon worden. Van Rienderhoff: „We kwamen erachter dat een van de muren heel lang vochtig is geweest en daardoor zijn de balkkoppen in die muur behoorlijk gaan rot ten. Dat kun je niet nog jaren la ten zitten. En op de zolderver dieping is schade door boktor en inwatering aangetroffen." Bij de inspectie bleek verder dat de muren in de kelderruimte erg vochtig zijn. Ook is geconsta teerd dat de klossen die de muur plaat aan de achterzijde dragen, zijn gaan rotten. Deze moeten worden vervangen, net als delen van de bovenliggende muur plaat. Hoe het met de muur plaat aan de achterkant is ge steld, kon niet worden bekeken. Om dat alsnog te kunnen doen, moet eerst een wespennest wor den weggehaald: Om de schade adequaat te kun nen repareren, moet aangetast en verzwakt hout worden wegge haald. In het nog gezonde hout worden dan vervolgens gaten ge boord waarin glasvezel wape ningsstaven worden aange bracht. Die zorgen voor een ster ke verbinding met nieuwe balk koppen. Om te voorkomen dat nog gezond hout wordt aange tast, Wordt aanbevolen het hout werk te behandelen met een spe ciaal conserveermiddel. De kosten van het herstel van de brandweerkazerne zijn geraamd op 10.000 euro. De gemeente heeft inmiddels de voor uitvoe ring van het werk benodigde mo numentenvergunning aange vraagd. VLISSINGEN - In de Cirkel in Vlissingen is zondagmiddag een auto vernield. De auto is beko geld met kluiten en met stenen is het hele voertuig bekrast: ook de ramen en spiegels zijn te gra zen genomen. De schade wordt geschat op 3000 euro. 1 1 Bij die werkende moeder uit Vlissingen lopen werk en pri vé wel eens in elkaar over. Klusjes die zijn blijven liggen of die echt niet kunnen wach ten, wringen zich geregeld haar gezinsdagen binnen. Zo kwam haar chef even wat langsbrengen op het thuis adres tijdens haar zorgdag. Het geluid van de deurbel zet te als altijd haar driejarige zoon èn de hond aan tot een spurt naar de voordeur, bei den benieuwd naar m.ogelijk leven in de brouwerij. Verwachtingsvol keek het manneke op naar dé hem on bekende manspersoon op de stoep. Schatte in dat van lol geen sprake zou zijn. Wees na drukkelijk op de hond, die vriendelijk kwispelde aayi zijn zijde. En deelde mee: Deze heeft hele scherpe tan den, hoor!" door Marcel Modde KRABBENDIJKE - De stich ting die de intocht van Sin terklaas in Krabbendijke or ganiseert, is boos op de win- ;eliersvereniging, omdat die [onder haar leden niet langer lonsorgeld wil inzamelen voor iet evenement. Volgens secreta- :is J. Luteijn van de winkeliers vereniging is er echter niet veel aan de hand. „De sinterklaas stichting kan straks gewoon bij de individuele winkeliers aan kloppen." Het inhalen van de goedheilig man is geen vanzelfsprekend heid in Krabbendijke. Pas vier jaar geleden werd de Sint er, me de door een bijdrage van de mid denstand, voor het eerst inge haald. Onlangs werd de organi serende stichting echter uitgeno- bij cle winkeliersvereni ging. Die vertelde dat ze niet lan ger geld wil inzamelen onder haar leden. De organisatoren van de intocht zijn daarvan geschrokken. H. Hoogwerf, die altijd Sin terklaas speelt, meent dat het besluit te maken heeft met het feit dat het bestuur van de winkeliersvereniging is veran derd en de reformatorische stemmen daarin nu de meerder heid hebben. Vanuit de winke liersvereniging zou zijn gezegd de intocht van Sinterklaas niet bij het imago van het dorp past. Secretaris J. Luteijn van de win keliersvereniging zegt dat het al lemaal iets genuanceerder ligt. Dat het besluit te maken zou hebben met het reformatorische karakter van het bestuur ont kent hij. Luteijn kan zich niet herinneren dat iemand heeft ge- dat de intocht niet bij het imago van Krabbendijke zou passen. Het geld voor de sinterklaas intocht is nooit rechtstreeks uit algemene pot van de winke liersvereniging gekomen. Elke mdernemer bepaalde zelf of hij [ets wilde geven. „Je zou kun- ien stellen dat wij het geheel (ordineerden", zegt Luteijn. 'e reden om niet langer de coör- linatie te verzorgen, ligt vol lens de secretaris in het feit dat le animo om iets te geven af- lam. (oorzitter Meijer van de stich- ing die de intocht van de Sint verzorgt, zegt zeker van plan te zijn de winkeliers individueel te benaderen. ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevonden fotonegatieven uit de eerste twee bestaansjaren van de lichte kruiser Tromp zijn van de hand van Jan Balthazar de Meester uit Middelburg. Hij was in 1937 als overste bij de koninklijke marine belast met het toezicht op de afbouw van de flottieljeleider. Tijdens de oorlog in toenmalig Neder- lands-Indië was De Meester commandant op het 'spook schip', dat tot ontsteltenis van de Japanse vijand vijf keer een vernietigende aanval door stond. door Ali Pankow il.'b KERKWERVE - Kerkwerve heeft sinds gisteren een eigen coöperatie voor de leefbaarheid binnen deze kleine kern. Uit de onlangs gehouden enquête on der de bewoners bleek dat er be hoefte bestaat aan een aantal voorzieningen in het dorp, waar bij onderlinge hulp van bewo ners een cruciale rol moet gaan spelen. De Coöperatie Service centrum Kerkwerve U.A. moet waag en aanbod bijeen bren gen. „Enkele vrijwilligers hebben als ee reactie op de uitslag van de en quête het initiatief genomen de .coöperatie in het leven te roe- pen. Hiermee wordt een paraplu lu; gecreëerd voor een zo breed mo egelijke opzet voor hulp en enter tainment. Beide worden in en om het nieuwe servicecentrum 'eboden", vertelt bestuurslid C. Holm van de Dorpsraad Kerk werve. Statuten Hij benadrukt dat de Dorpsraad de betreffende enquête welis waar heeft uitgezet en de oprich- ting van de coöperatie heeft ge- a' stimuleerd, maar dat de coöpera- n tie wel los van de Dorpsraad zal functioneren. De leden van het dagelijks bestuur van de coöpe- n(J ratie zijn dan ook niet betrok ken bij de Dorpsraad. Het dage- ijks bestuur wordt gevormd door: M. Post-Dalebout (voorzit- er), H. van den Bos-Van der 'ingel (secretaris) en N. Wabe- ;e-Schouls (penningmeester). De oprichtingsstatuten zijn gis teren bij de notaris onderte kend. .We hebben er wat vaart achter gezet om nog net te kunnen mee liften met een leefbaarheidspro ject van het Nederlands Plat form Ouderen en Europa, het NPOE", zegt Holm. Deze organisatie heeft een hand leiding geschreven die dorpsbe woners ondersteunt bij het zélf opzetten van voorzieningen. Di recteur B. Slijkhuis van het NPOE overhandigt woensdag 15 maart het eerste exemplaar van die handleiding aan voorzit ter H. van de Vondervoort van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. De handleiding is getiteld 'Het Ondernemende Dorp'. Kerkwer ve heeft samen met Schaarsber- gen (Gelderland) praktijkvoor beelden aangedragen. Voor bei de dorpen geldt dat de bewo ners niet gerust zijn over de toe komst van de lokale voorzienin gen. Ze zijn bereid initiatieven te nemen en zelf voorzieningen op te zetten. „We richten ons in eerste instan tie op een klein winkeltje voor dagelijkse levensbehoeften. Dat gaan we inrichten in Servicecen trum Zuudende. Achter de bar is nog een uitloop naaf een klei ne ruimte waar we wat schap pen, een koeling en een kassa kunnen plaatsen. We zijn nog in onderhandeling met onderne mer M. de Jong van de SRV-wa- gen. We zouden graag zien dat hij de inkoop regelt, dan zetten we vrijwilligers in voor de ver koop", zegt Holm. Hij verwacht dat de coöperatie na verloop van tijd meerdere diensten gaat bieden, zoals een oppasdienst voor kleine kinderen en een ver- voerslijn voor inwoners in het dorp die zelf niet over een auto beschikken. „Nu onze coöpera tie nog net op tijd, dus voor 1 maart een feit is, hopen we fi nancieel ook een graantje mee te pikken via het NPOE", laat Holm nog weten. Het project wordt namelijk gefinancierd door de commissie Dagindeling van het Ministerie van Sociale Zaken, dat daarvoor geld put uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). De in Rotterdam geboren De Meester groeide op in Middel burg, waar' zijn vader de lei ding had over de Scheepsbouw maatschappij Zeëland. Hij woonde in de provinciehoofd stad tot het moment dat hij in 1939 met de Tromp naar Neder- lands-Indië werd gestuui'd. Pas zeven jaar nadien keerde hij met het schip terug.op vader landse bodem. De Meester, in middels in rang gestegen tot schout-bij-nacht (eskadercom mandant) was aan het eind en in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog marine-attaché in Londen. In 1947 ging hij met pensioen en verhuisde naar Bussum, in de voetsporen van zijn ouders die daarheen waren getrokken om in de nabijheid van familie van hun oude dag te genieten. In dat huis zijn ook de familie foto's uit één van de bewaar mappen gemaakt, vertelt zoon Theo de Meester (80) uit Veere. De Veerenaar herkende zijn va der direct op één van de foto's die zaterdag in de PZC werden afgedrukt bij het verhaal over de negatievenvondst in Zierik zee. Donker hoekje Hij vermoedt dat de twee map pen met in totaal 585 negatie ven 'in een donker hoekje op de vliering over het hoofd zijn ge zien' bij een verhuizing in Zie rikzee, waar Theo de Meester van 1971 tot 1986 burgemees ter was. Zo kwamen ze uitein- Het ouderlijk huis in Bussum, met in het midden Jan Balthazar de Meester. delijk in het bezit van verzame laar Dick Olthoff, die onlangs overleed. Olthoffs zwager M. Thiebou uit Ouwerkerk kreeg het bijzondere materiaal onder ogen en bracht het be staan ervan in de bekendheid. De Meester heeft de inhoud van de vergeten mappen zelf nog niet gezien, maar is er stellig van overtuigd dat alle. fo to's door zijn vader zijn ge maakt. „Mijn vader was een zeer actief amateurfotograaf. Ik heb zelf nog een aantal al bums van hem met daarin on der meer een aantal schitte rende zeegezichten." Het Marinemuseum in Den Hel der heeft inmiddels contact ge zocht met Olthoffs zoon Edward over het behoud van de negatieven. Conservator Leon Homburg wil het materi aal graag toevoegen aan de col lectie en zo voor verval te be hoeden. De kwaliteit van de oude beelden gaat snel achter uit wanneer ze te vaak aan dag licht worden blootgesteld, al dus Homburg. Hij heeft aange boden de foto's op cd-rom te zetten, voor verder gebruik. Olthoff voelt veel voor die op lossing, temeer omdat de histo rische serie uit de eerste twee jaren van de Tromp zo ook voor anderen toegankelijk wordt gemaakt. „Anders ver dwijnt het toch maar weer in een kast." Ook De Meester kan zich daar in vinden, laat hij we ten. „Als ik de mappen nog maar wel een keer zelf mag in zien. Dat heb ik al met meneer Olthoff afgesproken." Eén van de familiefoto's uit de gevonden mappen rond de Tromp uit 1938. De man uiterst links is de maker van de andere foto's, Jan Balthazar de Meester, vader van de latere burgemeester van Zierikzee. door Esme Soesman BROUWERSDAM - Het zag er even naar uit dat het Brouwers damconcert uit 2003 een eenma lige gebeurtenis zou blijven. Maar met Concert at Sea krijgt het kippenvelconcert van wel eer zaterdag 8 juli een vervolg. Met optredens van onder meer Bief, Racoon en Ilse DeLange. Tegen een schappelijk tarief. Want daar is het ooit ook mee begonnen. Ter ere van de vijftig ste verjaardag van de Stichting Renesse kregen de bewoners van Schouwen-Duiveland drie jaar geleden een gratis concert cadeau. Op een zomerse dag langs de waterkant traden Blof en Thé Lau op voor een ruim 40.000 koppen tellend publiek. Pogingen de afgelopen twee jaar om nogmaals een dergelijk eve nement op poten te zetten, strandden onder meer op finan ciële haalbaarheid. Op initiatief van de Onderne mersvereniging Renesse, en ge steund door grote sponsors, heb ben horecaondernemers L. Hart en L. van Vliet echter opnieuw de schouders onder het muzika le festijn gezet. Met een wat bre dere insteek, omdat geprobeerd wordt niet alleen Zeeuwen maar mensen uit heel het land te trek ken. De bedoeling is een nieuw moet 15 euro worden betaald, voor het middelste vak (maxi maal 15.000 mensen) betalen be zoekers 10 euro. In het achterste vak kunnen de meeste mensen (25.000 concertgangers) terecht. Zij betalen 7,50 euro voor het zes uur durende concert. De voorverkoop (via de bekende ticketadressen) start zaterdag 4 maart. Die dag wordt ook de website www.concertatsea.nl in werking gesteld. Oude bekende Het concert wordt gegeven op één van de twee uitstulpingen die aan de Noordzeekant van de zesenhalve kilometer lange dam liggen. Blof is op die plek een oude bekende. Maar dat bete kent geen herhaling van zetten, aldus Van Vliet. De Zeeuwse band heeft, zeker met het inter nationale project Umoja, de laat ste paar jaar namelijk niet be paald stil gezeten. Racoon („Geen discussie, absoluut top") en Use DeLange („Daar hou je van. Dat past daar heel goed.") zijn eveneens Nederlandse na men. En dan komt er nog een in ternationale (nog onbekende) ar tiest. Die bands tegen de achter grond van zand en zee zeggen wat Van Vliet betreft eigenlijk genoeg. „Op die plek. Dat vind je nergens. Dat is gewoon onver getelijk." Nederlands evenement leven in te blazen, dat jaarlijks terug keert. Vooralsnog zijn er (sponsor)af- spraken voor de komende drie jaar gemaakt. Om een zo breed mogelijk publiek (ook gezinnen) de kans te geven het concert te bezoeken, is bewust voor laag geprijsde tickets gekozen. Een gratis concert bleek niet haalbaar te zijn. Het 220 meter lange terrein wordt in drie vak ken verdeeld. Voor het voorste vak (goed voor 20.000 mensen) Bief is een oude bekende op de Brouwersdam: de band speelde ook al op het eerste concert in 2003. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29