Legaal wildkamperen in bossen Gaat u mee? PZC I Maker vooroorlogse foto's kruiser Tromp gevonden www.pzc.nl/adverteren Middelburgs college zaait verwarring bij advies over theater Concert bij Brouwersdam krijgt vervolg I Staatsbosbeheer opent eerste paalkampeerterreinen in Zeeuws-Vlaanderen ,14 Veilig fietspad van Hoofdplaat naar Biervliet G Polen mogen wel aan schip werken, zegt raadsman Gehandicapt of chronisch ziek? U kunt met de beste zorg genieten en ontspannen in één van onze stijlvolle en volledig aangepaste hotels. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. bt m Verbeterde Zwitserse knoflook met visolie en Qio m dinsday 28 februari 2006 door Sheila van D,oorsselaer HULST - Staatsbosbeheer (SBB) opent rond Pasen drie zo genaamde paalkampeerterrei nen in Zeeuws-Vlaamse bossen bij Hulst, Koewacht en Westdor- pe. Het zijn de eerste legale wild- kampeerterreinen in Zeeland. In de meeste andere provincies be staan deze voorzieningen al ja ren. Paalkampeerterreinen liggen in open plekken in bossen of aan bosranden vlakbij lange afstand wandel- of fietsroutes en zijn niet per auto bereikbaar. De voorzieningen zijn zeer sober. Er is alleen een grondwaterpomp aanwezig, gemonteerd op een paal. Het water dient om mee te wassen of te koken. Ongekookt is het water niet drinkbaar. Bin nen een straal van tien meter van deze paal mogen ten hoogste drie (trekkers)tenten worden op gezet. Kamperen is er gratis, maar er mag niet langer dan drie dagen (72 uur) worden gebivak keerd. Open vuur is verboden. De eerste Zeeuwse paalkampeer terreinen komen in het Zoete Vaart-bos in Hulst, tussen de Wittebrugstraat en de Water straat, in Canisvliet in Westdor- pe en vlakbij het Fort-Sint Jacob aan de Fortdijk in Koewacht. Rond Pasen moeten ze zijn inge richt. „We hebben voor deze drie locaties gekozen omdat daar in de buurt geen verblijfsac- commodaties zijn", zegt bos wachter H. van Plage. „Ik weet zeker dat de paalkampeerterrei nen een succes worden, in de rest van Nederland worden ze ook veelvuldig gebruikt." Surveillanceplan In de nabije toekomst wil SBB ook paalkampeerterreinen inrichten in de Braakman bij Hoek en bij de Linie-Passageu- le tussen IJzendijke en Oost burg. Voor dergelijke terrei- nen dieper in West-Zeeuws- Vlaan deren wordt nog gezocht naar een geschikte locatie. Van Hage: „Als de paalkampeerterreinen in Zeeuws-Vlaanderen voldoen aan onze verwachtingen, dan zul len ze ook in de rest van Zeeland worden opgezet." De terreinen worden volgens Van Hage opgenomen in het sur- veillanceplan van SBB. Deson danks verwacht hij geen onregel matigheden.. „Over het algemeen zijn de gebruikers van paalkam peerterreinen, meestal avontuur lijk ingestelde fietsers en wande laars, heel erg netjes. Zelfs aan gezien er sanitaire voorzienin gen ontbreken. Natuurlijk zul len we wel controleren of de ter reinen schoon blijven en of de re gels worden nageleefd." De plaatsen van de paalkampeer terreinen worden vermeld in wandel- en fietsbrochures en zijn te vinden op de website van Staatsbosbeheer. Het is volgens Van Hage niet de bedoeling dat de VW-kantoren mensen gaan doorverwijzen naar de paalkam peerterreinen. „Omdat het toch geen gangbare kampeerterrei nen zijn. Recreatieondernemers hoeven niet bang te zijn voor concurrentie. De meeste trek kers kiezen meestal na een of twee nachtjes toch voor een regu liere camping of een hotel. Ze willen zich dan toch fatsoenlijk kunnen douchen." De paalkampeerterreinen zijn het hele jaar geopend, maar in de wintermaanden wordt de wa terpomp verwijderd om bevrie zing te voorkomen. Van Plage wil de eerste Zeeuwse paalkam peerterreinen feestelijk laten openen. Wie dat gaat doen en wanneer, dat is nog niet precies bekend. door Esme Soesman BROUWERSDAM - Het zag er even naar uit dat het Brouwers- damconcert uit 2003 een eenma lige gebeurtenis zou blijven. Maar met Concert at Sea krijgt het kippenvelconcert van wel eer zaterdag 8 juli een vervolg. Met optredens van onder meer Bief, Racoon en Ilse DeLange. Tegen een schappelijk tarief. Want daar is het ooit ook mee begonnen. Ter ere van de vijftig ste verjaardag van de Stichting Renesse kregen de bewoners van Schouwen-Duiveland drie jaar geleden een gratis concert cadeau. Op een zomerse dag langs de waterkant traden Blof en Thé Lau op voor een ruim 40.000 koppen tellend publiek. Pogingen de afgelopen twee jaar om nogmaals een dergelijk eve nement op poten te zetten, strandden onder meer op finan ciële haalbaarheid. Op initiatief van de Onderne mersvereniging Renesse, en ge steund door grote sponsors, heb ben horecaondernemers L. Hart en L. van Vliet echter opnieuw de schouders onder het muzika le festijn gezet. Met een wat bre dere insteek, omdat geprobeerd wordt niet alleen Zeeuwen, maar mensen uit heel het land te trekken. De bedoeling is een nieuw Nederlands evenement, dat jaarlijks terugkeert, leven in te blazen, Vooralsnog zijn er (sponsor)af- spraken voor de komende drie jaar gemaakt. Om een zo breed mogelijk publiek (ook gezinnen) de kans te geven het concert te Bief speelde in 2003 ook al op de Brouwersdam. bezoeken, is bewust voor laag geprijsde tickets gekozen. Een gratis concert bleek niet haalbaar te zijn. Het 220 meter lange terrein wordt in drie vak ken verdeeld. Voor het voorste vak (goed voor 20.000 mensen) moet 15 euro worden betaald, voor het middelste vak (maxi maal 15.000 mensen) betalen be zoekers 10 euro. In het achterste vak kunnen de meeste mensen (25.000 concertgangers) terecht. Zij betalen 7,50 euro voor het zes uur durende concert. De voorverkoop (via de bekende ticketadressen) start zaterdag 4 maart. Die dag wordt ook de website www.concertatsea.nl in werking gesteld. Het concert wordt gegeven op één van de twee uitstulpingen die aan de Noordzeekant van de zesenhalve kilometer lange dam liggen. Blof is op die plek een oude bekende. Maar dat bete kent geen herhaling van zetten, aldus Van Vliet. De Zeeuwse band heeft, zeker met het inter nationale project Umoja, de laat ste paar jaar namelijk niet be paald stil gezeten. Racoon („Geen discussie, absoluut top") foto Dirk-Jan Gjeltema en Ilse DeLange („Daar hou je van. Dat past daar heel goed.") zijn eveneens Nederlandse na men. En dan komt er nog een in ternationale (nog onbekende) ar tiest. Die bands tegen de achter grond van zand en zee zeggen wat Van Vliet betreft eigenlijk genoeg,. „Op die plek. Dat vind je nergens. Dat is gewoon onver getelijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W heeft, tegen de afspraken in, gepro beerd om het burgeradvies over het nieuwe theater te beïnvloe den. Dat zeggen VVD, Groen- Links en de ChristenUnie. De drie fracties hebben het college schriftelijke vragen gesteld. Een dag voordat de commissie Te Veldhuis, die het burgerad vies heeft voorbereid, met haar informatie naar buiten kwam, stuurde het college nieuwe kos tenberekeningen naar de pers. Die berekeningen wijken sterk af van die van de commissie. De afwijking was het sterkst voor de locatie Zuidsingel. Die va riant was bij de berekeningen van het college tien miljoen eu ro duurder dan bij die van de commissie. De partijen vermoeden dat het college de discussie over het theater heeft willen sturen. „Ik heb het idee dat mensen alles mogen kiezen, maar niet de Zuidsingel", zegt K. Hamelink (ChristenUnie). „Het college vaart een eigen koers en maakt het er voor de mensen niet mak kelijker op. Er wordt een poli tiek spelletje gespeeld. Mensen willen hun zin doordrijven." De verschillen tussen de bereke ningen worden voor een groot deel veroorzaakt doordat het col lege de jaarlijkse kosten voor de parkeerkelder bij het investe ringsbedrag voor het theater heeft opgeteld. Uit een rapport van een adviesbureau bleek dat de garage jaarlijks een tekort van 1,1 miljoen oplevert. Die stelling wordt betwist door de partijen die nu kritiek op het col lege hebben. Zij geloven niet dat de parkeergarage nauwe lijks gebruikt zal worden. Het college heeft de commissie Te Veldhuis voor de voeten gelo pen door met eigen informatie te komen, vindt J. van Dijk-Sturm (WD). „We hebben degelijke mensen aan het werk gezet om alles objectief te bekij ken", zegt ze. „Het college schendt de afspraak om zich ei buiten te houden. En dat precies op een moment dat de commis sie niet meer terug kon. Farce Het gevolg is dat mensen gee wijs meer kunnen uit alle varia» ten en de kosten ervan, dent J. van Nieuwenhuizen (Groen- Links). „Het is bijzonder verwar rend. Mensen vragen ons wat zi moeten geloven. ITet is benedei alle peil." Hamelink: „Het bur geradvies was toch al niet - sterk. Op deze manier wordt he gewoon een farce. De opdracï aan de burgers wordt er nie makkelij ker op." BIERVLIET Nog voor de zt nier is de route van Hoofdplai via Driewegen naar Biervliet vei liger voor fietsers. Waterscha] Zeeuws-Vlaanderen legt vrijliggend fietspad aan. Dit gebeurt in het kader van hc verkeers veiligheidsproj eet Duw zaam Veilig in West-Zeeuws Vlaanderen. Momenteel worden maatregele getroffen in het gebied tusse Breskens en Biervliet, ten noor den van de Rijksweg N61. De route van Hoofdplaat vi Driewegen naar Biervliet word duurzaam veilig ingericht. Be halve aapassingen aan deze we komt op twee delen van de wei een vrijliggend fietspad te lig gen. Dat is tussen Hoofdpias en de Oudeweg in Driewegen e tussen de IJzendijkseweg en d bebouwde kom van Biervliet Het nieuwe fietspad sluit aan o: n? het onlangs door de gemeen! Terneuzen gerealiseerde fiets j-.^; postl Adve Noor Zeeu Natie din KEE heef coöp binn onla der boef voor bij ners spel cent vraa gen. ,Én reac quêl C0ÖJ pen. geer tain C.H wer Sta Hij 1 de waa ting stirr tie func pad. Voor het uitvoeren van de werk zaamheden is ruim vier maan den gepland, zodat de werke voor de zomer kunnen worde opgeleverd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevonden fotonegatieven uit de eerste twee bestaansjaren van de lichte kruiser Tromp zijn van de hand van Jan Balthazar de Meester uit Middelburg. Hij was in 1937 als overste bij de konink lijke marine belast met het toe zicht op de afbouw van de flot tieljeleider. Tijdens de oorlog in toenmalig Nederlands-Indië was De Meester commandant op het 'spookschip', dat tot ontstel tenis van de Japanse vijand vijf keer een vernietigende aanval doorstond. De in Rotterdam geboren De Meester groeide op in Middel burg, waar zijn vader de leiding had over de Scheepsbouwmaat schappij Zeeland. Hij woonde in de provinciehoofdstad tot het moment dat hij in 1939 met de Tromp naar Nederlands-Indië werd gestuurd. Pas zeven jaar nadien keerde hij met het schip terug op vaderlandse bodem. De Meester, inmiddels in rang geste gen tot schout-bij-naeht (eska dercommandant) was aan het eind en in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog marine-at taché in Londen. In 1947 ging hij met pensioen en verhuisde naar Bussum, in de voetsporen van zijn ouders die daarheen waren getrokken om in de nabijheid van familie van hun oude dag te genieten. Ia dat huis zijn ook de familiefoto's uit één van de bewaarmappen ge maakt, vertelt zoon Theo de Meester (80) uit Veere. De Vee- renaar herkende zijn vader di rect op één van de foto's die za terdag in de PZC werden afge drukt bij het verhaal over de ne- gatievenvondst in Zierikzee. Eén van de familiefoto's uit de gevonden mappen rond de Tromp uit 1938. De man uiterst links is de maker van de andere foto's, Jan Balthazar de Meester, vader van de latere burgemeester van Zierikzee. Hij vermoedt dat de twee map pen met in totaal 585 negatie ven 'in een donker hoekje op de vliering over het hoofd zijn ge zien' bij een verhuizing in Zie rikzee, waar Theo de Meester van 1971 tot 1986 burgemeester was. Zo kwamen ze uiteindelijk in het bezit van verzamelaar Dick Olthoff, die onlangs over leed. Olthoffs zwager M. Thie- bou uit Ouwerkerk kreeg het bij zondere materiaal onder ogen en bracht het bestaan ervan in de bekendheid. De Meester heeft de inhoud van de vergeten mappen zelf nog niet gezien, maar is er stellig van overtuigd dat alle foto's door zijn vader zijn gemaakt. „Mijn vader was een zeer actief amateurfotograaf. Ik heb zelf nog een aantal albums van hem met daarin onder meer een aan tal schitterende zeegezichten." Cd-rom Het Marinemuseum in Den Hel der heeft inmiddels contact ge zocht met Olthoffs zoon Edward over het behoud van de negatie ven. Conservator Leon Hom burg wil het materiaal graag toe voegen aan de collectie en zo .voor verval te behoeden. De kwaliteit van de oude beelden gaat snel achteruit wanneer ze te vaak aan daglicht worden blootgesteld, aldus Homburg. Hij heeft aangeboden de foto's op cd-rom te zetten, voor verder gebruik. Olthoff voelt veel voor die oplossing, temeer omdat de historische serie uit de eerste twee jaren van de Tromp zo ook voor anderen toegankelijk wordt gemaakt. „Anders ver dwijnt het toch maar weer in een kast." Ook De Meester kan zich daar in vinden, laat hij we ten. „Als ik de mappen nog maar wel een keer zelf mag in zien. Dat heb ik al met meneer Olthoff afgesproken." door René van Stee TERNEUZEN - Reder J. van Berchum uit Werkendam hangt onterecht een boete van veertig duizend euro boven het hoofd in verband met illegale arbeid aan boord van zijn containerschip Ara Zeebrugge. Dat zegt zijn Terneuzense advocaat R. de Groot. Het schip ligt tot en met donder dag voor onderhoud op scheeps werf De Schroef in Sluiskil, Op verf vond vorige week don- van een overtreding omda' de werf vond vorige week don derdag een actie van de maré chaussee en de arbeidsinspectie plaats. Vijf Poolse bemannings leden werden voor verhoor mee genomen naar het marechaussee kantoor in Terneuzen. Na zes uur werden zij heengezonden. Volgens de marechaussee en de arbeidsinspectie was er sprake van een overtreding omdat de mannen geen werkvergunning hadden. Zij zijn teruggekeerd naar Polen, omdat zij geen on derhoudswerk aan het schip meer mochten verrichten. De Groot: „Daar klopt niks van. Allereerst gaat het om zeevaren den voor wie een uitzonderings positie geldt. Zij hebben in dit geval geen tewerkstellingsver gunning nodig. Bovendien vol doen zij aan alle eisen die voor zeevarenden gelden. Verder ver valt per 1 mei zo goed als zeker het voorbehoud dat ons land heeft gemaakt voor werknemers uit nieuwe EU-landen zoals Po len. Volop aanleiding dus om een eventuele boete aan te vech ten." Reder Van Berchum is vooral boos over de manier waarop de marechaussee' te werk is gegaan. „Het was rond uit intimiderend." Het Nederlandse Rode Kruis www.rodekruis.nl +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement 3ooi ter), :inj tere kern ,Wc Dat knoflook goed is voor het hart, de bloedvaten en de bloeddruk is natuur lijk allang bekend. Nieuw zijn de knoflook multicapsules die niet alleen bijzonder snel en goed werken, maar die bovendien zijn gecombineerd met een groot aantal andere zeer werk zame preparaten. Wetenschappers zijn er in geslaagd om knoflook vele malen krachtiger te maken. AANBIEDiNG VAN DE WEEK i verpakking 6o capsules Garlic Vitaal Forte: 12,95 2 verpakkingen 6o capsules: 19.95 Mmuumw-Twrm Circulatie Aan het geconcentreerde knoflook- maceraat heeft men heel slim extra kruiden zoals ginkgo, vitaminen, mineralen, visolie en.Qio toegevoegd. Daardoor wordt de werking van de actieve stoffen uit knoflook breder en sterker. De knoflook multicapsute heeft dan ook een positieve werking op alles wat in ons lichaam met circu latie te maken heeft. Dagelijkse voedingsstoffen Naast de werkzame bestanddelen bevat elke capsule nog een reeks van natuurlijke stoffen, die de werking van knoflook ondersteunen, versterken en verder uitbouwen. Het gaat om leci- thine, de. kruidenextracten maretak, rutine, ginkgo en meidoorn, het mine raal selenium en de vitaminen A, C en B6. Door de complete en gecon centreerde samenstelling van de knoflookcapsules kunt u met het innemen van slechts één capsule per dag volstaan. GOED VOOR de bloedcirculatie en het geheugen koude handen en voeten extra vitaliteit hart en bloedvaten - cholesterol en bloeddruk VOLKOMEN REUKLOOS De kortingsbon kunt u inleveren bij: Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 Kruiningen: Drogisterij de Esculaap, Hoofdstraat 69

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28