PZC Waterschap zoekt samenwerking Best eenzaam in de éénmansfractie Zestig jaar samen in Waarde Verkeer Terneuzen loopt vast ondanks bloktijd Zeeuwse Eilanden streeft naar allianties om geld te besparen agenda Schaap baart zes lammetjes Concert als cadeautje Weigeren bloedtest bestraft Boete voor bezit traangas Politieke agenda Schminkbeurt in CDA-winkel door Cornelleke Blok WAARDE - Het was geen unie ke gebeurtenis in de familie, maar daarom niet minder bijzon der. Het echtpaar Van der Maas-Overbeeke uit Waarde was gisteren zestig jaar ge trouwd. Geen spandoeken, erebogen of poppen in de tuin, maar wel twee blije mensen in de woonka mer. „De ouders zijn op dezelf de dag getrouwd en hebben ook nog hun zestigjarig" huwelijk ge vierd, dus dan lijkt het niet zo bijzonder, maar dat is het na tuurlijk wel", vertelt de dochter van het echtpaar. Het bezoekje van burgemeester A. Huisman maakte het helemaal een specia le dag. Vanaf hun trouwdag wonen me neer en mevrouw Van der Maas (89 en 85) aan de Kerkweg in Waarde. „We zijn een half jaar geëvacueerd geweest na de wa tersnoodramp, maar voor de rest hebben we hier altijd ge woond", vertelt meneer Van der Maas. Achter het huis ligt een flinke lap grond met een boomgaard. „Vroeger had ik een eigen be drijf in de landbouw en de fruit teelt", vertelt meneer Van der Maas. Dat bedrijf is inmiddels overgegaan naar zijn schoon zoon, maar Van der Maas voert nog iedere dag kippen en is druk in de weer met het bijhou den van de tuin en zijn eigen moestuin. „Ik verbouw mijn ei gen aardappels en groente", ver telt hij trots. Nog trotser is het echtpaar op hun vier kinderen, 21 kleinkin deren, en zestien achterkleinkin deren. In de kast prijken tiental len foto's van de hele familie. Dat wordt volle bak aanstaande zaterdag, want dan viert het ech^Daar het jubileum écht. (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com dinsdag 28 februari 2006 door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft zoeken naar manieren om te bezuinigen op de kosten. Dat lukt vooral door samenwerking met gemeen- I ten. „En daar zit geen grens aan", zegt waarnemend dijk graaf B. van de Hoef. „Wij blijven zelf initiatieven ne men voor samenwerking met an deren. Maar ook als we worden benaderd, zullen we daarop in gaan. Dit past in ons streven de maatschappelijke kosten van ons werk zo laag mogelijk te houden voor de burgers", stelt Van de Hoef. I Zeeuwse Eilanden wil de hef- I fing en inning van belastingen I samen gaan doen met de ge- I meenten. Om te onderzoeken of dat geld oplevert, is vorige week een overeenkomst gesloten met zes gemeenten (Middelburg, Veere, Vlissingen, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Reimerswaal). Eerder is ook een samenwerking opgezet met de gemeenten Noord-Beveland en Reimerswaal voor het beheer van afvalwater. Met de provin cie en het Rijk wordt samenge werkt bij de bestrijding van gladheid op de wegen. Om te voorkomen dat op de weg die de provincie beheert wel is ge strooid, maar op die van water schap niet, of omgekeerd. Het leggen van verbanden met andere overheden is geen strate gie om het waterschap te veran keren in diverse verbonden en zo onmisbaar te maken, ontkent Van de Hoef. „De discussie over het opheffen van de waterschap pen is gelopen. Het kabinet heeft vorig jaar besloten dat we zelfstandig moeten blijven. Na tuurlijk kan het politieke tij ke ren, maar het is voor ons geen doel om onszelf in stand te hou den." Het enige doel, zegt de waarne mend dijkgraaf, is de kosten voor het uitvoeren van de taken in het waterbeheer zo laag moge lijk te houden. „We zoeken naar alle mogelijkheden om onze or ganisatie goedkoper te laten werken en toch het werk goed te doen. Als dat lukt, is dat goed voor de burgers. Als die minder geld kwijt zijn aan ons, houden zij meer geld over om aan ande re dingen te besteden. Daar pro fiteren andere bedrijven dan weer van." De beste 'efficiency-slag' is in de ogen van waterschap Zeeuw se Eilanden een fusie met het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren. Dat zou pas echt veel geld schelen, voorspelt Van de Hoef. Maar het Zeeuws-Vlaamse wa terschap verzet zich, omdat een fusie ten koste zou gaan van de werkgelegenheid daar. De samenwerkingsverbanden van Zeeuwse Eilanden met ge meenten in het eigen beheersge bied (Zeeland boven de Wester- schelde) gaan ten koste van werkgelegenheid bij het water schap, erkent de waarnemend dijkgraaf. Daarover zijn duide lijke afspraken gemaakt met het algemeen bestuur, benadrukt hij. „En wij zijn er ook niet om mensen aan het werk te hou den." Ontslagen De ondernemingsraad van het waterschap heeft geen moeite met de toename van het aantal samenwerkingsverbanden om de tarieven in de hand te hou den. Ook niet als dat banen kost. „We krimpen al enkele ja ren in, maar dat gaat zonder ge dwongen ontslagen", zegt secre taris E. van der Veeken van de ondernemingsraad. En dat is vol gens hem steeds de cruciale vraag: vallen er gedwongen ont slagen of niet. Van der Veeken: „De onderne mingsraad moet op het alge meen belang letten. De kosten wegen dan zwaarder dan enkele banen. Tenzij er ineens een sa menwerking komt die'heel veel banen kost. Of wanneer de werk druk op een afdeling te groot wordt." Zolang dat niet het ge val is, is samenwerking het bes te voor de toekomst van het wa terschap, vindt Van der Veeken. „Want hoe duurder wij worden, hoe eerder de discussie over het opheffen van Zeeuwse Eilanden weer begint." STREEKACTIVITEITEN GOES - Centrum, 13.30 uur: Carnavals optocht; Museum De Bevelanden, 12.00-16.00 uur: Taxatiedag voor munten, postze gels, bankbiljetten en ansichtkaarten; Buys Ballot College, Bergweg 4, 9.00-12.00 uur. Vakantie Bijbel Club 2006 voor kinderen tussen 4 en 12 jaar; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; s-GRAVENPOLDER - De Zwake, 13.00 uur: Sportfestijn; HEINKENSZAND - De Stenge,13.00 uur: Sportfestijn; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Weltarewerk; KRUININGEIM Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajoggen; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door René van Stee en Wout Bareman TERNEUZEN - Chemieconcern Dow Benelux maakt zich zorgen over de verkeerssituatie rond het sluizencomplex in Terneu zen. De 'bloktijd' van twintig mi nuten, die Rijkswaterstaat in de ochtend- en avondspits op de zuidbrug heeft ingesteld, is naar verwachting onvoldoende om het verkeer van en naar het che- miecomplex vrije doorgang te garanderen. Gisteren ontstonden al direct lange files. Een van de twee bruggen over de sluizen is sinds zaterdag buiten gebruik na een aanvaring door een ro-ro-schip. Contact over aangepaste werk tijden bij Dow is er nog niet ge weest. Dow-woordvoerdeer F. Neve verwacht dat zoiets de ver keersproblemen slechts voor een klein deel oplost. „Voor men sen in de dagdienst zijn er al flexibele werktijden. Zij hoeven niet stipt om acht uur te begin nen. Daardoor kunnen zij tot op zekere hoogte rekening houden met de ontstane verkeerssitua tie op het sluizencomplex. Men sen die in ploegendiensten wer ken kunnen zich er niet op in stellen, omdat zij op stipte tij den op hun werk worden ver wacht." Tijdens de spits wordt niet al leen de zuidbrug beschikbaar ge houden voor wegverkeer, ook de brug bij Sluiskil draait dan niet open. Verder moeten signale- ringsborden op strategische plaatsen, zoals de rotondes bij het busstation en de Wester- scheldetunnel voorkomen dat er een verkeersinfarct op het slui zencomplex ontstaat. Voorlichting Wethouder C. van Schaik: „Ik denk dat een uitgebreide voor lichtingscampagne kan bijdra gen aan een verandering in be paalde gewoontes en reispatro nen. Zo is het logisch dat men sen, die in het zuidelijk deel van Terneuzen moeten zijn, de ko mende maanden niet over de sluizen ï'ijden maar de brug bij Sluiskil kiezen. Dat geldt ook voor verkeer dat naar West- Zeeuws-Vlaanderen rijdt." De wethouder rekent er wel op dat de irritatie over de wachttij den bij de Sluiskilse brug zal toenemen. „Daarom denken we na over displays waarop wordt gemeld hoe lang de brug nog open staat." Volgens de verkeerswethouder toont de kwetsbaarheid van het sluizencomplex de noodzaak van de aanleg van een tunnel bij Sluiskil duidelijk aan. AAGTEKERKE - In de stal van Peter de Korte aan de Zuidweg in Aagtekerke is het feest. Daar heeft een schaap in één uur tijd zes lammetjes gekregen. De lamme tjes en moeder schaap maken het allemaal goed. De Korte moest wel een beetje assisteren toen de vierentwintig pootjes begonnen te spartelen en de lammetjes de wijde wereld in wilden. „Vaak zitten de lammetjes in de knoop. Dan komen er ineens vier pootjes uit. Een zesling is heel bijzonder. De pasgeborenen zijn allemaal ongeveer even groot en gezond. Omdat ze 147 dagen in de buik van de moeder hebben gezeten, zijn ze helemaal voldragen." De Korte is trots op zijn ooi. „Ze is een Flevolander, dat is een vruchtbaar ras. Vorig jaar in februari kreeg ze een vijfling. Bij elkaar opgeteld heeft ze nu binnen één jaar elf lammetjes op de wereld gezet. Ze heeft ook genoeg melk voor haar kinderen. We hoeven nauwelijks flesjes te warmen. Het is een bijzonder schaap, onze nummer 38." De zesling gaat over een week of zes, als de lente zich aan kondigt, de wei in. Dan zijn ze groot genoeg om te ontko men aan hongerige kraaien. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivenlandse afdeling van GroenLinks biedt alle belangstellenden zaterdagavond een gratis concert aan in de Zierikzeese Nieuwe Kerk. „Het is echt voor iedereen die van muziek en theater houdt. Of ze nou wel of niet sympathiseren met onze par tij, dat maakt niet uit. Wij sluiten de verkiezingscampag ne bewust af met een brokje cultuur, omdat we dat be-, langrijk vinden", zeggen verkiezingskandidaten P. de Gijt en W. Timmermans. Op het programma staan optre dens van Muse ConNaction en Not James Dean. Muse ConNaction wordt gevormd door Noortje Korst (zang) en Annemiek van de Geijn (toetsenist). In hun optreden wis selen zang, poëtische teksten en satirische uithalen elkaar af. Not James Dean staat borg voor Engelstalige, Brazili aanse en Portugees-Afrikaanse muziek. MIDDELBURG - Een 62-jarige inwoner van Knok- ke-Heist is gisteren in Middelburg veroordeeld tot acht maanden rijontzegging en 800 euro boete voor het weige ren van een bloedtest. Daarnaast kreeg hij nog twee maan den voorwaardelijke rijontzegging. Het rijgedrag van de Belg viel 28 oktober vorig jaar in Oostburg nogal op. „De auto kroop over de rotonde", stond er in het proces-ver baal te lezen'. Een blaastest wilde niet vlotten, omdat de man astmatisch is. Nadat een aantal blaassessies misluk te, bood de agent hem aan in plaats daarvan een bloed proef af te laten nemen. Daar had de man geen trek in. hetgeen als weigering werd opgevat. Zijn raadsman hield het op een communicatiestoornis. „Mijn cliënt is van Itali aanse afkomst." De verdachte was volgens de strafpleiter daarnaast de Nederlandse taal niet machtig. De Belg 'ver scheen gisteren niet op de zitting. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Koudekerke voor het bezit van een traangasbusje 180 euro boete opgelegd. Bij een inval in zijn woning, op 23 november 2004, trof de politie op de slaapkamer een busje met CS-gas aan. woensdag 1 maart KRABBENDIJKE - Dorpshuis De Mei boom - 20.00 uur. Lijsttrekkersdebat on der leiding van Nova-verslaggever Wil lem Lust. vrijdag 3 maart THOLEN - De Meulvliet - 19.30 uur. Debat tussen jongeren en Thoolse politi- GOES - ROC Zeeland -19.30 uur. Sport- forum met als titel 'Goes sportstad van Zeeland? Schijn of werkelijkheid?'. Des kundigen verzorgen inleidingen, waar na discussie mogelijk is. Café Pubbles - 22.00 uur. Begin kroegen- 'ocht VVD Lijsttrekkers van vijf Beve- landse afdelingen spreken kiezers aan en delen consumpties uit. zaterdag 4 maart THOLEN - Omroep Tholen, 11.00 uur. Verkiezingsdebat met lijsttrekkers van de Thoolse politieke partijen. De SGP doet om principiële redenen niet mee. E Tichem van Omroep Tholen leidt het debat.Het verkiezingsdebat wordt tus sen 11.00 en 13.00 uur uitgezonden via Omroep Tholen Radio. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie keuze in trouwpakken! Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL /G-ik- Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl door Rob Paardekam GOES - Het valt niet mee om in een éénmansfractie te zitten. Al les komt op jou neer en als er eens een onderwerp passeert waar je wat minder verstand van hebt, ga je toch voor de leeu wen. Aan de andere kant kom je wel vaak aan het woord. Dat kan van mensen die in een grote frac tie zitten niet altijd gezegd wor den. Veel raadsleden opereren in de schaduw van hun leider en kunnen zich maar af en toe la ten gelden. Ze zitten er niet echt mee. „Sommige mensen horen zichzelf graag praten", zegt CDA'er J. de Nooijer. „Ik heb dat helemaal niet." De Nooijer bemant met drie an deren de CD A-fractie in de ge meenteraad van Noord-Beve land. Hij noemt zichzelf een man van de schaduw en vindt het prima dat de fractievoorzit ter tijdens de raadsvergadering meestal het woord voert. „Ik roer mijn mondje wel tijdens de fractievergadering", zegt hij. „Ik hoor mezelf niet zo graag praten in het openbaar." C. Jasperse-Teer, die in Reimers waal voor het CDA in de raad zit, vindt het logisch dat de frac tievoorzitter het vaakst aan het woord is. „Bij het fractieoverleg dat we vooraf hebben, krijg ik genoeg ruimte om mijn zegje te doen", vertelt ze. „Dan kan ik alles kwijt. Ook het innemen van afwijkende standpunten kan in onze fractie. Dat is fijn. Je moet dat natuurlijk wel voor af aangeven." Jasperse voelt zich dus op geen enkele manier belemmerd en heeft niet de be- GOES - In de CDA-winkel aan de Sint Adriaanstraat in Goes kunnen kinderen zich vandaag laten schminken. Vrijdag en zaterdag is er ook een kleurwedstrijcl voor kinde ren. CDA'ers delen ballonnen uit aan de kleintjes en informa tie over het verkiezingsprogram ma aan hun ouders. De winkel die sinds vorige week open is, kreeg afgelopen zaterdag be zoek van staatssecretaris J. Wijn van Financiën, die de winkel een 'leuke manier' vond om het CDA te presenteren. M. van der Meijden-De Dreu vormt in haar eentje de WD-fractie in Reimerswaal. foto Willem Mieras hoefte om iets aan de huidige si tuatie te veranderen. Ze zegt niet dat ze in de toekomst nooit de fractie zou willen leiden, maar opereert voorlopig liever even in de luwte. „Tot ik genoeg kennis van zaken heb." Het Thoolse PvdA-raadslid E. van der Wal-Vermeulen vindt het niet terecht dat sommi ge raadsleden gezien worden als mensen die maar weinig te zeg gen hebben. „In een grote frac tie is het nou eenmaal zo dat de één wat vaker aan het woord is dan de ander", vindt ze. „Toch heeft bij ons iedereen zijn eigen portefeuille, waarover hij of zij in de commissie het woord voert. Het kan zijn dat het be treffende onderwerp tijdens de raadsvergadering een hamer stuk is. Dan valt er weinig meer te zeggen. Als u maar niet denkt dat raadsleden die wat minder vaak het woord voeren, ook min der werk verzetten, integen deel." Tegenover de raadsleden die je partij, red) naar ons toe kunnen halen, moet het lukken." D66'er J. van den Donker zit al twaalf jaar in zijn eentje in de gemeenteraad van Tholen. „Ik had altijd het voordeel dat ik geen andere bezigheden had", zegt hij. „Het wordt moeilijk als je al dat raadswerk in je eentje moet doen en je hebt ook nog een baan." De eerste twee perioden ging het nog wel. Van den Donker had toen veel plezier van zijn schaduwfractie, maar de laatste paar jaar waren er nauwelijks mensen meer. Dat is ook de reden dat de partij in maart niet meer meedoet. „Gelukkig kon ik in die laatste periode drijven op mijn ervaring en routine", aldus de D66'er, die ook wel een voordeel kan noemen. „Als je het in je eentje doet, ben je veel minder tijd kwijt aan intern overleg met de fractie. Dat weegt echter nauwelijks op te gen het-meerwerk dat je ver richt." WD-fractie te vormen. Natuur lijk had ze wat steun van de schaduwfractie, maar uiteinde lijk was zij toch degene die het in de raadszaal moest doen. „Ik heb in een eerdere periode erva ren hoe het is om met z'n tweeën te zijn, en dat was prettiger, want we konden het werk verde len", zegt ze. „Zeker tijdens de algemene beschouwingen heb ik me de afgelopen vier jaar wel eens eenzaam gevoeld. Als er dan een schorsing was en mensen uit andere fracties gin gen met elkaar in conclaaf, vond ik het fijn als er iemand van de WD op de tribune zat, zodat ik daar even mee kon over leggen." Van der Meijden hoopt vurig dat de WD op 7 maart een zetel tje winst pakt. En als dat niet gebeurt? „Pff... Daar wil ik niet aan denken, hoor. Ik zie het posi tief in. We hebben die tweede ze tel vier jaar geleden op een haar na gemist. Als we dit jaar wat kiezers van de BBR (opgeheven Het diamanten echtpaar Van der Maas. foto Willem Mieras zelden hoort, staan de volksver tegenwoordigers uit de éénmans fractie. Die moeten altijd het woord voeren, soms tegen wil en dank. Zo is M. van der Meij- den-De Dreu van de WD in Rei merswaal niet te beroerd om toe te geven dat financiën niet haar sterkste punt zijn. „Als je dan meneer Knuist van de SGP hoort. Tja, die praat mij zonder veel moeite onder de tafel." Van der Meijden vindt het soms best zwaar om in haar uppie de Verkeersdrukte bij de Westsluis wanneer de beide bruggen openstaan. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27