Je neemt een bosje biezen en een stoel 2 Verkeersinfarct dinsdag 28 februari 2006 ®itï>c jAmbacfjten In personeelsadvertenties wordt tegenwoordig ge vraagd om managerspro jectleiders en commercieel medewerkers. Vacatures voor bijvoorbeeld klompen makers, garnalenpelsters, wagenmakers, messensnij- ders, wiegenmakers en boekbinders kom je niet meer tegen. Oude ambach ten worden door een kleine groep toch nog in ere ge-, houden. De PZC gaat op zoek naar de beoefenaars. In-deze aflevering: stoelen- matter Raoul de Geeter. se klederdracht. „De streek- dracht van hier, daar kun je niet meer aankomen. Vandaar." Op het eerste gezicht lijkt het stoelenmatten een eenvoudig ambacht. Er is namelijk niet veel voor nodig. Je neemt een bosje biezen en een stoel waar van de zitting aan vervanging toe is, en je kunt beginnen. Dezelfde bewegingen komen steeds terug, valt op wanneer De Geeter een demonstratie van zijn kunnen geeft. Voor de stoe- lenmatter is het routine. Hij kletst ondertussen over ambach ten, jaarmarkten, zijn nieuwe werkplaats, klanten en natuur lijk het werk zelf: „Biezen, dat 'is een soort riet. Die bestel ik bij In de kerk in Nieuwvliet kwamen ze er een paar jaar geleden achter dat de rieten zittingen van de stoe len aan vernieuwing toe wa ren. Stoelenmatter Raoul de Geeter uit Eede kreeg het verzoek die op zich te ne men. „Eerst weigerde ik. Het waren er zoveel. Maar ze konden echt niemand an ders vinden. Tja, toen heb ik het toch maar gedaan. Ik ben nu aan de laatste toe." Het verhaal van de zoek tocht van het Nieuwvlietsè kerkbestuur zegt iets over het unieke van de hobby van De - Geefer. Hij vertelt erover in zijn werkplaats: een apart kamertje in. het schuurtje achter zijn huis, warmgehouden door een straalkacheltje. „Dit heb ik sa men met mijn zwager gebouwd. Ziet er netjes uit, hè? Hier-kun je belangstellenden tenminste fatsoenlijk ontvangen." De Geeter leerde het stoelenmat ten als tiener, een jaar of dertig geleden. „Van een kennis uit IJ- zendijke. Die deed het lang gele den nog voor zijn beroep. Toen kon dat nog." Nu niet meer, weet de Eede naar. „Sterker nog, ik zou hier niemand weten die dit nog kan." Dat maakt het werk voor hemzelf nog leuker, vindt De Geeter. „Je doet iets wat bijna niemand anders kan. Dat is wel een familie in Genemuiden. Als ik het de ene dag vraag, brengt een koerier ze de volgende dag nog. Hartstikke handig. Tijdens het werk staat de stoel op een verhoging. Die draait op een as. Wel zo handig, want het vlechten gaat rondom. De Gee ter zit op een stoel naast de ver hoging. „Vroeger had je niet zo'n roterende plank. In plaats van de stoel hoger te zetten, gin gen we zelf lager zitten. Dat de den we door de stoelpoten hal verwege af te zagen." Er zit geen klem op de plank, dus heeft de stoelenmatter de stoel vastgezet met een felge kleurde snelbinder van een fiets. Dat werkt ook. Af en toe, vertelt De Geeter ver der, krijgt hij geen stoel voor zijn neus, maar alleen een losse zitting. Daarvoor heeft hij' van het onderstel van een bureau stoel een klem gemaakt. Die kan hij ook laten draaien. Het werk begint in de hoeken, laat de Eedenaar zien. Hij vlecht een paar biezen ('twee, drie of vier, dat ligt aan de dik te') in elkaar. Die maakt hij vast aan de poten van de stoel. Dan gaat het van poot naar poot, steeds opnieuw. Als de vlecht bijna op is, knoopt De Geeter er een nieuwe aan vast. Eigenlijk is de hele stoelenmat dus één lange sliert. Naald Het gat óp de plaats van de zit ting wordt zo steeds kleiner. „Uiteindelijk kan het niet meer foto's Peter Nicolai met de hand. Dan wordt het las tiger." Een naald, het enige stuk gereedschap dat de stoelenvlech- ter bij de hand moet hebben, biedt dan uitkomst. Als het werk klaar is, vormen vier driehoeken samen de zit ting. Tenminste, zolang die vier kant is. „Er bestaan ook driehoe kige stoelen", legt De Geeter uit. „Dan moet je andere tech nieken gebruiken." Hobby Een stoel matten duurt een uur of vijf, zes. „Dat verschilt wel eens. Zo is het ene bosje biezen beter dan het andere. Of het lukt gewoon een keertje niet. Dan ga ik maar even naar bin nen, iets eten of drinken. An ders komt er niks meer van." Stoelenmatten is leuk werk, vindt De Geeter, maar het moet wel een hobby blijven. „Ik heb een grote tuin en natuurlijk mijn gewone werk, bij Dethon in Oostburg. Dat kost ook alle maal tijd." Vandaar ook dat de Eedenaar alle tijd voor zijn werk neemt. „Die reeks stoelen voor de kerk in Nieuwvliet, daar ben ik nu al een paar jaar mee bezig. Maar dat vinden ze niet erg, hoor. Als het maar goed gebeurt." Want de stoelen moeten er weer net zo uit komen te zien als toen ze gemaakt werden, vindt De Geeter. „Het is echt vakwerk, hoor. Vroeger konden ze ook wel wat, dat zie je wel." Martijn de Koning Stoelenmatter Raoul de Geeter aan het werk. Een stoel matten kost een uur of vijf zes. uniek." In België is dat 'heel an ders, betoogt hij De Eedenaar, die zelf letterlijk op een steen worp afstand van de grens woont, is wel te spreken over de manier waarop onze zuiderbu ren met oude ambachten om gaan. „Ik sta nogal eens op jaarmark ten en braderieën. Zo'n tien tot vijftien keer per jaar, zowel in Vlaanderen als in Zeeland. In onze provincie is er ook best veel belangstelling, hoor. Maar het is niet te vergelijken met Bel gië. Daar hebben zelfs de klein ste dorpjes elk jaar een feest. Het beoefenen van oude beroe pen hoort daar bij. Vaak krijg ik dan eerst iets te eten, met een glaasje bier erbij. Ja, ze hebben daar nog veel respect voor oude ambachten,"1 De Geeter vraagt zich wel af hoe lang dat nog duurt. „Toen ik dertig jaar gele den voor het eerst op die mark ten kwam, was ik de jongste. Lo gisch, met mijn 17 jaar. Maar nu ben ik dat nog steeds. Er komt helemaal niemand bij. Maar er vallen er wel steeds weg." De stoelenmatter geeft zijn de monstraties steevast in Walcher- Een flessenhals die voortdurend voor een 'verkeersinfarct' zorgt. De brug over de Schelde bij Temse. Met een lengte van 365 meter één van de langste in Bel gië. En misschien wel de lelijk ste. De ijzeren brug, in 1955 offi cieel in gebruik genomen, is laag en gedrongen en komt, ze ker bij grijze luchten, dreigend over. Maar vanaf de brug is er een schitterend uitzicht op Temse, met de Onze Lieve Vrouwekerk als herkenningspunt. Eén van de mooiste panorama's van Vlaanderen, wordt wel gezegd. Er zijn plannen om in 2007 met de bouw van een tweede brug ernaast te beginnen. Zodat de verbinding tussen Temse in het Land van Waas en Bornem in Klein-Brabant aanzienlijk ver betert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24