Milieubesef alleen niet genoeg De ophokplicht resulteert in flinke stress Het water kerfde Nederlandse ziel 23 ONDERWEG Zeeuws consulentschap natuur- en milieueducatie viert zilveren jubileum dinsdag 28 februari 2006 De consulenten Martin Wiersma en Rita de Ligt. foto Willem Mieras Natuurouders vervullen een belangrijke rol bij natuur- en milieue ducatie. foto Camile Schelstraete Het consulentschap na tuur- en milieueduca tie Zeeland bestaat 25 jaar. Bescheiden begonnen met één medewerker, zijn er in middels zes volle arbeids plaatsen bij het kantoor in Goes beschikbaar. Het Zeeuwse consulentschap is aangehaakt bij de landelij ke vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN. De burgers meer betrekken bij natuur, landschap en milieu. De noodzaak van een 'duurzame samenleving' onder de aandacht brengen. In die twee zinnen kan de taak waar het IVN-consulentschap Zee land voor staat, worden samen gevat. Dat is allerminst een ge makkelijke opgave, ervaren de medewerkers vrijwel dagelijks. De meeste burgers willen zich best bekommeren om het wel en wee van hun directe omgeving. Zolang ze er maar niet te veel voor hoeven te doen. Steun aan een organisatie voor natuur en milieu - bijvoorbeeld Vogelbe scherming, Greenpeace en Het Zeeuwse Landschap - is gemak kelijk gegeven - de persoonlijke manier van leven aanpassen is vers twee. Desalniettemin vinden Marten Wiersma, in 1981 de eerste con sulent in Zeeland, en Rita de Ligt, de huidige coördinator, dat er in een kwart eeuw best vooruitgang is geboekt. Er is een netwerk van vrijwilligers op gebouwd, er zijn actieve centra voor natuur- en milieueducatie ontstaan en in het basis- en voortgezet onderwijs is 'nme' (natuur- en milieueducatie) be hoorlijk ingeburgerd. Zo zijn in Zeeland ruim tweeduizend vrijwilligers actief als natuur- ouder, gids of lid van een van de vier IVN-af delingen. Marten Wiersma- k-wam vanuit het (gereformeerd) jeugdwerk en mocht in z'n eentje de na tuur- en milieueducatie op po ten gaan zetten. In 1998 vertrok hij naar het IVN in Amsterdam en inmiddels is hij coördinator van het grenspark De Zoom-Kalmthoutse Heide. „In Zeeland zat er niemand op te wachten. Dankzij het banen plan van Den Uyl was er ineens geld beschikbaar voor een consu lent. Die werd als het ware gepa rachuteerd. Ik begon met niks, met een achterstand omdat ik niet uit de groene hoek kwam. Het betekende voor mij een boeiende rondgang door de Zeeuwse gewesten. Er was een beperkt aantal vrij willigersorganisaties, vooral ge richt op natuurstudie. De om slag in een naar buiten gerichte natuurbescherming moest nog komen. De eerste tijd lag de na druk dan ook op het verkrijgen van ruimte voor natuur- en mi lieueducatie en proberen groep jes van de grond te krijgen. Daarbij moest je een beetje ge luk hebben. Als er bepaalde din gen aan de hand waren, bijvoor beeld op Tholen de vestiging van een champignonfabriek, dan kreeg je makkelijker men sen bijeen. Na enkele jaren van opbouw van een vrijwilligersnetwerk zijn we naar de scholen gegaan. In mijn laatste periode kregen we een verbreding naar de re creatie en de overheid. Het was een leuke baan, op het snijvlak van groen en samenle ving. Er is eigenlijk veel bereikt. Zowel wat betreft aantal men sen dat actief is, als de breedte van het werk. Alle laaghangen de fruit is geplukt. Maar de pro blemen zijn verschoven. Zolang de mens zo weinig besef heeft van de kringloop waarvan hij deel uitmaakt, blijft natuur- en milieueducatie noodzakelijk." De uitbouwer Rita de Ligt nam in 1998 het werk als consulent over. Niet meer in haar eentje. Ook de voor lichters van het Nationaal Park Oosterschelde zijn bij het consu lentschap ondergebracht. Tegen woordig vormt Zeeland samen met Noord-Brabant en Limburg de IVN-regio Zuid. Ze gelooft heilig in het nut van 'nme'. „Het milieubewustzijn is hoog, maar je schrikt van het gebrek aan inzicht in de kringloop. Een plaatje van de kringloop laten zien en dan weten de mensen het wel - zo simpel is het niet. De kloof tussen bewustzijn en eigen handelen is nog steeds groot, misschien wel groter ge worden omdat er door de wel vaart heel veel kan. Het gaat dus nog steeds concreet om be wustwording: hoe zit het sys teem in elkaar. Ook ik vind dat er veel is be reikt, al ben je er natuurlijk nooit. Maar 'nme' is onderdeel geworden van het onderwijs en van het werk van de natuur- en milieuorganisaties. Er is een gro tere groep die wil werken aan een duurzamer samenleving. Zelfs bij de overheden is er aan dacht voor. Nog wel mager, maar het begin is er. Er wordt meer samengewerkt. Gemeente lijke afdelingen milieu, ruimte lijke ordening en onderwijs doen samen slimme dingen. Het besef dat duurzaam bouwen en wonen nodig is, groeit. Goes is er een goed voorbeeld van. Maar bij een duurzame wijk hoort ook een meer duurzame leefstijl. Het beleid van het consulent schap is meer begeleidend en on dersteunend geworden en ook initiatieven ontwikkelen, die an deren vervolgens over kunnen nemen. Ik vind bijvoorbeeld de natuurouders een succesformu le. Er zijn er nu zo'n 600. We hebben een algemeen stramien ontwikkeld voor een cursus." „Wat moeten natuurouders we ten voordat ze met kinderen op pad gaan. Er was nauwelijks les materiaal. Nu zijn leskisten en buitenmateriaal in ruime mate voorhanden. Er is wel een groot verloop onder de vrijwilligers, ze vinden en binden is lastig. Het leuke is dat de animo voor een natuurgidsencursus onver minderd groot is. Dat loopt als een tierelier." Zichtbaar Meer Zichtbaar maken wat het consulentschap allemaal doet, is een van de voornemens in het ju bileumjaar. Grote feesten zijn niet voorzien. 'Er komt een hand boek voor vrijwilligers en een bijeenkomst voor subsidiege vers. En in september is de jaar lijkse natuurouderdag. Voor de relaties is er een getijdenboekje met de Zeeuwse waterstanden in 2006 beschikbaar. Dynamiek die het consulentschap ook graag in het werk wil uitstralen. Rinus Antonisse Nederland leeft met water. Dat is het motto van de campagne die het Rijk voert om de mensen bewuster te maken van het feit dat het water een fors stempel drukt op de samen leving. Het is altijd en overal aanwezig en het bepaalt voor een belangrijk deel het leven in ons land. Om dat nog eens uit te leggen, heeft de ANWB het boek Water rijk Nederland uitgegeven, ge schreven door Paul Vreuls. Het komt op een moment dat het wa terbeleid (sommige zeggen lie ver met een knipoog naar het verleden: de strijd tegen het wa ter) aan wijzigingen onderhevig is. Die overigens maar langzaam voet aan de grond krijgen, om dat er een omslag in het denken voor nodig is. De klimaatverandering speelt hierbij een belangrijke rol. Hoge re temperaturen, een andersoor tige regenval (meer en hevigere buien) en een snellere stijging van de zeespiegel. Dat vraagt om maatregelen: zorgen voor een goede afvoer van overtollig (hemel)water en de zeeweringen versterken. Meer en meer gaan stemmen op om de oude aanpak - almaar dij ken ophogen en het binnendijk- se water zo snel mogelijk afvoe ren - te verlaten. Dat is zoge zegd geen duurzame oplossing. Aan de mogelijkheden tot het bouwen van hogere dijken komt op een gegeven moment maat schappelijk, technisch en finan cieel een einde. Gedacht wordt onder meer aan verbrede waterkeringen: een breed voorland, een eerste wa- terkerende dijk, een breed op- vanggebied erachter en een tweede kering. „Leven in permanente zorgeloos heid zou dom zijn. Nederland, het blijft een hard gegeven, ligt voor meer dan de helft onder de waterspiegel en dat feit ver plicht ons steeds alert te blij ven", stelt Vreuls. Hij voegt er aan toe dat het niet allemaal rampspoed is wat de klok slaat: het water biedt ook (nieuwe) kansen. In Waterrijk Nederland gaat het niet alleen om de verovering van land en de verdediging te gen het water. Ook de geschiede nis van de drinkwatervoorzie ning en waterzuivering komt aan de orde. En er wordt inge gaan op de ontwikkelingen in de natuur als het water meer ruimte wordt geboden. In het laatste hoofdstuk staat Vreuls stil bij de betekenis van al het water voor de Nederland se cultuur: hoezeer heeft de drei ging van overstromingen de volksaard beïnvloed? Wat bete kent het dat je samen met ande- Op woensdag is er om 14.00 uur een natuurwandeling door landgoed en landschaps park Ter Hooge in Middelburg. Een natuurgids leidt de deelne mers in twee uur rond. Het start punt is de parkeerplaats aan de Breeweg, tegenover Kaasboerde rij Pitteperk. Meer -informatie: Stichting Het Zeeuwse Landschap, tel. 0113-569110. ren permanent je land moet ver dedigen? Hoe voelde het toen Ne derland, vooral in de Gouden Eeuw, de wereldzeeën beheers te? Vreuls merkt op dat het water onze ziel kerfde en de mensen sober en godvrezend maakte. Dat de omgang met het water een beslissende invloed heeft ge had op de Nederlandse bestuurs cultuur. Mensen werden ge dwongen samen te werken. Daaruit is volgens hem het pol dermodel ontstaan: de neiging tot (eindeloos) overleg om geza menlijke standpunten te berei ken. Opmerkelijk kort is in dit ver band de aandacht voor de water schappen: nog geen twee ali nea's. Met de aantekening dat de 3500 waterschappen die ons land rond 1850 telde, door sa menvoegingen zijn terugge bracht tot 26. Dat moeten er 17 worden, één per stroomgebied. En passant schept Vreuls duide lijkheid over de naam Neder land, die niets te maken heeft met 'neder' in de betekenis van laag. „In dë zestiende eeuw slaagden de hertogen van Bourgondië erin een aantal vor stendommen in het huidige Ne derland en België uit de in vloedssfeer van de Duitse keizer te halen en onder hun gezag te verenigen. En hoe werden deze •vorstendommen of landen ge noemd? De Nederlanden, dat wil zeggen de landen die vergele ken met Bourgondië, dichtbij of tewel neder de hoofdstad Brus sel lagen." Bij het boek hoort een route gids, waarin 16 fiets-, wandel en kanotochten zijn beschreven. Zeeland is vertegenwoordigd met een fietsroute die begint in Dreischor en een rondje over Duiveland maakt. Overal zijn sporen van de strijd tegen het water te ontdekken. Met voor de liefhebbers langs de Welleweg even voor Dreischor, aandacht voor een opgeknapte pasveer- sloot. Zo genoemd naar ingenieur Pas veer, die in de jaren vijftig van de vorige eeuw een bijzondere waterzuiveringsmethode ont wikkelde. Die kreeg later zijn naam. Informatieborden leggen het hoe en waarom uit. In het dorp heette de zuivering al snel keutelzifte. De pasveersloot is door vrijwilligers in oude glorie hersteld. Behoud van een stukje nat erfgoed. Rinus Antonisse Waterrijk Nederland. Door Paul Vreuls. Met aparte routegids. Uitgave ANWB, Den Haag. Prijs 17,95 euro. Zie ook www.nederlandleeftmet- water.nl. Het Zeeuws Biologisch Museum houdt woensdag in samenwer king met Staatsbosbeheer, een Stinzenwandeling door natuur gebied De Manteling bij Oostka- pelle. De wandeling start om 14.00 uur vanaf het Zeeuws Biolo gisch Museum. Onder leiding van een boswachter van Staats bosbeheer wordt een wandeling gemaakt langs de Stinzenplan- ten in het gebied rondom het mu seum, De Manteling van Walche ren. De wandeling duurt tot on- géveer 15.30 uur. Aanmelden is noodzakelijk en kan bij het Zeeuws Biologisch Museum, telefoon 118-582620 Zeeuws Biologisch Museum. De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Terneuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een ommetje ma ken. Verstandelijk ge handicapten van de stichting Tragel ver zorgen de dieren en on derhouden de stallen. In deze rubriek weke lijks bericht over het wel en wee op de Ter- neuzense kinderboer derij. Stil eens! De cliënten van Stichting Tragel schrikken even van de schelle kreet van be heerster Angelique, maar weten meteen dat het menens is. Ze luisteren aandachtig mee, want in de verte klinkt onbekend ge- kraai. Nee toch... zouden er dan toch weer kippen en hanen over het hek zijn gegooid? „Ik ga zo maar eens op inspectie uit. Ge lukkig is er tot nu toe nog geen pluimvee gedumpt, maar je moet er in deze onzekere tijd na tuurlijk wel rekening mee hou den", zegt Angelique. De vorige week door minister Veerman ingestelde ophokplicht voor pluimvee zorgt ervoor dat de beheerders en cliënten van de kinderboerderij bij het min ste geringste in actie schieten. Van paniek is geen sprake, maar om alle risico's in verband met het dreigende vogelgriepvirus zo goed mogelijk uit te vlakken gaan de medewerkers uiterst zorgvuldig te werk. De boven kant van de volière is bedekt met een blauw zeil, zodat er geen poep van overvliegende vo gels door het gaas kan vallen. De vaste bewoners van het vo gelhuis, een aantal kleurrijke tropische vogels, hadden een tijd nodig om aan die blauwe gloed te wennen en vertoefden daarom de eerste uren vrijwillig in het binnenverblijf. Eenmaal terug in het buitenhok troffen ze een aantal logés aan. „Eerst hebben we onze vier Kaapse Ke zen (eenden) gevangen. Dat ging relatief makkelijk, hoewel er één vrouwtje bleek te kunnen vliegen. Wisten we niet. Die die ren lopen hier al jaren rond en meer dan een beetje fladderen deden ze eigenlijk nooit. Daar om hebben we ze meteen 'ge knipt', zodat ze niet meer weg kunnen", vertelt Angelique. Twee eenden hebben een apart hok tot hun beschikking, maar daar zijn ze eigenlijk niet echt haald." Mama Eend is daarom nu veroordeeld tot een ander ventje, maar het zal nog wel even duren voordat deze twee kwakers elkaar oprechte liefde verklaren. Het vangen van de zes pauwen op de boerderij was een veel las tiger verhaal. Zo werden er bij voorbeeld drie stuks met voer de schuur ingelokt, waarna het een kwestie was van snel en kun dig handelen. „Die dieren zijn hartstikke sterk en bovendien heel gevoelig voor stress. Het beste is om ze bij hun poten te pakken. Hun veren kunnen niet veel hebben, want die laten bij het minste beetje stress al los." Eén van de pauwen is de stress teveel geworden. Beheerder Jan vond hem vorige week dood in de volière. „Dit mannetje zat al een aantal weken in een hok. Een paar weken geleden werd het dier bij ons gebracht, maar om ruzie met andere pauwen te voorkomen moesten we hem bin nenhouden. Het feit dat hij nu is bezweken, baart natuurlijk zor gen. Zoals het er nu uitziet, gaat het goed met de andere pauwen in de volière. Maar het valt wel op dat met name de mannetjes heel rustig zijn. Die scharrelen af en toe wat, maar blijven voor namelijk stil in een hoekje zit ten. Dit moet dus niet al te lang gaan duren. Het is passen en me ten, maar het is helaas niet an ders." Raymond de Frel De kippen van de'kinderboerderij zijn inmiddels ook opgehokt. foto Peter Nicolai blij mee. Angelique: „Het gaat om een moeder, die altijd samen met haar zoon rondwaggelde. Dat mannetje wordt natuurlijk steeds groter, dus hebben we hem nu van zijn moeder wegge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23