Kamer dubt over verkoop tunnel 111IICIIIE ZEEUWSE Cfllïti! Warm onthaal voor olympiërs De Geus voorziet groter beroep op kinderopvang Doden bij gevangenisoproer Kaboel Justitie vervolgt ex-wethouder Kapelle CDA en PvdA nemen geen genoegen met brief van minister Zalm Witte wijn blijkt bijtend ifwasmiddel Openheid over veiligheid voedsel Veel vacatures in Zeeland Internationals zetten sores opzij 20 mm 248e jaargang no. 50 dinsdag 28 februari 2006 los nummer 1,25 door Ernst Jan Rozendaal middag midd //-f7 V— NWIS //■f7 Een aantal winterse buien, met kans op hagel, onweer en (natte) sneeuw. Straffe wind en maxima rond 4 graden. Gezin is inzet van politieke strijd internet: www.pzc.nl DEN HAAG - Minister Zalm (WD, Financiën) leeft de Tweede Kamer nog niet kunnen overtuigen van de noodzaak de Westerschel- detunnel te verkopen. CDA en PvdA nemen geen genoe gen met de brief die hij daar over gisteren heeft ge- ,'j stuurd. ie Zalm schrijft dat de toltarieven na verkoop jaarlijks niet meer le- dan drie procent bovenop infla- e v tie mogen stijgen. In maart 2033 eu; eindigt de tolheffing definitief en valt de tunnel weer toe aan iet Rijk. Verlenging is niet nogelijk, ook niet wanneer de exploitatie blijkt tegen te tallen. Een commerciële uit- ;ot) bater van de tunnel zal een kor ting voor veelgebruikers in itand moeten houden. Verder vorden duidelijke afspraken ge- over de staat waarin de unnel 'bij ommekomst' moet lbo ferkeren. ')e! Op verzoek van de provincie to Zeeland heeft Zalm in een bijla- vei ge bij zijn brief aangegeven wat le belangrijkste voorwaarden ivorden in de concessie die n ivordt afgesloten met de koper §®|van de tunnelaandelen. Calamiteit Alleen in uiterste noodzaak mo- "k gen beide tunnelbuizen worden Uls ifgesloten. Dat is dus bij een ca- 1 amiteit, maar bijvoorbeeld niet foor onderhoud. Het onderhoud Automobilist iteelt radar onder "i teus van politie IÜD GASTEL - Een brutale ief heeft gisteren op de Pro ves rincialeweg in Oud Gastel de radarapparatuur van de politie E; [estolen. Dat gebeurde terwijl ip enige afstand de politie toe- licht hield op de apparatuur, v.' Ci 'olitiemensen hielden op de Pro- rincialeweg een snelheidscontro- ;-0,s Ie. Van een afstand hielden zij ai iet langsrijdende verkeer in de aten. De agenten zagen op een t-o;j gegeven moment een auto bij de k l pparatuur stoppen en reden er Ln lar toe. Te laat, want voordat e politie was gearriveerd, had tie automobilist de apparatuur il in zijn auto geladen en meege- lomen. loeveel de radar kost, kon de wlitie niet zeggen. „Het gaat imeen aanzienlijk bedrag", al- us een woordvoerster. ANP en de veiligheid moeten mini maal op het huidige niveau wor den gehandhaafd. Bij 'finan ciële instabiliteit' kan het eigen dom van de tunnel in het uiter ste geval aan de Staat vervallen. Volgens Zalm is het 'buitenge woon gunstig' de tunnel nu te verkopen. Het is een aantrekke lijk object voor pensioen- en ver zekeringsfondsen. De rente is laag. De waag van investeer ders naar tolinfrastructuur is hoog, maar het aanbod laag. Vandaar dat Zalm verwacht een 'goede prijs' te kunnen maken. Als bij verkoop het rendement voor de overheid hoger is dan 7,5 procent wordt die extra winst gebruikt voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. „Door verweemding van de Wes- terscheldetunnel komt daarmee ook de realisatie van een Ka naalkruising bij Sluiskil een stuk dichterbij", besluit Zalm zijn brief. CDA-Kamerlid Omtzigt noemt de brief van Zalm 'te kort'. „Ik lees geen argumenten waarom je deze tunnel zou willen verko pen." Hij wil een overzicht waar uit blijkt wat precies de finan ciële gevolgen zijn als de tunnel wel of niet wordt verkocht. Twijfel Bij PvdA-Kamerlid Crone is de twijfel over de verkoop van de tunnel door de brief van Zalm al leen maar toegenomen. Hij denkt dat de nieuwe eigenaar de maximaal toegestane tariefstij- ging zal toepassen. Ook hem ont gaat de noodzaak om de tunnel te verkopen. WD-Kamerlid Van Egerschot vindt privatisering van de tunnel een goede zaak. Voor haar is de essentie van de ver koop dat het overrendement wordt gebruikt voor een tunnel bij Sluiskil. „Het publieke be lang is afdoende gewaarborgd, dus dit is hét moment om te ver kopen." De olympische sporters werden gisteravond na hun terugkeer uit Turijn door vele honderden supporters verwelkomd in Zwolle. van onze sportredactie ZWOLLE - De olympische sporters zijn gisteravond bij terugkeer uit Turijn door vele honderden supporters bij het station in Zwolle binnengehaald. Na een korte huldiging werden ze met familie en wienden herenigd om met de auto of, zoals schaatser Erben Wenne- mars, te voet naar huis door te reizen. „Ik ben heel blij dat de treinreis in Zwolle eindigt. Met een paar minuten lopen ben ik thuis", zei een dolblije Wennemars bij aankomst op het per ron. Hij voelde zich als een ware held behandeld. Even daarvoor stapte Erica Terpstra uit. Met een goede reis sloot ze een mooie tijd af. „Ik heb machtige sport gezien, met vele hoogtepunten." Ireen Wüst had op het perron nog geen idee van wat haar te wachten stond. „Ik hoop veel mensen te zien. En daarna door naar huis om te slapen." Vanuit de stationshal kwamen de olympiërs het podium op, waarna het feestgedruis echt losbarstte. Na een woord van welkom door burgemeester Meijer, een gedicht van dichter des va derlands Driek van Wissen en een wel komstlied van Lange Frans en Baas B., was het tijd voor familie en vrienden. Halverwege de menigte hielden de foto Vincent Jannink/ANP vrienden van Wennemars alvast een groot spandoek omhoog met een uitno diging. „Erben, ga je mee op kroegen tocht?" De huldiging in Zwolle stond in schril contrast met de taferelen in Stockholm. Liefst 30.000 fans verwelkomden daar gisteravond de gouden ijshockeyploeg. De winst in de finale op rivaal Finland (3-2) heeft de spelers een welhaast god delijke status bezorgd. ANP/RTR/DPA DEN BOSCH - De Oostenrijkse skivakantie van vier gezinnen 'wa uit het Brabantse Diessen is ico' slecht begonnen. s: hvee van de vrouwen kregen za- itp erdagavond in hun hotel in van witte wijn een sterk rijtend schoonmaakmiddel ge- erveerd. Zij liggen met brand wonden aan keel en slokdarm in lus\ tot'ziekenhuis. rest Na de eerste dag skiën namen 42'j, tie ouders een afzakkertje in 6. Mi Mn hotel Marco Polo in Hinter- 8;8 lal Beide vrouwen nipten tege- 3 iik van hun glas. Het goedje brandde zich direct in de keel slokdarm. Na veel waterdrin- ken en overgeven zijn zij naar iet ziekenhuis in Sell am See ge- iracht. wijn bleek bij nadere be schouwing het chemisch middel nvJ lolluvit Vitro dat in de horeca Itwordt gebruikt om glaswerk ma te?1 Iiinaal te reinigen, ilel' iOp tien wasbeurte.n gaat er e to dan één dopje bij", zegt Ger van den Broek, lid van het gezel- inri schap. DeÜes hoort onder de bar, maar et i'as abusievelijk door een perso ns icelslid in de drankkoeling ge- PS'J Het hotel heeft aangeboden -t0 et gezelschap op een of andere ulst lanier tegemoet te komen in de •ies chade. GPD idu: l"! mm Afghaanse militairen patrouilleren buiten de gevangenis in Kaboel, terwijl familieleden van gedetineer den wachten op nieuws. foto Syed Jan Sabawoon/EPA door Wendy Kind KABOEL - Het Afghaanse leger maakte zich gisteren op om de gevangenis in de hoofdstad Ka boel te bestormen waar sinds za terdagavond gedetineerden mas saal in opstand zijn gekomen. Onder de dertienhonderd gevan genen zouden vier doden zijn ge vallen. Regering en opstandelin gen onderhandelen sinds gister ochtend. De gevangenen kwamen in het weekeinde in opstand, vermoe delijk onder aanvoering van ge detineerde aanhangers van het terreurnetwerk Al Qaeda en van de vroegere machthebbers van Afghanistan, de Taliban. Sinds dien hebben zij geen voedsel meer gekregen. De opstandelingen hebben zich bewapend met stalen buizen van bedden en stukken glas. Zij eisen volgens de politie betere omstandigheden, zoals minder gevangenen op een cel, beter eten en een aparte ruimte om be zoek te ontvangen. Zaterdagavond staken zij bed den en meubels in brand. De ci piers begonnen daarop te schie ten. Vermoedelijk zijn er ook dertig gewonden gevallen', maar die mogen van de oproer kraaiers het complex niet verla ten. De opstand ging over het nieu we voorschrift om binnen het ge bouw gevangenisuniformen te dragen, zeiden Afghaanse func tionarissen. De revolte begon in de vrouwenvleugel en was moge lijk ook bedoeld als een poging om chaos te veroorzaken en te kunnen ontsnappen. ANP/AFP door Frouke Tamsma en Sentina van der Meer DEN HAAG - Ouders van jonge kinderen zullen dit jaar meer ge bruikmaken van kinderopvang. Door de tweehonderd miljoen euro extra die het kabinet in de opvang steekt, wordt deze weer betaalbaar voor alle inkomens groepen. Dat schrijft minister De Geus van Sociale Zaken in een brief die hij vandaag aan de Tweede Kamer stuurt. Volgens recente onderzoeken is 6 procent van de ouders vorig jaar wegens de hoge kosten ge stopt met kinderopvang. Nog eens 7,5 procent stuurde zijn kinderen minder vaak naar de crèche. Bij slechts 1,4 procent nam het gebruik toe. Daarbij ging het vooral om ouders uit de lagere inkomensklasse: de groep voor wie kinderopvang vorig jaar goedkoper werd. Werkgelegenheid Voor de midden- en hogere inko mensgroepen werd de crèche in 2005 duurder, maar hun positie verbetert dit jaar omdat vooral si si Hoewel gedeputeerde Suur- mond (WD, Financiën) aan geeft dat Zalm degene is die wil verkopen („Wij hebben het niet verzonnen"), herkent hij zich in het standpunt van Van Eger schot. De opstelling van CDA en PvdA verwondert hem. „Mijn in druk was dat de Kamer vorig jaar min of meer het groene licht had gegeven voor verkoop van de tunnel." pagina 4 commentaar Stoelenmatten is een uitstervend beroep De Voedsel en Waren Autoriteit zet de resultaten van con troles op internet. Zo kunnen consumenten zien hoe veilig voedsel is. Als blijkt dat een bepaalde snackbar niet aan de eisen voldoet of dat groente en fruit bij een bepaalde winkel te veel gifresten bevat, dan kan iemand beslissen daar niets meer te kopen. Het aantal vacatures is in Zeeland sterker gestegen dan el ders in Nederland, concludeert de Nationale Vacature bank, die vele banen aanbiedt op haar website. In tegen stelling tot voorgaande jaren blijkt de werkgele genheid nu vooral te stijgen buiten de Rand stad. Veel van de internationals die zich gisteren bij het Ne derlands elftal voegden hebben een gekwetste voet- balziel. Feyenoorder Nicky Hofs (foto) is één van hen. Oranje heeft dezer dagen daarom wat weg van een opvanghuis. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 20; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 door Willem van Dam KAPELLE - Het Openbaar Mi nisterie (OM) in Middelburg gaat over tot vervolging van ex- wethouder P. Ganseman van Ka pelle. Hij moet vrijdag 28 april voor de rechtbank verschijnen. Ganseman wordt gedagva'ard omdat hij op oudejaarsavond in recreatiebungalowpark De Oes terbaai in Wemeldinge een be stuurslid van de Vereniging van Eigenaren in het gezicht zou hebben geslagen. Dat bestuurs lid, P. van Zon, deed daarop bij de politie aangifte van mishan deling. Gansèman diende op zijn beurt een aanklacht in te gen Van Zon. Volgens officier van justitie R. Rammeloo heeft het OM geen 'keiharde zaak' tegen de oud wethouder. „We hebben wel ge noeg bewijzen, de vraag is ech ter of de rechter die overtuigend genoeg vindt." Mede om iedere schijn van par tijdigheid te vermijden, heeft het Openbaar Ministerie beslo ten de zaak tegen Ganseman door te zetten, aldus Rammeloo. Vorige maand besloot Ganse man als wethouder af te treden. Niet alleen het 'Oesterbaai-inci- dent' speelde daarbij een rol, Ganseman was al eerder onder vuur komen liggen vanwege ver meende belangenverstrengeling. De voormalige wethouder trok zich ook terug als lijsttrekker van zijn partij Gemeentebelang. Hij fungeert nu als lijstduwer en tracht via voorkeursstemmen alsnog in de raad terug te keren. Het OM heeft voor de zitting te gen de ex-wethouder enkele ge tuigen opgeroepen, onder wie be stuurslid Van Zon van de Vereni ging van Eigenaren en M. de Krijger, de levensgezellin van Ganseman. Zij staat op de vijf de plaats van de kandidatenlijst van Gemeentebelang. Op 'eenvoudige mishandeling' staat een maximumstraf van twee jaar. In de praktijk wordt doorgaans echter volstaan met een geldboete of een werkstraf. (Advertentie) zij profiteren van de financiële injectie van het kabinet, aldus De Geus. Per gezin kan het voor deel oplopen tot duizend euro per jaar. Daarbij komt volgens de minister dat de economie zich herstelt en dé werkgelegen heid groeit. Volgens De Geus is het voor de 'toegankelijkheid van de kinder opvang' ook van groot belang dat voldoende werkgevers bij dragen in de kosten. De nieuwe wet gaat ei-van uit dat werkge vers, werknemers en de over heid ieder een derde van de kos ten voor kinderopvang voor hun rekening nemen. Volwaardig De minister eist dat 90 procent van de werknemers in 2008 een volwaardige bijdrage van zijn werkgever krijgt. Als beide ouders werken, dan komt dat er in de praktijk op neer dat beide werkgevers ieder een zesde van de kosten voor kinderopvang be talen. Als deze zomer blijkt dat hieraan onvoldoende werkge vers vrijwillig meewerken, dan wil De Geus een wetsvoorstel in dienen om het verplicht te stel len. GPD/ ANP i |posl)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor o van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)". per kwartaal mei automatische incasso 59,75)". UZI per jaar met automatische incasso 229,20)". mei giaiis PZCparaplu i Kijk op www.pK.nl/abonneien. bel gratis 1 0600 - 0231231 ol stuur deze bon naar. P/C. afdeling leierssennce i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1