PZC RPCZ krijgt spannend kantoor "Improviseren in een kerk die half af is Eerste uitzending Statendebat succes Openingsfilm van Amnesty-festival eerst in Vlissingen 15 2 flexibele werkplekken in gebouw Regionaal Pedagogisch Centrum in Vlissingen Zwerfvuilactie Kapelse basisschool Schroebrug open, draaibrug dicht Jongens aangehouden na vernieling Souburg wil van fietswrakken af Interesse voor boulevard Souburg dinsdag 28 februari 2006 Hoor René Schrier MIDDELBURG - De eerste proef met uitzending van de Pro- Ivinciale-Statenvergadering op Internet was volgens Statengrif- (jer B. Allewijn een succes. Over- ivogen wordt de proef te verlen gd De volgende Statenvergadering, l v op 17 maart, wordt in ieder ge- V(j val eveneens via het internet uit- door René Schrier J jUSSINGEN - Het Regionaal 1 pedagogisch Centrum Zeeland ,e5 (RPCZ) wil iets uitstralen. En ik de gemeente Vlissingen had |e v ook de gern g bepaalde e eisen ten aanzien van :CJ bet uiterlijk van het nieuwe ge- k;r'H no: :end, gezonden en mogelijk die van 21 april ook. De uitzending van de vergade ring van 17 februari trok 665 be zoekers op internet. Daarbij zijn de provinciale ambtenaren die de vergadering aangeklikt heb ben als één bezoeker geteld. Al lewijn wijst erop dat dergelijke uitzendingen via het internet in Gelderland en Zuid-Holland res pectievelijk 300 en 700 bezoe kers hebben getrokken en die provincies tellen veel meer inwo ners. In het jaarverslag dat de Statengriffie onlangs heeft gepu bliceerd, staat onder meer dat het streven van Provinciale Sta ten gericht is op een levendige debatcultuur. Daar hebben de Statenleden onder meer trainin gen voor ondergaan. Naar de me ning van Allewijn is het niveau van de discussies in Provinciale Staten ook wel verbeterd de laatste jaren. Ze vindt de presen tatie van de eerste termijn van de discussies beter. Verder gaan de Statenleden scherper met el kaar in debat en minder met het college, zo is haar ervaring. Al geeft ze toe dat Statenleden het nog moeilijk vinden niet al te veel in details uit te weiden. Onlangs nog kwam onderzoeker Peter van der Geer van Debat Dialoog tot de conclusie dat de discussies in de vergaderingen van Provinciale Staten van Zee land oeverloos en zonder inhoud zijn. Allewijn is het daar niet mee eens. Die onderzoeker was maar bij één vergadering ge weest, stelt ze vast. luw. Het werd een indrukwek- nieuw kantoor van archi- lect G. van Bebber, op het ter- yrein van de Hogeschool Zeeland en m fenuit dit kantoor op de hoek fan de Prins Hendrikweg en de j." Edisonweg in Vlissingen, wer per maandag 6 maart de ne- gentig mensen die in dienst zijn van het RPCZ. Als het goed is ijn dan de kantoren in n Jiint-Laurens, 's-Gravenpolder, 'emeuzen en Middelburg leeg. vrv Die kantoren moesten worden angepast, onder meer aan Ar- •normen. laamaast was het RPCZ al ang niet meer die traditionele choolbegeleidingsdienst voor e basisscholen. Het is veel be- voor de organisatie, vertelt jcteur B. de Reu, dat de mede- p0 /erkers onderling kennis, infor- natie en ervaring uitwisselen en lan is het handiger dat ze bij el- lar zitten. Daarom is gekozen foor één kantoor. )oor de indeling van de ruim- ;n is die uitwisseling op allerlei nanieren mogelijk. In het 32 me er hoge torengedeelte van het 'l?0' ebouw zitten de 'vaste' dien ten van het RPCZ, zoals admi- listratie, archief, directie, verga- erruimten en een aantal specia- functies. In die toren is ook ten schitterend zicht op Vlissin- en en hoger zelfs op een groot kunst Het nieuwe kantoor van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland bestaat uit een toren waarin de 'vaste' diensten gehuisvest zijn en daaromheen flexibele werkplekken die de medewerkers die 'de boer opgaan' elke dag moeten reserveren. foto Ruben Oreel deel van Walcheren en bij hel der weer zelfs richting Doel en Knokke mogelijk. Dat beeld wordt nog eens versterkt door het panoramisch model van de ramen. De medewerkers die 'de boer opgaan' zitten in de ruim ten die om de toren heen gesi tueerd zijn. Daar zijn werkplek ken voor hen beschikbaar waar ze alleen, met z'n tweeën of in groepen kunnen werken. Het is de bedoeling dat hun bureau leeg is als ze klaar zijn met wer ken, want niemand heeft een vaste werkplek. Zelfs de direc teur moet erop letten dat zijn kantoor niet besproken is. Daar om moet iedere medewerker werkruimte reseryeren en zeker als het om het gebruik van spe ciale ruimtes gaat. In het atrium is ruimte om grote groepen neer te zetten van maxi maal 120 personen. Verschillen de ruimten, zoals het atrium, zijn voorzien van audio-visuele apparatuur om presentaties, cur sussen en vergaderingen moge lijk te maken. Eén van die ruimten hebben de medewerkers al tot 1 juli volge boekt. Er zijn ook bedrijven en instellingen die een vergader ruimte met panoramisch uit zicht wilden reserveren voor hun eigen bijeenkomsten. Maar daar begint De Reu niet aan. Daar is het kantoor niet voor be doeld. Een kantine is er niet. De cate ring wordt samen met de HZ ge daan. En RPCZ en HZ doen meer samen. Zo hebben de mede werkers over en weer toegang tot eikaars mediatheek. Daar mee begint het idee van frontof fices en backoffices zoals dat in de nota 'De driehoek rond' van Gedeputeerde Staten wordt ge propageerd, een beetje vorm te krijgen. Met de komst van het nieuwe kantoor wordt ook een stapje gezet op weg naar een kenniswerf in Vlissingen. Ondanks het feit dat het nieuwe kantoor indrukwekkend van ka rakter is, is het niet overdreven luxueus. Het complete gebouw kost 6 miljoen euro. De kale bouwkosten, exclusief btw, be dragen 3,5 miljoen euro. De ge meente Vlissingen droeg 350.000 euro bij. „Het resultaat is een in het oog springend span nend gebouw, precies zoals we zelf ook willen zijn", aldus De Reu. Nieuwe directeur Muziekpodium Zeeland vernieuwt zonder verleden te verloochenen oor Rolf Bosboom igw 1ERE - De Grote Kerk in [cere is 'de mooiste concertloca- je in het land'. Willem Kniknie igt het zonder aarzelen. Het Jas voor hem dé reden om, met icces, te solliciteren naar de inctie van directeur van Mu- iekpodium Zeeland, voorheen Jieuwe Muziek Zeeland. Die nooie kerk dient echter wel bin- ten afzienbare termijn opnieuw mder handen te worden geno- ext' nen. „Er zijn veel gebreken. Dit eizoen zullen we nog in een oegt talf af gebouw moeten wer- 'ere [niknie (Tilburg, 1957) is de op- psul olger van Ad van 't Veer, jaren- ?rkirang dé verpersoonlijking van cjrc! lieuwe Muziek Zeeland. De ieuwe man, die nu nog woont ïzijn geboorteplaats maar zich B Zeeland wil vestigen, is van orsprong historicus. „Ik had ei- dele (enlijk voor de klas moeten w laan, maar dat leek me een af- chuwelijk idee." Hij koos daar in voor de journalistiek, werd censent jazz en nieuwe mu- k' iek bij het Brabants Dagblad, bar was hij soms zo kritisch op mjn irnmige podia, dat hij in de ja- 'n tachtig een substantiële tartsubsidie in de schoot gewor- en kreeg om zelf een concertse- ie op te zetten. „Ineens was ik ;t li us programmeur." j[e p a enkele jaren ging hij naar heater Kikker in Utrecht, 'aar hij programmeur nieuwe :iek werd. „In een kleine in jaar heb ik daar een heel ooi podium van kunnen ma- ius^en." Vervolgens stapte Kni- nie, zo'n vijf jaar geleden, over aar Lantaren/Venster in Rot- i'dam. Het lag voor de hand n daarna door te stoten naar 'sterdam, maar hij koos be lt voor Zeeland, voor Veere. iwege die prachtige kerk. lar vooral trekt het me heel aan om in een klein gebied een redelijk groot publiek fijnproevers te werken." 'ekpodium Zeeland hervat insdag 8 maart zijn concer- met meteen een grootheid: Engelse gitarist Fred Frith, programmering tot en met iober is in alle opzichten in- 'ekkend. „De eerste klap [een daalder waard. Er moeten 'elijk schokkende concerten imen, memorabele gebeurtenis- Vooral de verbreding in Willem Kniknie, de nieuwe directeur van Muziekpodium Zeeland, voorheen Nieuwe Muziek Zeeland: „Er moeten redelijk schokkende con certen komen, memorabele gebeurtenissen." foto Ruben Oreel het programma valt op. Meer dan voorheen is er aandacht voor andere genres, zoals oude, klassieke, niet-westerse, jazz- en geïmproviseerde muziek. Het is wel vernieuwing zonder het verleden te verloochenen. Nieuwe muziek is en blijft een wezenlijk onderdeel van de pro grammering. „Ik ben een erfge naam van Ad van 't Veer, of hij dat nou leuk vindt of niet. Ik ben altijd in de nieuwe muziek actief geweest. Het is een moei lijk genre, een kasplantje dat je moet koesteren. Dat doe ik graag. Het heeft iets avontuur lijks, iets tegendraads." Artistiek „We zijn een concertzaal, maar niet zoals bijvoorbeeld De Doe len of de Dr. Anton Philipszaal. Die programmeren zo sterk wat het publiek wil, dat ik me af vraag of de eerste prioriteit nog wel artistiek is. Dat is niet mijn manier van werken. Wij krijgen subsidie en dat geeft de morele verplichting om ook dingen te doen die minder voor de hand liggen. Het blijft een concert zaal, maar dan wel een van de rafelige, avontuurlijke soort, waarbij het niet erg is als er af en toe maar vijftig mensen in de kerk zitten." Van 't Veer was als directeur ie mand met duidelijke voorkeu ren, componisten die hij conse quent bleef promoten. Kniknie heeft in dat opzicht een andere lijn. „Ik wil een grote openheid en objectiviteit hebben. Je mag bijna niet merken welke compo nisten ik persoonlijk leuk vind. Ik hou bijvoorbeeld niet zo van minimal music, maar dat wil niet zeggen dat ik geen minimal music doe. Mijn streven is het hele postmoderne componisten landschap zo goed mogelijk te presenteren, uiteraard met uitge sproken eigen accenten. Een le venslang abonnement op bepaal de componisten lijkt me op den duur monotoon en contrapro ductief." Kniknie wil proberen steeds an dere mensen naar voren te schui ven. „Dit jaar doe ik dat bijvoor beeld met de Mexicaans-Ameri kaanse componist Conlon Nan- carrow, die tot mijn lichte ver bijstering in Zeeland nog weinig bekend is. Een andere naam is John Luther Adams, die ook vol gend jaar aan bod komt. Hope lijk is hij dan in levenden lijve in Veere." Boegbeelden Die specifieke aandacht is nood zakelijk, zegt de nieuwe direc teur. „We hebben in de nieuwe muziek geen echte boegbeelden meer, zoals Xenakis was. De laatste groten zijn eigenlijk György Ligeti en Louis Andries- sen. Verder heb je een vaag veld van talentrijke componisten die niet echt doorbreken. Ze blijven allemaal onder een soort glazen plafond hangen en dat is jam mer. Het is een stuurloos post modern gebied, waardoor ik me kan voorstellen dat het publiek de weg totaal kwijt is. Als pro grammeur moet je daarom pro beren toch een soort eenheid te creëren en richtingwijzers neer te zetten." Afgelopen najaar heeft Kniknie al vier concerten in Veere geor ganiseerd, waaronder de origine le, dertiende-eeuwse versie van de Carmina Burana, uitgevoerd door het Franse gezelschap Mil- lenarium. De publieke belang stelling, niet alleen in omvang, heeft hem uiterst positief getrof fen. „Ik was prettig verbaasd over de grote concentratie van de bezoekers, het enthousiasme en het openstaan voor het avon tuur. Dat ben ik in Rotterdam niet zo tegengekomen." Tijdens zijn inwerkperiode bleek al snel dat de staat van de kerk voorlopig zijn grootste zorg zal zijn, ondanks de grote renovatie die enkele jaren is ge pleegd om Nieuwe Muziek te huisvesten. „Ze hebben welis waar hun best gedaan, maar de kerk is maar half af." Het voor naamste probleem is dat het ge bouw veel lekken kent, waar door water naar binnen komt en te veel warmte en geluid naar buiten gaat. „Er is absoluut een tweede renovatie nodig." Daarover wordt druk gepraat met andere betrokken partijen, zoals gemeente, provincie en Rijksgebouwendienst. Kniknie heeft er vooralsnog vertrouwen in dat de zaak op de middellan ge termijn wordt opgelost. „Het komt goed, maar daar heb ik nu niets aan. We zitten met een ver velende erfenis, waardoor we dit seizoen in een half af ge bouw moeten werken. Dat is een kwestie van improviseren." Geduld Hij geeft aan dat zijn geduld ein dig is. „Als de renovatie jaren op zich laat wachten, dan blijf ik niet tegen windmolens vech ten. Ik ben geen don quichot. Muziekpodium Zeeland is een onafhankelijke stichting. We zijn geen Siamese tweeling met dit pand. We gaan proberen de ze kerk in 2006 tot een succes te maken. Aan het eind van het jaar kijken we of er voldoende perspectief is om door te gaan. Overigens ga ik daarvan uit, laat daarover geen twijfel be staan." Aan ideeën heeft Kniknie geen gebrek. Zo wil hij in 2007 een project op het Veerse Meer doen, komt er dit jaar al (in juli) een muzikale fietstocht en streeft hij, veel meer dan zijn voorganger, naar samenwer kingsverbanden met andere pro grammeurs. „Op die manier kun je dingen realiseren die je alleen niet voor elkaar krijgt." Hij praat onder meer met het inter nationale festival November Mu sic, waarvoor de Grote Kerk als extra 'filiaal' kan gaan funge ren, naast onder meer Den Bosch, Gent en Essen. Kniknie zou ook wat meer lijn willen brengen in het klassieke aanbod in de provincie. „Er ge beuren hier best leuke dingen en met een zekere regelmaat, maar we zouden de boel meer op elkaar moeten afstemmen. Dan kun je bijvoorbeeld ook een gezamenlijke folder maken, sa men fondsen werven en wie weet hoe we elkaar nog meer kunnen helpen. In de grote ste den - al kunnen de organisaties onderling eikaars bloed soms wel drinken - bestaat dat ook al. Waarom zouden we dat in Zee land niet kunnen doen? Ik wil op termijn die kar best trek ken." KAPELLE - Een schoonmaakactie van de reformatori sche Juliana van Stolberg-basisschool in Kapelle heeft zo'n 110 kilo zwerfvuil opgeleverd. De leerlingen van groep acht ondernamen de actie. Ge huld in oranje vestjes zijn ze donderdag grote delen van Kapelle afgelopen, de bermen van de Noordweg, de fiets paden rond de wijk Eliwerve en het Spoorpad richting Goes. De oogst bestond uit blikjes, pakjes, flesjes, snoepverpak- kingen, chipszakken en papier, maar ook autovelgen, t-shirts én een halve fiets. De gemeente Kapelle hielp mee door werkmateriaal beschikbaar te stellen en volle zak ken af te voeren. VLISSINGEN - Door een computerstoring zijn gisteroch tend twee bruggen buiten werking gesteld. De Schroe brug in Middelburg ging even voor negen uur 's morgens niet meer omlaag en de slagbomen van de draaibrug bij het station in Oost-Souburg gingen niet meer omhoog. Dat probleem was rond half tien verholpen, voor de Schroebrug duurde het euvel een uurtje langer. Oorzaak was een storing in de centrale computer, die bij de sluis in Vlissingen staat. VLISSINGEN - Twee jongens van elf en vijftien jaar oud zijn zondagavond in Vlissingen aangehouden. Ze worden ervan verdacht een raam in een portiek aan de Jacob van Campenstraat te hebben vernield. Eerder op de avond hadden de jongens al ruzie gehad met de bewoner van het pand omdat ze een bal tegen het raam hadden geschopt. De politie denkt dat één van de jongens later het raam in het portiek heeft ingetrapt. OOST-SOUBURG - Nu ze in Middelburg zijn wegge haald, vindt het dorpsplatform van Oost-Souburg dat ook bij him station fietswrakken moeten verdwijnen. Daar liggen alleen niet zoveel wrakken weg te roesten als in de provinciehoofdstad, geeft voorzitter Piet Steketee toe. „Meestal zijn het er maar een paar. Maar Souburg heeft een druk station, en voor die mensen is het geen gezicht. Wij hebben contact opgenomen met de politie en die heeft beloofd navraag te zullen doen in Middelburg. De opruim- actie is in gang gezet." OOST-SOUBURG - Het idee van een Souburgse boule vard langs het Kanaal door Walcheren slaat aan. Bij het dorpsplatform, die het idee heeft geopperd, heeft zich al 'een aantal horecaondernemers' gemeld. „Zij proberen nu vergunningen los te peuteren bij de gemeente en Rijkswa terstaat, van wie het kanaal is", vertelt voorzitter Piet Ste ketee. „Ook de Partij Souburg Ritthem heeft het idee opgepikt in haar verkiezingsprogram. Het leeft in het dorp. Nu maar afwachten of cle instanties het ook willen." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' vertoont van avond als voorpremière de film Tsotsi van de Zuid-Afrikaanse regisseur Gavin Hood. De voor stelling, in bioscoop CineCity in Vlissingen, begint om 20.00 uur. De film speelt zich af in Johan nesburg. De hoofdpersoon, Tsot si, leeft er van de straatmis daad. Als hij een vrouw berooft van haar auto, blijkt er nog een baby van drie maanden in te zit ten. De onbedoelde ontvoering haalt de zorgzame kant van Tso tsi naar boven. De film is kandi daat voor de Oscar voor de beste buitenlandse film. De winnaar daarvan wordt zondagavond be kend. Tsotsi wordt tevens op woens dag 8 maart vertoond tijdens het zogeheten Movies That Mat ter Gala, waarmee de achtste editie van het Amnesty Interna tional Filmfestival wordt inge luid. Het festival, dat duurt tot en met 12 maart, wordt zoals ge bruikelijk gehouden in Amster dam, maar kent dit jaar ook de pendances in Den Haag en Utrecht. Het is de eerste keer dat het fes tival wordt georganiseerd dooi de recent opgerichte Stichting Movies That Matter. Drijvende kracht achter de stichting is Leo Hannewijk uit Middelburg, te vens programmadirecteur van Film by the Sea in Vlissingen. Het Amnesty-festival wordt ge opend door actrice en mensen rechtenactiviste Vanessa Red grave. Bij het gala zijn naar verwach ting regisseur Gavin Hood en hoofdrolspeler Presley Chwe- neyagae van Tsotsi aanwezig. De bijeenkomst benut de stich ting tevens om zichzelf te pre senteren. Dat gebeurt met toe spraken van Vanessa Redgrave en de voorzitter van Movies That Matter, de voormalige Na tionale Ombudsman Roel Fern- hout. Movies That Matter is een ver zelfstandiging van de filmfesti valafdeling' van Amnesty Inter national. De stichting zet zich in om met behulp van speelfilms en documentaires mensen be wust te maken van mensenrech ten en van situaties waarin deze rechten en de menselijke waar- digheid'in het geding zijn. Vanaf 9 maart programmeert Movies That Matter dagelijks de tweede avondvoorstelling in het Amsterdam filmtheater De Uit- kijk. „Ook steunen we filmhuizen in het hele land bij het vertonen van dit soort films", zegt Hanne wijk. „Naast de vertoning op zich willen we ook zorgen voor discussie, door regisseurs hier naartoe te halen en hen in ge sprek te laten gaan met het pu bliek en bijvoorbeeld mensen- rechtena cti visten. Tijdens het Amnesty-festival worden met dat doel vier lezin gen gehouden. Verbond Een verbond met Film by the Sea, dat vorig jaar een voor naam onderdeel mensenrechten- films kende, ligt voor de hand. „Movies That Matter zal met Film by the Sea wel tot een sa menwerking komen", verwacht Hannewijk. „Mocht bijvoor beeld de winnaar van de Gou den Beer in Berlijn (de Bosni sche film Grbavica van cineaste Jasmila Zbanic) in Vlissingen gaan draaien, dan ligt het voor de hand om iets samen te doen." Hannewijk bespeurt dat sterk geëngageerde films een steeds voornamere rol spelen. „Kijk maar naar de Oscar-nominaties, naar het festival van Berlijn. Je ziet heel veel 'movies that mat ter'. Ze gaan allemaal over bela den onderwerpen, zijn vrij poli tiek. Je ziet dat filmmakers zich steeds vaker willen uitspreken over wat er gaande is in de we reld. Een groot verschil met der tig jaar geleden is dat het ook al lemaal fantastisch gemaakte films zijn. Ethiek en esthetiek gaan nu echt samen." Advertentie BRAND 11 COLIJN BELLEN 0113-213720 "er kei BEVEILIGINGSBEDRIJF Lewestraat 43 Goes/Kloetinge www.coliinbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15