Legaal wildkamperen in bossen Gaat u mee? www.pzc.nl/advertere PZC Maker vooroorlogse foto's gevonden Kerkwerve werkt met eigen coöperatie aan leefbaarheid Pippeloentje viert verhuizing 1 Staatsbosbeheer opent eerste paalkampeerterreinen in Zeeuws-Vlaanderen Stromenwijk Dorpsraad Gehandicapt of chronisch ziek? U kunt met de beste zorg genieten en ontspannen in één van onze stijlvolle en volledig aangepaste hotels. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. Verbeterde Zwitserse knoflook met visolie en Qio insosc .6 =oruari 2006 '14, door Sheila van Doorsselaer HULST - Staatsbosbeheer (SBB) opent rond Pasen drie zo genaamde paalkampeerterrei nen in Zeeuws-Vlaamse bossen bij Hulst, Koewacht en Westdor- pe. Het zijn de eerste legale wild- kampeerterreinen in Zeeland. In de meeste andere provincies bestaan deze voorzieningen al ja ren. Paalkampeerterreinen liggen in open plekken in bossen óf aan bosranden vlakbij lange afstand wandel- of fietsroutes en zijn niet per auto bereikbaar. De voorzieningen zijn zeer sober. Er is alleen een grondwater- pomp aanwezig, gemonteerd op een paal. Het water dient om mee te wassen of te koken. Onge kookt is het water niet drink baar. Binnen een straal van tien meter van deze paal mogen ten hoogste drie (trekkers)tenten worden opgezet. Kamperen is er gratis, maar er mag niet langer dan drie dagen (72 uur) worden gebivakkeerd. Open vuur is ver boden. De eerste Zeeuwse paalkam peerterreinen komen in het Zoe te Vaart-bos in Hulst, tussen de Wittebrugstraat en de Water straat, in Canisvliet in Westdor- pe en vlakbij het Fort Sint Ja cob aan de Fortdijk in Koe wacht. Rond Pasen moeten ze zijn ingericht. „We hebben voor deze drie locaties gekozen omdat daar in de buurt geen verblijf saccommodaties zijn", zegt boswachter H. van Hage. „Ik weet zeker dat de paalkam peerterreinen een succes wor den, in de rest van Nederland MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse wijken Stro menwijk en 't Zand worden uit genodigd om hun wensen en voor de wijk kenbaar te maken. De wijkmanager en de wijkbe- heergroep zitten op 9 maart van af 19.30 uur klaar in De Vergul de Baars om alle suggesties te bespreken. worden ze ook veelvuldig ge bruikt." Inde nabije toekomst wil SBB ook paalkampeerterreinen inrichten in de Braakman bij Hoek en bij de Linie-Passageu- le tussen IJzendijke en Oost burg. Voor dergelijke terrei nen dieper in West-Zeeuws- Vlaanderen wordt nog gezocht naar een geschikte locatie. Van Hage: „Als de paalkam peerterreinen in Zeeuws-Vlaan deren voldoen aan onze ver wachtingen, dan zullen ze ook in de rest van Zeeland worden opgezet." De terreinen worden volgens Van Hage opgenomen in het sur veillanceplan van SBB. Deson danks verwacht hij geen om-egel matigheden. „Over het alge meen zijn de gebruikers van paalkampeerterreinen, meestal avontuurlijk ingestelde fietsers en wandelaars, heel erg netjes. Zelfs aangezien er sanitaire voox-zieningen ontbreken. Na- tuurlijk zullen we wel controle ren of de terreinen schoon blij ven en of de regels worden nage leefd." Concurrentie De plaatsen van de paalkam peerterreinen worden vermeld in wandel- en fietsbrochures en zijn te vinden op de website van Staatsbosbeheer. Het is volgens Van Hage niet de bedoeling dat de VW-kantoren mensen gaan doorverwijzen naar de paalkam peerterreinen. „Omdat het toch geen gangbare kampeerterrei nen zijn. Reci-eatieondei-nemers hoeven niet bang te zijn voor concurrentie. De meeste trek kers kiezen meestal na een of twee nachtjes toch voor een re guliere camping of een hotel. Ze willen zich dan toch fatsoenlijk kunnen douchen." De paalkampeerteiTeinen zijn het hele jaar geopend, maar in de wintermaanden wordt de wa terpomp verwijderd om bevrie zing te voorkomen. Van Hage wil de eerste Zeeuwse paalkam- peerterreinen feestelijk laten openen. Wie dat gaat doen en wanneer, dat is nog niet precies bekend. door Cornelleke Blok GOES - Verkleed als prinses, lieveheers beestje, piraat of indiaan dansten de kinde ren in kinderdagverblijf Pippeloentje uit Goes gisterochtend de Kabouter Plop-dans. Ze vierden niet alleen carnaval, maar na men ook afscheid van hun oude onderko men aan de Montgomerystraat. Het was een feest, compleet met poppenkast en vei-sierde eierkoeken. Pippeloentje was 27 jaar geleden het eerste kindei-dagverblijf van Kinderopvang De Be- velanden. Sinds die tijd huist het kinderdag verblijf, dat in totaal zo'n 45 kinderen op vangt, aan de Montgomerystraat. Het kinderdagverblijf verhuist volgende week donderdag naar een nieuwe accommo datie bij basisschool De Tweemaster en peu terspeelzaal De Polderrakkertjes aan de Kuyperlaan in de Goese Polder. Het pand van de wijkinfowinkel is verbouwd om plaats.te maken voor Pippeloentje. Buiten schoolse opvang De Stampei-tjes, die nu ook in de Montgomerystraat zit, verhuist een dag eerder naar de Kuyperlaan. Het complex aan de Kuyperlaan wordt on derdeel van de nieuwe bx-ede school in de Göese polder. De andere locatie, waar onder meer de Holt- kampschool en basisschool 't Noorderlicht gevestigd wóx-den, komt in de Spinne. Dat complex moet in september 2007 klaar zijn. Bij Pippeloentje zijn ze blij met de verhui zing. Groepsleidster Marion Goedhart: „Dit gebouw is verouderd. Het nieuwe pand is ge lijkvloers en er is veel meer ruimte." Het is de bedoeling dat kinderopvang en peuter speelzaal veel samenwerken in het nieuwe pand. „Het is handig dat alles sti-aks onder één dak zit." foto Willem Mieras door Ali Fankow KERKWERVE - Kerkwerve heeft sinds gisteren een eigen coöperatie voor de leefbaarheid binxxen deze kleine kern. Uit de onlangs gehouden enquête on der de bewoners bleek dat er be hoefte bestaat aan een aantal voorzieningen in het dorp, waar bij onderlinge hulp van bewo ners een cruciale rol moet gaan spelen. De Coöperatie Service centrum Kerkwerve U.A. moet vraag en aanbod bijeen bren gen. „Enkele vrijwilligers hebben als reactie op de uitslag van de en quête het initiatief genomen de coöperatie in het leven te roe pen. Hiermee wordt een paraplu gecreëerd voor een zo breed mo gelijke opzet voor hulp en enter tainment Beide worden in en om het nieuwe servicecentrum geboden", vertelt bestuurslid C. Holm van de Dorpsraad Kerk- wex've. Statuten Plij benadrukt dat de Dox-psi'aad de betreffende enquête welis waar heeft uitgezet en de oprich ting van de coöperatie heeft ge stimuleerd, maar dat de coöpera tie wel los van de Dorpsraad zal functioneren. De leden van het dagelijks bestuur van de coöpe ratie zijn dan ook niet betrok- ken bij de Doxpsraad. Het dage lijks bestuur wordt gevormd door: M. Post-Dalebout (voorzit ter), H. van den Bos-Van der Cingel (secretaris) en N. Wabe- ke-Schouls (penningmeester) De oprichtingsstatuten zijn gis teren bij de notaris onderte- kend. „We hebben er wat vaax-t achter gezet om nog net te kunnen mee liften met een leefbaarheidspro ject van het Nederlands Plat- foi-m Ouderen en Europa, het NPOE", zegt Holm. Deze organisatie heeft een hand leiding geschreven die dorpsbe woners ondersteunt bij het zélf opzetten van voorzieningen. Di recteur B. Slijkhuis van het NPOE overhandigt woensdag 15 maart het eerste exempl van die handleiding aan vootjj ter H. van de Vondervoort, vt °P de Landelijke Vereniging vo Kleine Kernen. De handleiding is getiteld Ondernemende Dorp'. Kerks ve heeft samen met Schaars! gen (Gelderland) praktijkvt beelden aangedragen. Voor!) de dorpen geldt dat de ben ners niet gerust zijn over deli, komst van de lokale voorzit gen. Ze zijn bereid initiatie? te nemen en zelf voorzienii op te zetten. „We richten ons in eerste insU tie op een klein winkeltje v dagelijkse levensbehoeften, gaan we inrichten in Services trum Zuudende. Achter de is nog een uitloop naar een ne ruimte waar we wat schi pen, een koeling en een kunnen plaatsen. We zijn nog 'icn( onderhandeling met onder 'ef' rher M. de Jong van de SRV-i gen. We zouden graag zien hij de inkoop regelt, dan zetl we vrijwilligers in voor de koop", zegt Holm. Hij verwava dat de coöperatie na ver!: van tijd meerdere diensten g [i bieden, zoals een oppasd:; >ent voor kleine kinderen en eeni an voerslijn voor inwoners in dorp die zelf niet over een aSl beschikken. „Nu onze coöpi 'ern tie nog net op tijd, dus voc maart een feit is, hopen we nancieel ook een graantje i l0"n te pikken via het NPOE",', )aai Holm nog weten. Het pro! a"§ wordt namelijk gefinanei door de commissie Daginde! van het Ministerie van Soe Zaken, dat daarvoor geld uit het Europees Sociaal Fo (ESF). iatl' 1 an i KOUDEKERKE - De dorpsjPj Koudekerke houdt maand, maart een openbare verga ring. Tijdens de bijeenko kunnen inwoners kwesties a kaarten of opmerkingen ma! j1 De vergadexïng begint om 2! e'JLI uur in De Coubui'g. Eén van de familiefoto's uit de gevonden mappen rond de Tromp uit 1938. De maxx uiterst links is de maker van de andere foto's, Jan Balthazar de Meester, vader van de latere burgemeester van Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevonden fotonegatieven uit de eerste twee bestaansjaren van de lichte kruiser Tromp zijn van de hand van Jan Balthazar de Meester uit Middelburg. Hij was in 1937 als overste bij de koninklijke marine belast met het toezicht op de afbouw van de flottieljeleider. Tijdens de oorlog in toenmalig Neder- lands-Indië was De Meester commandant op het 'spook schip', dat tot ontsteltenis van de Japanse vijand rijf keer een vernietigende aanval door stond. De in Rotterdam geboren De Meester groeide op in Middel burg, waar zijn vader de lei ding had over de Scheepsbouw maatschappij Zeeland. Hij woonde in de provinciehoofd stad tot het moment dat hij in 1939 met de Tromp naar Neder- lands-Indië werd gestuurd. Pas zeven jaar nadien keerde hij met het schip terug op vader landse bodem. De Meester, in middels in rang gestegen tot schout-bij-nacht (eskadex-com- mandant) was aan het eind en in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog marine-attaché in Londen. In 1947 ging hij met pensioen en verhuisde naar Bussum, in de voetsporen van zijn ouders die daarheen wax-en getrokken om in de nabijheid van familie van hun oude dag te genieten. In dat huis zijn ook de familie foto's uit één van de bewaar mappen gemaakt, vertelt zoon Theo de Meester (80) uit Veere. De Veerenaar herkende zijn va der direct op één van de foto's die zaterdag in de PZC werden afgedrukt bij het verhaal over de negatievenvondst in Zierik zee. Hij vermoedt dat de twee map pen met in totaal 585 negatie ven 'in een donker hoekje op de vliering over het hoofd zijn ge zien' bij een verhuizing in Zie rikzee, waar Theo de Meester van 1971 tot 1986 burgemees ter was. Zo kwamen ze uiteinde lijk in het bezit van verzame laar Dick Olthoff, die onlangs overleed. Olthoffs zwager M. Thiebou uit Ouwerkerk kreeg het bijzondere materiaal onder ogen en bracht het be staan ervan in de bekendheid. Zeegezichten De Meester heeft de inhoud van de vergeten mappen zelf nog niet gezien, maar is er stellig van ovex'tuigd dat alle foto's door zijn vader zijn gemaakt. „Mijn vader was een zeer actief amateurfotograaf. Ik heb zelf nog een aantal albxxms van hem met daarin onder meer een aan tal schitterende zeegezichten." Het Marinemuseum in Den Fiel der heeft inmiddels contact ge zocht met Olthoffs zoon Edward over het behoud van de negatieven. Conservator Leon Homburg wil het materi aal graag toevoegen aan de col lectie en zo voor verval te be hoeden. Daglicht De kwaliteit van de oude beel den gaat snel achteruit wan neer ze te vaak aan daglicht worden blootgesteld, aldus Homburg. Hij heeft aangebo den de foto's op cd-rom te zet ten, voor verder gebxroiik. Olt hoff voelt veel voor die oplos sing, temeer omdat de histori sche serie uit de eerste twee ja ren van de Tromp zo ook voor anderen toegankelijk wordt ge maakt. „Anders verdwijnt het toch maar weer in een kast." Ook De Meester kan zich daar in vinden, laat hij weten. „Als ik de mappen nog maar wel een keer zelf mag inzien. Dat heb ik al met meneer Olthoff afge sproken." Het Nederlandse Rode Kruis www.rodekruis.nl +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement !U: |RP< ook k] W' het i join (HZ) Ifam Idis lam er h eboi ten fu; Circulatie Aan het geconcentreerde knoflool maceraat heeft men heel slim exti ien. kruiden zoals ginkgo, vitamineieizoe mineralen, visolie en Qio toegevoegi Daardoor wordt de werking van actieve stoffen uit knoflook breder sterker. De knoflook multicapsi heeft dan ook een positieve werkirtmg op alles wat in ons lichaam met circi latie te maken heeft. alf Inikr ieuv ieuw Dzijr Dat knoflook goed is voor het hart, de bloedvaten en de bloeddruk is natuur lijk allang bekend. Nieuw zijn de knoflook multicapsules die niet alleen bijzonder snel en goed werken, maar die bovendien zijn gecombineerd met een groot aantal andere zeer werk zame preparaten. Wetenschappers zijn er in geslaagd om knoflook vele malen krachtiger te maken. Dagelijkse voedingsstoffen Naast be werkzame bestanddelf erillj] bevat elke capsule nog een reeks va [aan' natuurlijke stoffen, die de werkingva knoflook ondersteunen, versterken verder uitbouwen. Het gaat om lei iek b thine, de kruidenextracten mareta'aan rutine, ginkgo en meidoorn, het min )mm: raai selenium en de vitaminen A, Cf B6. Door de complete en gecoi centreerde samenstelling van knoflookcapsules kunt u met h uspr innemen van slechts één capsule p dag volstaan. Zet orspi :huw m vc ecens artsi jnkr e op a en heatf GOED VOOR de bloedcirculatie en het geheugei koude handen en voeten extra vitaliteit hart en bloedvaten cholesterol en bloeddruk AANBIEDING VAN DE WEEK verpakking 6o capsules Garlic Vitaal Forte: 12,95 2 verpakkingen 6o capsules: 19.95 Uw voordeel 5,95 volkomen reukloos De kortingsbon kunt u inleveren bij: Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat 91 uziel 31 jc ue, z aar I n da nste: xst v )or e> fifij: ilxziel pensi P, m lEnj pr< ktobe lukw' [een [delijl pmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14