>zc ollege zou burgeradvies sturen Dow vreest vertragingen bij zeesluis Bijzondere voorbode van de lente Complimentje voor inwoners Veere Sinterklaascomité Krabbendijke moet zelf gaan leuren CU en GroenLinks: keus plek theater lastiger door verschillen in ramingen )mwonenden mt ontevreden iver afhandeling ?an schade Eetpiraat opgepakt in Middelburg Boete voor bezit traangas Werkstraf voor xtc-pillen en mes Auto tegen lichtmast Auto gestolen zeeuwse almanak Welkom Redactie: 0113-315649 (irww.pzc.nl |.mail:redactie@ pzc.nl tostbus 314460 AA Goes Bdvertentie-exploitatie: [oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Jeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Hationaal: 020-4562500. tinsdag 28 februari 2006 Russische bond lonkt naar Hiddink editie Walcheren Moor Rob Paardekam MBBENDIJKE - De stick je die de intocht van Sinter- Ijaas in Krabbendijke organi seert, is boos op de winkeliers vereniging, omdat die onder ■aar leden niet langer sponsor- leid wil inzamelen voor het eve- lement. Volgens secretaris J. Lu- teijn van de winkeliersvereni ging is er echter niet veel aan de hand. „De sinterklaasstichting kan straks gewoon bij de indivi duele winkeliers aankloppen." Het inhalen van de goedheilig man is geen vanzelfsprekend heid in Krabbendijke. Pas vier jaar geleden werd de Sint er, me de door een bijdrage van de mid denstand, voor het eerst inge haald. Onlangs werd de organi serende stichting echter uitgeno digd bij de winkeliersvereni ging. Die vertelde dat ze niet lan ger geld wil inzamelen. Het geld voor de sinterklaasin tocht is nooit rechtstreeks uit de algemene pot van de winkeliers vereniging gekomen. Elke onder nemer bepaalde zelf of hij iets wilde geven. „Je zou kunnen stellen dat wij het geheel coördi neerden", zegt Luteijn. „Daar stoppen we mee, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat geen enkele winkelier meer iets wil of mag geven. "Voorzitter Meijer van de stichting die de intocht van de Sint verzorgt, zegt zeker van plan te zijn de winkeliers in dividueel te benaderen. Meijer belooft dat er dit jaar hoe dan ook weer een intocht zal komen. „Nu hebben we er eindelijk één. Dat laten we ons niet meer af pakken." jloor Nadia Berkelder DDELBURG - Het college Jvan B en W heeft, tegen de af spraken in, geprobeerd om het urgeradvies over het nieuwe heater te beïnvloeden. Dat zeg je» VVD, GroenLinks en de !hristenUnie. De drie fracties ebben schriftelijke vragen ge leld aan het college. en dag voordat de commissie e Veldhuis, die het burgerad- jes heeft voorbereid, met haar jformatie naar buiten kwam, [uurde het college nieuwe kos- enberekeningen naar de pers. I)ie berekeningen wijken sterk |f van die van de commissie. De wijking was het sterkst voor Ie locatie Zuidsingel. Die va- ant was bij de berekeningen an het college tien miljoen eu- 5 duurder dan bij die van de fcmmissie. Be partijen vermoeden dat het de discussie over het heater heeft willen sturen. „Ik eb het idee dat mensen alles ïogen kiezen, maar niet de iuidsingel", zegt K. Hamelink IhristenUnie). „Het college aart een eigen koers en maakt et er voor de mensen niet mak elijker op. Er wordt een poli- iele spelletje gespeeld. Mensen rillen hun zin doordrijven." loor Nadia Berkelder IIDDELBURG - Omwonenden an de bouwput in Middelburg ijn geschrokken van de schade- pporten die ze kregen. Wat zij ls schade zagen, wordt niet er end. Bovendien vinden ze de ergoedingen te laag. ïjna een jaar nadat de huizen nd de bouwput verzakten oor een lekkage in de put, is er log geen schade vergoed aan de j>mwonenden. De afgelopen we ien kregen omwondenden wel fle rapporten van het bureau dat faststelt of er schade aan de wo- jung is en of die schade het ge- is van de werkzaamheden Ban de put. Bijna bij iedereen valt het taxa- ierapport tegen, zegt L. Clarijs, woordvoerder van belangenver eniging Van A tot Z. „De schade Wordt gebagatelliseerd. Er Wordt gezegd dat het niks voor- ftelt, dat de scheuren in de mu ien oud zijn of dat het maar mmpscheui'tjes zijn." doordat het werk begon, is de Bouwkundige staat van alle hui len in de directe omgeving van ie put opgenomen. „Er is altijd i dat die opnames ge- 'ruikt zouden worden bij het 'aststellen van de schade", zegt llarijs. In de praktijk loopt het s. Ook scheuren die in de apporten van de eerste opna- nes niet worden genoemd, wor- len volgens hem als 'oud' be- tempeld. Ie vergoeding die mensen krij ten aangeboden om de schade e repareren is bovendien te aag, vindt Clarijs. „Ik ken een 'oorbeeld waar iemand 283 eu- o kreeg voor het repareren van [cheuren in de muur. Zelfs als je handige doe-het-zelver bent, kom je daar niet mee uit." Ion aantal omwonenden heeft fan contra-expertise laten uit roeren. Het verschil tussen de wee rapportages is in sommige 'evallen groot, is ook de erva- png van VVD-fractielid C. Sim ons. „Ik heb rapporten gezien Jwaar negenduizend euro ver- jschil tussen zat." De VVD heeft pet college van B en W om ophel- De verschillen tussen de bereke-* ningen worden voor een groot deel veroorzaakt doordat het col lege de jaarlijkse kosten voor de parkeerkelder bij het investe ringsbedrag voor het theater heeft opgeteld. Uit een rapport van een adviesbureau bleek dat de garage jaarlijks een tekort van 1,1 miljoen oplevert. Die stelling wordt betwist door de partijen die nu kritiek op het col lege hebben. Zij geloven niet dat de parkeergarage nauwe lijks gebruikt zal worden. Het college heeft de commissie Te Veldhuis voor de voeten gelo pen door met eigen informatie te komen, vindt J. van Dijk-Sturm (WD). „We hebben degelijke mensen aan het werk gezet om alles objectief te bekij ken", zegt ze. „Het college schendt de afspraak om zich er buiten te houden. En dat precies op een moment dat de commis sie niet meer terug kon." Geen wijs Het gevolg is dat mensen geen wijs meer kunnen uit alle varian ten en de kosten daarvoor, denkt J. van Nieuwenhuizen (GroenLinks). „Het is bijzonder verwarrend. Mensen vragen ons wat ze moeten geloven. Het is be neden alle peil." Hamelink: „Het burgeradvies was toch al niet zo sterk. Op deze manier wordt het gewoon een farce. De opdracht aan de burgers wordt er niet makkelijker op." De wethouders die zich met het theater en de bouwput bezig houden, hebben vorige week ge zegd dat ze de gemeenteraad wilden informeren door de cij fers naar buiten te brengen. De commissie Te Veldhuis heeft voorlopige versies van de bere keningen van het college ge zien, maar heeft besloten die buiten beschouwing te laten om dat er te veel onzekerheden in zaten. De familie De Korte bij de ooi en haar zes lammetjes. Vlnr Pieter, vader Peter de Korte, Willem en Rianne. foto Lex de Meester door Elian van't Westeinde AAGTEKERKE - In de stal van Peter de Korte aan de Zuidweg in Aagtekerke is het feest. Daar heeft een schaap in één uur tijd zes lammetjes gekregen. De lammetjes en moeder schaap maken het allemaal erg goed. De Korte moest wel een beetje assisteren toen de vierentwintig pootjes begonnen te spartelen en de lammetjes de wijde we reld in wilden. „Je moet wel een beetje helpen. Vaak zitten de lammetjes in de knoop. Dan ko men er ineens vier pootjes uit. Een zesling is heel bijzonder. De pasgeborenen zijn allemaal on geveer even groot en gezond. Omdat ze 147 dagen in de buik van de moeder hebben gezeten, zijn ze helemaal voldragen." De Korte is trots op zijn ooi. „Ze is een Flevolander, dat is een vruchtbaar ras. Vorig jaar in februari kreeg ze een vijfling. Bij elkaar opgeteld heeft ze nu binnen één jaar elf lammetjes op de wereld gezet. Ze heeft ook genoeg melk voor haar kinde ren. We hoeven nauwelijks fles jes te warmen. Het is een bijzon der schaap, onze nummer 38." Net als hun moeder krijgen de drie ooitjes en drie rammetjes geen namen. „Daar doen we niet aan. Ze worden toch geoor merkt. Sneu", vindt De Korte. De zesling gaat over een week of zes, als de lente zich aankon digt, de wei in. Dan zijn ze groot genoeg om rond te huppelen en te ontkomen aan hongerige kraaien. Wethouder Van Schaik bepleit voorlichtingscampagne Imwonden woi'den moedeloos van het gedoe, zegt Clarijs. „Nu loeten we weer actie onderne men en gaan vechten. Terwijl de gemeente beloofd heeft dat alle ichade vergoed zou worden." door René van Stee en Wout Bareman TERNEUZEN - Chemieconcern Dow Benelux maakt zich zorgen over de verkeerssituatie rond het sluizencomplex in Terneu- zen. De 'bloktijd' van twintig mi nuten, die Rijkswaterstaat heeft ingesteld in de ochtend- en avondspits is naar verwachting onvoldoende om het verkeer van en naar het chemiecomplex vrije doorgang te garanderen. Gisteren ontstonden al direct lange files. Woordvoerder F. Neve van Dow gisteren: „We zullen de ontwik kelingen de komende dagen van zeer nabij volgen." Contact over aangepaste werktijden bij Dow is er nog niet geweest. Neve ver wacht dat die de problemen bij de sluizen slechts voor een klein deel oplossen. „Voor mensen'in de dagdienst zijn er al flexibele werktijden. Mensen die in ploegendiensten werken kunnen zich er niet op instellen, omdat zij op stipte tij den op hun werk worden ver wacht." De Terneuzense ver keerswethouder J. van Schaik verwacht echter dat de beschik baarheid van de zuidbrug tij dens de spits wel degelijk een deel van de verkeersproblemen voor het verkeer van en naar Dow ondervangt. Op die tijdstip pen is ook de brug bij Sluiskil open voor het wegverkeer. Ver der moeten signaleringsborden op strategische plaatsen, zoals de rotondes bij het busstation en de Westerscheldetunnel en de kruisingen bij Hoek en Sint-Anna voorkomen dat er een verkeersinfarct op het slui zencomplex ontstaat. De wethouder erkent dat de brug bij Sluiskil een lastig obsta kel vormt, maar verwacht dat automobilisten er buiten de spitsuren toch sneller overheen kunnen. De beste oplossing is volgens Van Schaik een systeem van elektronische voorsignale ring bij het sluizencomplex en de brug bij Sluiskil, met duide lijke informatie over de open staande bruggen. Volgens de ver keerswethouder toont de kwets baarheid van het sluizencom plex de noodzaak van de aanleg van een tunnel bij Sluiskil nog Verkeersdrukte bij de Westsluis wanneer de beide bruggen openstaan. eens duidelijk aan. „Dat is de beste garantie voor een goede verkeersafwikkeling. Wat mij betreft gaat de eerste spade nog vandaag de grond in." Haven schepen D. Termont van Gent vreest dat Rijkswaterstaat extra maatregelen zal treffen om toe komstige schadevaringen te voorkomen en pleitte gisteren opnieuw voor snelle besluitvor ming over de bouw van een nieu we, grotere zeesluis. Het Terneuzense D66-raadslid P. van Veen-de Rechter brak gis teren in vragen aan B en W een lans voor een snelle vervanging van de kwetsbare basculebrug- gen door rolbruggen. Rijkswaterstaat gaat er vanuit dat de reparatie van de brug over ongeveer een maand kan worden gegund aan een aan nemer. Volgens woordvoerder W. Vinke vergt dat karwei ze ker een half jaar. Gisteren werd MIDDELBURG - In een restaurant in de Lange Noord straat in Middelburg is zondagavond een man aangehou den die zijn maaltijd niet kon betalen. De man had voor bijna 34 euro gegeten in het restaurant. Na het eten vertel de hij dat hij geen geld had. De politie heeft hem aange houden, de man zei de rekening later alsnog te willen vol doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een veertigjarige inwoner van Koudekerke voor het bezit van een traangasbusje 180 euro boete opgelegd. Bij een inval in zijn woning, op 23 november 2004, trof de politie op de slaapkamer een bus je met CS-gas aan. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Vlissingen is door politierechter I. Woltring gisteren wegens bezit van xtc-pillen en een keukenmes veroordeeld tot 240 uur werkstraf plus honderd uur voorwaardelijk en 250 euro boete. Volgens de verdachte was hij op 16 juli vorig jaar op de Vlissingse kermis 'van de wereld' nadat hij twee xtc-pillen had geslikt en daarbij alcohol had gedronken. Bij het fouilleren vond de politie nog eens zes xtc-pillen en het keukenmes. In de strafmaat speelde mee dat de Vlissinger nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor een geweldsdelict. MIDDELBURG - Een 37-jarige bestuurster uit Middel burg is maandagochtend rond acht uur met haar auto te gen een lichtmast gebotst. Dat gebeurde aan de Seissingel in haar woonplaats. Ze had haar auto niet onder controle, waardoor ze eerst tegen de afzetpaaltjes reed, en daarna tegen de mast. De auto raakte aan de voorkant zwaar be schadigd, de vrouw bleef ongedeerd. VLISSINGEN - Op de Industrieweg in Vlissingen is zon dagnacht een auto van een bedrijventerrein gestolen. Dat moet zijn gebeurde tussen zondag 14.30 uur en maandag 7.00 uur. De eigenaresse had de auto op het terrein van een garage geparkeerd, en de sleutels in een speciaal daar voor bestemd kastje gedaan. Zowel de auto als de sleutels zijn weg. Het gaat om een metallic zwarte Fiat Panda met het kenteken 30-PP-RZ. In de auto zat geluidsapparatuur en er lag een zwart hondenkleed in. door Selma Osman MIDDELBURG - De samen hang van de gezinnen in Veere is nog groot. Dat is volgens wet houder W. van Tatenhove de re den dat Veere in een landelijk onderzoek is uitverkoren tot bes te Zeeuwse woonplaats voor kin deren. Hij vindt dat de inwoners van de gemeente een compli mentje verdienen. „Want die zor gen ervoor dat kinderen zich in Veere goed thuis kunnen voe len." De ranglijst 'Kinderen in Tel' vergelijkt gegevens van 467 Ne derlandse gemeenten in de jaren 2000 en 2004. Veere scoorde hoog; slechts in zeven Neder landse gemeenten is het volgens de onderzoekers voor kinderen beter. Vlissingen en Middelburg scoren heel wat minder goed. Ze staan naast elkaar op de lijst en behoren tot de dertig gemeenten die het slechtst scoren, met Rot terdam aan kop. Wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen vindt dat jam mer. Ze vraagt zich af of de on derzoekers wel hebben gekeken naar de totaliteit van de stad of dat ze zijn uitgegaan zijn van een eenzijdig beeld. „Want", zegt ze, „wij hebben de laatste jaren juist heel veel geld geïnves teerd in zaken als opvoedingson dersteuning en naschoolse op vang." De Middelburgse wethouder A. de Vries is verrast over de plaats die zijn gemeente in de ranglijst bezet. Hij had niet gere kend op een ereplaats bovenin, maar is wel benieuwd naar de criteria die Middelburg op een teleurstellende 29e plaats heb ben gezet. Veere eindigde op 460. Middelburg investeert vol gens De Vries al veel in onder wijs en jeugdzorg. „Dat blijkt nu ook hard nodig te zijn." De Vries vat de teleurstellende notering op als een extra motiva tie om zich te verdiepen in de za ken die volgens het onderzoek verbeterd kunnen worden. „We hebben de laatste jaren vooral geïnvesteerd in grote projecten. Nu moeten we kijken hoe het met de mensen in onze gemeen te gaat." Als samensteller Bas Tierolf de percentages van Vlissingen en Middelburg vergelijkt, komt hij tot de conclusie dat Vlissingen vooral negatieve uitschieters heeft op het gebied van jeugdcri minaliteit, achterstandsleerlin gen en uitkeringsgezinnen, ter wijl Middelburg bijna over de hele linie slecht scoox't. In 2000 stonden de twee gemeenten nog 36 plaatsen uit elkaar. Vlissin gen klom in positieve zin een paar plaatsen op, Middelburg is het sindsdien slechter vergaan. Het valt Tierolf verder op dat zo wel Middelburg als Vlissingen drie keer meer tienermoeders hebben dan het gemiddelde. Poppe-de Loof vraagt zich af of dat de gemeenten aan te reke- nen is. Veex-e heeft er niet veel voor hoe ven doen om de meest kindvrien delijke woonplaats van Zeeland te worden. Tiei'olf ziet nergens extremen. „Maar deze gemeente scoorde met alles positief." foto Camile Schelstraete duidelijk dat ook één van de lagers van de brug is ontzet. De reparatie moet vrijwel ze ker op de wal worden uitge voerd. Het ro-ro-schip Tor Flandx'ia, dat zaterdagmiddag de schade aan de brug veroor zaakte, lag gistermiddag nog voor de wal in het Mercatordok in Gent. Over de borgsom, die in de miljoenen, loopt, was op dat moment nog geen ovex-eenstem- ming. Bij die werkende moeder uit Vlissingen lopen werk en pri vé wel eens in elkaar over. Klusjes die zijn blijven liggen of die echt niet kunnen wach ten, wringen zich geregeld haar gezinsdagen binnen. Zo kwam haar chef even wat langsbrengen op het thuis adres tijdens haar zorgdag. Het geluid van de deurbel zet te als altijd haar driejarige zoon én de hond aan tot een spurt naar de voordeur, bei den benieuwd naar mogelijk leven in de brouwerij. Verwachtingsvol keek het manneke op naar de hem on bekende manspersoon op de stoep. Schatte in dat van lol geen sprake zou zijn. Wees na drukkelijk op de hond, die vriendelijk kwispelde aan zijn zijde. En deelde mee: „Deze heeft hele scherpe tan den, hoor!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11