>zc Mosselexpositie op Neeltje Jans Midgard moet gewoon gaan leven Werklozen aan de slag als kok of serveerster Reparatie brug wordt miljoenenklus Middelburg trekt geld uit voor aanpak van hondenpoep Waterland geeft met permanente tentoonstelling invulling aan thema visserij Veere voor kind leste Zeeuwse voonplaats 91 Driemaal goud voor dansschool Pauselijke onderscheiding Janssen Bewoners houden inbreker aan Auto's bekrast in Middelburg Doorzakken j jiedactie: 0113-315649 www.pzc.nl J £-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: I Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 12eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; I[Nationaal: 020-4562500. maandag 27 februari 2006 Zeeuwse zotten editie Walcheren itoorMaurits Sep NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans opent in augustus en nieuwe permanente exposi- I lie die is gewijd aan mosselen. M Het attractiepark geeft daarmee invulling aan het derde thema Haast veiligheid en milieu: de Isserij. De expositie is gekocht m het Museum der Natuurwe- nschappen in Brussel. Ie tentoonstelling heet Mosse- in Natuur en is zowel informaT ief als interactief, stelt direc- eur B. van de Hoef van Water end Neeltje Jans. Er zullen le ende mosselen in een aquarium zien zijn, maar ook recepten ver de bereiding van mosselge- ichten, informatie over de mos- ■lvisserij en voorwerpen die in mosselschelpen zijn ge aaid. et Museum der Natuurweten- •happen was van plan die te irhuren aan andere musea, an de Hoef' wil de tentoonstel- ig echter houden en heeft daar- n voorgesteld die te kopen. Jaar schrokken ze wel even maar het bleek later toch be- ireekbaar." directeur van Waterland is [ij met de aanwinst. „Wij doen wel veel aan de thema's veilig- ;id en milieu. We hebben de ex- isitie over de stormvloedke- met Rijkswaterstaat. Maar an ons derde thema, de visse- j, hebben we tot nu toe weinig idaan. Ik ben bezig alle be- aande tentoonstellingen te ver- euwen en daar past Mosselen atuur heel goed in." osselhandel Prins en Dinge- anse uit Yerseke heeft bijge- ;agen aan de expositie. Het be- :ijf heeft ook een bijdrage toe- LISSINGEN - Als kind kun je Zeeland het beste in Veere wo- en, het slechtste in Vlissingen [Middelburg, blijkt uit een za- idag gepresenteerd landelijk nderzoek naar kindvriendelijk^ van alle 467 gemeenten in Icderland. otterdam scoort het minst op (ranglijst die door het Utrecht- Verwey Jonker-instituut is ge- aakt in samenwerking met on- i meer Unicef Nederland, het nds Jantje Beton en stichting inderpostzegels. Het rijke en )k groene Gelderse Rozendaal imt als beste uit het onderzoek lar voren. pvallend noemen de onderzoe- ;rs dat veel gemeenten in Gro- ngen en Friesland matig sco- n. Ze hadden dat blijkbaar an- irs verwacht. Vlissingen en iddelburg doen het ook niet zo ed met een achtentwintigste negen twintigste plek. Temeu- n volgt op afstand (102). Rei- erswaal staat als eerste Zeeuw plattelandsgemeente op de st (141), gevolgd door Tholen 45), Goes (177), Hulst (217), oord-Beveland (266), Kapelle 03), Sluis (316), Borsele (371), diouwen-Duiveland (382) en Sere (460). eranglijst is gebaseerd op cij- ?s van het Centraal Bureau )or de Statistiek (CBS). Er is ?r gemeente onder meer geke ft naar jeugdwerkloosheid en riminaliteit, schoolverzuim, et aantal kinderen in tehuizen, tkeringsgezinnen en achter- andswijken, de kinder- en zui- Hn'gensterfte en de beschik- larheid Van openbare speel- aimte. gezegd aan Neeltje Jans, zegt Van de Hoef. „Prins en Dinge- manse ontvangt per jaar 25.000 bezoekers op het bedrijf. Als die mensen daarna nog niets anders willen doen, kunnen ze naar ons komen. We kunnen een arrange ment aanbieden." Van de Hoef zegt ook een toezeg ging te hebben ontvangen van de Stichting Vrienden van de Mossel, die hem op het spoor van de expositie heeft gezet. Hij heeft zelf de provincie om een bijdrage gevraagd. „Driekwart van de kosten, die in totaal 200.000 euro bedragen, betalen we zelf." Als de mosselexpositie is inge richt, gaat Waterland Neeltje Jans verder met het uitwerken van het thema visserij. Daarbij wordt gedacht aan kreeften en oesters en aan de visserij in het algemeen. Van de Hoef heeft daarvoor de huidige aquaria op het park op het oog. Die komen vrij zodra het nieuwe aquarium naast de walvisexpo klaar is. De expositie Mosselen Natuur is tot eind juni te zien in het Mu seum der Natuurwetenschappen aan de Vautierstraat in Brussel. Half juli De tentoonstelling wordt half juli bij Waterland Neeltje Jans bezorgd. Medewerkers van het Brusselse museum zullen helpen bij het opbouwen. Op 1 augus- In Midgard is afgelopen weekeinde voor het eerst een Kid's Disco gehouden. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Midgard gaat het helemaal anders doen. Niks geen afgeplakte ramen meer: opengooien die tent. Kinderdis co's, ladies nights, workshops, theater, film- en popcornmidda- gen... Al willen jongeren kleien, rept beheerder Perry Walthuis. „Dan geef ik ze die klei. Als ze zich maar kunnen uitleven." Tot nu toe gebeurt in jongeren centrum Midgard, afgezien van jamsessies en repetities van plaatselijke bandjes, weinig, Drie avonden is het centrum open, en dan is het oefenmo ment van het Middelburgs Mu ziek Korps meegerekend. Jam mer, vinden ze bij Midgard. „In het verleden hebben we wel een geëxperimenteerd met work shops", vertelt beheerder Perry Walthuis. „Dan hadden we op het laatst een run van deelne mers, maar tevoren was het na genoeg leeg. Dat het nu ineens druk gaat wor den, durft niemand te beweren. De eerste vooruitzichten voor de rap workshop zijn niet hoopge vend, maar toch durft Midgard te uitdaging aan. „We gaan het gewoon proberen. Alleen voor alsnog dus maar met één deelne mer van buitenaf. De anderen zijn zes asielzoekers, die spe ciaal door een stichting zijn ge vraagd." Het groepje gaat in de melodische leer bij Reinder Iie- gie, alias MC Henrik, zo'n beetje de huisrapper van het jongeren centrum. In Midgard wordt voor taan ook gedanst. In de school vakanties houdt het centrum op een zaaltje open voor kinderen tot 10 jaar. Dan is het Kids Disco. Kinderen die nog wat ouder zijn, krijgen op een later tijdstip hun eigen disco. De discjockey's hebben door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Walcherse ge meenten willen hun werklozen aan het werk hebben en de hore ca krabbelt zo op, dat die weer personeel kan gebruiken. Waar om die twee zaken niet combine ren, dacht de sociale dienst. Vroeger hielden arbeidsbureaus wintercursussen, om werklozen warm te stomen voor de horeca. Maar met het verdwijnen van de arbeidsbureaus stopten die cur sussen ook. Achteraf is dat jam mer geweest, zeggen ze nu bij de Sociale.Dienst Walcheren. Sjaak Wattel werkt er aan het la ten terugkeren van een leerwerk project. „Dat is breder dan een cursus alleen. We simuleren een praktijksituatie, waarin mensen binnen een jaar him horecadiplo- ma kunnen halen. Volgens prog noses krabbelt die branche weer uit een dal, dus wij veronderstel len dat die binnenkort weer per soneel kunnen gebruiken." Deelnemers aan het project zul len vooral jonge werklozen zijn, die nog geen papieren op zak hebben. „Schoolverlaters en jon geren die het verkeerde vak heb ben gekozen. Niet hele jonge die reguliere mogelijkheden hebben om ergens in te stromen." Ze krijgen als het ware een twee de kans. Het is ook de bedoeling dat deelnemers in de keuken en bediening van een restaurant ko men te staan. En dat ze wellicht daar zelfs kunnen blijven wer ken. „Bij eenzelfde project in de schildersbranche, dat we op pro vinciaal niveau uitvoeren, lukt dat ook. De meeste deelnemers stromen door. Aangezien de ho reca weer uit een dal kruipt, den ken we dat het daar ook kan." Sociale Dienst Walcherenver strekt aan ongeveer 2700 cliën ten een WWB-uitkering, wat vroeger bijstand heette. Het leer- werkproject is in eerste instan tie bedoeld voor 2O-deelnemers. Later worden andere uitkerings gerechtigden, bijvoorbeeld met een WAO- of WW-uitkering, er misschien ook bij gehaald. Het werklozenproject wordt ge deeltelijk betaald door het Euro pese Sociale Fonds en een deel komt uit opleidingsfondsen van de horecabranche. De rest komt voor rekening van de gemeente. Met een beetje geluk begint het project na het zomerseizoen. or Wout Bareman KNEUZEN - De Meetdienst van Rijkswater- aat begint vandaag een onderzoek naar de staat de noordbrug van de Terneuzense zeesluis, brug raakte zaterdag zwaarbeschadigd bij een varing door een Zweeds ro-ro-schip. et het blote oog is waar te nemen dat één hoofd ei' aan flarden is gevaren en de tweede hoofd- ger is ontzet", zegt W. Vinke, hoofd waterdis- ct Westerschelde van Rijkswaterstaat. „Boven- en zijn er drie dwarsbalken verbogen en is er wat andere averij. De Meetdienst moet vast- llen hoever de brug uit het lood staat. Zodra schaderapport op tafel ligt, kunnen we het re- aratiewerk aanbesteden. Daarvoor zal de brug woedelij k weggetakeld moeten worden door drijvende bokken. Het gaat in ieder geval om een miljoenenklus." Gisteren werden met twee grote mobiele kranen tuidraden aangebracht aan de op staande klep van de geramde basculebrug. Vinke: „Dat is gedaan om de brug stabiel te houden bij de voorspelde stormachtige wind van de komende dagen." Er zijn ook andere beschermende voorzie ningen getroffen (stuttende zandbakken). Waterstaat en de gemeente Terneuzen bekijken vandaag welke aanvullende maatregelen nodig zijn om een verkeersinfarct te voorkomen. Giste ren al werd besloten de zuidbrug tijdens spitsuren (van 7.40 tot 8.00 uur en van 16.40 tot 17.00 uur) beschikbaar te houden voor het wegverkeer, met het oog op het verkeer van en naar chemiegigant Dow Benelux. Er wordt verder overwogen bij Dow aangepaste werktijden te bepleiten. Op verschillende strategi sche plaatsen, onder meer bij de Westerschelde- tunnel, zijn mobiele aanwijzingsborden geplaatst, die automobilisten verwijzen naar de alternatieve route via de kanaalbrug bij Sluiskil. Of dat soelaas biedt is de vraag, want ook die brug zorgt dagelijks voor lange files. Maatregelen Nadat in het verleden (1978 en 1982) twee autocar riers de sluisbruggen ramden, trof Rijkswater staat ingrijpende maatregelen om herhaling te voorkomen. Hoogliggende autoboten en ro-ro-schepen mogen sindsdien niet schutten bij meer dan windkracht zeven, ze moeten gebruik maken van een bufferponton, die de schepen uit de buurt van de bruggen houdt en sleepboot- assistentie is verplicht. Zaterdag, op het moment dat de Tor Flandria de tus zal de mosselexpo op Neeltje Jans te bezichtigen zijn. Dat is midden in het toeristen seizoen, maar dat vindt Van de hoef niet erg. „Groepen en scho len komen vooral in mei en juni en in september en oktober, dus dat komt goed uit. En toeristen hebben volgend jaar iets om voor terug te komen. foto Lex de Meester dit weekend voor het eerst ge draaid. Voor wie niet wil dan sen, houdt Midgard voortaan op vrijdagmiddag een hangout. Tie ners kunnen dan gewoon wat ko men relaxen in het centrum. Alles om de drempel te verla gen, dus. Om die reden zijn ook de afgeplakte ramen vervangen door ramen met een gordijn, zo dat het tijdens een film toch nog lekker donker kan zijn. Midgard wil meer. „Midgard kan meer", durft Walthuis heel stellig te zeggen. „Want de Middelburgse jeugd wil best wel van de straat, alleen moeten wij ze wel naar binnen weten te halen. Kom maar op met jullie wensen, heb ben we toen gezegd." Pand stadswachten Wat jongeren nog meer willen, vaker naar Midgard, zit er mis schien ook aan te komen. Het centrum werkt aan ruimere ope ningstijden. Het aast ook op het naastgelegen pand, waar vroe ger de stadswachten in zaten. „Dat staat hartstikke leeg en wij zouden het goed kunnen ge- bruiken. Er zijn altijd nog bands die oefenruimte zoeken. Maar ja, tegen die tijd dat we het prijskaartje hebben losgekre gen, zit Midgard vast al lang en breed in de voormalige Night- train." MIDDELBLTRG - De dansschool van het echtpaar Bras uit Middelburg heeft zaterdagavond in het internationale Team Match drie keer goud gehaald. Van de vier klasses haalden de Middelburgse dansers twee keer goud, in de brons- en goudklasse. In een aparte afvalrace met hon derd dansparen haalden Raymond van de Walle en Kat ja Nigaert goud met hun basic rumba. Het was een thuiswed strijd voor de dansschool: die werd gehouden in het wijk centrum van Dauwendaele. Eigenaar Gerard Bras is trots: „Nog maar vijf promotiepunten en we stromen door naar de eerste klasse. Hoger kun je niet gaan." GOES - Nellie Janssen-de Kooning (63) uit Goes heeft vrijdag tijdens een drukbezochte afscheidsreceptie in Ho tel Goes cle pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Zij kreeg de onderscheiding uitgereikt door vicaris-generaal Vincent Schoenmakers van het bis dom Breda. Nellie Janssen-de Kooning is drieëntwintig jaar als secretaresse werkzaam geweest bij het dekenaat Zeeland van de rooms-kaholieke kerk. Eerst als vrijwillig ster, later tegen een beperkte vergoeding. MIDDELBURG - Het geluid van voetstappen in een brandgang, je buit moeten achterlaten om nog net op je fiets te kunnen vluchten, je klem rijden en dan alsnog wor den tegengehouden; het ergste wat een inbreker kan over komen en het is precies wat een 27-jarige man uit Middel burg vrijdagavond rond kwart over elf uur gebeurde. Hij werd op het Elmersland aangehouden door de bewoners van het huis waar hij juist had ingebroken. Zij hebben de man ook overgedragen aan de politie. Tegen hen ontken de hij te hebben ingebroken. Wat hij daar wel deed, was volgens hem kleinigheden meenemen uit de vuilniszak die hij daar toevallig zag staan. Daarin zaten tv-decoders, stereoapparatuur, een dvd-recorder en wat cd's: precies wat de bewoners uit hun huis misten. De fiets waarop de inbreker reed had ook nog eens een verbroken slot en is door de politie ingenomen, omdat de man niet duidelijk kon vertellen hoe hij aan de "fiets was gekomen. De Mid delburger zit vast in Torentijd. MIDDELBURG - In Middelburg is zaterdagnacht een stel auto's met een scherp voorwerp bekrast. Dat gebeurde bij een geparkeerde auto aan de Prinsenlaan, waarvan de schade op ruim duizend euro wordt geschat. Op de Noord- weg overkwam het zeker zeven wagens. Hoeveel daar de schade bedraagt, is niet bekend. het hondenbeleid nog eens goed te controleren en het aan te scherpen als dat nodig is. Ook wordt de regelgeving onder de aandacht gebracht van de 2247 hondenbezitters die Middelburg telt, en zij krijgen een poep- schepje van de gemeente. Het college heeft overwogen 75 speciale vuilnisbakken met poepzakjes te plaatsen in de bin nenstad en 220 extra gebods- of verbodsborden om het beleid te ondersteunen. Omdat het plaat sen van extra verkeersborden eenmalig 18.000 euro kost en de vuilnisbakken op jaarbasis 17.760 euro, ziet het gemeentebe stuur daarvan af. Het is overi gens aan de nieuwe gemeente raad om het definitieve besluit te nemen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het staat al ja ren in de toptien van ergernis sen: hondenpoep. In Middelburg zegt 39 procent van de inwoners er hinder van te hebben. De ge meente wil 25.500 èuro uittrek ken om de overlast terug te drin gen. Het huidige hondenbeleid in Middelburg is in 1992 vastge steld en daarna nooit meer aan gepast. Het houdt in grote lijnen in dat aanlijnen overal verplicht is, behalve op hondenuitlaat- plaatsen. Op speelplaatsen mo gen geen honden komen en voor voetpaden geldt een opruim- plicht. In plantsoenen en ber men mogen de hondenbezitters de uitwerpselen van hun dieren wel laten liggen. Jaarlijks komen er bij de ge meente tussen de 25 en 50 telefo nische klachten binnen over hon denpoep. Schriftelijk zijn dat er vijf tot tien. De meeste klagers willen dat er een verbodsbord voor honden komt. Maar die worden zelden geplaatst op an dere plekken dan speelterrei nen. Hoewel het aantal ingedien de, klachten niet groot is, blijkt uit bewonersonderzoeken dat 39 procent van de inwoners over last heeft van hondenpoep. Het gemeentebestuur vindt dat per centage te hoog en streeft er naar het in drie jaar terug te brengen met' vijf procent. B en W stellen voor dat te doen door Wet Hondenbezitters die de uitwerp selen van hun huisdier op de stoep laten liggen, zijn straf baar. De politie kan er een boete voor uitschrijven, maar het heeft voor de politie geen priori teit. Wel wordt er momenteel ge werkt aan een wet die gemeen ten in staat stelt zelf op te tre den tegen vervuiling zoals hon denpoep. Verwacht wordt dat die wet halverwege dit jaar van kracht zal zijn en dat gemeen ten er in 2007 mee aan de slag kunnen gaan. Volgens het Mid delburgse college kan dat inte ressant zijn voor de gemeente omdat dan ook de boetes in de gemeentekas belanden. Eén hoofdligger van de brug is aan flarden geva ren, en de tweede hoofdligger is ontzet. foto Camile Schelstraete sluis invoer, werd windkracht zes tot zeven geme ten, met windstoten. Of dat de botsing heeft ver oorzaakt wordt nog onderzocht. zeeuwse almanak „Leg maar een matrasje in de kamer klaar", riep die Zeeuws-Vlaming tegen zijn vrouw voordat hij de kroegen ging afschuimen. „Waar schijnlijk hen ik straks toch te dronken om de trap op te komen." Al maanden had hij er naar uit gekeken om samen met zijn vrienden ouderwets door te zakken met carnaval. Hij had zich origineel uitge dost: met een vlechtenpruik op en in een oude positiejurk van zijn vrouw - kussen eron der genaaid - leek hij wel een hoogzwangere Pipi Lang kous. Zijn maten zagen daar de grap ook wel van in. Telkens als er een blad bier iverd aan gerukt, kreeg hij een Spa'tje rood. „Want jij bent zwanger, dus je mag niet drinken!" Hij sliep die nacht gewoon in zijn eigen bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9