EU vergroot druk op Servië Mardi Gras brengt betovering terug in centrum New Orleans iitra k PZC Instorten atelier eist twintig levens Frankrijk helpt Reunion dodelijk virus te bestrijden Geweld in Irak duurt voort ondanks uitgaansverbod VS hebben nieuw Guantanamo Bay Britse politie indt deel buit «eldroof terug Arrestatie Mladic voorwaarde voor gesprekken over lidmaatschap ieroepssu! )on Knotts overleden Chef Filipijnse mariniers ontslagen voor couppoging GEVRAAGD ANTIEK Filmprijs voor Million Dollar Baby Zittend begraven in Zuid-Afrika Leerling met pistool in de klas Louvre verhuurt topstukken Berlusconi voelt zich Calimero maandag 27 februari 2006 LONDEN - De Britse politie is levreden over de vorderingen jie ze heeft gemaakt in het on derzoek naar de overval vorige seek op een gelddepot van be- (eiligingsfirma Securitas in Ton- bridge. Tot dusver zijn zes arres- lalies verricht. Een deel van het gestolen geld is teruggevonden, pat berichtten Britse media gis- leren. een tip vond de politie vrij- al een busje op de parkeer- ats van een hotel in het Zuid-Engelse Ashford. In het toertuig lag een deel van de Luit, ongeveer 1,3 miljoen pond gemerkte biljetten. Ook von den agenten wapens en kogel- trije vesten in het bestelbusje, dat nog op sporen wordt onder zocht. De politie hield gisteren opnieuw een verdachte aan, een •jarige man. Evenals de vijf oersonen die eerder waren opge- oakt, is hij na verhoor op borg- ioclit vrijgelaten. Volgens de po litie hebben de overvallers fou- ten gemaakt en sluit het net zich rond hen. De overvallers hebben volgens voorlopige schattingen ongeveer jö miljoen pond (ruim 70 mil- euro) buitgemaakt. Daar mee is het een van de grootste geldroven uit de Britse geschie denis. De politie presenteerde vondst van een deel van de buit als een belangrijke ontwik- beling in het onderzoek. Britse media speculeerden gisteren ech- ter dat de daders het geld moge lijk met opzet hebben achterge- aten, omdat de gemerkte biljet ten gemakkelijk zouden zijn op Ie sporen. Bij de miljoenenroof werd een manager van Securi- samen met zijn vrouw en Bontje ontvoerd en met wapens bedreigd. Het drietal zit momen teel in een zogeheten 'safehouse' raar de politie over hen waakt üt terugkeer naar huis veilig vordt geacht. Het zoontje, dat er vrijdag zijn negende verjaardag vierde, is volgens berichten hevig getrau matiseerd door de gebeurtenis. Aangezien alle tot nu toe aange houden verdachten weer op borgtocht vrijkwamen, lijken zij ra betrekkelijk ldein aandeel de roof te hebben gehad. WP/GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Zolang Servië niet meewerkt om de voortvluchtige generaal Ratko Mladic voor het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag te brengen, kan het ieder zicht op een lidmaatschap van de Europese Unie vergeten. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zullen Servië vandaag waarschuwen dat de gesprek ken tussen Belgrado en Brussel over nauwere banden worden 'onderbroken' zolang Mladic niet gearresteerd is. De EU dringt al jaren aan op de arrestatie van Mladic en de Bosnisch-Servische ex-presi dent Radovan Karadzic, die ver antwoordelijk worden gehou den voor oorlogsmisdaden en volkerenmoord tijdens de Bosni sche oorlog medio jaren negen- tig- Als de EU-ministers vandaag be sluiten om de druk op te voeren, staat de Servische regering voor een dilemma. Mladic wordt door veel Serviërs nog steeds als een held beschouwd. Maar tien jaar na de Bosnische oorlog wil de Servische premier Vojislav Kostunica zijn land uitzicht bie den op een EU-lidmaatschap. Op 5 april moet een nieuwe ron de van onderhandelingen tussen Servië en de EU beginnen over een overeenkomst betreffende handel en financiële hulp, een klein eerste stapje op weg naar een lidmaatschap. In de ijskast Die datum van 5 april wordt een deadline voor Belgrado: als Mla dic vóór die datum niet in Den Haag zit, drëigen de gesprekken voor onbepaalde tijd de ijskast in te gaan. Overigens zijn de EU-lidstaten het daar nog niet helemaal over eens. Nederland en Frankrijk zijn aanhangers van de harde lijn en willen de ge sprekken onderbreken als Mla dic na 5 april nog vrij rond loopt. „En dan is er ook Karadzic nog", zegt een diplomaat. Groot-Brittannië houdt een slag om de arm en spreekt slechts over 'vertragen' van de onder handelingen. Europees commissaris Olli Re- hn, verantwoordelijk voor de uit breiding van de Unie, noemde in het Europees Parlement vori ge week uitstel voor onbepaalde tijd een serieuze optie. Carla del Ponte, de hoofdaan klaagster van het Joegoslavië Tribunaal, is ervan overtuigd dat de Servische autoriteiten we ten waar Mladic zich verbergt. Een week geleden circuleerden in de Servische pers geruchten dat hij al zou zijn opgepakt. Pre mier Kostunica houdt al jaren vol dat Servië zijn uiterste best doet om niet alleen Mladic, maar ook Karadzic voor de rech ter te brengen. Kroatië ,Een 'harde lijn' van de EU heeft in het verleden gewerkt. De on derhandelingen met Kroatië over een lidmaatschap werden begin vorig jaar op de lange baan geschoven, omdat de voort vluchtige generaal Ante Gotovi- na nog vrij rondliep, In oktober 2005 concludeerde Del Ponte dat Kroatië echt zijn best deed om de generaal achter de tralies te krijgen. Inmiddels zit Gotovi- na in den Haag en zijn de Kroa- ten begonnen met de onderhan delingen voor het EU-lidmaat- schap. „Die strategie slaagt al leen als de EU-landen het er vol strekt over eens zijn", aldus een Nederlandse diplomaat. De Britse krant Sunday. Times meldde gisteren dat Mladic tien tallen miljoenen euro's voor zijn familie en lijfwachten eist, als voorwaarde voor overgave. Vol gens bronnen bij de Servische in lichtingendiensten zou Mladic in Belgrado hebben onderhan deld met tussenpersonen. De ge sprekken liepen op niets uit. Ook zou Mladic geëist hebben dat hij niet in het openbaar ge toond wordt met handboeien om. Mladic zou ziek zijn. GPD DHAKA - Reddingswerkers zoeken naar overlevenden in de puin hopen van een gebouw in de Bengaalse hoofdstad Dhaka dat za terdag instortte. Er vielen zeker twintig doden. Bijna zestig mein sen raakten ernstig gewond, liet het leger van Bangladesh zater dag weten. In het zes verdiepingen tellende gebouw was onder meer een naaiatelier gevestigd. Mogelijk liggen nog honderden mensen onder het puin. Op het moment van het drama waren ar beiders bezig met een verbouwing. foto Ashikur Rahman/RTR fan onze redactie buitenland SAINT-DENIS - De Franse pre mier Dominique de Villepin leeft gisteren tijdens een spoed- lezoek op Réunion 76 miljoen !uro toegezegd voor de strijd te- de verspreiding van het chi- iimgunya-virus. Dat virus heeft op het Franse ei land in de Indische Oceaan 'on Knotts WASHINGTON - In een zieleen- Mis in Los Angeles is gisteren geliefde beroepssul Don Miotts overleden. De acteur die 'ote faam verwierf door zijn op- 'edens in de sitcoms The Andy 'riffith Show en in Three's ompany overleed aan longkan- schele, in Morgantown, West-Virginia, geboren Knotts, Teelde niet alleen in televisiese- >es maar ook in slapstick-films ode tweede helft van de jaren *stig en in de jaren zeventig, 'en het eind van dat decennium 'eerde hij terug naar televisie let een rol in Three's Company. Ion Knotts, die voor zijn rol als deputy Barney Five in The An- I' Griffith Show vijf Emmy's werd 81 j aarANP/R TR woest om zich heen gegrepen en groeide uit tot een pandemie. Een op de vijf eilandbewoners is het afgelopen jaar besmet ge raakt met het virus. Muggen ver spreiden de ziekte, die hoge koorts en uiterst pijnlijke zwel lingen aan de gewrichten veroor zaakt. Door de pijn lopen de pa tiënten voorovergebogen. Dar- door kreeg de ziekte de bijnaam 'Gebogen man'. Volgens de Franse minister van Volksgezondheid zijn 77 men sen direct of indirect bezweken aan de ziekte, waartegen nog geen remedie bekend is. De Vil lepin wil daarom de muggenbe- strijding opvoeren. Die was ver waarloosd na de uitroeiing van de malaria. Parijs heeft militai ren gestuurd om te helpen. In totaal zijn 157.000 mensen op het eiland getroffen door de aan doening. Critici zeggen dat de autoriteiten de epidemie volle dig hebben genegeerd. Premier De Villepin verwierp dat ver- MANILLA - De chef van de Fili pijnse mariniers, generaal Rena- to Miranda, is ontslagen. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij een vermeende couppo ging tegen president Gloria Ma- capagal Arroyo eerder deze week. Dit is gisteren van offi ciële militaire bronnen verno- Miranda zou de hoogste militair zijn die betrokken was bij de mislukte couppoging. „Er zul len de komende dagen meer ver anderingen zijn. Ons onderzoek gaat door", aldus een militaire bron. Miranda was de hoogste baas van de 8000 mariniers die het Filipijnse leger rijk is. Tientallen mariniers kwamen gisteren bijeen bij hun hoofd kwartier in Manilla om te pro testeren tegen het ontslag van hun baas. Een brigadecomman dant zei op de tv dat het ontslag 'onjuist' is en riep militairen en burgers op Miranda te steunen. De mariniers keerden echter na enkele uren terug naar hun ba rakken. ANP/RTR/DPA wijt: „We zien ons geconfron teerd met een verwoestende epi demie die plotsklaps begin dit jaar versnelde. De ontwikkelin gen overtroffen alle voorspellin gen." Inmiddels grijpt de ziekte ook op het eilandje Mayotte razend snel om zich heen. Op de Sey chellen, Mauritius en Madagas kar zijn eveneens ziektegevallen gemeld. Een Franse arts meldde zater dag dat de eerste gevallen van chikungunya ook in Frankrijk zelf zijn opgedoken. Het gaat om circa dertig mensen die on langs een bezoek hebben ge bracht aan La Réunion, aldus de arts tegen de radiozender Eu rope 1. Hij sloot niet uit dat meer mensen in Frankrijk de ziekte hebben. ANP/DPA/AFP Tasha Taylor uit Prairieville, Louisiana viert carnaval in Bourbon Street, het Franse kwartier van New Orleans. foto Sean Gardner/RTR door Ans Bouwmans NEW ORLEANS - „Normaal sta ik om vier uur op en zet ik ladders, stoelen en banken neer van die boom tot die boom", wijst Elaine Spiess. Dat hoeft dit jaar niet. Tijdens carnaval, hier Mardi Gras geheten, staat ze al 37 jaar te zwaaien en jui chen op ditzelfde plekje langs de St. Charles Avenue in New Orleans. Dit is precies wat haar stad nodig heeft, zegt ze. „Hier bestaat Katrina even niet." Het is uitbundig en betoverend, zegt Spiess. „Dit is het echte karak ter van New Orleans." (Advertentie) nu al op ons paasbest! sfeermakers voor etalages en winkels ka pel le 0113 344151 www.intra-kapelle.nl Dg praalwagens rijden weer door de stad, ondanks tegen stand van critici die het niet ge past vinden dat New Orleans zich een half jaar na de verwoes tende orkaan Katrina in feestge druis stort. De 2,7 miljoen dol lar die voor de beveiliging nodig zijn, hadden ook ingezet kunnen worden voor de wederopbouw van de ondergelopen wijken, zo wordt gezegd, Slechts 189.000 van de 462.000 inwoners zijn te ruggekeerd. Minder dan de helft van de hotels is open, en vooral bevolkt met hulpverleners en aannemers. De binnenstad draait weer, maar daarbuiten staan hele wijken leeg. Mardi Gras is dertien keer afge last in zijn honderdvijftigjarige bestaan, maar de bourgondische stad aan de Amerikaanse zuid kust houdt amechtig vast aan zijn motto 'laissez les bons temps rouler', laten we er een leuke tijd van maken. De stad heeft de toeristendollars, de aan dacht van de rnedia en een re den voor -vreugde nodig, zo is te horen. „Ik heb gebeden dat ze het geld bij elkaar zouden krijgen om Mardi Gras door te laten gaan. Dit is het helemaal voor mij. Be ter dan Kerstmis of mijn verjaar dag. Ik hou ervan", zegt Spiess, die haar huis in oostelijk New Orleans is kwijtgeraakt door Ka trina. Het is traditie, zegt de 25-jarige Chantel Schiro. „Het is een gelegenheid om met fami lie en vrienden bijeen te komen en plezier te maken." Mardi Gras blaast leven in destad, ook al valt de troosteloosheid rauw op je dak zodra je het centrum verlaat. Het carnavalsseizoen in New Orleans begint in januari. De grote carnavalsoptochten - dit keer iets ingedikt - gaan een kleine twee weken voor Mardi Gras van start. Het hoogtepunt is morgen, vastenavond. Mardi Gras staat voor Fat Tuesday, of tewel dikke dinsdag. Het idee is dat je je volstopt met eten en drank en feestviert tot het aller laatste moment voor de vasten tijd begint op aswoensdag. En dat je om jezelf lacht, spot met de autoriteiten, lol maakt en je verdriet vergeet. Zeildoek Mensen lopen rond met kralen kettingen om hun nek, of heb ben zich verkleed. Zelfgemaak te pakjes van blauw zeildoek - gebruikt om daken te bedekken na Katrina - zijn dit jaar erg in. Huizen zijn versierd, vaak in de traditionele kleuren paars, groen en goud die staan voor rechtvaardigheid, geloof en macht. Normaal is het dringen hier, maar dit jaar valt de druk te mee. Dat drukt de pret niet, zeggen toeschouwers. De stad heeft weliswaar inkomsten no dig, maar het gedrang - vooral tijdens de optochten in het avondduister - kon best beang stigend zijn. GPD (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS INFORMATIE of TAXATIE Bel. 0118-650 680 Herengracht 74, 4331 PX Middelburg www.zeeuvvsveilinghuis.nl PARIJS - De film Million Dollar Baby van de Amerikaan- se'regisseur Clint Eastwood is zaterdagavond in Parijs be kroond met de César voor beste buitenlandse film. De boksfilm won vorig jaar vier Oscars, waaronder die voor beste film, beste regie en beste vrouwelijke hoofdrol, voor Hillary Swank. Acteur Hugh Grant kreeg een ere-César voor zijn rollen in romantische komedies als Notting Hill, About a Boy, Four Weddings and a Funeral en Bridget Jones's Diary. Grote winnaar van de avond was De Battre Mon Coeur S'est Arrêté. De film van Jacques Audiard kreeg in totaal acht Césars. ANP/AFP JOPIANNESBURG - In Zuid-Afrika is een nieuwe vin ding gedaan om iets te doen aan het nijpend ruimtetekort op de begraafplaatsen. In een piramidevormige doodskist kunnen mensen zittend worden begraven. Dit levert een ruimtebesparing van circa tweederde op, meldde de krant Saturday Star zaterdag. De nieuwe kis ten hebben tevens een beveiliging tegen houtdieven. Door een speciale chemische behandeling verkleurt de kist zo dra het lijk tot ontbinding overgaat. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische politie heeft een zestienjarige jongen uit het Limburgse Widooie opgepakt in een school in Tongeren. De jongen zat in de klas met een pistool en patronen in zijn boekentas. Hij had ook een dolk bij zich. Een leraar merkte dat op en en schakelde de politie in. Die rekende de tiener in. Dat meldden de kranten Het Be lang van Limburg en Gazet van Antwerpen zaterdag. Uit het verhoor bleek dat de jongen deel uitmaakt van een groepje jongeren dat in de clinch ligt met een ander groepje. De jongen uit Widooie nam het vuurwapen mee om een ruzie eventueel te beslechten. ANP/Belga PARIJS - Het Parijse museum Louvre heeft voor 13 mil joen euro 183 kunstwerken uitgeleend aan het Amerikaan se High Museum in Atlanta, Georgia. Onder de schilderijen bevinden zich onder meer De Evan gelist Mattheus met de Engel van Rembrandt en De Ba dende Nymfen van Fragonard. In de kunstwereld is ophef ontstaan over het voornemen. Ook de Franse pers be moeit zich met de zaak. „Gelukkig hebben ze ons nog de Mona Lisa gelaten", luidt het commentaar. ANP/DPA MILAAN - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft zaterdag zijn opponenten bij de komende verkiezingen er van beticht dat ze proberen hem van de radio en televisie te houden. Tijdens een bijeenkomst in Milaan zei Berlusconi, die een groot deel van de audiovisuele media in Italië in zijn bin nenzak heeft, dat hem 'de mond wordt gesnoerd'. Berlusconi was de laatste paar maanden vrijwel dagelijks te zien in allerlei praatprogramma's. Nu de verkiezingen' van 9 en 10 april dichterbij komen moeten de media alle kandidaten evenveel zendtijd geven. ANP/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - Ondanks een gedeel telijk uitgaansverbod in Bagdad en drie omringende provincies zijn dit weekeinde in Irak op nieuw tientallen mensen slacht offer geworden van geweld tus sen sjiieten en soennieten. De spiraal van geweld begon woensdag, toen vermoedelijke soennitische extremisten een van de belangrijkste sjiitische heiligdommen met een aanslag grotendeels verwoestten. Politieke leiders van de drie grootste bevolkingsgroepen in Irak, sjiieten, Koerden en soen nieten, voerden zaterdag over leg over de crisis. Na afloop be loofden de leiders te bhj ven wer ken aan een regering van natio nale eenheid en aan herstel van de rust in het land. Gedurende het weekeinde was overdag in Bagdad en drie om ringende provincies een gedeel telijk uitgaansverbod van kracht. Auto's mochten niet rij den. Desondanks vielen gisteren in het zuiden van Bagdad zeker vijftien doden en tientallen ge wonden door mortieraanvallen. Twee Amerikaanse militairen kwamen om door een bomexplo sie. Een aanslag bij een bussta tion in de plaats Hilla kostte aan vijf mensen het leven. Een schietpartij tijdens een partijtje voetbal tussen sjiitische en soen- nitische jongens in Baqüba eiste twee levens. De Iraakse politie vond zater dag in Bagdad zeker 25 licha men met schotwonden. In de zui delijke stad Karbala vielen za terdag zeker acht doden en 31 gewonden door een aanslag met een autobom op een markt. Bij Baquba schoten gewapende mannen twaalf leden van een sjiitisch gezin dood. In en rond Bagdad werden opnieuw soenni tische moskeeën aangevallen. De aanvallen op soennitische moskeeën zijn een reactie op de zware bomaanslag woensdag op de Gouden Moskee in Samarra. Het gebedshuis geldt als een van de voornaamste sjiitische heiligdommen. De autoriteiten hebben in het onderzoek naar de aanslag op de moskee tot dusver tien men sen gearresteerd. Dat heeft de Iraakse nationaal veiligheidsad viseur Al Rubaie gisteren ge zegd. Onder de arrestanten zijn vier bewakers van het heilig dom .ANP door Patrick Selbach WASHINGTON - De Verenigde Staten houden momenteel onge veer vijfhonderd mensen vast in een steeds groter wordend deten tiecomplex in het Afghaanse Bagram, zonder dat die gevange nen zijn aangeklaagd of het recht hebben een advocaat te zien. De gedetineerden, van wie een deel terreurverdachten, mó gen hun gevangenhouding even min aanvechten. The New York Times, die onder zoek deed naar het complex, rep te gisteren van een nieuw Guan tanamo Bay. Dat is het omstre den Amerikaanse detentiecen trum op Cuba, waar de VS ook honderden verdachten vasthou den. Die gedetineerden hebben intussen enige rechten om hun detentie aan te vechten, maar de meesten zitten al jaren zonder, aanklacht vast. Ze zijn 'vijande lijke strijders' voor wie niet alle internationale regels voor gevan genhouding gelden, vinden de VS. De krant sprak met verscheide ne overheidsfunctionarissen over Bagram, waar het aantal gedetineerden van ongeveer hon derd m .2004 toenam tot bijna zeshonderd afgelopen jaar. De toename was volgens de krant het gevolg van een uitspraak van het Amerikaanse Hoogge rechtshof dat gedetineerden op Cuba het recht hadden hun de tentie voor een Amerikaanse rechter aan te vechten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5