Veel leut en weinig politiek PZC Wagenbouwers laten lokale hete hangijzers goeddeels links liggen Uitslagen carnavalsoptochten In veel optochten was de vogelgriep een dankbaar onderwerp. Zo ook in Sint Jansteen: Niet bang voor de vogelgriep, foto Wim Kooyman Jeugdkeizer Sven Jurriens in de optocht van Philippine. foto Camile Schelstraete van onze regioredactie TERNEUZEN - De bouwers van carnavalswagens beginnen steeds vroeger om hun creaties op tijd af te hebben. Op de kwa liteit en de schoonheid van de grote wagens is niets af te din gen. Maarde actualiteit van vooral lokale thema's komt wel eens in het gedrang. En dat is - zeker in een jaar vlak voor ge meenteraadsverkiezingen soms een beetje jammer. Een enkele carnavalsgroep slaagt er vlak voor het leutfes- tijn nog in om de lokale politiek op de korrel te nemen. Zo had den De Pivo's uit Clinge hun pi- ratenschip - dat gistermiddag 'meevoer' in de optocht van Hulst - een speciale bestemming gegeven: het Bierkaaigat in de Hulster binnenstad. In Aarden burg reed één wagen mee die was gewijd aan 'Sluis in zee'. Het thema was echter op de wa gen zelf niet uitgewerkt. In de drie grote regionale op tochten in Hulst, Sas van Gent en Aardenburg werden verder geen lokale hete hangijzers aan geroerd. De nationale actuali teit kwam iets beter aan bod, hoewel het beperkt bleef tot drie onderwerpen. De nieuwe zorgverzekering, de vogelgriep en de daaraan gekoppelde op- hokplicht waren in veel optoch ten te zien, ook in die van kleine re plaatsen. 'Van te veel veuge- len, krijg je griep', leerden de be zoekers van de Aardenburgse op tocht. Diverse loopgroepen in de optochten beeldden kippen en meer of minder rare vogels uit, die werden geteisterd door vo gelgriep of aan de ophokplicht moesten voldoen. Alleen voor Pi no van Sesamstraat geldt het buitenverbod niet, lieten Bert en Ernie via de Hulster Afzak- kers weten. Zorgstress Verschillende optochtdeelne mers zijn ook ziek van de nieu we zorgverzekering. 'Zorg 2006, wat een stress', meldde de ene loopgroep in Aardenburg. Een andere groep ziet "de zorgverze kering als een groot kansspel, waarbij de kans op winst klein is. Want aan de voorkant van de draaischijf mag dan optimis tisch 'Zorgeloze toekomst' staan, aan de achterkant zagen de stoetkijkers dat een letter e was gesneuveld: 'Zorgloze toe komst'. In Sas van Gent nam één vereni ging de strengere controles (KONTrolle) op vliegvelden op de hak. Dat lokale politici niet op de hak werden genomen, von den Terneuzense collegeleden niet erg. „De carnavalsoptocht Een enorme praalwagen rijdt door de straten van Philippine. en de politiek moet je niet met elkaar vermengen", grijnsde wethouder Adhemar van Waes. Hij had, evenals zijn collega's Sien de Mol en Cees Liefting, ge noten van een stoet vol prachti- ge wagens en fantastisch uitge doste loopgroepen. Liefting rekende er overigens niet op dat de politici de carna valsdagen geheel buiten schot blijven. „Wij komen maandag (vandaag, red) bij de spiekers- Aardenburg: jong geleerd is oud gedaan- foto Peter Nicolai corner nog wel aan de beurt." In Aardenburg en Hulst werden de plaatselijke politici al bij de neus genomen via de traditione le camavalsstunt. Prins Pietje de Eerste, gemeentelijk straten maker Peter de Vrieze, legde een kikkerpad aan over het Kaaiplein van het Uulehat. Piet je moest natuurlijk regelmatig rusten, want hij is tenslotte amb tenaar. Maar uiteindelijk wer den de kikkers netjes naar de overkant gedragen via het nieu we pad. Waarmee de carnavals vereniging maar duidelijk wilde maken dat de ene kikker (boom kikker) voor de gemeente wel meer waard lijkt dan de andere Kikker (inwoner van Aarden burg). Houtenkwartier Prins Robbie aller Vossen pre senteerde zaterdag Lijst 11. Rob bie wil de politiek in, omdat de huidige raad er niks van bakt. 'Houtenkwartier terug', 'Wij lie gen niet' en 'Dualisme mislukt', lieten de volgelingen van zijne doorluchtige leutheid weten. Als Robbie de macht na as- woensdag behoudt, kunnen de Hulstenaren rekenen op een au tovrije Grote Markt. Aan dat plein ligt nog wel de opstap plaats voor de buurtbus, waar mee de mensen onder meer naar het cultureel centrum het Nieu we Houtenkwartier kunnen gaan, beloofde hij. De drie grote carnavalsbolwer ken bliezen dus flink in de bus. Maar ook in de kleinere leutdor- pen prezen de echte carnavals- gasten het waterige zonnetje, zonder zich te storen aan de snij dende wind. Van Nieuw-Namen tot Sint-Jansteen, van Vogel waarde tot aan Graauw en van Clinge tot aan Philippine trok ken (kinder)optochten door het dorp. In plaatsen als Sluiskil, Westdorpe en Koewacht leeft het carnaval weer helemaal op. Het leutfeest is weliswaar nooit echt weggeweest uit die dorpen, maar de belangstelling stijgt zienderogen. Kloosterzandes gloriedag is tra ditioneel de dinsdag, als de grootste optocht van ögt E De brandweer rijdt mee in Westdorpe. foto Camile Schelstraete jndt Als hotdog verkleed hondje in de optocht van Aardenburg. foto Peter Nicolai Prins Pietje brengt de kikker over het kikkerpad. foto Peter Nicolai foto Camile Schelstraete Zeeuws-Vlaanderen door het dorp trekt. Maar de Kloorianen willen de zaterdagavond ook wat opfleuren. Dus hielden ze - al dan niet naar het voorbeeld van de Sasse Betekoppen - een eerste lichtoptocht. Elke horeca gelegenheid werd gebruikt als stopplaats om de vlag van de Kloorianen te hijsen. En omdat ze toch al aan het hijsen waren, volgden er bij elke tapkraan nog enkele goudgele rakkers, Amokmakers Het hijsen tijdens carnavalsfesti viteiten leidde bijna nergens tot oververhitting. Alleen in Sas van Gent werden zondagmor gen rond half twee drie Terneu- zenaren opgepakt. Zij werden uit een kluwen amokmakers ge plukt bij de bushalte aan de Oostdam. Na het sluiten van de kroegen stonden er zo'n twee honderd mensen op bussen te wachten, die hen naar verschil lende plaatsen in Zeeuws-Vlaan- deren moesten vervoeren. Toen er een bus arriveerde, wilden te veel van de wachtenden tegelij kertijd 'instappen, waarna een vechtpartij ontstond. De politie sluit niet uit dat zij de komende dagen- meer aanstichters van de vechtpartij aanhoudt. Clinge: Ik stap voor jou in mijn vliegmasjien. foto Wim Kooymafi De eerste prijzen van de drie groot ste optochten in Zeeuws-Vlaande ren zijn: SAS VAN GENT BETEKOPPEN- STAD A-wagens: De Deurdouwers. B-wagens: lerzijme. Groepen A: Grut van 't Sas. Groepen B: De Pierewieten. Groepen C: De Polderploeters. Trio's en kwartetten A: Koddekoi en de drie giecheltjes. Trio's en kwartetten B: Acrobaat mee me maat (ook leutigste act). Duo's B: Doar eje zë oek weer. Enkelingen: Marijn Dezutter. Meest carnavalesk: De Ventjes. Rinus van der Hoofttrofee (aan moedigingsprijs): Uitgeblust. fta atst Speciale prijs voor 50e deelname Ronald Möring. HULST/VOSSENSTAD Wagens: De Pivo's. Groepen: Struisvogelrace. Individuelen: Oe e jum da gelapt AARDENBURG/UULEHAT Buitenwagens: De soepkiekens. Binnenwagens: De Knoeiers. Kleine binnenwagens: Buikdans res op bestelling (BOB)/Rozan vs' p|iV de Kerkhove. Groepen: De carnavalsfotograaf. Individuelen: Heks Sabine Chr mion. Individuelen onder de 13 jaar: le' Marskramer voor heksen en tove uss naars. tai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40