PZC Vogelgriep nadert Nederland Bevolking inzetten tegen terreur heeft keerzijde p v M Fotografen stellen geduld Amalia op de proef Februaristaking herdacht PvdA en VVD botsen over taks gemeenten My jK Diervriendelijke vinder krijgt Gouden Kievitseitje MD treedt streng op tegen mensen die pluimvee buiten laten lopen Advies: uitstel opvangplicht basisschool Prijzige kinderopvang toch geliefd Klopjacht door drie provincies Bruna-huis trekt 10.000 bezoekers Vijf verdachten van dak gehaald Politiebusjes botsen in Breda Een rapper in driedelig grijs maandag 27 februari 2006 Hoor Ron de Groot eva! HILVERSUM - Het radiopro- oramma Vroege Vogels heeft gis teren een prijs uitgeloofd voor Ie vinder van het eerste Friese kievitsei, mits deze het ei niet opraapt maar laat liggen. „Het zoeken van eieren kan geen kwaad, zeker niet als de vinder daarna het nest be schermt. „Daar is niemand te gen, maar nu het met bijna alle weidevogels slecht gaat, is het achterhaald om de eerste eitjes als trofee mee te nemen", zegt Joost Huijsing van Vroege Vo- De trofee bestaat uit een 14-ka- raats gouden broche of speld. De makers van Vroege Vogels zijn van plan bij de eerste mel ding de vondst samen met de vinder te controleren. Eierzoe- kers gedragen zich volgens het programma 'redelijk eerlijk'. De Raad van State heeft het ra pen in Friesland verboden. De provincie denkt dit verbod te kunnen omzeilen door de perio de te verkorten dat de eieren mo gen worden geraapt. De provin cie verleent vergunningen voor het rapen. Tegenstanders willen dat via de rechter tegenhouden. ANP kan onze redactie binnenland DEN HAAG - Wie vandaag nog pluimvee buiten heeft lopen, kan een dwangsom opgelegd krijgen van de Algemene Inspec tiedienst (AID). De dienst liet gisteren weten streng op te tre den tegen pluimveehouders die hun dieren nog niet hebben afge schermd. se gezondheidsdienst zei giste ren in een interview met het weekblad Sonntagsblick dat in het alpenland 10.000 doden kun nen vallen, als het vogelgriepvi rus zo muteert dat het van mens op mens kan worden overgedra gen. Vooralsnog is er echter geen sprake van een dergelijke mutatie. In de nacht van vrijdag op zater dag bleek dat ook Frankrijk ge troffen is door de H5Nl-variant van het vogelgriepvirus. Daar is een pluimveehouderij getroffen. Niet eerder werd het virus aan getoond bij een dergelijk bedrijf in de Europese Unie. Het gaat om een kalkoenboerderij in Ain, ten noordoosten van Lyon. In die regio werden al eerder wilde eenden en zeker vijftien zwanen met H5N1 gevonden. Alle 11.000 dieren op het bedrijf zijn afgemaakt en vernietigd. Vrachtverkeer Vrachtwagens waarmee pluim vee of broedeieren naar Frank rijk is vervoerd, moeten bij te rugkomst extra worden gerei nigd en ontsmet. Voor de handel in pluimvee met Frankrijk heeft de besmetting in Ain volgens het Nederlandse ministerie van Landbouw nog geen gevolgen. Intussen rukt in Duitsland de vo gelgriep steeds verder op. Na de deelstaten Mecklenbui'g-Vor- pommern, Baden-Württemberg en Slees wij k-Holstein is het vi rus nu ook opgedoken in Bran denburg in het oosten van het land. De meeste besmette vogels zijn gevonden op het eiland Rügen in de Oostzee, dat door de autoriteiten tot rampgebied is verklaard. In een week tijd zijn ruim honderd dode wilde vogels gevonden. ANP Het vogelgriepvirus rukt op in Europa en nadert Nederland. De voor mensen besmettelijke H5Nl-variant van het virus lijkt na Duitsland en Frankrijk inmiddels ook Zwitserland be- reikt te hebben. Juist omdat het virus Nederland idert, treedt de AID strenger dan vorig jaar, toen ook tij de- tot llijk een afscherm- of ophok- tiicht gold. Als een pluimvee houder de richtlijnen aan de lars lapt, krijgt hij van de jenst drie dagen om alsnog aan te regels te voldoen. Uiteinde- ijk kan de boete oplopen tot 1200 euro voor hobbypluimvee houders. Voor bedrijven ligt de boete op 1000 euro per dag met voorlopig maximum van 1000 euro. [n Lelystad draaien de laboran ten van het Centraal Instituut voor Dierziektecontrole (CIDC) overuren. Zij onderzoeken mon sters van gestorven vogels om te Rijken of het H5Nl-virus aanwe- ig is. Het aantal monsters neemt snel toe. Begin vorige week waren er twintig per dag. Inmiddels is dat aantal toegeno men tot veertig of vijftig. Zwitserland is in de regio Genève een dode zaagbek gevon den die volgens de eerste voorlo pige testen het virus heeft. De definitieve uitkomst wordt over enkele dagen verwacht. De hoog ste functionaris van de Zwitser- DEN HAAG - Basisscholen moe- en niet volgend jaar maar pas 5 12 in 2011 verplicht worden ge steld buitenschoolse opvang te bieden. Dat stelt de Onderwijs raad in een advies aan minister Van der Hoeven van Onderwijs. 2 2fl Prins Willem-Alexander, prinses Maxima en hun kinderen prinses Amalia en prinses Alèxia poseren voor de pers. door Hans Jacobs 5 1 5 12 4 18 5 1 0 12 2 21! VVD-aanvoerder Jozias van Aartsen, die het initiatief nam voor de opvangplicht, liet giste ren al weten niet voor uitstel te 2 voelen. „Het modderige midden in II veld probeert dit beleid te trai neren", zei hij. „Dit moet ge woon gebeuren." Volgens het voorstel zijn de ba sisscholen vanaf volgend jaar verplicht buitenschoolse opvang Ie bieden. Onderwijsbonden ver- retten zich heftig tegen die snel le invoering. Volgens de bonden hijgen de scholen het niet voor elkaar op zo'n korte termijn ge noeg ruimte en personeel te rege len. Nederland telt zo'n 1,5 mil- joen basisschoolkinderen. Een deel daarvan zal straks via de scholen buitenschoolse opvang moeten krijgen. GPD LECH - Ook het engelengeduld van een tweejarig prinsesje kent grenzen. „Amalia!" klinkt het zondagmorgen voor de dertigste keer in de sneeuw van Lech. „Ja-ah", antwoordt de dochter van Willem-Alexander en Maxi ma licht geïrriteerd. Dat geduw en getrek van de fotografen en cameramensen is ze nu wel ge wend, maar dat geschreeuw en geroep gaat vervelen. Even kijkt Amalia niet meer in de camera's. Ze geeuwt en zoekt beschutting bij haar ouders, die op aanwijzing van de media beurtelings naar links en rechts kijken en lachen. Maxima vind het optreden van haar oudste dochter bewonde renswaardig. „Ze is heel spon taan, en blijft gelukkig zich zelf", zegt Maxima over de ma nier waarop de kleine al pra tend en zwaaiend de opdringeri ge menigte tegemoet treedt. Er is geleerd van vorig jaar. toen ook koningin Beatrix aan de tra ditionele fotosessie in het Oos tenrijkse skioord deelnam en bijna onder de voet werd gelo pen. Er zijn nu meer beveili gingsmensen op de been en toe risten worden op afstand gehou den. Beatrix moet voor het eerst in tientallen jaren verstek laten gaan door haar knieoperatie van eind december. „Woensdag heeft ze bij de huldiging van de olympische-medaillewinnaars haar eerste publieke optreden", zegt Willem-Alexander. „Dat mag geen probleem zijn, ze loopt weer als een kievit." Maar voor skiën is het nog te vroeg. „Het is dan ook een nieuwe erva ring om hier alleen met mijn ge zin te zijn", aldus de prins. Willem-Alexander komt al sinds 1968 in Lech en kent het belang van een halfuurtje met de pers. Om de aandacht van Amalia vast te houden is beslo- foto Robin Utrecht/ANP ten twee sneeuwpoppen te ma ken. Die worden door de peuter met de helpende hand van vader en moeder voorzien van peen, ra dijs en dennenappel als neus, knopen en ogen. Baby Alexia kijkt op Maxima's schoot rustig toe. GPD M/£T HÈ.,VüOU_ ÊÊM B Ij l<AN TuafL.. Vandaag begint de Nationale an- titerreurcampagne, waarbij Ne derlanders wordt opgeroepen verdacht gedrag te melden. De campagne heeft een keerzijde: stilstaande treinen, en panden die uit voorzorg moeten worden geëvacueerd. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Treinreizigers sloegen 1 november vorig jaar alarm toen twee mannen, ge kleed in traditionele Marok kaanse gewaden zich vreemd le ken te gedragen en ook nog een verdacht pakketje bij zich leken te dragen. De trein werd buiten het Amsterdam Centraal Sta tion stilgezet en het tweetal werd gearresteerd. Het treinver keer in het hele land was uren lang ontregeld. Achteraf bleek dat het tweetal een rustige plek gezocht om te kunnen bidden. In augustus 2005 werden alle treinen rond Utrecht Centraal stilgezet, nadat reizigers alarm sloegen over een 'verdacht' pak ketje. Dat bleek een vergeten laptop te zijn. De voorbeelden geven volgens terrorismespecialïst Dick Leur- dijk van het Clingendael Insti tuut aan, dat er een keerzijde zit aan betrokkenheid van burgers bij het opsporen van terrorisme. Vanaf vandaag roept de over heid door een campagne op alert te zijn op vex'dachte zaken. Vertoont iemand verdacht ge drag, ligt er ergens een onbe heerde tas? Bel de politie! Zo kan wellicht tijdig worden inge grepen, maar het leidt volgens Leurdijk ook tot overlast voor de samenleving. „Treinen zullen steeds vaker worden stilgezet en openbare gebouwen uit voor zorg ontruimd. Dat is de prijs die de bevolking betaalt. Dat vind ik acceptabel, mits de rege ring duidelijk maakt welke mel dingen zinvol zijn. Het moet ook wat opleveren." Aan het laatste schort het volgens Leurdijk. „De tussenbalans wordt niet op gemaakt. De overheid meldt niet welke tips wel en welke niet relevant waren. Had het zin om alarm te slaan over die twee mannen in die trein? Een echte terrorist zal juist alles doen om te voorkomen dat mensen erach ter komen dat hij iets van plan is. Hij zal zeker geen gedrag ver tonen dat hem kan verraden", zegt Leurdijk. Zonder duidelij ke richtlijnen dreigt het openba re leven teveel belast te worden. Ook in Australië, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is het volk gemobiliseerd. Wie in Australië iemand lang een open baar gebouw ziet filmen wordt gevraagd de tiplijn te bellen. De Britse regering riep burgers met behulp van een informatiefolder op zich voor te bereiden op ter- mm Daarin het advies bij een drei gende aanslag naar binnen te gaan, deuren en ramen te slui ten en naar de radio te luisteren voor verdere instructies. De fol der werd bij de verspreiding er van in 2004 overigens wegge hoond als geldverspilling. Er zijn ook landen die het volk niet inschakelen. Zo vindt de Spaanse overheid dat de Staat zijn bevolking moet bescher men, zonder de burgers daar mee lastig te vallen. Na de aan slag op 11 maart 2004 op de vier forensentreinen, waarbij 191 do den vielen is tientallen miljoe nen euro's geïnvesteerd in de vei ligheidsdiensten en werd de jacht op terroristen opgevoerd. Het volk heeft er weinig van ge merkt. GPD AMSTERDAM - Remco Campert voert het woord bij de herdenking van de Februaristaking. Een paar duizend mensen woonden zaterdag de plech tigheid bij op het Jonas Daniël Meijerplein in Am sterdam. Ze legden kransen neer en hielden een DEN HAAG - Bijna alle moeders vinden de kosten voor kinderopvang hoog of te hoog, maar ze laten zich daar door niet afschrikken. Uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) blijkt dat weinig moeders wegens de kosten niet of minder gebruik maken van opvang. Gemiddeld slokken de opvangkosten een kwart van het in komen van de vrouw op. 39 procent van de huishoudens met kinderen tot en met twaalf jaar maakt gebruik van kinderopvang, meestal door familie of bekenden. ANP HAVELTE - Een achtervolging van een verdachte auto door de politie Flevoland is gisteren in een berm in Dren the geëindigd. In de auto zaten vier Amsterdammers die betrapt waren bij een diefstal van computers in Emme- loord. De agenten uit Flevoland kregen steun van colle ga's uit Friesland en Drenthe. Dat heeft een woordvoer ster van de politie in Flevoland gezegd. De tocht voerde vanuit Emmeloord over de A6 en binnen door via Wolvega naar de A32 richting Meppel. Onder weg gooiden de verdachten delen van hun buit uit de au to, waarbij ook een passerende auto werd geraakt. Bij Ha- velte strandden- de dieven in de berm. Daarna vluchtten ze te voet. De agenten hielden hen aan en brachten hen over naar het politiebureau in Lelystad. ANP UTRECHT - Het Dick Bruna-huis in Utrecht heeft in de eerste tien dagen na de opening al 10.000 bezoekers ge trokken. Het Bruna-huis, onderdeel van dat museum, trok vooral (groot)ouders met kinderen en Japanse bezoe kers. De enorme toeloop kan volgens het museum worden ver klaard doordat de opening samenviel met het begin van de voorjaarsvakantie. ANP EINDHOVEN - De brandweer is gisterochtend de politie in Eindhoven te hulp geschoten om vijf verdachten van een inbraak op te pakken. Het kwintet had zich rond vijf uur verschanst op het dak van een bedrijf. Met behulp van de hoogwerker van de brandweer konden de vijf worden aangehouden. Latei- ontdekte de politie dat bij een bedrijf in de buurt was ge probeerd in te breken. De vijf mannen, vier uit Utrecht en een uit Putten, zijn ingesloten. ANP BREDA - Door een aanrijding tussen twee politiebusjes in Breda zijn zaterdagavond twee agenten gewond ge raakt op de noordelijke rondweg. Beide voertuigen reden naar het politiebureau Mijkenbroek. In de eerste wagen werd een arrestant vervoerd. Hij bleef ongedeerd. De tweede werd bestuurd door een hondenge leider. Volgens de politie dacht deze dat zijn collega net als hijzelf een kortere sluipweg naar het bureau zou ne men en sloeg rechtsaf. De collega reed echter rechtdoor. Een van de busjes is geheel vernield. De gewonden kon den na behandeling in het ziekenhuis naar huis, ANP door Henk van Lierop AMSTERDAM - De PvdA wil de gemeentelijke belastingen af schaffen en daarvoor in de plaats een gemeentelijke inkom stenbelasting invoeren. Dat zei partijleider Bos gisteren in het tv-programma Buitenhof. De WD is mordicus tegen inko menspolitiek door gemeenten. „Dat doen we nationaal", zei WD-aanvoerder Van Aartsen. Dit jaar is het gebruikersdeel ge schrapt uit de onroerendezaak- belasting die gemeenten opleg gen. Het Rijk gaf hun in ruil daarvoor een hoger bedrag uit het gemeentefonds. De WD had in het programma voor de ver kiezingen van 2003 staan, dat ook het eigenarendeel geschrapt kon worden, maar dat bleek de financiële situatie van het kabi net niet toe te laten. Bos bepleit te gisteren het schrappen van on der meer hondenbelasting, baat belasting en afvalstoffenhef- fing. Vooruitlopend op de gemeente raadsverkiezingen van 7 maart kruisten de fractievoorzitters Bos en Van Aartsen de degens in Buitenhof. Van Aartsen verweet de PvdA vooral te weinig te doen om de economie te moder niseren. Ook zou de PvdA te veel voorbijgaan aan de onveilig heid op straat. Bos op zijn beurt wierp de WD voor de voeten dat die niets doet aan de jeugd werkloosheid. Bovendien zou den de liberalen de huurwonin gen onbetaalbaar maken voor mensen met een laag inkomen. Bos richtte zijn pijlen onder meer op WD-minister Verdonk (Vreemdelingenbeleid en Inte gratie), omdat de resultaten van haar beleid zouden uitblijven. Hij noemde de wachtlijsten voor taalcursussen, de jeugdwerkloos heid onder allochtonen, crimina liteit, schooluitval en tegenstel lingen binnen de wijken. Volgens Van Aartsen voert Ver donk vooral de wet uit die tot stand kwam onder de PvdA'er Cohen, de huidige burgemeester van Amsterdam, die in het twee de kabinet-Kok (1998-2002) als staatssecretaris van Justitie over het vreemdelingenbeleid ging. ANP DEN HAAG - Hij is de eerste rapper in driedelig grijs kos tuum: minister van Justitie mr. Piet Hein Donner, inmiddels ook bekend als 'De Don'. In twee minuten en 34 seconden veegt het levende tegenbeeld van de 'gangsta'-rapper de vloer aan met iedereen die voor legali sering van softdrugs is. „Van een blowtje word je duf", rapt De Don in het nummer. Op inter net scoort de naar eigen zeggen 'saaiste minister van het land' goed met zijn rap. Zelfs de le zers van het doorgaans kritische Geenstijl.nl tonen veelal 'R.E.S.P.E.C.T.' voor Donner, die ook wel wordt aangeduid als 'de ouwe gangster' en Piet 'Mot herHein. „Je kan een hoop over de 'dude' (vent, red.) bewe ren, maar hij heeft wel lef en hu mor", aldus Bmtus68, één van honderden die reageerden op het nummer. De bekende rapper Lange Frans vindt zelfs dat Don ner 'hitpotentie' heeft. GPD (Advertentie) défilé bij het standbeeld van de Dokwerker. De Februaristaking vormde 65 jaar geleden een pro test tegen het onmenselijke optreden van de Duit se bezetters tegen de joodse Nederlanders. foto Evert Elzinga/ANP HET IS BI/NA VASTENTIJD Giro 5850, Den Haag www.vastenaktie.nl VASTE NAKTIE ^BF| Cordaid VASTENTIJD: HET MOMENT VOOR UW STEUN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3