brug miljoenenklus Parkeerplaats Scheldedijk blijft voorlopig liggen Carnavalsplaatjes in film over Graauw Lonink wil meer in gesprek met burgers hiderzoek naar exacte oorzaak aanvaring rede school in reskens krijgt 1 angzaam vorm Als kind kun je in Zeeland het beste in Veere wonen Iriemaal goud Mishandelaar opgepakt Pauselijke onderscheiding Janssen Man slaat boel kort en klein Harddrugsgebruikers beboet Neus gebroken door vuistslag zeeuwse almanak Doorzakken )/edac WW. mai jactie: 0113-315649 fifw.pzc.nl nail:redactie@pzc.nl istbus 314460 AA Goes vertentie-exploitatie: lord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. iaandag 27 februari 2006 Zeeuwse zotten editie Zeeuws-Vlaanderen :ic oorWout Bareman 5RNEUZEN - De Meetdienst Rijkswaterstaat begint van- iag een onderzoek naar de van de noord brug van de erneuzense zeesluis. De brug igijakte zaterdag zwaarbescha- gd bij een aanvaring door een weeds ro-ro-schip. aa$fet het blote oog is waar te ne en dat één hoofdligger aan irden is gevaren en de tweede lofdligger is ontzet" zegt W. l. inke, hoofd waterdistrict Wes- rschelde van Rijkswaterstaat. Sovendien zijn er drie dwars- ilken verbogen en is er nog at andere averij. De Meet- ienst moet vaststellen hoever ekilebrug uit het lood staat. Zodra I et schaderapport op tafel ligt, innen we het reparatiewerk po anbesteden. Daarvoor zal de rug vermoedelijk weggetakeld oeten worden door drijvende okken. Het gaat in ieder geval meen miljoenenklus." isteren werden met twee grote obiele kranen tuidraden aan- da ebracht aan de opstaande klep g an de geramde basculebrug. inke: „Dat is gedaan om de rug stabiel te. houden bij de mspelde stormachtige wind an de komende dagen." Er zijn andere beschermende voor- eningen getroffen (stuttende ndbakken). aterstaat en de gemeente Ter- euzen bekijken vandaag welke anvullende maatregelen nodig eg' ijn om een verkeersinfarct te op lorkomen. Gisteren al werd be- jO loten de zuidbrug tijdens spits- ren (van 7.40 tot 8.00 uur en zu an 16.40 tot 17.00 uur) beschik- aar te houden voor het wegver- ier, met het oog op het verkeer RESKENS - De stichting jkt foongoed en de gemeente Sluis lopen voor de zomer een inten- ieovereenkomst te tekenen over le bouw van een brede school in reskens. De huidige basisscho- ji en, de bibliotheek, peuterspeel- w aal, kinderopvang, de muziek- ereniging en diverse gezond- leids- en welzijnsinstellingen iten onderdak krijgen in een .oh liemv gebouw op de plaats van huidige bibliotheek. rchitecten zijn momenteel ruk bezig met het uitwerken an schetsen en tekeningen. De ïfinitieve vorm van het ge- ouw staat nog niet vast. Vóór bouw begint, krijgt de buurt gelegenheid om suggesties en ritiek te spuien. ;n de plannen voor een brede rg chool tussen Ghistelkerke en .ente anderhalf jaar geleden tar buiten kwamen, waren 'ooral uit het nieuwste wijkje ;nte bezwaren te horen. Een rootschalig, drukbezocht geb ouw zou veel geluids- en ver- eersoverlast geven, vreesden en aantal bewoners. )e gemeente Sluis, corporatie Poongoed, de basisscholen en 11e andere deelnemende wel- jns- en zorginstellingen zijn toa chter uitermate gecharmeerd ran de plek. Wethouder L. Wille lei tót geen voorspellingen te alii loen over wanneer de eerste spa e grond in gaat. f hij politiek verantwoordelijk al zijn voor de bouw, is nog een grote vraag voor de PvdA-lijst- rekker. Maar dat de brede chool aan Ghistelkerke er omt, staat voor Wille als een 'aal boven water. 5-ï Ook directeur R. de Ridder ver- 5 Jl' wacht niet dat de locatie op- nieuw onderwerp van discussie wordt. Wille en De Ridder bena- kukken beiden dat alle wettelij- c procedures in acht worden ge- lomen. van en naar chemiegigant Dow Benelux. Er wordt verder over wogen bij Dow aangepaste werk tijden te bepleiten. Op verschillende strategische plaatsen, onder meer bij de Wes- terscheldetunnel, zijn mobiele aanwijzingsborden geplaatst, die automobilisten verwijzen naar de alternatieve route via de kanaalbrug bij Sluiskil.Of dat soelaas biedt is de vraag, want ook die brug zorgt dage lijks voor lange files. Nadat in het verleden (1978 en 1982) twee autocarriers de sluis bruggen ramden, trof Rijkswa terstaat ingrijpende maatrege len om herhaling te voorkomen. Hoogliggende autoboten en ro-ro-schepen mogen sindsdien niet schutten bij meer dan wind kracht zeven, ze moeten gebruik maken van een bufferponton, die de schepen uit de buurt van de bruggen houdt en slëepboot- assistentie is verplicht. Zaterdag, op het moment dat de Tor Flandria de sluis invoer, werd windkracht zes tot zeven gemeten, met windstoten. Of dat de botsing heeft veroorzaakt wordt nog onderzocht.Voor ha- venschepen D. Termont van Gent was de aanvaring het zo veelste bewijs dat er vaart moet worden gezet achter de bouw van een nieuwe, grotere en voor al minder kwetsbare zeesluis. Vinke: „Ja, los van zo'n aanva ring vergt het onderhoud van de zeesluis steeds meer aandacht en vooral geld. We pompen ei- jaarlijks al vele miljoenen in en dat wordt alleen maar meer." Eén hoofdligger van de brug is aan flarden gevaren, en de twee de hoofdligger is ontzet. foto Camile Schelstraete Wij hebben de broek aan luidt het motto van deze groep, die meeliep in de Graauwse carnavalsstoet. De optocht is op film vastgelegd. foto Wim Kooyman door Patricia de Ryck GRAAUW - De Belgische filmmaker Stefan Verhuyck maakt een film over Graauw. Verhuyck was zaterdag tij dens de carnavalsoptocht op het dorp aanwezig met een filmploeg. Veel inwoners van het dorp keken el kaar vragend aan toen ze de came raploeg zagen. Verhuyck kwam op het idee om een film over Graauw te maken, omdat zijn va der, de schrijver Paul Verhuyck, er woont. De filmmaker is al twee jaar be zig met de film. Er worden opnames ge maakt tijdens diverse activiteiten die op het dorp plaatsvinden, zoals carna val. ,,Ik volg een aantal inwoners van het dorp. Zij zijn allemaal lid van de Raad van Elf." Carnaval en het vereni gingsleven in Graauw spelen een belang rijke rol in de film. Het dorp en de inwo ners worden vier seizoenen lang ge volgd, zo ontstaat een beeld dat 'stads mensen' volgens Verhuyck niet kennen. Er wordt nog gefilmd tot het einde van de zomer. Daarna begint de montage. In het voorjaar van 2007 moet de film, met de naam 'Het Gat in de Tijd' klaar zijn. De film wordt in eigen beheer gemaakt. Of hij uitgezonden wordt, is nog de vraag. KDDELBURG - De dans- hool van het echtpaar Bras uit liddelburg heeft zaterdaga- ond in het internationale Team Match drie keer goud gehaald. Met was een thuiswedstrijd voor ce dansschool: die werd gehou den in het wijkcentrum van Dau- wndaele. G. Bras is trots: „Nog naar vijf promotiepunten en we komen door naar de eerste ■Masse. Hoger kun je niet gaan." door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft overeenstem ming bereikt met Rijkswater staat over de verlenging van het huurcontract voor de tijdelijke parkeerplaats aan de Binnen- vaartweg. Verkeerswethouder J. van Schaik is blij met dit re sultaat, omdat er veel parkeer problemen worden veroorzaakt door bezoekers van de koffie shops Checkpoint en Miami. „Doordat er nu overeenstem ming is, kunnen we het parkeer probleem voorlopig deels onder vangen. Het zag er aanvankelijk minder rooskleurig uit, omdat Rijkswaterstaat als grondeige naar tot nu toe niet akkoord gaat een permanent karakter van de parkeerplaats", aldus Van Schaik. Er komt aan de Bin nenvaart weg zo snel mogelijk een betaalautomaat, waardoor autobezitters worden gedwon gen om te betalen voor het stal len van hun voertuig. De plaat sing van een slagboom is vol gens Van Schaik geen optie, om dat hij verwacht dat die binnen de kortste keren wordt vernield. Fransen en Belgen bezoeken bei de koffieshops in groten getale. Zij lappen massaal het nieuwe - betaalde - parkeerregime in de Terneuzense binnenstad aan hun laars. Om die overlast tegen te gaan, hield Van Schaik begin deze week een pleidooi voor de vestiging" van een derde koffie shop aan de grens. Ondanks het bereikte akkoord met Rijkswa terstaat, houdt hij hieraan vast. „Want het wordt steeds" drukker bij de koffieshops. Op de lange re termijn is het probleem dan niet opgelost. Allereerst omdat door de kornst van de bioscoop elders in de binnenstad parkeer plaatsen verdwijnen en ten twee de omdat niemand zit te wach ten op de menging van koffie shopbezoekers en bioscoop- en theaterbezoekers als de parkeer garage klaar is", legt Van Schaik uit. Bovendien speelt ook mee dat een koffieshop aan de grens de verkeersveiligheid vergroot, om dat de stroom van Fransen en Belgen dan niet meer door Ter- neuzen hoeft te rijden. De parkeerplaats aan de Binnen- vaartweg krijgt vooralsnog geen permanent karakter. Zodra de parkeergarage en het parkeerter rein bij Checkpoint klaar zijn, gaan de gemeente en Rijkswater staat opnieuw om tafel. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Als kind kun je in Zeeland het beste in Veere wo nen, het slechtste in Vlissingen of Middelburg, blijkt uit een za terdag gepresenteerd landelijk onderzoek naar kindvriendelijk heid van alle 467 gemeenten in Nederland. Rotterdam scoort het minst op de ranglijst die door het Utrecht se Verwey Jonker-instituut is ge maakt in samenwerking met on der meer Unicef Nederland, het fonds Jantje Beton en stichting Kinderpostzegels. Het rijke en ook groene Gelderse Rozendaal komt als beste uit het onderzoek naar voren. Opvallend noemen de onderzoe kers dat veel gemeenten in Gro ningen en Friesland matig sco ren. Ze hadden dat blijkbaar an ders verwacht. Vlissingen en Middelburg doen het ook niet zo TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzenaar is zaterdag morgen even over half vijf aangehouden, omdat hij een 36-jarige vrouw had mishandeld in een woning aan het Huizingaplein in zijn woonplaats, De vrouw werd met een flinke buil op haar hoofd naar het ziekenhuis ge bracht. De man zit nog vast. De aanleiding voor de mis handeling ligt 'in de relationele sfeer', aldus een woord voerster van de politie. GOES - Nellie Janssen-de Kooning (63) uit Goes heeft vrijdag tijdens een druk bezochte afscheidsreceptie in Ho tel Goes de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Zij kreeg de onderscheiding uitgereikt door vicaris-generaal Vincent Schoenmakers van het bis dom Breda. Nellie Janssen-de Kooning is drieëntwintig jaar als secre taresse werkzaam geweest bij het dekenaat Zeeland van de rooms-kaholieke kerk. Eerst als vrijwilligster, later te gen een beperkte vergoeding. KAPELLEBRUG - Een 44-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd zaterdagavond aangehou den, nadat hij de inboedel van een woning aan de Gentse vaart in Kapellebrug kort en klein had geslagen. Hij had al eens eerder de huisraad van het pand vernield en zater dag bedreigde hij tevens de 44-jarige bewoonster. De man, die zei in de woning te verblijven, is overgebracht naar het huis van bewaring in Middelburg en wordt daar gehoord. HULST - De politie verbaliseerde zondagmorgen vroeg vier mensen op Baudeloo in Hulst omdat zij op de openba re weg harddrugs gebruikten. Drie mannen en een vrouw uit Terneuzen en Axel gebruikten vermoedelijk cocaïne toen zij door twee surveillerende agenten werden betrapt. De vier, in de leeftijd van 21 tot 29 jaar, kregen een pro- ces-verbaal. TERNEUZEN - Een 25-jarige Terneuzenaar liep zater dagmiddag een gebroken neus op toen hij in een café in zijn woonplaats een vuistslag iii het gezicht kreeg. De ge wonde Terneuzenaar zegt een financieel geschil te heb ben met zijn aanvaller. De politie onderzoekt cle zaak. goed met een achtentwintigste en negentwintigste plek. Terneu zen volgt op afstand (102). Rei- merswaal staat als eerste Zeeuw se plattelandsgemeente op de lijst (141), gevolgd door Tholen (145), Goes (177), Hulst (217), Noord-Beveland (266), Kapelle (303), Sluis (316), Borsele (371), Schouwen-Duiveland (382) en Veere (460). De ranglijst is gebaseerd op cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er is per gemeente onder meer geke ken naar jeugdwerkloosheid en -criminaliteit, schoolverzuim, het aantal kinderen in tehuizen, uitkeringsgezinnen en achter standswijken, de kinder- en zui gelingensterfte en de beschik baarheid van openbare speel ruimte. De studie is uitgevoerd om gemeenten met het oog op de raadsverkiezingen te stimuleren meer aandacht te besteden aan jeugdbeleid. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - „Heel het colle ge moet er in de nieuwe raadspe riode voor zorgen dat de groep inwoners die zich onvoldoende betrokken voelt bij het vormen van gemeentelijk beleid, fors minder wordt. Dat vergt een be stuursstijl die daar consequent rekening mee houdt." Burgemeester J.Lonink van Ter- neuzen zegt dat in zijn Burger- jaarverslag 2005. Van de inwoners vindt 40 pro cent dat de gemeente de burgers onvoldoende betrekt bij het vor men van beleid. Zo'n 42 procent zou graag meer bij de uitvoering van het beleid betrokken willen worden. Dat blijkt uit een onderzoek door TNS/NIPO met het door de gemeente ingestelde burgerpa nel. Het gemeentebreed panel van 150 personen geeft de moge lijkheid uitspraken te doen die representatief zijn voor de hele gemeente. „Bewoners dienen hun stempel te kunnen drukken op de ont wikkeling van hun leefomge ving", schrijft Lonink. „Deze ontwikkeling betekent dat de ge meente steeds meer tijd moet ste ken in het aangaan van een dia loog met de burgers." Dat zorgt volgens de burgemeester niet al leen voor een betere planvor ming, maar ook voor een breder draagvlak voor de uiteindelijke beslissing. „In elk geval moeten medewer kers en bestuurders aan het be gin van een project nadenken over de mate waarin betrokke nen mogen meedenken, meepra ten of meebeslissen." Uit het on derzoek blijkt dat mensen dat ook willen. Daarom gaat de ge meente 'meer en vaker burgers actief betrekken bij planontwik keling'. Vorig jaar heeft tweederde van de inwoners contact gehad met de gemeente, zo komt uit het on derzoek naar voren. Het overgro te deel (92 procent) is (zeer) te vreden over de manier waarop ze door de gemeente geholpen zijn. Als alleen gekeken wordt naar de schriftelijke contacten, dan is 72 procent hierover tevre den. De inwoners voelen zich erg vei lig in de gemeente, zo blijkt. On geveer 14 procent voelt zich 'zeer veilig' en 77 procent heeft een 'tamelijk veilig' gevoel. Slechts 9 procent voelt zich ta melijk onveilig. De inwoners vinden dat ze 'in het algemeen' gemakkelijk aan gemeentelijke informatie kan komen. Zo'n 28 procent van de inwoners is het daar helemaal mee eens en 64 procent groten deels. Over de informatie die op de gemeentelijke website staat zijn de inwoners eveneens goed te spreken (62 procent). Daarbij valt het op dat meer dan een kwart van de mensen 'weet niet/geen mening' aangeeft. Dat zijn vooral veel 55-plussers. Het burger jaarverslag is vanaf vandaag voor belangstellenden ai te halen- bij het gemeentehuis in Terneuzen en de gemeentelij ke balies in Axel en Sas van Gent. „Leg maar een matrasje in de kamer klaar", riep die Zeeuws-Vlaming tegen zijn vrouw voordat hij de kroegen ging afschuimen. „Waar schijnlijk ben ik straks toch te dronken om de trap op te komen." Al maanden had hij er naar uit gekeken om samen met zijn vrienden ouderwets door te zakken met carnaval Hij had zich origineel uitge-. dost: met een vlechtenpruik op en in een oude positiejurk van zijn vrouw - kussen eron der genaaid - leek hij xoel een hoogzwangere Pippi Lang kous. Zijn maten zagen daar de grap ook wel van in. Telkens als er een blad bier werd aan gerukt, kreeg hij een Spa'tje rood. „Want jij bent zwanger, dus je mag niet drinken!" Hij sliep die nacht gewoon in zijn eigen bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35