Schouwen wil ook Senior Games Kom niet aan de partij Jong vernieuwt en oud verdiept PZC PZC CDA bepleit sober nieuw zwembad ^jgWÊm Onbegrip over uitsluiten eiland bij sportevenement vijftigplussers 11 Auto's gestolen van erf en oprit Politieke agenda We kunnen onze kinderen geen dorpshuizen meer laten zien Goese pauselijk onderscheiden Bewoners houden inbreker aan Veere beste plek voor Zeeuws kind Vernielingen in flatgebouw agenda Genealogiedag in Middelharnis keuze in trouwpakken! maandag 27 februari 2006 door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - „On begrijpelijk dat Schouwen-Dui- veland wordt overgeslagen bij de organisatie van de Senior Ga mes." Dat zegt D. Meulblok na mens de WD-fractie in de ge meenteraad. Volgens Meulblok heeft het eiland prima facilitei ten te bieden. Hij heeft hierover vragen gesteld aan het college van B en W. Meulblok wil van het college we ten of er alsnog een poging on dernomen kan worden om Schouwen-Duiveland bij het grootschalige evenement te be- KAPELLE - In Kapelle en Lewe- dorp zijn afgelopen weekeinde twee personenauto's gestolen die niet afgesloten op een erf stonden. De diefstal in Kapelle van een blauwe Opel Astra met het ken teken JD-GP-06 vond zaterda- morgen tussen 9.45 en 10.00 uur plaats aan de Ooststraat. De ei genaar had de sleutels in het contact laten zitten. Hij dacht snel klaar te zijn met een klusje, maar dat duurde langer ver wacht. Bij terugkomst was zijn auto weg. In Lewedorp is tussen 20.00 uur zaterdagavond en half elf gistermorgen een witte Ford Escort met het kenteken VL- 77-NL ontvreemd. De auto stond op een oprit aan de Maal- (Advertentie) Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com trekken. In de huidige opzet wordt uitgegaan van Goes, Ter- neuzen en het stadsgewest Middelburg/Vlissingen en is geen plek ingeruimd voor Schou wen-Duiveland. „En daar erger ik mij gruwelijk aan. Een sport hal is een sporthal en ook wij hebben prima mogelijkheden." De Senior Games is een sporte venement voor vijftigplussers uit heel Europa. Zij gaan met el kaar de strijd aan op verschillen de terreinen: hockey, roeien, at letiek, wielrennen, volleybal, handboogschieten, golf, tennis, voetbal, judo, zwemmen, bad minton, tafeltennis, schieten, triatlon en korfbal. Een derge lijk grootschalig evenement voor senioren is in Europa nog nooit georganiseerd, maar is in de. Verenigde Staten een enorm succes. Meulblok denkt dat de spelen een positieve uitstraling kunnen hebben op het eiland. „Ruim tien procent van alle Zeeuwse se nioren woont op Schouwen-Dui veland." Hij verwijst ook naar het gemeentelijk sportbeleid, waarin veel aandacht is voor sportende senioren. Naast rui me mogelijkheden voor zowel binnen- als buitensporten biedt Schouwen-Duiveland veel facili teiten voor het huisvesten van de sporters. Meulblok denkt dat het eiland daarin ook een rol kan spelen. „Het olympisch dorp mag van mij in Burgh-Haamstede komen." De komst van de Senior Games is overigens nog niet zeker, maar een haalbaarheidsonderzoek heeft aangetoond dat dit wel de juiste tijd is om een dergelijk evenement van de grond te til len. Het probleem is echter dat de or ganisatie van dit evenement van af de grond moet worden opge bouwd. Er is in Europa geen er varing en ook geen overkoepe lende sportbond voor senioren. Het NOCNSF is wel enthou siast, evenals de steden Goes, Terneuzen, Vlissingen en Mid delburg. Eind dit jaar valt de de finitieve beslissing of de spelen in 2009 in Zeeland worden ge houden. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Sinds haar dertigste is ze lid van 'de Partij'. M. de Moor-Rotte is nu negentig. Zaterdag kreeg ze uit handen van Petri d'Anjou en Brigitte van de Sande haar erespeldje voor zestig jaar trouw aan de PvdA. Ze heeft de hele ontwikkeling in de PvdA meegemaakt. Van Vrouwenbond tot Rooie Vrouwen, eerst in Brouwershaven, later in Zierikzee. In de Vrouwenbond was ze zeer actief, bij de omschakeling naar de Rooie Vrouwen hield ze het voor gezien. „Daar heb ik nooit aan meegedaan", zegt ze met een blik die boekdelen spreekt. Toch is ze al die tijd lid gebleven. „Ik blijf bij mijn eigen standpunt. Trouw aan de partij, net zoals ik ook altijd trouw ben aan mijn eigen kapper. Wisselen doe je niet maar zo." In 1945, pal na de oorlog, was de tijd rijp voor De Moor om zich aan te melden als lid van de SDAP en in 1946 ging ze automatisch mee toen de SDAP overging in de PvdA. Uit een rood nest komt ze niet, vertelt ze. „Ik kom uit een kerkelijk milieu. Mijn man was wel een rooie." De Moor bewaart mooie herinnerin gen aan de Partij. Zeker vroeger was het een soort familie. De PvdA, de Vara, het hoorde er allemaal bij. Tien jaar heeft ze in het bestuur van de Vrouwenbond gezeten op Schouwen-Duiveland. Het was in de tijd dat het nog niet gebruikelijk was dat vrou wen in de gemeenteraad gingen zitten. Vrouwenzaken De vrouwenbond hield zich bezig met typi sche vrouwenzaken. „Dingen voor de huis vrouw, zoals voorlichting." Maar de bond deed meer. Er werden gezelligheidsbijeen komsten georganiseerd en ze gingen af en toe een dagje uit met de bus. Ook haar man was actief in de PvdA en 22 jaar lang is hij gemeenteraadslid geweest. „Dat hield op toen er mensen kwamen die meer geleerd hadden." Maar ze hebben meer gedaan. Jarenlang hebben ze trouw blaadjes rondgebracht bij de leden en De Moor was ook betrokken bij de oprichting van het koor van de PvdA. „Daar zongen we strijdliederen." Het koor is inmiddels ter ziele, in de jaren zeventig was er niet meer voldoende belangstelling. Heden ten dage is er veel veranderd, vindt De Moor. Desalniettemin blijft ze trouw lid. „Want komt niet aan de partij, daar blijf ik voor vechten." Zaterdag hebben in totaal veertien trouwe leden op Schouwen-Duive land een erespeldje gekregen. MAANDAG 27 FEBRUARI ZIERIKZEE - Alert! organiseert in het ge meentehuis een thema-avond over bio brandstoffen tijdens de commissiever gadering Ruimte en Milieu, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI ZIERIKZEE - Thema-avond PvdA over Wet Maatschappelijke Ondersteuning en project Samsam in FiZi, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 1 MAART BRUINISSE - De Christenllnie-caravan staat 's ochtends op de weekmarkt in Bruinisse BROUWERSHAVEN - De christenU- i-caravan staat 's middags in Brou wershaven DONDERDAG 2 MAART ZIERIKZEE - De ChristenUnie-caravan staat de hele dag op de weekmarkt Zie rikzee VRIJDAG 3 MAART ZIERIKZEE - Burgerzaal gemeentehuis, *".30 uur: Lijsttrekkersdebat i.v.m. ge meenteraadsverkiezingen; KERKWERVE - De christenUnie-caravan doet verschillende plaatsen tussen Kerk- werve en Burgh-Haamstede aan. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow en Marcel Modde ZIERIKZEE - „Het CDA hield een avond over leefbaarheid. Toen ik dat hoorde, viel ik van mijn stoel van het lachen. Het CDA en leefbaarheid, ik kwam niet meer bij." Robbert Lievense (22) van Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD), het jongste raadslid bin- t nen de huidige samenstelling slaat even zijn nagels uit naar aanstormend raadslid Ad Schouw (62) voor het CDA. Bin nen enkele minuten zullen ze 'vriendjes' worden. Aan de PZC-stamtafel zit dit keer 'oud' en 'jong' tegenover el kaar. Naast Lievense en Schouw zijn dat Wim Dorst(21), derde op de verkiezingslijst voor de Christenunie (CU) en lijsttrekker Joost van Felius (70) van Alert! „Wat bezielt je?", krijgen Schouw en Dorst in deze tijd vaak te horen. „Op verjaarda gen hoor je altijd 'de gemeente dit en de gemeente dat', dan moet je er zelf ook iets aan doen vind ik", motiveert Dorst zijn keuze. Schouw: „Ook tegen mij zeggen ze dat ik bijvoorbeeld als voorzitter van de onderne mersclub meer kan bereiken, maar ik ben wat eigenwijs mis schien." „Ik zal mijn kinderen later geen dorpshuis meer kunnen laten zien. Die zijn dan verdwenen, want ik bedoel natuurlijk geen raar zaaltje ergens in een kerk", zegt Lievense. Van Felius valt hem bij. Ook hij heeft weinig vertrouwen in Zeeuwland als ge doodverfde nieuwe eigenaar van de dorpshuizen. Hij schetst een somber beeld van verhoogde tarieven, verenigingen die afha ken en over tien jaar sloop en verkoop van de grond met grove winst. Ook Dorst gelooft niet erg in de alternatieven die Zeeuwland dan uit de hoge hoed zal tove ren. Als inwoner van Nieuwer- kerk weet hij dat bijvoorbeeld een zaaltje in het Steenzwaens- hof met een capaciteit van maxi maal zestig mensen geen soelaas biedt. Schouw loopt geen schrammen op van de verwijten. Rustig pa reert hij de sneer richting CDA. „Een dorpshuis verkopen, zegt niks. Als het maar blijft staan. Oud en jong, vlnr: Wim Dorst (CU, 21), Ad Schouw (CDA, 62), Joost van Felius (Alert!, 70), Robbert Lievense (LSD, 22). foto Mechteld Jansen Het draait om wat erin gebeurt en het maakt niks uit wie de ei genaar is." Verder valt er vol gens hem hier in vergelijking met elders nog een wereld te winnen op het gebied van bunde ling van sociaal-culturele activi teiten als verenigingsleven, kin deropvang, scholen. „Ik word heel blij. Ik hoop dat u snel wethouder wordt, want u praat heel anders dan meneer Van der Wekken", reageert Lie vense. Even later is hij nog en thousiaster als Schouw pleit voor het beter in de markt zet ten van Mondragon en voor een goed eigen poppodium voor de jeugd: „Ik word steeds blijer, waarom hebt u zich niet bij ons aangesloten?", lijkt de LSD-er een voorsprongetje te nemen op de coalitiebesprekingen. De eensgezindheid tussen oud en jong blijkt groter dan de ver schillen. Schouw en Van Felius zeggen met regelmaat te luiste ren naar hetgeen jongeren bezig houdt.. Dorst en Lievense erken nen nog veel te kunnen leren van oude rotten binnen de ge meentepolitiek. De 'jonkies' zijn het erover eens dat de ouderen het beste in het college kunnen zitten. „Als wethouder ben je toch vaak het poppetje dat het slechte nieuws moet brengen. Als je het niet goed doet, word je afgeschoten en is je politieke carrière naar de knoppen. Dan loop je als jongere meer risico dat je niet meer aan de bak komt", analyseert Lievense. De roep om meer woningbouw klinkt uit alle monden. Dorst is betrokken bij het burgerinitia tief voor starterswoningen in Nieuwerkerk. Hij vindt de ge meente en de woningbouwver eniging wat laks, blijkbaar moe ten de impulsen vanuit de bevol king komen. Lievense en Van Fe lius roepen iets over 'lange pro cedures', erkennen dat er na vijf jaar praten over Noorderpolder nog geen spa in de grond zit, maar verwachten nu toch snel enige verbetering. Dorst zou, als buitenstaander tegen de raad aankijkend, in het algemeen wat meer initiatieven van de fracties willen zien. Het voorstel van Alert! over de bio brandstof vindt hij een goed voorbeeld. Bij Lievense is naast jeugdig elan door de praktijkervaring al enige verbittering binnen geslo pen. „Er wordt totaal niet duaal bestuurd. De rijen tussen coali tie en oppositie worden snel ge sloten. Verder valt het me op dat veel raadsleden de stukken slecht lezen en daardoor onnodi ge vragen stellen. Je kunt toch alle informatie vooraf bij de ambtenaren krijgen." Volgens Schouw kunnen de te genstellingen in deze gemeente nooit groot zijn. „Iedereen roept in deze verkiezingstijd over de zelfde thema's. Dan zou je het ook eens moeten kunnen wor den over de manier waarop ze uitgevoerd moeten worden." Overigens vindt hij dat de huidi ge raad zijn controlerende taak onvoldoende uitvoert. Jong en oud aan de stamtafel zijn het er over eens dat het beter moet en pleiten bij de nieuwe samenstel ling beslist voor het opstellen van een raadsprogramma. GOES - Nellie Janssen-de Kooning (63) uit Goes heeft vrijdag tijdens een druk bezochte afscheidsreceptie in Ho tel Goes de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Zij kreeg de onderscheiding uitgereikt door vicaris generaal Vincent Schoenmakers van het bis dom Breda. Nellie Janssen-de Kooning is 23 jaar als secre taresse werkzaam geweest bij het dekenaat Zeeland van de rooms-katholieke kerk. Eerst als vrijwilligster, later te gen een beperkte vergoeding. MIDDELBURG - Het geluid van voetstappen in een brandgang, je buit moeten achterlaten om nog net op je fiets te kunnen vluchten, je klem te rijden en dan alsnog worden tegengehouden. Het ergste wat een inbreker kan overkomen en precies wat een 27-jarige man uit Middel burg vrijdagavond tegen half twaalf gebeurde. Hij werd op het Elmersland aangehouden door de bewoners van het huis waar hij juist had ingebroken. Zij hebben de man overgedragen aan de politie. Tegen hen ontkende hij te hebben ingebroken. Wat hij daar wel deed, was volgens hem kleinigheden meenemen uit de vuilniszak die hij daar toevallig zag staan. Daarin zaten tv-decoders, stereo-, apparatuur, een dvd-recorder en wat ccl's: precies wat dé bewoners uit hun huis misten. De fiets waarop de inbre ker reecl had ook nog eens een verbroken slot en is door de politie ingenomen, omdat de man niet duidelijk kon vertellen hoe hij aan de fiets was gekomen. De Middelbur ger zit vast in Torentij cl. VLISSINGEN - Als kind kun je in Zeeland het beste in Veere wonen, het slechtste in Vlissingen of Middelburg, blijkt uit een zaterdag gepresenteerd landelijk onderzoek naar kindvriendelijkheid van alle 467 gemeenten in Ne derland. Rotterdam scoort het minst op de ranglijst die door het Utrechtse Verwey Jonker-instituut is gemaakt. Het rijke en ook groerie Gelderse Rozendaal komt als bes te uit het onderzoek naar voren. Opvallend noemen de on derzoekers dat veel gemeenten in Groningen en Friesland matig scoren. Vlissingen en Middelburg doen het ook niet zo goed met een achtentwintigste en negentwintigste plek. Terneuzen volgt op afstand (102). Reimerswaal staat als eerste Zeeuwse plattelandsgemeente op de lijst (141), gevolgd door Tholen (145), Goes (177), Hulst (217). Noord-Beveland (266), Kapelle (303), Sluis (316), Borsele (371), Schouwen-Duiveland (382) en Veere (460). De rang lijst is gebaseerd op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er is per gemeente onder meer gekeken naar jeugdwerk loosheid en -criminaliteit, schoolverzuim, het aantal kin deren in tehuizen, uitkeringsgezinnen en achterstandswij ken, de kinder- en zuigelingensterfte en de beschikbaar heid van openbare speelruimte. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in een flat aan de Haringvlietstraat in Middelburg vernielingen aangericht. Tegen vijven werden bloempot ten kapotgegooicl, graffiti op de muren gespoten en een in validenwagentje gemolesteerd. Ook trapten de daders te gen deuren. Daardoor werden de bewoners wakker. door Melita Lanting BRUINISSE - CDA'er N. de Danschutter pleit voor terughou dendheid als het gaat om de bouw van een nieuw zwembad. „Wat moeten we met een zwem paradijs?", vraagt hij zich af. „Daarmee trekken we als ge meente een veel te grote broek aan." De Danschutter reageert hier mee op de roep van andere par tijen om in de komende raadspe riode plannen te maken voor een nieuw zwembad en sport complex in Zierikzee. Het huidi ge sportcentrum Onderdak ver toont tekenen van slijtage. Het gebouw is rond de 34 jaar oud. „En er is te weinig aan gedaan om het up-to-date te houden", zegt De Danschutter. In het sportcentrum zijn een zwembad en sportzalen ondergebracht. Ook vindt hij dat de gemeente er voor moet waken dat het nieu we zwembad 'een duur geval gaat worden'. „Ik denk dat we moeten kiezen voor een goed zwembad, zonder toeters en bel len. Een plek waar de zwemvere niging wedstrijden kan houden, waar cle kinderen zwemles kun nen krijgen en de duikvereni- ging terecht kan voor training. Voor een dagje naar het zwem paradijs zijn elders voldoende mogelijkheden." Hij noemt in dit verband de accomodaties op de vakantieparken Aquadelta (Bruinisse), Roompot Beach Re sort (Kamperland) en Port Zé- lande (Ouddorp). „En je kan ook nog naar Middelharnis, ze ker vanuit het oosten van het ei- STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur: Commissie Openbare Ruimte met initia tiefvoorstel Alert! over bio- en gasvor mige brandstoffen. land is dit dichtbij." De drijf veer van De Danschutter om te pleiten voor een sobere aanpak is louter financieel. „Voor je het weet, vertil je je aan een derge lijk duur complex en je moet le ring trekken uit de fouten die in het verleden zijn gemaakt." Volgens De Danschutter moet het nieuwe zwembad ook los ko men te staan van een vernieuwd sportcomplex. Nu nog zitten het zwembad en de sportzalen on der één dak. Ook bij de bouw van nieuwe sportzalen pleit hij voor goed en doelmatig. „Sportzalen waar wedstrijd sport en indoorsport beoefend kan worden. Maar je hoeft geen zaal te bouwen waar interland wedstrijden gehouden kunnen worden. Dat kan prima in Goes." MIDDELHARNIS - Het Genea logische Centrum Goeree- Overflakkee houdt op zaterdag 4 maart een genealogische dag. Geïnteresseerden in stamboom onderzoek en regionale geschie denis kunnen hun hart ophalen in het streekarchief/IS GO in Middelharnis. Daar ligt een deel van de eigen collectie gereed zo als oude doop- en trouwboeken van de kerken en een deel van de collectie familiedrukwerk en familieberichten. Daarnaast zijn verschillende genealogische verenigingen aanwezig, evenals een groep die bezig is alle man nen in kaart te brengen die ooit als veldwachter of marechaus- see in Nederland dienst hebben gedaan, 's Middags houden Ca thy Westdorp en Eva Lassing een lezing met als thema 'heeft uw huis een geschiedenis'. Zij la ten zien hoe de geschiedenis van een huis te achterhalen is. Het streekarchief/ISGO is open tus sen 10.00 en 16.00 uur. (Advertentie) Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage l tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl M. de Moor-Rotte: „Trouw aan de partij, net zoals ik ook altijd trouw ben aan mijn eigen kapper. foto Dirk-Jan Gjeltema Cy.-TSSic. 'Orti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31