PZC Ze komen eraan! Effect Maasvlakte onderschat Reparatie brug wordt miljoenenklus Actie tegen investering in nieuwe natuur Mosselexpositie op Neeltje Jans Zeeuwse zotten Man mishandeld zeeuwse almanak Doorzakken Twee gewonden bij ongeval A58 Driemaal goud voor dansschool Dronken bestuurder in sloot Stichting wil ook onderzoek naar gevolgen voor natuur Schouwen-Duiveland Kanttekeningen bij succes van oud-papierbak Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 27 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Melita Lanting LOOPERSKAPELLE - Het is genoeg geweest met de na tuurontwikkeling op Schou wen-Duiveland. Dat zegt C. Bos uit Looperskapelle. Hij is daarom een actie begonnen om een einde te maken aan nog meer investeringen in nieuwe na tuur. „Ik ben niet tegen natuur, be slist niet, maar het is genoeg", stelt Bos. „Steek ons belastinggeld eerst in de medemens. Verzorgings huizen, ziekenhuizen, verpleeg huizen. Overal wordt op bezui nigd en rondom ons worden pol ders maar onder water gezet met belastinggeld." De actie van Bos is (vooralsnog) een een mansactie. „Maar je hoort het overal om je heen. Op verjaardagen, in de winkel, iedereen heeft het er over maar niemand onderneemt iets. Daarom ben ik maar begon nen. Het is allemaal water en vo gels en de ziekten en kwalen die ze meebrengen. Heel de polder stond vroeger vol met bomen, dat herinner ik me nog goed. Al lemaal weer opgebouwd door on ze ouders en grootouders na De Ramp. Nu is het weer een kale vlakte. Alles is weg. Vroeger zat het stikvol vogels, nu zie je de ratten over het veld rennen. Het is een bende. Weet u wel wat al die tienduizenden ganzen ach terlaten aan poep?" Bos hoopt op bijval. „Ik roep de mensen op een kaart te sturen naar de Kapelleweg 17 in Scharendijke met de tekst na tuurontwikkeling - stop en ik zal de kaarten persoonlijk naar Balkenende in Den Haag bren gen." BURGH-HAAMSTEDE - Een 38-jarige man uit Zierik- zee is zaterdagavond mishandeld in Burgh-Haamstede. De man verklaarde tegenover de politie dat hij door meer dere personen in elkaar "geslagen is. Hij heeft hier een dichtgeslagen oog en een pijnlijk lichaam aan over gehou den. Ook is de bril van de man vernield. De mishandeling heeft ergens tussen half acht en negen uur plaatsgevon den in de Noordstraat. „Leg maar een matrasje in de kamer klaar", riep die Zeeuws-Vlaming tegen zijn vrouw voordat hij de kroegen ging afschuimen. „Waar schijnlijk ben ik straks toch te dronken om de trap op te komen.Al maanden had. hij er naar uit gekeken om samen met zijn vrienden ouderwets door te zakken met carnaval. Hij had zich origineel uitge dost: met een vlechtenpruik op en in een oude positiejurk I van zijn vrouiv - kussen eron der genaaid - leek hij wel een hoogzwangere Pipi Lang kous. Zijn maten zagen daar de j grap ook wel van in. Telkens als er een blad bier werd aan- gerukt, kreeg hij een Spa'tje rood. Want jij bent zwanger, dus je mag niet drinken!" Hij sliep die nacht gewoon in zijn eigen bed. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het lijkt zaterdagmiddag wel zo mer in Westenschouwen. Au to's rijden af en aan en de par keerplaats staat bomvol. Op het zonovergoten strand hebben zich enkele honderden mensen verzameld voor de jaar lijkse strao. De meesten zijn ge wapend met fototoestel, een en keling met een verrekijker, en die signaleren de ruiters als eer ste. „Ze komen eraan!", klinkt het. Heel in de verte is inderdaad een bewegende massa te zien. Het zijn meer dan tachtig rui ters te paard. Van klein en rank tot kolossen als het Zeeuws trekpaard. Allemaal op ingetogen wijze versierd, want zo hoort dat bij de strao in Burgh-Haamstede. Vooral de machtige kolossen van trekpaarden trekken de aandacht. „Moet je kijken", wijst een man. „Wat een mach tig gezicht." Galop Een van de deelnemers laat zijn paard in galop door de branding lopen en het water spat alle kanten uit. Sommige ruiters rijden stug door langs het samengestroomde publiek, anderen laten zich bekijken en pikken een kleine versterking voor de inwendige mens mee. In de branding staat iemand klaar met een fles sterke drank en borrelglaasjes. Een familie uit Nijmegen staat de ogen uit te kijken en te genieten van de paarden. Dochterlief weet wel wat hier aan de hand is. „Een soort carnaval", zegt ze. Haar moeder corrigeert haar. „Wat heeft de mevrouw bij de VW nu verteld? Dit is toch om de be nen van de paarden te was sen?" Ze knikt. En als juist het laatste paard van het strand verdwenen is, meldt zich een andere toerist bij de Nijmeegse familie: „Kunt u mij misschien vertellen wat ik gemist heb?" WAARDE - Twee Amsterdammers zijn zaterdagmiddag even voor zes uur gewondgeraakt bij een ongeval op de A58 bij Waarde. De 59-jarige bestuurder verklaarde heel even in slaap te zijn gevallen, waarop hij met zijn auto tegen de vangrail aanreed. Hij en een 54-jarige bijrijdster raakten gewond en zijn met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. De man had flinke kneuzingen over zijn hele lijf en een brandwond op zijn arm van de airbag die was openge klapt. De vrouw liep scheurtjes op in haar bekken en had ook veel kneuzingen. De traumahelikopter is ter plaatse geweest, omdat het vermoeden bestond dat de bestuurder zijn nek gebroken had. De benzinetank was openge scheurd door de botsing. Rijkswaterstaat heeft het weg dek laten schoonmaken. MIDDELBURG - De dansschool van het echtpaar Bras uit Middelburg heeft zaterdagavond in het internationale Team Match drie keer goud gehaald. Van de vier klassen haalden de Middelburgse dansers twee keer goud, in de brons- en goudklasse. In een aparte afvalrace met honderd dansparen haalden Raymond van de Walle en Katja Nigaert goud met hun ba sic rumba. Het was een thuiswedstrijd voor de dans school: die werd gehouden in het wijkcentrum van Dau- wendaele. Eigenaar Gerard Bras is trots: „Nog maar vijf promotiepunten en we stromen door naai' de eerste klas se. Hoger kun je niet gaan." KERKWERVE - Een surveillancewagen van de politie trof zaterdagochtend vroeg een auto aan in de sloot langs de N59, ter hoogte van Kerkwerve. De bestuurder van de wagen kon op eigen kracht uit de auto komen, maar ver spreidde een behoorlijke alcohollucht. Uit een blaastest bleek dat de man vier maal te veel had gedronken. Zijn rij bewijs is ingenomen en een takelbedrijf heeft de auto uit cle sloot gehaald. De man moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. door Maurits Sep NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans opent in augustus een nieuwe permanente exposi tie, die is gewijd aan mosselen. Het attractiepark geeft daarmee invulling aan het derde thema naast veiligheid en milieu: de visserij. De expositie is gekocht van het Museum der Natuurwe tenschappen in Brussel. De tentoonstelling heet Mosse len Natuur en is zowel informa tief als interactief, stelt direc teur B. van de Hoef van Water land Neeltje Jans. Er zullen le vende mosselen in een aquarium te zien zijn, maar ook recepten over de bereiding van mosselge rechten, informatie over de mos selvisserij en voorwerpen die van mosselschelpen zijn ge maakt. Het Museum der Natuurweten schappen was eerst van plan die te verhuren aan andere musea. De directeur van Waterland is blij met de aanwinst. „Wij doen al wel veel aan de thema's veilig heid en milieu. We hebben de ex positie over de stormvloedke ring met Rijkswaterstaat. Maar aan ons derde thema, de visse rij, hebben we tot nu toe weinig gedaan. Ik ben bezig alle be staande tentoonstellingen te ver nieuwen en daar past Mosselen Natuur heel goed in." Mosselhandel Prins en Dinge- manse uit Yerseke heeft bijge dragen aan de expositie. Het be drijf heeft ook een bijdrage toe gezegd aan Neeltje Jans, zegt Van de Hoef. „Prins en Dinge- manse ontvangt per jaar 25.000 bezoekers op het bedrijf. Als die mensen daarna nog niets anders willen doen, kunnen ze naar ons komen. We kunnen een arrange ment aanbieden." Van de Hoef zegt ook een toezeg ging te hebben ontvangen van de Stichting Vrienden van de Mossel, die hem op het spoor van de expositie heeft gezet. Hij heeft zelf de provincie om een bijdrage gevraagd. „Driekwart van de kosten, die in totaal 200.000 euro bedragen, betalen we zelf." Als de mosselexpositie is inge richt, gaat Waterland Neeltje Jans verder met het uitwerken van het thema visserij. Daarbij wordt gedacht aan kreeften en oesters en aan de visserij in het algemeen. Van de Hoef heeft daarvoor de huidige aquaria op het park op het oog. Die komen vrij zodra het nieuwe aquarium naast de walvisexpo klaar is. De expositie Mosselen Natuur is tot eind juni te zien in het Mu seum der Natuurwetenschappen aan de Vautierstraat in Brussel. De tentoonstelling wordt half juli bij Waterland Neeltje Jans bezorgd. Medewerkers van het Brusselse museum zullen helpen bij het opbouwen. Op 1 augus tus zal de mosselexpo op Neeltje Jans te bezichtigen zijn. Dat is midden in het toeristen seizoen, maar dat vindt Van de hoef niet erg. „Groepen en scho len komen vooral in mei en juni en in september en oktober, dus dat komt goed uit. En toeristen hebben volgend jaar iets om voor terug te komen." Meer dan tachtig ruiters te paard trokken zaterdag door de branding van het strand bij Westenschouwen. door Harmen van der Werf GOES - De inzet van een extra container aan huis voor oud pa pier leidt niet automatisch tot de inzameling van meer oud pa pier. M. Fossen van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) laat de ze waarschuwing horen. De blauwe oud-papiercontainer is in Zeeland met een opmars be zig. De vroegere gemeente Axel was de eerste die met de derde, speciale afvalcontainer kwam. Inmiddels werkt de hele nieuwe gemeente Terneuzen ermee, de gemeente Borsele ook en vanaf juni Goes eveneens.. In zowel Borsele als Goes zijn eerst proeven met de nieuwe in- zamelmethode gehouden. Die waren zo succesvol, dat de ge meenten hebben besloten het systeem overal in te voeren. Tot zestig procent meer oud papier werd ingezameld. Volgens relatiebeheerder Fossen van de ZRD die in vijf Zeeuwse gemeenten het huisvuil en groen afval ophaalt, geven die hogere inzamelpercentages een verte kend beeld. „Het is waar dat er met de blauwe bak meer aan huis wordt ingezameld", aldus Fossen, „maar dat wil niet zeg gen dat er ook meer oud papier apart wordt gehouden, dus niet in het gewone huisvuil terecht komt. Er treedt een verschui ving op." Als voorbeeld haalt Fossen Ter- neuzen aan. Op de milieustraat die de ZRD daar exploiteert voor het Openbaar Lichaam Af- valwijdering Zeeland (OLAZ), staan grote oud papiercontai ners, zoals op alle milieustraten in Zeeland. Wat opvalt is dat in Terneuzen - waar de blauwe pa pierbak dus al langer bestaat - veel minder oud papier op de mi- heustraat komt. Fossen: „Dat is maar één derde van de hoeveel heid die op andere milieustraten wordt afgegeven." Voordat gemeenten overgaan op de blauwe bak, moeten zij zich daarom eerst goed realiseren of het nuttig is dit nieuwe systeem •n te voeren. De ZRD heeft de tien Zeeuwse gemeenten die nog geen blauwe papiercontainer hebben, inmiddels wel een aan bod gedaan het systeem te be proeven. De dienst biedt daar voor een wagen met een zijlader aan. Vrijwilligers hoeven er dan slleen op toe te zien dat de con tainers goed onder de zij lader staan. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Meetdienst van Rijkswaterstaat be gint vandaag een onderzoek naar de staat van de noord brug van de Terneuzense zeesluis. De brug raakte zater dag zwaarbeschadigd bij een aanvaring door een Zweeds ro-ro-schip. „Met het blote oog is waar te nemen dat één hoofdligger aan flarden is gevaren en de tweede hoofdligger is ont zet" zegt W. Vinke, hoofd waterdistrict Westerschelde van Rijkswaterstaat. „Bovendien zijn er drie dwarsbal ken verbogen en is er nog wat andere averij. De Meet dienst moet vaststellen hoever de brug uit het lood staat. Zodra het schaderapport op tafel ligt, kunnen we het reparatiewerk aanbesteden. Daarvoor zal de brug vermoedelijk weggetakeld moeten worden door drijven de bokken. Het gaat in ieder geval om een miljoenen- klus." Gisteren werden met twee grote mobiele kranen tuidra- den aangebracht aan de opstaande klep van de geramde basculebrug. Vinke: „Dat is gedaan om de brug stabiel te houden bij de voorspelde stormachtige wind van de komende dagen." Er zijn ook andere beschermende Eén hoofdligger van de brug is aan flarden gevaren, en de tweede hoofdligger is ontzet. foto Camile Schelstraete voorzieningen getroffen (stuttende zandbakken). Water staat en de gemeente Terneuzen bekijken vandaag wel ke aanvullende maatregelen nodig zijn om een verkeer- sinfarct te voorkomen. Gisteren al werd besloten de zuidbrug tijdens spitsuren (van 7.40 tot 8.00 uur en van 16.40 tot 17.00 uur) beschikbaar te houden voor het weg verkeer, met het oog op het verkeer van en naar chemie- gigant Dow Benelux. Er wordt verder overwogen bij Dow aangepaste werktijden te bepleiten. Op verschillende strategische plaatsen, onder meer bij de Westerscheldetunnel, zijn mobiele aanwijzingsbor den geplaatst, die automobilisten verwijzen naar de al ternatieve route via de kanaalbrug bij Sluiskil. Of dat soelaas biedt is de vraag, want ook die brug zorgt dagelijks voor lange files. Nadat in het verleden (1978 en 1982) twee autocarriers de sluisbruggen ramden, trof Rijkswaterstaat ingrijpen de maatregelen om herhaling te voorkomen. Hoogliggen de autoboten en ro-ro-schepen mogen sindsdien niet schutten bij meer dan windkracht zeven, ze moeten ge bruikmaken van een bufferponton, die de schepen uit de buurt van de bruggen houdt en sleepbootassistentie is verplicht. Zaterdag, op het moment dat de Tor Flandria de sluis in voer, werd windkracht zes tot zeven gemeten, met wind stoten. Of dat de botsing heeft veroorzaakt wordt nog onderzocht. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Onderzoek naar milieueffecten van de Tweede Maasvlakte moet zich niet beper ken tot de regio Rijnmond. Ook de effecten op Schouwen-Duive land moeten worden onder zocht. Dat zegt A. Schouw, voor zitter van de stichting Belangen behartiging Schouwen-Duive land. „Wij willen verbreding van het onderzoek naar de Zuid-Hol landse eilanden en Schou wen-Duiveland omdat de effec ten groot kunnen zijn", stelt Schouw. Hij reageert hiermee op een con ceptnotitie Strategische Milieu beoordeling van Project Main- portontwikkeling Rotterdam (PMR), de organisatie die zich bezighoudt met de aanleg van de Tweede Maasvlakte. In de no titie wordt niet gerept over Schouwen-Duiveland. „En dat terwijl de gevolgen voor het ei land aanzienlijk zijn." Volgens Schouw moet Schouwen-Duive land bijvoorbeeld beducht zijn voor horizonvervuiling, lichthin der en overlast door verkeersla waai en fijnstof. „De Tweede Maasvlakte is een uitbreiding van chemische industrie en con taineroverslag. We krijgen daar door meer last van horizonver vuiling. Chemische industrie ga je zien door het licht en zeker bij affakkelen." Schouw wijst erop dat het nieu we industrieterrein hemels breed vrij dicht bij Schou wen-Duiveland ligt. Nu al is bij redelijk helder weer de huidige Maasvlakte goed te zien, met zijn energiecentrale en windmo lens. De Tweede Maasvlakte komt. dichterbij het eiland te lig gen en zal daardoor beter zicht baar zijn. Niet alleen de lichthinder baart Schouw zorgen. „Ook stank overlast." De stichting ver wacht dat door de Tweede Maasvlakte de vervoersstromen over het eiland zullen toene men, met name die van het vrachtverkeer. „Toename van vrachtverkeer heeft nadelige effecten op het milieu en de leefomgeving. Er zal sprake zijn van lawaai hinder en overlast door fijnstof. Bovendien komt dit verkeer ook nog eens dwars door een recrea tiegebied", zegt Schouw. De stichting belangenbehartiging Schouwen-Duiveland zal de bezwaren kenbaar maken bij PMR en heeft ook de gemeen te gevraagd hierop attent te zijn. De notitie gaat deze zomer de in spraak in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29