Woonzorg op de vingers getikt Allochtonen hangen er beetje bij PZC I PZC Die wereldkaart brengt heel veel op Effect Maasvlakte wordt onderschat Noord-Beveland wil duidelijkheid over toekomst bejaardenwoningen ,11 Toneelstuk 'olitieke agenda Minderhedenbeleid is ondergeschoven kindje in veel plattelandsgemeenten Auto's gestolen van erf en oprit Dronken bestuurder in sloot Man mishandeld Bewoners houden inbreker aan Inbraak in drie schuren agenda keuze in trouwpakken! oor Harmen van der Werf maandag 27 februari 2006 PISSENKERKE - De landelij- woningcorporatie Woonzorg tederland moet voor het einde an dit jaar duidelijkheid ver- ihaffen over de toekomst van aar tientallen bej aardenwonin- »cii op Noord-Beveland. Wet- ouder A. van der Maas (SGP) ecft daarop aangedrongen, om- at hem geregeld klachten berei- icn over het onderhoudsniveau fan de woningen. Ie woningen waar het om gaat, taan verspreid over bijna alle ernen van Noord-Beveland. Ze ebben alleen een benedenver- ieping, met een tuin voor en en tuin achter. Ze zijn allemaal issen 1968 en 1970 gebouwd en datief klein. Het vloeropper- lak ligt rond de 55 vierkante Iter, terwijl tegenwoordig de orm voor een bejaardenwoning 0 vierkante meter is. Vergeten —-foor wethouder Van der Maas dat allemaal niet zo belang- jjk. Wat bijna veertig jaar gele en is gebouwd, kan onmogelijk ppen aan nieuwbouw. Van der laas vindt het op z'n zachtst ge- wel vervelend dat Woon- org Nederland de bejaardenwo- veri jingen op Noord-Beveland lijkt ,zar(e vergeten. „Ze zijn aan ver- iieuwing toe. Als dat niet snel ;ebeurt, vrees ik dat er leeg- tand ontstaat. In Wissenkerke rardt een nieuw woonzorgcom- enilex gebouwd, Amaliahof. Dat al de druk vergroten." 'an der Maas heeft zelf de druk ilNT-MAARTENSDIJK - De to- leelgroep van de Plattelands ongeren Zuid afdeling Tholen Sint-Philipsland, voert zater- g 4 maart het toneelstuk De jak van gisteren op in lint-Maartensdijk. Ie voorstelling vindt plaats in emeenschapscentrum Haestin- in Sint-Maartensdijk en be- int om 19.30 uur. op Woonzorg Nederland opge voerd door in een gesprek te ei sen dat de woningcorporatie aangeeft wat zij met de bejaar denwoningen op Noord-Beve land aan wil. „Wil zij ervan af", geeft de wethouder de keuzemo gelijkheden aan, „of gaat ze er echt iets aan doen." De vraag of Woonzorg Neder land het bezit op Noord-Beve land wil afstoten, komt niet uit de lucht vallen. De Brabantse woningcorporatie Zorgvoorwo- nen heeft in 2004 al twaalf be jaardenwoningen in Kats over genomen. Met het idee ook de ongeveer tweehonderd andere woningen op Noord-Beveland over te kunnen nemen. Inmid dels is Zorgvoorwonen - tot gro te tevredenheid van de gemeen te - in Kats bezig met een nieuw bouwproject op de plek van de twaalf bejaarden woningen. Zes worden er momenteel gesloopt. Er komen senioren- en starters- woningen voor terug. Vóór 1 januari komt Woonzorg Nederland met een antwoord, is afgesproken. R. Koppen, regio manager van de corporatie, laat weten dat momenteel wordt on derzocht wat 'wij op Noord-Be veland willen'. Dat onderzoek moet dit jaar tot een besluit lei den. „Wij gaan niet zonder meer verkopen", meldt Koppen. „De Raad van Bestuur heeft aangege ven te willen groeien." Zorgvoorwonen en ook woning corporatie RWS uit Goes zijn 'in' voor overname. Wethouder Van der Maas zou dat prima vin den. „Dat zijn allebei actieve or ganisaties." Als Woonzorg Ne derland besluit het woningbezit op Noord-Beveland te houden, is dat Van der Maas ook best. „Maar dan moeten ze wel flink gaan investeren." Onderhoud Volgens J. Hofman, beheerder van Woonzorg Nederland op Noord-Beveland, is het overi gens niet zo dat de woningen on voldoende worden onderhou den. „In Colijnsplaat zijn laatst nieuwe cv-ketels gezet. We doen er veel aan, maar het blijven oudere woningen." ÉWSH-'Tm W. van Gent taxeert Bijbels op de boekenbeurs in het Calvijn College in Krabbendijke. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Zijn hand rust op een grote, statige Bijbel. Alsof hij het boekwerk wil beschermen.-En zo is het ook. W. van Geut-uit Ridderkerk, elektrotechnicus van beroep en boekentaxateur van hobby, weet wat de Bijbel uit 1702 waard is. In geld: zes honderd euro. Emotionele waarde: onschat baar. Zaterdag staat hij er toch mee op een grote boekenbeurs in het Calvijn College aan de Kerkpolder in Krabbendijke. Het is druk, druk, druk. Wie denkt dat ontlezing alom toeslaat, vergist zich. Orthodox-christelijk Nederland leest in elk geval nog. In naam van Oranje ligt uitgestald naast boeken van Karl May (met Winnetou en Old Shatter- hand). Ook L. Penning is in geschrift aanwe zig met De Leeuw van Modderspuit en Voor- trekkersbloedboeken over 'de heldhaftige strijd' van de Nederlandse Boeren tegen de Engelsen in Zuid-Afrika eind negentiende eeuw. Ze zijn gedateerd én spannend. Van Gent heeft een klant. Een bezoeker laat hem een uit elkaar gevallen boek met pre ken van de eind zeventiende eeuwse predi kant Florentius Costerus uit Rotterdam taxeren. „Tien euro is nog te veel", merkt Van Gent op. Hij heeft in de gauwigheid ge zien dat zeventien bladzijden ontbreken en raadt de man aan 'een nieuw exemplaar met dezelfde preken te kopen'. „Dat is beter dan dit boek te laten inbinden." Beschadigd Eerder op de ochtend heeft de Ridderkerker een kostbaarder werk onder ogen gehad, een Bijbel uit 1731. „Het eerste blad van het Oude Testament was eruit gescheurd, maar op het titelblad van het Nieuwe Testament stond gelukkig ook een jaartal." Een huisbij bel is het altijd geweest; zag Van Gent di rect. „In een kerkbankbijbél zijn de bladzij den met de Psalmen altijd zwaar bescha digd. En van een kanselbijbel is de onder kant van de bladzijden opgevreten door het zuur, van de handen van de predikant." Hoe wel oud, uit 1731, schatte Van Gent de waar de van de huisbijbel op 'slechts' 150 euro. „De tekst was kort afgesneden." Hij opent zijn eigen Bijbel en laat de wereld kaart erin zien. „Alleen daarvoor stelen ze tegenwoordig Bijbels uit kerken. Inge kleurd brengen die kaarten veel geld op." Van Gent vindt dat verschrikkelijk, maar stelt vast: „Van oorsprong zaten er nooit af beeldingen in Bijbels. Het is ook niet no- loensdag 1 maart IRABBENDIJKE - Dorpshuis De Mei- pom - 20.00 uur. Lijsttrekkersdebat on- leiding van NoVa-verslaggever Wil- Lust. jrijdag 3 maart IH0LEIM - De Meulvliet -19.30 uur. De- jttussen jongeren en Thoolse politici. KOES - ROC Zeeland -19.30 uur. Sport- jrum met als titel 'Goes sportstad van Beland? Schijn of werkelijkheid?'. Des- Hndigen verzorgen inleidingen, waar- ■discussie mogelijk is. Digitale telefonie.. DOE MEE, naar wel via de eerste, T' voordeligste en Zeeuwse M 1 - elecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 10-0231231 lop maandag t/m vrijdag ■gedurende de openingstij- Iden;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN [Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES [Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) [Cornelleke Blok ■Willem van Dam Mieke van der Jagt b Paardekam IK°en de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET Wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Anders dan in de grote steden spelen allochtonen op het Bevelandse platteland een rol in de kantlijn van de gemeen tepolitiek. Raadsleden van Ma rokkaanse, Turkse, Surinaamse of Antilliaanse afkomst zijn er niet. Een specifiek minderheden beleid is er evenmin. Sinds de aanslagen van Al Qae- da, de groei van het moslimfun damentalisme, met de moord op Theo van Gogh als Nederlands droef dieptepunt, en de rellen rond cartoons over de profeet Mohammed, wordt het debat over integratie en het samenle ven van verschillende culturele en religies feller dan ooit ge voerd. Doel: voorkomen dat de maatschappij polariseert, zon der democratische verworvenhe den op te geven. Met elkaar in gesprek blijven, is het devies. Het brandende thema lijkt aan veel plattelandsgemeenten voor bij te gaan. Verbazingwekkend, vinden de Marokkaanse Narri- man el-Khattabi (43) uit Goes en de Turk Murtaza Celik (30) uit Rilland dat. Narriman con stateert dat een gemeente als Goes 'geen zichtbaar minderhe denbeleid heeft, terwijl er alle kans was om dat te ontwikke len'. „Er is wel een allochten- platform, dat als klankbord moet fungeren voor de gemeente raad. In de praktijk zijn daar maar weinig vruchten van ge plukt." Narriman is een voorbeeld van integratie. Ze heeft carrière ge maakt en is nu coördinator van het steunpunt vrijwilligerswerk van SMWO welzijn én directeur van een eigen adviesbureau voor bewindvoering, coaching, budgettering, training en inter culturele communicatie. Ze stelt niettemin vast dat veel allochtonen een zetje of een cur sus nodig hebben om in te bur geren. De praktijk is echter weerbarstig. Tot 2002 zat voor ze voor de Stichting Marokka nen Goes in het allochtonenplat- form. „Er zijn wel wat projecten opgezet, zoals de fietscursussen voor allochtone vrouwen. Die heb ik toevallig zelf van de grond getild. Helaas vormen die losse projecten allemaal eiland jes. Er is geen structuur. Boven dien zijn veel voorzieningen waar allochtonen gebruik van maakten, verdwenen. Zo zijn Fietscursus voor allochtone vrouwen. Eén van de inburgeringsprojecten die in de gemeente Goes van de grond zijn gekomen. foto Willem Miera,s het jeugdhonk Thé Bronx in de Goese Polder en jongerencen trum Colours wegbezuinigd." Ze wijst erop dat het jaren kost om in te burgeren. „Veel alloch tonen, vooral ouderen van de eerste generatie, kennen het sys teem niet. Dat vergt meer dan projecten die na twee jaar stop pen omdat de subsidie op is. Er is nazorg nodig." Als Narriman om zich heen kijkt, ziet ze dat er in Goes 'be paalde groepen nog steeds geïso leerd zijn'. „Een categorie al lochtone jongeren, maar ook ouderen van de eerste generatie. Die komen op een leeftijd dat ze zorg nodig hebben. Als het gaat om mantelzorg weten die de weg niet naar hulporganisaties. Er is voorlichting nodig, maar de gemeente moet ook veel meer de wijk in om behoeften te pei len. Naar de mensen toe. Lever vervolgens projecten op maat." Ze vindt dat er meer moet wor den geïnvesteerd in ontmoetin gen tussen culturen. Dat de nieu we brede school in de gemêleer de wijk de Goese Polder vanaf september 2007 daarvoor een mooie plek is, erkent ze. „Dat werd ook hoog tijd. De culturele minderheden zitten daar nu in aftandse barakjes. Bovendien durven veel mensen er niet meer heen, sinds de scholen en het wijkcentrum in de Goese Polder door brandstichting werden ver woest. Vervolgens werd in Uden een moslimschool in brand ge stoken en de angst zat er hele maal goed in. Dat soort gebeur tenissen heeft een verschrikkelij ke impact gehad." Narriman stelt vast dat in Goes na een aardige start in de jaren tachtig en negentig te lang te weinig is gedaan voor allochto nen. „Gevolg is dat je nu met het opbouwwerk, waar relatief weinig geld naar toe gaat, weer van voren af aan kunt beginnen. Er is een gat gevallen, waardoor bij allochtonen wantrouwen is ontstaan. De gemeente heeft te veel bezuinigd op mensen die het het hardst nodig hebben. Er zijn ook kansen gemist. Het is prima om kwakkelende delen in de Goese Polder op te knappen, maar investeer dan ook in de so ciale structuur zodat die wijken mooi blijven. Zorg dat bewoners zich samen verantwoordelijk voelen voor hun omgeving." Nu is het makkelijk roepen van af de zijlijn, waarom gaat Narri man dan niet zelf de raad in om het minderhedenbeleid op de agenda te krijgen? „Bij de laat ste verkiezingen was ik lijstdu wer voor GroenLinks en kwam ik met voorkeurstemmen in de raad. Ik heb toen bedankt om dat ik druk was met een studie en ook een gezin heb. Ik ben nu door twee partijen gevraagd, een zag ik niet zitten en de ande re durfde het uiteindelijk niet aan vanwege mijn drukke agen da." Bestuurslid Murtaza Celik van de Turkse Culturele Vereniging in Rilland staat dertiende („wat een getal") op de lijst van het CDA in Reimerswaal. Hij wil zo de noden van allochtonen op de agenda zien te krijgen. Hoe moeilijk het is een project voor die doelgroep op te zetten, on dervond Murtaza vorig jaar. Hij wilde promotieteams in het le ven roepen. Die moesten op pad om de integratie van Turken te bevorderen, mensen aan te spo ren taalcursussen te volgen, te bemiddelen bij arbeidsconflic ten en stageplekken voor allocht one jongeren te regelen. De pro vincie zegde vijf mille subsidie toe, de gemeente ambtelijke in zet. „Het liep uiteindelijk stuk op het geld. We kwamen vijfdui zend euro tekort. Wat is dat nou? Als je één persoon aan een baan helpt, verdien je het al te rug." Murtaza acht een lokaal integra tiebeleid, zoals in de grote ste den, broodnodig. Ontmoetingen kunnen polarisatie en onbegrip voorkomen. Hij is ook een voor stander van een (gedwongen) mix van bewoners per wijk, an ders gaan 'die Turken allemaal bij elkaar zitten en spreken ze alleen Turks'. De gemeente en woningcorporatie moeten daar in investeren. „Die dingen ga ik aankaarten in het CDA. Komen ze niet op de agenda, dan ben ik weg, want er moet nu eens iets veranderen in Reimerswaal." KAPELLE - In Kapelle en Lewedorp zijn afgelopen week einde twee personenauto's gestolen die niet afgesloten op een erf stonden. De diefstal in Kapelle van een blauwe Opel Astra met het kenteken JD-GP-06 vond zaterdamor- gen tussen 9.45 en 10.00 uur plaats aan de Ooststraat. De eigenaar had cle sleutels in het contact laten zitten. Plij dacht snel klaar te zijn met een klusje, maar dat duurde langer verwacht. Bij terugkomst was zijn auto weg'. In Le wedorp is tussen 20.00 uur zaterdagavond en half elf gis termorgen een witte Ford Escort met het kenteken VL- 77-NL ontvreemd. De auto stond op een oprit aan de Maalweg. KERKWERVE - Een surveillancewagen van de politie trof zaterdagochtend vroeg een auto aan in de sloot langs de N59, ter hoogte van Kerkwerve. De bestuurder van de wagen kon op eigen kracht uit de auto komen, maar ver- spreidde een behoorlijke alcohollucht. Uit een blaastest bleek dat de man vier maal teveel had gedronken. Zijn rij bewijs is ingenomen en een takelbedrijf heeft de auto uit de sloot gehaald. De man moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. BURGH-HAAMSTEDE - Een 38-jarige man uit Zierik- zee is zaterdagavond mishandeld in Burgh-Haamstede. De man verklaarde tegenover de politie dat hij door meer dere personen in elkaar geslagen is. Plij heeft hieraan een dichtgeslagen oog en een pijnlijk lichaam aan ov.er gehou den. Ook is de bril van de man vernield. De mishandeling heeft ergens tussen 19.30 en 21.00 uur plaatsgevonden in de Noordstraat. MIDDELBURG - Het geluid van voetstappen in een brandgang, je buit moeten achterlaten om nog net op je fiets te kunnen vluchten, je klem te rijden en dan alsnog worden tegengehouden. Het ergste wat een inbreker kan overkomen en het is precies wat een 27-jarige man uit Middelburg vrijdagavond rond 23.20 uur gebeurde. Hij werd op het Elmersland aangehouden door de bewoners van het huis waar hij juist had ingebroken. Zij hebben de man ook overgedragen aan de politie. Tegen hen ontken de hij te hebben ingebroken. Wat hij daar wel deed, was volgens hem kleinigheden meenemen uit de vuilniszak die hij daar toevallig zag staan. Daarin zaten tv-decoders, stereoapparatuur, een dvd-recorder en wat cd's: precies wat de bewoners uit hun huis misten. De fiets waarop de inbreker reed had ook nog eens een verbroken slot en is door de politie ingenomen, omdat de man niet duidelijk kon vertellen hoe hij aan cle fiets was gekomen. De Mid delburger zit vast in Torentijd. VLISSINGEN - In de Dreesstraat in Vlissingen is zater dagnacht geprobeerde om drie schuurtjes open te breken. In een van de drie bleef het bij een poging, bij de andere twee is het wel gelukt. Maar er is niets meegenomen. Een schadebedrag is nog niet bekend. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Onderzoek naar milieueffecten van de Tweede Maasvlakte moet zich niet beper ken tot de regio Rijnmond. Ook de effecten op Schouwen-Duive land moeten worden onder zocht. Dat zegt A. Schouw, voor zitter van de stichting Belangen behartiging Schouwen-Duive- land. „Wij willen verbreding van het onderzoek naar de Zuid-Hol landse eilanden en Schou- wen-Duiveland omdat de. effec ten groot kunnen zijn", stelt Schouw. Hij reageert hiermee op een con ceptnotitie Strategische Milieu beoordeling van Project Main- portontwiklceling Rotterdam (PMR), de organisatie die zich bezighoudt met de aanleg van de Tweede Maasvlakte. In de no titie wordt niet gerept over Schouwen-Duiveland. „En dat terwijl de gevolgen voor het ei land aanzienlijk zijn." Volgens Schouw moet Schou wen-Duiveland bijvoorbeeld be ducht zijn voor horizonvervui ling, lichthinder en overlast door verkeerslawaai en fijnstof. „De Tweede Maasvlakte is een uitbreiding van chemische in dustrie en containeroverslag. We krijgen daardoor meer last van horizonvervuiling. Chemi sche industrie ga je zien door het licht en zeker bij affakke- len." Goed te zien Schouw wijst erop dat het nieu we industrieterrein hemels breed vrij dicht bij Schou wen-Duiveland ligt. Nu al is bij redelijk helder weer de huidige Maasvlakte goed te zien, met' zijn energiecentrale en windmo lens. De Tweede Maasvlakte komt dichterbij het eiland te lig gen en zal daardoor beter zicht baar zijn. Niet alleen de lichthinder baart Schouw zorgen. „Ook stanko verlast." De stichting verwacht dat door de Tweede Maasvlakte de vervoersstromen over het ei land zullen toenemen, met name die van het vrachtver keer. „Toename van vrachtverkeer heeft nadelige effecten op het milieu en de leefomgeving. Er zal sprake zijn van lawaai hinder en overlast door fijnstof. Bovendien komt dit verkeer ook nog eens dwars door een recrea tiegebied", zegt Schouw. De stichting belangenbehartiging Schouwen-Duiveland zal de bezwaren kenbaar maken bij PMR en heeft ook de gemeen te gevraagd hierop attent te zijn. De notitie gaat deze zomer de in spraak in. STREEKACTIVITEITEN GOES - Stadskantoor, 13.30 uur: Gast college overschrijven van stadgeschie denis door professor dr. S Groenveld; De Mythe, 20.00 uur: Informatie over Van Gemert therapie: Café Mid City, 21.00 uur: Carnavalsbal; 's-GRAVENPOLDER De Zwake, 13.00 uur: Sportfestijn; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge,13.00 uur: Sportfestijn; Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; 'S-HEERENHOEK - 21.00 uur: Carna valsbal in alle cafés; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.00uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27