PZC Succes blauwe papierbak betwist Als kind kun je in Zeeland het beste in Veere wonen Reparatie brug wordt miljoenenklus iosselexpositic anaf 1 augustus ip Neeltje Jans Boerenschuur bij Wolphaartsdijk in de as gelegd leeuwse Reinigingsdienst waarschuwt voor verschuiving oud-papierstromen Twee gewonden bij ongeval A58 Kunstfestijn voor Roemenië succes Pauselijke onderscheiding Janssen Driemaal goud voor dansschool Groen en blik strijden om voorrang in Heinkenszand Dameskoor zingt in De Kraayert Doorzakken liedactie: 0113-315649 Lw.pzc.nl '«.fnail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; [eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 27 februari 2006 editie Bevelanden-Tholen ir Harmen van der Werf 1 IS GOES - De inzet van een extra n (ontainer aan huis voor oud pa- r yier leidt niet automatisch tot je inzameling van meer oud pa pier. M. Fossen van de Zeeuwse leinigingsdienst (ZRD) laat de- lo- i ie waarschuwing horen. )e blauwe oud-papiercontainer Sin Zeeland met een opmars be- se- ég. De vroegere gemeente Axel -el- ras de eerste die met de derde, ft- ipeciale afvalcontainer kwam. ia de fusie met Sas van Gent en erneuzen volgde de hele nieu- gemeente Terneuzen. Sinds in dit jaar werkt Borsele in lie kernen en het buitengebied iet dit systeem voor de inzame- ing van oud papier, erenigingen en andere organi- aties die al huis-aan-huis oud ipier ophaalden in de dorpen, oen dat nog steeds, maar sinds januari met behulp van een ge- Z» eentelijke vuilniswagen met 111 »en professionele chauffeur. Werkvoorziening De Betho leemt het buitengebied van Bor- :1e voor haar rekening. Goes Igt Terneuzen en Borsele in li. zowel Borsele als Goes zijn w erst proeven met de nieuwe in- van-: amelmethode gehouden. Die ledt 'aren zo succesvol, dat de ge it h leenten hebben besloten het ai4 psteem overal in te voeren. Tot :stig procent meer oud papier ierd ingezameld, olgens relatiebeheerder Fossen lass an de ZRD die in vijf Zeeuwse 5 si? meenten het huisvuil en groen- aali [val ophaalt, geven die hogere sta inzamelpercentages een verte- enÉ end beeld. „Het is waar dat er M et de blauwe bak meer aan iiis wordt ingezameld", aldus oorMaurits Sep Fossen, „maar dat wil niet zeg gen dat er ook meer oud papier apart wordt gehouden, dus niet in het gewone huisvuil terecht komt. Er treedt een verschui ving op." Als voorbeeld haalt Fossen Ter neuzen aan. Op de milieustraat die de ZRD daar exploiteert voor het Openbaar Lichaam Af- valwijdering Zeeland (OLAZ), staan grote oud papiercontai ners, zoals op alle milieustraten in Zeeland. Wat opvalt is dat in Terneuzen - waar de blauwe pa pierbak dus al langer bestaat - veel minder oud papier op de mi lieustraat komt. Fossen: „Dat is maar eenderde van de hoeveel heid die op andere milieustraten wordt afgegeven." Verenigingen Voordat gemeenten overgaan op de blauwe bak, moeten zij zich daarom eerst goed realiseren of het nuttig is dit nieuwe systeem in te voeren. „Op Tholen wordt bijvoorbeeld al heel veel door de verenigingen ingezameld. Het is dan niet zo zinvol op de blauwe container over te stappen. Voor het buitengebied gaat dat zeker op, omdat daar veel minder re clamedrukwerk wordt verspreid dan in de steden en de dorpen daaromheen." De ZRD heeft de tien Zeeuwse gemeenten die nog geen blauwe papiercontainer hebben, inmid dels wel een aanbod gedaan het systeem te beproeven. De dienst biedt daarvoor een wagen met een zijlader aan. Vrijwilligers hoeven er dan alleen op toe te zien dat de containers goed on der de zijlader staan. „Vereni gingen hebben te maken met een vergrijzend bestand aan in zamelaars", weet Fossen. „Deze werkwijze maakt het voor hen gemakkelijker." EELTJE JANS - Waterland eeltje Jans opent in augustus n nieuwe permanente exposi- die is gewijd aan mosselen, et attractiepark geeft daarmee vulling aan het derde thema aast veiligheid en milieu: de iserij. De expositie is gekocht het Museum der Natuurwe- nschappen in Brussel. tentoonstelling heet Mosse- Natuur en is zowel informa- ef als interactief, stelt direc- ur B. van de Hoef van Water ad Neeltje Jans. Er zullen le nde mosselen in een aquarium zien zijn, maar ook recepten er de bereiding van mosselge- chten, informatie over de mos- 1 visserij en voorwerpen die in mosselschelpen zijn ge- aakt. De directeur van Water- is blij met de aanwinst. Ve hebben de expositie over stormvloedkering met Rijks- iterstaat. Maar aan ons derde erna, de visserij, hebben we tnu toe weinig gedaan. Ik ben zig alle bestaande tentoonstel den te vernieuwen en daar 1st Mosselen Natuur heel goed Als de mosselexpositie is in licht, gaat Waterland Neeltje verder met het uitwerken het thema visserij. Daarbij Drdt gedacht aan kreeften en sters en aan de visserij in het lemeen. Van de Hoef heeft arvoor de huidige aquaria op park op het oog. Die komen ij zodra het nieuwe aquarium ast de walvisexpo klaar is. 1 augustus zal de mossel ex- op Neeltje Jans te bezichti- nzijn. Het vuur dat de boerenschuur uit 1871 verwoestte, is vermoedelijk ontstaan door een petroleumkacheltje waarboven een blik verf hing. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf WOLPHAARTSDIJK - Een boeren schuur aan de Noorddijk bij Wolphaarts dijk is zaterdagmorgen volledig in de as gelegd door een felle brand. Het vuur is tussen half elf en kwart voor elf ont staan, vermoedelijk op de plek waar een petroleumkacheltje brandde. Van de boerenschuur uit 1871 is hele maal niets overgebleven. De felle noord oostenwind wakkerde het vuur stevig aan. „Het is binnen een kwartier door de hele schuur gegaan", aldus officier van dienst E. van Dijk van de Goese brand weer. Veel meer dan het vuur gecontro leerd laten uitbranden zat er voor de brandweer niet op. Alle aandacht richtte zich op behoud van de vlak bij de schuur staande woning van de familie Over- beeke. Het huis is gered, maar er is bin nen veel rook- en waterschade. Het dak raakte beschadigd doordat de schuur er deels bovenop viel. J. Overbeeke, de eigenaar van het boeren bedrijf, was net naar Goes, toen zijn vrouw 'de brand ontdekte. Zij belde het alarmnummer en waarschuwde haar buurman. Die slaagde er op tijd in tegen de vijftien schapen en lammeren uit de schuur te krijgen plus enkele ganzen die vanwege de dreiging van de vogelgriep waren opgehokt. In de boerenschuur lag 250 ton aardappelen opgeslagen. Die zijn verloren, evenals veel gereedschap, waar onder een machine die Overbeeke dins dag had gekocht op de veiling van de fail liete aardappelrooiersfabriek Amac uit 's-Heerenhoek. Overbeeke vermoedde dat het vuur is ont staan op de plek waar hij een petroleum kacheltje had laten branden. „Ik had er een dichte pot verf bovengehangen, om dat die te koud was om direct mee te ver ven." Het petroleumkacheltje was zo goed als nieuw. „Ik snap dan ook niet dat er iets mis mee kon gaan." Geluk bij een groot ongeluk is dat Overbeeke een paar jaar geleden een nieuwe schuur heeft gebouwd, waarin sindsdien zijn tractor en andere landbouwmachines staan. „Hadden die nog in de oude schuur gestaan", zei hij, „dan was de schade niet te overzien ge weest." Hoe groot de schade is kon hij moeilijk in schatten. Hij hield het op enkele tonnen. Tot ver in de middag is de brandweer be zig geweest met nablussen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Als kind kun je in Zeeland het beste in Veere wonen! het slechtste in Vlissin- gen of Middelburg, blijkt uit een zaterdag gepresenteerd lan delijk onderzoek naar kind vriendelijkheid van alle 467 ge meenten in Nederland. Rotterdam scoort het minst op de ranglijst die door het Utrechtse Verwey Jonker-insti tuut is gemaakt in samenwer king met onder meer Unicef Ne- derland, het fonds Jantje Beton en stichting Kinderpostzegels. Het rijke en ook groene Gelder se Rozendaal komt als beste uit het onderzoek naar voren. Opvallend noemen de onderzoe kers dat veel gemeenten in Gro ningen en Friesland matig sco ren. Ze hadden dat blijkbaar anders verwacht. Vlissingen en Middelburg doen het ook niet zo goed met een achtentwintig ste en negentwintigste plek. Terneuzen volgt op afstand (102). Reimerswaal staat als eerste Zeeuwse plattelandsge meente op de lijst (141), ge volgd door Tholen (145), Goes (177), Hulst (217), Noord-Beve- land (266), Kapelle (303), Sluis (316), Borsele (371), Schou- wen-Duiveland (382) en Veere (460). De ranglijst is gebaseerd op cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er is per gemeente onder meer geke ken naar jeugdwerkloosheid en -criminaliteit, schoolverzuim, het aantal kinderen in tehui zen, uitkeringsgezinnen en ach terstandswijken, de kinder- en zuigelingensterfte en de be schikbaarheid van openbare speelruimte. De studie is uitgevoerd om ge meenten met het oog op de raadsverkiezingen te stimule ren meer aandacht te besteden aan jeugdbeleid. ®NEUZEN - De Meetdienst van Rijkswater- tót begint vandaag een onderzoek naar de staat n dc noord brug van de Terneuzense zeesluis, brug raakte zaterdag zwaarbeschadigd bij een nvaring door een Zweeds ro-ro-schip. Iet het blote oog is waar te nemen dat één hoofd- ger aan flarden is gevaren en de tweede hoofd- ger is ontzet" zegt W. Vinke, hoofd waterdis- et Westerschelde van Rijkswaterstaat. „Boven- zijn er drie dwarsbalken verbogen en is er 'gwat andere averij. De Meetdienst moet vast- hoever de brug uit het lood staat, Zodra Ischaderapport op tafel ligt, kunnen we het re- ratiewerk aanbesteden. Daarvoor zal de brug nuoedelijk weggetakeld moeten worden door ijvende bokken. Het gaat in ieder geval om een Ijoenenklus." Gisteren werden met twee grote mobiele kranen tuidraden aangebracht aan de opstaande klep van de geramde basculebrug. Vinke: „Dat is gedaan om de brug stabiel te houden bij de voorspelde stormachtige wind van de komende dagen." Er zijn ook andere beschermende voorzieningen ge troffen (stuttende zandbakken). Waterstaat en de gemeente Terneuzen bekijken vandaag welke aanvullende maatregelen nodig zijn om een verkeersinfarct te voorkomen. Giste ren al werd besloten de zuidbrug tijdens spitsuren (van 7.40 tot 8.00 uur en van 16.40 tot 17.00 uur) beschikbaar te houden voor het wegverkeer, met het oog op het verkeer van en naar chemiegigant Dow Benelux. Er wordt verder overwogen bij Dow aangepaste werktijden te bepleiten. Op verschillende strategische plaatsen, onder meer bij de Westerscheldetunnel, zijn mobiele aanwijzingsborden geplaatst, die automobilisten verwijzen naar de alternatieve route via de ka- naalbrug bij Sluiskil. Of dat soelaas biedt is de vraag, want ook die brug zorgt dagelijks voor lange files. Verbod Nadat in het verleden (1978 en 1982) twee autocar riers de sluisbruggen ramden, trof Rijkswater staat ingrijpende maatregelen om herhaling te voorkomen. Hoogliggende autoboten en ro-ro-schepen mogen sindsdien niet schutten bij meer dan windkracht zeven, ze moeten gebi'uik- maken van een bufferponton, die de schepen uit de buurt van de bruggen houdt en sleepboot- assistentie is verplicht. Zatérdag, op het moment dat de Tor Flandria de Zeeuwse zotten UI De gemeente Noord-Beveland heeft tot nu toe als enige posi tief gereageerd op het aanbod van de ZRD. In Wissenkerke be gint binnenkort een proef, waar bij goed in de gaten wordt ge houden of de door Fossen aange geven verschuiving van oud pa pierstromen optreedt. „Want", stelt hij, „anders rekenen ge meenten zich te snel rijk, als het gaat om het weren van papier uit gewoon huisvuil." WAARDE - Twee Amsterdammers zijn zaterdagmiddag even voor zes uur gewondgeraakt bij een ongeval op de A58 bij Waarde. De 59-jarige bestuurder verklaarde heel even in slaap te zijn gevallen, waarop hij met zijn auto te gen de vangrail aanreed. Hij en een 54-jarige bijrijdster raakten gewond en zijn met ambulances naar het zieken huis gebracht. De man had flinke kneuzingen over zijn he le lijf en een brandwond op zijn arm van de airbag die was opengeklapt. De wouw liep scheurtjes op in haar bek ken en had ook veel kneuzingen. De traumahelikopter is ter plaatse geweest, omdat het vermoeden bestond dat de bestuurder zijn nek gebroken had. De benzinetank scheur de bij de botsing open. Rijkswaterstaat heeft het wegdek laten schoonmaken. RILLAND - De veiling van kunstwerken op het zondag in hotel restaurant 't Klooster in Rilland gehouden kunstfes tijn heeft 2500 euro opgebracht. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een dorp voor wezen en verlaten kinde ren in het Roemeense Odobesti. L. Triantos, directeur van de organiserende stichting Internationale Kinderhulp, was zeer tevreden. Gerekend was op een opbrengst van 2000 euro. In het Roemeense kinderdorp verblijven mo menteel 35 kinderen. Uiteindelijk moeten dat er 100 tot 120 worden, als alle tien te bouwen huizen klaar zijn. GOES - Nellie Janssen-de Kooning (63) uit Goes heeft vrijdag tijdens een drukbezochte afscheidsreceptie in Ho tel Goes de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Zij kreeg de onderscheiding uitgereikt door vicaris-generaal Vincent Schoenmakers van het bis dom Breda. Nellie Janssen-de Kooning is drieëntwintig jaar als secretaresse werkzaam geweest bij het dekenaat Zeeland van de rooms-kaholieke kerk. Eerst als vrijwillig ster, later tegen een beperkte vergoeding. MIDDELBURG - De dansschool van het echtpaar Bras uit Middelburg heeft zaterdagavond in het internationale Team Match drie keer goud gehaald. Van de vier klasses haalden de Middelburgse dansers twee keer goud, in de brons- en goudklasse. In een aparte afvalrace met hon derd dansparen haalden Raymond van de Walle en Katja Nigaert goud met hun basic rumba. Plet was een thuiswed strijd voor de dansschool: die werd gehouden in het wijk centrum van Dauwendaele.Eigenaar Gerard Bras is trots: „Nog maar vijf promotiepunten en we stromen door naar de eerste klasse. Hoger kun je niet gaan." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In het cen trum van Heinkenszand is een groot gebrek aan parkeerruimte en dat wordt, vrezen winkeliers en dorpsraad, alleen maar erger. De gemeente Borsele onderkent het probleem, maar wil ook het groen in ere houden. „Willen wij als winkeliers in het centrum van Heinkenszand kun nen voortbestaan", zegt fietsen winkelier G. Jacobusse, „dan moet er meer parkeerruimte ko men. We hebben al een tekort én er dreigen nog plaatsen verloren te gaan." Jacobusse, lid van de verkeerscommissie van winke liersvereniging Winbela, krijgt steun van voorzitter K. Catsman van de dorpsraad. De discussie spitst zich toe op het Van der Biltplein bij de Ra bobank. Nu mag daar vrij gepar keerd worden. Catsman: „Twin tig auto's kunnen er staan, maar de gemeente wil er parkeervak ken maken. Negen stuks en mo gelijk veertien. Dat is te weinig, zeker als er zes a negen jongeren- appartementen aan de Dorp straat komen tegenover de Rabo bank. Ook die jongeren hebben een auto." Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, verkeer) heeft met de win keliersvereniging en dorpsraad over het parkeren in hartje Hein kenszand gesproken. Ze erkent het probleem, maar 'wij kunnen niet al te veel ruimte bieden'. De gemeente heeft er jaren geleden voor gekozen de parkeerruimte voor het ontmoetingscentrum De Stenge te verplaatsen van de voor- naar de achterzijde: van het Stenge- en Van der Biltplein naar een parkeerterrein bij het nieuwe zorgcentrum Dijkstede. „Als we op het Van der Biltplein meer parkeerplaatsen maken, dan gaan bezoekers van De Sten ge daar ook hun auto wegzet ten", schetst de wethouder het dilemma. „Ze kunnen daar al leen via de Dorpsstraat komen, met als gevolg meer drukte." Voor winkelier Jacobusse staat voorop dat er meer parkeerruim te komt dichtbij winkels. „Tus sen De Stenge en de Rabobank ligt een groenstrook waar alleen de kennis wordt gehouden. Veer tig, vijftig auto's kun je daar kwijt, zonder dat al het groen wegmoet." Bureau Bosch Slabbers, dat in Borsele veel pleinen heeft herin gericht, is door de gemeente ge waagd een plan te maken. Dit moet snel af zijn, want er moe ten ook nog bomen worden ge plant. LEWEDORP - Het Zuid-Beve- lands Dameskoor treedt woens dag op in zorgcentrum De Kraa yert in Lewedorp. Het concert is 's middags. Het uit dertig leden bestaande koor brengt een programma van licht klassieke liederen met af en toe een meezinger, samen met het publiek. Tijdens het optreden in De Kraayert worden ook enkele gedichten voorgelezen en in de pauze is er orgelspel door Wim van As. zeeuwse almanak Eén hoofdligger van de brug is aan flarden geva ren, en de tweede hoofdligger is ontzet. foto Camile Schelstraete sluis invoer, werd windkracht zes tot zeven geme ten, met windstoten. Of dat de botsing heeft ver oorzaakt wordt-nog onderzocht. „Leg maar een matrasje in de kamer klaar", riep die Zeeuws-Vlaming tegen zijn vrouw voordat hij de kroegen ging afschuimen. „Waar schijnlijk ben ik straks toch te dronken om de trap op te komen." Al maanden had, hij er naar uit gekeken om. samen met zijn vrienden ouderwets door te zakken met carnaval. Hij had zich origineel uitge dost: met een vlechtenpruik op en in een oude positiejurk van zijn vrouw - kussen eron der genaaid - leek hij wel een hoogzwangere Pipi Lang kous. Zijn maten zagen daar de grap ook wel van in. Telkens als er een blad bier werd aan gerukt, kreeg hij een Spa'tje rood. Want jij bent zwanger, dus je mag niet drinken!" Hij sliep die nacht gewoon in zijn eigen bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25