PSV stap dichter bij titel Competitie sterft in mooie wedstrijd PZC Broekie met een blokjesbeugel redt Ajax in Almelo 18 19 Falen AZ is geen goed teken voor Nederlands elftal toe aan rust «Hofs ontstemd naar Oranje Vroege goals helpen koploper langs teleurstellend AZ Vermoeide Vrveladze Heerenveen op koers voor topvijf Utrecht houdt stand tegen Roda JC Kostbare zege ADO op Vitesse Manfredini kiest voor Ivoorkust Klinsmann: deadline selectie later d®'; far. "1 kopl.1 i; ve maandag 27 februari 2006 jnorïheo Brinkman ALKMAAR - De hofleverancier Oranje was gisteren snel Afgetroefd door PSV, de iper die in zes minuten keer scoorde. Na afloop het in Alkmaar zoeken naar oorzaak en gevolg. Om de feiten kon gistermiddag niemand heen. AZ gaf het in de eerste minuten weg, net als vori- week tegen FC Utrecht en twee maanden geleden in de Kuip tegen Feyenoord. „Ja, dat js een feit, dat heeft iedereen kunnen zien", zei Joris Mathij- de centrale verdediger van AZ en Oranje. Maar naar de oor wak moest hij gissen. „Moeilijk. Misschien moeten we elkaar foor de wedstrijd nog meer op fokken dan we al doen. Ik weet Set niet. Wij stonden er niet van- ai de eerste minuut, PSV wel. moeten We ónze verbete- Ink kaap i ALKMAAR - Shota Arveladze iel gisteren tegen PSV uit met '•en hamstringblessure. Waar- ;urt" /eI'3' GRONINGEN - Feyenoorder Nicky Hofs kan zich volgens lijn trainer Erwin Koeman van- Jaag volgens afspraak melden lij Oranje voor het begin van de roorbereiding op de oefeninter land tegen Ecuador, woensdag i Amsterdam. De kleine middenvelder scheur- lein de voorbereiding op dit sei- fóen een kruisband en keerde 5a een lange revalidatie na de Winterstop terug bij de selectie fan Feyenoord. Hofs veroverde ll snel basisplaats, scoorde Ine keer in zes duels, maar Werd gisteravond in Groningen 1-1) al na een half uur naar de iant gehaald. Zeker met het oog lp zijn eerste uitverkiezing voor K selectie van het Nederlands was Hofs daar behoorlijk itstemd over. heb het na afloop meteen jet hem uitgesproken", legde 1^1 locman uit. „Nadat hij een kket °P ziïn onderbeen had ge beid fe§en' zaS hij er niet helemaal j '1 meer uit. Hij liep er ook een l° ketje verloren bij. Dat hij ge- sinl "^keld reageerde op zijn wis- tsel H, vind ik niet erg. Ik reageer- p, e vroeger als speler ook wel de li ?s §ePrikkeld." ■n J, goeman: „Nick is zover ik weet Qj.W geblesseerd. Ja, mentaal Un Misschien. Maar hij kan naar Dranje wat mij betreft." ANP fo de selectie van het Neder lands elftal, dat woensdag tegen Ecuador oefent, zitten de AZ- spelers Timmer, Jaliens, Mathij- i, Opdam, De Cler, Landzaat Meerdink. Vijf van hen ston- jen gistermiddag in de basis, de ;esde (Meerdink) viel na rust in, zevende (De Cler) was ge- ichorst. Het Alkmaarse falen van giste- jen - en de vergelijkbare geval- n tegen Utrecht en Feyenoord was dan ook slecht nieuws foor Oranje. Immers, op een WK wordt van spelers nog meer gevraagd dan in een competitie wedstrijd tegen PSV. maar dat zal de bondscoach loch ook wel weten?", zei Mat- ïijsen. „Die ziet dit ook en trekt ook wel zijn conclusies uit dit soort wedstrijden. Hij stelt de jeste spelers op, dus moeten wij u zorgen dat we heel snel in komen. We zullen het in [oordwijk op de training moe- °111(en laten zien." Dat zo veel spe- jers van AZ zijn geselecteerd nu merkwaardig, maar dat indt Mathijsen niet. „Wij spe- Si het soort spel dat de bonds- oach graag met Oranje wil spe en. Blijkbaar let hij daarop bij iet selecteren van spelers. En of iet dan merkwaardig is of niet: wij zijn er heel blij mee." GPD door Henri van der Steen ALKMAAR - Co Adriaanse vond zijn eigen houdbaarheids datum overschreden en stapte op. Hij bedoelde natuurlijk dat AZ niet meer beter kon worden. Wie het demasqué van de ploeg deze weken van nabij ziet, moet hem gelijk geven. PSV had giste ren een eitje aan AZ. Louis van Gaal kwam in deze weken van olympische en ande re records met een geheel eigen statistiek. „Wij hebben vandaag het wereldrecord wedstrijd weg geven verbeterd. Want na vijf minuten was de wedstrijd na tuurlijk gespeeld." Dat was even juist als jammer. Vennegoor of Hesselink en Koné maakten er zó snel 0-2 van, dat zelfs de supporters van PSV mis schien wel teleurgesteld reageer den; weg spanning, weg wed strijd, weg leuke middag. De kleine aanhang van de kam pioen Het van enige deceptie ove rigens niks merken, zij verzorg den vanuit hun vak anderhalf uur lang verbale bijval, langdu rig en regelmatig ook aan het adres van 'Guusje' Hiddink. De bijna zestigjarige oefenmees- ter heeft het, in eigen bewoor dingen, ook wel eens over een houdbaarheidsdatum, maar in zijn vierde jaar (en tweede ter mijn) als technische baas van PSV, zit er bij hem noch het elf tal de sleet op. Integendeel. Hid dink heeft opnieuw een ijzer- sterk elftal bij elkaar geselec teerd, dat hij soms met harde, soms met warme hand coacht. In de veronderstelde kraker te gen AZ was wel weer het niet ge heel subtiele verschil in speelstij- •len te zien. PSV is een buitenge woon zakelijk geheel bij balver lies en met de bal in de ploeg ge spitst op het vrijspelen van een aanvaller, die vervolgens via een individuele actie moet toe slaan. AZ zoekt meer via combi naties de vrije middenvelder die dan, vaak met een steekpassje, een spits in stelling moet bren gen. Vorig seizoen was het posi tiespel van AZ nog een lust voor het oog, mede vanwege de schit terde rechterkant van de ploeg (Kromkamp-Landzaat-Meer- dink). AZ bestormde de hemel zelfs zonder spits van formaat. Nu, met Van Gaal op de bok, is er wel een spits van formaat (Ar veladze), maar is de rest van het elftal ver teruggevallen, Meer keus Gisteren was er, na de relatieve pech van twee snelle tegentref fers, de malheur dat Arveladze na negentien minuten al moest passen. Voor hem kwam Koever mans, een leuke pinchhitter voor de laatste zeven minuten, maar geen man op wie je kam- pioensdromen kunt bouwen. Hiddink heeft dan toch heel wat meer keus, natuurlijk ook om dat de club per jaar net zo veel verlies mag draaien als de. totale begroting van AZ. Gisteren be gon Hiddink met Farfan, Ven negoor of Hesselink en Koné voorop. Dat is andere koek! Vooral de Ivoriaan Koné was voortreffelijk op dreef, balvast, altijd aanspeelbaar, steeds drei gend. En scorend. De goals van PSV vielen dus zeer vroeg. Vennegoor of Hesse link kopte al na drie minuten een uitstekend getrapte corner van Culina bij de eerste paal bin nen. Hij deed het met éen van zelfsprekendheid die de indruk wekte dat Mathijsen hem alleen met een overtreding van het doelpunt had kunnen afhouden. De tweëde was wel onnodig. De Zeeuw leed, gehinderd door het hobbelveld en de druk zettende Koné, balverlies, Farfan kon Koné de knikker terugbezorgen. Jaliens was nergens, Timmer kansloos: 0-2. De goal van AZ, die eigenlijk niet eens meer werd verwacht, viel na een uur, door Schaars. De nieuwe stand zorgde nog wel voor een sfeer van lichte hoop in het stadionnetje, maar goed be schouwd was AZ nooit dicht bij de gelijkmaker. De 1-3 lag eer der voor de hand. De amusementswaarde bleef in tussen beperkt, hoewel AZ harts tochtelijk bleef proberen de ge dane zaken een keer te geven. PSV hoe'fde niet meer te doen dan consolideren. Dat kwam Hiddink natuurlijk beter uit dan de toeschouwers, die zich heel wat hadden voorgesteld van deze laatste kans om PSV eventueel nog van de titel te hou den. Ook Marco van Basten zal de wedstrijd met een zekere teleur stelling hebben bekeken. Tim mer, Mathijsen en Opdam wa ren redelijk, Landzaat stelde weer teleur, Jaliens viel op nieuw op met enkele lompe in grepen, Meerdink stond niet eens in de basis. PSV zou de wereld verbazen en zichzelf ernstig teleurstellen als niet al in maart het kampioen schap een feit is, al dan niet offi cieel. De ploeg verdient de titel ook ten volle. Hiddink ook. Zijn houdbaarheidsdatum zou geen onderwerp van gesprek moeten zijn. GPD ichijnlijk moet onderzoek in het lickenhuis deze week aantonen de spits vrijdag inzetbaar is egen NEC. Arveladze komt ïoensdag- zeker niet uit voor Ge- ,jirsië- De topschutter van AZ, vorige ,vï reek 33 geworden, klaagt bo- fendien over vermoeidheid. De topschutter speelde tot nog toe S alle wedstrijden van AZ. Misschien hadden we hem van- laag aan de kant moeten hou- fen om hem in bescherming te emen", zei Louis van Gaal. 'Waarschijnlijk gaat de trainer de komende tijd, op weg laar de halve finale voor de be ier tegen PSV, alsnog doen. 3PD PSV'er Michael Reiziger (links) en AZ-aanvaller Stein Huysegems zijn met de ogen dicht in een duel om de bal verwikkeld. Gelijkspel in Groningen zet Feyenoord op zeven punten van PSV door Hans Leber GRONINGEN - In een mooie wedstrijd tussen FC Groningen en Feyenoord (1-1) werd de com petitie 2005-2006 gisteren ten grave gedragen. Het verschil van zeven punten tussen num mer één PSV en nummer twee Feyenoord wordt door weinigen als overbrugbaar beschouwd. Feyenoord-trainer Erwin Koe man vindt dat pas na aanstaand weekeinde iets gezegd kan wor den („wij geven het kampioen schap nog niet op") omdat dan PSV Gert-Jan Verbeeks Heeren veen op bezoek krijgt. De reali teit is échter dat Feyenoord gis teren met lange ballen in de tweede helft nog iets van druk op de Groningen-defensie kon ontwikkelen, maar de rest van de wedstrijd was de ploeg van trainer Ron Jans, zeker in de eer ste helft toen Mark-Jan Fledde- rus de 1-0 scoorde, sterker. En dus constateerde een tevre den snorrende Jans dat zijn ploeg terecht op een plaats voor de play-offs staat, de vijfde. Ei genlijk had de meest komische trainer in de eredivisie maar één zin als samenvatting: „Ik heb een mooie wedstrijd gezien." Aan Feyenoord-zijde waren de gezichten daarentegen be dompt. Nicky Hofs baalde om dat hij al voor rust voor Pierre van Hooijdonk werd gewisseld. Koeman wilde de lange bal spe len, op zich al een teken dat Gro ningen het spel van Feyenoord kon ontregelen, hoewel hij zelf het „baggerveld" als oorzaak noemde. De trainer zelf was niet vrolijk omdat zijn ploeg „naïef" de eerste helft begon, Dirk Kuijt was niet blij omdat de play-offs eraan komen, ter wijl hij dit hele jaar zijn hele ziel en zaligheid in de strijd werpt om kampioen te worden. „De Champions League is voor mij én voor de club belangrijk", Met zijn eerste doelpunt sinds zijn terugkeer bij Feyenoord, bezorgde Pierre van Hooijdonk zijn ploeg in Groningen een punt. foto Dennis Beek/ANP zei Kuijt. En Pierre van Hooij donk maakte als pinchhitter wel iswaar in de tweede helft de ge lijkmaker, was inderdaad een vast en effectief aanspeelpunt voor de lange bal, maar zag dat allemaal liever tegen het decor van een overwinning. Het fris van de lever spelende Groningen, dat op de man met de bal joeg als hongerige wolven op hun prooi, maar ook aanval lend zeer dreigend was, kijkt dit jaar terecht naar een plaats bij de eerste vijf. Ron Jans maakt van elf redelijke voetballers een zeer goed team. Voorwaar een belangrijke eigenschap voor een trainer die gisteren door blessu res niet eens zijn beste elf vanaf het begin kon opstellen. De verwachtingen in Rotterdam se kring zijn te hoog gespannen voor een elftal dat qua constant heid gewoonweg niet op kan te gen rivaal PSV, bleek ook giste ren. Er worden punten gemorst. Daarbij verloor Feyenoord zijn bejubelde doelman Patrick Lo- dewijks vrijwel zeker voor de rest van het seizoen door een knieblessure en liep Patrick Paauwe met geel tegen een schorsing op. En dus besteeddde Koeman alvast wat woorden aan de play-offs, met nauwe lijks verhulde minachting voor dit alleen commercieel interes sante toetje van de competitie. Of hij spelers rust gaat geven in de eindfase om er tijdens de play-offs weer fris bij te staan? „Omdat anderen het zullen doen, geldt dat waarschijnlijk ook voor ons. Het is eigenlijk competitievervalsing, maar ja, daar is van tevoren voor gewaar schuwd." Bij PSV-Feyenoord, op de één na laatste competitiedag, kon Feyenoords grootste belang wel eens het ontwijken van Ajax zijn, door winst óf door verlies. Het monster van de play-offs lijkt groter te worden naarmate het nadert. GPD HEERENVEEN - Na de uitschakeling in de Uefa Cup door Steaua Boekarest gaat Heerenveen nu voor een plaats bij de eerste vijf in de eredivisie. Door een moeiza me zege gisteren in het Abe Lenstra Stadion tegen NAC Breda (2-1) doen de Friezen volop mee in de strijd om via de play-offs de voorronde van de Champions League te bereiken. Heerenveen kwam tegen NAC al na twee minu ten op 1-0 via Norregaard. Vier minuten later was het al gelijk. Pranjic en Bosvelt knoeiden bij een vrije trap, waardoor Leonardo er met de bal vandoor kon: 1-1. Pranjic zorgde pas in de 82e minuut via een fraai geno men vrije trap voor de 2-1. ANP UTRECHT - Twee doelpunten in het eerste halfuur waren gisteren voor FC Utrecht voldoende voor een overwin ning op Roda JC: 2-1. Van den Bergh en Ramzi scoorden in die beginfase voor de thuisclub, kort voor de rust maak te Van Dijk de Limburgse tegentreffer. In de tweede helft had de ploeg uit Kerkrade een groot veldoverwicht, maai de verdiende gelijkmaker bleef uit. Door dit resultaat blijft Roda JC verder verwijderd van de negende plaats op de ranglijst, die recht geeft op deel name aan de play-offs voor Europees voetbal. DEN HAAG - ADO Den Haag boekte zaterdagavond een kostbare overwinning. In het Zuiderpark werd Vitesse met 2-0 geklopt. Door de zege behoudt ADO de.kans om de nacompetitie te ontlopen. De voor rust overwegend sterkere Hagenaars kwamen al na tien minuten op voor sprong via Kolkka. De Fin schoot ook keihard de 2-0 in. Sparta haalde 'eveneens belangrijke punten binnen. Op het Kasteel vergrootten de Rotterdammers de degradatie problemen van Willem II. De Rotterdammers wonnen met 3-2. Voor Sparta scoorden Rose, Obodai en Bouaouzan, voor Willem II invaller Redan en Augustien. ANP ABIDJAN - Bondscoach Henri Michel heeft Christian Manfredini opgeroepen voor de Ivoriaanse selectie. De dertigjarige linksbenige middenvelder van Lazio is gebo ren in Ivoorkust, maar op zijn vijfde geadopteerd door een Italiaanse familie. Manfredini heeft altijd in Italië ge voetbald. Tot dusver had hij altijd geweigerd als interna tional uit te komen voor zijn Afrikaanse vaderland. Ivoor kust, tegenstander van Nederland op het WK, oefent woensdag in Valladolid tegen Spanje. ANP/RTR FRANKFURT - De Duitse bondscoach Jürgen Klinsmann wil dat de wereldvoetbalbond Fifa de deadline voor de WK-selectie verschuift. De trainers moeten hun definitie ve ploeg uiterlijk 15 mei bekend maken. „Iedere speler moet zo snel mogelijk weten of hij wel of niet is geselecteerd. Maar 15 mei is absoluut niét opti maal. We willen daarom dat de Fifa de deadline naar ach ter verplaatst.Klinsmann hoopt bij een workshop voor de coaches op 6 en 7 maart tot een gezamenlijk voorstel voor de Fifa te komen. ANP/DPA gekeken. Maar het zat de Am sterdammers deze keer eens mee. NadatDanny Blind het 4-3-3-speltype inruilde voor een defensievere 4-4-2-variant, wist Klaas-Jan Huntelaar vlak voor rust te scoren. Uit een afgesla gen schot van Mauro Rosales schoof de spits uit Drern.pt in de 45e minuut koeltjes de 1-1 bin nen. Toch was het verzet van Hera cles niet gebroken. De Amster dammers mochten zelfs van ge luk spreken dat Sota Hirayama na een uur spelen een levensgro te kans miste na een blunder van Olaf Lindenbergh. De aan voerder van Ajax stapte ver keerd in, waardoor de Japanner alleen op Maarten Stekelenburg kon afgaan. De keeper stond veel te ver voor zijn doel, maar Hirayama vergat te lobben en verprutste de kans. Vier spitsen Dat was maar goed ook, want anders had Timisela zijn debuut in de basis niet kunnen bekro nen met de verlossende 1-2. Met het inbrengen van de spitsen Ryan Babel (voor Jeffrey Sar- pong) en Angelos Charisteas (voor Markus Rosenberg) ging Ajax met liefst vier spitsen aan het front op jacht naar de winst, maar het was uiteindelijk de rechtsback van Jong Ajax die scoorde. Een volley van Charis teas kwam via de paal terug het veld in, waarop Timisela vanaf twintig meter uithaalde. Via het been van een tegenstander werd het 1-2. Vlak voor tijd maakte Babel er nog 1-3 van. Timisela, die sinds zijn dertien de bij Ajax zit en in de Al al on der Blind speelde, had nauwe lijks tijd om van zijn treffer te genieten. Vijf minuten na zijn treffer lag hij met kramp in zijn kuit op de grond. De jongeman met de blokjesbeugel werd ver vangen door Emmanuel Boakye. Ondanks zijn doelpunt keek Ti misela met gemengde gevoelens terug op de wedstrijd. „Ajax heeft niet zo goed gespeeld en ik zelf ook niet", sprak hij op rusti ge toon. „Vooral in de eerste helft had ik veel moeite met Sluijter. Maar scoren tijdens je debuut is altijd mooi. Ik wil zo -snel mogelijk mijn ouders bel len." GPD foto Joop Boek/GPD door Jop van Kempen ALMELO - Een negentienjarig broekie met een blokjesbeugel bezorgde Ajax op de valreep een 3-1-zege bij Heracles. Maar Mi chael Timisela, debutant in de basis, moest diep in de reserves tasten Voor zijn treffer. Vijf mi nuten nadat de rechtsback de 1-2 binnenschoot, ging hij met kramp van het veld. In een wedstrijd die Ajax zo snel mogelijk moet vergeten, maar wel een stap dichter bij de play-offs bracht, maakte Mi chael Timisela een debuut om van te dromen. De rechtsback van Jong Ajax debuteerde in de basisopstelling en scoorde, maar het spel van de Amster dammers was ronduit slecht. Het was dan ook veelzeggend dat Ajax was aangewezen op de diensten van de negentienjarige vervanger van de geschorste Ha- tem Trabelsi. Maar wat kon trainer Danny Blind anders dan teruggrijpen op de jongens van Jong Ajax? De uitpuilende ziekenboeg (Tomas Galasek, Zdenek Gryge- ra, Steven Pienaar, Wesley Sneij- der, Nicolae Mitea en Kenneth Vermeer) kreeg er vrijdag im mers nog een patiënt bij. John Heitinga bleek aan het duel met Internazionale een gekneusde nier te hebben overgehouden, die hem zes weken aan de kant houdt. Jeugd velden De laatste linie die Ajax giste ren op het veld bracht, leek daar om rechtstreeks weggelopen van de jeugdvelden. Timisela (19) Hedwiges Maduro (21), Ur- by Emanuelson (19) en Thomas Vermaelen (20) vormden de jong ste achterhoede in de eredivisie. Timisela, die vorige week al tien minuten mocht invallen tegen RBC, had het aanvankelijk erg zwaar tegen Thijs Sluijter. Het was ook niet voor niks dat Sluij ter na twintig minuten de 1-0 binnentikte. Ajax speelde in die fase slap en wist zich geen enke le raad met de opportunistische spelwijze van Heracles. Als de ploeg uit Almelo in het eerste halfuur beter met de kansen was omgesprongen, had Ajax te gen een grotere achterstand aan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19