Koeman blijft Adriaanse de baas PZC Eerst een daad stellen en dan toeslaan Makaay is ook bij Drempel voor Oranje steeds lager Hasselbaink leidt Middlesbrough naar belangrijke zege 18p Bayern uit de gratie ss League Cup voor Manchester United Benfica is in beladen duel met 1-0 te sterk voor FC Porto Barcelona loopt uit op Real Madrid en Valencia Fa 1° k Anderlecht is lachende derde Rennes geeft Lyon pak slaag ï'i maandag Tl februari 2006 door René Zwaap LISSABON - Co Adriaanse moet zo langzamerhand nacht merries krijgen van Ronald Koe man. Gisteren zag Adriaanse zich voor de achtste keer versla gen door zijn kwelgeest. Benfica was met 1-0 te sterk voor FC Porto, op wie het nu nog maar vijf punten achterstaat in de Portugese Superliga. Co Adriaanse en Ronald Koe man kwamen elkaar als voetbal trainer inclusief de match van gisteren tien keer tegen. Twee keer werd het een gelijkspel, in de tijd dat Adriaanse AZ onder zijn hoede had en Koeman Ajax leidde. De andere acht keer boekte Koeman een overwin ning. De eerste keer in 1999, toen Adriaanse als trainer van Willem II werkte en Koeman Vi tesse dirigeerde. Die wedstrijd werd met 4-0 in het voordeel van Koeman beslecht. In de jaren die volgden bleef het patroon onveranderd. In 2000 verloor Adriaanse, inmiddels trainer bij Ajax, twee keer op rij van Koemans Vitesse. In 2002 en 2003 moest hij als trainer van AZ wederom zijn meerdere er kennen in Koeman, inmiddels coach van Ajax. Ook in Portu gal weet Adriaanse zich niet van de banvloek bevrijd. Eerder dit seizoen moest hij lijdzaam toezien hoe FC Porto in eigen huis met 0-2 onderuit ging te gen het Benfica van Ronald Koe man. „Dit kan geen toeval meer zijn", bekende Adriaanse toen na afloop. Schlemiel van de avond was gis teren Porto-doelman Vitor Baia, die zich in de 39e minuut ern stig verkeek op een vrije trap van minstens 35 meter van Ben- fica-spits Laurent Robert, De kanonskogel van de Fransman draaide met turbo-effect in de rechterhoek van het Porto-doel. De geliefde sluitpost Baia, eer der door Adriaanse naar de bank verbannen, was gisteren even terug op zijn stek, dit dank zij een blessure van Adriaanses favoriet Helton. Hij had zich geen slechtere rentree kunnen bedenken. Heldenrol Porto trad in Lissabon wederom aan met slechts drie man in de verdediging en maar liefst vier spitsen, de opstelling die in de Portugese pers al schertsend is omschreven als 'kamikazevoet- bal'. Weer wist Ronald Koeman te profiteren van de brandende ambities van zijn tegenstrever. Precies op de manier waarop Benfica verleden week Euro pees kampioen Liverpool onder de duim kreeg, werd de wed strijd beslist op het middenveld. Met de Griek Karagounis in een heldenrol wist Benfica de aan voerlijnen van Porto aan ban den te leggen. Porto-middenvel der Lucho Gonzalez bleef ver on der zijn niveau. De ploeg van Adriaanse werd er uiterst ner veus van en kampte voortdu rend met onnodig balverlies. Ge durende de hele wedstrijd wa ren de beste kansen voor Benfi ca. Spits Nuno Gomes miste een paar uitgelezen kansen. Bij Por to werd de creatieve inbreng van Diego ten node gemist. De publiekslieveling werd verleden week door Adriaanse uit de se lectie gezet. Dit nadat de vader - tevens manager - van de Brazi liaanse vedette had geklaagd over de weinige speeltijd die de speler kreeg toebedeeld. Diego was de duurste aankoop in de ge schiedenis van FC Porto en vero verde in korte tijd de harten van de fans. Volgens Adriaanse zou er voor hem echter geen plaats zijn in het tactisch concept. GPD Ronald Koeman (rechts) en Co Adriaanse lachen voorafgaand aan het duel tussen Benfica en Porto. foto Antonio Simoes/EPA van onze sportredactie VALENCIA - FC Barcelona heeft in de Primera Division weer eens een uiterst genoeglijk weekeinde achter de rug. De koploper won zelf met 2-0 bij Zaragoza en zag de naaste con currenten Valencia en Real Ma drid uitglijden. Valencia hield voor eigen pu bliek slechts een punt over aan het duel met Getafe (1-1). Voor de Madrilenen is het kwakkelsei zoen nog niet voorbij. Mallorca toonde dat gisteravond nog maar eens aan: 2-1. Valencia stelde zijn supporters in de slotfase gerust. Met min der dan een kwartier op de klok zorgde Navarro met de 1-0 voor tevreden gezichten. Getafe speel de toen al met tien man, door een tweede gele kaart voor Ma- tellan, dus wat kon er nog mis gaan? Dat Nano twee minuten voor tijd aan de aandacht onsnapte en gelijkmaakte! Valencia staat nu weer acht pun ten achter op Barcelona, Real Madrid tien. Daar zag het aan vankelijk niet naar uit voor het vedettenteam met Zidane, Beek- ham, Robinho, Ronaldo en inval ler Raul. Sergio Ramos zette de Madrilenen na ruim een half uur op voorsprong. Pisculichi, uit een strafschop, en Arango be slisten na rust anders. ANP van onze sportredactie LONDEN - Jerrel Hasselbaink is in bloedvorm en dus levensge vaarlijk voor het doel. De Neder landse aanvaller bewees giste ren weer eens zijn grote waarde voor Middlesbrough. Met twee treffers in de eerste helft loodste hij de Engelse club voorbij West Bromwich Albion: 0-2. Hasselbaink, wiens contract aan het einde van het seizoen af loopt, scoorde in de laatste tien wedstrijden zeven keer. Mede door die productiviteit is 'BoroJ nu acht punten los van de degra datiezone. Chelsea won thuis met 2-0 van Portsmouth. Lampard opende pas na 65 minuten de score voor de lijstaanvoerder. Arjen Rob ben maakte het tweede doel punt een kwartier later. Chelsea moest drie dagen na de pijnlijke nederlaag tegen Barcelona (1-2) hard werken om ten koste van de nummer voorlaatst het pun tentotaal op 69 te brengen. Dat zijn er vijftien meer dan Man chester United. Arsenal deed het in de Cham pions League, met de 1-0-winst bij Real Madrid, wel goed. Blackburn Rovers zette het team van Arsène Wenger echter weer met beide benen op de grond: 1-0. Pedersen maakte in de achttiende minuut de enige treffer. De achterstand van Ar senal op Chelsea bedraagt nu liefst 28 punten. Overwicht Liverpool kwam langszij bij nummer twee Manchester Uni ted. Het won op Anfield Road met 1-0 van Manchester City, met Kiki Musampa in aan actie ve rol, en kwam ook op 54 pun ten. Liverpool had de gehele wedstrijd een overwicht, maar dat betaalde zich slechts één keer in een doelpunt uit. Vlak voor rust scoorde de Australiër Harry Kewell uit een pass van Steven Gerrard. Jan Kromkamp mocht voor het eerst in de basis beginnen. Sander Westerveld debuteerde Om lieir eerst ;V;pc Nlili M< juni sen, AZe taak Miss Sioor iokk bet r if d VLB tegen Newcastle United als doe',. man van Everton. De club uit L;. a verpool huurde de Nederland» deze week van Portsmouth. If; deed het goed, maar kon nip, voorkomen dat zijn nieuwe werkgever met 2-0 verloor, ft Peruviaanse aanvaller Nolbert: Solano scoorde ver in de tweede helft twee keer. Westerveld voor kwam een grotere nederlaag. Italië De topdrie in de Italiaanse Sen: A liet gisteren geen steken val len. Koploper Juventus wonns 3-1 van hekkensluiter Lecct AC Milan zegevierde met li over Palermo en Internazioi verschalkte Udinese met 3-1, Verdediger Jaap Stam van ft- lan zag vier minuten voor tp; voor de tweede keer ge' moest met rood het veld af. Juventus overtuigde niet tege Lecce en kwam zelfs achts l j door een goal van Delvecehr-n De Turijnse voetbalploeg k: geen groots spel nodig om als- nog de winst binnen te halt- dankzij doelpunten van Emti- son, Kovac en Del Piero. AC Milan kwam pas in de twee de helft tot scoren in de uitwed strijd tegen middenmoter Pale- mo. Inzaghi kopte in de 72e ni- nuut raak uit een voorzet ve oud-PSV'er Johann Vogel. Spil; Sjevtsjenko legde een klei tien minuten later de tweedeti- in via een strafschop. Stat maakte in de 86e minuut overtreding die zijn tweede gé kaart van de wedstrijd óplevei- de en zag dus rood. Clarei Seedorf kreeg een invalbeui van een kwartier. De Argentijn Julio Ricardo Cra zette Internazionale, tegensk- der van Ajax in de Champitq j? League, op voorsprong tegei Udinese door een strafschop! benutten. Hij was kort naariui opnieuw trefzeker. Marliii jy. schreef de derde goal van Inte op zijn naam. Kort daaraf kreeg verdediger Samuel een» de kaart. Met .tien man hieldei de Milanezen stand; ze duldden alleen een tegengoal van Iaqnio ta. ANP/RTR/DPA den j ;evr ■Sedi ,Ja, tóch jiijse tók len 1 lent BRUGGE - Met nog tien duels voor de boeg heeft Anderlecht na afgelopen weekeinde de bes te papieren in de strijd om het Belgisch voetbalkampioen schap. Door het gelijkspel van gisteren in de topper tussen Club Brugge en Standard Luik (1-1) hebben de Brusselaars nu een voorsprong van twee punten op beide concurrenten. Anderlecht won vrijdag al met 0-2 bij Roeselare en zag Brugge en Standard twee dagen later in een moeizame topper gelijkspe len. De Kroaat Leko zette de thuisclub na een half uur op voorsprong, waarna Standard vlak voor rust via de Amerikaan se international Onyewu langs zij wist te komen: 1-1. Het bleek meteen de eindstand, want in de tegenvallende tweede helft kre gen de ruim 27.000 toeschou wers geen doelpunten meer voor geschoteld. LYON - PSV hoeft zich abso luut niet als uitgeschakeld te be schouwen in de Champions Lea gue. Stade Rennes gaf de Eind- hovenaren zaterdagavond het goede voorbeeld door Olympi- que in Lyon met 4-1 te verslaan. De bezoekers stonden na een half uur al met 2-0 voor door Utaka en Gourcuff. Juninho deed nog voor rust iets terug. Rennes voelde zich allesbehalve de mindere en scoorde na rust, dankzij de productieve bui van Utaka, nog tweemaal. ANP door Jan Dagevos DEN HAAG - Oerwoudgelui den, spreekkoren en pinda's op het veld. Het racisme rond de voetbalvelden bereikte dit week einde een nieuw dieptepunt. Sa muel Eto'o, de Kameroenese spits van FC Barcelona, liet zich zaterdagavond in Zaragoza niet langer beledigen en wilde van het veld. Maar net als een paar maanden eerder was gebeurd bij Messina-verdediger Zoro overtuigden ploeggenoten en trainer de speler ervan verder te voetballen. Met Eto'o in de ploeg sloeg Bar celona in de slotfase van het duel nog toe. De regerend lands kampioen van Spanje pakte de overwinning (2-0), waarbij Eto'o bij het tweede doelpunt met een assist een belangrijk aandeel had in de goal van Hen- rik Larsson. „Zo pak je de mensen wel te rug", stelt Romano Denneboom van NEC. „Eerst een daad stel len en dan vervolgens in het veld toeslaan. Ik vond die actie van Eto'o super." Bananen Kom je het begrip voetbalracis- me buiten onze landsgrenzen nog geregeld tegen; in Neder land lijkt het op z'n retour. Vo rig seizoen werd in de hoofdklas se A van het zaterdagvoetbal het duel tussen Quick Boys. en Capelle gestaakt nadat er bana nen naar een donkere arbiter waren gegooid, maar voor het overige lijken de uitwassen rede lijk uitgebannen. De uitingen zijn in elk geval niet meer zo openlijk als in de jaren negen tig, toen Stanley Menzo de vrese lijkste dingen naar zijn hoofd ge slingerd kreeg. Anno 2006 wil de oefenmeester van AGOW er niet veel meer over kwijt. „Ik heb er mijn hele carrière tegen moeten vechten", zegt Menzo. „Ik ben er destijds duidelijk over geweest. Ik heb geen zin meer om dat op te rakelen. Het is mijn pakkie-an ook niet meer. Ik kan er ook niet meer over oor delen, omdat ik geen speler meer ben. Het is aan anderen." Zoals de 25-jarige Romano Den neboom, aanvaller bij NEC. Hij zegt in zijn loopbaan als voetbal ler nog nimmer geconfronteerd te zijn met racistisch gedrag van toeschouwers. „Ik ben wel eens uitgefloten, maar gelukkig nog nooit vanwege mijn huidskleur. Ik hoop dat dat zo blijft. Ik heb de indruk dat het in Nederland wel meevalt, al hoorde ik op tv wel dat die jongens van Ajax, Emanuelson en Maduro, laatst bij Den Haag waren uitgeschol den. Ach, sommige mensen ko men echt voor het voetbal, ande ren. zijn er alleen maar op uit om het te verpesten." „Wat ik zou doen als het mij zou overkomen? Ik denk dat ik eerst naar de scheidsrechter zou stap pen en hem zou inlichten. Wat Eto'o heeft gedaan, vind ik echt super. Je moet een grens trek ken. Hij heeft aan het publiek la ten zien dat zoiets niet valt te to lereren. Natuurlijk, hij heeft zich ook weer laten overhalen om verder te voetballen, maar ik weet zeker dat hij een volgen de keer zo van het veld stapt." van onze sportredactie RIJSWIJK - Roy Makaay is uit de gratie. Niet alleen bij het Ne derlands elftal, maar ook bij zijn club Bayern Miinchen. De spits kreeg zaterdag voor het eerst sinds november 2003 te ho ren dat hij op de reservebank moest plaatsnemen. En vanaf dat verdoemde plekje zag hij zijn club met 5-2 winnen van Eintracht Frankfurt en daarmee de koppositie in de Bundesliga verstevigen. Bayern heeft 58 punten uit 23 wedstrijden. Werder Bremen klom naar de tweede plaats dankzij een 2-0-zege op Borus- sia Mönchengladbach, maar de kloof met de koploper bedraagt nog altijd negen punten. Ham burger SV verloor terrein en zak te naar plaats drie op elf pun ten. De ploeg verloor gisteren de thuiswedstrijd tegen VfB Stutt gart met 0-2, mede door een fout van Rafael van der Vaart. Trainer Magath van koploper Bayern strafte Makaay met een reserverol voor zijn zwakke vorm. 'Das Phantom' scoorde de ze competitie weliswaar elf keer, maar dat is minder dan Mis .0 aanvoerder Ballack. Makaaji1 vervanger was de Peruaan Gu«- rero en uitgerekend hij ontpopt! j|c| zich in de met 69.000 toescho'j m wers gevulde Allianz Arena Miinchen tot speler van de strijd. Hij scoorde in de eerste twee keer en bereidde het eerelj doelpunt van Ballack voor. Di^ aanvallende middenveld maakte in de tweede helft W j)e nog de vierde treffer ra Bayern. Pizarro legde vijf mina ten voor tijd de vijfde erin. Werder Bremen had moeite met Mönchengladbad! Topscorer Klose maakte in&j^ zestiende minuut zijn zevendes en' de competitietreffer, Klasré;^ zorgde elf minuten later voor c- ,g tweede goal. .j Stuttgart kwam bij HSV inö?^, eerste helft op 0-1 door Meis* ner. Van der Vaart kwam er 2 de tweede helft in voor Nigel Jong. De oud-Ajacied deed zij: l_ best om de gelijkmaker te reai> seren, maar bereikte in blessure tijd het tegenovergestelde. Hj speelde terug op het eigen doé dat keeper Wachter had veris ten om mee naar voren te gaai Gomez benutte het buitenkan? je voor open doel. ANP ijO De blik van Samuel Eto'o zegt genoeg, nadat hij is gediscrimineerd en met pinda's bekogeld door de aanhang van Zaragoza. De spits van Barcelona wil het veld afstappen, maar wordt daarvan weerhou den door Ronaldinho en scheidsrechter Esquinas Torres. foto Cesar Rangel/AFP Sinds Marco van Basten zijn selectie heeft bekendgemaakt voor de oe feninterland tegen Ecuador, heb ik me al een paar keer afgevraagd aan welke criteria een international tegenwoordig moet voldoen. Bankzitters van AZ wor den wel geselecteerd, maar een speler die bij Liverpool op de bank zit niet. Ie mand als Nicky Hofs, die pas sinds een paar weken weer voetbalt, zit ook bij de selectie. Maar Klaas Jan Huntelaar, de topscorer van Nederland die nu al 24 keer heeft gescoord, mag op trai ningsstage met Jong Oranje. Het is meten met twee maten en neigt naar hap-snap-beleid. Van Basten wil tegen Ecuador nog één keer experimen teren, maar doe dat dan met jongens die ook écht nog een kans maken naar het WK te gaan. Neem bijvoorbeeld Martijn Meerdink. Hij zit al een tijdje op de bank bij AZ en mag toch met het Nederlands elftal mee. Terwijl iemand als Roy Makaay en Hun telaar geen kans krijgen zich te bewij zen. Vooral de laatste verdiende een se lectie voor Oranje. Bij Heerenveen had hij er al zeventien inliggen. Toen hij naar Ajax ging had ik net als veel ande re mensen mijn twijfels, maar Huntel aar heeft de afgelopen weken laten zien het niveau aan te kunnen. Bij Ajax heeft hij er in de competitie nu al zeven gemaakt en dat doelpunt woensdag te gen Internazionale was van grote klas- De discussie rond Mark van Bommel blijft ook voortduren. In de afgelopen dagen las ik weer ergens dat de wed strijd tegen Ecuador zijn laatste kans is. Van Bommel moet laten zien dat hij erbij hoort, anders is het misschien over. Dat is toch vreemd? Hoe kun je dan bijvoorbeeld wel iemand als Boa- teng selecteren en Van Bommel niet. Dan maak je jezelf als bondscoach bela chelijk. Van Bommel heeft wat pech ge had met die blessure, maar speelt wel bij een topclub als Barcelona. Stel dat hij tegen Ecuador niet goed speelt en in de maanden daarna bij Barcelona de pannen van het dak speelt. Neem je hem dan wel of niet mee naar het WK? En hoe ga je dat dan uitleggen? Het oproepen van Ron Vlaar vind ik ook vreemd. Die jongen werd tegen Ita lië alle kanten opgestuurd en heeft op mij nooit veel indruk gemaakt. Mis schien is hij er alleen bij omdat Ooijer geblesseerd is geraakt. Dat was ook al zo'n geval apart. Ooijer is bij PSV aan één van zijn beste seizoenen ooit bezig, maar het heeft heel lang geduurd voor dat Van Basten hem echt zag staan. En wat wil de bondscoach precies met de derde keeper? Stekelenburg stond bij de voorlopige selectie, maar die jon gen zou echt niet in aanmerking komen voor Oranje als hij bij bijvoorbeeld NEC speelde. Hij staat nu bij Ajax in het doel, terwijl ik me afvraag of hij wel goed genoeg is voor dat niveau. Zoals ik het selecteren van Vlaar vreemd vind, zo vind ik het ook raar dat Jaliens er nu bij zit. Kromkamp is toch veel beter, ook al speelt hij dan niet zo veel bij Liverpool. Opdam en Meerdink zaten de afgelopen weken toch ook op de bank? Dan kun je Krom kamp dus ook best selecteren. Ik heb het gevoel dat de drempel voor Oranje steeds lager wordt. Iemand als Ema nuelson, die het bij Ajax aardig doet, is echt niet beter dan Davids, die in een topcompetitie als de Premier League speelt. En of hij daar op de bank zit of in de basis staat maakt helemaal niets uit. Dat heeft de selectie voor de wed strijd tegen Ecuador weer bewezen. Dennis de Nooijer van onze sportredactie CARDIFF - Manchester United heeft in het tot nu magere sei zoen toch nog een prijs te pak ken. De miljoenenploeg versloeg gisteren in de finale van de Lea gue Cup Wigan Athletic overtui gend met 4-0. In het Millennium Stadium in Cardiff was Wayne Rooney de grote man aan de kant van Man chester met twee treffers. De an dere doelpunten kwamen voor bijna 67.000 toeschouwers op naam van Saha en Cristiano Ro naldo. Saha kreeg in de aanval de voorkeur boven Ruud van Nistelrooij. Daardoor bleef de confrontatie tussen de Neder landse aanvaller en verdediger Arjan de Zeeuw van Wigan uit. Zonder Van Nistelrooij had De Zeeuw zijn handen vol aan de aanvalsgolven van Manchester. De verdediger achtte zijn teas vooraf niet kansloos, maar ev® an als in de onderlinge competilre sr wedstrijd (ook 4-0) afgelopen óf cember had Wigan in de eerii if bekerfinale weinig in te breng® tegen de formatie van Alex Fe- guson. Al kreeg Wigan vlak fl de rust wel een uitgelezen g op de gelijkmaker maar dod;^ man Van der Sar wist niet 4- uitstekende actie de inzet v* Iienri Camara buiten zijn d( te houden. Die onverwachte mogelijk!^ schudde Manchester wakka want binnen zes minuten breid de de ploeg de voorsprong d tot 4-0. rijjj Met de eerste League Cup sinds 1992 maakt Manchester het sei zoen nog een beetje goed. ploeg heeft het uitzicht op de li- tel al verloren en werd in Champions League en FA Cu; voortijdig uitgeschakeld. ANP nul Orai FC Porto-spits Benni McCarthy verbijt de pijn nadat hij is getackled in het beladen duel met Benfica. foto Nacho Doce/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18