PZC Lundqvist zit Finland dwars Giorgio I huilt, Giorgio II lacht Dopingrazzia en kaartverkoop zijn thema's van Turijn Enerverend slotweekeinde voor Italianen 17 Ijs is al weg in Oval Lingotto Olympische hattrick voor Greis Freestyleskiër naar huis gestuurd Turijn zit tussen Salt Lake City en Nagano in Weer medaille foor Uschi Disl Dahlie blijft succesvolste sporter Bach en Boebka in tuchtcommissie zaak-Oostenrijk maandag 27 februari 2006 TURIJN - Amper 24 uur nadat de laatste schaatswed strijd van de Olympische Winterspelen ten einde kwam, is het ijs in de Oval Lingotto alweer verdwenen. Direct na de vijf kilometer voor vrouwen troffen arbeiders de eerste voorbereidingen voor een tentoonstelling die begin maart in de schaatshal plaatsvindt. Daarom moest als eerste het ijs verdwijnen. Nadat zaterdagavond de zamboni's het meeste ervan hadden afgeschraapt, smolt een dag later het laatste restje. De Oval Lingotto zal worden gebruikt als expositiecentrum, al heeft de burgemeester toegezegd dat de hal 's winters gaat functioneren als schaatsbaan. ANP CESANA - Met zijn derde olympische titel van deze Win terspelen heeft Michael Greis zaterdag nogmaals onder streept dat hij op dit moment de allerbeste biatleet is. De Duitser pakte het goud op de 15 kilometer massastart. Greis finishte ook al als eerste op de 20 kilometer indivi dueel en maakte deel uit van de winnende Duitse ploeg op de 4 x 7,5 kilometer estafette. Tomasz Sykora uit Po len moest genoegen nemen met een zilveren medaille. Het brons ging naar Ole Einar Björndalen. De laatstgenoemde Noor, al sinds de Winterspelen van 1998 in Nagano van de partij, leek aanvankelijk op weg naar zijn zesde olympische titel. Björndalen was echter in de slotfase van de race niet koelbloedig bij het schieten. Hij raakte slechts drie van zijn laatste vijf doelen. ANP SAUZE D'OULX - Freestyleskiër Jeret Peterson is zater dag uit de Amerikaanse olympische ploeg gezet. De 24-ja- rige atleet was na een avondje stappen betrokken bij een vechtpartij. „Hij moet zijn land waardig vertegenwoordi gen en dat is hem niet gelukt", verklaarde teamchef Jim McCarthy de maatregel. Peterson eindigde als zevende op het onderdeel aerials. Peterson ging rond negen uur in de ochtend bij een bus halte met een vriend op de vuist. De politie haalde beide Amerikanen uit elkaar maar sloeg Peterson niet in de boeien. De leiding van olympische ploeg toonde geen cle mentie en stuurde Peterson naar huis. Het leven van de freestyleskiër kenmerkt zich door veel te genslagen. Hij verloor zijn zus bij een verkeersongeluk en een oom stierf aan de gevolgen van aids. Peterson ging drie jaar geleden in therapie omdat hij in zijn jeugd sek sueel misbruikt zou zijn. ANP Ka- TURIJN - In medailles gemeten ritten de Olympische Winterspe len van Turijn voor Nederland lussen die van Nagano (1998, elf medailles) en Salt Lake City |20 0 2, acht) in. De Nederlandse schaatsers veroverden in Turijn i negen medailles. II» S" Li totaal won Nederland 78 me- lailles, verdeeld over dertien slympische toernooien. Soms Jon Nederland geen enkele me- iaille, voor het laatst in 1984 in Sarajevo. Sinds 1980 komen alle medailles uit het langebaan schaatsen. Kunstrijdster Dianne ie Leeuw was in Innsbruck 1976) de laatste niet-schaats- iter met een medaille. Zij vero- rerde zilver. -teeeuwige Nederlandse medail leverdeling bij de Winterspelen 'achtereenvolgens jaar, plaats, (oud, zilver en brons. Goud Zilver Brons 5 4 2 0 0 1 1 3 0 0 1 1 TO Nagano (Jap) ;972 Sapporo (Jap) '368 Grenoble (Fra) 806 Turijn (Ita) '302 Salt Lake City (VS) '388 Calgary (Can) '376 Innsbruck (Oos) '980 Lake Placid (VSt) '932 Albertville (Fra) 594 Lillehammer (Noo) 852 Oslo (Noo) :964 Innsbruck (Oos) '960 Squaw Valley (VS) (ESANA - De Zweedse biatlete Inna Carin Olofsson is zaterdag 'lympisch kampioene geworden 'pde 12,5 kilometer massastart, ie had al zilver op de sprint. 3e Duitse Kati Wilhelm verover de zilver, haar landgenote Uschi 3isl, die sinds Albertville 1992 9p alle Winterspelen een medail lon, pakte het brons. Ze won o Nagano (1998) en Salt Lake 1'ly (2002) goud met de aflos- )loeg; op dat onderdeel *on ze in Albertville en Lille- tammer (1994) zilver. In Naga- en Salt Lake City veroverde 79 ook zilver op de sprint. Olym- Pjsch brons won Disl in 1994 en op de 15 kilometer. ANP door Danny van den Broek TURIJN - Nog nooit waren de Finse ijshockeyers zo dicht bij goud. Maar Zweden verpestte een volksfeest door de finale van het ijshockeytoernooi voor de man nen in Turijn met 3-2 te winnen. Lamgeslagen en verdoofd namen ze in het Palasport Olimpico hun zilveren medailles in ontvangst. Geen van de 25 Finnen nam de moeite om de plak te bekij ken. Ze staarden naar Henrik Lundqvist die met het goud om de nek aan de overkant stond. De Zweedse goalie had met een magnifieke save voorkomen dat Finland vlak voor tijd op 3-3 kwam, waarna de weg tikkende secondes gedecideerd hun werk hadden ge daan. Ze konden het nog niet bevatten. Weer verloren van de grote buurman, die voor de tweede keer in de his torie olympisch kampioen werd. En de Finnen had den nog wel zo verlangend naar de finale uitgekeken. Eindelijk een keer goed afrekenen met de Zweden die vinden dat ze in alles beter zijn, en dan vooral in ijshockey. Zweedse kranten hadden zaterdag vast een voorschot genomen op de winst in de finale door te stellen dat er voor de Finnen maar één manier was om ooit een gouden medaille bij het ijshockey te win nen: Zweed worden. Het bleek gisteren dé manier om het Finse team tot de tanden gewapend op het ijs te krijgen. Zelfs top scorer Teemu Selanne (vijf goals, zes assists) en die had er in de kwartfinale tegen Amerika toch nog drie uit zijn bovengebit ingeleverd. Na de eerste periode leek de ploeg inderdaad op weg zijn eigen 'miracle on ice' (zoals de Amerikanen nog steeds de gewonnen olympische finale uit 1980 tegen de toenmalige Sovjet Unie noemen) te verwezenlij ken. Kimmo Timonen had de puck na een kwartier door de benen van Lundqvist geschoven, maar Zwe den kwam in de tweede periode sterk terug door sco res van Henrik Zetterberg (via de schaats van goalie Nittymaki) en Niklas Kronwall. Twee keer zat er een Fin in de strafbank. De achterstand was even wennen voor de Finnen, die dat het hele olympische toernooi pas een keer (tegen de Tsjechen en dan nog maar vijf minuten) hadden meegemaakt. Ville Peltonen bracht de hoop terug bij de Finse supporters, maar al na tien seconden in de derde periode zette Nicklas Lidstrom de toon door de puck steenhard onder de lat te jagen. De Zweedse multimiljonair (hij speelt al veertien jaar voor de Detroit Red Wings waar de verdediger de laatste seizoenen tien miljoen dollar per jaar pakt) trad met zijn gouden medaille toe tot een select gezel schap van zeventien ijshockeyers die in hun carrière een olympische titel, een wereldtitel en de Stanley Cup hebben gewonnen. Vlak voor tijd leek daar nog een streep door te gaan, maar toen redde Henrik Lundqvist het goud door in een splijtende spagaat van de ene hoek naar de ande re te glijden om het schot van Peltonen onschadelijk te maken. De goalie was daarna de gevierde held. Tot groot verdriet van de Finnen. GPD De Zweedse goalie Henrik Lundqvist gooit uit vreugde zijn handschoen in de lucht, nadat hij zijn ploeg in veili ge haven heeft geloodst in de olympische finale tegen Finland. foto Brian Snyder/RTR TURIJN - Björn Dahlie blijft de succesvolste olympische wintersporter aller tijden. De Noorse skiloper voert de ranglijst onbedreigd aan met acht gouden en vier zilveren medailles. De grootste sprong na Turijn komt op naam van Claudia Pechstein. De Duitse schaatsster schoof op van cle veertiende naar de vijfde positie. Van de deelne mers aan de nu afgesloten Winterspelen is biatleet Ole Ei- nar Björndalen op de vierde plek van het klassement te rug te vinden. De topvijf: 1. Björn Dahlie (Noo) skilopen 8-4-0 2. Ljoebov Jegoro- va (Rus) skilopen 6-3-0 3. Lidia Skoblikova (Sov) schaatsen 6-0-0 4. Ole Einar Björndalen (Noo) biatlon 5-3-1 5. Claudia Pechstein (Dui) schaatsen 5-2-2. ANP/SID de Oostenrijkse biatleten en cross-countryskiërs. De aanlei ding voor de inval was de aanwe zigheid van de geschorste trai ner Walter Mayer. Hij was vier jaar geleden langdurig gestraft voor het bezit van apparatuur voor bloeddoping tijdens de vori ge Winterspelen. door Gijs van Oosten TURIJN - Niet de stofdeeltjes in de ijshal of de smog boven Tu rijn, maar een dopingrazzia en een slecht gereguleerde kaart verkoop waren de thema's van de 20e Winterspelen. Hilarisch was het droge dagelijk se communiqué van Cesare Va- ciago, directeur van het organi satiecomité Toroc, over de kaart verkoop. Hij vertelde elke dag met het optimisme van de Irake se minister van informatie Al-Sahaf dat de kaartverkoop niet meer te stoppen was. Hij be gon met een aantal rond de 700.000 en klom naar een totaal van 900.000 aan het einde van de Olympische Spelen. Toroc deed voorkomen dat de kaartverkoop een groot succes was, zozeer dat men halverwege sprak van 'een explosie van pas sie'. De werkelijkheid liet een ander beeld zien. Er waren dagen dat er volle tribunes te zien waren, maar al te vaak konden de televi siecamera's de lege stoeltjes niet uit beeld houden. De statistieken van Toroc ver melden dat negentig procent van de kaarten zijn verkocht (of weggegeven), maar het aantal toeschouwers was beduidend la ger. Pakketten met kaarten zijn aan de nationale olympische co mités, internationale bonden en olympische sponsors verkocht. Het zijn die kaarten die veelvul dig ongebruikt bleven. De Olympische Spelen zijn in commercieel opzicht te ver door geschoten als de kaarten niet meer hun weg vinden naar de toeschouwers. Het IOC-lid prins Willem-Alexander merkte te recht op dat het beeld van lege tribunevakken slecht is voor de uitstraling van de Olympische Spelen is. Hij stelde een statie geldregeling voor om onverkoch te kaarten opnieuw te kunnen distribueren. Opschudding Het IOC voerde voor en tijdens de Olympische Spelen 1200 do- pingtesten uit. De Russische at lete Pyleva moest na een positie ve test haar medaille en accredi tatie inleveren, maar veel meer opschudding veroorzaakte de in val van de Italiaanse politie bij Negatief Het IOC ging in overleg met de politie snel tot actie over, maar van een succes in de strijd tegen doping is vooralsnog geen spra ke. Twaalf urinetesten zijn nega tief, het onderzoek richt zich nu op de bij de inval aangetroffen medicamenten en apparatuur. Het dopingschandaal werpt een schaduw op het succes van de Oostenrijkse delegatie. De ploeg won negen gouden medailles, dat is drie keer zoveel als vier jaar geleden. De Olympische Spelen zijn wat de veiligheidsmaatregelen be treft genormaliseerd. Na de ge streste situatie in Salt Lake City in 2002 en de bangmakerij in Athene in 2004 waren de Olym pische Spelen in Turijn voor de atleten en toeschouwers een ver ademing. GPD TURIJN - IOC-vice-voorzitter Thomas Bach en de IOC-leden Denis Oswald en polsstoklegen de Sergei Boebka vormen de tuchtcommissie die namens het internationaal olympisch comi té het dopingschandaal rond de Oostenrijkse biatleten en skilo pers gaat onderzoeken. De commissie zal onderzoeken of de Oostenrijkse sporters de antidopingregels tijdens de Olympische Winterspelen heb ben overtreden. De Italiaanse politie deed tijdens de Spelen een inval in het Oostenrijkse kwartier. Tien biatleten en skilo pers moesten daarbij een doping- test afleggen, die waren alle maal negatief. „De commissie komt komende week bij elkaar om direct aan de slag te gaan", lichtte een woordvoerder van het IOC toe. ANP/RTR Na vijftig kilometer langlaufen had Italië er een nieuwe gouden held bij: Giorgio di Centa. foto Mirko Guarriello/EPA De dramatische val van de Italiaanse slalomhoop Giorgio Rocca. foto Claudio Onorati/EPA foor Roel Wiche SESTRIERE/PRAGELATO - [erst de ontreddering, dan de Sül stase. De Alpen rond Turijn da terden onder een climax waarin 'e* Je Italianen het motto van de Winterspelen (Passion lives he te) ten volle beleefden. Zaterdag jompelde de ene Giorgio (Roc- a) het land in rouw, zondag gaf Je andere Giorgio (Di Centa) de >Vl tifosi hun trots terug. Waar de topfavoriet struikelde over zijn eigen ski's, overtrof de outsider richzelf op gouden latten. Hooier dan in het olympische ilotweekeinde kon de Italiaanse nel niet worden blootgelegd. Za- !wit lerdag hepen de Italianen mas- vloekend de cafetaria's en trattoria's uit toen Rocca in 9 iestrière na 34 seconden zich zelf vloerde en secondenlang met het hoofd begraven in de sneeuw lag. Gisteren hingen uit zinnige tifosi met de vlaggen in de hekken toen Di Centa tijdens het meest uitputtende nummer van de cross-country, de 50 kilo meter, de olympische titel greep. Het was na de overwin ning met Italië in de estafette zijn tweede gouden medaille. De nieuwe volksheld was in de eufo rie zo genereus om zijn ongeluk kige naamgenoot een hart onder de riem te steken. „Sport is zo als de rest van het leven. Alles of niets. Rocca stond onder enor me druk en trof het noodlot. Ik had na zoveel tweede, derdé, vierde en vijfde plaatsen einde lijk geluk." Di Centa had geen mooier decor voor zijn moment van glorie kunnen uitkiezen. De piste aan turi in 2006 de voet van het machtige berg- massief in Pragelato blaakte in de zon en de tribunes waren vol gepakt, wat deze Spelen niet vanzelfsprekend was. De 33-jari- ge Italiaan, broer van tweevou dig olympisch kampioene Ma- nuela, bleef lang in het spoor van de favorieten en vloerde in een spectaculaire finale ieder een in de sprint. Het verschil met de nummer twee, de Rus Eu- geni Dementiev, was nog nooit in de olympische geschiedenis zo klein: 0,8 seconden. Nachtmerrie Giorgio Rocca droomde van een soortgelijk scenario, maar ein digde zijn olympiade met een nachtmerrie. Wekenlang had de 30-jarige slalomspecialist moe ten lezen en horen dat hij Italië het eerste goud van het alpine skiën zou schenken. Rocca zou de gedoodverfde opvolger zijn van legende Alberto Tomba en hij zou bewijzen dat ook buiten Oostenrijk mannen razendsnel van een witte reus kunnen dan sen. Maar de hoop van de natie faalde op het moment dat hij zichzelf een onbezorgde toe komst had kunnen bezorgen. Uitgerekend drie Oostenrijkers klommen 's avonds op het po dium. Benjamin Raich won na de reuzenslalom zijn tweede gou den medaille, voor Reinfried Herbst en Rainer Schoenfelder. De Italiaanse kranten kwamen gisteren inktpotten tekort om het drama Rocca te beschrijven. Rocca, miseria! (Rocca, ellen de!) schreeuwde de gezagheb bende La Gazetta dello Sport in chocoladeletters. De commentatoren vroegen zich vooral af hoe het toch kon dat de man die dit seizoen vijf sla loms op rij won zo kon uitglij den. En de virtuoos uit het Al pendorpje Livigno, die zaterdag met spandoeken als 'Rocca Roll' werd begroet, zal ook voor een raadsel staan. Na zijn tragi sche val hield hij zich groot met teksten als 'teveel snelheid' en 'mijn eigen fout', maar zijn af tocht moet als een mokerslag zijn aangekomen. Rocca werd dit seizoen immers met de men tale hulp van een Turijnse pro fessor omgevormd van eeuwige twijfelaar tót zelfverzekerd win naar. Maar in het mistige Sestrière bleek eens te meer dat de wetten van de sport nooit te regisseren zijn. Poortje Ook Bode Miller, de flop van de Amerikanen, en zijn landgenoot Ted Ligety, winnaar van het goud op de combinatie, misten een pooi-tje. De Fin Kalle Palan der, die lang zicht op het po dium had, faalde tot zijn verbijs tering in de tweede run. Waar door Raich zijn tweede goud in de schoot geworpen kreeg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17