PZC Top is goed, subtop minder Hughes geeft spaargeld weg Chukwugbo moet weg bij SSV'65 Van Lieren raakt nationale titel kwijt aan Van Grunsven Krabbendijke op visite bij grootmacht PSV slaat gat van zeven punten Andriessen haakt af bij SSV'65 Gilbert laveert tussen twisten Boulahrouz meldt zich af Canada wordt de nieuwe grootmacht in het schaatsen Turijn draagt vaandel over aan Vancouver Q99 Krook smoort schaatsrelletje in de kiem Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl t-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 27 februari 2006 K0Z. BOYS GASTEN! GOES - PSV heeft een voortreffelijk weekeinde achter de rug en kan de eerste voorbereidingen voor de festiviteiten gaan treffen. Prolongatie van de titel lijkt een kwestie van tijd. De Eindhovense ploeg hielp concurrent AZ defi nitief van de kampioensaspiraties af door in Alkmaar met 1-2 te winnen. Feyenoord haakte zelf af door gelijk te spe len (1-1) in Groningen. De achterstand van Feyenoord op de koploper groeide tot zeven punten. AZ staat op elf. Ajax worstelde zich de voorbije weken gestaag omhoog. Gisteren begroette Blind de vierde competitiezege op rij. Heracles was in Almelo het onwillige slachtoffer: 1-3. De Amsterdammers overtuigden niet. Timisela en Babel maakten in de slotfase het verschil, pagina 19 eredivisievoetbal GOES - Aad Andriessen wordt geen trainer van de Goese voetbalclub SSV'65. De inwoner van Bruinisse koos er af gelopen week voor het contract te verlengen bij zijn huidi ge vereniging Achilles Veen, net als SSV een zaterdag-eer steklasser. Piet de Rijke is nu de voornaamste kandidaat om de naar Hoek vertrekkende Cees Houtepen op te vol gen. De inwoner van Sint Annaland had de laatste jaren geen club onder zijn hoede, maar trainde voorheen onder meer Halsteren, Barenclrecht en de jeugd van RBC. „Ik hoop dat we er deze week uitkomen met Piet de Rijke", zegt SSV-voorzitter Peter Valk. LOKEREN - Tussen de immer opgeklopte strijd tussen de twee belangrijkste Belgische wielerploegen Quick-Step en Davitamon fietste zaterdag in de Omloop Het Volk Phi lippe Gilbert naar de grootste zege in zijn loopbaan. Hele maal verrassend was die overwinning niet. Gilbert geldt al enige tijd als een Belgisch toptalent dat op veel terrei nen uit de voeten kan. Een vlakke finale rijden kan de ren ner van La Francaise des Jeux ook, zo bleek in Lokeren. pagina 24 Boonen baalt van klever Van Bon ZEIST - Khalid Boulahrouz doet woensdag niet mee met het Nederlands voetbalelftal in de oefenwedstrijd tegen Ecuador. De verdediger van Hamburger SV heeft een bles sure opgelopen aan de linkervoet. Plij meldde zich gister avond af. Bondscoach Marco, van Basten heeft besloten geen vervanger op te roepen. Boulahrouz verspeelde giste ren met zijn club de tweede plaats in de Duitse competi tie. HSV verloor in eigen huis met 0-2 van VfB Stuttgart. door Koen de Vries ROOSENDAAL - Laurens van Lieren is zijn nationale in- door-dressuurtitel kwijtgeraakt aan Anky van Grunsven. De rui ter van stal Hexagon uit Schore nam zaterdag in de Grand Prix-proef met zijn tienjarige ruin Ollright een minieme voor sprong op Van Grunsven, maar raakte die gisteren in de kiir op muziek kwijt. Van Grunsven werd kampioen, Van Lieren ein digde als tweede en Coby van Baaien als derde. Van Lieren had vooraf goede hoop zijn vorig jaar verrassend veroverde titel met succes te kunnen verdedigen. Tweevou dig olympisch kampioene Anky van Grunsven was weliswaar een van zijn tegenstanders, maar zij reed niet op haar top- paard Salinero. Ze kwam uit met haar tweede paard, Krack C.. Ook met deze viervoeter toon de ze aan dat ze op haar best is als het spannend wordt. Ze reed in manege Den Goubergh in Roosendaal gisteravond een per fecte kür, waarna Laurens van Lieren een paar steekjes het val len. Daar stond tegenover dat de ruiter uit Schore moeilijker elementen in zijn kür verwerk te. Hij kreeg daarvoor niet hele maal de waardering voor waar op hij hoopte. Jurylid Eddy de Wolff, van Wes terode beloonde het technisch gedeelte met slechts 67 procent, terwijl zijn college Cees Vellin- ga 74 procent gaf. Die lage score deed Van Lieren uiteindelijk net de das om. Hij kwam in de einds- core een half procentje tekort voor de eindzege, pagina 21 titel aan Anky verliezen geen schande door Bauke Boersma GOES - Chinedu Chukwugbo maakt geen deel meer uit van de selectie van zaterdag-eersteklas ser SSV'65. Daartoe is besloten na overleg tussen de club en Theo Tazelaar, belangenbeharti ger van de Antwerpse spits. Aan het afscheid van Chukwug bo ligt geen technische of tacti sche reden ten grondslag. „Chi nedu heeft zich niet gehouden aan de regels met betrekking tot de vervoersregeling m zijn over eenkomst met SSV'65", legt Theo Tazelaar uit. „Hij kreeg daarvoor eerder al eens een waarschuwing, maar dat hielp niet. Nu was de maat vol." Kort gezegd komt het er op neer dat Chinedu Chukwugbo, die dit seizoen veelal op de bank zat bij de Goese kampioenskandi daat in de eerste klasse, te veel kosten maakte aan de auto die hem door SSV ter beschikking was gesteld én dat hij buitenspo rig veel verkeersovertredingen maakte. Theo Tazelaar: „Daar bij moet je dan niet vergeten dat de auto niet op naam staat van Chukwugbo, maar op die van de club. Daar komt Justitie dan ook terecht in voorkomende ge vallen. Daarom wilde SSV van die situatie af." SSV'65-trainer Cees Houtepen wil niet al te veel kwijt over de kwestie-Chukwugbo. „Het is in ieder geval niet gebeurd omdat ik het wil, ik ben er als trainer niet gelukkig mee dat ik een spe ler kwijt ben. Maar het valt niet meer terug te draaien." Theo Tazelaar blijft in elk geval de belangen van Chinedu Chuk wugbo behartigen. „Er waren in de winterstop contacten met Bel gische clubs, maar daar zijn we niet op in gegaan omdat er een overeenkomst met SSV was. Nu ligt dat natuurlijk anders. Maar we hebben afgesproken dat Chi nedu deze zaak eerst een paar weken laat bezinken en dat we daarna gaan bekijken bij welke club hij de rest van dit seizoen kan meetrainen. Om daar vanaf volgend seizoen dan mogelijk ook te gaan voetballen." door Gijs van Oosten en Danny van den Broek TURIJN - De Canadese schaatsster Clara Hughes had vorige week de zilveren me daille die ze met de Canadese ploeg in de achtervolging had gewonnen, meegegeven aan Rebecca, een bevriend Italiaanse meis je van negen jaar oud. Rebecca liet de me daille aan haar klasgenootjes zien en be loofde voor de 5000 meter een spandoek te maken met de tekst: 'Forza Clara!'. Hup Clara! Het is kenmerkend voor Hughes' - winna res van de 5000 meter - bewuste en positie ve levenshouding. Vaak vroeg ze zich af wat de betekenis van sport is. Hughes kreeg zaterdag het antwoord toen ze al leen op haar kamer naar een documentai re over de hulporganisatie Right To Play op televisie keek. De 33-jarige Canadese schaatsster zag kinderen uit Oeganda met een glimlach op het gezicht. De betekenis van sport werd haar ineens duidelijk. Hughes bewondert, mensen zoals Johann Oiav Koss, de grondlegger van Right To Play, en schaatser Joey Cheek die zijn prij zengeld van 40.000 dollar aan de organisa tie doneerde. „Het zou fijn zijn geweest als ik ook een bonus zou krijgen", zei Hughes na de winst op de 5000 meter tij dens de Olympische Spelen in Turijn. Een bonus om weg-te geven, maar het olympisch comité van Canada heeft geen premieregeling voor de medaillewinnaars. Hughes besloot uit eigen middelen een do natie te geven. „Ik heb nog 10.000 dollar (Canadese dollars, 6000 euro) op mijn bankrekening. Het is fijn om geld te heb ben, maar het is niet alles. Ik daag alle Ca nadezen uit om ook geld te geven. Vijf, twintig of vijftig dollar, het maakt niet sprong voorwaarts gemaakt." Kritische opmerkingen had Ed dy Verheijen, chef de mission, ook. „Gezien de investeringen die we hebben gedaan hadden wé een beetje gerekend op brons bij', het bobben voor vrouwen. Dat is een tegenvaller gewor den. De mannen-bob was ook niet goed. Ook hadden we bij het snowboarden van Nicolien Sauerbreij op wat meer ge hoopt. Cheryl Maas (halfpipe) heeft het daarentegen wel goed gedaan," De doelstelling is weliswaar ge haald, maar dat is geen reden om tevreden achterover te leu nen. De ontwikkelingen in met name het schaatsen - hèt Neder landse onderdeel - staan dit niet toe. Steeds meer sterke atleten uit het buitenland wagen zich aan het schaatsen op de lange- baan, want daar vallen medail les te halen. Enrico Fabris richtte zich hele maal op de Olympische Spelen. turïjn 2006 Meer over de WINTERSPELEN op de PZC-site: www.pzc.nl in zijn eigen land. Chad Hedrick was op skeelers al vijftig keer wereldkampioen geworden maar nooit olympisch kam pioen. Mét die ambitie maakte hij drie jaar geleden de over stap, net als Derek Parra en Joey Cheek veel eerder al had den gedaan. Het verhaal is be kend: Parra werd in 2002 kam pioen, Hedrick en Cheek in 2006. De instroom van schaat sers uit andere takken van sport is een onmiskenbare trend van de laatste jaren waarvan de be vestiging in Turijn werd gele verd. Ook bij de vrouwen is die ontwikkeling' gaande: Cindy Klassen komt uit het ijshockey, Clara Hughes is eerst tien jaar als wielrenster actief geweest. Shani Davis combineert de lan- gebaan met shorttrack. Nederland heeft zich met de gou den medailles van Ireen Wüst, Marianne Timmer en Bob de Jong niettemin als traditioneel schaatsland staande weten te houden. Noorwegen is verder weggezakt ondanks de bluf van de Amerikaanse bondscoach Peter Mueller. Voor het eerst sinds 1988 hebben de Noren geen medaille gewonnen op de Olympische Winterspelen. De les van Turijn voor het Ne derlandse schaatsen is dat er op weg naar Vancouver 2010 de in ternationale trend goed in de ga ten moet worden gehouden, Skeeleren is in de zomer een goe de training voor het wintersei zoen en daarnaast moet nog meer worden gespecialiseerd. Bob de Jong en Marianne Tim mer zijn daarvan het bewijs. Zij hebben hun programma afge stemd' op de afstand waarop zij het sterkst zijn, Medaillespiegel Het is de -vraag wat de effecten zijn van de schaatssuccessen in Italië en de Verenigde Staten, dat op de medaillespiegel van het schaatsen bovenaan eindig de net voor Nederland. Zeker is dat in elk geval met Canada de komende jaren rekening moet worden gehouden. De acht me dailles van Turijn worden over vier jaar op eigen grond in Van couver ongetwijfeld overtroffen. Canada wordt de nieuwe groot macht in het schaatsen. GPD/ANP Bob de Jong, goud (10.000 me iter). Sven Kramer, zilver (5000 me ter) en brons (ploegenachtervol- ging)- Nederlandse achtervolgings- ploeg (Carl Verheijen, Erben Wennemars, Sven Kramer, Rin- 'je Ritsma en Mark Tuitert), hrons. TURIJN - De burgemeester van het Canadese Vancouver, Sam Sullivan (links), ont vangt de olympische vlag uit handen van IOC-president Jacques Rogge en Sergio Chiamparino, burgemeester van Turijn. In de stad van Sullivan worden in 2010 de volgende Winterspelen gehouden. Jacques Rogge verklaarde gisteravond de twintig ste Winterspelen voor gesloten. Het slotfestijn, kort voor aanvang op het middenterr- rein nog even opgeschrikt door een vrouwelijke streaker, stond in het teken van car naval, gevierd van Venetië tot Rio. De toeschouwers hadden allen een masker gekre gen, clowns en acrobaten stonden in de arena. foto Mike Blake/RTR TURIJN - KNSB-topsportcoör- dinator Ab Krook heeft zater dagavond Gerard Kemkers en Ingrid Paul tot de orde geroe pen. Hij voelde zich daartoe ge noodzaakt om een meningsver schil tussen beide coaches uit te praten. De onenigheid draaide om het startbewijs van Gretha Smit. De schaatsster van Team Telfort kon op de slotafstand niet deel nemen, omdat Moniek Kleins man op de 3000 meter niet in de topzestien eindigde en Neder land daardoor een ticket ver loor. Coach Paul deed vervol gens haar uiterste best om Smit - eerste reserve - toch op de startlijst te krijgen. Toen de Telfort-coach aan der den liet doorschemeren dat ook het terugtrekken van Renate Groenewold, die op de 1500 me ter niet goed presteerde, een op tie was, barstte de bom. „Als In grid praat over een Nederlands belang, dan verwacht ik dat ze o,ok achter Renate staat", zei Kemkers. „Ingrid moet godver- dorie Renate in haar voorberei ding steunen. Hiér word ik echt ■boos om." Kropk wilde de ruzie niet verder laten escaleren en riep beide trainers zaterdaga vond bij elkaar. Tijdens dat on deronsje liet Paul weten haar reactie te betreuren. „Het spijt me, dat ik op zo'n emotionele wijze gereageerd heb", sprak de trainster van Gretha Smit. „Ik heb het nooit zo bedoeld." ANP uit. Alle kleine beetjes helpen." Clara Hughes leeft intens. Ze werd in 1972 gebo ren in Winnipeg als kind van een schrijver en lerares. Ze werd in 1988 geïnspireerd door de Winterspelen in Calgary om te gaan schaatsen. Maar na vier jaar stapte Hughes over naar het wielrennen en won op de Zomerspelen van 1996 twee keer brons. Hughes combineerde daarna wielrennen met schaatsen. Op de Winterspelen van Salt Lake City in 2002 won ze een bronzen medaille op de 5000 meter. Ze is een van vier atleten die zowel op de Zomer- als de Winterspelen een medaille heeft gewon nen. De laatste vier jaar richtte Hughes zich volledig op het schaatsen met als doel een gouden medaille in Turijn. In een recht streeks duel in de laatste rit tegen drievou dig olympisch kampioene Claudia Pech- stein uit Duitsland leverde ze een heroïsch gevecht. Hughes (6.59,07) won goud, Pech- stein (7.00,08) zilver, Klassen (7.00,57) brons. „Ik vocht voor mijn leven", zei Hughes, „en toen ik over de finish was, dacht ik dat ik doodging." De 5000 m^ter draaide voor het Neder landse duo Renate Groenwold en, Karien Kleibeuker uit op een deceptie. Groene wold eindigde als negende (7.11,32), Klei beuker als tiende (7.12,18). Het tweetal zocht tevergeefs naar verklaringen voor hun geploeter in de grauwe middenmoot. Debutante Kleibeuker kwam niet veel ver der dan de constatering dat een olympi sche wedstrijd toch iets heel anders is en Groenewold repte over de man die geen en kele schaatser wil tegenkomen onderweg. Die met de overbekende hamer. „Hij had een hele grote bij zich", treurde de Gro ningse. GPD Clara Hughes kwam totaal uitgeput over de streep na vijf kilometer schaatsen. Het lever de de Canadese wel de gouden medaille op. foto Catrinus van der Veen/GPD van onze sportredactie [reen Wüst, goud (3000 meter) en brons (1500 meter). TURIJN - Het doel van de Ne derlandse olympische ploeg in Turijn was de acht medailles van Salt Lake City, plus één. Oranje kwam precies op negen uit. Mede door de gouden me dailles van de schaatsers Ireen Wüst, Marianne Timmer en Bob de Jong leidde dat ook nog eens tot de tiende plaats in het me dailleklassement, hèt doel van sportkoepel NOCNSF. Marianne Timmer, goud (1000 meter). Er zijn echter wel kanttekenin gen bij de cijfers te plaatsen. Marcel Sturkenboom, sportdi recteur NOCNSF: „Onze eis voor afvaardiging van een spor ter is een reële kans op een plaats bij de topacht. In de klas seringen vier tot enmet acht hebben we het iets minder ge daan dan vier jaar geleden. Met name Canada, in voorbereiding op Vancouver 2010, en Korea hebben daar wel een enorme Carl Verheijén, twee keer brons (10.000 meter en ploegenachter- volging). Wennemars, twee keer (1000 meter en ploegen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15