Zieke Mladic overweegt overgave Amnesty klaagt in Brussel over Britse schending mensenrechten Australië lokt Leven in vluchtelingenkamp is zwaar Fransman bekent gruwelmoord Parijs Twee arrestaties na britse miljoenenroof Ex-commissaris Cresson moet pensioen inleveren Grote actie tegen kinderporno Successierechten ook over de grens Onderscheiding voor Leighton Hongaren gered uit Italiaanse grot Dichter Domin (96) overleden IN-o'ver eenkomst regelt i echten van alle zeelieden finister Bot trekt uitspraak over onderhandelingen in olitie VS pakt «linderlokkers hidste dief kan t et niet laten artoonrel MUZAFFARABAD - Kashmierse overlevenden van de aardbeving in Pakistan halen water in een vluchtelingenkamp nabij de stad Muzaffarabad in het door Pakistan gecontroleerde deel van Kashmir. Winterse omstandigheden maken het leven in het kamp zwaar. Nog steeds leven meer dan twee miljoen mensen in tenten en zelfge bouwde, primitieve onderkomens nadat de aardbeving vorig jaar hun huizen verwoestte. foto Thierry Roge/RTR SYDNEY - 'Zeeland, de provincie met de mees te zon': een vriendelijke slogan die toeristen trekt. Maar in Australië doen ze dat toch an ders. De stichting Tourism Australia lanceerde gisteren een nieuwe advertentiecampagne, die de wervende boodschap minder subtiel brengt. Minister van Toerisme Fran Bailey gaf de af trap voor de campagne die 133 miljoen (Ameri kaanse) dollar kost en is gericht op potentiële vakantiegangers in China, Japan, India, Ameri ka, Duitsland en Groot-Brittannië. foto RTR vrijdag 24 februari 2006 door Clemens Ingwersen ABIDJANS - Een van origine Ivoriaanse Fransman is volgens Franse en Ivoriaans politiemen sen gisteren doorgeslagen. Hij 'begint te bekennen' dat hij ver antwoordelijk is voor een van de gruwelijkste moorden in de Franse criminele geschiedenis. De 25-jarige Youssouf Fofana, die zichzelf het Brein van de Barbaren heeft genoemd, is in Ivoorkust aangehouden op ver denking van de moord op en marteling van een 23-jarige joodse Parijzenaar, Ilan Halimi. Fofana heeft echter stellig ont kend dat antisemitisme een rol speelde bij het plegen van de misdaden, aldus een zegsman van de politie van Ivoorkust. Naar verwachting wordt Fofana snel aan Frankrijk uitgeleverd. Halimi werd 13 februari sterven de aan zijn verwondingen aange troffen langs een spoorlijn in de Parijse voorstad Sainte-Gene- viève-Des-Bois. Hij werd 21 ja nuari meegelokt door een jonge vrouw, ontvoerd en wekenlang door een bende jonge misdadi gers gemarteld in de voorstad Bagneux. Fofana geldt als de bendeleider die mogelijk racistische motie ven had voor de gruwelijke mar telingen van het slachtoffer. Dat heeft in Frankrijk tot grote com motie geleid. De bende van Fofan heeft meer dere keren mensen ontvoerd of gepoogd te ontvoeren om geld af te persen. Een van de jonge wou wen die als lokaas dienden, meldde zich afgelopen week vrij willig bij de politie. Daarmee kon die de bende verrassend een voudig oprollen. Vooralsnog zijn dertien mensen in de leef tijd van 17 tot 32 jaar in ver- band met deze zaak aangehou- den. Een politiewoordvoerder zei eer der dat de wat etnische achter grond betreft zeer gemengd sa- mengestelde 'Bende van Barba ren' zich bij het kiezen van hun slachtoffers niet speciaal lieten leiden door de joodse achter grond van die slachtoffers. Maar de aanklagers en ook de Franse autoriteiten zoals minis ter van Binnenlandse Zaken Sar- kozy, gaan er vooralsnog van uit dat antisemitisme een factor is geweest in de dramatische ont wikkeling van de om geld begon nen ontvoering. ANP/AFP nieuwe Europese Commissie had aangifte gedaan bij de Bel gische justitie, maar die besloot de zaak te seponeren omdat er niet veel geld mee gemoeid was. Volgens Geelhoed doet dat niets af aan de ernst van de zaak. De geloofwaardigheid van de Com missie werd aangetast en dat telt, vindt hij. „De feiten zijn symptomatisch voor een grond houding die erop wijst dat me vrouw Cresson bereid was haar functie te gebruiken om persoon lijke vrienden te bevoordelen op kosten van de gemeenschap". Eigenlijk zou Cresson haar hele pensioen moeten inleveren, maar Geelhoed ziet verzachten de omstandigheden. Zo heeft haar reputatie al flinke schade opgeiopen en heerste er destijds een andere administratieve cul tuur bij de Commissie dan nu. Daarom eist hij dat Cresson de helft inlevert van haar EU-pen- sioen van ruim 3000 euro bruto per maand .ANP door Cor de Horde LUXEMBURG - Oud-Eurocom missaris Edith Cresson, die aan de basis lag van de val van de Europese Commissie in 1999, heeft zich in haar functie schul dig gemaakt aan vriendjespoli tiek en moet daarom voor straf de helft van haar pensioen inle veren. Dat heeft de hoogste adviseur van het Europees Hof in Luxem burg, advocaat-generaal Geel hoed, gisteren geconcludeerd. Het Hof neemt meestal (maar niet altijd) het advies van de ad vocaat-generaal over. Het arrest kan nog enkele maanden op zich laten wachten. Cresson, EU-commissaris van Wetenschap in de periode van 1995 tot en met 1999 en oud-pre mier van Frankrijk, schoof twee vrienden uit haar woonplaats en kele opdrachten en een baantje toe, buiten de regels om. De DEN HAAG - Bij een internationale actie tegen kinder porno hebben opsporingsdiensten in zeventien landen in Europa en Zuid-Amerika invallen gedaan. Het kinderpor nonetwerk had ook vertakkingen naar Nederland. Ook hier zijn invallen gedaan en heeft de politie verdachten ge arresteerd. Dat meldt het Europees Openbaar Ministerie Eurojust, gevestigd in Den Haag. Volgens een woordvoer der zijn voorafgaand aan de operatie zeker honderd ver dachten in kaart gebracht. GPD BRUSSEL - Een Nederlandse emigrant die binnen tien jaar na zijn vertrek uit Nederland in een ander EU-land overlijdt, wordt geacht ten tijde van zijn overlijden in Ne derland te hebben gewoond. Wanneer hij in het buiten land een schenking doet, geldt dezelfde regel. Volgens het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft de Neder landse fiscus het recht om successierechten op zijn nala tenschap of schenkingsrechten te innen. Die uitspraak van het Hof is van belang voor alle Neder landers die naar het buitenland zijn geëmigreerd, terwijl hun kinderen en overige erfgenamen achterbleven. GPD DEN HAAG - De scheidend directeur van het Van Gogh Museum, John Leighton, krijgt dinsdag 28 februari uit handen van de Franse ambassadeur de versierselen van Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres (de Orde van de Kunsten en Letteren). Met deze onderscheiding wil de Franse overheid de waar devolle bijdrage benadrukken die Leighton volgens haar heeft gegeven aan de ontwikkeling van kunst en cultuur in internationaal verband. Leighton is specialist op het gebied van negentiende eeuw- se Franse kunst. GPD UDINE - Na dagenlang te hebben vastgezeten in een grot in de Italiaanse Alpen, zijn vier Hongaren door Italiaanse hulpverleners uit hun benarde positie gered. Het Italiaan se persbureau Ansa berichtte gisteren dat de vier onge deerd zijn. De vier maakten deel uit van een groep speleologen. Ze doorzochten een grot in een berg, niet ver van de noord oostelijke stad Udine. Het team werd afgelopen weekein de overvallen door een lawine. Drie besloten de grot toch te verlaten. Twee, van hen, een man en een vrouw, over leefden dat niet. De anderen bleven zitten en wachtten op hulp. ANP HEIDELBERG - De vooraanstaande Duitse schrijver/dichter Hilde Domin is woensdag op 96-jarige leeftijd overleden. Dat maakte haar uitgever gisteren be kend. Domin gold als een van belangrijkste Duitse dich ters van de vorige eeuw. Domin werd geprezen om haar gevoelige stijl en helder taalgebruik. Domin was ook actief als fotografe en ver taalster. Ze overleed in het ziekenhuis van Heidelberg, waar ze met een beenbreuk was opgenomen. ANP/DPA jor Bob Kroon ENÈVE - De 1,2 miljoen zeelie- !|i in de wereld krijgen voor 11 eerst een wereldwijd geldige toidsovereenkomst, waarin n rechten en werkomstandig- ^en zijn vastgelegd. 'eer dan driehonderd vertegen woordigers van regeringen, re- en bonden stemden giste- 3 unaniem voor de baanbre- 1 ide Maritieme Arbeidscon- atle- Dat gebeurde tijdens een ^lale bijeenkomst van de In- nationale Arbeidsorganisatie tie VN (ILO), die bijna vijf u :if aan de arbeidsconventie akte. f -O-directeur Juan Somavia «juichend over deze 'histori- oo doorbraak', omdat dit wetboek p zeevarenden voor alle lan den bindend wordt. De conven tie omvat een uitgebreide regel geving voor het werken en wel zijn op zee. Zeelieden verzorgen 90 procent van het wereldhan dels verkeer en zijn niet zelden negen maanden per jaar van huis. Het maritieme wetboek omvat bepalingen voor 'menswaardig loon', minimumleeftijd, het maximum aantal werkuren, de vrije tijd op zee en aan land, ge zondheidszorg, veiligheid, ac commodatie en verzorging aan boord. De conventie omvat ook strin gente maatregelen voor de in spectie en naleving van de nieu we regelgeving. Opvarenden kunnen in iedere haven in de deelnemende landen hun beklag doen bij de plaatselijke havenau toriteit over vermeende overtre dingen. GPD )orJessica Smeenk ONDEN - De Britse politie rit twee aanhoudingen ver- itil in verband met de miljoe- inroof op een gelddepot in lid-Engeland. arrestanten zijn volgens de ïste berichten een man van 29 een vrouw van 31. Zij zijn in doten op een politiebureau in at nadat zij in de omgeving a Londen waren aangehou- a Bijzonderheden over de ahouding ontbreken nog. Ook niet duidelijk of de twee daad- erkelijk hebben deelgenomen ade overval. aatsvervangend hoofdcommis- ns Adrian Leppard van de po- Je van Kent noemde de aan- 'Udingen een 'positieve ontwik- ding in het allereerste stadium ui het onderzoek'. De omvang van de buit die zwaarbewapen de criminelen woensdag bij de gewelddadige roofoverval heb ben meegenomen, is mogelijk nog veel groter dan de politie aanvankelijk dacht. Het gaat mogelijk om een bedrag tot 50 miljoen pond (ruim 73 miljoen euro), een stuk hoger dan de 25 a 40 miljoen pond waarvan de autoriteiten eerder uitgingen. Personeel van het beroofde de pot is bezig met een inventarisa tie van de schade. De Britse poli tie heeft honderd man vrijge maakt voor het onderzoek naai de waarschijnlijk grootste geld- roof in de Britse geschiedenis. Het beroofde bedrijf, Securitas, en zijn verzekeraars hebben gis teren een beloning van 3 mil joen euro uitgeloofd voor infor matie over de roof, die gepaard ging met gijzeling, ontvoering en bedreiging. ANP door Esther Gotink LONDEN - Groot-Brittannië schendt in zijn strijd tegen het terrorisme op grove wijze de mensenrechten. Dat stelt Amnes ty International in een gisteren gepubliceerd rapport. De mensenrechtenorganisatie verzoekt de Europese Commis sie op te treden tegen een lid staat 'waarvan is bewezen dat deze zich inlaat met wetten die mensontwaardig zijn'. Het rap port Verenigd Koninkrijk - Men senrechten: een gebroken belof te, geeft weer hoe de anti-ter reurwetgeving in Engeland zich heeft ontwikkeld sinds de aan slagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Uit talloze voorbeelden blijkt dat de regering-Blair op grote schaal de mensenrechten schendt in een poging zich te be schermen tegen internationale terroristen. Amnesty schrijft over Lotfi Raissi, een Algerijnse piloot die in 2002 voor vijf maanden in de gevangenis belandde, omdat hij de 11 september-kapers zou heb ben opgeleid. Al snel werd dui delijk dat Raissi niks met de aan slagen te maken had, maar tot op de dag van vandaag vecht hij voor excuses van de overheid en compensatie. De wijze waarop hij werd gear resteerd en zijn tijd in detentie heeft hij omschreven als 'een le vende nachtmerrie'. Sinds de in voering van de antiterreurwet zijn tientallen Britse immigran ten hardhandig aangepakt en soms langer dan drie jaar opge sloten. Zonder aanklacht, zon der toegang tot informatie die hun betrokkenheid bij terroris me zou aantonen en zonder zelf gekozen rechtshulp. De schrij nende omstandigheden waarin de verdachten werden opgeslo ten heeft hen en hun families 'psychisch verwond', schrijft Amnesty. Mentale foltering Tijdens bezoeken van de men senrechtenorganisatie aan de Britse Belmarshgevangenis heb ben gedetineerden geklaagd over 'mentale foltering', omdat ze niet wisten hoe lang ze wer den vastgehouden en waarom. Hoewel de meeste verdachten in middels zijn vrijgelaten, omdat detentie zonder proces onwettig wordt geacht door het hoogste Britse gerechtscollege, de Law Lords, zijn enkelen opnieuw ge arresteerd. Zij riskeren uitzet ting naar landen waar ze wij- wel zeker gemarteld worden. Dick Oosting, directeur van Am nesty International Europa, heeft EU-voorzitter Wolfgang Schüssel in een brief gevraagd om aandacht voor de situatie in Groot-Brittannië. „Amnesty In ternational vindt dat de EU niet langer kan zwijgen, na het lezen van zo'n uitgebreide opsom ming van voortdurende mensen rechtenschendingen door één van de lidstaten" schrijft Oos ting. Hij wil dat Brussel het huidige terughoudende beleid loslaat en zich zeer meer gaat bemoeien met de mensenrechtensituatie in individuele lidstaten. Er moet volgens Oosting een gezamenlij ke beleid komen dat de 'erosie van fundamentele rechten' te gengaat. GPD hwMarloes de Koning iELGRADO - Ratko Mladic is Jf ifii De 62-jarige Servische ge- ,e'1 (raai, die wordt gezocht door Cla'si Joegoslavië-tribunaal, wor- elt met zijn gezondheid en zou me- Wie-1 «uk»1 naar veer-j tóten; iarom met de mensen om hem ön overleggen over overgave. os ANGELES - De politie in tt Amerikaanse Laguna Beach folifornië) heeft dertien man- Bii gearresteerd die seks wil lebben met 12- en 13-jarige wisjes. aar'y tiege- n r arrestanten werden allen in 'n.^ I val gelokt door agenten die ch in chatboxen op internet itgaven als jonge meisjes en een afspraak maakten voor ontmoeting in een apparte- :ent in Laguna Beach, mannen die arriveerden bij F!) JBm Opsw ,y? woning, vaak met bloemen, 1;ocolade, videocamera's of ocolade, isspeeltjes, werden ontvan- ndoor agenten. olgens The Los Angeles Times as een van de opgepakten een ent van de snelwegpolitie. De annen zijn aangeldaagd we- ïi ns poging tot kindermisbruik, 1 raarop een maximumstraf aat van vier jaar. ANP justi EUVEN - De Belgische crimi- [1 Georges Pirard blijkt hard- te zijn. lis oudste veroordeelde in Bel- ging de 78-jarige deze week Nieuw op dievenpad. In Zo- ergem probeerde hij in een i;rk het offerblok te ledigen, frder deze maand was Pirard [voorgeleid aan justitie in Leu- voor soortgelijke feiten in emelo. Pirard kreeg in januari a celstraf maar hij loopt nog lij rond door plaatsgebrek in gevangenis. ANP/Belga BPENHAGEN - De Deense re- ring belegt een internationale 1 jj oferentie over del affaire rond Deense spotprenten. Kopen den wil een dialoog op gang ïngen tussen moslims en an- bsgelovigen. De bijeenkomst left plaats op 10 maart. ANP Dat heeft minister van Buiten landse Zaken Ben Bot eerder de ze week in Belgrado te horen ge kregen van de Servische rege ring, zo vertelde hij gistermid dag in een overleg in de Tweede Kamer. Aanvankelijk wekte Bot in dat overleg de indruk dat de rege ring in Belgrado met Mladic on derhandelt, maar nadat een Ser vische regeringswoordvoerder dat met klem had ontkend, ver klaarde de woordvoerder van Bot dat de opmerking van de mi nister op een misverstand be rustte. In de Servische hoofd stad wordt gezegd dat Mladic onder meer erg veel last heeft van een kogel in zijn nek die nooit is verwijderd en zware hoofdpijnen veroorzaakt. Hij zou daarvoor volgens bronnen in Belgrado al eens in Moskou behandeld zijn. Bot sprak maandag in Belgrado met premier Vojslav Kostunica, president Boris Tadic, minister van Buitenlandse Zaken Vuk Draskovic en vice-premier Mi- roljub Labus. Ze vertelden hem dat ze geen direct contact met de ex-generaal hebben en niet weten waar hij is, maar spraken wel de hoop uit dat hij zich op korte termijn overgeeft. Bot zei de indruk te hebben dat de Servische regering serieus werk maakt van de jacht op de oud legerleider. „De regering is geloofwaardig en doet z'n best, maar de Servische maatschap pij is complex. Legerkringen en burgers helpen hem." Dinsdagavond berichtten diver se Servische media dat Mladic zou zijn gearresteerd. In de loop van die avond en de daarop vol gende dag werden de berichten minder stellig. De meeste media nemen nu aan dat er wel onder handelingen tussen de regering en de oud-generaal gaande zijn, maar dat die nog niet zijn afge rond. Genocide Mladic wordt door het Joegosla vië-tribunaal gezocht, omdat hij is aangeklaagd voor genocide en misdaden tegen de menselijk heid. De generaal is al elf jaar voortvluchtig. Bot is niet voor het opschorten van de onderhandelingen met Servië over een associatie-ak koord met de Europese Unie zo lang Mladic niet is uitgeleverd. Maar hij wacht met een defini tief oordeel op een rapport van de Europese Commissie. „Op ba sis daarvan bepalen we geza menlijk of we richting een waar schuwing of een aanmoediging neigen." Europees commissaris voor de EU-uitbreiding, Olli Re- hn zal de Commissie maandag adviseren alle onderhandelin gen stop te zetten tot Mladic is uitgeleverd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5