PZC Aanpak Veerhaven kost kapitaal Hoofdplaat tegen wonen in kerk Contractors, proficiat! Onderzoek naar brandweerkazerne in Terneuzen Bouw van appartementen moet herinrichting in Terneuzen dekken Terneuzen zoekt oplossingen voor toegang dorpspark Noodkreet parochies heeft effect Bushalte Draaibrug wellicht terug JOP voor Vogelwaarde Jonge dievegges zeeuwse almanak Dokter Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Vogelwaarde werken niet Veiligheid bij Dow bereikt nieuw record. Bheinhold&Mahla Rekenkamer wil suggesties horen Verkeersremmers in tedactie: 0113-315649 «ww.pzc.nl :.mail:redactie@ pzc.nl jjutbus 314460 AA Goes iHvertentie-exploitatie: öord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^uws-Vlaanderen: 0114-372770; ütionaal: 020-4562500. (rijdag 24 februari 2006 9 jOOI sLl SLUISKIL - Burgemeester en sethouders van Terneuzen heb- de omwonenden van het Jorpspark in Sluiskil een aantal „aatregölen voorgesteld om de via de Baljuwlaan moge- jjkte maken. [jet toegangspad vanaf de Bal- editie Zeeuws-Vlaanderen ar Eugène Verstraeten juwlaan is al geruime tijd onder werp van gesprek. Deze ge plande toegang is enkele jaren geleden uit de plannen van de Stichting Buitenspeel Mogelijk heden Sluiskil verdwenen, na dat enkele omwonenden tegen openstelling bezwaar hadden ge maakt. Veel inwoners willen graag dat ze toch via de Baljuwlaan het park kunnen bereiken. Tot nu toe hielden de betrokken bewoners hun poot stijf. B en W heeft hun nu een definitief eind voorstel gedaan. De gemeente is bereid om de bestaande bestra ting te verwijderen en een nieuw toegangspad aan te leg gen. Daarnaast wordt een nieuw hekwerk geplaatst langs de er ven van de bezwaarmakers. Ook komen er dan twee lichtmasten en zorgt de gemeente voor nieu we aanplant in de vorm van bos schages met doorns. Tenslotte wordt er dan ook nog een ver- keershek geplaatst om te voorko men dat fietsers en bromfietsers deze toegang gebruiken. Verder kunnen de omwonenden als ze dat willen tuingrond aankopen. De betrokken bewoners hebben tot begin maart de tijd om te rea geren. Als ze het voorstel afwij zen is het 'einde verhaal', liet wethouder P. Hamelink eerder al weten. TERNEUZEN - De noodkreet van penningmeester C. Roe- landt van de Elisabethparochie in Midden-Zeeuws-Vlaan deren is niet tevergeefs geweest. Nu de eindcijfers bekend zijn blijkt dat er vorig jaar 20.000 euro meer aan parochie- bijdragen is binnen gekomen. Een stijging van zes pro cent. De parochie is financieel afhankelijk van vrijwillige bij dragen en giften van de parochianen. Maar de parochiebij- dragen zijn de afgelopen vijftien jaar niet gestegen, eer der nog gedaald. De kosten blijven niet gelijk, maar blij ven stijgen. De penningmeester waarschuwde dat er niet te ontkomen zou zijn aan 'drastische' maatregelen, als de parochiebij- dragen niet structureel stijgen. De komende tien jaar is er alleen al voor groot onderhoud van de verschillende ker ken negen tot tien miljoen euro nodig. De noodkreet blijkt nu te hebben geholpen. Er is 20.000 euro meer binnengekomen. Overigens niet bij alle geloofsgemeenschappen binnen de parochie. De stijging is vooral de danken aan de parochia nen in Philippine, Sas van Gent/Zandstraat, Westdorpe en Axel. DRAAIBRUG - Busmaatschappij Connexxion is bereid de omstreden bushalte langs de parallelweg van rijksweg N58 tussen Oostburg en Sluis weer terug te plaatsen naar het centrum van Draaibrug. Wel moet eerst worden vol daan aan een aantal veiligheidseisen. Wethouder L. Wille praat hierover vandaag met de poli tie. „Er lijken in ieder geval openingen te zijn", zegt hij. Inwoners van Draaibrug en chauffeurs van Connexxion zijn totaal niet te spreken over cle nieuwe bushalte. Bus sen denderen over smalle parallelwegen, buspassagiers stappen uit op een smal randje tussen parallelweg en fiets pad of in de modder en auto's en bussen kunnen elkaar nauwelijks passeren. VOGELWAARDE - De jongeren van Vogelwaarde krij gen een eigen ontmoetingsplaats (JOP) achter het dorps huis. De gemeente Hulst betaalt tweederde deel van de benodig de zeventig mille, de rest komt via subsidie voor Vitaal Platteland. De wat oudere jeugd kan na de zomer terecht op een ska- tebaan en een basketbalveldje. Voor de jongeren worden een aantal speeltoestellen geplaatst. Alle jeugdigen kun nen gebruik maken van een voetbalveldje, compleet met doelen en ballenvangers, en een tafeltennistafel. De leerlingen van basisschool de Schakel kunnen tijdens gymlessen ook gebruik maken van de JOP. door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen laat een onderzoek uitvoeren naar de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Terneuzen. Dat is nodig omdat de hoofdkazerne aan de Mr F. J. Haarmanweg te krap is en niet voldoet aan de eisen van de tijd. Ook wordt het op die plek steeds lastiger om te voldoen aan de wettelijke milieu-eisen. De gemeente zet in op het sa menvoegen van voorzieningen. Daarom wordt gedacht aan een gebouw waarin niet alleen de brandweer, maar ook de ambu lancedienst, het Rode Kruis en de gemeentelijke dienst Beheer en Onderhoud onderdak moeten vinden. Burgemeester J. Lo- nink, portefeuillehouder openba re orde en veiligheid, verwacht dat er door bundeling een gun stig financieel plaatje uitrolt. „Van groot belang is uiteraard dat het een plek wordt waar de uitrukmogelijkheden voor de brandweer het beste zijn en an dere hulpdiensten of instanties hun werk zo goed en efficiënt mogelijk kunnen doen. Daarbij houden wij rekening met toe komstige ontwikkelingen zoals de nieuwe kanaalkruising bij Sluiskil. Voor het gemak gaan wij ervan uit dat dit een tunnel wordt. Mede daardoor lijkt een locatie in de buurt van de N61 de beste optie. De Westerschel- descheldetunnel is hierdoor ook beter te bedienen", aldus Lo- nink. Bedrijventerrein Handelspoort aan de zuidrand van Terneuzen is in beeld als locatie. Ook wordt gedacht aan een andere plek in de omgeving van de Mr F.J. Haarmanweg omdat die mooi tussen de stad en de N61 ligt. Lonink verwacht dat het on derzoek in april klaar is. Dan is in beeld wat de mogelijkheden zijn. Er moeten echter nog veel wagen worden beantwoord. Lonink: „Die gaan vooral over de organisatorische consequen ties van verplaatsing. Daarbij kan worden gedacht aan de standplaats van onze beroeps- brandweermensen, de inpassing in het integrale handhavingsbe leid en de gevolgen voor andere brandweerposten in de gemeen te Terneuzen." Lange adem De bouw van een nieuwe voor ziening in Temeuzèn is ongetwij feld een kwestie van de langere adem, maar elders in de gemeen te zijn al ontwikkelingen in gang gezet of zaken afgerond. Zo heeft de brandweer in Zaam- slag sinds mei vorig jaar een an der onderkomen in de Bedrijven- straat. Daarnaast komt er tus sen Hoek en Philippine in Mau- ritsfort een nieuwe brandweer kazerne. Die is naar verwach ting in juni klaar. Daarna wordt de fusie tussen de korpsen van Hoek en Philippine van kracht. TERNEUZEN - Twee meisjes zijn gistel-middag om kwart voor drie aangehouden in de Noordstraat in Terneuzen. Een van de twee, een 15-jarige uit Terneuzen, is op heterdaad be trapt bij het stelen van een paal schoenen. De ander, een 16-ja- rig meisje uit Terneuzen, werd aangehouden voor diefstal in vereniging. De Terneuzense dokter maak te zich dezeweek erg druk over een parkeerprobleem voor zijn praktijk. „Man, ik zit hier geivoon weer van op winding te trillen", zei hij via de telefoon. Waarop de ver slaggever de huisarts met een zin om de oren sloeg, die hem meer dan bekend in de oren klonk. „Dokter, ik kom zo wel eens even bij u kijken. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 VOGELWAARDE - De zes verkeersremmers hebben de veiligheid tp Rapenburg, de doorgaande weg door Vogelwaarde, niet ver- 1, vinden veel aanwonenden. f/at hen betreft kunnen de heuvels met reflecterende palen weer rorden weggehaald, omdat hun straat nog steeds als racebaan ïordt gebruikt. De dorpsraad neemt de klachten serieus, maar wil vel de met de gemeente Hulst afgesproken evaluatietermijn van jen jaar in acht nemen. Na de zomervakantie wordt besproken of er indere of aanvullende verkeersmaatregelen kunnen worden geno- sien. De dorpsraad hoopt dat de gemeente wel eerder fietssuggestie- Uroken aanbrengt. Voor wielrijders is Rapenburg dan veiliger. Terneuzen wil met de aanpak van de Scheldedijk en omgeving de band van de stad met het water verstevigen. Daar zijn wel enkele miljoe nen mee gemoeid. foto Cahnile Schelstraete door Raymond de.Frel HOOFDPLAAT - Het plan om de hervormde kerk in Hoofd plaat om te bouwen tot apparte mentencomplex is niet in goede aarde gevallen bij veel inwoners en de plaatselijke dorpsraad. (Advertentie) Dow Benelux feliciteert al haar contractors met de geweldige prestaties van 2005. Nog nooit eerder is er zo efficiënt, schoon en bovenal veilig gewerkt door de medewerkers van alle bedrijven! Door samenwerking, inventiviteit, creativiteit en betrokkenheid wisten zij de veiligheid op ons bedrijfsterrein op een ongekend hoog peil te brengen. Bedankt! Veilig werken is een van de belangrijkste prioriteiten van Dow. Die veiligheid heeft met alleen betrekking op onze eigen medewerkers, maar geldt ook voor de bedrijven die voor ons werken. De Verenigde Dow Partners, waarin de grotere huisaannemërs zich hebben verenigd, werken nauw samen met onze afdeling Veiligheid, Gezondheid Milieu met als doel het aantal incidenten tot nul te reduceren. Met een ongevallen-index (het aantal ongevallen per 200.000 gewerkte uren) van 0,14 over 2005 is een nieuw record gevestigd. De Verenigde Dow Partners bestaan momenteel uit Amec Spie, Axima, Balliauw, Buchen, Cegelec, Delta Milieu, Eyke Hogendoorn, Gouda Vuurvast, GTI Zuid West, Houtepen, Kaefer - WKS, Mammoet, Rheinhold Mahla, Ridderikhoff, ROB, RTD, Troost, V&S Hanab, Van Kerckhoven, Watco en Xervon. Gezondheid Leefstijl Communicatie Transport Bouw Winnaar van de oow-Award Beste Contractor 2005'. Winnaar «an aeöow-Awarë -Beste ueiligtieids-, Geiondheitls- en Milieuprestatie 2005'; Mammoet B V. Living. Improved daily. www.dowbenelux.com Het tussen 1783 en 1785 gebouw de rijksmonument is door restau ratie-architect Pieter van Traa uit Zierikzee gekocht om er drie woningen in te bouwen. Daarbij wil hij de hoofdstructuur van het gebouw intact laten. Het pand werd tot vijf jaar geleden gebruikt voor kerkdiensten. Daarna deed het alleen nog dienst voor culturele activitei ten en een enkele begrafenis. De koop wordt pas officieel be krachtigd als de buitenzijde van de kerk is gerestaureerd. De ei genaar van het godshuis, de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, heeft immers nog zes ton Rijks- en provinciegeld in kas voor restauratie van het tentdak en de spitstoren. Van Traa hoopt in mei of juni al le benodigde bouw- en monu mentenvergunningen binnen te hebben, maar de dorpsraad wil daar een stokje voor steken. „Wij koesteren het enige monu ment in ons dorp, dus hebben we heel veel moeite met de om vorming tot appartementencom plex. Wij willen het. gebouw openbaar toegankelijk houden, het liefst voor culturele doelein den. Ik bedoel: een preekstoel in een woonruimte, daar heeft nie mand wat aan. Daarom ageren wij tegen dit plan", zegt dorps raadvoorzitter I. Jacobse. In een brief aan de gemeente Sluis vraagt de dorpsraad geen bouwvergunning te verlenen en bestemmingsplanwijziging door te voeren. Jacobse: „Heel veel partijen roepen nu dat ze zich sterk maken voor het behoud van monumenten in de gemeen te Sluis. Kan dit plan dan zon der moeite doorgaan? Wij wis ten wel dat er plannen leefden voor de kerk, maar we moesten in de krant lezen dat het ge bouw verkocht is. Ik vind dat de dorpsraad daarbij best betrok ken had mogen worden, omdat het over het enige monument in onze kern gaat. In 1995 heeft de hervormde gemeente de kerk overgedragen aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, met de bedoeling het gebouw te laten restaureren. En dus niet met het idee om er appartementen in te bouwen." De dorpsraad wacht eerst de reactie van de gemeente en poli tieke partijen af, voordat zij nieuwe acties onderneemt. „Ik verwacht overigens ook veel weerstand van buurtbewoners. In de kapconstructie van de kerk is een woning bedacht. Dat heeft gevolgen voor de privacy van omwonenden, want vanaf het dak kun je bij wijze van spre ken zo de boterhammen van ie mands bord afkijken." Dorpshuis Wethouder J. Provoost van de gemeente Sluis ziet geen andere mogelijkheid om het kerkge bouw te behouden. „Volgens mij is dit de beste oplossing, maal ais de Hoofdplatenaren een an dere optie hebben, moeten ze dat zeggen. Culturele doelein den? Ja, prachtig. Maar in Hoofdplaat willen ze nog wel meer. Het dorpshuis willen ze bijvoorbeeld ook opgeknapt heb ben. Terecht, het is er ook echt aan toe. Ik vraag me daarom af waar de rriensen in Hoofdplaat nu het meest aan hechten. Als het probleem van de kerk parti culier kan worden opgelost, is dat volgens mij echt de beste ma nier. Het college van B en W is dus voorstander van dit plan." MIDDELBURG - Zeeuwse bur gers kunnen zelf met ideeën ko men voor onderzoeken van de Rekenkamer Provincie Zeeland. Als ze menen dat het provin ciaal bestuur doelmatiger, recht matiger of doeltreffender kan, kunnen ze bij de Rekenkamer aankloppen die deze suggesties zal beoordelen en er eventueel een onderzoek naar zal begin nen. Vanaf 1 maart treedt de Re kenkamer met een website naar buiten. Daarop komen alle on derzoeken te staan die zijn afge rond. Vervolgens wordt het on derzoeksprogramma gepresen teerd, dat als motto krijgt Zee land Vitaal, pagina 14 wij delen geen zwartepieten uit ioorWout Ba reman IERNEUZEN - De herinrich- ing van de voormalige Veerha- renin Terneuzen wordt een mil- penenproject. De gemeente wil net de aanpak van de Schelde- üjk en omgeving de band van ie stad met het water verstevi- :en. Om de aanpassingen te kun- sen bekostigen, wordt onder neer gedacht aan de bouw van appartementen. Die kunnen bijvoorbeeld buiten- dijks verrijzen ter hoogte van de oostpier van de haven, pal tegen- pler .het stadskantoor. wethouder A. van Waes juimte) sluit ook de bouw van Ijjpartementen tegen de haven- tussen paviljoen Westkant fn het sluizencomplex niet uit. .Het hele gebied zou bij de her inrichting moeten worden be- irokken. Dat past in de toeris- visie, die we vorig jaar lebben gepresenteerd. Het is nog veel te vroeg om concreet te njn, maar het is wel duidelijk iat met de aanpassing veel geld Rmoeid is. Dat moet ergens van- aan worden gehaald, bijvoor- :eeld uit de gronduitgifte voor te bouw van die appartemen- Terneuzen wil al jaren de land met het water aanhalen, fot nu toe bleef het bij vage plannen, mede door de trage voortgang van onderhandelin gen met Rijkswaterstaat en de Rijksdienst Domeinen over de overname van de Veerhaven door de gemeente. Die doet dat het liefst met gesloten beurzen, omdat de faciliteiten in de ha ven ernstig lijden onder achter stallig onderhoud. Van Waes laat er geen misver stand over bestaan: als de haven in handen komt van de gemeen te zullen de gebruikers mee moe ten betalen aan het onderhoud. Belangrijkste, jaarlijks terugke rende kostenpost vormt het uit baggeren van de haven, die nu hoofdzakelijk wordt gebruikt door watersportei's. De wethou der benadrukt dat hun (oude) rechten worden gerespecteerd, net als die van twee andere ge bruikers: sleep- en bergingsbe drijf Multraship en handelson derneming De Hoop. Van Waes vindt dat nieuwe gebruikers, bij de uitbreiding van de jachtha venvoorzieningen, het volle pond moeten betalen. Voor de huidige gebruikers moet een ac ceptabele regeling worden ge troffen. De wethouder: „De herinrich ting en alles wat daarmee ver band houdt vergt een princi-. piële discussie, want gaat het al lemaal door dan krijgt de noord zijde van de stad een heel ander aanzien." Met appartementen, een Panoramaweg op de dijk en tal van andere voorzieningen. „De één zegt dat er in het stads beeld van Terneuzen door de ja ren heen al genoeg veranderd is en dat het welletjes is; de ander wil juist die verandering. Daar moeten we uitgebreid op stude ren en over discussiëren." De uitwerking van de plannen kan nog wel even duren. Van Waes: „We praten hier over een com plexe materie. En aangezien er nog veel meer projecten op sta pel staan, moeten we ons de tijd gunnen. Of het dit jaar nog lukt? Daar streven we wel naar." Maar op dit moment staat het werk van de zogenoemde klank bordgroep met vertegenwoordi gers van alle betrokken partijen even op een laag pitje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55