Bedrijf van Hans Wiegel handelde in lucht Vrijheid van meningsuiting PZC Polen richt zender op Wit-Rusland Fiod vervolgt computeronderneming Copaco wegens grootschalige fraude met btw 24 februari 1956 lol 'Sr U/I1 vrijdag 24 februari 2006 VVD-coryfee Hans Wiegel is sinds jaar en dag president-com missaris van computerbedrijf Copaco. Net nu het orakel uit Diever zich de laatste tijd ster ker profileert in het nationale politieke bedrijf gaat justitie het bedrijf vervolgen wegens betrok kenheid bij grootschalige BTW-fraude. Volgens Wiegel en Copaco klopt er niets van de be schuldigingen, maar de fiscale opsporingsdienst Fiod ziet dat anders. Een reconstructie. door Frank Hendrickx Het moeten vreemde dagen zijn geweest voor de pro duct sales specialist (een dure naam voor iemand die klanten voorziet van technische infor matie) van Copaco. Hij is in 2001 plotseling de held van het computerbedrijf. De specialist heeft een grote klant, SMD, in België binnengehaald die voor miljoenen aan geheugenmodu les wil afnemen. De verkoper komt ook nog op de proppen met een bedrijf dat het onbekende product kan leveren. Hij is dé man achter zeer lucra tieve zakelijke transacties. Dat de handel een grote schertsverto- ning is, een ingenieuze construc tie om de Belastingdienst te til len, blijft voorlopig geheim. Het product dat bij Copaco tot miljoenenomzet leidt, de geheu genmodule ADI 600, bestaat niet. Dat concluderen de recher cheurs van de fiscale opsporings dienst Fiod jaren later als ze on derzoek doen naar btw-fraude bij Copaco, een bedrijf dat on der toezicht staat van Wiegel. Niemand kan het product laten zien: de leverancier niet, Copaco zelf niet, en de afnemer niet. De Fiod doet bij veel specialisten navraag, maar het antwoord is steeds hetzelfde. De ADI 600? Nooit van gehoord. Cirkel Copaco houdt tegenover de Fiod vol dat het. product bestaat, maar een poging om dat te be wijzen mislukt. Volgens bron nen bij de Fiod komt het bedrijf Directeur Jos Reijers voor pand van Copaco Eindhoven. met een type module dat vol gens het label een ADI-600 is, maar daar helemaal niet mee overeenkomt De rechercheurs doen meer ontdekkingen bij het napluizen van de facturen en geldstromen. De afnemer van Copaco, de grote klant die dooi de verkoper is binnengehaald, blijkt de producten - al dan niet, bewust - via een koeriersdienst en enkele andere bedrijven weer door te leveren aan de leveran cier Copaco. Het is op het oog een volstrekt zinloze exercitie. De producten gaan in een cirkeltje rond. De re chercheurs weten voldoende: het enige doel van deze handel is het oplichten van fiscus. In 1998 treedt de bewuste verko per in dienst van Copaco, als een onbeduidende schakel in een beursgenoteerd bedrijf dat geleid wordt door de schatrijke broers Vincent en Jos Reijers. Op de achtergrond houdt Wie gel als voorzitter van de raad van commissarissen het reilen en zeilen van het bedrijf in de gaten. Miskopen De grote namen zijn geen garan tie voor succes. Het gaat in 2001 slecht met Copaco. De beurs koers daalt; het verlies is in 2000 opgelopen tot 7,6 miljoen euro; de eerder overgenomen be drijven blijken miskopen. De handel die de verkoper aan draagt komt als geroepen. De vraag naar de modules lijkt on uitputtelijk. Maandenlang staat afnemer SMD, eigendom van een Nederlandse zakenman, bo venaan de lijst van belangrijk ste klanten. Eerder bestelde het bedrijf voor hoogstens enkele honderden euro per jaar bij Co paco, nu gaat het plots om mil joenen euro's per maand. Veel hoeft Copaco daar niet voor te doen. De geheugenmodules zijn hoogstens een paar uur in het magazijn. Ze komen 's ochtends binnen via leverancier Verlas- con en zijn 's avonds al doorgele verd aan afnemer SMD. Het is uitzonderlijk snel. De gemiddel de opslagtermijn voor produc ten is bij Copaco normaliter zes tien dagen. Winst De omzetten lopen op, tot soms anderhalf miljoen euro per week. Helaas komen in februari 2002 'de transacties opeens tot stilstand. In de maanden en ja ren die volgen probeert- de Fiod de geheimen achter de lucratie ve handel bloot leggen. De kern van de fraude is simpel. Copaco koopt de mysterieuze ge heugenmodules in voor bijna 35 foto Rene Manders/GPD miljoen euro en verkoopt ze weer door voor ruim 30,5 mil joen euro. Dat lijkt verliesge vend, maar Copaco kan steeds 19 procent btw terugvorderen van de fiscus, omdat de afnemer in België is gevestigd. Zo blijft er een behoorlijke winstmarge over. Ook al andere partijen in de carrousel profiteren volop. Leverancier Verlascon (later wordt dat Saenmuel) is een spookbedrijf met virtuele kanto ren. Een administratie is nooit gevonden en btw draagt het be drijf niet af over de geheugenmo dules. Verlascon, het bedrijf van de eerder wegens financiële mal versaties veroordeelde zaken- door Runa Hellinga Polen is een propagandazen- der gericht op buurland Wit-Rusland gestart: Radio Rac- ja (Radio Recht). De zender wordt gefinancierd door de Poolse regering. De uitzendin gen zijn bedoeld ter ondersteu ning van de oppositie in Wit-Rusland. Daar worden vol gende maand presidentsverkie zingen gehouden. Polen doet er alles aan om het huidige staats hoofd, Alexander Lukasjenko, weg te krijgen. Racja zendt vooralsnog maar één uur per dag uit. „Wij hopen met onze uitzendingen de bur gerbeweging in Wit-Rusland te ontwikkelen. We willen een brug zijn tussen de Wit-Russi- sche minderheid in Polen en de mensen thuis. En wij willen luis teraars objectieve informatie ge ven over hun land", aldus initia tiefnemer Oleg Latyszonek. De Poolse premier Kazimierz Marcinkiewicz kondigde de op richting van het station in janua ri aan tijdens een bezoek van Alexander Milinkevich, de Wit-Russische oppositiekandi daat voor het presidentschap. Volgens Marcinkiewicz steunt Polen met de zender, en het stu ren van waarnemers bij de ver kiezing, de democratisering in het buurland. De Wit-Russische autoriteiten beschuldigen de Po len echter van inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden. Polen ziet zich als fakkeldrager van de democratisering in de re gio gezien de ervaring met de vakbond Solidariteit onder lei ding van Lech Walesa. Het land biedt onderdak aan de Wit-Rus- sische oppositie en hun organisa ties. Studenten en wetenschap pers die uit Wit-Rusland zijn ge zet vinden opvang in Polen, net als schrijvers en popgroepen die door Lukasjenko zijn verboden. „Voor ons zijn alle activiteiten die leiden" tot vrijheid in Oekraï ne en Wit-Rusland van groot be lang", verklaarde de Poolse pre sident Lech Kaczynksi onlangs. Tijdens zijn verkiezingscampag ne beloofde hij actieve steun aan de oppositie in het buur land. Monddood In Wit-Rusland leven 400.000 Polen. Lukasjenko beschuldigt hen ervan een revolutie in zijn land voor te bereiden. Vorig jaar liet de president het nieuw gekozen bestuur afzetten van de grootste culturele organisatie van Polen in Wit-Rusland. Kan toren van de organisatie werden gesloten. Tegelijkertijd maakt het staatshoofd de oppositie in eigen land monddood. GPD pAUze tn cmoo^orm/jTj. In Turkije mag je niet zeggen dat er door dat land in de Eerste Wereldoor log genocide op de Armeniërs is ge pleegd. Dat staat gelijk aan het schen den van de eer van de natie en kan ge vangenisstraf betekenen. In de VS mag je geen foto's van de mishandeling van gevangenen in de Abu Ghraib gevange nis in Bagdad laten zien of je wordt aan de schandpaal genageld wegens ge brek aan vaderlandsliefde. Dus worden die foto's daar ook nergens getoond. In Oostenrijk is deze week een man ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf omdat hij zestien jaar geleden had be weerd dat de moord op zes miljoen jo den in de Tweede Wereldoorlog een ver zinsel was. En als het aan minister Don- ner had gelegen, was hetzelfde moge lijk geworden in ons land. De minister probeerde halverwege vorig jaar een wetsvoorstel aanvaard te krijgen waar in het strafbaar wordt gesteld om oor logsmisdrijven, genocide of terroris tische aanslagen te verheerlijken, ont kennen, bagatelliseren of vergoelijken. Eenvoudig gezegd, als een Nederlandse Turk in de krant zou schrijven dat er helemaal geen genocide op de Arme niërs heeft plaatsgevonden of als ik hier zou schrijven dat de zelfmoordaan slagen door Hamas in Israël aantonen dat de Palestijnen bereid zijn hun leven te geven voor hun zaak en dat het ook iets heroïsch is als je bereid bent zover te gaan, dan waren de Turk en ik straf baar geweest. Tenminste, als Donner zijn zin had gekregen. Maar hoe dan ook, de genoemde voor beelden wijzen op iets griezeligs. Het lijkt erop dat mensen, zowel in het Oos ten als in het Westen, niet vrij zijn om hun mening te uiten of dikwijls onder grote druk worden gezet dat op bepaal de punten niet te doen. Het lijkt er even eens op dat ze op allerlei, punten ook niet vrij zijn om de waarheid of de wer kelijkheid te laten zien of te benoemen. Zeker is in ieder geval dat het vaak bloedlink is om de waarheid publiek te maken. Ook bij ons. Dat hebben we dui delijk kunnen zien aan het lot van de zogenaamde klokkenluiders, mensen die misstanden in hun bedrijf of in over heidsorganisaties naar buiten hebben gebracht omdat ze binnen niet wensten te luisteren. Met de meesten van hen is het beroerd afgelopen. Ze hebben hun baan verloren, worden door vroegere collega's en vrienden als de pest geme den en komen nergens meer aan de slag. Maar hoe kan het nou dat als je de waarheid wil vertellen of dat als je iets echt meent, dat wil zeggen ervan over tuigd bent dat het waar of terecht is wat je denkt, je zelfs niet vrij bent dat te uiten in een land waarin vrijheid van meningsuiting een grondrecht is? Het antwoord op die vraag is ontnuchte rend. De vrijheid van meningsuiting is iets relatiefs, niet iets absoluuts, iets heiligs. Hoeveel vrijheid van meningsui ting mensen daadwerkelijk krijgen, man, lijkt voorbestemd om fail liet te gaan. De fiscus blijft in dat geval achter met een miljoe nenschuld, want Verlascon sluist alle winst van de handel in geheugenmodules door naar privérekeningen. Het is kenmerkend voor een btw-carrousel, waarbij een lege plof-bv failliet gaat met een enorme belastingschuld. De gro te vraag voor de Fiod: wie wist er van? Volgens de Vei'lascon-di- recteur waren meerdere mede- werkers en aandeelhouders van Copaco betrokken bij de schijn- handel. Ze zouden via een gehei me coderekening in Luxembux-g hebben geprofiteerd. Onder druk van de Luxemburgse bank moet de directeur van Verlascon in 2001 een haam geven aan de rekening. Dat werd D. Kunde, Duits voor de klant. Wie is de klant van de man? Copaco. Komisch „Het is dolkomisch om te den ken dat alleen de de succesvolle verkoper binnen Copaco hier van wist", laat de Verlascon-di- recteur vanuit de gevangenis we ten. „Alsof die in z'n eentje de inkoop en verkoop kon regelen in zo'n groot bedxïjf." Toch is dat precies wat Copaco volhoudt. Het bedrijf zegt nex- gens van te hebben geweten. De verkoper zelf zat vijf maanden vast en woont nu in Bulgarije. Hij heeft altijd gezwegen over mogelijke handlangers binnen Copaco. De computergroothandel, die in middels van de beurs is gehaald, zal na jai'en ondex-zoek strafrech telijk vexwolgd worden. Volgens de Fiod hadden bij Copaco alle alarmbellen moeten afgaan toen er volstrekt nieuwe handels- stroom ontstond, waai- kleine on bekende bedrijven bij waren be trokken. Het is bekend dat computeron derdelen gevoelig zijn voor btw-fraude. Bovendien had dui delijk moeten zijn dat de geheu genmodule ADI-600 niet be staat. Dat het bedrijf uiteinde lijk zelf naar de fiscus stapt, is geen verzachtende omstandig heid voor de Fiod. De computer- GRONDWET - De naam Indo nesië zal uit de nieuwe grond wet wox-den geschrapt. Het ko ninkrijk der Nederlanden zal in de nieuwe grondwet be staan uit: Nederland, Surina me, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea. TROTTOIRBAND - Omdat Groedenaar Izaak Haartsen tij dens zijn werk een ti*ottoir- band op zijn voet kreeg en als gevolg daarvan thuis stil moest zitten, viel het hem op dat er veel bejaarden in Groe- de op straat rondhangen en in - de weg lopen. Hij nam zich voor een onderdak voor de be- gx-oothandel heeft dan al maan. den geprofiteex-d. Copaco heeft een navordering van zes miljoen euro binnen van iek. [raa 1 itJ< i» iaro de fiscus. De onderneming heel er alles aan gedaan om die claimi van tafel te krijgen. De leiding daarbij had Vincent Reijers. decommissaris van Hans gel. Reijers heeft onder ande? sn' een Belg ingeschakeld die naai eigen zeggen al dertig tot veer-' tig bedx-ijven wist vrij te pleite Rechercheurs vermoeden dal de ze man, die bij Copaco geheim- iïfl houding moest beloven, bewijs materiaal manipuleerde. Via' een rechtshulpverzoek aan Bel." gië is zijn kantoor doox-zochlen administratie in beslag genm fD.^ men. Opmerkelijk genoeg is daarbi^18'' een deel van de administratie^ vonden van de afnemer van Co paco. Ook is er vertrouwelijke bankinformatie boven water ge- komen, die de Belg heeft ver!®, gen door druk uit te oefenen de Rabobank. Het is voor het Openbaar Mini-. tex-ie allemaal reden om Copaa alsnog te vervolgen. Inmiddels erkent justitie dat het zoek naar het bedrijf schoonheidsprijs verdient'. Zo; maakte de dienstdoende van justitie een deal methette! drijf van Wiegel. De Fiod zoo Copaco ruim van te voi'en belles bij huiszoeking. Verder kreeg ns P Copaco van de officier van justi-ï331^0 tie het recht om zelf te bepala welke stukken wel en niet te- gankelijk waren. Volgens dere^ chercheurs van Fiod was te een nooit eerder vertoonde be- ll6t perking van het ondex-zoek. Copaco voelt zich intussen mis-' kend. In een advex-tentie in rd Eindhovens Dagblad liet top' man Reijex-s weten dat zijn te- drijf 'op een schandelijke nier is behandeld'. „De Fiodver- wondt ons bedrijf zonder daler' Feu sprake is van een veroordeling.".' President-commissaris Ham 11 Wiegel is na het bekend worde van de vervolging van zijn te-' drijf wegens btw-fraude bondi ger. „Onzin, klopt niets van.Eb de bericht." De Fiod denkt dar anders over. GPD OSi Ta. .alifi rh i ocol ïssp as ec |nt tanne jat v lui EUV HG ers tt gevi jaax-den te regelen. Hij richtte j rO de Bond van Ouden van Dagen' op, wiei-f honderd leden a cel F»g safere vond onderdak in het staande huis van de hoofdon derwijzer. Het'ondei-komenis, door burgemeester Evenaars geopend. CREEPY PEEPY - Het Ameri kaanse leger heeft naast walky talky een nieuwe moder ne vinding in zijn arsenaal.De creepy peepy is een draag! televisiecamei-a waarmee sol daten beelden kunnen maken van slagvelden, branden "ffl rampen. De ci-eepy weegt nog geen 25 kilo. jitpi ook in een democratie, hangt altijd weer af van de politieke en economi sche situatie van het moment en van wie de meeste macht en de grootste be langen heeft. Toen minister Bot onlangs zei dat de in val in Irak niet zo'n goed idee was ge weest, maakte hij gebruik van zijn vrij heid van meningsuiting. Maar hij gaf die vi-ijheid even zo snel weer op, slikte zijn mening weer in, toen een machts blok, het kabinet, hem daax-toe onder druk zette. En zo zal het altijd gaan. De vrijheid van meningsuiting is een hoer die zich in veel gevallen vei-koopt aan de hoogst biedende. Het komt niet zo heel vaak voor dat ze met geld en macht niet te verleiden is. Maar op die momenten is ze dikwijls op haar best. Rene F. W. Diekstra Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 Wam ^0 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar. €229.20 233.30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhei Fax- (0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk; Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoeid Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgen» E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen, Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454651 Fax. (0113)315529 Fax:(0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax:(076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Oe dooi u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooronfc (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectew de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bijr PZC. le zersservice, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR ÖN'Dl *ft t Mooi aid-E rstet :eent slotei at n; a Lc a B iahou nietd skeli üidei laatsv nsAc ïe va: iitdinj 'ec wBc i\"E\ a in Heers tbeids xn ree fdenz feer da oordif •rs en una de atie. I Male natie Eade sr aa akte. 0-dir k'juit d [ensov -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4