Straatmeubilair zaait tweespalt Kloof tussen politiek en jeugd PZC PZC Poortambacht 11 wordt Waterwijk 14 ,15 Gemeente en Monumentencommissie in de clinch over terrassen Nieuwe Haven Jeugd gaat snoeien m3* deV 1a(3e< Rondweg Koudekerke afgesloten Inbraak in woning Tholen Sponsorloop voor Paardoes Eerste steen woningen Geersdijk Jonge dievegges aangehouden Politieke agenda Jongerenraad kan op Schouwen-Duiveland bruggen bouwen Politiek denkt al na over compensatie ontpolderen Toneelavond bij ZSC'62 agenda weekenddiensten leaf* Wt Ier vrijdag 24 februari 2006 Hgnr Ali Pankow flERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur en de Monumen- jencommissie kunnen, het niet lokfc (ens worden over het straatmeu- liilair aan de Nieuwe Haven en '(Luitje in Zierikzee. Het draait vooral om de terrassen die de ho- lecabedrijven hier langs het wa- ;rwillen inrichten. jet De Nieuwe Haven en 't Luitje -jen in het zogeheten be- shermde stadsgezicht in Zierik- Dat houdt onder meer in cat voor het plaatsen van bank- jes, tafeltjes en verhogingen van gej. ,;p terrassen een zogeheten lich- «4 te bouwvergunning is vereist, stua Zowel de Monumentencommis- jdsb ens^ Der nda SOORDGOUWE - De leden van Sotti ie Jeugd Natuur- en Vogel de s vacht Schouwen-Duiveland ch$ (aan zaterdag snoeien in de tuin ordii van de familie De Light in Noordgouwe. De jeugdleden zul- endaar van 10.00 tot 12.00 uur san het werk zijn. Advertentie O 3 -,vo\©05. (nOO°A.„M.Ü»^ sie als de Welstandscommissie dienen daarbij te adviseren. Zij oordelen dat de voorgestelde in richting niet past in deze karak teristieke omgeving en hebben een negatief advies uitgebracht. Het college is een andere me ning toegedaan. „We leven niet meer in de mid deleeuwen. Hedendaagse be drijfsvoering moet hier ook mo gelijk zijn. Bovendien ligt de Nieuwe Haven ver genoeg af van het stadscentrum. Die ter rassen langs het water zullen geen afbraak doen aan het aan zien van de stad", zegt wethou der R. van der Wekken. Het gemeentebestuur kan met goede argumenten afwijken van de adviezen van de Monumen ten- en Welstandscommissie. Eén van die argumenten is het feit dat het ontwerp voor de her inrichting van de Nieuwe Haven en 't Luitje tot stand is gekomen in nauw overleg met de bewo ners en het bedrijfsleven ter plekke. „De werkgroep waarin deze mensen zitting hebben, heeft een essentiële bijdrage geleverd. Het is immers ook hun leefomge ving. Het ontwerp wordt geheel door de werkgroep gedragen", benadrukt ook wethouder W. Renden. Volgens hem heeft de land schapsarchitect een verantwoor de, eigentijdse herinrichting voor dit gebied opgesteld met respect voor het monumentale karakter. „Het verschil van me ning zit vooral in de opvatting van de commissies die vinden dat niet alleen de panden maar ook de straat als monument be schouwd moet worden. Daar zijn wij het als college niet mee eens. Voor ons is de straat van 2006 en dient die met respect voor de omgeving ook zo te wor den ingericht", zegt Renden. Aanpassingen Volgens wethouder Van dei- Wekken. is het gemeentebestuur overigens in het patroon voor de bestrating de Monumentencom missie nog wel enigszins tege moet gekomen met enkele aan passingen in de structuur. De Nieuwe Haven krijgt straks drie terrassen bij de diverse ho recabedrijven. Ze worden in de zelfde stijl uitgevoerd, overeen komstig de wens eenheid in het straatmeubilair te creëren. Het college heeft inmiddels besloten de lichte bouwvergunning te ver lenen. Eerder al in de discussie over de herinrichting van de Nieuwe Haven kruisten Monu mentencommissie en B&W de degens over een reling langs de waterkant. Het oordeel van de commissie dat zo'n reling in his torisch opzicht onverantwoord is, heeft het college eveneens naast zich neergelegd. Dat ge beurde omwille van de veilig heid van wandelaars. Wethouder Croné graaft het eerste gat voor Waterwijk Zierikzee. ■HBS foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Ze beloven de bouw van honderden woningen, maar de vraag is wan neer?" Die klacht was gistermiddag nog te horen onder het winkelend publiek in het Zierikzeese stadscentrum. Een kwartiertje later gaf wethouder A. Croné het startsein voor het bouwrijp maken van de nieuwe woonwijk Poortambacht 11, ook wel Water wijk Zierikzee genoemd. De klacht van de bevolking over het lange wachten op realisering van grootse plannen komt niet uit het niets. Over de ontwikke ling van Poortambacht 11 is jarenlang ge steggeld. Met het startsein voor het bouwrijp maken, had wethouder Croné maar drie minuten no dig. Met assistentie van de deskundigen be diende hij de hendel van de graafmachine om het eerste gat te graven voor Waterwijk. Het moet een modern woongebied worden met veel water, kades en een gevarieerd aan bod aan woningen. Er zal keuze komen uit: woonboten, waterwoningen, patiohuizen en kadewoningen, maar ook voor rijtjeshuizen, stadvilla's, appartementen en twee-on- der-een-kapwoningen. Onder het bouwrijp- maken valt ook het graven van verschillen de waterpartijen die deze nieuwe woonwijk een speciaal karakter moeten geven. Damwand Een belangrijk onderdeel van deze water partijen vormt de kade die de begrenzing vormt tussen de nieuwe wijk en het buiten gebied. De planning is dat medio april de eerste palen worden geslagen voor de dam wand, die eind juni gereed moet zijn. De werkelijk nieuwbouw moet volgens plan ning half september beginnen. KOUDEKERKE - De rondweg Koudekerke is dinsdag 28 februari van half negen 's ochtends tot vier uur 's mid dags in beide richtingen gedeeltelijk afgesloten. Het gaat om het stuk tussen de rotonde bij de Vlissingse wijk Lam- erenburg en de rotonde bij de Middelburgsestraat tussen Koudekerke en Middelburg. In opdracht van de provincie Zeeland wordt dan een vangrail geplaatst bij de rotonde aan de Middelburgsestraat. Het verkeer wordt in beide richtingen omgeleid via de route Lammerenburgweg, Vlis- singsestraat, Beatrixlaan en de Middelburgsestraat. THOLEN - In de nacht van woensdag op donderdag is in gebroken in een woning aan het Groot Verrehof in Tho len. De dieven namen een laptop mee. OOST-SOUBURG - Manege Paardoes in Vlissingen krijgt 1600 euro van basisschool Het Kompas uit Oost-Souburg. Leerlingen van de school hebben dat geld gisteren bij el kaar gebracht door een sponsorloop. Ze konden zich laten sponsoren voor twintig, dertig, veertig of vijftig eurocent per gelopen rondje rond de vijver aan de Lekstraat en ver zorgingshuis De Zoute Viever. K. Flipse van Het Kompas schat de lengte van het rondje op zeshonderd meter. Leerlingen mochten maximaal tien rondjes hardlopen. Veel kinderen haalden zeven tot acht rondjes. Daarom is de opbrengst zo hoog, verklaart Flip se. Het Kompas heeft met de sponsorloop gisteren een pro ject over de Olympische Winterspelen afgesloten. Als goed doel is manege Paardoes gekozen, omdat daar gehan dicapte kinderen kunnen sporten. Bovendien is de mane ge in augustus vorig jaar getroffen door een brand. GEERSDIJK - De Noord-Bevelandse wethouder A. van der Maas (SGP, volkshuisvesting) heeft gisteren symbo lisch de eerste steen gelegd voor de bouw van zes eenge zinswoningen aan De Weitjes in Geersdijk. Marsaki BV, de projectontwikkelaar van drie woningbouwverenigin gen, heeft het plan ontwikkeld. Van de zes woningen zijn er twee huur, twee koop en twee koopgarant. De zogehe ten koopgarantformule houdt in dat huizen van 160.000 euro met 25 procent korting worden aangeboden, zodat ze bereikbaar worden voor onder andere starters. Als de eigenaar verhuist, dan is die verplicht de woning eerst aan de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS) aan te bieden. De waardevermeerdering wordt ge deeld: zestig procent voor de eigenaar, veertig procent voor dé RWS. De vier koopwoningen in Geersdijk zijn al verkocht, de twee huurwoningen worden kort voor opleve ring (eind dit jaar) aangeboden. TERNEUZEN - Twee meisjes zijn gistermiddag om kwart voor drie aangehouden in de Noordstraat in Ter- neuzen. Een van de twee, een 15-jarige uit Terneuzen, is op heterdaad betrapt bij het stelen van een paar schoe nen. De ander, een 16-jarig meisje uit Terneuzen, werd aangehouden voor diefstal in vereniging. (TERDAG 25 FEBRUARI IERIKZEE - Het CDA bezoekt de wijk jrlambacht in Zierikzee AAIUDAG 27 FEBRUARI ERIKZEE - Alertl organiseert in het meentehuis een thema-avond over Ibrandstoffen tijdens de commissie- rgadering Ruimte en Milieu, aanvang 00 uur. MSDAG 28 FEBRUARI ERIKZEE - Thema-avond PvdA over et Maatschappelijke Ondersteuning project Samsam in FiZi, aanvang .00 uur. OENSDAG 1 MAART lUINISSE - De ChristenUnie-caravan lat s ochtends op de weekmarkt in tOUWERSHAVEN - De christenU- ï-caravan staat s middags in Brou- irshaven ONDERDAG 2 MAART iRIKZEE - De ChristenUnie-caravan latde hele dag op de weekmarkt Zie- zee IIJDAG 3 MAART ERIKZEE - Burgerzaal gemeentehuis, I30 uur: Lijsttrekkersdebat i.v.m. ge- eenteraadsverkiezingen; 1KWERVE - De christenUnie-caravan iet verschillende plaatsen tussen Kerk- ïrve en Burgh-Haamstede aan. 1 M Bezorgklachten: ~F de» de ns: niet amer' 15 ddeV» 0-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; I zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@ pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Weten de raadsle den van Schouwen-Duiveland wel wat er leeft onder de jonge ren. Mark (15) en Barend (16) denken van niet. „Ze klinken alsof ze geen idee hebben wat er in jongeren omgaat." Nescio (18) is genuanceerder. Hij denkt dat de politiek wel aandacht heeft voor jongeren, „Maar je ziet ze nooit op school." Mark, Nescio en Barend zijn al ledrie jongeren die betrokken zijn bij de wereld om hun heen. Mark en Barend staan (mede) aan de wieg van de nieuw op te richten jongerenraad en radio programma op Radio Schou wen-Duiveland en Nescio heeft eerder een plan gelanceerd om de Stolpboerderij terug te bren gen in het Schouwse landschap. Politiek is voor alledrie iets waar ze niet dagelijks mee bezig zijn. „Maar ik vind debatteren heel leuk heb ik woensdag (tij dens de politieke jongerendag, red.) ontdekt", zegt Barend. „Je weet niets van politiek maar door dit lijkt het wel leuk", vult Mark aan. Samen met Barend is hij inten sief bezig met de oprichting van een jongerenraad voor Schou wen-Duiveland en een speciaal programma voor jongeren op de lokale radio. Het idee is woens dag, tijdens de politieke jonge rendag geboren en volgens bei den kan een jongerenraad (en radioprogramma) de kloof tus sen de gemeenteraad en de jon geren prima overbruggen. „Je hebt nu het gevoel dat er veel wordt gemist. In het gesprek met de gemeenteraadsleden wordt gezegd 'je hebt Renesse en je hebt De Pul in Bruinisse en daar moet je het mee doen. Raadsleden weten heel veel din gen niet. Neem de veiligheid bij voorbeeld rond de school met de bushalte, de fietspaden. Wij we ten waar het veilig is en waar niet. Wij rijden daar dagelijks langs maar die dingen horen raadsleden niet en daar kan een jongerenraad een rol in vervul len." Volgens de jongens moet de raad uit ongeveer vijftien per sonen bestaan. Hoe de samen stelling moet zijn, weten ze nog niet. Dat zijn dingen die nog uit gewerkt moeten worden evenals de vorm. De jongeren hebben in middels de steun gekregen van kandidaat-raadslid Rob van Tot ergernis van de jeugd is er nog steeds geen skatevoorziening in Zierikzee. den Bergh (WD). Hij heeft de jongeren begeleid tijdens de poli tieke dag en heeft toegezegd dat te blijven doen zodat de raad zo snel mogelijk een feit wordt. Nescio heeft nog wat twijfels over een jongerenraad. „Klinkt heel leuk, maar ik weet niet of het wel werkt. Wordt er wel naar geluisterd? Je had ook een SER en daar ging het ook niet goed." Volgens Barend en Mark moet dit lukken. „De raadsle den hebben ook gezegd dat ze het willen." De jongerenraad moet er volgens het tweetal in ieder geval voor zorgen dat de zaken een beetje sneller gaan. Ze noemen als voorbeeld de ska- tevoorzieningen. Begin vorig jaar was er al spra ke van en in juni is besloten dat er een skatebaan komt in Zierik zee en een mobiele voorziening die langs de dorpen toert. Tot op de dag van vandaag is er echter nog geen locatie gevonden waar de jongeren terechtkunnen. Tijd gebrek is de belangrijkste oor zaak, blijkt bij navraag op het gemeentehuis. Mark en Barend denken dat een jongerenraad hierbij een hele steun kan zijn. „Dingen als locaties zoeken moet de raad nu zelf verzinnen maar een jongerenraad kan dat veel beter en sneller." Ook Nescio denkt dat het alle maal wat sneller moet. „Meestal zijn dit soort dingen een hype en straks is die voorbij en dan komt er nog een park." School Politiek is onder de 15 en 16-ja- rigen niet echt een onderwerp van gesprek. De leeftijdsgeno ten van Nescio (18) hebben het er wel over. „Er wordt op school wel over gepraat, over op wie je gaat stemmen maar je ziet toch dat de meeste afbuigen naar de kant van de ouders en gaan stemmen op de partij waar de ouders ook op stemmen." Hij houdt zich ook met andere dingen bezig. Hij pleit bijvoor beeld voor een goed theater. „Dat hebben we hier niet. We hebben wel Brogum, maar geen foto Marijke Folkertsma Mondragon. Artiesten treden nu op in kleine zaaltjes in de dorps huizen. Dat is wel leuk, maar je merkt het toch aan artiesten dat ze in een kleine zaal spelen." Hij pleit ook voor meer sport- voorzieningen in de verschillen de kernen. „Daar is wel behoef te aan." Mark en Barend denken dat er ook behoefte is aan hangplek ken. „Je ziet nu mensen in de stad hangen op een bankje en daar storen anderen zich aan. Dat zou anders moeten", vindt Barend. Niet dat beide jongens vinden dat iedereen een hang plek moet krijgen. „Je moet wel kijken wat er mogelijk is en wat het kost", zegt Mark. „Niet alle plannen die naar voren komen kunnen worden uitgevoerd. Maar de raadsleden moeten dan wel aangeven waarom iets niet kan", geeft Barend aan. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Niet één politieke partij in de gemeente Borsele is enthousiast over ont- poldering. Maar er valt vrijwel niet aan te ontkomen, vrezen M. Vermue-Vermue (CDA) en F. Tollenaar (SGP/ChristenUnie). SCHARENDIJKE - Sportvereni ging ZSC'62 houdt zaterdag de jaarlijkse toneelavond voor le den en donateurs in dorpshuis De Putmeet in Scliarendijke. De toneelgroep heeft dit keer de keus laten vallen op het blijspel De familie Bale en het plooirok- mysterie van Peter Leenders. De regie is in handen van Matty van der Have. Het verhaal speelt zich af tij dens het vrije weekend van de familie Van Bale. Daar komt oma onverwacht logeren met haar nieuwe vriend, is dochter Petra drukdoende met haar soundmachine en heeft zus Dia na zich ontfermd over enkele verwaarloosde, uitheemse die ren. De generale repetitie vanavond vanaf 19.00 uur is toegankelijk voor de jeugd tot zestien jaar. De opvoering op zaterdag be gint om 19.30 uur. Specifiek voor belangstellende senioren geeft de toneelgroep van ZSC'62 vrijdagmiddag 3 maart nog een tweede opvoering in De Putmeet, aanvang 14.30 uur. Zij willen er dan voor Borsele zo veel mogelijk andere zaken uit slepen. De Van Iiattum-, Zuid- en Eve- ringepolder tussen Oudelande en Ellewoutsdijk zijn deze week door de provincie officieel ge noemd als te ontpolderen gebie den langs de Westerschelde. Al langer deden de namen van die polders de ronde. Een keuze moet nog worden gemaakt, waarbij ook de Hellegat- en Eendragtpolder in Zeeuws- Vlaanderen in beeld zijn. Provinciaal bestuurder T. Kra mer (PvdA) zei bij de presenta tie deze week dat 'de mate van medewerking van de gemeenten Terneuzen en Borsele een rol zal spelen' bij de keuze, ,,'t Liefst zou ik natuurlijk hebben", rea geert CD A-lijsttrekker en wet houder Vermue-Vermue, „dat al les aan de overkant komt. Het blijft in mijn ogen onzin die pol ders op te offeren." Zij is echter met haar collega Tollenaar rea list genoeg om te beseffen dat de gemeente Borsele niet ver zal ko men met zo'n mening. Ver mue-Vermue: „De rijksprojec- tenprocedure is al van toepas sing verklaard op dit project. Dat betekent feitelijk: als je niet meedoet, grijpt het Rijk in." STREEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur: Vergadering Dorpsraad; SEROOSKERKE - Dorpshuis, 19.00 uur: Kinder-discocarnaval. zaterdag 25 en zondag 26 februari 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij densfeestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00- 13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45