Wij delen geen zwartepieten uit PZC IW JCHT ELICHT Theater Split speelt Vaders en Eiere Beroemd tegenover vrijwel vergeten Nieuwe pacemaker houdt hart op afstand in de gaten Bouw windpark bij Bath begonnen ba 14 Rekenkamer kunst Meet5Reed geeft concert in Goes vrijdag 24 februari 2006 door René Schrier Precies 200 jaar na het einde van de eerste Zeeuwse Rekenkamer is de Rekenkamer Provincie Zeeland weer terug. Dat is te danken aan de invoe ring van het dualisme in de politiek, enkele jaren geleden. Naar aanleiding daarvan werd bij wet bepaald dat iede re provincie en iedere gemeente een ei gen rekenkamer moest hebben, om de kwaliteit van het bestuur te verster ken. Deze rekenkamer doet onderzoek naar de doelmatigheid, de rechtmatig heid en de doeltreffendheid van het provinciaal of gemeentelijk bestuur. Voorzitter van de Rekenkamer Provin cie Zeeland is J. Verburg, in het dage lijks leven president van het Haags ge rechtshof. Hoewel zijn naam anders doét vermoeden had hij tot zijn benoe ming op 1 januari vorig jaar, weinig tot niets met Zeeland, al kent hij de provincie wel goed. Dat heeft te ma ken met vroegere functies van hem; on der meer directielid van Rijkswater- staat in Den Haag en hoogleraar Wa terstaat. Verburg waarschuwt ervoor dat de Re kenkamer zich niet louter met cijfer tjes en rekeningen bezig zal houden: „We gaan niet het werk van de accoun tant overdoen. We zullen ook nadruk kelijk naar beleidsmatige aspecten kij ken." Een voorbeeld daarvan deed zich on langs voor toen de Rekenkamer van de gemeenteraad van Borsele tot de con clusie kwam dat de aanrijtijden van de brandweer naar. een calamiteit in de Westerscheldetunnel te lang wa ren. Het gevolg was een brede discus- sien over dit probleem. De Rekenkamer Zeeland is al met twee onderzoeken bezig. Zo zijn de ze ven aanbevelingen die de Rekening commissie van Provinciale Staten de afgelopen jaren heeft gedaan, onder de loep gelegd. De Rekeningcommis sie is eigenlijk een voorloper van de Rekenkamer. Het grote verschil is dat de commissie uit Provinciale Statenle den bestaat en de Rekenkamer uit drie onafhankelijke personen. Dat zijn naast Verburg, P. Castenmiller uit Delft en A. de Klerck uit Den Haag. Voorzitter Verburg legt uit dat bewust voor het eerste onderzoek is gekozen om er wat van te kunnen leren. Het tweede onderzoek gaat over het pro ces van subsidieverstrekking door de provincie. De vraag die daarbij cen traal staat is: voldoet het proces van subsidieverstrekking aan de voorwaar den van de Algemene Subsidievoor waarden 2002? Onderzoeksplan Binnenkort wordt het meerjarenonder- zoeksplan van de Rekenkamer gepubli ceerd. Daarin staat in welke richting de onderzoeken de komende drie jaar zullen gaan. De Rekenkamer heeft ge kozen voor het thema Zeeland Vitaal. Weliswaar hebben Provinciale Staten de leden van de Rekenkamer benoemd en een budget gegeven, maar de ka mer handelt onafhankelijk. Bij de keus van de onderwerpen die jaarlijks onderzocht worden, doet de Rekenka mer een beroep op suggesties van Pro vinciale - en Gedeputeerde Staten, maar ook burgers kunnen suggesties doen. Een belangrijke rol in de communica tie met de burgers is weggelegd voor de website die vanaf 1 maart op het adres www.rekenkamer.nl te bekijken is. Daarop zijn ook alle onderzoeken, als ze gereed zijn, integraal terug te vinden. Niemand, ook het provinciaal bestuur niet, kan de Rekenkamer op dragen een bepaald onderzoek te doen. „Maar de mensen moeten ons ook niet zien als een Ombudsman of een klachtencommissie", zegt Ver burg. Het streven is er volgens hem op ge richt om - in ieder geval de eerstko mende drie jaar - weliswaar binnen het kader van 'Zeeland Vitaal' niet steeds bij dezelfde sector of in de por tefeuille van dezelfde gedeputeerde te recht te komen met de onderzoeken. De onafhankelijkheid van de Rekenka mer moet immers buiten kijf staan. Mede daarom is ook een beroep ge daan op een extern communicatiebu reau van H. Kramer. Toch sluit Ver burg niet uit dat een politieke partij De voorzitter van de Rekenkamer Provincie Zeeland, J. Verburg. foto Rekenkamer Zeeland zal trachten gewin te slaan uit de uit komsten van een van de onderzoeken. Het is de bedoeling om twee onderzoe ken per jaar te doen, maar er is even tueel ruimte voor een derde. Voor dat werk kan de Rekenkamer een beroep doen op de medewerkers; twee onder zoekers en een secretarieel medewerk ster, die gehuisvest zijn in een van de provinciale gebouwen aan de Groen markt in Middelburg. Zonodig kun nen tijdelijk extra onderzoekers inge huurd worden. Eens in de maand vergaderen de leden van de Rekenkamer in Zeeland. Bij- voorkeur op de datum waarop Provin ciale Staten vergaderen. Dat verge makkelijkt de contacten. Verburg bezweert dat de Rekenkamer niet weer een nieuw geldverslindend overheidsorgaan is dat binnen de kort ste keren uit zijn jasje groeit. „Het kost de Zeeuwse burger nog niet één euro per jaar. En daarvoor willen we heel veel teruggeven. Het zou de ge meenschap zelfs wat op kunnen leve ren, want we proberen met onze aan bevelingen mede aan te sturen op meer rendement van de kant van de provincie en het provinciaal bestuur." Tot nu toe hebben de mensen van de Rekenkamer Zeeland alle medewer king en informatie van het provinciaal ambtenarenapparaat gekregen. Ze hebben niet de ervaring dat ze be schouwd worden als pottenkijkers. Verburg: „Ik heb het idee dat er van uit de ambtelijke top openheid gepre dikt wordt en dat ze geen kaarten op de borst houden. Wij zitten er ook niet om een zwartepiet uit te delen, maar voor de versterking van het openbaar bestuur en het vertrouwen van de bur ger." Historie De eerste Rekenkamer van Zeeland be gon haar werkzaamheden in januari 1957. Deze kamer bestond uit zeven auditeurs, namelijk de 'representant' van de Eerste Edele (de Prins van Oranje) en vertegenwoordigers na mens de zes stemhebbende Zeeuwse steden (Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Zierikzee en Veere), schrijven A. Meijer en C. Heyning in het jaar boek 1999 van het Zeeuws Genoot schap. De status van de toenmalige Rekenka mer was wel wat anders dan die van de huidige. Het was vooral een insti tuut waarheen men werd weggepromo veerd. Bestuurders met wie men in de maag zat, kregen een plekje in de Re kenkamer. Overigens vervulde deze re kenkamer wel veel meer de rol van ac countant. De eerste Rekenkamer had een eigen kas, waarin onder meer de boetes terecht kwamen die werden ge heven als stukken te laat werden inge leverd. Deze Rekenkamer was gehuis vest aan de noordzijde van het Abdij- complex, ten oosten van de Balans poort.'Het motto dat de oude .reken meesters hadden gekozen luidt: 'Yder het sijne'. door René van Stee TERNEUZEN - In navolging van het VU medisch centrum in Amsterdam en het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam zijn de cardiologen van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen on langs gestart met de implantatie van een nieuw type pacemaker. Het gaat om een uniek exem plaar, omdat deze pacemaker (hartstimulator) over een zender beschikt waarmee hij op af stand in de gaten kan worden ge houden. Bij onregelmatigheden zendt een speciale mobiele tele foon een tekstbericht naar de mobiele telefoon van de behan delend cardioloog. De arts kan de ernst van de onregelmatighe den vervolgens via internet be kijken en actie ondernemen. De nieuwe pacemaker is januari vorig jaar voor het eerst ge plaatst door cardiologen van het VU medisch centrum in Amster dam. Sinds het begin van dit jaar zijn vijf patiënten van Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen op deze manier geholpen. Cardiotechnicus E. Neve ver- tLi wacht dat de. ingreep j jaar bij in totaal zo'n vij: tiënten in Terneuzen wordt uj|. gevoerd. „Het wordt ongetwijfeld ook j tens nieuwe standaard, want da methode biedt tal van voonj. len. Met behulp van de ni(_ technologie kun je complied jsca voorkomen of zien aankon^ waardoor sneller kan worden ij gegrepen. Bovendien kun je veel patiënten de angst wegi men of hun pacemaker nogi werkt en of het hart nog in o: is", aldus Neve. Als zich geen acute verander jes, I gen voordoen, worden de gjg. de t( vens van de pacemaker op rege;. |e bc matige tijdstippen doorgeef® ik naar een servicecentrum. handelend arts stelt die tijdslij pen in. Hij kan de gegevensii internet inzien als hij overd juiste inlogcode beschikt. Dep, vacy van de patiënt is hienj gewaarborgd. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaandej S0( is beneden de lijn Rot'; ie dam-Eindhoven het enige kenhuis dat de nieuwe teek gebruikt. Ook in België won nog amper mee gewerkt. door Rob Paardekam BATH - Energiebedrijf Delta is begonnen met de aanleg van een windmolenpark in de Anna Ma- riapolder bij Bath. Als alles vol gens plan verloopt, staan daar in juli zestien windturbines. De Anna Mariapolder ligt ten oosten van het Schelde-Rijnka- naal, pal tegen het Antwerpse havengebied. De molens worden gebouwd door het bedrijf Emer- gya Wind Technologies uit Schoondijke. De windmolens hebben een ashoogte van 75 me ter en een rotordiameter van 54 meter. Samen produceren ze straks 32 miljoen kilowaltu (kWh) per jaar. Daarmee zien ze in de stroombehos van ongeveer 11.000 gezinnet Het windpark kost zestien n joen euro. Met de realisatiei van komt de provincie weer: stap dichter bij haar doek ling om in 2010 in Zeeland' megawatt aan windenergie hebben staan. Het park bij zorgt voor 14,4 megawatt. Na het voorbereidend werk,i als het leggen van kabels enl aanbrengen van wegen en funj ringen, worden in juli de li gevaartes geplaatst. Het w park wordt aan het eind van jaar in gebruik genomen. dooi dat Litho van Balthus, onderdeel van de serie kunstwerken die in Revolution 10'1 Gallery in Middelburg te zien is. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - William Ver- straeten toont in zijn Revolution 1053 Gallery in Middelburg stee vast bijzonder werk, maar is daarnaast voortdurend op zoek naar combinaties van kunste naars die overeenkomsten of juist sterke contrasten vertonen. De exposities in zijn galerie heb ben vaak iets weg van estafet tes. Delen van de vorige tentoon stelling keren terug, maar ko men door de gewijzigde context in een wat ander licht te staan. Deze keer gaat het bijvoorbeeld om een reprise van enkele ver maarde werken {Tinkerbellend, All our ideas for the next 20 years) van de Britse broers Jake en Dinos Chapman (1966, 1962) en twee doeken van Gustaaf Vanderbraak (1934-2001), die vanaf begin jaren zeventig heeft gewoond op diverse plaatsen in Zeeland, waar een groot deel van zijn oeuvre is ontstaan. „Ik vond het wel tijd om hem meer onder de aandacht te bren gen", zegt Verstraeten. Te zien zijn deze keer zeven olieverf schilderijen uit eind jaren zeven tig en begin jaren tachtig, met taferelen die vaak oosters of Afrikaans aandoen. Vanderbra- aks beeldtaal is elementair maar tegelijkertijd zeer karakte ristiek. Diens - grotendeels ver geten - werk zet Verstraeten te genover een serie litho's van de wereldberoemde, ook in 2001 overleden Franse kunstenaar Balthus, die vooral bekend werd door zijn afbeeldingen van jon ge meisjes in uitdagende poses. Dat thema en Balthus' klassieke tekenkunst zijn ook terug te vin den op de.getoonde litho's, een techniek die hij niet vaak beoe fende. Het gaat om de zesdelige serie Dessins uit 1994, gemaakt in een oplage van 150 exempla ren. De litho's duiken her en der regelmatig op, maar zijn zelden gezamenlijk te zien. Verstraeten heeft de serie wel compleet. De andere zijde van de galerie ruimte is deels gewijd aan de broers Chapman. Nieuw zijn twee recente etsen, waaronder Unhappy Meal, een platgevou- wen McDonald's-doosje waarop allerlei angstaanjagende afbeel dingen zijn te zien, zoals ge raamtes. De andere ets, Birth of Ideas (2003), is niet minder ver ontrustend: een wonderlijke sa mensmelting van embryonale vormen, kleine insecten, darm achtige structuren en diverse fi guren die als een rode draad door hun werk lopen. Als contrast tegenover hun ex treme, westerse en eigentijdse in breng staat het verstilde, op In dia georiënteerde werk van de Duitse kunstenaar Wolfgang Laib (1950). Verstraeten presen teert van diens oeuvre het com plete grafische deel, dat voor het overgrote deel bestaat uit de serie Die neun Planeten oder wie die zusammenhange auch sein könnten. Deze omvat negen onopvallende maar toch intrige rende foto's, die Laib - ver spreid over een periode van bijna twintig jaar - tijdens rei zen heeft genomen, én negen lit ho's. Boven elke foto hangt een litho, waarop patronen herken baar zijn die ook op de foto's te zien zijn. Op die manier dwingt Laib de toeschouwer steeds om verbanden te leggen tussen foto en tekening. Expositie: Werk van Balthus, Gus taaf Vanderbraak, Jake Dinos Chapman en Wolfgang Laib, in Re volution 1053 Gallery, Heren straat 6b, Middelburg. Geopend: di.-za. (en eerste zondag van de maand), 13-17 uur. GOES - Het uit vijf Zeeuwse amateursaxofonisten bestaande gezelschap Meet5Reed werkt zondag mee aan een foyercon cert in theater De Mythe in Goes. MeetöReed speelt in plaats van het eerder door de organisatie aangekondigde saxofoonkwar tet Quatre Sax. Het zondagse foyerconcert in De Mythe begint op het middaguur allereerst met een optreden van het Middel burgs Mannenkoor, na de pauze gevolgd door MeetöReed. Het re pertoire van het kwintet bestaat uit klassieke, jazz en lichte mu ziek. door Ali Pankow MIDDELBURG - Tijd is vaak van groot be lang voor geluk of ongeluk. Is het wel het juiste seizoen om samen een ei te maken? Duurt het niet vreselijk lang voordat het ei openbarst? Wat moeten we doen tijdens het lange wachten? Het komt allemaal aan de orde in de kindervoorstelling 'Vader en Eie ren' door Theatergroep Split. Een man en een vrouw draaien om elkaar heen. Ze dragen opmerkelijke kleren en ac cessoires. Zijn het mensen of wellicht pin guïns? Ze lijken op vogels, maar worstelen met menselijke emoties. Willem Ploum en Reina de Groot hebben al een kleine zestig schooloptredens met 'Va ders en Eieren' achter de rug. Het stuk ver dient ook een openbare voorstelling. Die ge ven ze woensdagmiddag 15 maart in het Spiegel theater in Middelburg. •In deze ambiance zal op bescheiden wijze ge bruik worden gemaakt van theatertechniek. Veel toeters en bellen heeft de productie niet nodig. In het scholencircuit wordt 'Va ders en Eieren' onder het kille tl-licht in gymzalen opgevoerd. Dat gebeurt op slechts een deel van de speelvloer in de breedte van de zaal met aan weerszijden lange banken voor maximaal zestig jeugdige toeschou wers. De kinderen krijgen het spel letterlijk voor hun neus gepresenteerd. De acteurs weten de leerlingen al heel snel mee te trekken in de emoties. Natuurlijk wordt er gegiebeld en gejoeld als de man en vrouw hun eerste kus uitwisselen. De span ning stijgt helemaal ten top als ze besluiten samen een ei te maken. Spanning De acteurs schakelen voortdurend tussen wisselende emoties. Na hun verliefdheid, volgt de opgewonden spanning over de in houd van het ei, de onenigheid over de ver zorging en de opvoeding van het kleintje en ten slotte het verdriet als de zaken anders lo pen dan verwacht. Soms verbreekt een kind zo'n broos moment met een opmerking of door een gek geluid te maken. „Daar heb ik geen moeite mee. Het geeft alleen maar aan dat zo'n leerling even niet kan omgaan met de spanning", zegt Willem Ploum. Veel minder begrip heeft hij voor bijvoor beeld een leerkracht die plotseling de ruim te binnenkomt en nadrukkelijk informeert hoe laat de gymzaal weer beschikbaar zal zijn. Dat gebeurt dan net op het moment dat hij een scène speelt waarin hij intens verdrietig moet zijn. Daar kan hij zich als acteur flink aan ergeren. Ploum en De Groot hebben een warm hart voor het toneel en willen de kracht ervan graag laten ervaren binnen het onderwijs. Sinds enkele jaren legt Theater Split zich toe op schoolvoorstellingen. Voorheen speel de de groep eigentijds repertoire voor vol wassenen van onder anderen Franz Xaver Kroetz en Alex van Warmerdam onder pro fessionele regie. „Die schoolvoorstellingen zijn geweldig leuk om te doen. Bovendien zit er een artis- Scène uit 'Vaders en Eieren' met Willem Ploum en Reina de Groot, foto Rob van Oostvi CE tieke uitdaging in. Door de lange speelperio de kom je'veel meer toe aan uitdieping van de rollen dan vroeger met een korte opvoe ringsreeks", zegt Ploum. Eerder al speelde hij samen met Reina de Groot de voorstel ling 'Karei' van Rudolf Herfurtner. 'Vaders en Eieren' is geschreven door He- leen Verburg. Zij heeft al meerdere succes volle stukken op haar naam staan, onder meer Coupure, een openluchtvoorstelling voor het Zeeland Nazomerfestival in 28 „Zijn jullie getrouwd?", luidt meestal de* ste vraag van de leerlingen tijdens de na spreking. Ploum lacht: „Nee, we zijn niet! trouwd, maar we spelen wel graag samen neel." 'Vaders en Eieren' wordt woensdag 15 i* opgevoerd in het Spiegeltheater, Middelt E> Aanvang 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44