Zorgverzekeraars in problemen door drukte Zoekactie op het IJsselmeer i i: 2pZC Politie rolt lijn van bolletjesslikkers op TU Delft superbus steunt Ockels Alternatief autoblowverbod Minister Verdonk gaat Congo bezoeken ijna twee keer zoveel overstappers als verwacht legrafenis slachtoffers ezinsdrama ?oIitie houdt gewelddadige kinderen aan J.P. Guépin overleden GroenLinks Geen taks zware aanhangwagens Vervuilingssticker auto's in 2007 Schiphol wil minder fouilleren Oorlog in bos Schinveld voorspeld Strategoman Smits overleden Kamer is geschokt over handel in Somalische jeugd vrijdag 24 februari 2006 InnrDylan de Gruijl [INDHOVEN - Zorgverzeke- raèrs kunnen het ongekend gro- K aantal mensen dat vlak voor maart overstapt naar een ande lf verzekering niet meer aan. Po- ïvsen worden te laat verstuurd, ieclaraties blijven liggen en I#] mensen zitten in onzeker heid omdat ze niet weten of hun flde verzekering al is beëin- &d. blijkt uit een rondgang verzekeraars en vergelij kingssites Independer.nl en de ïerzekeringssite. De problemen njn ontstaan doordat veel meer mensen dan verwacht op het matste moment overstappen. [ÜISSEN - De slachtoffers van {(gezinsdrama in Huissen wor- jtn dinsdag in hun woonplaats Ijgraven. Dat heeft de gemeen- Lingewaard gisteren bekend- }fmaakt. De politie concludeerde woens- fegavond dat het om een gezins- tama gaat, nadat dinsdag de li- amen van de vier slachtoffers varen gevonden in een woning ian de Kuunskop in Huissen. De 38-jarige vader bracht zijn H I-jarige vrouw, zoon (4)- en dochter (8) om het leven en zelfmoord. De Pom- pestichting liet gisteren weten dader onder behandeling vas bij de forensische polikli niek Kairos in Arnhem, onder deel van de Pompestichting. De polikliniek behandelt mensen ie toenemend delinquent of ge- relddadig gedrag vertonen. I V IELDEN - De politie heeft in kt Limburgse Helden 21 kinde- (tn van 11 tot 15 jaar opgepakt ie verdacht worden van open- 5 li ijkc geweldplegingen, vechtpar- jjen, diefstallen en vernielingen b de afgelopen twee maanden. 9 'B Dat maakte de politie gisteren 11 kkend. Zorgverzekeraars hadden gere kend op 10 tot 15 procent over stappers. Dat zijn er bijna twee keer zoveel. Schattingen lopen uiteen van twee miljoen (gezond- heidsonderzeker Nivel) tot vijf miljoen mensen (TNS/Nipo). De Verzekeringssite luidt nu de noodklok. Volgens deze vergelij kingssite verkeren veel mensen in grote onzekerheid of ze na 1 maart wel hun gewenste polis hebben. Van hun huidige verze keraar horen ze maar niet of die hun polis al heeft beëindigd. Selectie Daardoor durven ze nog geen nieuwe verzekering af te slui ten. Vooral mensen die een uitge breid pakket willen waarvoor medische selectie geldt - bijvoor beeld met volledige tandartsdek king - kunnen straks de dupe worden. Zij dreigen na 1 maart hun aanvullende pakket mis te lopen als hun nieuwe verzeke raar ze niet accepteert. „De zorg verzekeraars hebben echt grote achterstanden opgelopen", al dus woordvoerder Erik Hordijk van de Verzekeringssite. „Zelf doen ze er genuanceerd over, maar off the record hoor ik heel andere verhalen." De Verzekeringssite roept zorg verzekeraars op zich minder strikt aan de deadline van 1 maart te houden of alle verzeker den te accepteren zonder medi sche selectie. De Consumenten bond heeft minister Hooger- vorst (Volksgezondheid) ook al opgeroepen om mensen langer de mogelijkheid te geven hun huidige verzekering te beëindi gen. Het ministerie van Volksgezond heid en de zorgverzekeraars heb ben al laten weten daar niets voor te voelen. Verzekeraars CZ en Zilveren Kruis Achmea heb ben echter, zoals gemeld, al toe gezegd de termijn iets te verlen gen. De enorme drukte zorgt er ook voor dat zorgverzekeraars telefo nisch nauwelijks bereikbaar zijn. Bij Achmea kan de wacht tijd oplopen tot twintig minu ten, ondanks de duizend extra medewerkers. Ook Menzis komt om in het werk. Dagelijks komen zo'n 40.000 telefoontjes binnen, vier keer zoveel als normaal. Op snelle teruggave van de pre mie die overstappers aan hun oude verzekeraars hebben be taald - met terugwerkende kracht tot 1 januari - hoeft nie mand te rekenen. Dat zou bin nen tien dagen moeten gebeu ren, maar gaat zeker een maand duren. GPD DELFT - De Technische Univer siteit Delft gaat het onderzoek naar een superbus van ex-ruim- tevaarder Wubbo Ockels steu nen. De 350.000 euro van de uni versiteit zal worden gebruikt om specialisten aan te nemen die een experimentele superbus verder kunnen ontwikkelen. Ockels heeft al een startsubsidie van 300.000 euro van de ministe ries van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken voor verder onderzoek. De superbus zou op eigen baan met een snel heid tot 250 km per uur een al ternatief vormen voor de Zuider- zeelijn, die de Randstad met het noorden van het land moet gaan verbinden. De aanleg van die lijn is sinds januari onzeker. De totale kosten van het ont werp en de ontwikkeling van het experimentele model super bus zijn geschat op 4 miljoen eu ro. Ockels is met bedrijven in ge sprek over financiële en techni sche medewerking. Eind dit jaar besluiten de deelnemers of het project haalbaar is. Basisgedach te is dat de bussen comfortabel van deur-tot-deur vervoer ver zorgen en daarmee een concu- rent zijn van auto en trein. Naast de ontwikkeling van het voertuig zelf, zal de komende ja ren gewerkt worden aan onder zoek naar vrijliggende banen, die in de winter verwarmd wor den om ijsvorming te voorko men. Daardoor gaat het wegdek langer mee en zullen deze banen minder onderhoud vergen. Om deur-tot-deur vervoer moge lijk te maken, wordt voor de bus een systeem ontwikkeld waar mee gebruikers vervoer kunnen bestellen via internet. Het sys teem moet mensen met dezelfde eindbestemming zoveel moge lijk samenbrengen. Het kabinet besloot in januari uit te zien naar alternatieven voor de aanleg van de Zuiderzee- lijn. Het nu lopende onderzoek naar nut en noodzaak van de lijn, is afgedwongen door de Ka mer, die na ontluisterende rap porten over de peperdure HSL-Zuid en Betuweroute hui verig is om toestemming te ge- yen voor een nieuw geldverslin dend spoorproject. ANP Hoogzwangere Deborah verdween in 2003 op dag van bevalling ufïïï -7- - Politie Gooi en Vechtstreek en duikbergingsvaartuig 851 van de marine zoeken naar het stoffelijk overschot van de sinds juni 2003 vermiste Deborah. foto Evert J. Bruinekool/GPD 9 1 fel de aanhoudingen van de jj kleren heeft de politie tot nog twaalf zaken in Helden en 4 kashoek opgelost. De kinde die in wisselende samenstel- 5 '3 ng tot wandaden overgingen, 1 'jj enden in de kraag worden ge- 0 at in samenwerking met het Jiwens van der Boijecollege in Mjelden-Panningen Slgens een woordvoerster van te politie komt het zelden voor D lat kinderen van die leeftijd Sch aan dit soort wandaden te luiten gaan. „Dit is meer dan al lien maar baldadigheid". Tegen "tertien kinderen wordt pro- B-verbaal opgemaakt, zeven roeten naar Bureau Halt. ANP door Jacqueline Steenwijk AMSTERDAM - De politie zoekt in het IJsselmeer naar het stoffelijk overschot van de sinds juni 2003 vermiste Deborah Rosiek. De toen 39-jarige Amsterdamse vrouw was hoogzwanger van een twee ling toen zij verdween. De vrouw is ver moedelijk door een misdrijf om het leven gekomen. De politie zegt dat zij de dinsdag begon nen en nog steeds voortdurende zoek actie op touw heeft gezet op grond van nieuwe aanwijzingen rond de vermissing van de vrouw. De Amsterdamse politie wordt bijge staan door duikers van de marine en het Korpse Landelijke Politiediensten. Ook zijn er helikopters ingezet. De vrouw verdween op 18 juni 2003 na dat zij niet op een afspraak in een Am sterdams ziekenhuis was verschenen. Op die dag zou haar tweeling via een keizer snee geboren worden. Artsen sloegen alarm omdat een beval ling buiten het ziekenhuis gevaarlijk voor de baby's en de moeder kon zijn. Bo vendien was de vrouw nog nooit een af spraak misgelopen. Teruggetrokken De Amsterdamse leidde voor zover be kend een teruggetrokken leven en had een kleine vriendenkring. Ook had zij geen tot weinig contact met haar familie. Volgens bekenden van de vrouw verheug de ze zich zeer op de komst van haar ba by's; de kinderkamer was gereed en kle- door Jan Salden ALMERE - De recherche heeft een omvangrijke bolletjesslik- kerslijn opgerold. Daarbij zijn negen mensen aangehouden. Zij zijn betrokken bij 33 drugstrans porten van de Nederlandse An tillen naar Nederland. ELLE.N, VAT 2-OU IK 2.^LFS. EEN WEM7' NIE-T PIKKÊNV De recherche kwam de drugslijn op het spoor tijdens een onder zoek naar witwaspraktijken. De hoofdverdachten zijn twee man nen van 32 en 38 jaar uit Alme- re. Zij zouden zich schuldig heb ben gemaakt aan het ronselen van mensen voor drugstranspor ten in zowel Nederland als op de Antillen. Zij slikten tegen een financiële vergoeding bolle tjes met cocaïne en stapten op het vliegtuig naar Schiphol. Vijf dnjgssmokkelaars liepen daar tegen de lamp. Zij hebben tegen over de politie 33 drugstranspor ten opgebiecht, waarvan een aantal mogelijk nog plaats moest vinden. De cocaïne die bij de transpor ten werd overgevlogen heeft een straatwaarde van 200.000 euro. Uit verklaringen van de aange- AMSTERDAM - Op 76-jarige leeftijd is de dichter en essayist Jan Peter Guépin dinsdag in Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie gisteren be kendgemaakt. Guépin debuteerde in 1968 met de bundel De mens is een dier maar hij zou het kunnen weten. Dit werk werd omschreven als intelligente en humoristische en door paradoxen gekenmerkte poëzie. Guépin ontving er de Amsterdamse poëzieprijs voor. Zijn belangrijkste werk dateert uit 1983. In dat boek, De Bescha ving, houdt hij een pleidooi voor een 'retorische mentaliteit' als levenshouding. ANP houden bolletjesslikkers blijkt dat een aantal woningen ver spreid over het land de eindbe stemming was van de drugs. In een van die huizen is de 33-jari ge woningeigenaar en zijn vrien din aangehouden voor verhoor. In andere woningen werd nie mand aangetroffen. De twee hoofdverdachten zitten nog in voorlopige hechtenis en worden binnenkort voorgeleid aan de rechter-commissaris. De zeven andere verdachten zijn welis waar vrijgelaten, maar worden wel vervolgd, De politie Flevo land en de Koninklijke Mare chaussee gaan voortaan beter sa menwerken om drugstranspor ten vanuit de Antillen naar Fle voland te onderscheppen. „Zodra de Marechaussee op Schiphol iemand uit onze regio aanhoudt, worden wij daarvan op de hoogte gebracht", aldus een woordvoerster van de poli tie Flevoland. GPD AUTO BLOWVERBOD alleen schone auto's in Amsterdam AMSTERDAM- Als persiflage op de blowver bodsborden in Amsterdam heeft GroenLinks in de hoofdstad nu blowverbodsborden geplaatst voor vrachtauto's. Het verbod is 'ingesteld' op het kruispunt Admiraal de Ruijterweg-Witte de Withstraat waar volgens de partij veel vrachtauto's rijden die de lucht sterk vervuilen. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - De motorrijtuigenbelasting voor zware aan hangwagens verdwijnt. Staatssecretaris van Financiën Wijn heeft dat gisteren gezegd. Volgens hem levert de be lasting die geheven wordt op paardentrailers en aanhang wagens waarmee aannemers hun materiaal vervoeren, te weinig op in verhouding tot de kosten die gemaakt moe ten worden om ze te innen. Het gaat om 200.000 aangiften per jaar. Per kwartaal be talen bezitters van grote aanhangwagens hooguit 20 euro, aldus de CDA-staatssecretaris. GPD DEN HAAG - Auto's krijgen vanaf volgend jaar een sticker op de kentekenplaat of een label achter de voor ruit, waarop te zien is hoe vervuilend ze zijn. Gemeenten kunnen hun parkeertarieven daarop aanpassen: hoe ver- vuilender de auto, hoe duurder het tarief. Dat heeft een woordvoerder van staatssecretaris Van Geel van Milieu (CDA) gisteren bevestigd. De maatregel die al was aangekondigd, is bedoeld om de luchtkwaliteit in steden te verbeteren. Het sticker- of labelsysteem is naar verwachting binnen enkele maanden klaar. GPD SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol wil minder passa giers gaan fouilleren bij veiligheidscontroles. In april be gint een proef met een scanapparaat dat verboden voor werpen zoals wapens, op het lichaam in beeld brengt. Vol gens Schiphol is deze methode klantvriendelijker en min der tijdrovend dan handmatig fouilleren. De apparatuur werkt op basis van millimeter-wave, al dus woordvoerster M. Snoerwang. Dit zijn radiogolven waarmee zowel metalen als plastic voorwerpen kunnen worden ontdekt. GPD SCHINVELD - De Vereniging Stop Awacs en actiegroep GroenFront! gaan later dit jaar opnieuw een stuk bos voor de Awacs-basis in Schinveld bezetten. Dat maakte bestuurslid N. Trommelen van de Vereniging gisteren be kend. Het gaat om een gebied van veertien hectare. Woensdag bleek in Den Haag tijdens een gecombineerde Kamercommissie voor Vrom en Defensie een meerderheid voor het kappen van een kleine hectare bos en een onder houdsplan voor de overige dertien hectare. Dat laatste komt volgens Trommelen neer op een kapvergunning. „Dat laten we niet toe, dat wordt oorlog", stelde hij. ANP DEN HAAG - Frans Smits, ontwerper van speciale unifor men voor de krijgsmacht maar ook van de stukken van het spel Stratego, is dinsdag overleden. Het ministerie van Defensie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Smits is 90 jaar geworden. Smits wierf in 1948 internationale faam met zijn ontwer pen voor ceremoniële uniformen van de garderegimenten van de landmacht. In de jaren daarna ontwierp hij meer ceremoniële tenues, maar ook emblemen, onderscheidin gen en sabels. Hij was verder nauw betrokken bij het Le germuseum en de Nationale Taptoe. ANP ding voor de tweeling lag klaar. De poli tie sloot daarom al snel zelfmoord of een vluchtpoging van de vrouw uit. Begin februari 2004 werd een minnaar van Rosiek aangehouden. Hij werd ervan verdacht iets te maken hebben met haar verdwijning. De man had naast Rosiek nog een andere vrouw en een kind. Drie maanden later het justitie de man gaan bij gebrek aan bewijs. De politie weigert te zeggen of de nieuwe aanwijzingen die zij heeft gekregen op nieuw naar deze verdachte wijzen. GPD door Yvonne Brethoniere DEN HAAG Minister Verdonk voor Vreemdelingenzaken en In tegratie is van plan dit jaar een bezoek te brengen aan de Demo cratische Republiek Congo. Ze wil in het door burgeroorlogen geteisterde Afrikaanse land de situatie bekijken en met ver schillende mensenrechtenorgani saties spreken. Dat kondigde de bewindsvrouw gisteren aan tijdens een debat in de Tweede Kamer. Ze liet tege lijk weten niet bereid te zijn om met teruggekeerde ex-asielzoe kers te praten. De PvdA en GroenLinks vinden dat zij deze kans juist met beide handen moet aangrijpen. Maar Verdonk wil niet dat er een soort monitoring ontstaat van uitgeprocedeerde asielzoe kers die zijn teruggekeerd naar hun herkomstland. „We hebben in Nederland een goede asielpro cedure en daarin is beslist dat deze mensen geen recht hebben op een verblijfsvergunning in Nederland en terug moeten." Sommige oppositiepartijen drin gen al enige tijd aan op monito ring om te zien hoe het voormali ge asielzoekers vergaat in hun herkomstland. De PvdA en GroenLinks drongen er in het debat nogmaals op aan om geen Congolezen terug te' sturen, zo als Verdonk van plan is. De uit zetting was sinds medio vorig jaar opgeschort in verband met onderzoek naar gegevens die vanuit Nederland aan de Congo lese autoriteiten zijn verstrekt over de afgewezen asielzoekers. Dat is tegen alle regels in. De mi nister heeft daarvoor haar excu ses moeten aanbieden, omdat ze de Kamer hierover verkeerd had ingelicht. De Vries (PvdA) vindt dat Ver donk tegenover deze mensen een bijzondere verantwoorde lijkheid heeft en hen niet moet uitzetten. Verdonk had al eerder gezegd dat ze niet verwacht dat betrokkenen problemen krijgen na terugkeer, zo is haar geble ken uit onderzoek. Verder wil de bewindsvrouw de Kamer niet toezeggen dat er al tijd iemand in Kinshasa aanwe zig is om erop toe te zien dat ex-asielzoekers veilig het vlieg veld kunnen verlaten. D66 heeft daarop aangedrongen. Volgens Verdonk zijn er al vaak mensen aanwezig van de ambassade of van de Immigratie- en Naturalis atiedienst IND. ANP deze situatie tegen te gaan en de daders te bestraffen, Ook de mi nisters toonden zich bezorgd, als de berichten hierover klop pen. Dat wordt nu onderzocht. Tweede Kamerlid Huizinga (ChristenUnie) verweet vooral minister Bot dat het voor de slachtoffertjes moeilijk is om hun verhaal te doen bij de am bassade. Ze krijgen daar geen toegang omdat ze geen identi teitspapieren hebben. Zij wil dat Bot daarvoor een richtlijn uitvaardigt om dit soort situa ties beter te ondervangen. Bot wil vooralsnog geen nieuwe richtlijn maar zegde toe dat hij de ^Nederlandse ambassades in Afrika opnieuw instructies zal geven om extra aandacht te ge ven aan kinderen die daar aan kloppen. Het is niet bekend om hoeveel slachtoffers het gaat. Het kabinet komt in maart met meer informatie, zegden de mi nisters toe. ANP door Yvonne Brethoniere DEN HAAG - De Tweede Ka mer neemt het hoog op dat op il legale wijze Somalische kinde ren naar Nederland worden ge haald om via hen fraude te kun nen plegen met bijvoorbeeld kin derbijslag. Bovendien worden de kinderen hier soms jarenlang gebruikt als een soort slaaf. De kinderen worden weer ge dumpt in hun thuisland als ze niet meer nodig of te oud zijn. Vervolgens halen de Somaliërs nieuwe kinderen, vaak met val se identiteitspapieren. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebat met de ministers Bot (Buitenlandse Zaken), Ver- donk (Vreemdelingenzaken) en Donner (Justitie). De fracties zijn bezorgd over de 'afgrijselij ke en schrijnende situatie' van de slachtoffertjes. De Kamer drong aan op maatregelen om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3