Ontpoldering als uitruilmiddel Contractors, proficiat! Een rare vogel, zo zonder stropdas Bestuur dorpshuis Colijnsplaat moet snel klusje klaren Rheinliold wahla DA en SGP/ChristenUnie Borsele zijn tegen, maar denken aan compensatie eg dicht bij ïoudekerke KvK stuntelt met ozb-cijfers Veiligheid bij Dow bereikt nieuw record. Hypotheken Verzekeringen Uil Pensioenen Rekenkamer wil suggesties horen Bromfietser berooft Goesenaar Inbraak in woning Tholen Eerste steen woningen Geersdijk zeeuwse almanak Dokter - i «tie: 0113-315649 kpzc.nl ji3iliredactie@pzc.nl stbus 314460 AA Goes wrtentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; «jvvs-Vlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. daq 24 februari 2006 editie Bevelanden-Tholen VUinnaar van de Dow-Award 'Beste Contractor 2005'; Winnaar uan de Qow-Rward Beste Veiligheids-. Ceiondheids- en Milieuprestatie 2005': Mammoet B.V. www.dowbenelux.com inrHarmen van der Werf EINKENSZAND - Niet één dilieke partij in de gemeente ijsele is enthousiast over ont bering. Maar er valt vrijwel iilaan te ontkomen, vrezen M. [rmue-Vermue (CDA) en F. tllenaar (SGP/ChristenUnie). •n er dan voor Borsele zo- él mogelijk andere zaken uit spen. tVan Hattum-, Zuid- en Eve- gepolder tussen Oudelande Ellewoutsdijk zijn deze week de provincie officieel ge- and als te ontpolderen gebie- a langs de Westerschelde. Een nderslag bij heldere hemel het bericht niet. Al langer den de namen van die polders ronde. Een keuze moet nog orden gemaakt, waarbij ook Hellegat- en Eendragtpolder Zeeuws-Vlaanderen in beeld Dzin óvinciaal bestuurder T. Kra- (PvdA) zei bij de presenta- week dat 'de mate van lewerking van de gemeenten leuzen en Borsele een rol zal elen' bij de keuze, ,,'t Liefst uik natuurlijk hebben", rea- srt CD A-lijsttrekker en wet- juder Vermue-Vermue, „datal- aan de overkant komt. Het ft in mijn ogen klinkklare on- die polders op te offeren" is echter met haar collega ïenaar realist genoeg om te seffen dat de gemeente Borse- niet ver zal komen met zo'n ïg. Vermue-Vermue: „De jksprojectenprocedure is al toepassing verklaard op dit roject. Dat betekent feitelijk: !s je niet meedoet, grijpt het OUDEKERKE - De rondweg judekerke is dinsdag van half (gen 's ochtends tot vier uur 's in beide richtingen ge- |ltelijk afgesloten. Er wordt in een vangrail geplaatst bij irotonde aan de Middelburgse- Sraat. Het verkeer wordt in bei richtingen orhgeleid via de ite Lammerenburgweg, Vlis- lestraat, Beatrixlaan en de lelburgsestraat. 't iiddf Fortrie (56), een geboren en geto gen Rotterdammer, volgde zijn opleiding ook in die stad. Na zijn afstuderen heeft hij voor di verse huisartsen waargenomen. Hij werkte ook nog een tijdje in de verpleeghuizen Ter Weel en Ter Valcke in Goes, maar vond het werk te eenzijdig. In 1981 be sloot Fortrie een eigen huisart senpraktijk op te zetten. Het was in die tijd de gewoonte om jezelf in te kopen in een bestaan de praktijk. Het was daarom des te opvallender dat hij be sloot om iets nieuws te begin nen. De jonge huisarts koos voor Heinkenszand, omdat het dorp stevig aan het uitbreiden was en hij er bovendien een beet je bekend was. Fortrie betrok een klein pand aan de Stenevae- te, waar hij het de eerste tijd niet altijd even druk had. „Ik zag soms niet meer dan drie pa tiënten per dag", weet hij nog. In die tijd stond de dokter vol gens Fortrie bij veel mensen nog op een voetstuk. „Dan werd er speciaal voor de huisarts een nieuw stukje zeep weggelegd", zegt hij. „En een schone hand doek. Dat zie je nu niet meer." Fortrie kan zich ook nog herin neren dat veel dorpsbewoners hem destijds maar een rare vo gel vonden. Zo'n huisarts in een spijkerbroek en zonder strop das, dat hadden ze nog niet vaak gezien. Ooit, helemaal in het begin, had Fortrie wel strop dassen gedragen, maar die zaten hem te veel in de weg. De praktijk groeide gestaag en aan het eind van het eêrste jaar waren er zo'n vijfhonderd pa tiënten. De groei zette zo hard door dat Fortrie na tweeënhalf jaar besloot een collega te zoe ken. Hij wilde ook wel eens een weekendje vrij zijn. De huisarts vond een collega in de persoon van Conny Miermans, met wie hij tot op de dag van vandaag sa menwerkt. Ze zitten inmiddels al heel wat jaren in een gebouw tje aan de Zangvogelstraat. De twee huisartsen waren de enige twee op de Bevelanden die een paar jaar terug besloten om niet mee te doen aan de huisart senpost. „Ik had daar gewoon geen goed gevoel bij", zegt For trie. „Er zit één arts op de post en één rijdt er rond. Ik zie het al Rijk in." SGP/ChristenUnie- voorman en ook wethouder Tol lenaar kijkt er net zo tegenaan. „Je kunt wel gemakkelijk roe pen 'ik doe niet mee', maar je schiet daar helemaal niets mee op." In het verkiezingsprogram ma van de Borselse SGP/Chris- tenUnie wordt al over compense rende maatregelen gesproken, als ontpoldering onontkoom baar blijkt te zijn. Vermue-Vermue zit op dezelfde lijn. „We hebben als gemeente ook ervaring met zulke dingen", verwijst zij naar de besprekin gen over de komst van de Wes- terscheldetunnel. Borsele verzet te zich eerst hevig en ging uitein delijk akkoord met de tunnel in ruil voor meer woningbouw in de Sloerand-dorpen Lewedorp en 's-Heerenhoek, de aanleg van het Sloebos bij Borssele en de komst van het bedrijventerrein Sloepoort. Wat compenserende maatrege len in verband met ontpoldering kunnen inhouden, kan Tolle naar nog niet zeggen. Extra wo ningbouw in Oudelande en geld voor een nieuw dorpshuis zijn al eens voorbijgekomen. „We moe ten daar goed over nadenken", stelt Vermue-Vermue afhou dend. CDA en SGP/ChristenUnie krij gen voor deze strategie (nog) geen steun van andere politieke partijen in Borsele. VVD-lijst- trekker R. Boekholt en nummer twee op de lijst van de Lokale Partij Borsele N. Werri laten we ten tegen ontpoldering te zijn en dat te blijven. Goede landbouw grond met eigen natuurwaarden offer je niet op, luidt kortweg hun standpunt. PvdA'er P. Vol- laard kiest eenzelfde soort in valshoek. „De Zak van Zuid-Beveland is door het Rijk aangewezen als Nationaal Landschap. Het is raar daar polders vanaf te ha len, terwijl wij als PvdA voor uitbreiding van het Nationaal Landschap zijn. Er zal heel wat moeten gebeuren, voordat ik er van overtuigd ben dat ontpolde ring in Borsele een goede keuze is." Vollaard wil eerst weten waar om polders in Borsele kandidaat zijn. De tijd is naar zijn oordeel nog lang niet aangebroken om te denken aan mogelijke com pensatie. Vollaard was indertijd als wethouder betrokken bij de harde onderhandelingen over de tunnel. (Advertentie) WISSENKERKE - Na de blun der van minister Zalm rond de ozb-verhogingen van gemeen ten, maakt nu ook de Kamer van Koophandel een zeperd. Die bracht dinsdag naar buiten dat de onroerend-zaakbelasting voor ondernemers sterk uiteen loopt in Zeeland. De KvK kwam tot de conclusie dat de onderne mers dit jaar gemiddeld elf pro cent meer ozb betalen. Noord-Beveland vormde met een stijging van 57 procent een de forste uitschieter. Nonsens, zei burgemeester C. van Liere gisteren in de raad. Noord-Beve land was de enige Zeeuwse ge meente die alle belastingen met een procent heeft verlaagd, dus betaalt iedereen, ook onderne mers, minder ozb in 2006. foto Willem Mieras gebeuren: ik ben op weg naar een hartaanval in Kamperland en dan komt de mededeling dat er in Rilland iemand hard ligt te bloeden. Dat werkt toch niet?" Door wel mee te doen had For trie het aantal avond- en week enddiensten dat hij draait flink kunnen beperken, maar hij vond dat niet nodig. Hij werkt nu 26 weekenden per jaar of, zo als hij zelf zegt: „Ik ben 26 week enden per jaar vrij. Dat is ge noeg, want ik hoef niet zo nodig elke zaterdag de hort op." Jaren De afwisseling spreekt Fortrie nog altijd het meest aan in zijn werk. Zo vindt hij het nog altijd heel aardig om af en toe een be valling te begeleiden. „Al begin ik juist bij die dingen te merken dat de jaren gaan tellen", geeft hij toe. „Je zit toch al gauw vier uur bij zo'n bevalling." Er zijn ook momenten waarop de huisarts zijn werk wat min der leuk vindt. „Als je om drie uur 's nachts in de kou je bed uit moet en de ruiten van je auto na honderd meter rijden weer hele maal dicht zijn gevroren, denk je wel eens: waarom heb ik hier voor gekozen?" Huisarts Jan Fortrie waakt al een kwart eeuw over de gezondheid van zijn patiënten in Heinkenszand. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Echt wel kom was Jan Fortrie 25 jaar ge leden niet toen hij zich als huis arts vestigde in Heinkenszand. Hij besloot tot een zogeheten 'niet gesteunde vrije vestiging'. Dat wil zeggen dat hij de steun van collega's ontbeerde en niet werd opgenomen in weekend en avonddiensten. Gezondheid Leefstijl Communicatie Transport Living. Improved daily. Dow Benelux feliciteert al haar contractors met de geweldige prestaties van 2005. Nog nooit eerder is er zo efficiënt, schoon en bovenal veilig gewerkt door de medewerkers van alle bedrijven! Door samenwerking, inventiviteit, creativiteit en betrokkenheid wisten zij de veiligheid op ons bedrijfsterrein op een ongekend hoog peil te brengen. Bedankt! Veilig werken is een van de belangrijkste prioriteiten van Dow. Die veiligheid heeft niet alleen betrekking op onze eigen medewerkers, maar geldt ook voor de bedrijven die voor ons werken. De Verenigde Dow Partners, waarin de grotere huisaannemers zich hebben verenigd, werken nauw samen met onze afdeling Veiligheid, Gezondheid Milieu met als doel het aantal incidenten tot nul te reduceren. Met een ongevallen-index (het aantal ongevallen per 200.000 gewerkte uren) van 0,14 over 2005 is een nieuw record gevestigd. Oe Verenigde Dow Partners bestaan momenteel uit Amec Spie, Axima, Balliauw, Buchen, Cegelec, Delta Milieu, Eyke Hogendoorn, Gouda Vuurvast, GTI Zuid West, Houtepen, Kaefer - WKS, Mammoet, Rheinhold Mahla, Ridderikhoff, ROB, RTD, Troost, V&S Hanab, Van Kerckhoven, Watco en Xervon. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 MIDDELBURG - Zeeuwse burgers kunnen zelf met idee ën komen voor onderzoeken van de Rekenkamer Provin cie Zeeland. Als ze menen dat het provinciaal bestuur doelmatiger, rechtmatiger of doeltreffender kan, kunnen ze bij de Rekenkamer aankloppen die deze suggesties zal beoordelen en er eventueel een onderzoek naar zal begin nen. Vanaf 1 maart treedt de Rekenkamer met een websi te naar buiten. Daarop komen alle onderzoeken te staan die zijn afgerond. Vervolgens wordt het onderzoekspro gramma gepresenteerd, dat als motto krijgt Zeeland Vi taal. De eerstvolgende drie jaar zullen de onderzoeken vooral binnen dat thema gehouden worden. De Rekenka mer Zeeland is een onafhankelijk instituut, onder voorzit terschap van de president van het Haags gerechtshof J. Verburg. pagina 14 wij delen geen zwartepieten uit GOES - Een 51-jarige Goesenaar is gistermiddag beroofd van zijn tas toen hij over de Oostsingel in zijn woonplaats fietste. De tas werd op hardhandige wijze uit zijn handen getrokken door een inhalende bromfietser. Er zat een digi tale camera met een waarde van honderden euro's in. THOLEN - In de nacht van woensdag op donderdag is in gebroken in een woning aan het Groot Verrehof in Tho len. De dieven namen een laptop mee. GEERSDIJK - De Noord-Bevelandse wethouder A. van der Maas (SGP, volkshuisvesting) heeft gisteren symbo lisch de eerste steen gelegd voor de bouw van zes eenge zinswoningen aan De Weitjes in Geersdijk. Marsaki BV, de projectontwikkelaar van drie woningbouwverenigin gen, heeft het plan ontwikkeld. Van de zes woningen zijn er twee huur, twee koop en twee koopgarant. De zogehe ten koopgarantformule houdt in dat huizen van 160.000 euro met 25 procent korting worden aangeboden, zodat ze bereikbaar worden voor onder andere starters. Als de eigenaar verhuist, dan is die verplicht de woning eerst aan de Regionale Woningbouwvereniging Samenwerking (RWS) aan te bieden. De waardevermeerdering wordt ge deeld: zestig procent voor de eigenaar, veertig procent voor de RWS. De corporatie wil de koopgarantformule ook gaan beproeven in Wolphaartsdijk. De vier koopwo ningen in Geersdijk zijn al verkocht, de twee huurwonin gen worden kort voor oplevering (eind dit jaar) aangebo den. door Frank Balkenende WISSENKERKE - Bestuursle den van de Stichting Dorpshuis De Brug in Colijnsplaat krijgen nog een maand de tijd om een beloofde klus aan het verbouw de dorpshuis uit te voeren. Daar bij gaat het in hoofdzaak om het voegen van een buitenmuur. De gemeenteraad van Noord-Be veland besloot gisteravond het beheer van het Colijnsplaatse dorpshuis pas per 1 april van de in financiële nood verkerende stichting over te nemen. Zo krijgt het bestuur tijd om het be loofde stuk zelfwerkzaamheid uit te voeren. De gemeente heeft echter geen stok achter de deur, mocht het bestuur in gebreke blijven. Wethouder C. Schip pers (WD, welzijn) verwacht niet dat het stichtingsbestuur verzaakt, temeer omdat PvdA- raadslid C. Quinten voorzitter van die stichting is. Onderzoek De gemeenteraad verlangde vo rige maand een onderzoek naar het financiële beheer van dorps huis De Brug in de afgelopen ja ren. Het rapport van Deloitte Accountants bevestigt de lezing van de gemeente Noord-Beve land. De stichting gaf een aanne mer opdracht tot een extra stuk je verbouwing, bovenop een door de gemeente goedgekeurde en betaalde verbouwing. Ze dacht voor de benodigde 16.000 euro een lening en hypotheek af te sluiten bij de Rabobank. Het college van burgemeester en wet- houders weigerde daarvoor ga rant te staan. De gemeente had immers geen toestemming voor de bewuste verbouwing gegeven en daarover dus ook geen be sluit genomen. De stichting kon de 16.000 euro niet zelf ophoesten. Ze was al in financieel zwaar weer gekomen door verlies van een goede klant: de peuterspeelzaal, goed voor drieduizend euro huur per jaar. Daarnaast was de rijksbij drage voor een gesubsidieerde kracht, die het dorpshuis beheer de, weggevallen en kampte de stichting met gestegen energie- lasten. De aannemer wachtte op zijn geld en voor de stichting dreig de een faillissement. De gemeen te sprong bij en betaalde alvast de rekening. Tegelijkertijd werd besloten het beheer van het dorpshuis, dat eigendom is van de gemeente, over te nemen van de stichting, die daarmee feite lijk wordt geliquideerd. De gemeenteraad wilde gisteren nog geen besluit nemen, omdat de bestuursleden hebben toege zegd dat een deel van de afwer king door vrijwilligers zal wor den verricht. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Alle fracties von den dat het stichtingbestuur zijn belofte dient na te komen en wel voor 1 april, de datum waarop de gemeente het beheer van het dorpshuis formeel op zich neemt. Het stuk zelfwerkzaamheid staat gelijk aan een bedrag van 1100 euro. WD-fractievoorzit- ter P. de Putter zei dat, nu de ge meente de stichting te hulp is ge schoten, die rekening in geen ge val bij de gemeente mag worden neergelegd. Woordvoerder van andere fracties vielen hem daar in bij. Niettemin was de raad be reid het beheer op zich te ne men, omdat Colijnsplaat zijn dorpshuis niet kan missen. De Terneuzense dokter maak te zich deze week erg druk over een parkeerprobleem voor zijn praktijk. „Man, ik zit hier gewoon weer van op winding te trillen", zei hij via de telefoon. Waarop de ver slaggever de huisarts met een zin om de oren sloeg, die hem meer dan bekend in de oren klonk. „Dokter, ik kom zo wel eens even bij u kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33