PZC Wéér net niet voor Sauerbreij Peter Mueller mist zijn mascotte oo Kramer en Verheijen jagen op Hedrick 21 Snowboardster mist op schlemielige wijze aansluiting met olympische top Politie Turijn blaast auto op Skisucces zorgt voor geldzorgen Kemkers wil door met Wennemars Fakkel op internet geveild Vancouver ontvangt vlag in rolstoel 'riesinger geeft mit valse hoop aatste training eeft Arend Glas ertrouwen avis niet op en kilometer Noren zijn over hele linie slecht vrijdag 24 februari 2006 r_Roel Wiche jABDONECCHIA - De vader, jewaxer, de topsporlcoördina- iedereen benadrukte gister- ddag 'trots' te zijn op Nico- >n Sauerbreij. Omdat ze de Ivmpische finaleronde had ge- 'ild en omdat ze had laten ■n dat ze wel degelijk kan iwboarden. Maar de waar- jd vertelde ook iets heel an- »rs: Nicolien Sauerbreij kan in- irdaad snowboarden, maar it de killersmentaliteit en paliteit om te reiken naar de ite wereldtop. Kertig dramatische seconden leiden gisteren veel, misschien >1 alles over de plek van de K-jarige Amsterdamse in de hië- fcrchie van de wereldelite. Met Ken fraai uitzicht op de laatste |cht van de parellelslalom ocht ze in de tweede run tegen Jnelie Kober anderhalve secon- ■eérder starten. Een reglemen- marge, omdat de Duitse is uitgegleden in de eerste ra- mem ftuerbreij schokschouderde ech- s opgejaagd wild naar be lden en werd pal voor de fi- ;h ingehaald, tot verbijstering i de kleine Oranje-colonne Bugs de piste. Het minieme ver- jehil (0,03 seconde) kwam aan een mokerslag, ongeloof en vertwijfeld loeg de verliezer een deuk in Kaar helm. Zeker toen ze later turïjn 2006 zag dat haar pas 18-jarige tegen standster het zilver greep, ach ter de Zwitserse Daniela Mueli. „Ik had een groot scheldwoord in m'n mond. Als zij op het po dium staat, besef je waar je zelf had kunnen staan. Nee, ik gleed niet op safe, ik heb geen mo ment gedacht dat ik er al was. Maar dit had nooit mogen gebeu ren." Sauerbreij, uiteindelijk als twaalfde geklasseerd, verbeet de teleurstelling door erop te wijzen dat ze 's ochtends tijdens de geslaagde kwalificatie had bewezen 'best te kunnen snow boarden'. En dat dit na een be roerd seizoen, waarin ze werd geplaagd door blessures en mate- riaalsores, meer was dan ze had durven hopen. Net-niet-imago Maar ze kon niet verhullen dat de pijnlijke eliminatie naadloos past bij het net-niet-imago dat haar al jaren achtervolgt. Na de roemloze uitschakeling in Salt Lake City vier jaar geleden kwam ze op de proppen met een hilarisch verhaal over een ver keerde wax. Op de materiaal man van dienst (de Canadees Mi ke Kayris) was deze keer niets aan te merken. Maar toch ging het mis, op een manier die op nieuw in Nederland het nodige hoongelach zal oproepen. Leed vermaak dat vooral, zo meent vader en coach Maarten, een ge volg is van een schromelijk ge brek aan kennis en interesse. „Als Nicolien een World Cup-wedstrijd wint, staat er een miezerig berichtje in de krant. Maar heeft ze een blessure, dan is het plots een hele pagina. Men sen zien de juiste verhoudingen niet. Het veld was vandaag ont zettend sterk, ik had niet eens gedacht dat ze de kwalificatie zou overleven. Alleen, ze had daarna niet de juiste run op het juiste moment." Of dat laatste nu juist kwam door een eeuwig gebrek aan mentale hardheid, wilde nie mand van het Team Sauerbreij toegeven. En dat de beste snow- boardster van Nederland een voudigweg de kwaliteit mist voor de absolute top, werd in een mooie verklaring verpakt. Vader/coach Maarten: „Nico lien was het jaar na Salt Lake de tweede van de wereld. Maar daarna kwam er razendsnel con- cuiTentie uit nieuwe landen. Ni colien moet dan meegroeien, maar er zit altijd een seizoen bij dat het minder gaat. Kijk hoe Jan Bos hier in Turijn over het ijs krabbelt." Hoe het nu verder moet, heeft niemand helder in het vizier. Marcel Looze, topsportcoördina tor van de Nederlandse Ski Vere niging, gaf gisteren ruiterlijk toe dat het doel (een medaille) niet gehaald is. De snowboards- ter zelf („Dan moet het in 2010 maar gebeuren") en vader Maar ten willen in ieder geval door gaan. Al was het maar voor dat extatische gevoel als ze in de camper ergens in Colorado door een muur van sneeuw rijden. Duidelijk is wel dat Team Sauer breij niet meer voor spek en bo nen wil meedoen. Aldus senior. „We reizen niet voor de veertig ste plek de wereld rond. Nog zo'n seizoen als dit heeft geen zin. Dan kap ik ermee." GPD Meer over de WINTERSPELEN op de PZC-site: www.pzc.nl Ondanks een valpartij van haar directe tegenstandster kon snowboardster Nicolien Sauerbreij zich gisteren niet plaatsen voor de kwartfinale. Dat haar opponente uiteinde lijk de zilveren medaille won, maakte de uitschakeling voor Sauerbreij alleen maar zuurder. foto Olaf Kraak/ANP TURIJN - De Italiaanse politie heeft gisteren in Turijn een leegstaande auto opgeblazen uit angst voor een aan slag. Twee personen hadden het voertuig met lopende mo tor achtergelaten in een tunnel nabij een benzinestation in de buurt van het perscentrum. De carabinieri sloegen meteen groot alarm, sloten de wijde omgeving af en evacu eerden omwonenden. Helikopters hielden vanuit de lucht het stadsdeel Lingotto in de gaten. De auto, met Spaans kenteken, bleek leeg, maar is uit voorzorg door cle politie opgeblazen. Waar de twee individuen zijn gebleven die de wagen ach terlieten, is niet duidelijk. ANP/DPA TURIJN - De Zweedse skibond (SSF) heeft zijn atleten wel heel laag ingeschat. De bond had voor de Winterspe len een limiet van omgerekend 57.700 euro vastgesteld voor uit te keren medaillepremies: ruim 14.000 euro voor goud, 11.500 voor zilver en bijna 9000 voor brons. De Zweedse sporters waren echter zo succesvol dat alleen de langlaufers met drie keer goud en twee keer brons al ruim 60.000 euro bij elkaar verdienden. „We kunnen echt niet over ons budget heen", zei een woordvoerder van de SSF gisteren; Waarop tweevoudig olympisch kampioen Björn Lind antwoordde: „Dat zal me een worst zijn. Beloofd is beloofd." ANP/SID TURIJN - TVM-coach Gerard Kemkers wil schaatser Er- ben Wennemars volgend seizoen in zijn team onderbren gen. „Ik heb de afgelopen weken fijn met hem kunnen werken en ik heb aanwijzingen dat Erben nog veel beter kan worden." Een contract voor Wennemars komt pas na het schaatsseizoen aan de orde, zégt Kemkers. De coach wil daar eerst een aantal goede gesprekken over voeren. Wennemars werd een maand geleden uit de ploeg van coach Jac Orie gezet vanwege een vertrouwensbreuk. Daarop nam Kemkers hem tijdelijk onder zijn hoede. GPD TURIJN - De olympische fakkel, waarmee Stefania Bel- mondo twee weken geleden de Olympische Winterspelen in Turijn opende, is te koop op internet. Op veilingsite e-bay is het bieden al opgelopen tot 13.550 euro. De op brengst van de veiling gaat naar verschillende goede doe len. ANP/SID TURIJN - De overdracht van de olympische vlag tijdens de sluitingsceremonie heeft zondag een speciaal tintje. De vlag met de ringen zal voor het eerst het podium verlaten per rolstoel. Burgemeester Sam Sullivan van Vancouver, waar de volgende Winterspelen en Paralympics plaatsvin den, brak op zijn negentiende zijn rug op de skipiste en zit sindsdien in een rolstoel. Het Canadese olympisch comité wil met de keuze van de gehandicapte burgemeester als vlaggendrager benadruk ken dat Vancouver staat voor het doorbreken van bar rières. ANP/AFP ÜRIJN - De Duitse schaatsster Dili Friesinger heeft zich giste- in afgemeld voor de 5000 me- tr van morgen. Ze staat haar Jartplaats af aan Lucille Opitz, «eerste reserve van Duitsland, friesinger: „Ik ben moe en voel je niet goed. Het is beter nu uit rusten voor de wedstrijden na Olympische Spelen." Gretha Smit, die haar plaats verloor door het te rijden van Moniek sman op de 3000 meter, de kansen op deelname aan 5000 meter bijna nihil. Zij pen op een afzegging een van de landen die geen erve voor die afstand hebben. n waren daarvoor gericht China (Wang Fei), Polen (Ka- yna Wojcicka), Oostenrijk na Rokita), Tsjechië (Marti- Sablikova) en Noorwegen aren Haugli). Alle schaats- waren gisteren echter op ining én fit. GPD ANA PARIOL - Met een gevoel begint Arend Glas daag aan zijn laatste olympi- runs. De Nederlandse bob- werkte gisteravond de slot ting in de viermansbob af constateerde tevreden dat tmet de start wel goed zit. en zijn remmers Vincent beek, Sybren Jansma en Ar- Klaassen waren op de eerste meter (4,89 seconden) de snel- van de 25 startende sleeën. Nederlandse bob eindigde in vijfde trainingsrun uiteinde als elfde. Glas vertrok daar naar het olympisch dorp. De uitende zesde afdaling liet schieten. „Dit was een goede luiter voor de wedstrijden", de 37-jarige piloot .ANP HUN - Shani Davis doet van- niet mee aan de tien kilo ter. Amerikaanse schaatster gaf ralsnog geen reden op voor besluit. Charles Ryan Le- neemt zijn plaats op de tste schaatsafstand van deze len in. ANP Voor de Noren ligt de laatste kans op een schaatsmedaille vandaag op de tien kilometer. De sterkste afstand van zijn pupillen, weet Peter Mueller. De Ameri kaan snakt net als de ploeg naar die gou den plak. „Daar draait het om. door Danny van den Broek TURIJN - De locatie is het restaurant van het Olympisch dorp. Alleen toegan kelijk voor sporters en coaches, maar Mueller heeft zijn gesprekspartner bijna letterlijk onder de arm genomen en zwaaiend met zijn eigen accreditatie langs verbouwereerde suppoosten naar binnen gesleept. „Dit is beter", zegt de Amerikaan als hij aanschuift aan een tafel. Zijn ge zicht produceert die bekende grijns, maar de ogen staan dof. Mueller is moe. Zeg maar kapot, 's Nachts doet hij geen oog dicht. „Al twintig jaar niet. Zes, ze ven keer word ik wakker. Het is niet an ders. Ik ben er aan gewend geraakt." Maar ook de resultaten in Turijn zijn niet bevorderlijk voor een goede nacht rust. Voor het eerst sinds de Spelen van 1988 dreigt er voor Noorwegen op nieuw een doemscenario: geen enkele medaille op een schaatsafstand. Hier en daar worden vraagtekens geplaatst bij zijn, trainingsschem's. „Gepraat wordt er altijd", pareert de Amerikaan. „Maar mijn programma is de basis van alles. Dat gebruik ik al 25 jaar. En de Noorse bond heeft vertrouwen in me. Ik mag blijven tot en met de Winterspelen van 2010. Er groeit iets moois. Er komen jon- TURIJN - Niet alleen in het schaatsen vallen de prestaties van de Noorse ploeg tegen. De 'Vikingen' scoren over de hele linie slecht in Turijn. Noorwegen was vier jaar geleden in Salt Lake City het succesvolste land tij dens de Winterspelen. De ploeg ging met 25 medailles (13 goud, 5 zilver en 7 brons) naar huis. In Turijn stond het land gisteren aan het einde van de mid dag op een totaal van 18 plakken (2 goud, 8 zilver en 8 brons), goed voor een twaalfde plek in het medailleklasse ment, net boven Nederland. De Noren boekten pas twee zeges, terwijl de opi nie in Noorwegen was dat het aantal van vier jaar geleden zou worden over troffen. Vooral bij langlaufen, skiën en biatlon bleven de prestaties onder de maat. De gouden medailles van Kjetil Andre Aamodt (Super G) en Lars By- stoel (kleine schans) zijn slechts een doekje voor het bloeden. GPD ge schaatsers. Bokko is een goed voor beeld. Wereldkampioen bij de junioren. Dat was lang geleden voor de Noren. Ik had hoge verwachtingen op de 1500 me ter. Maar als je een tijd wil neerzetten, moet je wel finishen. Helaas stapte hij op een blokje." „In Turijn waren we tot nu toe op geen enkele afstand favoriet. We hoorden wel tot de kanshebbers. Dan kan het zo lopen als het gelopen is. Maar de tien ki lometer moet nog komen. Onze sterkste afstand. Oystein Grodum is een van de favorieten. Voor Lasse Saetre en Eskil Ervik zijn dit de laatste Olympische Spelen. Natuurlijk wijs ik ze daarop. Ik gebruik alles om die jongens helemaal scherp aan de start te krijgen." Helletocht En dan, voorspelt Mueller, wacht ze een helletocht. „Een tien kilometer doet pijn. Ronde na ronde. En dat 25 keer. Je zult mijn schaatsers niet van de ene naar de andere kant van de baan zien zwieren. Zo trainen we niet. Zo racen we niet. We gaan rechtdoor. En kei hard. Eén keer goud. Daar draait het om. Liever één gouden, dan tien zilve ren medailles." Zijn ex-vrouw Marianne Timmer kreeg er een omgehangen in Turijn. „Ik voel de het aankomen. Nadat ze gediskwali ficeerd was op de 500 meter heb ik te gen mijn schaatsers gezegd: let op, die wordt gevaarlijk." Hij lacht. „En ik kon het weten." Een dag later trof hij Tim mer op de baan. „Heb ik haar gefelici teerd. Onze scheiding heeft me pijn ge daan. Ik heb tijd nodig gehad om het te verwerken, maar wat mij betreft: no hard feelings." Hij zegt gelukkiger te zijn dan ooit. „Ik heb een mooi team schaatsers. Als we in Noorwegen zijn, werken we drie, vier dagen per week met elkaar. Ik heb een mooi appartement in Oslo. Op honderd meter zit een fantastisch sushi-restau- rant. Daar eet ik bijna elke dag. Ik hou van vis. En verder ben ik alleen. Niet erg. In al die jaren is me wel duidelijk geworden dat ik niet geschapen ben voor het onderhouden van relaties." Nog drie weken schaatsen én dan neemt hij ruim twee maanden vrijaf. „Voor het eerst in drie jaar. Maar ik heb het nodig. Ik ga naar mijn nieuwe huis in Arizona. Dat is net klaar. Lekker tijd doorbrengen met mijn zoon Mat. Die komt er ook wonen." Mat is net 21 ge worden. „Great kid", klinkt het warm. „Op dit moment rijdt hij 600 kilometer met een oude pick-up om al mijn oude spullen naar ons nieuwe huis te bren gen." Luisteren Zijn dochter Samantha is drie jaar ouder dan haar broer. En lijkt meer op haar moeder. „Ze wordt dokter. Slim me meid. Ze is ook de mascotte voor mij en mijn team. Steeds als zij kwam kij ken, wonnen we. Bij de WK afstanden, onlangs bij de EK allround. Ze had hier moeten zijn, maar ze zit voor haar tenta mens. Vlak voor we naar Turijn vertrok ken, belde ze me nog. Of ze de tenta mens moest verzetten om ons geluk te brengen. Nee, zei ik. Blijf jij nu maar op school. Stom. Ik had naar haar moeten luisteren." GPD Peter Mueller (links) vuurt de Noorse olympische hoop in bange dagen aan, Oystein Grodum. foto Jan de Vries/GPD PROGNOSE 10.000 meter mannen Vrijdag 24 februari, 15.00 uur torino aoa& Chad Hedrick (V.S.) Wereldrecord: Olympisch record: Nationaal record: Baanrecord: Carl Verheijen (Ned.) Chad Hedrick V.S. 12.55,11 Jochem Uytdehaage Ned. 12.58,92 Carl Verheijen Ned. 12.57,92, Nog niet gevestigd van onze sportredactie TURIJN - Sven Kramer (20) en Carl Verheijen (30) openen van daag op de 10 kilometer de jacht op de Amerikaanse branieschop per Chad Hedrick. Er liggen ook nog andere kapers op de kust. Enrico Fabris, om maar iemand te noemen. Sven Kramer loopt voor zijn leeftijd over van zelfvertrouwen en kent geen angst. Hij eist van zichzelf dat hij na de olympi sche tien kilometer op het po dium staat. „Ik moet een medail le halen. Geen medaille, dat is voor mij onacceptabel. Ik heb al zilver en brons, er moet er eigen lijk nog eentje bij." Blokje In mentaal opzicht is Kramer overeind gekrabbeld na de de sastreuze ploegachtervolging waarin hij de kans op een gou den medaille verspeelde door op een blokje te stappen. „Het kan vandaag voor mij een mooie dag worden. Ik denk dat ik er goed voorsta. Ik heb een goed gevoel bij het ijs." De loting is voor Kramer niet gunstig. Hij zit in de voorlaatste groep waardoor zijn grootste concurrenten Verheijen en Hed rick op zijn tijd kunnen rijden. „Ik baal daar wel van, maar ik kan er niets aan veranderen." Verheijen heeft afgelopen vrij dag, zaterdag en zondag rust ge nomen. Hij is met zijn vriendin, oud-schaatsster Andrea Nuyt en dochter Manouk de bergen bij Aosta ingetrokken. Bob de Jong, de derde Nederlandse rij der op de 10 kilometer, keerde dinsdag terug uit een trainings kamp in Collalbo. Krom Verheijen heeft zich vanaf maan dag weer dagelijks op het ijs be geven. „Door die val in de ploeg achtervolging was een buis krom getrokken. Ik schaats nu op een reservebuis. Dat stuurt anders, maar ik ben er wel tevre den over." Voor Verheijen, die ervan uit gaat dat hij in maart het WK all round rijdt, is het normaliter zijn laatste kans op een indivi duele olympische medaille. Hij werd in 2002 op de vijf kilome ter zesde en twee weken geleden vierde. „Ik ga voor het hoogst haalbare. Op de vijf kilometer miste ik het geluk." Loting: 1 Leveille (VSt) - Donu grandi (Ita), 2. Skobrev (Rus) - Veldkamp (Bel), 3. Detisjev (Rus) - Sanfrantello (Ita), 4. De Jong (Ned) - Grodum (Noo), 5. Dunkers (Can; - Kramer (Ned), 6. Rojler (Zwe) - Fabris (ha), 7. Saetre (Noo) - Ervik (Noo), 8. Hedrick (VSt) - Verheijen (Ned). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21