Burgeroorlog dreigt in Irak Israël verwacht een enorme aanslag PZC Ze noemen me hier ineens de Generaal PZC Auto HIS WA Doden door instorten dak Cupido menu 28,50 iuizerd en iekendief vergiftigd Sauerbreij is itgeschakeld Sjiieten wreken vernieling moskee op soennieten 9 Overgave Ratko Mladic lijkt nabij 5 Steun voor station Arnemuiden Voetballen bij Scheldemond 48e jaargang no. 47 rijdag 24 februari 2006 os nummer 1,25 middag /ffi? 0 4 midd Geregeld zon en overwegend droog. Schrale wind uit oost tot noordoost, jaxima rond 4 graden. Ontvangst, met een heerlijk gjaasje rosé bubbels Eer* hart vol met lekkere aangemaakte Zeeuwse garnalen ^Een kopje heertijke «nWboujUon ^ToogroMetjes gevutó met zafm en, enkale scampi's of "aillgns met ds^np^KwiHoomsaus voor 2 persc««5 u door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël verwacht dit jaar een mega-terreuraanslag op zijn grondgebied. Volgens Alex Fishman, de mili taire commentator van het dag blad Yediot Acharonot, zijn de inlichtingendiensten ervan over tuigd dat er zo'n actie wordt voorbereid. Ze leiden dat onder meer af uit de recente verplaatsing van ba ses van radicale islamitische or ganisaties, wisselingen in het lei derschap en uitspraken van de Advertentie VACATURES Bent u de Constructie bankwerker die W. Bakker B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. vrijdag 24 febr. van 09.00 tot 21.00 uur zaterdag 25 febr. van 09.00 tot 18.00 uur zondag 26 febr. van 12.00 tot 17.00 uur KAAISTRAAT 9-13 KORTGENE 0113-302430 lARDENBURG - Op twee Inatsen in Zeeuws-Vlaanderen jjn gisteren dode, vergiftigde löfvogels gevonden. Het gaat meen buizerd in natuurgebied ardenburgse Haven en een lauwe kiekendief bij de Krab- tkreek. [edewerkers van stichting Het eeuwse Landschap vonden lak bij de vogels aas in de vorm an waterhoentjes. Beide roofvo- ds waren niet langer dan een g dood. Het vermoeden be aat dat het aas vergiftigd is, nnelijk met een snelwerkend iddel et aas en de dode roofvogels orden voor onderzoek opge- jurdnaar het toxicologisch on- izoeksinstituut in Lelystad, is aangifte gedaan bij het Re- i onaal Milieuteam. I e locaties waar de roofvogels jn gevonden, liggen een paar nderd meter uit elkaar. Beide ofvogelsoorten zijn bij wet be- iermd. De blauwe kiekendief laat op de Rode Lijst van be- éigde diersoorten. De soort stelt in ons land alleen nog op i mmige Waddeneilenden en it gaat om hooguit veertig oedparen. ené Beijersbergen van Het eeuwse Landschap legt uit dat iet name aan het einde van de inter, veel in ons land verblij dde diersoorten in een slechte jnditie verkeren, pfvogels, zoals de buizerd en (kiekendief, zijn van nature ja- rsvan muizen, konijnen en vo ls. Bij winterse weersomstan- gheden is de verleiding om wdeslachtoffers (aas) te pak- en groot. IRDONECCHIA - Het lijkt op n huwelijk waarvan iedereen j voorbaat al zegt dat het uit- i nzal spatten. Nicolien Sauer- reij en de Olympische Winter- i den klikken niet samen. Na t drama in Salt Lake City 902) volgde gisteren een nieu- edeceptie op de witte skipiste inBardonecchia. owboardster Sauerbreij am in een ideale positie om kwartfinales te bereiken, ar Duitse opponente Kober ïgin de eerste run onderuit en ste een poortje. Ze kreeg daar- or anderhalve seconde straf- i opgelegd. Die voordelige irge verspeelde Sauerbreij on- rwacht in de tweede run. Ko- r moest anderhalve tel later ginnen en haalde de Neder- ïdse na een razendsnelle in- alrace op de streep bij. teleurstelling was groot bij uerbreij, maar ook weer an- rs dan vier jaar geleden in It Lake City. In Amerika haal- 'ie toen, na een sterk seizoen, it eens de laatste zestien. In ilié slaagde ze er in voor het rst deze winter verder te ko- dan de kwalificatieruns. uerbreij kampte lange tijd l problemen aan de rug die ir hele voorseizoen tot een are periode maakte. Pas de ltste drie weken was ze weer ANP Duitsland 9 10 Oostenrijk 8 6 Rusland 8 3 Verenigde Staten 7 7 Canada 5 8 Zwitserland Zweden 5 4 Zuid-Korea 5 4 2 3 Italië 4 0 hankrijk 3 2 Estland 3 0 Noorwegen 2 8 Nederland Kroatië 2 2 3 2 Australië 1 1 2 0 Finland 0 3 Tsjechië 0 2 Bulgarije Groot-Brittannië 0 1 Slowakije 0 0 1 1 Wit-Rusland 0 1 Oekraïne 0 0 letland 0 0 van onze redactie buitenland BAGDAD - In Irak zijn gis teren meer dan honderdder tig mensen om het leven ge komen door geweld tussen sjiieten en soennieten. Poli tieke leiders vrezen voor een burgeroorlog. Onder de doden zijn tientallen soennieten die het slachtoffer werden van sjiitische wraakac ties. De meesten werden ver moord met een schot door het hoofd. Ook zijn tientallen men sen die meededen aan vreedza me demonstraties tegen het ge weld doodgeschoten. De rege ring heeft gisteravond een uit gaansverbod ingesteld dat van daag de hele dag geldt. Iedereen die toch de straat op gaat wordt gearresteerd. Sinds de aanslag op de Gouden Moskee in Samarra, woensdag, is in Irak sprake van een ge weldsexplosie. Iraakse politieke leiders riepen op tot kalmte. Zij vrezen het uit breken van een burgeroorlog. President Jalal Talabani waar schuwde dat als het zover komt 'niemand meer veilig is'. Pre mier Ibrahim Jaafari kondigde woensdag drie dagen van natio nale rouw af. De Gouden Moskee is een van de belangrijkse sjiitische gebeds huizen. De bomaanslag is ver moedelijk uitgevoerd door soen- nietische extremisten. Het ge bedsgebouw werd volledig ver woest. Sjiietische moslims gin gen daarop in Bagdad, Basra en andere steden, de straat op en riepen 'dood aan de verraders'. Overal in het land werden giste ren en woensdag soennietische moskeën vernield. De Iraakse autoriteiten hebben alle verloven van politieagenten en militairen ingetrokken uit angst voor nog meer wraakac ties. Bush De Amerikaanse president Ge orge Bush riep sjiieten en soen nieten op de rust te bewaren. Hij benadrukte dat de aanslag op de moskee een politieke daad is, bedoeld om Irak in een bur geroorlog te storten. GPD/RTR Voorkom levenslang, zetje kinderen vast Boten uit alle windstreken lij lg tro De overgave van de Servische generaal Ratko Mladic lijkt dichterbij te komen. De door het Joegoslavië-tribunaal ge zochte Mladic heeft gezondheidsproblemen en is daarom in overleg met mensen uit zijn omgeving over zijn overgave. De Servische regering ontkent met Mladic te onderhandelen. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil alle Zeeuwse treinstations behouden. Niet alleen Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke, maar ook Arnemuiden moet per spoor be reikbaar blijven, vinden ze. Staatssecretaris Schultz wilde gisteren geen harde toezeggingen I doen. De Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ) gaat nauw samenwerken met scholengemeenschap Scheldemond. Ta lenten van de voetbalopleiding worden verplicht om van af augustus naar de Vlissingse school te gaan, waar ze hun sport kunnen combineren met hun studie. aL Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Hiswa: 9; Radio 8e Televisie: 11; Zeeland: 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 21, 22 en 23; Re dactie Reactie: 24; Auto: 25 en 27 (Advertentie) De heer Wijgman en mevrouw Murre voor de portretten die kunstenaar Remco van den Bosch van hen gemaakt heeft. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Eerst hingen ze met octopussen over hun schou ders, mosselen in hun grijze ha ren, in de Willem III-kazerne. Nu zijn de ouderen thuis ge ëxposeerd, in Ter Reede. Binnen kort brengt kunstenaar Remco van den Bosch ze naar Utrecht. En hij fluistert zelfs al van Miami. Verlegen om op de foto te gaan? Dacht het niet! De ouderen van Ter Reedé in Vlissingen voelden zich juist vereerd met het ver zoek. En het ging niet om een 'normaal portret', maar ze zijn afgebeeld als fiere gladiator, om hangen met beesten uit de zee. Tot september zijn de portretten uit de serie Beroemd in Zeeland in Ter Reede te bewonderen. En de modellen zelf, zijn ze ge schrokken van hun Romeinse aanblik? An Wielemaker-Ardewijn (84): „Allerlei gezichten heb ik moe ten trekken. En Remco, die riep maar: prima, goed zo! En dan haalt-ie juist deze foto eruit...Ie dereen is naar me toegekomen. Wat een prachtige foto, zeggen ze me. Hij is opvallend. Dat is het 'm juist! Ik begrijp het wel hoor. Eerst wilde niemand en we hebben uiteindelijk zo'n fij ne dag gehad met die jongen." Jo de Wit (79): „En warm! Och, het was toch zo warm onder die lampen. En dan krijg je ineens zo'n octopus over je schouder. Die kwam juist uit de koeling, dus dat was wel fijn. Maar hij was zo glibberig en ik moest nog stilzitten ook. Wat hebben we toch moeten lachen om die beesten. Dan weer dit in foto Lex de Meester je haar, dan weer dat. Mensen zeggen allemaal tegen me: Jo, je lijkt wel een filmster. "Abraham Albert Wijgman (84): „De naam gladiatoren is mijn schuld, omdat ik zo statig stond te kijken. Ik straal gezag uit op de foto. Het was geen opzet; dat kwam zo uit. Ik lijk niet eens op een Romein, maar ze noemen me hier nu wel ineens de Gene raal. Ach, zo erg is dat niet." leiders van terreurgroepen. In de afgelopen twee jaar zou Is raël snel zijn gestegen op de lijst van doelen van internationale terreurorganisaties als Al Qae- da en de beweging van Abumou- sab al-Zarkawi. Een van de oor zaken is de machtsverschuiving binnen Al Qaeda van Osama bin Laden naar diens tweede man Ayman al-Zawahiri. Zarkawi is een Jordaniër van Palestijnse af- mtm MOSKOU - In de Russische hoofdstad Moskou vielen gisteren zeker 56 doden door het instor ten van een grote markthal. De dakconstructie van de hal bezweek vermoedelijk onder het ge wicht van een dik pak sneeuw. Hulpverleners haalden 31 gewonden uit de puinhopen. De markthal is ontworpen door de architect die ook het waterparadijs Transvaal in Moskou ont wierp. In februari 2004 stortte het dak van dat tropische zwembad, vermoedelijk door con structiefouten, in waarbij 28 doden vielen. foto Viktor Korotajev/RTR komst, wiens groep voorname lijk in Irak operereert maar re cent acties heeft uitgevoerd in Jordanië. Vorig jaar stond Zar kawi op het punt twee Israëli sche cruiseschepen met 1500 passagiers aan boord op te bla zen voor de kust van Turkije, een actie die de Israëlische en Turkse veiligheidsdiensten op het nippertje konden voorko men. De waarnemend chef van Israëls generale staf, gene- raal-majoor Moshe Kaplinski, zei eerder deze week dat 'de we reldwijde jihad' permanente ba ses heeft gesticht in Libanon en Jordanië. Volgens Fishman doel de hij op onder meer het Ein el-Hilwe vluchtelingenkamp bij Sidon in Zuid-Libanon. Ook in Egypte zouden nu dergelijke ba ses bestaan. Ongerustheid over een snelle verspreiding van ji- had-groepen over het Mid den-Oosten was deze week de basis voor uitspraken van gene raal Kaplinski en de comman dant van Israëls centrale militai re sector, generaal Yair Naveh. De eerste verklaarde dat het re gime van de Egyptische presi dent Mubarak gevaar loopt. De tweede zei bang te zijn dat Ab- dallah II de laatste koning van' Jordanië is. De uitspraken stuit ten op Egyptische en Jordaanse kritiek en de Israëlische rege ring haastte zich ze te ontkrach ten. Maar het is duidelijk dat ze de gevoelens van de Israëlische defensietop en regering weerge ven. GPD Ipostlbanktekeningnummer: Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk op www.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes O Noteert u mij vooreen proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.55)' O per kwartaal met automatische incasso (€59.75)'. O per jaar met automatische incasso 229,20)'. met gratis PZC-paraplu 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1