Verwarring rond Vlladic duurt voort PZC Licht Londen gaat uit bij Olympische Spelen Nigeriaanse christenen nemen bloedig wraak Gellingen lijdt nog steeds onder gevolgen gasramp Slinkend aantal verkeersdoden stemt Brussel niet tevreden Fatah bereid tot coalitie met Harnas )el Ponte ontkent arrestatie generaal Groot deel van liraterij netwerk litgeschakeld levenslang cel in jegens moord op luitse bejaarden uroparlement iet eens over atersnoodplan lül Rust na zoektocht slachtoffers Geestverruimende thee mag in VS Dode senioren schokken Australië Europese ouderen gezonder Artsen weigeren man te executeren Pluto heeft mogelijk ringen donderdag 23 februari 2006 |nnr_Thomas Verfuss PEN HAAGO - In navolging „n de Servische regering heeft jsteren ook hoofdaanklaagster faila Del Ponte van het Joego- iivië-Tribunaal de berichten de arrestatie van Ratko llladic ontkend. Desondanks 'lijft de pers in Servië en iasnië speculeren over onder handelingen met en een mogelij- arrestatie van de voormalige Joiiiisch-Servische legerleider. jel Ponte verklaarde gistermid- •ig voor de pers in Den Haag at er 'absoluut geen basis' is de 'valse geruchten' die 2ds dinsdag de ronde doen: laags. BRUSSEL - De Zwitserse en lelgische autoriteiten hebben Je uitwisseling van illegale mu il;. en beeldbestanden via in ternet een grote slag toege dacht. Zaventem werden gisteren jee servers in beslag genomen goed waren voor een derde tan de uitwisseling op het net- rak eDonkey. De beheerder ïerd in Zwitserland aangehou- Uit een verklaring van de Belgische antipiraterij federatie [gisteren gebleken dat de ser res meer een miljoen gebrui- es toegang gaven tot meer dan 110 miljoen illegale bestanden «als films, televisieseries, com- •jterspellen en software. Nadat k apparatuur offline was ge bald, werd meteen geconsta- :«rddat 500.000 mensen min der gebruikmaakten van eDon- Het hele uitwisselnetwerk bestaat uit honderd tot tweehon derd servers. ANP/RTR/Belga „Mladic is nog steeds op vrije voeten. Helaas." Del Ponte benadrukte dat Mla dic zich zeker in Servië bevindt, binnen het bereik van de autori teiten in Belgrado. Er is echter volgens haar 'geen enkele aanwijzing' dat over een vrijwillige overgave van Mladic wordt onderhandeld. De Zwit serse heeft dinsdagavond nog contact gehad met de autoritei ten in Belgrado. Volgens Del Ponte is verdere druk van de EU op Servië-Mon- tenegro cruciaal: „Hij kan en moet meteen gearresteerd wor den." Zij herinnerde aan 'de genocide van achtduizend moslims in Sre brenica'. Mladic wordt, naast zijn toenmalige politieke baas Radovan Karadzic, beschouwd als hoofdverantwoordelijke voor de genocide van Srebreni ca in 1995. Belgrado weet dat de onderhan delingen over een stabilisatie- en associatieovereenkomst met de EU afhangen van samenwer king met het tribunaal. „Duidelijke termijnen in ver band met duidelijke sancties zul len voor snelle resultaten zor gen", aldus Del Ponte. Volhouden Kranten in Servië en Bosnië ble ven gisteren volhouden dat Mla dic wel degelijk is gelokali seerd. Er zou worden onderhan deld over overgave aan het inter nationale tribunaal. De officiële ontkenningen worden afgedaan als afleidingsmanoeuvre. De Servische kranten Glas Jav- nosti en Blic en de doorgaans uitstekend geïnformeerde Bosnisch-Servische krant Neza- visne Novine meldden dat Mla dic nu op een 'veilige plek' bezig is met onderhandelingen. Over de locatie bestaan verschei dene versies: een klooster, een jachthuis of een dorp met een ondergrondse rakettenbasis. De Belgradose krant Kurir meld de op gezag van een bron bij de geheime dienst BIA dat de rege ring de zaak stilhoudt uit vrees voor onlusten. Mladic is nog steeds populair in rechtse, natio nalistische kringen en onder le gerofficieren. Sommige populaire bladen in Belgrado schreven gisteren dat Mladic al is gearresteerd. Ook hierover bestaan uiteenlopende versies: Mladic zou zijn opge pakt in een woning in Belgrado of op de berg Cer in het westen van Servië. ANP/DPA/RTR door Pascale Thewissen chische problemen die tot li chamelijke klachten leiden. BRUSSEL - Bijna 37 procent Ook lijden ze tweeënhalf keer van de inwoners van het Waalse Gellingen lijdt nog steeds onder de gevolgen van de gasramp, die in juli 2004 aan 24 mensen het leven kost te. De klachten variëren van sla peloosheid en depressiviteit tot problemen, waar geen dui delijk aanwijsbare oorzaak voor is. Dat blijkt uit een onderzoek van het Belgisch Wetenschap pelijk Instituut voor Volksge zondheid, de faculteit psycho logie van de Universiteit van Leuven en het Studiecentrum van de Koninklijke Militaire School. Uit het onderzoek blijkt dat de inwoners van Gellingen in vergelijking met de rest van de bevolking drie keer vaker kampen met psy- vaker aan depressies en drie keer vaker aan angststoornis sen dan anderen. In totaal zegt 36,7 procent mentale pro blemen te hebben. Het strafrechtelijk onderzoek naar de exacte oorzaak van de ramp is inmiddels afge rond. Het proces tegen de schuldigen moet in 2007 van start gaan. Onder de beklaag den zijn onder andere Fluxys, de beheerder van de gaslei ding, en het bedrijf Diamond Board, dat vlakbij de pijplei ding een nieuwe fabriek bouwde. Ook de burgemeester van Ath, waar Gellingen toe be hoort, en de gemeentesecreta ris moeten terecht staan. Hen wordt verweten geen voor zorgsmaatregelen te hebben getroffen. heb- BOXN - Een 27-jarige bejaar- bverzorgster is gisteren in de tótse stad Bonn veroordeeld 'thet! Jt levenslang wegens moord of sdijö iwdslag op negen vrouwen in ;elijk: abejaardentehuis. ettes creéi e slachtoffers waren tussen de fep en 93 jaar oud. Ze overleden sen november 2003 en april ig jaar. veroordeelde vrouw is vol- elde-, as Duitse media volledig toe- ikeningsvatbaar verklaard. Ze door psychologen wel om- hreven als 'buitengewoon en egoïstisch' en als ie- and met een grote afkeer van aar eigen lichaam en van 'haar 1 als vrouw in de maatschap- feueel misbruik in haar jeugd M mogelijk een rol hebben ge beld bij haar daden. ANP Nigeriaanse militairen leveren strijd met jongeren in de zuidoostelijke stad Onitsha. door Egbert Stoel ONITSHA - Religieus geweld te gen moslims heeft in het zuid oosten van Nigeria ten minste 27 personen het leven gekost. Woedende leden van een christe lijke stam namen wraak voor de slachting die moslims het afgelo pen weekeinde aanrichtten on der christenen in het noorden van het West-Afrikaanse land. Door de rellen is het dodental in het dichtbevolkte land in vijf da gen tijd gestegen tot zeker 73, en mogelijk veel meer. Ooggetuigen meldden hoe hon derden jongens van de Ibo-stam met kapmessen en stokken sinds dinsdag de straten van de stad Onitsha onveilig maakten. Aan de rand van de stad lagen giste ren ten minste twintig licha men. Sommige slachtoffers wa ren bloedig verminkt met open gereten buiken, onthoofd of ver brand. In de straten van de stad zelf zouden ook meerdere licha men liggen en zijn meer dan 300 mensen gewond geraakt. Niet te stoppen Militairen en agenten zijn niet in staat het geweld te stoppen. Duizenden leden van de islamiti sche Hausa-stam zijn de stad ontvlucht of hebben hun toe vlucht gezocht in politiebu reaus. Het geweld verspreidde zich gis teren naar de stad Enugu. Daar kwamen volgens het Rode Kruis zeven mensen om en raakten 150 personen gewond. De helft van de 140 miljoen Ni- gerianen is moslim. Zij wonen vooral in het noorden van het land, terwijl christenen in het zuiden de meerderheid vormen. Gevechten in het ene deel van het land roepen vaak weer rel len in het andere deel op. Het religieus geweld, dat het af gelopen weekeinde begon toen moslims protesteerden tegen de foto George Esiri/RTR Deense Mohammed-cartoons, wordt vaak verergerd door stam- leiders die proberen hun machts basis uit te breiden. Zo hebben islamitische leiders in staten in Noord-Nigeria de is lamitische wetgeving ingevoerd, waardoor christenen zich gedis crimineerd voelen. Moslims op hun beurt stellen dat president Obasanjo, een christen uit het zuiden, door een grondwetswij ziging een derde termijn pro beert te krijgen. ANP/RTR/AFP jjf Esther Gotink OXDEN - Groot-Brittannië •et snel iels doen aan het op pende energietekort anders Jlen de Olympische Spelen in «den over zes jaar worden ge- bagd door ernstige stroomsto ten. waarschuwing komt van btse industrieleiders in een on- "USSEL - Een EU-voorstel landen verplicht overstro men van rivieren te voorko- is verdeeld ontvangen in ^Europees Parlement. töA'er Corbey vindt het plan ver genoeg gaan. „Het "rijft voor dat je een risico- Jrt en beheersplan moet op- ®en. Zo dreigt het te verwate rt een oeverloze bureaucra- zei Corbey. Bovendien vin- 5 Britse en Ierse Europarle- ^tariërs dat het voorstel al- a moet gelden voor internatio- 3 !erivierenANP derzoek. De verwachting is dat in 2012 het merendeel van de Britse nucleaire- en kolencentra les gesloten zijn, terwijl de vraag naar elektriciteit alleen maar toeneemt. „De vrees is groot dat tijdens de Spelen het licht uitvalt. Dat heeft niet alleen een negatief ef fect op de sportprestaties en het imago van Londen, maar ook op de veiligheid van de bezoekers. De regering moet daarom naden ken over alternatieven, zoals zonne-, wind- en schone kool energie", aldus Iain Miller van energiemaatschappij Mitsui Babcock. „We zien met lede ogen aan hoe de kloof tussen de stroombehoefte en de nationale voorzieningen groeit. Volgens economen is een snelle oplos sing alleen mogelijk als miljar den worden geïnvesteerd. We krijgen te maken met energie- black-outs als we niet onmiddel lijk handelen." Mitsui Babcock, een marktlei der in schone kooltechnologie, is één van meerdere brandstofle veranciers in Engeland die de re gering al jaren op het hart drukt investeringen in nieuwe energie bronnen te stimuleren. Van de in het onderzoek ondervraagde energie-experts vond 86 procent dat de regering tenminste de helft van alle kosten moet beta len om de dreigende energiecri sis te kenteren. Broeikaseffect Eenzelfde percentage wijt de tra ge aanpak van het broeikasef fect aan de overheid en denkt dat het Groot-Brittannië niet zal lukken de Kyotodoelstellin- gen te halen. Slechts drie pro cent gaf de industrie de schuld. Digby Jones, hoofd van de Con- federatie van Britse Industrie ën: „Er. moeten ingrijpende be slissingen worden genomen. Als die verkeerd uitpakken, of sim pelweg te lang worden uitge steld, wordt het onmogelijk voor bedrijven om hun stroom behoefte tegen gunstige prijzen veilig te stellen." Premier Tony Blair verklaarde afgelopen november dat alterna tieve brandstoffen alleen de kloof niet kunnen dichten. Hij hoopt op korte termijn het licht op groen te kunnen zetten voor de bouw van nieuwe kernreacto ren. Drie jaar geleden vond de regering-Blair de mogelijkheid voor de bouw van kerncentrales nog 'weinig aantrekkelijk' maar volgens de premier is de situatie inmiddels sterk gewijzigd. GPD GUINSAUGON - Amerikaanse mariniers rusten uit nadat ze hebben gezocht naar slachtoffers van de aardverschuiving in het Filipijnse Guin- saugon, die afgelopen vrijdag plaatsvond. Hoe wel er ook gisteren nog naar overlevenden werd gezocht, is door velen de hoop al opgegeven dat er nog mensen levend onder de modderstroom vandaan komen. Aardverschuivingen en over stromingen door overvloedige regenval hebben gisteren ook in het oosten van Indonesië zeker 32 mensen het leven gekost. De slachtoffers vie len in de stad Manado. Delen van de hoofdstad van de provincie Noord-Sulawesi kwamen door hevige slagregens onder water te staan. In heu velachtige delen van Manado deden zich modder stromen voor die de meeste slachtoffers maak ten. Tientallen mensen raakten gewond. foto Romeo Ranoco/RTR WASHINGTON - Het Amerikaans Hooggerechtshof heeft bepaald dat een kleine geloofsgemeenschap in de staat New Mexico geestverruimende thee mag blijven schen ken. De godsdienstvrijheid weegt in dit geval volgens de magistraten zwaarder dan de strenge antidrugswetten van de regering-Bush. De hoasca-thee die de sekte drinkt om dichter bij God te komen, bevat volgens de overheid dimethyltryptamine dat voor hallucinaties zorgt. Het staat op de lijst van ver boden middelen. ANP SYDNEY - De vondst van overleden eenzame ouderen die maanden dood in hun woningen hadden gelegen, heeft in Australië tot beroering geleid. In tien dagen tijd troffen de autoriteiten liefst vijf mensen aan die reeds maanden geleden waren gestorven. Een van hen was acht maanden geleden overleden en reeds vergaan tot een skelet. Veel kranten stellen zich gezien de gruwelijke ontdekkin gen openlijk de vraag wat er is geworden van de eens zo warme Australische samenleving. ANP/RTR BILTHOVEN - Europeanen worden steeds gezonder oud. Zij blijven steeds langer lichamelijk en psychisch gezond pn hun geheugen blijft steeds langer goed. Dat blijkt uit een studie van de Europese Unie waarbij 35 jaar lang dui zenden oudere burgers van dertien lidstaten zijn gevolgd. De studie toont aan dat een gezonde leefstijl ook op oude re leeftijd nog zin heeft. Mediterrane voeding, niet te veel drinken, niet roken en regelmatig bewegen blijven vol gens de onderzoekers het devies. Vooral mensen die bewegen, niet te veel koffie drinken, getrouwd zijn dan wel samenwonen, hebben minder kans op verslechtering van het geheugen. ANP SAN FRANCISCO - De executie van een terdoodveroor- deelde in dè Amerikaanse staat Californië is uitgesteld, omdat de gevangenis er niet in is geslaagd artsen te vin den die de man een dodelijke injectie willen toedienen. „Wat van ons wordt gevraagd, is ethisch onacceptabel", aldus de twee anesthesisten die ervoor moesten zorgen dat moordenaar en verkrachter Michael Morales zo min mogelijk pijn zou lijden. Een rechtbank had de twee aan gewezen om de man een slaapmiddel toe te dienen, voor dat hij dodelijke drugs ingespoten zou krijgen. ANP PARIJS - De planeet Pluto heeft niet alleen drie manen, maar vermoedelijk ook ringen zoals Saturnus. Dat stellen Amerikaanse astronomen na onderzoek van de twee klei ne maantjes die de ruimtevaartorganisatie Nasa vorig jaar bij Pluto ontdekte. De maantjes liggen geregeld onder vuur van rondzwer vend ruimtepuin uit de zogenoemde Kuiper Gordel. De stof- en ijsdeeltjes die daarmee de ruimte worden ingeslin- gerd, vormen een ring rond Pluto, schrijven zij in het tijd schrift Nature. Pluto werd in 1930 ontdekt als negende planeet van ons zonnestelsel. ANP/AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het aantal verkeers doden in de Europese Unie is de afgelopen vijf jaar met 17,5 pro cent gedaald, maar er stierven in 2005 nog altijd 41.600 men sen op de Europese wegen. „We kunnen niet accepteren dat ie der jaar de bevolking van een middelgrote stad op deze ma nier verdwijnt", aldus Europees commissaris Barrot (Transport), die de cijfers gisteren presenteer de. De daling heeft niet zozeer te maken met beter rijgedrag als wel met veiliger auto's, betere wegen en vooral meer controle. De verschillen tussen de lidsta ten zijn groot en zeer voorspel baar, zo laten de cijfers zien. Ne derland hoort, samen met Zwe den, Groot-Brittannië, Finland en Duitsland, tot de groep 'veili ge' landen. Het aantal doden in Nederland daalde tussen 2001 en 2004 met negentien procent. Het is een da lende trend die al veel langer aan de gang is; in 1991 eiste het verkeer in Nederland 1281 slachtoffers, in 2005 waren dat er 804. Aan de andere kant van de schaal staan lidstaten als Polen, Tsjechië, Hongarije, Letland, Letland en Litouwen. In Polen daalde het aantal slachtoffers in vier jaar slechts drie procent, in Slovenië één procent. In de nieu we lidstaten is het aantal auto's de afgelopen jaren spectaculair gegroeid, maar de aanpassing van het wegennet houdt geen ge lijke tred. Bovendien spelen slecht rijge drag, onvoldoende controle, roe keloosheid en overmatig ge bruik van alcohol een grote rol. Twee op de drie chauffeurs in Oost-Europa draagt geen gordel en zowel de voorlichting over verkeersveiligheid als de contro le op overtredingen schiet te kort. „Sommige landen moeten echt nog worden opgevoed", zuchtte de commissaris giste ren. België is het enige EU-land dat al drie jaar lang geen gegevens kan leveren over het aantal ver keersdoden. 'De politiehervor- ming' gaf België als reden op. De Franse commissaris is voor stander van een Europees rijbe wijs, snelheidslimieten die in al le landen gelijk zijn en een sys teem waardoor boetes gemakke lijk over de grens kunnen wor den geïnd. Maar dat zijn bevoegdheden die in handen zijn van de lidstaten waarover 'Brussel' niets te zeg gen heeft. De kans dat daar bin nen afzienbare tijd verandering in komt, is klein. GPD door Clemens Ingwersen GAZA - De partij van de Pales tijnse president Abbas, Fatah, heeft zich gisteren in principe bereid verklaard een regerings coalitie aan te gaan met de win naar van de parlementsverkie zingen, de Islamitische Verzets beweging Harnas. De fractieleider van Fatah in het met de verkiezingen van 25 januari vervangen parlement, Azzam al Ahmed, zei dit na ge sprekken van topfiguren uit Fa tah en Hamas in Gaza. Hij wens te wel een gezamenlijk regeerak koord vooraf. Hamas won 73 van de 132 parlementszetels en verwoestte daarmee de dominan te positie van Fatah over de Pa lestijnse politiek. De Palestijnse kiezers wendden zich tot Harnas nadat Fatah zich lange tijd had laten leiden door een voor Pales tij nen vruchteloos vredesproces en werd geplaagd door corrupte bestuurders en de gevangenhou ding door Israël van de populair ste Fatah-voorman Marwan Barghouthi. Westerse mogendheden dreigen als gevolg van de verkiezingsuit slag de geldkraan naar de Pales- tijnen dicht te draaien omdat ze Harnas als terroristisch ken schetsen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5