Jeugdzorg is vader en moeder PZC Hermans wil ziekteprobleem deels bij werknemers leggen jp PZC L Spanje herdenkt raadselachtige coup door Antonio Tejero Politiek Den Haag vreest 7 maart 1 Lot van vijftienhonderd Nederlandse weeskinderen is onbekend fenomeen 23 februari 1956 donderdag 23 februari 2006 door Sevan Barsamoglu Beelden van weeskinderen kennen wij vooral uit het buitenland. In vaak barre omstandigheden proberen zij te overleven en wij doneren er grif voor. Maar ook in Nederland leven bijna vijftienhonderd kinderen die hun ouders vroegtijdig hebben verloren. Over hun lot is weinig bekend. Sabine was amper zes jaar toen haar va der overleed aan een hersenbloeding. Kort daarna pleegde haar moeder zelf moord. Zij herinnert zich maar weinig van haar ouders. „Het enige dat mij is bijgebleven, is dat ik van mijn vader al tijd mijn bord met pap moest leege- ten." Verder hebben familieleden haar bijgepraat: haar vader was 'een sociale man', zorgzaam en intelligent. Haar moeder had psychische problemen, vooral na de dood van haar man. In wat voor omstandigheden groeien weeskinderen in Nederland op? Sommi gen worden opgevangen door Bureau Jeugdzorg, maar de meesten worden op gevangen door familie. Sabine, inmiddels 26, kwam in huis bij een oom en tante van moederskant. „Zij hebben mij als hun derde kind op gevoed, maar natuurlijk heb ik mezelf wel eens afgevraagd hoe het geweest zou zijn als ik bij mijn biologische ouders was opgegroeid." Waarheid Haar 'nieuwe' ouders vertelden Sabine dat haar moeder aan een hartaanval was overleden. Op haar dertiende hoor de zij 'per ongeluk' dat het zelfmoord was geweest. Van een neef, die dacht dat Sabine alles al wist. Drie jaar duur de het voordat zij aan haar tante durf de te vragen of het klopte. „Ik wilde het eigenlijk niet weten en was bang voor de waarheid." Die waarheid maakte haar boos en ver drietig. Lange tijd voelde zij zich in de steek gelaten door haar moeder. Maar na gesprekken met familieleden kon Sa bine de beslissing van haar moeder be ter begrijpen. „Zij had al veel proble men voor de" dood van mijn vader en misschien is zijn dood voor haar wel de druppel geweest." Volgens de laatste cijfers van de Socia le Verzekeringsbank (SVB) kregen 1466 kinderen het afgelopen jaar een wezenuitkering. Dat is ongeveer gelijk aan het totale aantal weeskinderen, al keert de SVB in sommige gevallen ook Over het lot van veel weeskinderen in Nederland is niet veel bekend. Meestal worden zij door familie opgevangen. In andere gevallen, zoals bij Corien, wordt via het Bureau Jeugdzorg een voogd aangesteld. In Coriens geval Ilja Yntema (r). foto Catrinus van der Veen/GPD geld uit aan kinderen van wie één ouder nog leeft, als niet wettelijk vast ligt wie de vader is, of als de levende ouder is ontzet uit de ouderlijke macht. Weeskinderen krijgen tot hun zestien de een uitkering en onder bepaalde voorwaarden tot 21 jaar. Vroeger, toen ouders eerder stierven aan ziekten zoals tuberculose, waren er veel meer weeskinderen. Voor hen waren er toen speciale weeshuizen. In 1968 sloot het laatste: het Burger weeshuis in Gorinchem. De lagere sterfte van ouders met jonge kinderen en de sociale voorzieningen hadden de weeshuizen overbodig gemaakt. De meeste weeskinderen in Nederland wor den door familie opgevangen. Maar de zestienjarige Corien uit Heerenveen had geen familie om op terug te vallen. Zij kwam onder voogdij van Bureau Jeugdzorg. De kinderrechter wees een voogd aan van Jeugdzorg. Leefgroep Corien woonde tot haar dertiende bij haar pleegouders en daarna in zo'n the rapeutisch gezinshuis, waar zij met on der toezicht gestelde kinderen onder be geleiding van twee volwassenen woon de. Nu woont zij met zes andere kinde ren in een leefgroep. Als zij zeventien jaar-wordt, dan gaat zij zelfstandig heidstraining doen bij een andere in stantie. De training bereidt hen voor op zelfstandig wonen. Corien is zeer te spreken over haar voogd. „Zij regelt veel en zij staat altijd voor mij klaar." Zodra jongeren meerderjarig worden, vervalt voor Bureau Jeugdzorg de plicht om kinderen op te vangen en te begeleiden. Als het nodig is, dan wordt in bepaalde situaties de hulpverlening voortgezet aan kinderen tot 23 jaar. Sabine werkt bij een woningcorporatie en eens per week staat zij achter de bar in een kroeg. Het werk bevalt haar pri ma. Voor de rest woont zij al een tijd sa men met haar vriend; dit jaar gaan zij trouwen. Het overlijden van haar ouders zal Sabine haar hele leven met zich meedragen, maar het is zeker niet zo dat ze er dagelijks mee bezig is. „Ik heb het met behulp van vrienden en fa milie een plaatsje kunnen geven, waar mee ik het voor een groot deel heb kun nen afsluiten." GPD *De naam Sabine is op haar verzoek verzonnen. Vandaag is het 25 jaar geleden dat Spanje werd opgeschrikt door een staatsgreep. Na een kwart eeuw is nog altijd niet dui delijk wie het brein was achter de coup. De inmiddels bejaarde plegers zijn weer vrij en leiden een teruggetrokken leven. door Henk van den Boom Op 23 februari 1981, 's avonds om zeven minuten voor half zeven, viel luite nant-kolonel Antonio Tejero met tweehonderd aanhangers het Congres in Madrid binnen in een poging de jonge democra tie omver te werpen. De staats greep was rechtstreeks via ra dio en televisie te volgen, door dat op dat moment de stem ming was begonnen voor de be noeming van de nieuwe rege ring Calvo Sotelo. Beelden van schreeuwende en schietende militairen, en van congresleden die in paniek weg kropen onder de parlementsban- ken gingen de hele wereld over. Net als de toespraak van de jon ge koning Juan Carlos die in een nachtelijke televisie-uitzen ding de actie veroordeelde en het Spaanse volk opriep om rus tig te blijven. Er volgden uren van angstige spanning. Terwijl Tejero en zijn handlangers de parlementsle den gijzelden stuurde in Valen cia bevelhebber Milans del Bosch tanks de straten op, zoge naamd om de nieuwe orde de handhaven. Pas toen andere le geronderdelen in het land zich niet achter de coup schaarden, trok Milans zijn troepen terug en gaf Tejero zich over. Spanje en de wereld haalden opgelucht adem. De staatsgreep vond plaats vijf jaar na de dood van dictator Franco. Spanje had veertig jaar militaire overheersing achter de rug. De burgeroorlog en de daar op volgende dictatuur kostten aan tienduizenden Spanjaarden het leven. Het schrikbeeld van een nieuwe periode van dicta tuur verlamde de Spanjaarden, toen ze de beelden in de Cortes zagen. Het optreden van Tejero was niet helemaal een verrassing. De plannen waren al drie jaar eer der uitgebroed in een Madri- leens café. De militairen waren onder Franco verslaafd geraakt aan de politieke macht en kon den niet verkroppen dat ze niets meer hadden te zeggen. Ze moes ten luisteren naar politici die er in hun ogen niets van bakten. Politiek gezien beleefde Spanje een zeer onrustige periode, waar bij moordaanslagen aan de orde van de dag waren. De couppo ging van Tejero was niet de eni ge. In 1985 kon een andere staatsgreep worden verijdeld. Korte tijd later wist de geheime dienst een aanslag op het ko ningshuis te voorkomen. De Spaanse media besteden de zer dagen veel aandacht aan de 'herdenking' van '23-F', maar de meeste Spanjaarden hebben een van de zwartste bladzijden uit de geschiedenis voorgoed om geslagen. Vooral de jongeren kunnen zich nauwelijks voorstel len dat hun ouders de democra tie letterlijk hebben moeten be vechten. Gemoderniseerd Het Spaanse leger is, dankzij de toetreding tot de Navo, gemoder niseerd en doet actief mee aan allerlei internationale vredesta ken. De oude generatie die nog was besmet door de dictatoriale bacil is inmiddels afgetreden. Het dreigement onlangs door lui tenant-generaal Mena, om het le ger in te zetten als de Catalanen de eenheid van Spanje bedrei gen, wordt dan ook gezien als een unicum en eigenlijk door niemand serieus genomen. „Het tijdperk van het gekletter met de wapens ligt achter ons", zegt historicus Juan Carlos Losada. Maar net als vele anderen in Spanje vraagt ook hij zich nog altijd af wie het brein is geweest achter de staatsgreep. Tejero en de andere kopstukken legden tij dens hun proces volkomen tegen gestelde verklaringen af. Theo rieën dat de Spaanse geheime dienst in samenwerking met de Amerikaanse CIA de staats greep zou hebben beraamd, zijn nooit bewezen. Maar de Span jaarden blijven zich afvragen waarom de Amerikanen de staatsgreep niet veroordeelden. Het blijft vreemd dat de Ameri kaanse ambassadeur in de da gen voorafgaand aan de staats greep internsief overleg had met hoge Spaanse militairen. GPD door James McGoniqal Als iemand zich ziek meldt, dan ligt de rekening automatisch bij de werkge ver, betoogt Loek Hermans. De voorzitter van MKB Nederland verzucht: „Waarom leggen wij dat probleem niet voor de helft bij werknemers? Ik begrijp dat verzet niet! En als je bij een ziekmelding écht je been hebt gebroken, dan is er echt geen werkgever die gaat zeuren over een paar vrije dagen. Overigens: als ik mijn been breek, dan heb ik wel wat anders om mij zorgen over te maken dan een paar vakan tiedagen." Hermans gaat er eens goed voor zitten. De aanval op het ziekteverzuim is geen oefe ning in werknemers pesten, betoogt hij, maar bittere noodzaak. „Nederland moet in economisch opzicht een achterstand van jaren inlopen. De concurrentie in Eu ropa.en vanuit Azië zit niet stil. Dat is de reden dat het bedrijfsleven meer ruimte wil. Minder regels, beperking van het recht op gratis ziektedagen en het sneller en goedkoper maken van het ontslagsys teem." Werkgevers hebben het ziekteverzuim eer der onder vuur genomen, maar vergeefs. Nu is volgens Hermans de tijd wel rijp. „Er is een overstijgend belang op lange ter mijn: als wij zo veel mogelijk werkgelegen heid in Nederland willen behouden, moe ten ondernemers veel flexibeler kunnen werken dan nu het geval is. Het gaat alle maal te stroef." Dat is ook de reden dat Hermans samen werking zoekt met de andere werkgevers organisatie, VNO-NCW. „Ik wil geen fu sie, want ik begrijp heel goed dat er ver schillen zijn tussen multinationals en be drijven met een paar werknemers. Die ver schillen zullen altijd herkenbaar moeten blijven. Maar het gaat erom een stevige on- dernemerslobby op de been te krijgen in Den Haag en in Brussel. Dat is de reden dat ik samenwerking zoek - maar geen fu sie." Wantrouwig Hermans is tijdens het gesprek op zijn hoe de. Hij weet dat een deel van de MKB-le- den wantrouwig is ten opzichte van VNO-NCW. Hij heeft bovendien net een conflict achter de rug met zijn algemeen directeur en zijn hoofd voorlichting. De le den van MKB Nederland zijn niet happig over conflicten in hun organisatie, die de afgelopen jaren juist in harmonie wist te werken. Hermans: „Ik luister heel goed naar mijn leden. Ik reis stad en land af om met ze te praten. Ik hoor steeds dezelfde dingen. Minder regels, meer flexibiliteit, een grote re vuist in de richting van de overheid. Voorzitter Loek Hermans van MKB Nederland: „Minder regels en beperking van het recht op gratis ziektedagen." foto Harmen de Jong/GPD Het doel dat de leden van MKB Nederland voor ogen hebben is groei van de bedrij ven en meer banen." De balans is jarenlang naar de verkeerde kant doorgeslagen, meent Hermans. „Be drijven en ondernemers hebben het maat schappelijk en politiek moeten afleggen te gen de vakbeweging. Maar aan de over trokken solidariteit die wij in Nederland hebben georganiseerd moet een einde ko men. Dat is op de lange termijn het beste voor de Nederlandse economie en dus voor ons allemaal." Vanuit dit standpunt is Hermans dan ook niet bang voor de discussie over het ont slagrecht, waar de vakbonden in het ge heel niet aan willen. „Als ik nou vanuit de bedrijven die ik bezoek jaren hoor dat ze liever geen mensen aannemen, omdat ze bang zijn voor de kosten van een ontslagre geling, dan is dat toch de boodschap die ik ook aan de vakbeweging moet vertellen?" Wat Hermans in deze discussie vooral stoort, is dat vanuit de vakbeweging wordt gesuggereerd dat werkgevers in de kleinere bedrijven te makkelijk overgaan tot ontslag. „Onzin. Juist deze werkgevers kennen hun personeel bij de voornaam, weten wan neer hun vrouw jarig is. Als er al een pro bleem is, dan is dat zij vanuit die houding te lang wachten met een ontslagprocedure als het bedrijfseconomisch al lang duide lijk is dat het moet." In samenwerking met VNO-NCW wil Her mans ook de strijd aanbinden met de over heid. „Er is een overdreven regelzucht in Nederland. We willen alles 100 procent dichttimmeren. Elk risico uitsluiten. Dat kan dus met en de samenleving zal dat moeten accepteren. Er zal ook wel eens wat mis gaan. Maar waar het om gaat, is dat bedrijven vrijer kunnen adem halen." GPD ~~9 door Frank Hendrickx Het gaat bij de gemeente raadsverkiezingen om lokale thema's: veiligheid in de buurt, de openingstijden van het zwembad, de fusie van scholen. Dat is de theo rie. In werkelijkheid houden de landelijke partijen de re gie strak in handen. De mis sie: een herhaling voorko men van 2002 toen partijlei ders onherstelbaar bescha digd raakten. De campagnes voor de ge meenteraadsverkiezingen be gonnen maanden geleden. In oktober nodigde de PvdA al lokale kopstukken uit voor een trainingsbijeenkomst in Amsterdam. De belangrijk ste spreker: Marco Esser, de campagnestrateeg van Wou ter Bos. De WD haalde in de cember de liberale lijsttrek kers naar Den Haag voor een diner met Jozias van Aart- sen. Ook aanwezig: campag neleider Mark Rutte. Het CDA heeft de persoonlijke as sistent van Balkenende over geplaatst van het ministerie van Algemene Zaken naar het campagneteam. Het zijn lokale verkiezingen, het gaat om plaatselijke the ma's, maar het Binnenhof wil niets aan het toeval over laten. Gemeenteraadsverkie zingen zijn van levensbelang voor landelijke politici. Daar bestaat sinds 2002 geen twij fel meer over in Den Haag. Het befaamde lijsttrekkers debat na de overwinning van Pim Fortuyn in Rotterdam was het breekpunt in de car rières van PvdA-leider Ad Melkert en WD-voorman Hans Dijkstal. Hun partijen kregen er in de gemeente raadsverkiezingen genade loos van langs. De WD ver loor 156 en de PvdA 231 ze tels. In het aansluitende de bat triomfeerde Fortuyn nog maals, terwijl Melkert met een zuur gezicht onderuitge zakt aan tafel zat en Dijkstal het pand voortijdig verliet. Miljoenen kijkers hebben hel debat gezien, in de herhaling of op internet. Nog steeds worden de beelden herhaald „Melkert heeft die avond zijn politieke doodvonnis ge tekend", zegt Jacques Monas- ch, toen campagneleider van de PvdA. Het kader binnen de partij kwamen jn opstand. Wethouders en ge meenteraadsleden verloren hun baantjes en Melkert was. de hoofdschuldige. De ver liezers probeerden de uitsla gen in eerste instantie te rela- jllac tiveren. Gemeenteraadsver- Jijfl kiezingen gaan nu eenmaal Bosn over andere onderwerpen, er doen veel lokale partijen teai mee en de opkomst is bedui dend lager. „De uitslagen doortrekken naar de landelij- Del 1 ke verkiezingen is appels, pe ren en hagelslag vergelij ken" zei toenmalig premier Kok. Hij kreeg ongelijk, De trend van maart 2002 werd verstrekt doorgezet naar de landelijke stembusgang in mei. Gr Graadmeter „Het band wagon-effect", al-: dus politicoloog Marcel Boo- gers van de universiteit van BRU: Tilburg. „Een partij raakt klgi door zo'n gunstige uitslag in een winnende stemming en dat spreekt de kiezers aan. Mensen willen bij de win naars horen. De verliezers ko men alleen te staan. De ge meenteraadsverkiezingen gel- iee den nu meer dan ooit als graadmeter voor de landelij- sn' ke verkiezingen in 2006." De risico's voor de landelijke flrad politici zijn daardoor geste gen. Partijen hebben nog vol op tijd om van programmate veranderen, de beoogde lijst- trekkers af te danken, of poli tieke talenten te parachute ren. „Het gaat na deze verkiezin gen rommelen", voorspelt Jacques Monasch. De tochal broze verhoudingen in iet kabinet kunnen bij nectó- gen op 7 maart onder dni komen te staan. GPD Je ui itk- terne iracl Z I WADDENZEE - De Zeeuwse mosselkwekers lopen nog niet over van enthousiasme om hun werkzaamheden te verplaat sen naar de Waddenzee. Nadat de mosselparasiet een groot ge deelte van de mosselcultuur in Zeeland verwoest heeft zou den de Wadden interessanter worden voor de Zeeuwse kwe kers, zo wordt in een rapport van het Economisch Technolo gisch Instituut gesteld. Het gaat de meeste Zeeuwse mos selmensen echter nog te goed om aan verhuizen te denken. DOODSTRAF - In Schotland wordt de laatste ter dood ver oordeelde alsnog terechtge steld. Robert Boyle (24) werd; ter dood veroordeeld daags voor de afschaffing van de! doodstraf. Boyle zou zijn ne gen dagen oude zoontje heb ben omgebracht. SOM Jenve Mtsi IJSBREKER - Het ijs heeft het' Wie' veer Kortgene-Wolphaartsdijk Ms stilgelegd. Het is niet mogelijk a be om een ijsbreker in te zetten omdat het ijs in De Zandkreek esk te dik is. Het veer Veere- Kam- Jen perland is de enige route en naar N.-Beveland. Ondanl extra veerdiensten zit dit ve boordevol. De Westerschelde as veren varen weer normaal, pen doi thre\ Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes. Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhal einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 urn 'VI ')ft pent 'II rn Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV i il" de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/OnroerendgoM Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van t aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besta (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over v ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener of d de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u di :e. Postbus 31. 4460 AA Goes. 3 tot et Wegener-concern Dedw» id dat wordt gebruikt voorcn- loru relevante dienstenen^ 2( >or ons zorgvuldig gesewJ D schriftelijk melden bi|: PZ<-- O Behoort tot *j1* WGGGNGR ,ui «ei ral Iffi ilia «je; il En Mjl «rt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4