PZC Kamer verheugd over vaccinatie Plofkrakers zijn stadium van kinderziektes voorbij Opvangstichting dwingt vluchtelingen te kamperen CDA en VVD spelen suikeroom voor gezin Experts EU staan preventief inenten deel pluimvee toe feder Huissen Joodde vrouw n kinderen leerverbinding rit 1439 van de I mdergang gered Tulpen uit Zwaagdijk Dood na val bloempot onbestraft Onderzoek naar bombardement Vlieland verliest energiecentrale Filmjournalist Jan Heijs overleden Twintig tips dode baby Doetinchem Fiod waarschuwde bedrijf Wiegel voor geplande inval donderdag 23 februari 2006 jmtGuus Mater 0 HAAG - De Tweede Ka- jeris in grote lijnen ingenomen nft het besluit van een comité ijn deskundigen van de Enrope- [Unie om Nederland toestem- lingte geven pluimvee te vacci- experts gingen gisteren ak- IU1SSEN - De vier gezinsleden dag Je dinsdag in een woning aan ieKuunskop in Huissen werden ponden, zijn het slachtoffer oneen familiedrama. koord met een verzoek van mi nister Veerman van Landbouw. Nederland en Frankrijk zijn de eerste landen in de EU die pluimvee preventief inenten te gen de oprukkende vogelgriep. Veerman ziet de prik als een al ternatief voor het ophokken of afschermen van pluimvee. Het gaat om de inenting van hobby- kippen, commercieel buiten scharrelend en biologisch pluim vee. Het CDA noemt de Europese goedkeuring een belangrijke overwinning. Omdat er onder de EU-lidstaten veel verzet tegen vaccinatie was, kwalificeert het Kamerlid Ormel het besluit als een succes voor Veerman. Vergoeding De PvdA vindt dat de EU best mag meebetalen aan de inen ting. Voor de ruimingen krijgen lidstaten immers ook een vergoe ding, zegt Kamerlid Waalkens. De WD ziet inenting als een mooie stap in de goede richting. Maar voor het liberale Kamerlid Oplaat is het nog onduidelijk hoe het ministerie van Land bouw via registratie de controle op de vaccinatie wil houden. Veerman veiwacht dat de eerste kippen in Nederland over twee tot drie weken kunnen worden ingeënt. De tussenliggende tijd hebben het Rijk, de sector, de hobbydier- houders en de dierenartsen no dig om zich voor te bereiden op het vaccinatieprogramma. Zo moet de Gezondheidsdienst voor Dieren vaccins inslaan. Ook moet het vaccin een Neder landse registratie bemachtigen en moet een waterdicht systeem voor registratie van de gevacci neerde dieren worden opgezet. Het gevaccineerde pluimvee hoeft de export van pluimvee vlees en eieren niet in gevaar te brengen. De enige voorwaarde die Brussel wat dat betreft stelt, is dat geen levende ingeënte kip pen de grens over mogen: ze moeten in Nederland worden ge slacht. Keuze Eigenaren van zes tot acht mil joen kippen in Nederland krij gen nu de keuze tussen ophok ken of vaccineren. De bedoeling is dat dierenartsen de eigenaren van te vaccineren kippen bezoeken. De vaccinatie- kosten voor de boeren met vrije-uitloopkippen komen heel ruw geschat op 20 a 30 cent per kip, aldus de EU-expertsl. Hongkong vaccineert al drie jaar tegen vogelgriep. Landen als China en Rusland gaan er ook toe over. De EU-landen heb ben miljoenen doses in voor raad. Een tekort dreigt niet, aldus een topambtenaar. LTO Nederland en de Neder landse Organisatie van Pluim veehouders kwalificeren het be sluit van de EU als een door braak. ANP 38-jarige vader heeft de '-jarige moeder en hun zoontje n dochter (respectievelijk 4 en ;:aar) om het leven gebracht en ia zelfmoord gepleegd, :te de politie gisteravond skend. i [adat de dader is overleden en geen strafrechtelijke vervol- mg worden ingesteld. Het tech- I' gsch en tactisch onderzoek is armee afgerond, aldus de poli- e. De gemeente Lingewaard, raar Huissen onder valt, zorgt mor opvang en begeleiding van i jtiurtbewoners en ouders en kin ken op scholen. foor de woning waar het drama pch afspeelde, waren gisteren >le bossen bloemen neerge- föd en ook had iemand een aarsje aangestoken. De licha- sen lagen nog lang in de wo- ïwonenden en ouders van ksgenootjes van de omgeko- an kinderen konden gister- iwndhun emoties kwijt tijdens snkorte bijeenkomst waar ook ialpverleners, vertegenwoordi- jffsvan gemeente, politie en jus- itiebjj aanwezig waren, inige tientallen buurtgenoten raren samengekomen in So- iaal Cultureel Centrum De Brink. ANP fifUNDRECHT - Een van de cm siste veerverbindingen van Ne- i 13 inland, het pontje tussen hijndrecht en Puttershoek, ca in de vaart blijven. jij lit financiële steun van het be- i 121 hjfsleven en betrokken ge- 5151 anten krijgt het uit 1439 date- ade veer een doorstart, maak- ide gemeente Zwijndrecht gis- 14] ren bekend. Het zag er aanvan- 5145 tlijk slecht uit voor het voet- eer. Geen enkele overheid wil- I; er nog geld insteken. Het 5 iu «tveer zet dagelijks veertig 51U Mieren en werkenden over 3151 i Oude Maas. De verbinding 1in de vijftiende eeuw als mpont. Pas in de negentien leeuw nam de betekenis van verbinding af, toen over de ideMaas de hefbrug bij Baren- Kh't werd gebouwd. In 1946 ed de wagenpont uit de vaart romen en verwisseld voor een Ktveer. De provincie geeft nu 3 eenmalige bijdrage om dat 1 artuig te vervangen. ANP Een achttienjarige asielzoekster (1) demonstreert op de markt in Raalte. van onze redactie binnenland RAALTE - Vluchtelingen die aankloppen bij de stichting Hu manitaire Opvang Dakloze Asielzoekers (Hoda) in Raalte moeten eerst enkele dagen in een koepel tent op straat verblij ven voordat ze noodopvang krij gen. Met deze maatregel willen de hulpverleners meer aandacht vragen voor de schrijnende si tuatie waarin veel vluchtelingen in dit land verkeren. Dinsdag bivakkeerde een acht tienjarige asielzoekster ver plicht in een tentje voor het ge meentehuis, gistermiddag de monstreert ze op de markt in het dorp. „Ons doel is ordeverstoring. We willen dat de burgemeester niet om ons heen kan en zo het dum pen van vluchtelingen uit het asielzoekerscentrum in Raalte in de samenleving niet langer kan toestaan", zei voorzitter J. van der Vliet van Hoda giste ren. Niet alle vluchtelingen gaan ak koord met de verplichting. „We hebben het eerder gemeld aan een familie uit het Midden-Oos ten. Die wilde uiteindelijk niet, wellicht omdat ze het te vernede rend vonden. Het is best ingrij pend voor de betrokkenen, maar we beschermen hen zoveel als mogelijk." De achttienjarige asielzoekster die momenteel in een tentje zit, heeft meer begrip voor de situa tie. „Zij kan ons helpen om de si tuatie voor vluchtelingen die na haar komen te verbeteren. Men sen op straat tonen veel sympa- BezrjE VAM JB LTEN I door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Geldautomaten worden in toenemende mate met een 'plofkraak' leeggeroofd. Met ontvlambaar gas blazen cri minelen de complete pinmachi- ne uit de gevel. Volgens de lande lijk overvalcoördinator van de politie zijn er al zeker tien van dit soort kraken gepleegd, voor al in het zuiden van het land. In Ridderkerk raakte eind januari een plofkraker zwaargewond, toen zijn explosief voortijdig af ging- Plofkraken vinden meestal 's nachts plaats. Criminelen ma ken een gat in de pinautomaat, meestal bij het klepje waar het geld uitkomt. Met een slang pompen ze ontvlambaar gas naar binnen. Dat brengen ze op afstand tot onploffing met een klein explosief of alleen een ont steker, waarna de geldautomaat uit de muur komt. Nationaal overvalcoördinator Paul Reijenga brengt de plofkra ken in kaart om overeenkom sten te ontdekken tussen daders en werkwijzen. „Er is sprake van een reeks en we proberen die zo klein mogelijk te hou den." De politie wil voorkomen dat de plofkraak de opvolger wordt van de ramkraken waarmee de afgelopen jaren vele geldauto maten zijn geplunderd. Daarbij gebruiken dieven - doorgaans gestolen - heftrucks en shovels om pinmachines uit de muur te slopen. Banken hebben inmiddels hun eigen beveiligingsdiensten op de plofkraken gezet. „Meteen na een gasaanval kijken die ter plekke hoe het gedaan is en hoe we het kunnen bestrijden", al dus Michel Noordermeer van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Hij spreekt van een ernstig misdrijf. „Niet al leen vanwege materiële en finan ciële schade, maar ook vanwege het risico dat er slachtoffers val len." Gasdetector Volgens ingewijden onderzoe ken de banken of geldautoma ten beveiligd kunnen worden met gasdetectors en een andere ophanging, zodat ze minder snel los komen uit de muur. De NVB zwijgt over tegenmaat regelen, net als over de omvang van de buit bij plofkraken. Noor dermeer: „Vaak weegt de buit niet op tegen de risico's." Eind vorige maand raakte een man in Ridderkerk een arm en een deel van zijn been kwijt bij wat waarschijnlijk een poging tot plofkraak was. De Schiedam mer raakte gewond toen het ex plosief afging, vlak bij een pin automaat van de ING Bank. Hij en een medeverdachte zijn aan gehouden. Het onderzoek loopt nog, aldus justitie in Rotterdam. Mogelijk is er een verband met een plofkraak in Schiedam. Daar bliezen onbekenden een paar dagen eerder een pinauto maat op. De daders wisten te ontkomen. Ook in België en Frankrijk rukt de plofkraak op. In La Redorte, een klein dorpje in Zuid-Frank rijk, overleed twee weken gele- den een man toen hij probeerde een pinautomaat te kraken. Net toen hij bezig was de geldmachi- ne vol te pompen met ontvlam baar gas, vatte dat voortijdig vlam. GPD ZWAAGDIJK - Prinses Maxima bekijkt een tulpenperkje op de tuindersbeurs Holland Flowers Festival in het Noord-Hollandse Zwaagdijk. Tijdens het festival, dat jaarlijks wordt georgani seerd, zijn duizenden tulpen, lelies, hyacinten, pot- en tuinplan ten en andere sierteeltproducten te zien in aangelegde bloemen tuinen. Het Holland Flowers Festival werd gisteravond geopend door landbouwminister Veerman en duurt nog tot en met 28 fe bruari. foto Lex van Lieshout/ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 65-jarige man uit Den Bosch schuldig verklaard aan de dood van zijn even oude onderbuurvrouw. Door een windvlaag kreeg zij begin augustus een bloempot op haar hoofd, afkomstig van zijn balkon. De man kreeg geen straf opgelegd. Volgens de rechtbank is hij al voldoende gestraft door de dood van zijn onderbuurvrouw. Die overleed eind augustus aan de gevolgen van de val van de bloempot of haar hoofd. Toen zij gewond raakte, was zij met haar kleindochter op weg naar een bespre king van bewoners van het appartementencomplex, die zou gaan over het plaatsen van schennen op de balkonran den. Ook de man was aanwezig bij die bijeenkomst. ANP NIJMEGEN - De Radboud Universiteit in Nijmegen on derzoekt hoe inwoners van de stad aankijken tegen het 'vergissingsbombardement' op 22 februari 1944 door de Amerikanen. Dat heeft burgemeester G. ter Horst giste ren bekendgemaakt tijdens de jaarlijkse herdenking van het bombardement. De herdenking werd voor het eerst bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade. Gary Keith betuigde zijn medeleven met de nabestaanden van de achthonderd omgekomen Nijmegenaren en legde een krans, maar hij bood geen verontschuldigingen aan. ANP VLIELAND - De twaalfhonderd bewoners van Vlieland krijgen volgend jaar hun elektriciteit niet meer via hun centrale op het eiland, maar via een nog aan te leggen stroomkabel naar de vaste wal. Dat heeft Continuon Netbeheer, dochter van energiebe drijf Nuon, gisteren gezegd. Vlieland is volgens Conti nuon een van de laatste gebieden in Nederland met een zelfvoorzienende stroomvoorziening. De huidige diesel en gascentrale op het eiland is echter versleten. ANP DEN HAAG - In Alkmaar is gisteren op 53-jarige leeftijd filmjournalist en producent Jan Heijs na een slepende ziekte overleden. Heijs is een belangrijke stimulator geweest van de artistie ke cinema in Nederland die hij gediend heeft in tal van functies. Hij is adviseur geweest voor zowel het Interna tionaal Filmfestival Rotterdam, het Nederlands Filmfesti val in Utrecht als het International Documentary Filmfes tival in Amsterdam. Hij werkte bovendien als program meur voor het Festival van Mannheim-Heidelberg. GPD DOETINCHEM - De politie heeft twintig tips binnenge kregen in het onderzoek naar de baby die 29 januari leven loos in een vijver in Doetinchem is gevonden. De doods oorzaak wordt nog altijd onderzocht, meldde de politie gisteren. De tips komen onder mèer van buurtbewoners. „De zaak leeft hier heel erg en we waarderen het dat de mensen de moeite nemen ons van informatie te voorzien", aldus een politiewoordvoerder. ANP foto Dick Vos/ANP thie." De verplichting geldt niet als door persoonlijke of weers omstandigheden het verblijf in een tent niet toelaatbaar is. De stichting kondigt aan de ac ties de komende tijd op te voe ren. ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - De fiscale opspo ringsdienst Fiod tipte zelf com puterbedrijf Copaco over een ge plande inval in het kader van een onderzoek naar grootschali ge btw-fraude. De Fiod deed dat op directe in structie van het Openbaar Minis terie. Bovendien mocht Copaco - waar WD-coryfee Hans Wie gel commissaris is - tijdens de doorzoeking van de kantoren zelf bepalen welke stukken wel en welke niet mochten worden ingezien. De Fiod-rechercheurs waren zeer ongelukkig met deze 'deal' die het OM met het Eind- hovense Copaco had gesloten. De onderzoeksleider verklaarde bij de rechter dat hij in zijn tien jarige carrière nog nooit zoiets had meegemaakt. De Fiod-re- chercheurs werden van de af spraak op de hoogte gesteld via een fax van een advocaat van Copaco. Een officier van justitie bevestigde vervolgens deze af spraak. Inmiddels geeft het OM toe dat de aangekondigde en be perkte invallen 'zeker geen schoonheidsprijs' verdienen. Jus titie besloot onlangs na jaren lang onderzoek Copaco te ver volgen voor medeplichtigheid aan btw-fraude. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Gezinnen met kin deren gaan er volgend jaar mo gelijk honderden euro's op voor uit. Dat blijkt uit de wensenlijst- jes die de regeringspartijen CDA en WD alvast hebben in gediend voor Prinsjesdag. Het CDA wil volgend jaar 300 miljoen euro extra voor de kin derbijslag. De WD wil 250 mil joen voor de kinderopvang. Het kabinet bespreekt de wensen- lijstjes in de voorbereiding op de rijksbegroting voor 2007 die in september wordt gepresen teerd. Het CDA wil dat met het geld de kinderbijslag met zo'n 10 pro cent wordt verhoogd. Nu be draagt die voor kinderen tot 6 jaar 177,89 euro per kwartaal, oplopend tot 254,13 euro voor kinderen van 12 tot 18 jaar. Ove rigens wordt de kinderbijslag in juli al iets verhoogd. In een debat over de kinderbij slag met staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken) maak te het CDA de wens gisteren be kend. „De kinderbijslag is al tien jaar ongeveer even hoog en is lang niet meer kostendek kend", aldus CDA-Kamerlid Smilde. Coalitiepartij WD wil vooral werkende ouders tegemoetko men. Zij moeten in de toekomst de helft minder kwijt zijn aan de kosten voor kinderopvang dan nu, aldus WD-fractievoor- zitter Van Aartsen. Met de 250 miljoen die daarvoor nodig is, moet de kinderopvangtoeslag worden verhoogd die de belas tingdienst aan ouders uitkeert. Tijdens het debat probeerde op positiepartij PvdA het CDA te verleiden al dit jaar extra geld uit te trekken voor de kinderbij slag. Een voorstel daartoe zal de regeringspartij echter niet aan een meerderheid helpen. Koopkracht Het kabinet en een Kamermeer derheid zijn er 'Oostindisch doof' voor dat een miljoen tot an derhalf miljoen huishoudens dit jaar 1 tot 5 procent minder te be steden hebben dan vorig jaar. Dat zei voorzitter A. Verhoeven van de vakcentrale Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) giste ren tijdens de presentatie van een zwartboek. Het kabinet meldde sinds Prinsjesdag stee vast dat slechts een enkeling er in zijn inkomen op achteruit zou gaan na de stelselwijzigin gen die op 1 januari ingingen. Die belofte is volgens dè MHP niet waargemaakt. „Alleen indi viduele gevallen zouden erop achteruitgaan, was steeds het verhaal. Dit zwartboek toont aan dat herkenbare groepen bur gers dit jaar minder inkomen hebben", aldus Verhoeven. „Wij hebben er in totaal elf gevon den, waarbij gepensioneerden, alleenstaanden en de tweever dieners zonder kinderen met een inkomen boven de 35.000 eu ro er in negatieve zin uit sprin gen." GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3