Rondweg niet goed ontvangen Bus geeft Haamstede de bibbers Onderscheiding voor veteranen Foutje in prijsvraag brugpiepers in spe Leerlingen strijden om schaaktitel Schouwen Goese voetgangster aangereden Meisje steelt broek en shirt Waterschap alert op metaaldieven Cel- en werkstraf voor vernieling Voorzitter dorpsraad Scharendijke verwacht veel protesten Snuffelmarkt Politieke agenda donderdag 23 februari 2006 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vijf 'den vader land getrouwe' veteranen, waarvan drie afkomstig van Schouwen-Duiveland, zijn gis teren in Zierikzee onderschei den met het Mobilisatie Oor- logskruis. De versierselen beho rende bij de onderscheiding werden hen opgespeld door In specteur-Generaal der Krijgs macht, luitenant-generaal A. van Baal. Het Mobilisatie Oorlogskruis is in 1948 ingesteld voor militai ren die vanaf de algehele mobi lisatie van augustus 1939 tot juni 1940 het Nederlandse le ger hebben gediend. Een vorm van maatschappelijke genoeg doening, stelde burgemeester J. Asselbergs van Schou wen-Duiveland. Hij doelde daarbij op het feit dat de vijf veteranen, waarvan vier dien den bij het 14e regiment infan terie aan de Peel-Raamstelling in Oostbrabant, zoveel jaren na WO II alsnog een stoffelijke blijk van waardering voor hun inzet destijds krijgen. „Ik ben onder de indruk van hun verha len. De verhalen van mensen die na de crisisjaren dertig net weer werk hadden gevonden en toen opgeroepen werden vanwege de oorlog. Ze hebben gruwelijke dingen meege-, maakt. Heel terecht dat nu aan hun rol wordt teruggedacht." Luitenant-generaal Van Baal schetste in zijn speech in het kort hoe de vijf destijds in de oorlog werden getrokken. In een korte maar hevige strijd streden zij tegen een overweldi- Zonnemaire. De zoon van de heer Prince nam de postuum aan zijn vader toegekende me daille in ontvangst foto Marijke Folkertsma GOES - Een 75rjarige vrouw uit Goes is gistermiddag rond half vijf op een parkeerplaats aan de Van Doorne straat in haar woonplaats aangereden. Een 21-jarige vrouw uit Vlissingen reed op haar motor ..over de parkeerplaats en nam een bocht. Direct na de bocht stak de 75-jarige vrouw met haar winkelwagentje over. De motorrijdster wilde remmen, maar trapte op het gaspedaal in plaats van op de rem. Zij kon niet voorko men dat ze tegen de winkelwagen aanreed. De bejaarde vrouw kwam ten val en raakte met haai' hoofd het wegdek. Ze is met de ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. GOES - Een vijftienjarig Middelburgs meisje is gistermid- dagmiddag in een winkel aan de Klokstraat in Goes aan gehouden. Het meisje had een spijkerbroek en een shirt gestolen. TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is extra alert op mogelijke diefstal van waardevolle onderdelen van stuwen en gemalen. Woordvoerster M. van de Pas zegt dit naar aanleiding van de waarschuwing van water schap Brabantse Delta. Van 22 stuwen van dit waterschap zijn de koperen er< roestvrijstalen balken gestolen. Het waterschap heeft an dere overheidsinstanties in een brief gewaarschuwd voor de mogelijk georganiseerde diefstal. Bij het Zeeuws- Vlaamse waterschap is deze brief nog niet binnen geko men. „Maar uiteraard zijn we heel alert. Onze stuwen en gemalen houden we goed in de gaten. Niet alleen is daar veel geld mee gemoeid, de onderdelen zijn ook essentieel voor de werking van de gemalen en stuwen." Waterschap Zeeuws-Vlaanderen deed vorig jaar aangifte van diefstal van aluminium inspectieluiken van twee rioolgemalen in Hengstdijk en één bij Yara in Sluiskil. Deze diefstal bete kende een schadepost van tienduizend euro. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Sint-Jan steen is gisteren voor een vernieling veroordeeld tot twee weken cel en 180 uur werkstraf. De man had op 22 decem ber vorig jaar in Heikant de ruit van de woning van zijn ex-vriendin vernield. Hoewel de Middelburgse politie rechter een vermoeden had dat de verdachte ook haar au to had beschadigd en kerstverlichting had weggenomen, sprak hij de man daarvan vrij wegens gebrek aan bewijs. De vrouw en haar nieuwe partner hadden hem als de be stuurder van de bromfiets herkend toen hij zich in de buurt van de woning ophield en ze kort daarna glasgerin kel hadden gehoord. De man ontkende de aantijgingen. „Zij lopen mij van alles te beschuldigen, terwijl ik niets heb gedaan." Volgéns officier van justitie J. Zondervan was de verdach te alleen maar gebaat bij een langdurige gevangenisstraf. Hij vond alles bewezen en eiste tien maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man zat nog in zijn proeftijd vart een eerdere veroordeling. Raadsman L. van Hevele bepleitte vrijspraak, omdat nie mand had gezien dat zijn cliënt de vernielingen had aan gericht. de neutraliteit van Nederland gerespecteerd zou worden. Zij werden wakker met een boze droom." Het Mobilisatie Oor logskruis werd toegekend aan Veteranen L. van Ast uit Noord- gouwe, J. van de Hoek uit Elle- meet, W. Rehnsch uit Den Haag F. de Jonge uit Wilhelmi- nadorp en wijlen C. Prince uit jnn^Melita Lanting SCHARENDIJKE - De voorge melde route voor de nieuwe pdvveg Scharendijke kan niet tekenen op brede steun in het jorp. -Dit is geen logische keu- te", zegt voorzitter J. Prins van de dorpsraad. Hij verwacht dat fluuit het dorp veel protesten tomen tegen dit plan. jk kan me niet voorstellen dat een rondweg creëert die ein dig midden in het dorp", stelt is. Het nu voorgestelde tracé oint met een rotonde bij de jansluiting met de N57 (de rou- t Burgh-Haamstede - Rotter dam). Vervolgens komt de rond- het dorp binnen ter hoogte tan camping De Grevelingen. Daar komt een T-splitsing met de Elkerzeeseweg. „Hiermee Jlijft het verkeer naar De Greve- hgen en de Vliedberg (twee tampings, red.) door het dorp rij den. De rondweg was juist be- om het verkeer, en dan met same de auto's met sleurhutten, ran de Elkerzeeseweg te we ien." !h het huidige voorstel krijgt tamping De Grevelingen het neeste last van verkeerslawaai. De weg is pal langs de camping j getekend. De eigenaren.- de fa- mlie Hanson - willen nog niet ,We willen eerst de plannen bestuderen." Ook campingeigenaar H. Coom- van de Vliedberg vindt het immer dat voor deze route is ge en. „Ik ben bang dat de bur- van Scharendijke hier niet vrolijk van wordt, omdat je het verkeer op een andere plek het weer inbrengt." Volgens Prins is deze route ook in tegen- met eerdere toezeggin- er geen doorgaand ver- jeer over de Boutlaan zal ko- L toezegging komt nog uit de tijd van voor de herindeling, want zo lang wordt er al ge praat over deze weg. Jk kan me niet voorstellen dat de gemeentepolitiek hiermee ak koord gaat", zegt Prins. Hij hoopt dat de provincie en de uiteindelijk toch zul len kiezen voor een andere rou te. „Want waar de weg nu uit moet komen op de Elkerzeese weg is heel erg krap tussen de huizen in en bij het hertenkamp je. Ik denk dat er ook wel een huis zal moeten verdwijnen, dat zal haast niet anders kunnen." Prins is teleurgesteld dat de dorpsraad niet betrokken is bij deze voorlopige keuze. „Er is geen overleg geweest en ze heb ben ook niet om advies ge vraagd." Hij zou liever zien dat de rond weg niet in het dorp uitkomt, maar ter hoogte van de rotonde bij de molen. Een route die eer der ook al de voorkeur had in de voormalige gemeente Midden Schouwen. Volgende week dinsdag is een openbare vergadering van de dorpsraad. Hoewel dit punt niet officieel op de agenda staat, zal het volgens Prins zeker aan de orde komen. De provincie houdt ook nog een informatieavond en pas daarna zal de politiek een definitieve keuze maken. gende Duitse overmacht. „Het is vaak onthutsend, om terug te kijken op die periode", aldus Van Baal. „Veel mensen leef den in de veronderstelling dat door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie de prijsvraag goed had ingevuld, kreeg als op lossing de woorden 'samen ac tief'. Tenminste dat was de be doeling, maar veel pientere leer lingen signaleerden een fout in de opgave. „Ze hebben gelijk, en het was geen opzet", erkent teamleider brugklas V. Faut bij Scholengroep Pontes locatie Pie- ter Zeeman in Zierikzee. „Wij willen alle leerlingen in groep 8 van de basisscholen zo goed mogelijk informeren over wat hun te wachten staat", zegt Faut. Eén van de middelen daartoe is een brochure. Om de brugklas sers in spe te stimuleren die goed te lezen, schreef Pontes een prijsvraag uit in de hoogste groepen van alle basisscholen op Schouwen-Duiveland. „Van de 380 vragenformulieren heb ben we er 200 ingevuld terugge kregen", zegt Faut. Ze geeft toe op meer respons te hebben ge hoopt. Volgens haar komt de op zet van de prijsvraag aardig overeen met de wijze van lesge ven in de brugklas. „Vooral zelf en ook met elkaar op zoek gaan en antwoorden op vragen vin den." Zij betreurt de misser in de opgave, maar zag daarin geen reden van de prijsuitrei king af te zien. Uit de in totaal 120 goede inzen dingen zijn er 22 als prijswin naars uitgeloot. De prijsjes, va riërend van een rugtas tot een pennenset, werden gistermid dag uitgereikt in het bedrijfsres taurant bij Scholengroep Pontes Pieter Zeeman Jolanda 't Jong stapt daar wat verlegen binnen. Zij is één van de kleine vierhonderd brugpie pers in spe die hier na de zomer vakantie aan een geheel nieuwe periode in hun leven beginnen Ze ziet er niet echt tegenop. Ze zit tenslotte al acht jaar op open bare basisschool Theo Thijssen in Zierikzee. „Het wordt tijd voor verandering", vindt Jolan da. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met tien teams en veertig leerlingen van zeven basisscholen werd gistermiddag in een van de aula's van Pon- teslocatie Pieter Zeeman het schaakkampioenschap voor Schouwen-Duiveland gespeeld. Iets minder deelnemers dan an dere jaren maar het niveau lag hoog. Er werd dan ook hard nage dacht en flink geschaakt. Het blijft natuurlijk een toernooi waar stilte de boventoon voert en hardop aanmoedigen uit den boze is. Maar omdat er nu alle ruimte was in de aula van de middelba re school, konden de deelnemers bij elkaar zitten en hadden de supporters goed zicht op de vor deringen. Computer De scores werden bijgehouden door de computer en via een bea- mer op een groot scherm afge beeld. „We zijn erg blij dat we het toer nooi hier mogen houden", zegt Paul Greefhorst, jeugdleider van Schaakvereniging Zierik zee. „De basisscholen hebben zelden genoeg ruimte om ieder een onder te brengen. Vaak zit ten de schakers over meerdere lokalen verspreid. Dit is veel leu ker." De schakers zelf, leerlingen uit de groepen zes tot en met acht. hadden niet veel tijd om zich om hun omgeving te bekommeren Elke wedstrijd mocht maar twin tig minuten duren en dus werd telkens de klok ingedrukt om de tegenstander aan het werk te houden. Winnaar Uiteindelijk werd het eerste team van Binnen de Veste win naar van het schaaktoernooi. Het eerste team van 't Kofschip werd tweede en Oosterburcht wist de derde plaats te bemachti gen. Deze drie teams gaan de eer van Schouwen-Duiveland verdedi gen tijdens de provinciale kam pioenschappen op 11 maart in Terneuzen. llERIKZEE - De Werkgroep Diescnasiel houdt zaterdag op kt terrein aan de Zandweg in Zierikzee een snuffelmarkt ten late van de nieuw te bouwen quarantaine en ziekenafdeling tan het dierenasiel. Ir zijn tweedehands huishoude- |ke artikelen, maar ook speel boeken en lp's te koop. De luffelmarkt wordt gehouden fissen 9.00 en 14.00 uur. Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow I Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Servies danst de Lambada, boze pennen vliegen over papier door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het servies danst naar verluidt de Lambada in de kast en de scheu ren in de muren worden er niet kleiner op. De bus geeft Burgh-Haamstede letterlijk en figuurlijk de bibbers. Wat het beste medicijn daartegen is, daarover lopen de meningen uit een. Het illustere duo Höllenboer had ooit een hit met het merk waardige 'busje komt zo', de Hollies bezongen de geneugten van de bushalte als ontmoetings plaats in 'Busstop' en The Who sprak zelfs van een Magic Bus. In Haamstede en Burgh worden zacht gezegd enige vraagtekens gezet bij nut en noodzaak van een bus die dwars door de ker nen rijdt. Onderneemster M. van Holthen tot Echten-Boomsma drijft een boekwinkeltje annex postkan toor aan de Noordstraat. Zij heeft de bushalte pal voor de deur, maai- zou die ondanks de overlast die de bus haar bezorgt niet willen missen. „De bus den dert echt wel. Je hoort hem en je voelt hem maar je raakt er ook aan gewend. En in een dorp heb je toch een bus nodig." J. van Boven en W. Adriaanse van patisserie Castello aan de Weststraat zijn minder laco niek. Zij zeggen dagelijks te zien hoe het misloopt met het verkeer in 'hun' straat. En daar bij spreken zij niet alleen over denderende bussen maar ook over op de meest onmogelijke plaatsen geparkeerd staande au to's. De dames hebben al menig keer de politie gebeld, maar dat bood ook geen soelaas. Inwoners van Burgh en Haam stede klagen al sinds 1997 over zwaar verkeer in het algemeen en de bussen van Connexxion in het bijzonder. Want die - stel len de aanwonenden - denderen door de straat. Wat in Haamstede de boel echt op scheip heeft gezet was iro nisch genoeg het moment dat een nieuwe verhardingslaag on der het wegdek van Weststraat en Burghseweg werd aange bracht. Het Actiecomité West- straat-Burghsweg Leefbaar werd opgericht, boze pennen vlogen over het papier en de ge meente werd fel onder vuur ge nomen. De lijndienst werd bus kruit voor het kruitvat. En de foto Marijke Folkertsma onvoldoende ruimte om drie vei lige haltes te kunnen maken. Maar ik ben ook heel benieuwd naar wat de inwoners van Burgh-Haamstede ervan vin den." De beste raad prijkt misschien op de nep-bushalte - onderdeel van een kunstproject - pal voor expositieruimte De Bewaerscho- le: 'Om de bus te laten stoppen, steek een hand op.' ZATERDAG 25 FEBRUARi ZIERIKZEE - Het CDA bezoekt de wijk Poortambacht in Zierikzee MAANDAG 27 FEBRUARI ZIERIKZEE - Alert! organiseert in het gemeentehuis een thema-avond over biobrandstoffen tijdens de commissie vergadering Ruimte en Milieu, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 28 FEBRUARI ZIERIKZEE - Thema-avond PvdA over Wet Maatschappelijke Ondersteuning en project Samsam in FiZi, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 1 MAART BRUINISSE - De ChristenUnie-caravan staat s ochtends op de weekmarkt in Bruinisse BROUWERSHAVEN De christenU- nie-caravan staat s middags in Brou wershaven Inwoners van Burgh en Haamstede klagen al sinds 1997 over de overlast van bussen. actievoerders hadden soms een korte lont. De reactie van over- heidszijde bleef niet uit. Er kwa men bloembakken om wegge bruikers te dwingen de snelheid te matigen. De bloembakken werden vervangen door vaste obstakels, er kwamen versmal lingen, hobbels en bobbels maar niets hielp. Tot wanhoop van de inwoners van Burgh-Haamstede. Blokkade Het dreef hen - onder het motto 'Wij wakker door het verkeer, dan ook de wethouder wakker' - zelfs tot nachtelijke telefoon tjes aan lokale gezagsdragers en een blokkade. Wethouder Ren den kon geen goed doen bij de klagers en kreeg harde verwij ten naar het hoofd geslingerd. Dat kwam de verhouding tus sen de klagers en de gemeente bepaald niet ten goede. Het Actiecomité liet geen mid del onbenut. Zij kwam onder aanvoering van - de inmiddels naar elders verhuisde - J. de Roode in 2003 met een plan voor een busi'oute om Haamste- het einde van de Kraaijenstein- weg. Maar je zit er dan wel mee dat voor wat betreft de bus rich ting Zierikzee je voorzieningen aan de overzijde van de Kraa- ijensteinweg moet hebben. Dan moet je als busreiziger een heel drukke weg oversteken en dat lijkt mij niet zonder risico." Ginjaar voegt er aan toe dat een andere busroute het probleem slechts ten dele oplost. „Want het vrachtverkeer is ook onder deel van het probleem. En dat raak je niet kwijt door een ande re busroute." De doipsraad wil graag de me ning van alle inwoners van Burgh-Haamstede peilen en gaat daartoe begin volgende maand een enquete uitzetten. Eind maart hoopt de dorpsraad te beschikken over de eindresul taten. Toenmalig wethouder C. Veer- hoek en diens opvolger L. Ge- luk-Poortvliet beten hun tanden stuk op het busprobleem. Hui dig wethouder W. Renden blijft optimistisch. „Ik denk dat het zeker op te lossen is, maar aan de Kraaijensteinweg is nu nog de en Biugh heen in plaats van dwars door de dorpskernen. De dorpsraad Burgh-Haamstede wil eerst meer weten alvorens een oordeel te vellen over ge noemd plan. De bus uit de kern bannen is nogal wat. Dorpsraad voorzitter W. Ginjaar: „Wij wil len eerst zeker weten of dat een goed alternatief kan zijn. Tech nisch gezien zou het op zich kunnen, maar er zitten nogal wat haken en ogen aan. Je kimt bijvoorbeeld denken aan lussen vanaf de Kraaijensteinweg bij de brandweerkazerne, de Weel- deweg en bij 'Alles Wisselt' aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33