Knelpunten van N59 onderzocht Alles hetzelfde maakt de wereld saai Jongerendag levert veel goede plannen op Rijkswaterstaat begint in april met studie 'fanBatfiCupido menu 28,50 ïtefanos ianrijding Popmuziekquiz Rotonde Bruinisse aangepast Inbraak in woonhuis Dreischor Showbands gaan samenwerken Brand in woning Oostkapelle Kampeerboeren gaan hun aanbod breder promoten zeeuwse almanak Ijs jgdactie: nl «ww.pzc.nl a'maihredact fostbus 31, 4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: iinnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Iws-Vlaanderen: 0114-372770; fationaal: 020-4562500. jonderdag 23 februari 2006 0113-315649 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 'n: - :.i 1844- 1998 editie Schouwen-Duiveland kir Piet Kleemans flERIKZEE - Rijkswaterstaat jlart april dit jaar met een stu die naar de knelpunten van de Ü59 en de mogelijkheden die op Ie lossen. Voor het onderzoek is bedrag van 100.000 euro Bijgemaakt. Het is de bedoeling Jat in 2007 het eindrapport ver schijnt. wethouder verkeer en vervoer ran de gemeente Schouwen-Dui- sïland W. Renden is in zijn nop- jes met de toezegging van Rijks waterstaat om snel met het on derzoek te beginnen. „Het gaat reel sneller dan ik gedacht tad", aldus de wethouder. „En we zijn ook heel blij dat het hele fcacé onder de loep wordt geno- j| gemeente heeft bij het on- gs gehouden periodiek over leg met Rijkswaterstaat haar wensen voor wat betreft de N59 eens duidelijk op tafel ge- Renden: „Rond Zieriltzee stropt het verkeer nogal eens op tij de verkeerslichten en de ro tonde. Bij Sirjansland en Ooster- !and is sprake van onveilige Iruisingen. Het is daar vooral erg onoverzichtelijk en Rijkswa terstaat gaat kijken hoe dat pro- Heem aangepakt kan worden. naar de Kraaijensteinweg wordt gekeken. Wat ons betreft de aanpak van de Kraa ijensteinweg en de kruisingen hij Oosterland en Sirjansland prioriteit." Ander tracé Eventueel verleggen van het tra cé van de N59 op Schou wen-Duiveland tusen Zierikzee en Renesse komt eveneens aan ie orde. De weg loopt nu deels ÏAPELLE - Op de Nieuwe Vier- segen in Kapelle vond gister middag rond half vijf een aanrij ding tussen twee auto's plaats. 21-jarige automobilist uit nbergen werd door een U-jarige automobilist uit Litou wen ingehaald. Op hetzelfde moment sloeg de automobilist uit Steenbergen linksaf en kwam met hem in aan- l- Er was enkel blikscha- I (Advertentie) DE MOOISTE VOORJAARSMODE TIJDENS ONZE (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met filo-loempiaatjes en heilbot of Italiaanse groenten en chocolade verrassing €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren; 0118 - 886 866 ri30-20.30 uur de Beatles Tentoonstelling lewth, 15 onvol tooiden in foto Boeland Fossen Markt 511 Middelburg f0118886 886 door de nieuwe natuur van Plan Tureluur en de vraag is of dat tot in lengte van jaren zo moet blijven. Verder worden de verkeerslich ten bij Den Bommel en de ver keersafwikkeling bij het Helle gatsplein in de studie betrok ken. Hoofd afdeling verkeer van Rijkswaterstaat Zeeland M. Ide- ler geeft aan dat voor het onder zoek een jaar uitgetrokken wordt. Het is de bedoeling dat alle groeperingen die belang hebben bij de N59 betrokken worden bij het onderzoek. Rijks waterstaat gaat hen benaderen. Om het onderzoek in goede ba nen te leiden heeft Rijkswater staat inmiddels twee projectelei ders aangesteld en het is de be doeling dat zowel een project groep als een klankbordgroep in het leven geroepen wordt. Het nieuwe onderzoek staat geheel los van het in juli vorig jaar aan gekondigde onderzoek naar de wenselijkheid van verdubbeling van de N59 tussen Bruinisse en het Hellegatsplein. Een al dan niet gedeeltelijke ver dubbeling staat al jaren hoog op het verlanglijstje van de Schou- wen-Duivelandse ondernemers, die hopen dat daarmee de be reikbaarheid van het eiland sterk verbeterd wordt. Momen teel moeten zij met lede ogen aanzien hoe de route naar Rot terdam dichtslibt. Ontvangst met een heerlijk glaasje rosé bubbels Lekkere aangemaakte Zeeuwse garnalen Een kopje heerlijke wildbouillon of Tongrolletjes gevuld met zalm en enkele scampi's of Varkenshaas-medaillons met .champignonroomsaus fe Verrassingsdessert voor 2 personen Koffie of thee met een torentje gevuld met zoetigheden BRUINISSE - De nieuwe rotonde bij Bruinisse wordt aan gepast. De rotonde levert teveel onduidelijke situaties voor de weggebruiker op. „We zijn hier niet trots op, maar de rotonde is destijds aangelegd binnen de mogelijk heden van het bestemmingsplan en de beschikbare ruim te en toen is deze oplossing eruit gekomen, zegt woord voerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat. Volgens Van Gorp is het verkeersplein niet zozeer gevaarlijk, maar er vaart het publiek de rotonde als onoverzichtelijk. De ro tonde is ovaal en heeft twee rijstroken. In de komende tijd gaat een onafhankelijk bureau onderzoek doen en daarbij worden alle partijen betrokken zoals de inwoners van Bruinisse, Rijkswaterstaat, de provincie en de wegge bruiker. Volgens Van Gorp is het zeker niet de bedoeling dat de rotonde helemaal op de schop gaat. Het gaat meer om kleine aanpassingen. DREISCHOR - Uit een woning in de mr. P. Moggestraat in Dreischor zijn een computer, een dvd-speler en twee ca mera's gestolen. De inbraak is dinsdag ergens tussen het middaguur en middernacht gepleegd. De waarde van de gestolen spullen is niet bekend. GOES - Showband Jeugdbelang uit IJzendijke en Show korps Excelsior uit Goes gaan de komende tijd nauwer sa menwerken. Beide verenigingen worden in hun bestaan bedreigd door een teruglopend ledental, waardoor optre den voor beide korpsen niet meer haalbaar is. In decem ber 2004 gingen de verenigingen al met elkaar om de tafel zitten om te praten over een mogelijke vorm van samen werking. Na een jaar proefdraaien, is nu definitief de knoop doorgehakt om die samenwerking door te zetten. Bij wedstrijden en optredens in België en Frankrijk is be sloten om op te treden onder een gezamenlijke naam, na melijk de Southwest Union Drum Buglecorps. Overigens blijven beide verenigingen wel afzonderlijk be staan met als doel om in de toekomst eventueel zelfstan dig verder te gaan als het aantal leden toeneemt. Op zon dag 5 maart houdt het gezamenlijke corps een showrepeti tie in Sportpunt Zeeland in Goes. Die duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. OOSTKAPELLE - In een woning aan de Oostkapelseweg in Oostkapelle is gistermiddag rond kwart over vier brand uitgebroken. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in de hout kachel. De bewoners konden tijdig het pand verlaten. Commissaris van de koningin Van Gelder loopt het schoolplein van de J. L. de Jongeschool op. Een indiaantje houdt alles in de gaten. Commissaris van de koningin Van Gelder opent Wereldtentoonstelling foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het is maar goed dat er zoveel verschillen zijn tussen alle wereld burgers. Als we allemaal gelijk zouden zijn, wordt het een beetje saai", zegt com missaris van de koningin W. van Gelder woensdagochtend in Zierikzee voor hij bij christelijke basisschool Johan Louis de Jonge symbolisch 'de wereld' in stapt. Samen met burgemeester Asselbergs en vertegenwoordigers van de Braziliaanse en Indonesische ambassade vertoeft de commissaris ruim twee uur op de 'We reldtentoonstelling' die hier in het kader van een ambitieus schoolproject is inge richt. De officiële gasten bezoeken tien landen- paviljoens. Ze laten zich daar uitgebreid door de leerlingen informeren over de geografische situatie, geschiedenis, eco nomie, culinaire en culturele kenmerken. Op het schoolplein wapperen alle vlag gen van de betrokken landen. „Met dank aan de Koninklijke Zeelandia die ons de ze vlaggen even in bruikleen heeft gege ven", zegt schooldirecteur C. van Dam me. Hij nodigt Van Gelder uit de Neder landse vlag erbij in top te hijsen. Het buitengebeuren moet niet langer du ren. Vooral enkele- indiaantjes op blote voeten krijgen het koud. Behaaglijker is het in het paviljoen van Mexico. Mi- ni-Mexicaantjes zingen rond het kamp vuur een lied over de Spaanse taal en in het volgende lokaal presenteren Keniaan- tjes een inheemse dans. De zesjarige Ro- salien gaat schuil achter een buffelmas ker. Dankzij dit project weet zij best iets te vertellen over Kenia: „De mensen heb ben daar niet zoveel spullen, maar ze zijn meestal toch allemaal heel blij." Voetbal, carnaval en koffie springen er uit in het paviljoen van Brazilië. Het echt paar Pinto van de Braziliaanse ambassa de heeft Guarana meegebracht, een natio nale frisdrank van het sap van de gelijk namige vrucht. Hun dochtertje Julia heeft even tevoren het Mexicaanse paviljoen officieel mo gen openen. Voor de presentatie van Italië is een heu se pizzeria ingericht. Ook de gondeliers zitten gereed en de Italiaanse knuffelau to, het Fiatje, staat te pronken. In het Zweedse paviljoen loopt Van Gel der het zogeheten kabouterpad op en be antwoordt de bijbehorende vragen. 'Hoe heet het aapje van Pippi Langkous?' le vert hem geen enkel probleem op: Nils- son weet hij zonder aarzelen. In Australië luistert het gezelschap naar didgeridoo-spelers. Ook kunnen hier bal len geworpen worden in de buidels van drie kangoeroes. Dichtbij ligt het pavil joen van Zuid-Afrika. Daar is het Paul Krugerpark ingericht, prijkt de Tafel berg en worden er roosterkoek en bana- nencake geserveerd. Robbert is gastheer bij de presentatie van Canada en Maaike vertelt daar een indringend verhaal over door kolonisten verdreven Indianen. Verder genieten de gasten onder meer nog van Japanse thee en van een Indonesisch wajangspel. Van Gelder kan niet alle schoolprojecten in de provincie aflopen. „Maar als ik word uitgenodigd en tijd heb, dan l^om ik. Zeker bij dit project vol wereldoriën tatie." Initiator van de Wereldtentoonstelling bij de J. L. de Jongeschool is docent C. Soeters. Het project is aangemeld voor de landelijke onderwijsprijs. De presenta tie is vandaag voor iedereen toegankelij ke tussen 13.00 en 15.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Voor de één was het een leuke dag, voor de ander een verplicht nummer. De poli tieke jongerendag werd door de deelnemende jongeren wisse lend beoordeeld. Neemt niet weg dat het eindresultaat er mag zijn: Schouwen-Duiveland krijgt een eigen jeugdraad én de jongeren krijgen een eigen radio programma bij de lokale om roep. Bewust zijn van de politiek, wat komt er allemaal bij kijken als je een plannetje hebt en is het idee ook uitvoerbaar. De politie ke jongerendag had vele the ma's in zich die een doorsnee po liticus ook tegenkomt in de dage lijkse praktijk. De jongeren (leeftijd 14/15 jaar) moesten deze dag flink aan de bak. In kleine werkgroepen en onder leiding van (aankomende) raadsleden moesten ze een plan bedenken waar de maatschappij wat aan heeft. Het beste plan wordt uitgevoerd en krijgt hier voor 1500 euro. Er zijn acht plannen gemaakt. Zoals het instellen van een jeugdraad. „Ik denk dat wij be- Jongeren presenteerden gisteren tijdens een politieke jongerendag plannen waar de maatschappij wat aan heeft. foto Marijke Folkertsma ter weten wat we willen dan de raadsleden", legt Mark de keuze uit. Een ander plan, een eigen uur op Radio Schouwen-Duive land, werd in de loop van de middag zelfs al heel concreet. De lokale omroep reageerde zeer enthousiast en de jongeren kunnen aan de slag. Maar voor de meeste groepen was het gewoon hard buffelen om een fatsoenlijk plan in el kaar te timmeren. Zo moest de groep die Schouwen-Duiveland schoner wil maken door scholie ren afval te laten prikken op zoek naar prikstokken en blik vangers. Dat betekende bellen met degemeente, het Water schap en Staatsbosbeheer. Ove rigens was niet iedereen in de groep enthousiast. De één lag half te slapen, de ander bekende fluisterend dat hij eigenlijk niet had willen komen. De dag werd afgesloten met een gemeenteraadsvergadering' waarbij de leerlingen hun pro ject tegenover de andere groe pen moesten verdedigen. Halver wege de discussie zijn de groep van de jeugdraad en de groep van het radioprogramma samen gegaan en zij hebben de eerste prijs gewonnen. Het geld (1500 euro) gaat naar promotie van de jeugdraad en het betalen van het radioprogramma. Volkstuinen Op de tweede plaats eindigde het project de volkstuinen bij het Kaaskenswater in Zierikzee toegankelijk maken voor bewo ners van Cornelia en derde werd het project stoeptegëls beschil deren zodat kinderen uitge daagd worden om meer buiten te spelen. De dag werd georgani seerd door Willem Ginjaar na mens alle politieke partijen en de gemeente, en het Pontes scho lengemeenschap OUWERKERK - De kampeer boeren op Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee, vere nigd in de Vekabo, gaan meer aandacht en geld besteden aan het promoten van hun aanbod. De leden gingen daarom gister avond ook akkoord met het voor stel de contributie met dertig eu ro te verhogen tot een jaarlijkse bijdrage van 120 euro. Een bredere reclamevoering voor de minicampings vormt de hoofdmoot van de toekomstvisie die het afdelingsbestuur van de Vekabo gisteravond tijdens de jaarvergadering op tafel legde. De bijeenkomst werd gehouden in recreatieboerderij De Stelle in Ouwerkerk. Uniek product „We willen onze toekomstige gast kenbaar maken dat de mini- camping op Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee een uniek product betreft", bena drukt bestuurslid P. van Lange- raad. De Vekabo wil specifiek de aan dacht vestigen op de kleinscha ligheid, het persoonlijk contact met de kampeerders, de rust van het landelijk gebied vlak bij de zee en op de grote natuurge bieden als Nationaal Park Oos- terschelde, Tureluur, Kop van Schouwen en Kwade Hoek. Het bestuur wil voortaan de helft van het beschikbare bud get besteden aan reclamevoe ring. Dat gebeurt door middel van de landelijke gidsen voor het kam peren bij de boer, maar ook in een eigen publicatie voor Schou wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Verder wordt ge dacht aan de opzet van een ei gen website, investeren in aan dacht van de media, deelname in de Promotiestichting Zeeland en ontwikkeling van arrange menten in het voor- en nasei zoen. De mogelijkheid voor de mini- campings om door te groeien naar 25 kampeerplaatsen bracht enige discussie teweeg tij dens deze vergadering. Met het opheffen van de Wet op de Open luchtrecreatie in 2008 ligt die uitbreiding binnen bereik. Voor de Vekabo ligt hierin een regio nale taak met provincies en ge meenten in overleg te gaan. Een heikel punt vormt nu bijvoor beeld nog de zogeheten vereven ing. Dat houdt in dat de boer die zijn minicamping tot 25 eenhe den mag uitbreiden daarvoor straks wel iets terug moet doen. Wat met 'iets terug doen' wordt bedoeld is nog niet exact aan te geven. Provinciaal Vekabo-voorzitter M. van 't Westeinde noemt des gevraagd wat voorbeelden: het planten van een hoogstam fruit boom of het creëren van een kik kerpoel op een hoekje van het erf waar toch niks mee wordt ge daan. Van 't Westeinde pleit voor hel dere uitgangspunten over wat straks wel en niet als vereven ing kan worden bèschouwd. Hij wil daarmee voorkomen dat kampeerboeren met creatieve ideeën eindeloos moeten wach ten op de afwikkeling van aller lei procedures. De chef van de sportredactie van dit veelgelezen dagblad geldt als een autoriteit op zijn gebied. Aan zijn oordeel wordt dan ook veel waarde toegekend. Regelmatig infor meren met minder kennis en inzicht in de sport bedeelde collega's naar zijn prognoses. Of het nu om voetbal gaat of om wielrennen, hij zit er vrij wel nooit naast. Deze weken bleek dat hij min der deskundig is in hardrij den op de schaats. Zo schatte hij tot op de laatste paar rit ten de medaillekansen van Marianne Timmer op de 1000 meter laag in en achtte hij Er- ben Wennemars een serieus te nemen kandidaat voor het goud op de 1500 meter. Mis dus. Hoe heet dat ook al weer in sporttermen? O ja: door het ijs gezakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31