5C T erzekeraars ;rimpen fors in Bijtanken in Oudelande Marktfalen in de zorg Heineken bespaart honderden miljoenen op bedrijfsvoering Wensen zijn voor ons uitdagingen! ZuidWest I! lease likersector heeft toekomst m m Vliegtuigjes kijken Europa wil eigen technocentrum Daling diamantprijs verwacht Stichting Brein zou misleiden t Interieur Axel in imburgse handen t-index in is gestegen KvK stuurt brief naar Brinkhorst - stil lp! jctie: 0113-315649 j|Predactie@ pzc.nl - '15 31,4460 AA Goes «tentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. derdag 23 februari 2006 www.zuidwestlease.nl iOO banen weg bij Interpolis/Achmea rPaul van der Zanden ?(ANP) - De fusie tussen itrzekeringsbedrijven Inter sol Achmea kost de komen- liiejaar 2500 tot 3000 ba- ^aarbij zullen naar ver eng nauwelijks gedwon- ontslagen vallen, zo is giste- liekendgemaakt. Samen tel- e twee bedrijven nu nog DO voltij dsbanen. (banenverlies zal groten- s of zelfs helemaal woi-den rangen door natuurlijk ver- zei Hans van den Brink, personeelszaken bij sea. De nieuwe combinatie ie 2500 arbeidsplaatsen van odkrachten en externe me ekers invullen met eigen sneel. Daarnaast moet ver- van werknemers via natuur lijk verloop bij Achmea ontslag rondes voorkomen. Van den Brink verwacht dat gedwongen ontslagen hierdoor 'tot een mini mum kunnen worden beperkt'. Van den Brink kon nog niet aan geven welke bedrijfsonderdelen het hardst worden geraakt door de ingrepen. Achmea wil de ko mende maanden gebruiken om een invulling te geven aan de ba nenreductie, waarvan het aan tal is komen vast te staan pp ba sis van een eerste overzicht van de werkzaamheden die de verze keraars allebei uitvoeren. Duide lijk is dat verzekeringsactivitei ten in pensioenen en sociale ze kerheid worden samengevoegd, evenals stafdiensten. „Maar het is nu nog te vroeg om echt iets te zeggen. Het zal uiteindelijk het hele bedrijf raken. De ontslagronde is het gevolg Ernstjan Rozendaal iHAAG - De Nederlandse irsector is allerminst ten do- opgeschreven. Dat stelde Meijer, voorzitter van het sdproductschap akkerbouw CDA-parlementa- gisteren in de Tweede Ka- ens een hoorzitting over itaKiezen voor landbouw. sche verlaging van de i-ende suikerprijs die de se Commissie doorvoert, hoeft volgens Meijer in Nedei- land geen desastreuze gevolgen te hebben. Als reden voerde hij aan dat de teelt en de verwerken de industrie hier dicht op elkaar zitten en elkaar - in zijn woor den - nog steeds goed vasthou den. „We moeten het zoeken in kwaliteit en toegevoegde waar de, niet in een verhoging van de omzet", betoogde Meijer. De sec tor moet zich daarom richten op innovatie, zoals onder meer de productie van groene energie (biobrandstoffen) van een nauwe samenwerking tussen Rabobank en de verzeke- ringsgi'oep Eureko, waarvan Achmea veruit het belangrijkste onderdeel is. De twee coöperatie ve bedrijven trekken steeds meer naar elkaar toe. Daardoor werd vorig voorjaar besloten dat Rabobank zijn verzekerings dochter Interpolis onderbrengt bij Achmea, bekend van merken als Zilveren Kruis en Centraal Beheer. In ruil hiervoor mocht Rabobank zijn belang in Eureko uitbreiden van 5 naar 37 pro cent. Geschrokken Onderhandelaar W. Boot van FNV Bondgenoten reageerde ge schrokken op de omvang van de operatie. „Dit is gewoon een klap. Bijna één op de zes werk nemers wordt geraakt en dat is veel." Hij zegt wel vertrouwen te hebben in de goede wil van Achmea. „Voor ons betekent de ze reorganisatie dat niemand de deur uitgaat zonder zicht op an der werk." De bonden praten nog met Achmea over een nieuw sociaal plan, dat ook zal gelden voor-de reorganisatie. De onder nemingsraad moet de banenre ductie nog goedkeuren. Van den Blink beklemtoonde dat de banenreductie van 2500 tot 3000 arbeidsplaatsen is geba seerd op een schatting. Hij zei dat dit aantal lager kan uitval len als de economische groei meezit en de groeiplannen van het nieuwe verzekeringsbedrijf goed uitpakken. ANP SINGAPORE - Een militair van de Amerikaan se luchtmacht klimt in een Boeing F18/F, die tentoongesteld staat op de Aziatische Aerospa ce 2006 in Singapore, 's Werelds drie-na-groot- ste en Aziës grootste luchtvaartshow heeft meer dan 900 standhouders uit 43 landen. Pu bliekstrekkers zijn de F15 en F16 vechtvliegtui- gen, maar de meeste aandacht gaat uit naar 's werelds grootste commerciële passagiersvlieg tuig, de Airbus A380. De show werd gisteren ge opend en duurt nog tot en met 26 februari. foto How Hwee Young/EPA BRUSSEL - Voorzitter Barroso van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, wil dat er een Euro pees Instituut voor Technologie (EIT) komt dat zich kan meten met de Amerikaanse concurrent MIT bij Boston. Al leen daardoor kan de EU op termijn voldoende weten schappelijk en technologisch onderzoek van niveau blij ven doen om de economische groei op peil te houden. In een gisteren met Europees Commissaris Figel (Onder wijs) gepresenteerd plan stelde Barroso dat een EIT zich vooral zou moeten bezighouden met onderzoek naar ener gie-, milieu-, informatie- en nanotechnologie. Bij dat laat ste gaat het om onderzoek naar kostenbesparende verklei ning van bestaande technologieën. Grote Europese con cerns hebben volgens hem al belangstelling getoond voor de medefinanciering daarvan. Ook Microsoft zou er vol gens bhonnen in Brussel aan willen bijdragen. ANP BRUSSEL - De prijs van ruwe en geslepen diamant zal vanaf 2009 dalen, doordat Europees Commissaris Kroes (Concurrentiebeleid) een kartel van de Zuid-Afrikaanse marktleider De Beers en het Russische consortium Alrosa zover heeft gekregen niet langer zaken met elkaar te doen. Over het niveau van de prijsdaling kon de Europese Commissie gisteren nog geen mededelingen doen. De Beers is met Kroes overeengekomen dat vanaf 2009 geen ruwe diamanten meer worden ingekocht bij Alrosa. Dat gebeurt nu nog wel, waardoor De Beers meer dan 60 procent van de markt voor ruwe diamant in handen heeft en het prijsniveau sterk kan bepalen. ANP AMSTERDAM - Auteursrechtenorganisatie Brein mis leidt ondernemers over de regels tegen het illegaal kopië ren van computerprogramma's. De stichting suggereert dat het kopiëren van computersoftware altijd verboden is en dat klopt niet, stellen de schrijvers van een open brief. De stichting Bescherming Rechten Entertainment Indus trie Nederland (Brein) gaf eerder deze maand een brochu re uit over piraterij op de werkplek. „Van een computer spel of andere software mag geen kopie worden gemaakt. Ook niet voor eigen gebruik", staat in de folder. „Die stelling is te algemeen en incorrect", verklaarde gis teren een woordvoerder van burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom die de brief opstelde. „Veel programma's worden gedistribueerd met een licentie die gebruikers het recht geeft om ongelimiteerd kopieën te maken, voor ei gen gebruik of distributie." De stichting Brein is niet van plan de gewraakte passages te nuanceren. Directeur T. Kuik: „We geven voorlichting namens de aangesloten bedrijven die rechten bezitten op hun muziek, film en software.ANP iné van Stee Meubelspeciaalzaak erieur in Axel wordt over- en door Berden Wonen Dit Limburgse familie- zet daarmee de eerste en buiten de eigen provin- nzen. Wonen Slapen is in urg marktleider in het ho- neubelsegment en telt zes ingen. Naast woon- en speciaalzaken kent het be- ook twee modewarenhui- een speciaalzaak in da- ode. emame heeft geen gevol- ior de circa veertig perso den van Pot Interieur, de exploitatie en de ar- vereenkomsten van alle Kerkers wordt ook het win- INGTON - De Ameri- e index van consumenten - CPI, is in januari met ocent gestegen, ijfer is hoger dan ver- perts waren uitge- van een stijging van 0,5 fit. Het kerninflatiecijfer, Wekend wordt exclusief de schommelende prijzen voedingsmiddelen en Stoffen, was in januari 0,2 tegenover 0,1 procent in »ber .ANP kelpand overgenomen. Gelet op de grote bekendheid van Pot In terieur in Nederland en België, verandert de bedrijfsnaam niet. Ook de keukenstudio van Sie Matic gaat zelfstandig verder in het bedrijfspand van de Axelse meubelzaak. Pot Interieur bestaat ruim hon derd jaar en maakt binnen de Macintosh Retail Groep -onder meer bekend van winkelformu les zoals Halfords, Kwantum en Belcompany- deel uit van de Stoutenbeek Groep. Die is ac tief in het hogere meubelseg ment. Pot Interieur is één van de groot ste meubelspeciaalzaken van het land. De winkel heeft een showroom van 12.000 vierkante meter. Het bedrijf neemt door ei gen logistieke faciliteiten en een eigen servicedienst een aparte positie in binnen de Stouten beek Groep. Bovendien is het as sortiment in belangrijke mate af gestemd op.de Belgische consu ment. Daarom is tot een overna me besloten, want die aparte po sitie leverde Stoutenbeek te wei nig voordelen op. Berden ziet daarentegen wel volop kansen. „Want het concept van Pot Inte rieur sluit naadloos aan op onze werkwijze. Net als bij ons gaat het om een winkel met een ex clusief assortiment die niet is op geslokt door een meubelboule vard. Bovendien is het de eerste stap van onze verdere expansie in Nederland", aldus directeur J. Berden van Berden Wonen Slapen. op eigen benen - door Harmen van der Werf OUDELANDE - Hè, hè, ein delijk een plekje om rustig iets te drinken en te eten. Ilse Bom uit Oudelande kent dat gevoel inmiddels heel goed. Zij heeft een deel van haar woonhoeve aan de Everingse- weg verbouwd tot crêperie en lunchboerderij Ninohoeve. Of het een gat in de markt is, moet nog blijken, maar ze be leeft er zelf veel plezier aan. Afkomstig uit het Brabantse Veldhoven streek zij met echt genoot en drie kinderen twee jaar geleden neer in Oudelan de. Op zoek naar rust en ruim te, zoals de gasten die zij ont vangt. „Ze zijn wat blij als ze na pakweg dertig kilometer fietsen dit plekje vinden." Via haar inmiddels twaalfja rige dochter is Ilse Bom op het idee gekomen om een - zo als ze zelf zegt - éénvrouwsbe- drijf te beginnen. „Ze ging pruimen uit onze tuin verko pen aan de straat en dat liep voor haar doen goed. Ze wil de meer, een terrasje openen. Het was allemaal speels, tot nu. Het is serieus geworden." De vroegere paardenstal van de Ninohoeve is omgetoverd tot een lunchroom in Engelse stijl. Vrolijk gekleurde stof- Ilse Bom met lekkers in haar lunchroom Ninohoeve in Oudelan de. foto Willem Mieras Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe zij die klus hebben geklaard. Vandaag Ilse Blom van crêperie/lunchboerderij Ninohoeve in Oudelande. fen bepalen het beeld. Bladen als Seasons, Home and Gar den en Landleven liggen voor het grijpen. Ilse Bom stelt zich op als gastvrouw. „Ik vind het leuk zelf van alles te bakken én mensen te ontmoe ten. Wie hier komt, moet het gevoel krijgen welkom te zijn." Voorlopig is de Ninohoeve al leen op zondagen open vanaf 12.00 uur 'tot het donker wordt' en op afspraak. Het is altijd een verrassing, zeker in de winter, of er bezoekers ko men op de zondagmiddagen. „Soms komt er een hele mid dag niemand, maar het is ook al voorgekomen dat er vijf, zes echtparen op één middag kwamen. Het begint een beet je bekend te worden." Verrassing Ilse Bom zegt tot nu toe 'al leen maar geld te hebben ge stopt' in de zaak. Het doel is in elk geval uit de kosten te komen. Ze wil de Ninohoeve bovenal kleinschalig houden. Vijftien, zestien zitplaatsen vindt ze genoeg. Waarom? Ze pakt het gastenboek erbij. De teksten spreken voor zich. 'Wat een verrassing, de oase, noemen wij dit'. En: 'Wat heb ben we lekker gegeten en ge zellig gezeten in jullie pri- vé-restaurant'. Van haar bedrijf hoeft de Ou- delandse niet rond te komen, maar ze moet er wel elke zon dag klaar voor staan. Schrikt de papierwinkel die op een beginnend ondernemer af komt niet af? „Je krijgt veel post, dat is zeker, maar als je je daardoor laat afschrikken, kun je beter onmiddellijk stoppen." f7ekeriiigen berusten op solidari teit tussen geluksvogels en pechvo- w geluksvogels zijn 'goede risi- Vo°r de verzekeraar, pechvogels ^chte risico's". Met de winst die •Rekeraar op de goede risico's ■jlkan hij de verliezen afdekken 'tslechte risico's. Soms zijn geluk niet voorspelbaar, zoals bij een ftllcnverzekering. Het krijgen van ^eluk berust (normaal gespro tter op toeval. 'boe zit dat bij een zorgverzeke- J zelf weet wel iets over uw ge- Hoe functioneert dit dan als l*jUig mag kiezen voor een 'aan- t pakket' (bovenop de verplichte •jerzekering)? Voor mezelf heb ik %nde afweging gemaakt: ik voel me gezond, rook niet, sport en eet ge zond. Dus heb ik aan een basisverzeke ring genoeg. Er zit in een aanvullende verzekering best wel iets dat ik ooit een keer nodig zou kunnen hebben; maar die ene keer kan ik dat best zelf beta len. Dat is goedkoper dan jarenlang pre mie ophoesten. Maar ik ken ook iemand die kortgele den een (bijna) hartaanval had. Die moet nu voor de rest van zijn leven iede re dag een handvol pilletjes slikken. Die zitten niet allemaal in het basispak ket en ze lopen aardig in de centen. Na vlijtig internetten heeft hij een aanvul lende verzekering gevonden die deze pilletjes betaalt. Die verzekering neemt hij dus heel graag. Gelukkig mag de verzekeraar hem nu niet weigeren. In latere jaren zou dat overigens wel kunnen gebeuren. Het is dus zaak om nu snel te tekenen (geluk kig heeft hij zijn bijna-hartaanval niet een jaar later gekregen!). Maar wat is de consequentie van dit soort gedrag? Vooral mensen die hun gezondheid pessimistisch inschatten, zullen nog aanvullende verzekeringen afsluiten. Dit komt erop neer dat de aanvullende verzekeringen worden overbelast met 'slechte risico's'. Dat noemen we in de economie 'averechtse selectie'. En dan functioneert het soli dariteitsprincipe achter de verzekering niet meer. Een klassiek geval van marktfalen. U kunt het in ieder modern leerboek economie nalezen. Wat gaat er nu gebeuren? De verzeke raars zullen forse verliezen maken op hun aanvullende verzekeringen. Ge volg: premieverhogingen. Bij stijgende premies zullen meer verzekerden afha ken, vooral de mensen die ze minder hard nodig hebben (de 'goede' risico's dus). De verzekeraar blijft dan met een nog slechtere verhouding tussen goede en slechte risico's zitten, en moet de premies nog verder verhogen. Aan het einde zijn de premies zo hoog dat ook mensen die de aanvullende verzekerin gen echt nodig hebben ze nauwelijks meer kunnen of willen betalen. Einde verzekering. Einde solidariteit. Iedere student economie kan voorspel len dat de premies voor de aanvullende zorgverzekeringen de volgende jaren heel hard zullen stijgen. Anders ge zegd: de aanvullende verzekering heeft sterk de neiging zichzelf af te schaffen. Dat roept de vraag op: wil men dit in politiek Den Haag? Vindt men soms dat er te veel solidariteit is, waardoor mensen te weinig eigen verantwoor ding nemen? Maar durft men dat niet openlijk te zeggen? Maar misschien ben ik te wantrouwig. Er hoeft geen sprake te zijn van een verborgen agen da. Wellicht is het gewoon onbenul. Mocht dat het geval zijn, dan is de vraag: hoe kan dat? Waarom is men bij het opzetten van een nieuw verzeke ringsstelsel niet in staat rekening te houden met eenvoudige inzichten uit de economie? De heer Hoogervorst is geëxcuseerd; die heeft een pretstudie 'Internationale Betrekkingen' gedaan. Alfred Kleinknecht van onze redactie economie DEN HAAG - Heineken gaat flink besparen. De bierbrouwer wil jaarlijks 200 miljoen euro gaan bezuinigen. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend in een toelichting op de jaarcijfers. Hoeveel banen geschrapt wor den is niet bekend. Heineken boekte in 2005 een net towinst van 761 miljoen euro, een stijging van 19 procent ten opzichte van 2004. De omzet steeg ruim 7 procent naar 10.796 miljoen euro. In Neder land liep de bierconsumptie te rug met 1,7 procent, maar dank zij overnames en een hogere af zet elders in de wereld wist het concern toch wereldwijd meer hectoliters te verkopen. Dit jaar wil Heineken in heel de Verenigde Staten het bier Pre mium Light aan de man gaan brengen. Daarvoor reserveert de onderneming bedrijf forse adver tentie- en marketingbudgetten. In de VS wordt het concern wel in de wielen gereden door Grolsch, dat dinsdag een allian tie met de Amerikaanse brou wer Anheuser-Busch bekend maakte. Heineken mikt in de VS op een omzet van 40 miljoen liter Pre mium Light, maar krijgt forse concurrentie van Grolsch, dat over de distributiekanalen van de reus Anheuser-Busch (o.m. bekend van Budweiser bier) kan beschikken. In 2005 zette Heineken 118,6 miljoen hectoliter bier af, 5,3 procent meer dan in het voor gaande jaar. Dat is grotendeels te danken aan nieuw verworven bedrijven. Op eigen kracht werd 1,8 procent meer bier verkocht. Volgens Heineken werd vooral in Zuidoost-Azië, Spanje, het Verenigd Koninkrijk, Duits land, Chili, Argentinië en het Midden-Oosten meer afgezet. In Nederland, Frankrijk en Ita lië daalde de bierconsumptie. Op de thuismarkt droilken con sumenten 1,7 procent minder bier. Rusland Heinekens grootste afzetmarkt is nu Rusland. Dat komt door de aankoop van brouwerijen in de afgelopen twee jaar. Volgens het bedrijf steeg de verkoop er aan zienlijk. Heineken heeft een marktaandeel van 14 procent en is daarmee de op twee na groot ste brouwer in Rusland. De Beertender staat inmiddels bij 150.000 gezinnen in huis. De thuistap is nu behalve in Neder land ook verkrijgbaar in Zwit serland en Oostenrijk. In het af gelopen jaar gingen 2,5 miljoen vaatjes over de toonbank in Ne derland. GPD/ANP pagina 23 bier wil niet meer schuimen door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel voor Zeeland maakt zich grote zorgen over het uitblijven van prijsafspra ken tussen energieleveranciers en negen grootverbruikers. Dit kan op termijn grote schade toe brengen aan de Zeeuwse econo mie. De Kamer doet in een brief een dringend beroep op minister Brinkhorst om zich tot het uiter ste in te spannen voor een oplos sing zodat de economisché gevol gen voor Zeeland beperkt blij ven. In het consortium van ne gen stroomslurpers zijn twee Zeeuwse bedrijven vertegen woordigd: Alcan Pechiney in Vlissingen en Dow Benelux in Terneuzen. Vooral voor Alcan zijn de uitkomsten van levensbe lang, stelt De Kamer. Het be drijf is volledig afhankelijk van de levering van elektriciteit. Niet alleen de 800 arbeidsplaat sen bij dit bedrijf zijn in het ge ding maar ook de werkgelegen heid bij tal van toeleveranciers en dienstverlenende bedrijven, schrijft de Kamer aan Brink horst. „Een en ander trekt een zware wissel op het toekomst perspectief van de Zeeuwse pro cesindustrie. Een dergelijke vi sie staat haaks op de nota Pie ken in de Delta waarin u de pro cesindustrie als één van de drie kansrijke sectoren in Zuid- West-Nederland beschouwt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21