üst hoopt zichzelf te blijven Broers Schoch in illuster rijtje t •ze Olympische kroon op het werk Ik steek voor niemand m'n hand in het vuur Mau-Asam simpel verder, Juffermans heeft een mazzeltje GOO Onvoorspelbaarheid troef tijdens sprint 17 Brabantse schaatsster kan na haar vierde optreden eindelijk gaan feesten Mayer wilde zelfmoord plegen IOC onderzoekt dopingaffaire Verdachte langlaufster onderzocht Publiek kiest vlaggendrager ïroonprins te jpreken over |opingjacht donderdag 23 februari 2006 nrGiis van Oosten IujjIJN - Schaatsster Ireen lfiist stapelde gisteravond op de 0 meter tijdens Olympische Leien in Turijn een bronzen Jedaille op de gouden plak die (.anderhalve week geleden op drie kilometer al had gewon- m. Onbevangen kwam ze naar [mijn, ze hoopt ook zo te blij- en goede kans dat de duizen- n bezoekers van het Holland ie afgelopen nacht een klein lontaan Brabants meisje uit par dak hebben zien gaan en eeds 'keigaaf' hebben horen epen. Ireen Wtist smachtte de iatste dagen naar de ontlading i weken van concentratie en ithouding. Ze zei het in de tacomben van het Oval Lin- itto. „Aah joh, vanavond lek- rfeesten. Nu mag het." ?t voorschot op een avond van sbandigheid nam ze al in de haatshal. In de 'kiss-and-cry' me. waar publiek en schaat- is elkaar treffen, werd ze gis- ravond door haai- oudei's, fami- en vrienden luidruchtig toe zongen ('Lang zal ze leven') de schouders genomen, ak voor haar fans, die voordat gekwalificeerd was al een lis bij Turijn hadden geboekt, as het een bijzonder toernooi. it heeft niet lang stil mogen n bij haar olympische titel Ede status die daarmee ge- d gaat. Er volgde een druk mma met de teleurstel- ig van de ploegachtervolging de vierde plaats op de 1000 De negentienjarige ihaatsster uit Goirle zette met Si bronzen medaille een glo- uze punt achter haar eerste impische optreden. Het over- lit haar stoutste verwachtin- d haar tien jaar oudere en er ervaren ploeg- en kamerge- e Renate Gróenewold (9e) pen lijden op het zware ijs en fëtnade race van de Canadese ffindy Klassen dat het goud ioor haar onhaalbaar was ge worden. Wellicht als gevolg van de hooggespannen verwachtin gen en haar gretigheid om te winnen, verliep het eerste deel van haar 1500 meter verre van vlekkeloos. Wiist herstelde zich halverwege, kwam in haar slag en gleed alsnog naar het brons in 1.56,90 seconden. Ze bleef 0,16 seconde achter het zilver van Kristina Groves, ook al uit Canada. Daarentegen bleef ze Anni Friesinger weer met 0,41 seconde voor. De Duitse greep daardoor weer naast een po diumplek. „Ik ben niet bang en laat mezelf niet snel gek maken", zei Wüst, die een zesde plaats in een we reldbekerwedstrijd als beste sei zoenprestatie had. „Na die tijd van Klassen (1.55,27) wilde ik mezelf zo graag laten zien. Ik wilde alles uit de kast halen, maar ik was ook een beetje ze nuwachtig en kwam daardoor niet echt in mijn ritme. De eer ste ronde was niet goed, ik weet dat ik die harder kan rijden. Toch, ik ben blij met brons, meer zat er niet in." V erwachtingspatroon Gerard Kemkers, haar coach, voelde na haar gouden race van vorige week zondag het ver wachtingspatroon toenemen. Van een schaatsster voor de top- zes groeide Ireen Wüst uit tot een kandidate voor goud. Kem kers, voor wie het ook een nieu we situatie was, hield' de druk buiten de deur. Wüst: „Ik ben met mezelf bezig geweest, ik heb geen last gehad van druk van buitenaf." Nu is de tijd van feesten en olympisch winkelen aangebro ken. Ireen Wüst koopt vandaag in een chique winkelcentrum te genover het Olympisch Dorp een paar 'gave' gouden schoe nen - maat 39 - die ze al eerder - had gezien. Ze belooft er niet naast te gaan lopen. „Ik blijf Ir een Wüst, daar zal niets en nie mand iets aan kunnen verande ren. Met mijn status als olym pisch kampioen hoop ik goed om te gaan. Als dat niet zo is, dan hoop ik daar op gewezen te worden." GPD Nadat Cindy Klassen als ijshockeyster de Spelen van 1998 niet haalde, stapte ze over op het langebaanschaatsen. Met succes, zo bleek ook gisteren weer. foto Max Rossi/RTR doorTim Senden TURIJN - Jarenlang domineer de ze samen met Anni Friesin ger het internationale vrouwen- schaatsen. Cindy Klassen werd allroundwereldkampioene, zege vierde op talloze wereldbeker wedstrijden en greep op de WK afstanden titels op de 1500 en 3000 meter. Maar een olympi sche kroon ontbrak nog. Op de Winterspelen van Salt La ke City pakte Klassen zilver op de 3000 meter en belandde ze tweemaal net naast het podium. Ze werd vierde op de 1500 en 5000 meter. Ook in Turijn leek de Canadese rijdster er een hob by van te hebben gemaakt !om eremetaal te verzamelen. Op de kilometer verloor de inwoonster van Calgary op vierhonderdsten de zege aan Marianne Timmer, nadat Klassen op de 3000 meter al als derde was geëindigd. Op de 1500 meter had ze einde lijk alle geluk aan haar zijde. Klassen klopte in een recht streeks duel haai- concurrente Anni Friesinger en noteerde de winnende tijd: 1.55,27. Hoezeer de concurrentie ook smachtte naar het goud, iedereen gunde Klassen de triomf: Cindy was al jarenlang een geweldige schaatsster, die zegevierde tij dens WB-wedstrijden en WK's", sprak Friesinger. „Met deze me daille gaat ze eindelijk naar Olympus, waar vele andere fan tastische atleten zijn." De hoofdpersoon zelf bleef koel onder haar prestatie. „Goud was voor mij nooit een obses sie", zei Klassen. „Natuurlijk droomde ik vroeger van goud op de Spelen. Maar toen ik in Tu rijn aankwam, focuste ik me al leen op het rijden van een goede race. Ik wilde plezier hebben. En ik kan je wel zeggen dat ik 't naar mijn zin heb." In 1997 maakte Klassen nog deel uit van het Canadese ijs- hockeyteam. Vlak voor de Win terspelen van Nagano raakte ze echter haar plek kwijt en moest ze thuis toekijken. „Toen stortte mijn wereld in", vertelde Klassen gisteren. „Ik had nooit verwacht te gaan schaatsen. Ik vond het maar een belachelijke sport. In zo'n strak pak op het ijs. Ik vreesde dat mijn vrienden me zouden uitla chen." Maar op aandringen van haar ouders waagde Klassen toch een poging. En met succes, zo bleek ook gisteren weer. ANP TURIJN - Walter Mayer, de trainer van de Oostenrijkse biatleten en skilopers, wilde afgelopen zondag zelfmoord plegen door met zijn auto op een stilstaande politiewagen in te rijden. Dat heeft hij gisteren tegen het Oostenrijkse blad NEWS gezegd. Mayer is verwikkeld in een dopingschandaal. Hij werd vier jaar geleden voor tien jaar geschorst in verband met bloeddoping. De straf weerhield Mayer er vorige week niet van in het huis van de Oostenrijkse skiërs in Turijn te verblijven. Zijn aanwezigheid leidde zaterdagavond tot een politie-inval in de verblijven van de Oostenrijkse skiërs waar injectienaalden, medicamenten en medische apparatuur is aangetroffen. Mayer was voor de inval op de vlucht geslagen. De inmid dels ontslagen skitrainer werd zondag in Oostenrijk aan gehouden door de politie toen hij in zijn auto zat te sla pen. Mayer vluchtte in zijn auto en reed in op een politie wagen. „Ikj wilde mezelf doden omdat mijn wereld in dui gen ligt", zei Mayer, die een zenuwinzinking nabij is. „Ik was als privépersoon bij de Olympische Spelen. Hoe kan dat een misdaad zijn?" GPD TURIJN - Het Internationaal Olympisch Comité zal na de Winterspelen van Turijn een onderzoek instellen naar de perikelen met de Oostenrijkse biatleten en langlaufers. Dat zegde IOC-voorzitter Jacques Rogge gisteren toe. Ook de rol van het Oostenrijks olympisch comité en de ski federatie van dat land zal worden onderzocht. Het IOC wil in elk geval praten met ex-trainer Walter Mayer, de man die een schorsing 'uitzit' maar toch in Turijn bij de Oostenrijkse atleten aanwezig was. „Hij is iemand die do ping organiseert. Het IOC heeft duidelijk gemaakt dat we zulke mensen hier niet willen, ook niet in privéonderko- mens", aldus de Belgische IOC-preses. ANP/DPA TURIJN - De inteimationale skifederatie FIS gaat na de Olympische Winterspelen van Turijn de Duitse langlauf ster Evi Sachenbacher-Stehle laten onderzoeken. De Duit se kreeg aan het begin van de Winterspelen een startver bod omdat in haar bloed de hemoglobinewaarde te hoog was. De Duitse skifederatie heeft haar historische testge gevens woensdag openbaar gemaakt. Sachenbacher-Ste hle is in 2005 22 keer getest, waarbij het vier keer voor kwam dat ze boven de hemoglobineg'rens van 16 zat. Zes keer zat ze in het grensbereik tussen 15,5 en 16. „Ik sluit het 100 procent uit dat zij of een van onze andere atleten dope heeft gebruikt", zei voorzitter Alfons Hörmann van de Duitse federatie stellig. De FIS wil daarvan via het aangekondigde onderzoek graag wetenschappelijk bewijs krijgen. ANP/DPA TURIJN - Het Nederlandse publiek kiest ook bij deze Winterspelen de vlaggendrager van de olympisch ploeg van Oranje bij de sluitingsceremonie. Iedereen kan via sport.nl, de site van NOCNSF, een stem uitbrengen. Er kan alleen op medaillewinnaars worden gestemd en dat kan tot vier uur voor het begin van de ceremonie, zondag avond. Bij de openingsceremonie had chef de mission Ed dy Verheijen schaatser Jan Bos aangewezen. ANP tIJN - Prins Willem-Alexan- prijst de slagvaardigheid het Internationaal Olym- ich Comité (IOC) in de strijd jen doping. Dit zei hij gister- ind voor zijn vertrek uit Tu- waar hij gedurende twee :en de Olympische Winter- 'i^elen heeft bijgewoond. ïenwerking met de Itali- politie werd zaterdag een ral gedaan bij de Oostenrijkse ïtlon- en crosscountryploeg. te kroonprins, tevens IOC-lid, eelt geen mededogen met deze wp sporters op wie een ver- tenking van bloeddoping rust. er echt gebruikt is weten nj niet. Maar ik ben voor een nortvarende aanpak. Ik vind !t als mensen willen spuiten slikken, ze dat zelf moeten reien, want wij verplichten nie- and deel te nemen aan de ilympische Spelen. De deelne mers moeten wel weten dat ze -ïh aan onze regels dienen te Widen." Iet is niet voor het eerst dat de Vpische Spelen worden be set door de langlaufsporten. 'Salt Lake City, vier jaar gele ten, deden zich diverse doping- inandalen voor. Die ontwikke- •ag is nog niet tot staan ge nacht. Ivergangsfase van onze sportredactie BARDONECCHIA - De Zwitser se snowboarders Philip en Si mon Schoch hebben bij de Olym pische Winterspelen een dubbel succes behaald op het onderdeel parallel reuzenslalom. De jongste van de twee, Philipp, won gisteren goud door in de fi nale zijn één jaar oudere broer Simon te verslaan. Het brons was voor de Oostenrijker Sieg fried Grabner. Titelverdediger Philipp (26) nam in de eerste run op de mak kelijkere blauwe piste een mar ge op zijn broer die hij in de tweede aftocht niet meer uit handen gaf. „Ongelooflijk dat ik mijn titel kan prolongeren", zei Philipp, wiens zege in Salt Lake City to taal onverwacht was. „Ik heb voor de race kort met Simon ge sproken. We hebben gewoon ge zegd: laat de beste winnen. Van daag was ik dat, sorry Simon." De oudste van de broers was niet bijster teleurgesteld. „Ik hoopte alleen maar dat we sa men in de finale zouden komen. Ik ben Waarschijnlijk de geluk kigste zilveren medaillewinnaar ooit." Eerdere familiebanden op podia tijdens Winterspelen waren er al in 1964 met de Franse zusjes Christine en.Marielle Goitschel, Die werden eerste en tweede op de slalom bij het alpineskiën. Op de reuzenslalom waren de rollen precies omgedraaid: Ma- rielle pakte goud, Christine won zilver. In 1984 in Sarajevo ston den de Amerikaanse tweelingen Phil en Steve Mahre op de twee hoogste treetjes van het podium, ook op het onderdeel slalom. In 1992 (Albertville) en 1994 (Lillehammer) waren er ook dub bele zeges voor dezelfde familie. In 1992 wonnen de Oostenrijkse zussen Doris- (goud) en Angelika Neuner (zilver) bij het rodelen. In dezelfde sport sloegen de Ita liaanse broers Wilfried (goud) en Norbert Huber (zilver) twee jaar later ook toe. ANP °°r prins Willem-Alexander is it nog geen reden om die tak "isport tegen het licht te hou- aen ter discussie te stellen als Oerdeel van het olympisch '"gramma. „Een sport- mag Ei de dupe worden van het ge- »gvan een paar atleten. Het is a overgangsfase, zoals andere arten dat ook hebben meege- aakt." ■et organisatiecomité van de Epische Spelen in Turijn bij de kroonprins een goe- teindruk achtergelaten. Hij be erde de lange wachttijden bij «Ier anderen het schaatsen die •els het gevolg waren van ver ste tv-tijd waarin reclame ren waren opgenomen. Ook «nd hij de lege plekken op de 11 ™unes niet goed voor de uit-. pling van de Olympische Spe- Er zijn pakketten met kaar- aan sponsors verkocht die oor een deel ongebruikt zijn. |I| frzou een regeling moeten ko- Irs-ra waarin de ongebruikte ^rten met korting worden te- l=! genomen waarna ze alsnog «"toeschouwers kunnen wor- !-! F"aangeboden." GPD Onze verslaggever Gijs van Oosten spreekt tijdens de Olympische Spelen in Turijn om de dag met schaatser Rintje Ritsma. Vandaag deel 6. „De Italiaanse politie heeft niet voor niets bij de Oostenrijkse langlaufers een inval gedaan in het kader van een doping onderzoek. De Oostenrijkers kunnen wel klagen dat het een schande is, maar er zal vast een goede reden voor zijn ge weest. Ik vind sporters die doping gebrui ken 'sneaky' en die moet je hard aanpak ken. Een uitzondering maak ik voor sporters die een spoortje van een verboden spul door middel van een vitaminepil binnen krijgen. Zij zijn slachtoffer, maar in alle andere gevallen denk ik dat een sporter bewust is van wat hij doet en dus verant woordelijkheid draagt. Een sporter die bij een arts of een begeleider om stimule rende middelen of bloeddoping vraagt, is fout. Die sporter moet hard worden ge straft. Niet alleen schorsen, maar sluit hem ook maar op. Een sporter moet niet in de verleiding ko men die rommel te gebruiken. Het werkt niet alleen oneerlijke competitie in de hand, maar het tast ook de lichamelijke gezondheid aan. Als er strenger wordt ge straft, dan is ook de drempel hoger. Ik vraag me wel af of het haalbaar is om sporten als wielrennen en langlaufen ooit schoon te krijgen. Op grond van alle ge vallen die er zich door de jaren heen heb ben voorgedaan, ga ik er vanuit dat do- pinggebruik in die sporten structureel is. In het schaatsen hebben we gelukkig wei nig met dopinggevallen te maken. Als do ping in het schaatsen komt, dan is dat do delijk voor onze sport. Dat schrikt het pu bliek en ook de sponsors af. Het is gevaar lijk om in mijn positie uitspraken te doen over andere schaatsers bij wie ik mis schien mijn bedenkingen zou kunnen heb ben. Ik zeg: zolang iemand negatief uit een do- pingtest komt, ga ik ervan uit dat die per soon schoon is. Maar ik steek voor nie mand mijn hand in het vuur. Il< ben zelf één keer voor vertrek naar de Olympische Spelen bij mij thuis in Lem mer bezocht door de dopingbrigade. Ze bellen dan op en komen langs om bloed af te nemen. In Turijn ben ik tot nu toe één keer gecontroleerd, op de dag voor de ploegachtervolging. Dat vind ik wei nig, want toen ik aan de top van mijn car rière stond, werd ik te pas en te onpas ge controleerd. Ik werk mee aan al die dopingcontroles om de schaatssport schoon te houden. Ik vind dat er vooral in de zomer meer moet worden controleren, want je moet nie mand de kans geven doping te gebrui ken. Als je een schoon geweten hebt, dan hoefje nergens bang voor te zijn. van onze sportredactie TURIJN - Liesbeth Mau-Asam komt zaterdag op de voorlaatste dag van de Olympische Winterspelen in Turijn nog in actie. De Neder landse shorttrackster bereik te gisteren de volgende ronde op de 1000 meter. De nationale recordhoudster eindigde in haar serie achter de Chinese Meng Wang als tweede. Dat was voldoende om verder te gaan. De rest van de 1000 meter wordt za terdag afgewerkt. De serie van Mau-Asam telde slechts drie rijdsters, van wie er twee doorgingen. De Neder landse moest vooral afreke nen met de Letse Evita Krie- vane. De Chinese Meng Wang, eerder al olympisch kampioene geworden op de 500 meter en goed voor brons op de 1500 meter, was te sterk. Mau-Asam hield de Let se keurig achter zich. Ook Cees Juffermans komt za terdag in actie. Dankzij een mazzeltje. De Nederlandse shorttracker- eindigde in de eerste ronde van de 500 meter tijdens het olympisch toer nooi als vierde en leek uitge schakeld voor de volgende ronde. Maar hij mag zaterdag toch starten in de kwartfinale, om dat de Zuid-Koreaan Seo la ter werd gediskwalificeerd. Door zijn goede tijd als num mer drie kreeg Juffermans een startplek in de volgende ronde. De nummers een en twee van elke heat gingen automatisch door, aangevuld met de twee beste nummers drie. Tot die laatste twee behoorde de Ne derlander. Juffermans had eerder pech op de 1500 meter. Omdat hij de finishlijn vergat te passe ren, miste hij de finale van die afstand. „He, he, het zit ook eens mee", was zijn eer ste reactie. ANP turïjn 200ó Meer over de WINTERSPELEN Philipp Schoch (rechts) gaat aan de leiding in de finale van de parallelreuzenslalom en wint goud. Zijn broer Simon (links) zet hij op ruime op de PZC-site: www.pzc.nl achterstand. foto John Mabanglo/EPA door Peter van Leeuwen PRAGELATO - De Zweed Björn Lind en de Canadese Chandra Crawford werden giste ren de winnaars van het olym pisch sprinttoemooi bij het lang laufen. Voor Lind was het zijn tweede goud na winst in de teamsprint, Crawfords succes kwam uit de lucht vallen. De 22-jarige langlaufster zonder erelijst bezorgde haar land het tweede goud ooit bij het langlau fen. „Mijn doel was een plaats bij de beste dertig. Ik kan het niet gelo ven", zei Crawford nadat ze in de finale (1,1 km vrije stijl) de Duitse Künzel en de Russische Sidko had verslagen. Lind bezorgde zijn land al het derde goud bij het langlaufen in Turijn, een succes dat enkel in St. Moritz (1948) en Sarajevo (1984) eerder werd behaald. „Ik was ex-g sterk, maar het blijft een verbazingwekkend resul taat", zei Lind, wiens landge noot Fredriksson het brons vero- verde. Zilver was voor de Frans man Darragon. De Italiaanse fa voriet Zorzi bleef naast het po dium. Het sprinttoemooi was opnieuw het minst voorspelbare van de langlaufonderdelen. Bij de man nen, waar een parkoers van 1,3 kilometer wordt afgelegd, sneu velde wereldkampioen Rotsjev uit Rusland in de kwartfinales. De Noorse titelverdediger Het- land strandde in de halve fina les. Het zit de Noren toch niet mee op de discipline waar ze normaal gesproken heersen. Ma- rit BjÖrgen, de succesvolste lang laufster van de afgelopen jaren vloog eruit in de kwartfinales, net als titelverdedigster Tsjepa- lova uit Rusland. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17