Ganzen waggelen voor GGD hn New York naar Vilhelminadorp PZC Vorm pagodes inspireert Ineke Otte tot glasobjecten 4 15 erhuur schuur an henneptelers «Ipst visser ijn jachtakte ezing kinderen 'GELICHT Militair transport naar Kreta Steun bedrijfsleven versnipperd Stoet Sas van Gent live op internet Ruim drie ton voor Cadzand-Bad kunst 5 'yerconcert et Meet5Reed Volop kansen voor Bl0f en Racoon op radioprijzen Expositie bij atelier Orelio donderdag 23 februari 2006 ^rAriri Klinkenberg HAAG - Een beroepsvis- f uit Bruinisse is gedurende jii jaar zijn jachtakte kwijt. j. volgt uit een uitspraak van f j Raad van State. iüster Donner van Justitie jgerde de jachtvergunning jde man te verlengen omdat een schuur heeft verhuurd ynn een illegale hennepkwe- nj werd aangetroffen. Daar- cris hij veroordeeld door het rechtshof in Den Haag zonder jegging van straf. De Raad u State oordeelt dat justitie, ij; al jaagt de man al 32 jaar Ader problemen, terecht (ita. |st voor misbruik van het wa- 'Geringe twijfel is al ge- ug', aldus de uitspraak, idio^ visser, die in zijn vrije tijd "K 3ag met het jachtgeweer erop trekt, stelt dat hij niet wist 'w it zijn huurders in de schuur spookten. Toen hij er lucht inkreeg werd hij door de wiet- !ers geïntimideerd, it een verklaring van dominee Oberink wilde de man laten adat hij een respectabel bur ns van Bruinisse. De korps- el van de politie Zeeland en 1 ministerie van Justitie ver- pen het de visser dat hij na ÏÏs jaontdekking van de kwekerij jt meteen naar de politie is ge- Et,' ggs en wapens gaan niet sa- ia, zei een door het ministerie jJustitie ingeschakelde advo- it op de zitting bij de Raad W s State vorige maand. Maar sütie vindt het niet erg als de (et een blowtje rookt,, voegde woordvoerder eraan toe. El- verdere betrokkenheid bij sgs levert echter sancties op srde jachtaktehouder. ij [RNEUZEN - In de biblio- aan de Oostkant in Ter- Eüzen is vanavond om 20.00 een lezing van Margareth iegthel over 'Huilen, boos zijn, me'. Ze reikt opvoeders vaar teden aan om kinderen van 1 tot tien jaar te leren omgaan iet huilen en boosheid. door Emile Calon Frits Koole vindt het wel een grappig beeld, al die ganzen voor het kan toor van de GGD aan de Westwal in Goes. Die loslopende grote vogels laten volgens hem zien dat de ophokplicht al leen maar flauwekul is. Hij wijst naar een mevrouw die het kantoor van de ge zondheidsdienst binnengaat en de gan zen op nauwelijks een meter afstand passeert: „Kijk. Geen beschermende kle ding. Niets. Helemaal niets." Volgens hem laat Nederland zich weer eens gek maken door een stel ambtenaren, 'door een stel regelneven'. Petra Uitterhoeve is het helemaal eens met haar stadsgenoot. Ook zij kan wel lachen om die ganzen voor het Zeeuwse hoofdkwartier van de de GGD. „Die die ren daar bewijzen toch dat er niets aan de hand is. Als er werkelijk gevaar dreigt voor de volksgezondheid, waren die dieren toch al lang geruimd", zegt ze terwijl ze verder wandelt richting Ganzen scharrelen rond het GGD-gebouw in Goes. Ophokplicht het centrum van Goes. Feitelijk heeft ze het niet zo op die ganzen, zegt ze nog even voor ze definitief doorloop. Ze is altijd bang dat die ganzen haar ooit eens zullen pikken. Ze heeft ooit eens gezien dat een gans dat deed bij een kindje. Sinds die tijd, 'jaren terug', is ze altijd blij als die dieren niet te dicht bij haar in de buurt komen. Zwanen Sinds afgelopen maandag geldt er op last van minister Veerman van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) een zogenoemde afschermplicht voor pluimvee in heel Nederland in. De snelle verspreiding van het vogelgriepvi rus in zwanen naar onder andere Duits land vormt hiertoe de aanleiding. De af schermplicht houdrfn dat er geen con tact mag zijn tussen pluimvee en wilde vogels. Ook moet de bovenzijde van uit loopruimtes en hokken afgedicht wor den tegen het risico van besmetting via uitwerpselen van wilde trekvogels. Gerrit van Mientje kijkt op het dorps plein van Nisse naar de eenden die rond om de vaete scharrelen. Een dekzeil is nergens te bekennen. Dus kunnen die eenden zo in contact komen met wilde vogels, aldus de oud-werknemer van de gemeente. Zijn eigen vier ganzen heeft hij binnen moeten halen, zegt hij enigs zins verontwaardigd. „En deze hier. Daar gebeurt niets mee." Hij vindt het- beleid rondom de ophokplicht 'zo krom als maar wat'. „Klopt toch niets van dat ik mijn ganzen binnen moet halen en dat een paar honderd meter verderop een vijftiental eenden gewoon rond scharrelt." Hij kent tal van inwoners van Nisse die die dieren regelmatig voe deren en dus een risico lopen als die een den ooit besmet raken. Bij hem"moet je niet aankomen dat nie mand verantwoordelijk is voor die die ren. Hij weet maar al te goed dat hij ja ren her, toen hij nog voor de gemeente werkte, opdracht kreeg om wat van die eenden te vex'huizen naar 's Heer-Abts- kerke. „Toen was de gemeente wel ver antwoordelijk." Poelen Daniël Rouw van de gemeente Borsele voert echter aan dat de AID nog geen opdracht heeft gegeven om iets te doen aan vogels die in of bij open water ver blijven. De afschermplicht geldt vol gens hem nu nog uitsluitend voor vogels die 'echt door iemand gehouden wor den, die dus in een afgeschermd gebied leven'. Hij weet dat er gemeenten zijn die linten spannen over vijvers maar daar is volgens hem nog geen opdracht voor gegeven. „Wij wachten af tot we opdracht krijgen van de AID om in ac tie te komen." Tot dat moment doet de gemeente niets aan vogels die in poelen en vijvers verblijven. In de vaete in het buurtdorp is het rusti ger dan in Nisse. Rondom die poel in 's Heer-Abtskerke schan-elen vijf een den rond; vier witte en een zwarte. Jan foto Willem Mieras Traas geeft die dieren elke dag eten. Meestal brood en als het echt koud is ge kookte aardappelschillen. Hij laat zich niet bang maken door de berichten over de vogelgriep, zegt hij terwijl hij wat sneetjes wit in stukken scheurt. Ook hij vindt die hele regelgeving rondom de vo gelgriep nogal ambtelijk. Hij beseft wel dat de vogelgriep niet meer is uit te roeien nu in tal van landen 'haarden' zijn aangetroffen. „Net als met aids zul len we met deze nieuwe ziekte moeten leven." Zo denkt ook Ivonne de Hoogesteger er over. Ze is op de fiets op weg van Kapel- Ie naar Yerseke en houdt even halt bij het natuurgebied Kapelse Moer. Daar zitten vele honderden ganzen. En aan de andere kant van het Kanaal door Zuid-Beveland, in de Yerseke Moer, zit ten nog eens honderden en honderden ganzen. Haar vader heeft zijn kippen on der een zeil gezet, vertelt ze. „Terwijl die ganzen daar", ze wijst naar de vele zwart-witte vogels in de diepte naast de Postbrug, „zo besmet kunnen raken." VLISSINGEN - Via de haven van Vlissingen wordt mili tair materieel vervoerd naar het Griekse eiland Kreta. Daar wordt in maart en april een internationale oefening gehouden. De oefening, Joint Project Optic Windmill (JPOW), wordt voor de negende keer gehouden. Er wordt geoefend op de verdediging tegen raketaanvallen. Bij de oefening zijn honderden Nederlandse militairen betrok ken. TERNEUZEN - De versterking van de Zeeuwse economie door middel van hulp aan het bedrijfsleven in Zeeland dreigt te worden versnipperd, stelt de Vlissingse wethou der E. Walrave-Troost. Er is een provinciaal ontwikke lingsbedrijf in de maak, onlangs is een aanzet geleverd voor een agrarische ontwikkelingsmaatschappij, er zijn stemmen opgegaan om op het gebied van recreatie en toe risme iets dergelijks te doen en havenschap Zeeland Seaports kent beschouwt het als zijn taak als de vestiging en ontplooiing van bedrijven in de havengebied te stimule ren. „Dat is allemaal wel erg veel voor een provincie met 360.000 inwoners", zei Walrave-Troost gisteren tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van het ha venschap. SAS VAN GENT- De carnavalsstoet in Sas van Gent is zondag vanaf 14.00 uur live te zien op het internet. Daar mee stellen carnavalsstichting De Betekoppen en Onder nemersvereniging Sas iedereen in staat om mee te genie ten van de kleurrijk versierde wagens en de loopgroepen. „Want niet iedereen is in de gelegenheid om naar de op tocht te komen kijken. Denk dan aan bejaarden die slecht ter been zijn of zieke mensen", aldus J. Vinke van de on dernemersvereniging. De optocht is live te volgen via www.sasvangent.nl. In de recreatiezaal van verzorgings huis De Redoute komt een beameropstelling, waardoor de optocht ook op een groot scherm is te zien. CADZAND-BAD - Nieuwe voorbereidingen voor de ont wikkeling van Cadzand-Bad tot een badplaats met inter nationale allure kosten de gemeente Sluis 321.579 euro. De Sluise gemeenteraad oordeelt volgende week donder dag over het Ontwikkelingsplan Cadzand-Bad Natuurlijk Stijlvol. Een marktplein, woonblokken en nieuwe appar tementen en winkels moeten de badplaats een eigentijds karakter geven. Gaat de raad met de visie akkoord, dan is er voor verder,e voorbereiding 555.000 euro nodig. Voor de inhoudelijke voorbereiding en uitwerking van de plan nen is een bedrag van 358.000 euro geraamd. Het opstel len van een bestemmingsplan en de financiering van ver schillende procedures op het gebied van ruimtelijke orde ning kost 140.000 euro. Een kleine tweeënhalve ton van het benodigde bedrag komt uit potjes van de provincie Zeeland en het Ministerie van Economische Zaken. De ge meente Sluis neemt de resterende 321.579 euro voor haar rekening. Het geld wordt onder andere gebruikt om een constructie op te richten, waarin publieke en private par tijen kunnen samenwerken. De ontwikkelingsvisie komt donderdag 2 maart om 19.30 uur aan de orde in de ge meenteraadsvergadering in het Sluise belfort. a Rolf Bosboom JLHELMINADORP - In Amerika heeft udi Russell een indrukwekkende s 01 van dienst opgebouwd als zangeres, aseres en actrice. Nu ze zich in Zee- ui heeft gevestigd, wil ze ook hier voet eii-i i de grond proberen te krijgen. Zon- cb-, .'is haar eerste optreden, met Grand- m Nick Sessieband in Middelburg, ba ds! a de gevel van het pand aan de Oost- rendijk in Wilhelminadorp hangen de de felandse en Amerikaanse vlag innig elkaar. R ze ballonnen bij de deur eseren de recente komst van nieuw le- te Russell (23) is pas sinds drie weken eder van een dochter, maar verlangt alweer naar om op het podium te in. De liefde bracht haar naar Zee- 4 d „Ik heb Michel ontmoet tijdens een ing se op een schip van de Holland Ame- 'gfr Lijn, waar hij werkt. We werden 4 verliefd. Nadat ik zwanger was d« ïorden, besloten we samen in Neder- dtegaan wonen. Amerika is geen vei- rle- omgeving om kinderen op te voe- Sinds juli woont Russell, die afwis ad in New York en Orlando verbleef, Michel in Wilhelminadorp. „Het was igrote overgang, van New York met 11 miljoen mensen naar Wilhelmina- 3>met achthonderd inwoners." VP; tease wil hier opnieuw aan de slag, zin- te d, dansend, acterend. Aan ervaring .oe m gebrek. Russell, artiestennaam slot mdon Michelle Russell, studeerde mu te theater aan de University of Central 1S nda en deed producties voor Univer sal Studios in Orlando en Japan. Ze stap te daarna over naar Walt Disney World. deed vervolgens grote theaterproduc I wals Grease en Little Shop of Hor- QOP probeert haar loopbaan in Nederland 1 te zetten. „Het probleem is nog dat is in het Nederlands is. Ik moet eerst laa' verder onder de knie krijgen en en s'anik audities gaan doen." )Ift Se'l heeft ideeën om op termijn in B een muziektheatergezelschap voor ii - Door een organisatorisch misver- 10 treedt het saxofoonkwartet Quatre 'zondag niet op tijdens het foyercon- k ■,!tl T^leater De Mythe in Goes. Het ®se saxofoongezelschap MeetöReed '-1 in plaats daarvan. Aan het con- -dat om 12.00 uur begint, werkt ook Middelburgs Kamerkoor mee. jongeren tussen de twaalf en achttien jaar te beginnen, naar het voorbeeld van The American Theatre Company in Brus sel. „Dat wordt een grote uitdaging. Het moet een combinatie van zang, dans en acteren worden. Veel mensen zijn goed in één onderdeel. Ik wil proberen alle dis ciplines bij elkaar te brengen." Ze verwacht dat er voldoende animo voor is. „Tijdens de viering van 600 jaar Goes heb ik in de Zeelandhallen gezien dat er veel belangstelling is voor dit soort zaken. Mijn streven is om binnen twee jaar het eerste optreden te hebben." Ondertussen probeert Russell op allerlei manieren in contact te komen met het Zeeuwse muziek- en theatercircuit. „Het is een klein wereldje, maar de kwaliteit is behoorlijk hoog." Het optreden van komend weekeinde is tot stand gekomen via de Middelburgse gitarist Leo van de Ketterij. De Grandpa Nick Sessieband heeft ze nog niet ont moet. „Zondagmiddag gaan we repete ren, 's avonds treden we op. Ik ben ge wend aan een korte voorbereiding. Als ie dereen zijn huiswerk heeft gedaan, is het geen probleem." Ze zingt zondag uiteen lopende covers. „Sixties, seventies, funk, Madonna, maar ook Trijntje Ooster huis." Russell verwacht niet meer definitief naar Amerika terug te keren. „Misschien dat we ooit een tijdje in het buitenland zullen wonen, maar ik denk dat we altijd zullen terugkeren naar Nederland." Concert: Grandpa Nick Sessieband Bran- di Russell, zondag 26 februari in café Brooklyn, Markt 81, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Brandi Russell: „Het was een grote over gang, van New York met acht miljoen mensen naar Wilhelminadorp met acht honderd inwoners." foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - De Zeeuwse bands Blof en Racoon zijn samen negen keer genomineerd voor de 3FM Awards, de jaarlijkse radio prijzen voor de Nederlandse popmuziek. Beide bands treden ook op tijdens de uitreiking, zondagmiddag 12 maart in De Melkweg in Amsterdam. Er zijn elf categorieën met elk vijf kandidaten. Racoon is vijf keer genomineerd: als beste band, beste zanger (Bart van der Weide), beste ax-tiest pop, beste album Another Day, sinds vorige week platina) en beste single Love You More). Blof staat vier keer genoteex'd: als beste band, beste zanger (Paskal Jakobsen), beste ax'tiest pop en beste live-act. In drie categorieën moeten de bands het dus tegen elkaar op nemen. Andere kandidaten voor beste band zijn: Di-x-ect, Ka ne en Within Temptation. Voor beste artiest pop komen ook Guus Meeuwis, Marco Borsato en Acda De Munnik in aan merking. In de categorie beste zanger zijn behalve Van der Weide en Jakobsen ook Dinand Woesthoff van Kane, Marco Box-sato en Tim Akkexman van Di-rect genomineex-d. Voor beste single heeft Racoon Anouk One Word), Di-x-ect Wibi Soerjadi Blind For You), Guus Meeuwis Geef Mij Je Angst) en Kane Something To Say) als concxnrenten. Naast Blof maken ook Anouk, Di-rect, Kane en Within Temptation kans op de prijs voor beste live-act. Het publiek bepaalt de winnaax-s, door zijn stem uit te bren gen op www.3fm.nl. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De lopende ex positie van Ineke Otte in de Streetgallery in Middelburg heet Kleur kleur kleur. Wie het werk van de Goese kunstena res kent, weet dat daarmee niets te veel is gezegd. Het gebruik van felle, bijna fluo rescerende kleux'en is het han delsmerk van Otte, net zoals de wijze waax'op ze binnen haar zo herkenbare oeuvre tracht toch steeds weer nieuwe wegen te vin den. De tentoonstelling toont daar en kele voox'beelden van. Het gaat vooral om glasobjecten, waarbij diverse vormen op elkaar zijn ge stapeld. „Ze zijn gebaseerd op pagodes. In het landschap van oosterse landen zie je die voort durend terug. Ik heb geprobeerd de vorm ervan terug te brengen in glas." De objecten, waarvan er twee in de Streetgallery zijn te zien, maakt ze in samenwerking met een glasblazer. „Het is een hele sexïe geworden van 21 stuks. Die wil ik ooit nog een keer geza menlijk laten zien, als een soort installatie." De tentoonstelling biedt verder een mooi overzicht van wat Otte de afgelopen jaren heeft ge maakt, met als vaste elementen BURGH-HAAMSTEDE - Ate lier en beeldentuin van Daniëlle Orelio aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede biedt tot en met zondag 5 maart onderdak aan drie gastexposanten: Sia Braakman (keramiek), Conchita van Iersel (roestvrijstalen siera den) en Frans Kegels (sculptu ren van brons en glas). Braakman en Kegels geven tij dens de laatste dag van de expo sitie op zaterdag 5 maart demon straties van hun werk. Atelier en beeldentuin zijn deze twee weken in elk geval geopend van dondei'dag tot en met zondag tussen 12.00 en 17.00 uux\ „Daarbuiten zijn belangstellen den ook altijd welkom als het hek openstaat", zegt Orelio. mysteries, symbolen, rituelen uit met-westerse cultux-en en nieuwsgierigheid naar wat zich afspeelt tussen hemel en aarde. Er zijn diverse variaties op de mandala en het labyrint. Het materiaalgebruik is veelzijdig, zoals metaal, glas en kunststof. Daaxmaast omvat de expositie voorbeelden van de opmer kelijke sieraden die de kunstena res maakt, zoals de hangers met vormen van kleine vissen, muizen, kikkers of kloxnpen, ge- laixiineerde sieraden en gras sieraden. Pronkstuk is het al vaker getoonde kraagsieraad, dat is geïnspireerd op de Zeeuwse kraag uit 1850. De gale rie, die vox-ig jaar september is geopend, is gevestigd in het ge bouw van Christelijke Scholen gemeenschap Walchex-en. Leer lingen gaan ook actief aan de slag met de exposities, waax'bij ze reageren op het getoonde werk. De resultaten ervan zijn binnenkort te zien in de twee nog lege vitrines. Expositie: Beelden en sieraden van Ineke Otte, tot 24 maart in de Streetgallery, in schoolgebouw CSW, Sir. W. Churchilllaan 8, Mid delburg. Geopend: di.-do., 14.30-17.00 uur, vr. 14.30-16.00 uur. Twee voorbeelden van de glazen 'pagodes' van Ineke Otte. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15