PZC Ontpoldering in vijf polders Er is nog niets zeker... Trip drugstoeristen eindigt in cel 12 13 Nieuwe aanpak jn gezin voor jeugdzorg rgerms over irade tegen Den Haag Gebieden op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen kandidaat Geen schuld aan fataal ongeval Vrijspraak van dood door schuld Motie over aandelen tunnel ISD-maatregel voor veelpleger Mllil Zeeland Kinderwens bij mensen met een verstandelijke beperking ■u arde- voq a vn) donderdag 23 februari 2006 ijnnrClaudia Sondervan MIDDELBURG - Gezinsbegelei- jers die bij probleemgezinnen jihuis de hulp regelen die ze no- iig hebben om kinderen een rood thuis te bieden. Dat is de [em van een nieuwe aanpak die provincie Zeeland, jeugdhulp- rêrlener AZZ en Stichting draagkracht gisteren voorstel len in Middelburg. Be provincie trekt er eigen geld mor uit, al is nog niet duidelijk joeveel. Een bijdrage van het mnisterie van VWS moet nog cnderhandeld worden. Be nieuwe aanpak concentreert Dch op het gezin en de hulp in tuis blijft, ook als een kind een jjnwijzing voor opname in een o'u behandelcentrum of pleegzorg rirÜ keft van Bureau Jeugdzorg. De anpak is deel van de visie die Se hoogleraar en onderzoeker in j :et veld van de opvoedkunde J. Hermanns voor de provincie teelt opgesteld. IPT staat voor iensieve Pedagogische Thuis- lalp. In die werkwijze wordt sn gezinscoach aangewezen die xekelijks in het gezin is en be- hjkt wat daar nodig is voor een gezonde opvoedsituatie. Ook als jen kind uit huis is geplaatst, rerkt de ITP'er in het gezin en i het pleeggezin. De ITP'er it in overleg met Bureau Jeugdzorg ook de lokale onder- geuning en onderwijshulp af pet het gezin. AZZ werkt in het project samen met de stichting fraagkracht, pedagogisch thuis- ipbureau te Middelburg. ërErnst Jan Rozendaal Proef om een proef van een j-ar. Half april begint het eerste ''am van vijf medewerkers, die ilkvijf cliënten begeleiden. Mo- komt er later een tweede Stam bij. Er zal snel een wacht lijst ontstaan voor deze hulp- vorm, wordt verwacht. Maar op iermijn moet de manier van wer- ken de druk op zwaardere hulp- vormen, zoals speciahstische be- êandelingen en interne plaat sen, doen afnemen omdat proble men sneller en dichter bij huis kunnen worden en riet meer door lange wachttijd escaleren. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vijf polders langs de Westerschelde komen in aanmerking voor ontpolde- ren. In Zeeuws-Vlaanderen de Eendragt- en Hellegatpolder en aan de Zuid-Bevelandse kant de Zuid-, Everinge- en Van Hat- tumpolder. In deze gebieden wordt gezocht naar grond om 295 hectare getij- dennatuur te ontwikkelen. Dat is nodig om de fors aangetaste natuurwaarden van de Wester schelde een oppepper te geven. Regels van de Europese Unie vereisen dat. In totaal zijn twaalf polders, vijf aan de noordzijde en zeven aan de zuidzijde, doorgelicht. Daarbij is gekeken naar bescher ming tegen de zee, landschap, cultuurhistorie, recreatie en de economische waarde. Ook is re kening gehouden met de bewo- ningsdichtheid en de agrarische toekomstkansen. Tenslotte zijn de gebieden beoordeeld op de ge schiktheid voor getijdennatuur. Uit het onderzoek zijn de vijf polders geselecteerd. Er zijn ver schillende combinaties van ge bieden mogelijk, om aan de net to 295 hectare natuur te komen: Eendragtpolder en Hellegat polder ten oosten van Griete, sa men 356 hectare; Everinge- en van Hattumpol- der bij Ellewoutsdijk, samen met de Hellegatpolder, 327 hec tare; Everinge- en Van Hattumpol- der, samen met de Eendragtpol der, 333 hectare; Zuid-, Everinge- en Van Hat- tumpolder, met een deel van de Hellegatpolder, 330 hectare. De komende tijd gaat de provin cie (stuurgroep natuurpakket Westerschelde) na welke van de vier varianten de voorkeur heeft. Rond de zomer verschijnt een zogenaamde startnotitie mi lieueffectrapportage. Daarop is inspraak mogelijk. Najaar 2007 valt een definitieve beslissing. Uiterlijk drie jaar later moeten dijken doorgestoken worden. Belanghebbenden in de geselec teerde gebieden zijn door de pro vincie op de hoogte gesteld. Ge deputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) gaat ervan uit dat de aanwijzing van de vijf polders niet als een donderslag bij heldere hemel komt; de na men zongen al geruime tijd rond. Emotioneel Nochtans is hij zich er terdege van bewust dat sprake is van een emotioneel moment. „En er is nog een fase van onzeker heid." Op 2 maart (Terneuzen) en 8 maart (Heinkenszand) zijn er voorlichtingsbijeenkomsten. Overwogen wordt een speciaal telefoonnummer en e-mailadres te openen, waar mensen kunnen reageren (zoals voor het aanbie den van grond). Volgens de gedeputeerde is het niet per se nodig dat de ontpol dering aan beide zijden van de Westerschelde wordt uitge voerd. Het kan ook alleen op Zuid-Beveland zijn, of alleen in Zeeuws-Vlaanderen. De mate van medewerking van de ge meenten (Terneuzen en Borsele) speelt hierbij een rol. „En een zeer belangrijk aspect is de vrij willige grondverwerving", aldus Kramer. Het is ook nog moge lijk dat een gebied buiten de vijf geselecteerde polders wordt aan gedragen. Het verdere onder- DEN HAAG - CDA-Kamerlid iiijs is in zijn wiek gescho- door de verkiezingskrant het Noord-Bevelands Be ing, Daarin wordt volgens hem iiiliard gelogen over de Haagse ililiek. rijs woont in Wissenkerke. De rant van het NBB is zodoende uk in zijn brievenbus gevallen, voelt zich rechtstreeks aan spraken door een aantal bewe- van de lokale partij. Zo laat in de krant dat Den Haag is bezuinigt op de zorg. Niets a waar, betoogt Buijs. „Er mt 7 miljard euro bij." Ook ordt gesteld dat gemeenten er jinschieten dat het gebruikers kei van de onroerendezaakbe- Bling (ozb) is afgeschaft. Buijs: 'ia het gemeentefonds wordt itéén op één gecompenseerd." et meest heeft hij zich-opge lden over de beweringen die it NBB doet over de Wet maat- ihappelijke ondersteuning mi Deze nieuwe wet kost Zeeuwse gemeenten een dik- idrie miljoen euro aan inkom- ten opzichte van de oude itgeving, aldus de verkiezings- rant. 'Voor onze gemeente is de riatie nog rampzaliger: de jkskorting bedraagt 24 pro- it!' Keihard gelogen, consta nt Buijs. Ook hier wordt het één op één overgeheveld sr het gemeentefonds. In als de WMO is ingevoerd, kjft ook de verdeling hetzelf- Noord-Beveland gaat er dus *top achteruit, na 2007 wordt geleidelijk - 'tóe tot vijf jaar - toegewerkt sr een nieuwe verdeling. Die °<lt plaats op basis van objec- *5 criteria, benadrukt Buijs, gemeenten die in de moeilijk en komen krijgen er moge- igeld bij. ^-lijsttrekker A. Oudshoorn niet onder de indruk. Hij ludt staande dat gemeenten het kabinetsbeleid in finan ce moeilijkheden komen, ze- T°P lange termijn. „Over de MO hebben alle Zeeuwse ge iten een brief naar Den !a§ gestuurd en het gebrui- I van de ozb krijgen ge iten maar drie jaar gecom- nseercl. Hoe komen we daarna 'n °ns geld? Wij moeten toch met een lange termijn? zeg dat we zo op een tekort af tvenen." B. Rijk van camping Het Hellegat in de Hellegatspolder: „We konden de klanten nooit eens uitleggen wat er ging gebeuren." foto Camille Schelstraete door Martijn de Koning TERNEUZEN - „Nee, dat kan toch niet waar zijn. Ons gebied onder water laten lo pen? U moet zeker een polder verderop zijn. Daar speelt dat wel, maar hier... Dat lijkt me onmogelijk." De 81-jarige H. Freyser reageert vol onge loof op het bericht dat de Eendragtpolder, inclusief zijn boerderij, mogelijk aan de zee wordt teruggegeven. In twee van de vier conceptplannen van de provincie komt het gebied ten oosten van Griete daarvoor in aanmerking. Vijftig procent kans dus. Een gang naar de brievenbus overtuigen Freyser en zijn vrouw. Daarin zit een brief van de provincie. Compleet met uitleg, een kaartje en een uitnodiging om naar een voorlichtingsavond in Terneuzen te ko men. Het echtpaar woont in een boerderij onder de dijk die de Westerschelde van Zeeuws-Vlaanderen scheidt. Ze hebben ook nog een flinke lap grond. Niet dat de Freysers dat zelf nog beboeren. Dat doet hun zoon, die in Nieuw-Namen woont. Aan de keukentafel bekomt het echtpaar van de eerste schrik. Die slaat snel om in relativering. „Ach, we moeten hier binnen kort toch wel weg", denkt meneer Freyser. „Dan zijn we te oud om op de boerderij te wonen." Aan de andere kant willen ze de grond ei genlijk niet kwijt. „We hebben er zo hard voor moeten werken", geeft mevrouw aan. „Toen we hier kwamen hadden we geen water, geen elektriciteit, er was zelfs geen fatsoenlijke weg. We hebben dus best iets opgebouwd. Daarom hebben we gezegd: 'we verkopen het nooit'. Maar ach, als wij en onze zoon er een goede prijs voor krij gen, is het allemaal zo erg niet." Een stukje verder naar het oosten ligt cam ping Het Hellegat, genoemd naar de pol der waar die in ligt. Daar heeft ook R. Schillemans nog niet in de brievenbus gekeken. Haar broer, B. Rijk, is eigenlijk eigenaar van de camping, vertelt ze. Hij nam die over van hun ouders, die zich in 1948 op die plek vestigden. Schillemans woonde er de eerste 36 jaar van haar leven en komt nu nog iedere dag om te helpen. Gevoelsmatig is de camping dus eigenlijk net zo goed van haar. Zien aankomen Ze raakt niet echt van slag van wat ze in de brievenbus vindt. „We hadden dit wel een beetje zien aankomen. Maar als het dan voor je neus ligt, lijkt het wel erg defi nitief." Dat de camping moet verdwijnen, is nog niet zeker. De provincie noemt de Hellegatpolder in drie van de vier alterna tieven. „Dat betekent dat we nog steeds geen zekerheid hebben", constateert ze bit ter. Want onzekerheid, daar hebben broer en zus hun buik inmiddels vol van. Rijk, inmiddels ook aangeschoven, haalt een tien jaar oud boekje tevoorschijn. Een kaartje toont de bedoeling van het toenma lige provinciebestuur met de Hellegatpol der. Helemaal onder water zetten, luidde het plan. „Sindsdien heeft dat idee steeds geslui merd. Dat heeft ons geen goed gedaan", wijst Rijk naar de camping. Die moet het vooral hebben van vaste gasten. „Wie wil hier nu voor meerdere jaren zijn caravan neerzetten? Dat durft bijna niemand nog aan." De onzekerheid zorgde voor een stop van de aanwas van nieuwe klanten. „En stilstand is achteruitgang", consta teert Schillemans nuchter. Niet weten waar je aan toe bent, is verve lender dan de gevolgen van eventuele be slissingen, blijkt in de loop van het ge sprek. Steeds komen broer en zus erop te rug. „Het is het ergste wat er is", vindt Schillemans. „Eigenlijk moest het toch niet kunnen, mensen zo lang in het onge wisse laten." De onduidelijke situatie leidde tot geruch ten en speculaties bij de klanten. Rijk: „Die konden we nooit eens uitleggen wat er ging gebeuren. Erg vervelend." Het leverde ook praktische problemen op. „Ik durfde niet zo makkelijk meer te inves teren", vertelt Rijk. Schillemans vult aan: „Mijn 17-jarige zoon zou later misschien de zaak wel willen overnemen. Maar ja, die weet ook niet waar hij aan toe is. Dus gaat hij zich maar toeleggen op iets heel anders." Over de gevolgen van een eventuele ontpol dering is Rijk nuchter. „Als ze me een mooie locatie geven, wil ik best ergens an ders beginnen." Zijn zus wordt wat meer heen en weer geslingerd tussen emoties. „Ons hele leven zit hierin." Aan de andere kant, misschien biedt de nieuwe situatie wel kansen, mijmert ze. Want in één van de plannen blijft de Helle gatpolder gespaard. In dat geval komt er in de naburige Eendragtpolder wel getij dennatuur. „Dan zou de camping aan een natuurge bied komen te liggen", droomt ze weg. „Dat zou prachtig zijn. Voor ons én voor de gasten." zoek laat daar ruimte voor. Bij voorbeeld wanneer een polder door eigenaren en gebruikers wordt aangeboden. Voorwaarde is dan wel geschiktheid voor ge tijdennatuur en de veiligheid mag niet in het geding komen. Bij de afbakening van de te ont- polderen gebieden is voors hands uitgegaan van de bestaan de binnendijken. Kramer: „Als er een nieuwe zeedijk gelegd moet worden, kunnen de gren zen nog veranderen. Er moet een logisch geheel ontstaan. We hoeven niet precies het tracé van de slaperdijk te volgen." In totaal komt er 600 hectare nieuwe natuur langs de Wester schelde bij. De Hedwigepolder bij Saeftinge en een stukje Wil- lem-Leopoldpolder (Zwin), sa men ruim 300 hectare, zijn al aangewezen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 66-jarige inwoner van Hoek vrijgesproken van een dodelijk verkeersongeval. De man reed op 6 januari vorig jaar in Terneuzen op de Binnenvaartweg een vrouw aan die haar hond uitliet. Het vijftigjarige slachtoffer kwam bij de aanrijding om het leven. De rechtbank hield rekening met de omstandigheden van het tragische ongeval. Uit de reconstructie kwam niet vast te staan of de vrouw de weg overstak of haar hond in de berm uitliet terwijl ze zelf op de rijbaan stond. De be stuurder van de auto bleek zich keurig aan de snelheid te hebben gehouden. Verder was het donker op dat tijdstip, droeg de vrouw donkere kleding en is de weg op de plaats van het ongeval slecht verlicht. De officier van justitie had vanwege die omstandigheden al gemeend dat de man geen straf moest krijgen. MIDDELBURG - De rechtbank sprak gisteren in Middel burg een 26-jarige man uit Oost-Souburg vrij van het ver oorzaken van een dodelijk ongeval met een fietser. De Souburger opende vorig jaar 5 september vlak bij zijn wo ning het portier van zijn busje. De 63-jarige fietser, die hij niet had gezien, raakte met zijn stuur het busje en kwam ongelukkig ten val. Enkele dagen later overleed het slachtoffer aan zijn verwondingen. De officier van justitie had al rekening gehouden met de omstandigheden door tegen de Souburger geen straf te ei sen en het te houden bij een schuldigverklaring. De recht bank concludeerde dat vrijspraak gerechtigd was. TERNEUZEN - De fracties van D66, GroenLinks, WD, Gemeentebelangen Kanaalzone en TOP dienen vandaag tijdens de raadsvergadering in Terneuzen een motie in waarin het college van B en W wordt opgeroepen alles te- doen om de verkoop van de aandelen van de Westerschel- detunnel te voorkomen. Zolang geen harde afspraken zijn gemaakt over tarieven, veiligheid en onderhoud, zien zij niets in overname door een particuliere partner. Verkoop van de aandelen levert volgens hen negatieve gevolgen op voor Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen, dat hierdoor in een isolement kan worden gebracht. De partijen vinden ook dat dergelij ke infrastructurele zaken in handen van de overheid moet blijven. Bovendien gaat het volgens hen om een verbinding die na afbetaling door de rijksoverheid zou worden overgeno men, waarna tolheffing behoort te vervallen. Zij trekken ook aan de bel omdat er geen harde garanties zijn over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. MIDDELBLTRG - Een 37-jarige vrouw uit Goes moet in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD) worden opgenomen. Tot die conclusie kwam gisteren de rechtbank in Middel burg. De veelpleegster had zich in oktober en november vorig jaar voor de zoveelste keer schuldig gemaakt aan een aantal winkeldiefstallen. De ISD-maatregel duurt twee jaar. door Aector Dooms MIDDELBURG - Vijf Franse drugstoeristen van achttien jaar zijn gisteren door de politierech ter in Middelburg veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf en 36 dagen voorwaardelijk. Om dat ze al 24 dagen in voorarrest gezeten hadden, kwam het stel gelijk op vrije voeten. De Fransen, afkomstig uit Lille en Villeneuve, kwamen op 30 ja nuari van dit jaar naar Terneu zen om boodschappen te doen bij de koffieshop en met de wiet zo snel mogelijk naar huis terug te keren. Maar het liep anders. Hun gammele auto viel de poli tie op en het stel moest mee naar het bureau. De auto ble'ek in Frankrijk te zijn gestolen en werd voor onderzoek in beslag genomen. De Fransen zagen kans om weg te lopen en probeerden een auto te stelen. „Nota bene terwijl de politie in de buurt was", merkte de politierechter op. Op een par keerplaats bij de Churchilllaan forceerden de verdachten de por tieren van auto's. Zij werden ge zien en kort na een melding door de politie gearresteerd. Zo eindigde hun trip in de cel. Gis teren moesten zij zich voor po ging tot diefstal van drie auto' s verantwoorden voor de Middel burgs politierechter. De advo caat pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest en een voor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter kwam de raads man daarin ver tegemoet. (Advertentie) Ondersteuning bij leven met een beperking Ouders met een verstandelijke beperking en hun kinderen worstelen soms met vraagstukken over ouderschap, opvoe den en opgevoed worden. In de zorg, de politiek en in de media is er veel aandacht voor ouderschap van mensen met een verstandelijke beperking. Daarom organiseert MEE Zeeland op donderdag 6 april a.s. in Middelburg het symposium: Tijdens het symposium komen deskundigen en ervarings deskundigen aan het woord, waarna gedebatteerd zal wor den over de verschillende visies van waaruit het onderwerp kan worden benaderd. Er zijn workshops en er is gelegen heid om kennis te nemen van methodieken die ontwikkeld worden voor de begeleiding van mensen met een verstande lijke beperking. Het aantal deelnemers bedraagt maximaal 150. U kunt zich aanmelden bij het secretariaat van telefoon 0118 - 61 50 51 ofviae-mail: meezeelandrameezeeland.nl :i is er voor iedereen met een beperking. Voor jong en oud. Voor mensen met een lichamelijke of verstandelijke beperking, voor mensen met een chronische ziekte, met autisme, met een visuele of auditieve beperking. Ook ouders of verzorgers kunnen bij MEE terecht. MEE informeert, adviseert, biedt cursussen en ondersteunt. www.meezeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13