Overlast en gevaar bij wegwerk Een referendum voor de politiek Hulp bij invullen aanvraagformulier voor kwijtschelding Waterschap alert op dieven Wethouder wil grenskoffieshop Inbraak in woonhuis Dreischor Showbands gaan samenwerken Jolitieke agenda Plan museum in Terneuzen agenda Omleiding voor reconstructie Rooseveltlaan in Vlissingen onduidelijk donderdag 23 februari 2006 wil TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is extra alert op mogelijke diefstal van waardevolle onderdelen van stuwen en gemalen. Woordvoerster M. van de Pas zegt dit naar aanleiding van de waarschuwing van water schap Brabantse Delta. Van 22 stuwen van dit water schap zijn de kóperen en roestvrijstalen balken gestolen. Het Brabantse waterschap heeft andere overheidsinstan ties in een brief gewaarschuwd voor de mogelijk georgani seerde diefstal. Bij het Zeeuws-Vlaamse waterschap is de ze brief nog niet binnen gekomen. „Maar uiteraard zijn we heel alert. Onze stuwen en gemalen houden we goed in de gaten. Niet alleen is daar veel geld mee gemoeid, de on derdelen zijn ook essentieel voor de werking van de gema len en stuwen." Waterschap Zeeuws-Vlaanderen deed vo rig jaar aangifte van diefstal van aluminium inspectielui ken van twee rioolgemalen in Hengstdijk en één bij Yara in Sluiskil. Deze diefstal betekende een schadepost van tienduizend euro. TERNEUZEN - Een derde koffieshop bij de grens is de beste optie om de parkeerproblemen bij Checkpoint in Terneuzen op te lossen. Dat stelde wethouder C. van Schaik tijdens een lijsttrekkersdebat in Sas van Gent dinsdagavond. „Laat de buitenlandse klanten softdrugs kopen op een plaats waar ze makkelijk kunnen komen.- Checkpoint is razend populair bij Franse en Belgische drugsliefhebbers. De koffieshop ontvangt dagelijks zo'n duizend klanten, van wie het grootste deel afkomstig is uit België en Frankrijk. Het gevolg is dat in de omgeving enorme parkeerproblemen zijn ontstaan. „Checkpoint ver plaatsen is geen optie, daarom pleit ik voor de Venlose va riant: een koffieshop vlakbij.de grens", betoogde de wet houder en lijsttrekker van de PvdA: Bijkomend probleem is dat Belgen en Fransen niet betalen voor een parkeer plaats. Sinds kort geldt een streng parkeerregime in Ter- neuzen. Vrijwel overal moet betaald worden. Belgen en Fransen trekken zich daar echter weinig van aan. DREISCHOR - Uit een woning aan de mr. P. Moggestraat in Dreischor zijn een computer, een dvd-speler en twee ca mera's gestolen. De inbraak is dinsdag ergens tussen het middaguur en middernacht gepleegd. De waarde van de gestolen spullen is onbekend. GOES - Showband Jeugdbelang uit IJzendijke en Show korps Excelsior uit Goes gaan de komende tijd nauwer sa menwerken. Beide verenigingen worden in hun bestaan bedreigd door een teruglopend ledental, waardoor optre den voor beide korpsen niet meer haalbaar is. In decem ber 2004 gingen de verenigingen al met elkaar om de tafel zitten om te praten over een mogelijke vorm van samen werking. Na een jaar proefdraaien, is nu definitief de knoop doorgehakt om die samenwerking door te zetten. Bij wedstrijden en optredens in België en Frankrijk is be sloten om op te treden onder een gezamenlijke naam, na melijk de Southwest Union Drum Buglecorps. Overigens blijven beide verenigingen wel afzonderlijk be staan met als doel om in de toekomst eventueel zelfstan dig verder te gaan als het aantal leden toeneemt. lanl Mardag 23 februari BDELBURG - Kerkcentrum de Mor- nster, 20.00 uur: Debat Stromenwijk/ fend; Zeeland, Merwedestraat, 10.00 politieke markt, 13.00 uur: politiek m met vertegenwoordigers van di- fte partijen. WSTKAPELIE - Halve Maan, 20.00 «lijsttrekkersdebat. g 24 februari GGEKERKE - Dorpshuis, 13.30 - CO uur: PvdA op bezoek, met tTwee- -Xamerlid L. Blom; tOMBURG - 15.30 - 17.00 uur: PvdA UW boekt verpleeghuis Simnia en woon complex Brouwershof; "iTramzicht, 19.30 - 20.30 uur: PvdA ibat met jongeren. DDELBURG - Desafinado, 16.30 r Politiek café. ISSINGEN - De Concurrent, 17.00 politiek café met PvdA-voorzitter ichiel van Huiten. iterdag 25 februari ilDDELBURG - Jeugdhonk 't Tref- fVanaf 22.00 uur: Bezoek Groen- dag llir Bezorgklachten: I0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; jaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 Ifitjiï redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Idith Ramakers Miriam van den Broek palma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 F«: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet ivww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Gemeentelijke belasting, waterschapsheffing. De formulieren zijn al lastig, laat staan het aanvragen van de kwijtschelding ervan. In de bi bliotheek en het In- en Uitloop huis zitten vanaf 7 maart men sen om daarmee te helpen. Niet iedereen hoeft de heffingen te betalen. Mensen die leven met een inkomen rond het bij standsniveau, die geen eigen huis hebben én geen auto bezit ten die duurder is dan 2269 eu ro, hebben recht op kwijtschel ding. Het invullen van één for mulier is dan al genoeg om een huishouden honderden euro's te besparen. Maar dan moet je maar net we ten hoe je zo'n formulier invult. Bij de Stichting In- en Uitloop huis in Vlissingen, Bibliotheek 't Spui en het Platform voor Uit keringsgerechtigden en Oude ren (Pugo)'zitten mensen die we ten hoe dat moet. Daarom gaan zij vijf dagen helpen invullen. Dat doen ze dinsdag 7 en don- TERNEUZEN - Het Schoolmu seum en de Heemkundige Vere niging in Terneuzen gaan nauw samenwerken. Het moet leiden tot een nieuw museum op een nieuwe locatie in het stadscen trum. Het Schoolmuseum is nu nog ondergebracht in enkele his torische pandjes in de Vissteeg, maar barst uit z'n voegen. De Heemkundige Vereniging heeft plannen uitgewerkt voor een museum met een maritiem karakter. Voorzitter E. Hame link: „We streven samen naar één museum met het Schoolmu seum en de maritieme historie als belangrijkste pijlers." Het bestuur van het Schoolmu seum en van de Heemkundige Vereniging zien eventueel moge lijkheden het nieuwe museum te herbergen in de Vissteeg, maar dan moet er wel uitbreiding plaatsvinden. De besturen heb ben twee locaties op het oog: het oude stadhuis in de Noordstraat en het voormalige Amrobankge- bouw aan de Nieuwstraat. derdag 9 maart in de biblio theek, van 11.00 tot 17.00 uur. Ze zijn ook te vinden in het In- en Uitloophuis, op maandag 13, woensdag 15 en vrijdag 17 maart. Die dagen zijn ze er van 10.00 tot 16.00 uur. Pakketje Mensen die hulp willen, moeten wel een pakketje aan papieren meenemen. Allereerst de brief van de belastingdienst, waarin de toekenning van zorgtoeslag en huurtoeslag staat. Dan de aanslagbiljetten, het sofinum- mer, gegevens van het huidige inkomen, het laatste bankaf schrift en gegevens van eventue le spaar- of spaarloontegoeden. Verder gegevens van de auto, kentekenbewijzen, stukken van de maandelijkse heffingskorting van de belastingdienst, gege vens van leningen en schulden en gegevens van verzekerings premies van ziektekosten. De bibliotheek zit aan de Spui straat en het In- en Uitloophuis zit aan de Vincent van Gogh- laan, allebei in Vlissingen. STREEKACTIVITEITEN GRUPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG Stadsschouwburg, 19.30 uur: G-son en de astronauten, door leerlingen van de CSW; Kerken onder de Lange Jan, 15.00 - 15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 -19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Kerkcentrum De Hoeksteen, 10.00 - 12.30 uur: studieochtend dp. J.H. de. Koe; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. Advertentie Statenlid Van der Giessen noemt Middelburgs burgeradvies eigenaardig zwaktebod door Nadia Berkelder jwEdith Ramakers fUSSlNGEN - Het regent ver- !fersovertredingen op de split- jug van de President Roose- ifltlaan/Nieuwe Vlissingseweg ineen eindje verderop bij de tij- jjlijke doorgang over de Gilde- I naar het Miro-parkeerter- p, De maatregelen die de ge- ute Vlissingen heeft getrof- jm het verkeer om te leiden, onduidelijk. In twee dagen |'d worden niet alleen regels jjel voeten getreden, maar zijn ook twee ongelukken ge- iiu'd. Ve moeten de aanwijzingen de gewijzigde verkeerssi- :s nog verbeteren", zegt Risseeuw van de gemeente Üssingen. „Maar ook moeten weggebruikers nog wennen de situatie." ïtomobilisten schudden hun jfd en doen hun armen om it, Ze weten het niet meer. gemeente werkt aan 'de luif' (twee halve rotondes in de van een kluif), zoals ze de constructie van de President ooseveltlaan noemt. „Maar inochtend zat hier nog eén au- I) bovenop de wegafzetting" een jongen van de autowas- ierette, „De mensen schrikken pat verkeer van alle kanten lan komen." President Rooseveltlaan, de Nieuwe Vlissingse- reg, is een weghelft afgesloten, wordt het asfalt wegge- Op de andere weghelft iomt verkeer elkaar tegen, laar niet alle weggebruikers fen voor de goede weghelft Blijden dan tegen het verkeer In vijf minuten tijd zorgden wee spookrijders voor gevaarlij- lesituaties. ïnbtÊ Hel bedrijventerrein Baskens- iurg en de winkels zijn bereik- aar tijdens de wegwerkzaamhe- „Maar vraag niet hoe", Boppert een automobilist. Automobilisten buigen af vanaf ilePresident Rooseveltlaan naar leventweg, de Gildeweg.. Maar omdat ze de situatie niet goed overzien, zijn ze te laat en rijden 'met over de weg, maar over het Een auto rijdt vanaf de President Rooseveltlaan over het fietspad naar de Gildeweg. fietspad naar het bedrijventer rein. Een scooterrijdster schrikt als ze auto's de Gildeweg in ziet slaan en kiest ervoor om snel over te steken. Ze ziet over het hoofd dat auto's vanaf de Nieu we Vlissingseweg de' President Rooseveltlaan indraaien. Een fietser ziet het gebeuren en kiest eieren voor zijn geld. Hij rijdt voorlangs over de parkeer plaats van de Citroëngarage. Volgens Risseeuw zijn de ver keersmaatregelen door de hulp diensten en wegbeheerder, de provincie Zeeland, beoordeeld en voldoende bevonden. Hij zegt dat er een 'attentiewa gen' wordt geplaatst op de Nieu we Vlissingseweg, zodat automo bilisten vroeger moeten voorsor teren om rechtsaf te slaan naar het parkeerterrein. Ook zullen er meer wegafscheidingen wor den geplaatst. De gemeente verzekert dat er extra waarschuwingsborden worden neergezet, onder andere bij de beide afritten van de Sloe- weg, bij de aansluiting op de Nieuwe Vlissingseweg. Ook worden de gewijzigde ver keerssituaties tegen het licht ge houden. „Automobilisten hou den zich niet aan de verkeersre gels", zegt Risseeuw. Ze zijn ge wend om op de Nieuwe Vlissing seweg 70, 80 kilometer per uur te rijden. „Er mag nu maar 50 ki lometer per uur worden gere den. Als ze zich daar aan hou den, wordt het er ook al veiliger op." foto Ruben Oreel De gemeente verwacht dat de opknapbeurt van de President Rooseveltlaan vanaf de Nieuwe Vlissingseweg tot aan het Bas- kensburgplein begin juni vol tooid is. De gemeente wil de President Rooseveltlaan en enkele kruis punten een stuk veiliger maken, omdat er veel ongelukken gebeu- MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg mogen op 7 maart twee knopjes indrukken in het stemhokje. Eén voor de politie ke partij naar keuze en één voor de favoriete locatie voor het nieuwe theater. Jikkie van der Giessen, die voor D66 in de Pro vinciale Staten zit, heeft erva ring met referenda. Ze was in de tweede helft van de jaren negentig als wethouder verantwoordelijk voor een aan tal referenda in Amsterdam. Amsterdammers mochten zich toen achtereenvolgens uitspre ken over de vorming van een stadsprovincie, over de bouw van de wijk IJburg en over de Noord-Zuidlijn, een nieuwe me troverbinding in de stad. In Amsterdam kan een referen dum door burgers worden aan gevraagd nadat de gemeente raad een besluit heeft genomen. Mensen krijgen een bepaalde pe riode de tijd om handtekenin gen in te zamelen en als er vol doende steun is, kan er een refe rendum worden gehouden. In Middelburg is het initiatief voor het burgeradvies, zoals het referendum in Middelburg ge noemd wordt, uitgegaan van de gemeenteraad. Dat uitgangspunt vindt Van der Giessen verkeerd. „Als raadslid zit je er om besluiten te nemen. Daar ben je voor gekozen en daar word je ook voor betaald. Je zit er niet om hulp te vragen aan de bevolking. Ik zie het refe rendum als een extra democra tisch instrument, om de bevol king de mogelijkheid te geven zich uit te laten spreken over een genomen besluit. Onverstandig Een referendum houden voor dat er besluitvorming plaats vindt, is onverstandig, vindt ze. „Op den duur kun je nauwelijks meer uitleggen waarom je het ene onderwerp wel en het ande re onderwerp niet voor advies voorlegt. Dat wil niet zeggen dat je niet eens een keer een en quête kunt houden, om te pei len wat mensen belangrijk vin den, waar hun prioriteiten lig gen. Daar kun je dan rekening mee houden." De referenda in Amsterdam zorgden voor veel opwinding in de stad, vertelt ze, zelfs toen de volksraadpleging ging over een De verbouwing van de huidige schouwburg aan het Molenwater is een van de vijf mogelijkheden bij het referendum over het theater. foto Lex de Meester saai onderwerp als de vorming van een stadsprovincie. Ze mist dezelfde opwinding in Middel burg en wijt dat aan het feit dat het initiatief voor het referen dum bij de gemeenteraad lag. „Het gaat op deze manier niet leven. Het leuke van een referen dum is juist dat je het debat in de stad kimt stimuleren. Am sterdammers kregen het idee dat ze echt iets konden beïnvloe den. Artiesten gingen zich er mee bemoeien, er werden lied jes geschreven. En dat kwam al lemaal op televisie." Het blad Binnenlands Bestuur constateerde vorige week dat gemeenteraden zich niet altijd verplicht voelen om de uitslag van een referendum te respecte ren. In Amsterdam stemde - na het vertrek van Van der Giessen overigens - een meerderheid te gen de verzelfstandiging van het gemeentelijk vervoerbe drijf. Die verzelfstandiging gaat nu toch door, met een be- dum voor de Europese grond wet (68,2 procent). Daarnaast moet de optie met de meeste stemmen een meerderheid krij gen van veertig procent, of tien procent meer stemmen dan de nummer twee. Middelburgers mogen straks kiezen uit vijf mo gelijkheden. Bij vier van de vijf opties wordt een nieuw theater gebouwd, de vijfde optie is de verbouwing van de huidige schouwburg aan het Molenwa ter. „Bij elk van de vijf opties is het onduidelijk of het allemaal wel kan", zegt Van der Giessen. „Door deze keuze op deze ma nier aan de bevolking voor te leggen, kan Middelburg zich zelf schade berokkenen. Stel dat Miniatuur Walcheren de voorkeur krijgt en de bouw van een theater daar straks exceptio neel duur wordt? De vraagstel ling moet helder zijn. Je zou twee vragen kunnen stellen: wilt u een A-theater of een B-theater en op welke plek moet dat dan komen?" Als de Middelburgèrs geen dui delijke voorkeur uitspreken voor een locatie moet de ge meenteraad alsnog zelf een be sluit nemen. Van der Giessen noemt de Middelburgse con structie 'een eigenaardig zwak tebod'. „Je moet geen referen dum houden omdat je zelf geen besluit kunt nemen." „Door dit referendum is de vraag waar het theater moet ko men geen onderdeel van de ver kiezingscampagne. Dat heeft als risico dat er niets opgelost is na de stemming, Als er wel een locatie uitkomt, heeft dat als voordeel dat het theater geen breekpunt kan zijn in de colle ge-onderhandelingen na de ver kiezingen. Dit referendum is heel erg bedoeld voor de poli tiek zelf, terwijl het instrument bedoeld is voor de burger. Dat verliezen ze hiermee en dat heb ben mensen heel goed door." roep op Europese wetgeving. Ook in Zwolle, Utrecht en Oost-Gelre werden uitspraken van de bevolking niet overgeno men. In Middelburg neemt de ge meenteraad het advies alleen over als meer dan vijftig pro cent van de mensen komt stem men. Dat lijkt geen probleem, gezien de opkomst bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen (59,9 procent) en het referen- Digitale telefonie.. DOE MEE, maar wel via de eerste, voordeligste en Zeeuwse telecom provider DSP! http://voip.dsp-nl.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11