Netanyahu predikt isolatie Harnas PZC Brute moord schokt Frankrijk Veel doden bij ontploffing autobom Bagdad Gepeste vrouw krijgt vergoeding Mugabe laat zich toezingen door ministers Gelijk akkoorden bij eerste Kosovo-overleg Nederlanders met talenkennis in EU-top leider Likoed pleit voor militaire, politieke en economische barrière Prijs voor boek van Doctorow Zoon Milosevic smokkelde op grote schaal sigaretten Kwikverbod Geen hoop op overlevenden mijnramp Pinochet staat niet op briefkaarten Zwarte doos rampschip gevonden Hongaren gedood door lawine Italië krijgt oudheden VS terug Priester cel in wegens misbruik woensdag 22 februari 2006 (joorJessicaSmeenk HARARE - De Zimbabwaanse president Robert Mugabe vierde bisteren zijn 82ste verjaardag uitbundig, ondanks de economi sche crisis in zijn land. Hij liet zich toezingen door mi nisters en leden van zijn beveili gingsdienst toen hij bij zijn kan- toor in de hoofdstad Harare aan kwam, meldde de staatsradio. Op zijn kantoor kon hij na het aansnijden van een verjaardags taart onder het genot van de mu ziek van een speciaal voor hem gehuurd muziekensemble kran ten inkijken die vele pagina's met uitbundige loftuitingen over hem en zijn prestaties had den geproduceerd. Ook werd hij bedolven onder de felicitaties van overheidsinstellingen en be drijven. In twee kranten wenste de voor zitter van de jongerenafdeling van zijn partij ZANU hem toe dat hij nog maar lang het land zal mogen leiden met zijn wijze leiderschap. In de kranten stonden ook tal van andere felicitatieboodschap- pen voor de president, die het land al 25 jaar bestuurt. In het weekeinde doet de Zimbabwaan se leider zijn verjaardagsfeest nog eens over in de oostelijke stad Mutare. Zimbabwe, ooit de graanschuur van de regio, maakt mede als ge volg van het bewind van Muga be een ernstige economische cri sis door. De inflatie, die nu meer dan 600 procent bedraagt, stijgt nog steeds. Er is gebrek aan brand stof en buitenlandse valuta en aan eerste levensbehoeften. ANP/DPA/AFP Hnnr Ad Bloemendaal JERUZALEM - Er bestaat geen enkele kans dat de islamitische verzetsbeweging Harnas zal ver anderen, nu ze de regering van de Palestijnse gebieden over neemt. Dat zei Benjamin Ne- lanyahu gisteren in een bijeen komst met de buitenlandse pers in Jeruzalem. „Harnas is een gevaar, niet al leen voor Israël maar voor het hele Midden-Oosten en ook voor de Westerse wereld." Volgens de ex-premier en leider van de rechtse oppositiepartij Likoed is Israëls antwoord op deHamas-dreiging 'een slap be leid, of eigenlijk helemaal geen beleid'. Als gevolg daarvan valt ;bet internationale front tegen jdeislamisten nu al uiteen. Waarnemend premier Ehud 01- 'mert heeft de ellende zelf over zich afgeroepen door de Pales- lijnen niet te verbieden Harnas aan de parlementsverkiezing te laten deelnemen, zei Netanya hu. Op de vraag waarom hij dan zelf altijd heeft gepleit voor de mocratie in de Arabische wereld als remedie voor het islamisme, antwoordde hij dat er sprake is van een misverstand. „Ik heb hierover een meningsverschil ge had met mijn goede vriend Na than Sharansky. Hij sprak over democratisering en ik over een democratiseringsproces. Natanyahu stelde dat hij steeds had bedoeld dat de juiste politie ke en culturele voorwaarden moeten worden geschapen voor een bevolking aan algemene ver kiezingen toe is. „Hitier is op een democratische NEW YORK - De Amerikaanse schrijver Edgar Lawrence Doc torow heeft de literatuurprijs PEN-Faulkner gewonnen. krijgt de onderscheiding zijn roman The March, die handelt over de laatste periodes van de Amerikaanse burgeroor log. De prijs wordt sinds 1981 jaarlijks toegekend. ANP/DPA manier aan het bewind geko men, maar het democratische concept in de Weimar Repu bliek was heel zwak. En in de Arabische wereld is dat concept nog veel zwakker." Het antwoord van de Likoed op het aan de macht komen van Ha rnas omschreef Netanyahu als 'het concept van de drie muren'. De eerste is een 'veiligheids muur'. Het huidige tracé van de omstreden afscheidingsbarrière zal in oostelijke richting moeten worden verplaatst om Harnas verder van de as Tel Aviv - Jeru zalem en het internationale vliegveld Ben-Goerion te hou den. Smokkel Verder zullen de bufferzones in het oosten - de Jordaanvallei en de Woestijn van Juda - moeten worden versterkt. Dat dient twee doelen: tegenhouden van de smokkel van wapens en terro risten, en voorkomen dat Harnas zich naar Jordanië uitbreidt en er een islamistisch land zou ont staan 'tussen de Iraakse grens en de voorsteden van Tel Aviv'. Netanyahu's tweede muur is een 'politieke muur': de vorming van een internationaal front te gen Harnas, onder leiding van de Verenigde Staten. De derde is een 'economische muur', be doeld om de geldstroom naar een Hamas-regime af te snijden. Zwak Sinds de oprichting van de cen trumpartij Kadima, eind vorig jaar, scoort de Likoed zwak in de opiniepeilingen. Volgens de laatste peilingen zou de partij de derde van het land worden, met 16 van de 120 ze tels in het parlement. Netanyahu zei niet te weten waarom de door hem gesigna leerde ontevredenheid van het volk over de politiek van Kadi- ma tegenover Harnas zich niet vertaalt in steun voor de Li koed. „Soms duurt het even voor een ontwikkeling inzinkt, maar uiteindelijk zullen we ons versterken", meent hij. GPD BAGDAD - Slachtoffers van een aanslag met een autobom wachten in een ziekenhuis in Bagdad op medische behandeling. De autobom ging af op een drukbezochte markt in de Iraakse hoofdstad. Volgens de Iraakse autoriteiten kwamen er zeker 22 mensen om het leven en vielen er bijna dertig gewonden. foto Thaier al-Sudani/RTR van onze redactie buitenland SOFIA - Marko Milosevic, de van Slobodan Milosevic, tót in de jaren 1996-2002 naar schatting 76 miljoen euro ver diend aan de smokkel van siga retten. Onderzoek door de Servi sche autoriteiten heeft dit uitge lezen. Marko Milosevic woont sljaren in Moskou. De smokkelroute liep via Cy prus en Bulgarije. Op Cyprus •ad Marko Milosevic een eigen bedrijf: Inex Global. Dat ver scheepte sigaretten naar de Bul gaarse havenstad Burgas. Daar werden de rookwaren in vracht wagens geladen en naar de Ser vische grens gereden. Bij de 'douane werd de inhoud van de trucks als 'meubelen voor door voer naar Hongarije' gedecla reerd. Eenmaal in Servië wer den de sigaretten daar, en in Montenegro, afgezet. Naar verluidt hebben de Servi sche autoriteiten sinds het mid den van de jaren negentig diver se onderzoeken gedaan naar de zakelijke activiteiten van Mar ko Milosevic. Resultaten zijn echter nooit officieel bekend ge maakt. Slobodan Milosevic zit in Den Haag gevangen. Hij staat bij het Joegoslavië tribunaal te recht wegens onder meer oor logsmisdaden en volkeren moord. Recentelijk heeft hij het verzoek ingediend naar Moskou te mogen voor medische behan deling. Daar woont ook zijn vrouw. GPD foor Thomas Verfuss ^EN'EN - Bij het eerste directe overleg over de toekomst van Kosovo zijn de eerste akkoorden «reikt. Zo is er in principe over eenstemming dat de Servische minderheid autonomie moet bijgen op 'terreinen als onder- politie en gezondheids- Mig. BRUSSEL - De Europese Unie aan een plan voor een ver bod op kwik in alle nieuwe ther- Dit heeft de Oostenrijkse diplo maat Albert Rohan gisteren la ten weten tijdens een persconfe rentie in Wenen. Rohan, de plaatsvervanger van de speciale VN-gezant voor Kosovo, Ahti- saari, heeft de eerste directe ge sprekken tussen Serviërs en Kos ovo-Albanezen voorgezeten, die maandag in de Oostenrijkse hoofdstad begonnen. Officieel gaat het voorlopig al leen om 'decentralisatie' van de Servische provincie, die sinds de Navo-bombardementen op Joegoslavië in 1999 onder VN-bestuur staat. De netelige kwestie van de toe komstige status en mogelijke on afhankelijkheid komt pas later aan de orde. Rohan had het over een 'constructieve geest' bij de onderhandelingen. Die gaan ver der op 17 maart. ANP/AFP door Olivier van Beemen PARIJS - Drie weken lang is de 23-jarige joodse Fransman Ilan Halimi gemarteld in een appar tement in de voorstad Bagneux bij Parijs. Een bende van vijf tien jongeren tussen 17 en 32 jaar ontvoerde hem eind janua ri, eiste losgeld van de familie, verminkte hem met een mes en sigarettenpeuken en verbrandde hem uiteindelijk op 9 februari. Behalve de leider, de 26-jarige Youssef Fofana, zijn waarschijn- lijk alle bendeleden gearres teerd. Fofana, die zichzelf 'the brain of the barbarians' (het bar- barenbrein) laat noemen, be vindt zich vermoedelijk in zijn geboorteland Ivoorkust, waai de recherche hem sinds gisteren probeert op te sporen. Maandag oordeelde de onder zoeksrechter dat de bende niet alleen uit was op geld, maar dat er ook sprake was van een ver zwarende omstandigheid, antise mitisme. Tijdens een verhoor zei een van de verdachten dat ze Ilan Halimi, werkzaam in een belwinkel in Parijs, ontvoerd hadden omdat hij joods was. „Want joden zijn rijk", zou hij gezegd hebben. De bende eiste meermaals los geld van de familie, variërend van 100.000 tot 450.000 euro. Af spraken over een overdracht werden steeds op het laatste mo ment geannuleerd. Vorige week werd Halimi's lichaam gevon den nabij een treinstation ten zuiden van Parijs. Religie De joodse gemeenschap in Frankrijk vermoedde al vanaf het begin dat de religie van Hali mi meespeelde in de zaak en volgde de ontvoering met grote belangstelling. Zondag her dacht zij het slachtoffer met een stille tocht, die verstoord werd door kwaadwillende voorbijgan gers. De moord vond plaats, na dat vorige maand bekend werd dat antisemitisch en racistisch geweld in Frankrijk na een ja renlange stijging eindelijk weer afnam. De politie verdenkt de bende van "meerdere pogingen tot ont voering. Recentelijk kreeg de po litie meermaals melding van voorvallen die een grote gelijke nis tonen met de werkwijze die de groep toepaste op Halimi: ze sturen een blonde, jonge vrouw als lokaas naar het potentiële slachtoffer om een afspraak te maken. De bendeleden komen in actie wanneer dat gelukt is. Drie eerdere pogingen de afgelo pen maanden mislukten: voorbij gangers merkten een poging tot ontvoering op en twee personen gingen niet in op de avances van het lokaas. Het meisje is inmiddels ook gear resteerd en verklaarde niet op de hoogte te zijn van de barbaar se plannen van haar medebende leden. GPD SAN JU AN DE SABINAS - Mijnwerkers en reddingswerkers staan bij een mijncomplex in de Mexicaanse stad San Juan de Sabinas. Vijf enzestig mijnwerkers zitten opgeloten in de ko lenmijn na een explosie en de hoop op overle venden vervliegt na vruchteloze pogingen om de kompels met behulp van shovels en pikhou welen te bereiken. foto Henry Romero/RTR SANTIAGO - Aanhangers van oud-president van Chili Augusto Pinochet (1973-1990) zijn woedend, omdat de voormalige dictator ontbreekt in een serie ansichtkaarten met afbeeldingen van staatshoofden uit de periode 1970-2006. De prentbriefkaarten worden verkocht in het cultureel centrum in Santiago, dat de centrumlinkse president Ri- cardos Lagos in januari opende. Lagos en alle andere pre sidenten uit de periode 1970 en 2006 komen aan bod op de briefkaarten. Woordvoerder Osvaldo Puccio van het cultureel centrum zegt dat er geen speciale aanleiding is om geen briefkaarten met het portret van de oud-dictator te koop aan te bieden. ANP CAIRO - De zwarte doos van de Egyptische veerboot die begin februari zonk in de Rode Zee is gevonden. De gege vens gaan voor onderzoek naar Groot-Brittannië. Dat heeft minister Mansour van Transport gisteren bekendge maakt. Bij de ramp, op 3 februari, kwamen ongeveer duizend mensen om. Ruim 1400 mensen waren aan boord. De zwarte doos, waarop gegevens van de reis staan, is geloka liseerd met speciale opsporingsapparatuur, nadat het wrak was ontdekt in het midden van de Rode Zee. Het wrak ligt 800 meter onder water. ANP/AFP UDINE - Twee Hongaren zijn omgekomen door een lawi ne in de Italiaanse Alpen. Zeven anderen zitten nog vast in een grot. Dat heeft persbureau Ansa gisteren gemeld. De negen maakten deel uit van een groep speleologen die maandag een grot in een berg onderzochten, niet ver van de stad Udine. Het team werd overvallen door een lawine. Drie besloten de grot toch te verlaten. Twee, van hen, een man en een vrouw, overleefden dat niet. Reddingswerkers proberen de anderen uit de grot te krijgen. ANP/DPA LONDEN- - Italië krijgt zes oudheidkundige voorwerpen terug die volgens het land illegaal in Amerikaanse han den zijn. Het ministerie van Cultuur in Rome heeft daar over volgens de BBC een akkoord bereikt met het Metro politan Museum of Art in New York. Het gaat onder meer om een 2500 jaar oude Griekse vaas. De Euphronios-vaas is een pronkstuk van het museum. Ook retour gaat een collectie Siciliaans zilver uit de der de eeuw. ANP TOKIO - Een priester in Japan is tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij zeven meisjes seksueel heeft misbruikt. De geestelijke waarschuwde de meisjes dat ze voor eeuwig in de hel zouden branden, als ze niet aan zijn wensen tegemoet kwamen. De priester, Tamotsu Kin (62), misbruikte de meisjes, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar tussen 2001 en 2004 vele malen in zijn kantoor van de Central Church of Holy God in Kyoto. Twintig jaar cel is de maximale straf die voor dit soort vergrijpen gegeven wordt in Japan. GPD te hebben getroffen met de vrouw. „Torfaen neemt alle klachten van leerlingen serieus. Iedere school in Torfaen heeft een zeer duidelijk anti-pëstbe- leid en dient zich aan de regels te houden", aldus een woord voerder. Amor zegt vanaf haar vierde op school te zijn gepest over haar gewicht, bespuugd te zijn en te zijn aangevallen. „Ik ging iedere dag met angst en beven naar school", aldus de vrouw. Van onze redactie buitenland LONDEN - Een nu 23-jarige En gelse vrouw heeft dertigduizend euro schadeloosstelling gekre gen omdat ze als leerling van de basisschool zeven jaar lang on ophoudelijk is gepest. De vrouw, Sophie Amor, had een zaak aangespannen tegen het ge meentebestuur van Torfaen in Zuid-Wales, waar ze twaalf jaar geleden op school zat. De vrouw zegt dat het getreiter haar jeugd heeft verpest en haar met een levenslange depressie heeft opgezadeld. De vereniging van lokale bestu ren in Groot-Brittannië vreest dat met de uitbetaling een prece dent is geschapen en veel meer claims zullen volgen. Volgens de Britse regering wordt een derde van alle middelbare scholieren en een kwart van alle leerlingen van basisscholen gepest. Voor et nische minderheden en homo seksuele leerlingen liggen de per centages nog veel hoger. Het gemeentebestuur van Tor faen liet gisteren weten niet wet telijk aansprakelijk te zijn voor het Sophie Amor aangedane leed, maar op aanraden van haar verzekeraars een schikking Zelfmoordpoging Zij had regelmatig te lijden on der paniekaanvallen en hart kloppingen en deed op negenja rige leeftijd zelfs een poging tot zelfmoord door een overdosis pillen in te nemen. Op veertien jarige leeftijd werd ze vanwege haar depressiviteit naar een spe ciale school overgeplaatst. Uit onderzoek blijkt dat veel schooldirecteuren in Groot-Brit tannië zich steeds meer zorgen maken over het gedrag van hun leerlingen. Met name de op komst van bendes op, scholen verpest het leef- en leerklimaat. En van vijfhonderd ondervraag de leerlingen zegt meer dan de helft pesten op school als een groot probleem te ervaren. GPD door Kees Bos BRUSSEL - De Nederlanders blijken hun talen te kennen: 75 procent zegt minstens twee bui tenlandse talen te kunnen spre ken. Alleen de Luxemburgers scoren beter in meertaligheid. In het groothertogdom spreekt 93 procent twee of meer talen, zo blijkt uit onderzoek van de Europese Commissie. De commissie ondervroeg in no vember bijna 30.000 burgers in de 25 EU-landen en de kandi- daatlanden Bulgarije, Roeme nië, Kroatië en Turkije. De EU heeft als doel dat op den duur alle EU-burgers in twee buitenlandse talen een gesprek kunnen voeren. Nu spreekt ge middeld 28 procent van de EU-burgers twee of meer talen naast zijn moedertaal. Maai' wei nig Nederlanders vinden dit doel zinnig, zo blijkt ook uit de enquête. Slechts 33 procent is het eens met de stelling: alleen in Frankrijk, Slowakije, Zwe den en Bulgarije zijn er minder voorstanders van de dubbele meertaligheid. De meeste Europeanen (55 pro cent) vinden wel dat kinderen al op de basisschool een andere taal moeten leren. Nederlanders geven dan de voorkeur aan En gels (90 procent), Duits (40 pro cent), Frans (22 procent), maar ook Spaans (21 procent). Televisie kan ook helpen om te wennen aan een buitenlandse taal. De meeste Europeanen (56 pro cent) geeft echter de voorkeur aan nasynchroniseren dan aan ondertitels. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5