Vluchten moet kunnen PZC Zeeuws gesproken in Griekse mythe Max Bruch bleef zweren bij melodie woensdag 22 februari 2006 29 22 t/m 28 februari WOENSDAG Klucht Toneelvereniging De Plattelanders speelt de komedie Pjotr Ivanov. De notabelen van een Russisch stadje.worden opgeschrikt door de komst van een controleur. Ieder heeft wel iets te ver bergen. Regie: Eric Wijffels. •Ledeltheater, Oostburg, 14.00 uur Jeugdtheater Op zoek naar Zana is een kindervoorstelling voor boven de zes jaar. Seinwachter Bobu woont samen met zijn rat in een boeken kist langs het spoor. Zijn leven is duidelijk: drie keer per dag passeert de trein. Daarnaast luistert hij naar de toespraken van de grote leider. Maar op een dag rijdt plotseling een nieu we trein langs. En de leider is niet meer op de radio. In plaats daarvan hoort hij de stem van zangeres Zana. Meteen is hij verliefd en als hij twee vrijkaarten voor haar concert krijgt, zet hij zijn boekenkist op de rails en gaat hij op reis. •Arsenaaltheater Vlissingen, 15.00 uur Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. De voorstelling is een bewerking van Martin Waddell en Bar bara Firth naar het prentenboek Welterusten Kleine Beer. Tot en met 26 april wekelijks te zien, met uitzondering van 1 maart. •Theater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur. Toneel Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren brengen G-son en de Astronauten op de planken. Het stuk is een verregaande bewerking van de Griekse sage over de held Jason die met vijftig Argonauten op zoek gaat naar het Gulden Vlies. •Stadsschouwburg in Middelburg, 19.30 uur. Musical De strip Jan, Jans en de Kinderen komt tot leven in een musi cal. De oenige Jan, de actieve Jans, de puber Karlijn, de vroeg wijze Catootje, de brutale Jeroentje, de nukkige opa en de valse, zachte filosoferende en vechtende kat en hond, alle figuren staan op het podium. Muziek van Henny Vrienten. •Theater de Mythe Goes, 20.00 uur Klucht Jon van Eerd heeft de hoofdrol in de klucht Een Rits Te Ver. Een campingeigenaar probeert zich staande te houden temid den van veeleisende gasten en een bekakte buurvrouw. De camping wordt met sluiting bedreigd en onze hoofdpersoon zakt steeds verder weg in een hilarische draaikolk van pro blemen, verzinsels en misverstanden. Verder met Pamela Te- ves, Lucie de Lange, Marjolein Alegera, Nienke van Hassel, Diede Zillinger Molenaar en Bram Bart. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur DONDERDAG Popliedjes Tom Barman zingt enkele liedjes. De zanger/muzikant van' dEus vertolkt akoestisch nummers van Pocket Revolutiuon, de vierde cd van de Belgische groep. •De Waterput, Bergen op Zoom, 13.30 uur Toneel Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren brengen G-son en de Astronauten op de planken. Zie woensdag. •Stadsschouwburg in Middelburg, 19.30 uur. Musical De strip Jan, Jans en de Kinderen komt tot leven in een musi cal. Zie woensdag. •Theater de Mythe Goes, 20.00 uur Drums Circle Percussion presenteert Drums of the World, The Wild Edition. Het instrumentarium, waaronder enorme Japanse en zeldza me Afrikaanse trommels, wordt aangevuld met eigentijdse sounds. De voorstelling is uitverkocht. •Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur Solotoneel Rik Hoogendoorn speelt De Bondscoach. Bert van Dijk is coach van het dames zwemteam tot 16 jaar. De 15-jarige Jantien is ambitieus, wispelturig en wil een Amerikaanse toptrainer. Maar er is een bond, een contract en een sponsor. Dus wordt de bondscoach het middelpunt van een schandaal. Hij verneemt uit de krant dat hij zijn pu pil misbruikt zou hebben. Bert begint aan zichzelf te twijfe len en dreigt kopje-onder te gaan. •Vestzak99 Vlissingen, 20.15 uur Theater Growing Up In Public presenteert Jago, de wraak. Het vervolg op Shakespeare's Othello, geschreven door Paul Feld en geregisseerd door Paul Feld en Jeroen Kriek, is een politiek steekspel vanuit een hedendaags perspectief over één van de duisterste personages uit het wereldtoneel. Met Marcel Fabel, Tennis Kolden en Dafje de Bruin. •Podium 't Beest Goes, 20.30 uur VRIJDAG Toneel Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren brengen G-son en de Astronauten op de planken. Zie woensdag. •Stadsschouwburg in Middelburg, 19.30 uur. In 1984 werd een traditie inge luid toen leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) het Griekse epos Odysseus op to neel uitvoerden. Voor de nieuw ste voorstelling in de Stads schouwburg wordt terugge keerd naar de klassieke oud heid met G-son en de Astronau ten, een verregaande bewerking van Jas on en de 50 Argonauten op zoek naar het Gulden Vlies. De repetities voor de Grote Avonden van de CSW zijn in volle gang. Tussen alle verschil lende emoties van goden, godin nen, koningen en gewone sterve lingen valt één stem uit de toon. Plat Zeeuws is het laatste wat je verwacht in een verhaal uit de Griekse mythologie. Toch is het wel degelijk de bedoeling dat Marieke de Ridder met een sterk Zeeuwse tongval haar tekst voordraagt. Ze speelt Ne- halennia, de Zeeuwse godin. In dit toneelstuk verbeeldt zij loya liteit en gezelligheid. Als de repetitie achter de rug is blijft er niets van Mariekes ac cent over. „Nee, zelf praat ik niet zo. Maar in ons huis hoor ik Zeeuws-Vlaams, Walchers en Schouws door elkaar, dus daar is dit een soort mengeling van." Net als voor veel andere leerlin gen is de voorstelling voor Ma rieke het hoogtepunt van het jaar. „We hebben hier met 130 man naartoe geleefd." In totaal namen alle voorberei dingen voor G-Son en de Astro nauten ongeveer vier maanden in beslag. Eva Peene, die de rol van Athena voor haar rekening neemt: „We werken hier al sinds november aan. Na de voorstellin gen vallen we in een zwart gat. Dan begint de vakantie en heb ben we niets meer te doen." Vandaag zal in de Stadsschouw burg blijken' of de de samenwer king tussen de acteurs, zangeres sen, dansers, grimeurs, decor bouwers, kledingmakers, bege leiders en technici goed is verlo pen. In ieder geval heeft de voor bereiding een hechte band ge smeed. „We hebben allemaal ge werkt met hetzelfde doel voor ogen, dat maakt het zo spe ciaal", stelt Marc Newsome, die de rol van koning toebedeeld kreeg. Smoorverliefd Aan talent geen gebrek. Hoofd rolspeler Huub Adriaanse speelt een oude man, die in een flashback zijn jonge jaren herbe leeft. Bovendien is hij in de mu sical smoorverliefd op de godin Medea. „Dat is best moeilijk, verliefd spelen op wie je dat niet bent." Huub is niet de enige die zich op het liefdespad waagt. De danseressen, onder leiding van Lynn van Leerzem, moeten de jongens op het podium verlei den. Nogal een verschil met een verleidingspoging in een dis cotheek. „Op het podium dur ven we het tenminste. Dan we ten we dat de jongens ook mee doen." Muziekleraar Rieks Veenker verzorgt al sinds de eerste voor stelling in de Stadsschouwburg de muziek, die hij in zijn geheel zelf componeert. „Ik speel het verhaal af in mijn hoofd en pro beer dan de dramatische stuk ken eruit te halen. Die zetten we dan weer om in muziek of dans." Jasper Harthoorn G-son en de Astronauten is vandaag, morgen en vrijdag vanaf 19.30 uur te zien m de Stadsschouwburg in Mid delburg. Het CineConcert van zondag in Vlissingen geeft ruimte aan de pianist Alexander Be- sant en de cellist Wouter Ver- cruysse. Ze spelen een program ma met werken van Beethoven, Debussy en Bruch. 'Volksmuziek is de oorsprong van alle ware melodieën. Het is de bron waaraan een componist zich herhaaldelijk moet vernieu wen en verfrissen, tenminste als men niet het absurde geloof van een zekere groep aanhangt dat de melodie een ouderwets ge zichtspunt is'. Dit schreef de Duitse componist Max Bruch in 1889. Het tekent de man ten voeten uit. Bruch was een van de meest vooraanstaande componisten van de negentiende eeuw, ver antwoordelijk voor een enorme stapel muziek. Tegelijkertijd zat hij vastgeroest in die negentien de eeuw. Het conservatisme van zijn muziek werd aan het eind van de eeuw ingehaald door de muziek van Mahler, Reger, Ri chard Strauss en Schönberg. Bruch moest niets van hebben van de nieuwlichterij van deze nieuwe generatie en bleef zwe ren bij de melodie. Voor zijn compositie Kol Nidrei ging hij uit van een oude Joodse melodie. Kol Nidrei betekent 'al le geloften'. Het zijn de begin woorden van een eeuwenoud lied dat op de vooravond van Jom Kipoer, de Grote Verzoen dag, wordt gezongen. De melo die is vaker gebruikt door com ponisten maar vooral de versie van Bruch is populair gewor den. Voor Bruch was een goede melodie ook weer niet zo heilig dat je er niet een beetje mee mocht spelen. Hij verknipte de melodie van Kol Nidrei tot klei ne frasen van drie noten met tel kens een rust ertussen. Die kor te pauzes zorgen voor extra zeg gingskracht. Het lijkt iedere keer alsof de uitvoerder even moet ademhalen om de emotie de baas te blijven. De musici Alexander Besant en Wouter Vercruysse ontmoetten elkaar aan het Stedelijk Conser vatorium Kortrijk. In 2004 beslo ten ze te gaan samenwei'ken, on der de artistieke begeleiding van Filip Ra thé aan het Konink lijk Conservatorium Gent. Het duo behaalde zowel in het Brus selse als in het Gentse Conserva- toiïum een grote onderschei ding voor kamermuziek. Naast het werk van Bruch speelt het duo onder meer de so nate Les Adieux van Beethoven en de Sonate voor cello en piano van Claude Debussy. Douwe Eisenga Pianist Alexander Besant en cellist Wouter Vercruysse concerteren zon dag vanaf 11.30 uur in Cinecity in Vlissingen. Cellist Wouter Vercruysse aten we één misver stand uit de wereld helpen. Cabaretier Richard Groenendijk komt niet uit Zeeland, ook al spreekt hij in zijn nieuwe pro gramma over een moeder met Zeeuwse spiegels op haar hoofd. Hij is geboren in Dirks- land en dat ligt op Goeree - Overflakkee, behorende tot de Zuidhollandse eilanden. En nu dat duidelijk is, kun nen we het hebben over De adem van de nachtchinees, waarmee hij vrijdag op het podium staat in Tholen en op 7 april in Goes. De nachtchinees, een etablis sement met felle tl-lampen en formica tafeltjes, gelegen aan de Witte de Withstraat in Rotter dam, staat voor Richard Groe nendijk symbool voor toe vluchtsoord van mensen aan de zelfkant van de maatschappij. Hij belandt er zelf veelvuldig, om gefrituurd buikspek met ket jap te eten. Maar ook om zich verwant te voelen met andere bezoekers, zichzelf in hen te her kennen. „Ik houd van de mens zonder ui terlijk vertoon, wat overblijft wanneer het masker af is. De mensen zitten er bovendien vaak alleen. Ach, ik ben niet de enige, denk ik dan." Richard Groenendijk noemt zichzelf een loner, een eenzaat. „Ik vind dat absoluut niet zie lig. Er zijn vaak veel mensen om me heen, bezit diverse kennis sen en enkele goede vrienden, maar ga alleen op vakanticén naar de bios en kan me thuis pri ma alleen vermaken. Net zoals mijn móeder", vult hij aan. Richard is op bezoek bij zijn ouders in Dirksland, waar hij tot zijn achttiende woonde. Hij verhuisde vervolgens naar Rot terdam, waar hij in 1998 afstu deerde op de Hogeschool als communicatiedeskundige. In 1995 was hij finalist van Came- retten in Rotterdam. Drie jaar later ging zijn eerste solopro gramma Mind the gap in premiè re. Inmiddels is hij toe aan zijn vijfde solo-voorstelling. Vorige maand was al een tame lijk afgewerkte tiy-out te zien in Yerseke. Een gedeelte na de pauze van ongeveer tien minu ten heeft hij nog aangepast. Richard Groenendijk vertelt over de uitvluchten die mensen zoeken om het leven draaglijk te maken en de schaamte die daar over wordt gevoeld. „De nachtchinees staat voor al foto Patrick Bras „Maar in 1910 was iedereen on dervoed, dus daarom ben ik niet aangenomen"aldus Richard. Kan daaruit de conclusie wor den getrokken dat de cabaretier enigszins gezet is? „Zo mag je dat eufemistisch noe men", erkent hij. Hans Tabbers Richard Groenendijk met De adem van de nachtchinees, vrijdag in ge meenschapscentrum Meulvliet te Tholen (aanvang 20.15 uur) en vrij dag 7 april in theater De Mythe in Goes (aanvang 20.00 uur). die uitvluchten, in de vorm van drank, drugs, seks of eten. Je daarvoor schamen is een beetje calvinistisch. Laat dat varen en accepteer je zwakheden, want als je die blijft wegstoppen, dan gebeuren er echte enge dingen", is de boodschap van de cabare tier. Daarom begint hij zijn program ma met een theatraal moment uit de film Op Hoop van Zegen, naar het toneelstuk van Herman Heijermans. In een eenzaam spotlicht op een verder donker podium declameert hij Kniertje, de vissersvrouw die berust in het noodlot van haar kinderen. „Wij zitten immers allemaal op een lekke schuit", verklaart hij. Sommige opvarenden keren te rug, anderen zinken. Het is jam mer dat zij die zinken zich daar voor schamen. Ze wéten vaak tevoren dat ze gaan zinken, maar moeten wel aanmonste ren, ze kunnen niet anders." De film is indertijd opgenomen in Goedereede, waar zijn moe der werkte in een restaurant. Ri chard probeerde tevergeefs een figurantenrol te bemachtigen. Richard Groenendijk zoekt zijn toevlucht tot de nachtchinees. In het beeldenatelier Joop van Nug- teren in Burgh-Haamstede zijn 25 en 26 februari nieuwe bronzen beel den van de kunstenaar te zien. Te vens is er een kleurige collectie hoe den tentoongesteld van de Rotter damse Jenneke van Dijke, er han gen schilderijen van Marijke Koop man uit Zierikzee en er is een collec tie zilveren en koperen sieraden van Renske Andeweg uit Noordgouwe. De expositie is deze twee dagen open van 12 tot 17 uur. Atelier en beeldentuin Daniëlle Ore- lio in Burgh-Haamstede biedt t/m 5 maart onderdak aan drie gastexpo- santen. Sia Braakman met kera miek, Conchita van Iersel met rvs-sieraden en Frans Kegels met sculpturen van brons en glas. Op de laatste dag zijn Braakman en Ke gels te aanschouwen terwijl zij aan het werk zijn. Geopend op donder dag t/m zondag van 12-17 uur en als het hek openstaat. Galerie Van den Berge in Goes toont van 25 februari t/m 8 april nieuwe schilderijen van de Belg Jus Juchtmans. De expositie wordt zaterdag ge opend van 17 tot 19 uur. Openings tijden galerie: donderdag t/m za terdag van 12-17 uur en op af spraak. De vitrinekast in de bibliotheek in Hulst is ingericht met sigaretten vloeitjes van Frans Verwilligen. Er zijn verschillende formaten en ze ko men overal vandaan. De miniten toonstelling is te bezichtigen tot 10 maart tijdens de openingsuren van de bibliotheek. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdam mers! Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten; t/m 28 mei: Winkelen - 75 jaar de Bijen korf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Henri de Toulouse-Lautrec. Over zicht van de Franse kunstschilder en graficus, t/m 19 maart Bettina Rheims, een retrospectief van Frank- rijks beroemdste fotografe, t/m 18 juni Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 7 mei, Art Deco: zwier en melo die. Wereldmuseum Rotterdam t/m 5 maart: Marokko: kunst de sign, t/m 28 december Beeldvor ming. Westerse voorwerpen uit ne gentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Unie ke stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 oktober; Wilde ha ren: kleding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 5 maart Rembrandt in Rotter dam, prenten uit eigen collectie; t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 19 maart Jaap Gidding - Art deco in Nederland, t/m 19 maart KGID. Konstantin Grcic Industrial Design, t/m 19 maart Prenten in de Gouden Eeuw: van kunst tot kastpapier, t/m 30 april, Roland Schimmel. Een gro te ruimtelijke schildering, t/m 16 april, Dark, recente ontwikkelingen in de hedendaagse kunst, t/m 23 april Stealth.[Ujltd, Cut for Purpo se, het begin van de Straatgalerij. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Haven wereld; t/m 31 december: Binnen vaart. Leven, werken en wonen van de binnenschipper vroeger en nu; t/m 5 maart: Varen door stad en land. De schoonheid van het Neder landse waterlandschap. ANTWERPEN MUHKA: tot 26 februari - Interti- dal: Vancouver Art Artists; tot eind februari - Mediakunst: La Ceci- te Blindness en Twee beelden, drie dimensies. AMVC - Letterenhuis: tot 26 februa ri - overzichtstentoonstelling Jeroen Brouwers. K.M.S.K.: tot 13 maart - Talens Pa let: werk finalisten amateurkunste naars; tot 30 april - Een schetsboek van de jonge Ensor, Don Quichot en andere caballero's. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 mei - Wedstrijd "Win een zilveren ju weel". Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen Shadow Chamber; 4de verdieping - Ed van der Elsken Leve ik! GENT Hof Van Ryhove: tot 26 februari - Loods 13 Beeldend Kunstenaarscol lectief. Witte Zaal: tot 12 maart - landschap0 landscape,pl.Diver se kunstenaars. S.M.A.K.: tot 19 maart - Collec tie-uitdieping: Henk Visch; tot 26 maart - Kunst Nu met Stefaan Dhee- nene: Billy; tot 2 april - Franky De Coninck. D.C. Eye Contact en Phil Collins. Design Museum Gent: tot 16 april - La merveilleuse architecture: Archi tect Geo Henderick (1879 - 1957) en Nanny Still, ambassador of design; tot oktober 2006 - De Collectie Alon- so: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. MIAT: tot 23 april - 1, 2, 3, 4 hoedje van: Kinderhoedjes uit de 19de en 20ste eeuw. Museum Dr. Guislain: tot 30 april: Pijn en Fotografie: 15 geselecteerde werken rond psychisch lijden. BRUGGE Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederland se kunst uit Dresden. Stadhuis: - tot 26 februari - tentoon stelling Gotiek - Neogotiek. De Bo venzaal van het stadhuis van Brug ge 1905-2005. Bruggemuseum, Brugse Vrije: tot 26 februari - Keizer Karei en de hout worm De Keizer Karelschouw - een van de belangrijkste Renaissan- ce-interieurs van de Nederlanden. Concertgebouw: tot 31 maart - Spencer Tuniek. Arentshof: tot 31 maart - Kunsteta lage "Marlies Davans", winnares van input/output; tot 2 april - Rik Poot met grafisch werk, sculpturen en foto's en installatie Ruiter van de Apocalyps. Hospitaalmuseum Sint-Janshospi taal: tot 23 april - Hommage aan Hans Memling door Ignace Berno- let. KNOKKE Scharpoord: tot 24 februari Schar- poordgalerij: Roger Delanghe; SEAS - tot 25 februari keramiek Marieke Pauwels; tot 12 maart ten toonstelling Vrij Atelier - de kunsta cademie. Zwart Huis: tot 26 februari - Chris- tophe Coppens, Dream your dreams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53