Storing legt kolencentrale stil PZC Fikse uitbrander voor ambtenaren Sluis Nieuwe wieken voor 'Duitser' Windmolenbouwer uit Schoondijke verwacht grote groei Dorpsraad Koewacht woest op gemeente Axels jubileumpaar hecht het meest aan de kinderen :l2 Na onderhoudsstop van zestien weken opnieuw geen elektriciteitsproductie Geen vervanging voor gekapte bomen in Axelse Van Gistellelaan Voetbalclub Oostburg wil nieuwe kleedruimtes Sempre Gaudete Werkzaamheden route door Sluis agenda woensdag 22 februari 2006 door Patricia de Ryck AXEL - „Het was een heel moeilijke tijd toen we elkaar leerden kennen. We zagen el kaar altijd in Axel. Dat duurde nooit zo lang, want voor het donker was, moesten we weer thuis zijn. Hij in Margrette, ik in Wa tervliet. Toch hebben we het volgehouden en zijn we na de oorlog getrouwd", vertelt mevrouw Goossen-Koekkoek (80). Gisteren vierde de familie dit zestigjarige huwelijk bescheiden in zorgcentrum de Vurssche in Axel. Sara Jacomina Koekkoek leerde Christiaan Goossen kennen in het theater in Axel. Hij kwam bij haar zitten. En de vonk sloeg met een over. Daarna volgden afspraakjes als dat mogelijk was. Ze leerden elkaar kennen in 1941. Midden in de oorlog, dus afspreken ging in die tijd niet zo makkelijk. Toch ble ven ze samen en trouwden ze op 21 februari 1946. „We hadden toen niks. Uit nood hebben we een tijdje ingewoond, maar dat vond mijn man niets." Het paar had geluk. Via een tan te hoorden ze dat er een huisje op de Axelse Sassing te huur was. Later verhuisden ze naar de Nieuwe Dijk in Axel. Goossen ver bouwde het kleine huisje tot een-huis met op de bovenverdieping vijf slaapkamers. „Mijn man was een echte knutselaar, die heeft bijna alles zelf gedaan." Na hun huwe lijk werkte het paar bij de boer. Daarna zorgde zij voor de kinderen, daarnaast naai de ze veel. Hij werkte in de stikstof in Sluis kil. Hun hele leven woonden ze in Axel, maar in 1994 vertrokken ze toch naar Goudswaard. Daar woonde ze dichtbij hun dochter. Goos sen kon er maar niet wennen. Zo keerden ze eind jaren negentig weer terug naar Axel. Sinds drie maanden woont Goossen in de zorgcentrum De Vurssche. Zijn vrouw woont nog aan de overkant van de straat in hun flatje. „Het is niet makkelijk, maar ik probeer zo vaak mogelijk naar hem toe te gaan." Het echtpaar Goossen heeft zes doch ters, waarvan er inmiddels één is overleden en één zoon. Niemand woont meer in de buurt. Dat vindt het echtpaar erg jammer. De oudste ging als jong meisje naar Parijs. Ze woont er nog steeds. Daarnaast heeft het echtpaar twee dochters in Australië. In de Hoeksche Waard en in Rotterdam wonen ook nog dochters. Hun zoon woont in Bre da. Het zijn allemaal avonturiers, voor wie Axel te klein was. „De kinderen zijn het mooiste wat ons overkomen is. Het echtpaar heeft zeventien kleinkinderen en negen achterkleinkinderen. De achter kleinkinderen uit Australië en Parijs, heb ben ze nog nooit gezien. Het echtpaar Goossen-Koekkoek. foto Camile Schelstrate door Ben Jansen BORSSELE - De grote beurt voor de kolencentrale van EPZ in Borssele zit erop. Na een onderhoudsstop van zestien we ken kan de stroomfabriek weer elektriciteit produceren. Kan, want als gevolg van een techni sche storing in een onderdeel van de stoomturbine ligt de cen trale sinds vorige week opnieuw stil. „Vervelend", erkent F. Geers, hoofd van de conventionele cen trale, „maar bij een ingewikkel de technische installatie als de ze vallen storingen nooit uit te sluiten." Het euvel zit 'm in een lamelach- tige constructie, ongeveer zo groot als een schoenendoos, die dient om de stoomdruk van 50 bar te verlagen tot de normale atmosferische druk. Geers: „Normaal hebben we er altijd een van op voorraad, maar bij de grote beurt hebben we de oude vervangen door het reser ve-exemplaar en de voorraad is nog niet aangevuld." EPZ en de leverancier hebben gezamenlijk een onafhankelijke deskundige in de arm genomen die de oorzaak onderzoekt en door Gino van den Broecke AXEL - Na diverse klachten van bewoners heeft de gemeente Terneuzen onlangs een tiental 'plakbomen' aan de Van Gistel lelaan in Axel gekapt. Zeer te gen de zin van diezelfde bewo ners heeft de afdeling groenbe- heer besloten om geen nieuwe bomen te planten om toekomsti ge klachten tegen te gaan. De bomen bleken vooral in de zomermaanden voor overlast te zorgen. Er vielen bladeren naar beneden en op de auto's kwam ook een harsachtige substantie te liggen. „De afdeling groen heeft de situatie bekeken en daarop besloten de bomen te kappen. Tevens heeft ze het ad vies gegeven op dezelfde plek geen herplant te doen. Even tueel worden wel op een andere plek in de straat bomen ge plaatst, waar ze volgens de dienst geen 'overlast' kunnen ge ven", aldus wijkcoördinator C. Wissel namens de gemeente. De bewoners zijn het daar ech ter niet mee eens. „Wij hebben gevraagd om de bomen inder daad te kappen en daarvoor in de plaats andere bomen te plan ten, die de harsachtige stof niet afscheiden. Er zijn soorten ge noeg, dus dat kan toch nooit het probleem zijn. We wonen ten slotte nog altijd in een laan en daar horen naar onze mening ge woon bomen in te staan", rea geert M. Bakker als woordvoer der namens de bewoners. Hij geeft aan, dat verschillende mensen uit de straat regelmatig hun klachten bij de gemeente hebben neergelegd maar dat daarop niet altijd even snel op is gereageerd. „In de zomermaan den vielen er van die helikopter- tjes en witte plakpropjes naar beneden die er een vieze boel van maakten. Als er beter onder houd aan de bomen was ge pleegd, had er een hoop kunnen worden tegengegaan. Nu heb ben ze de bomen gekapt en zeg gen prompt, dat er niets voor te rugkomt. Dat is echter nooit on ze bedoeling geweest en willen we ook absoluut tegengaan." Wijkcoördinator Wissel heeft de opmerkingen van de bewoners en ook de StadsRaad ter harte genomen en bij de afdeling groen een verzoek neergelegd om hun advies nogmaals onder de loep te nemen. iets zegt over de aansprakelijk heid. Geers verwacht het nieu we onderdeel van de turbine vol gende week in Borssele. Over het moment waarop de centrale vervolgens weer in bedrijf kan zijn, houdt hij een slag om de arm. „Laten we we zeggen bin nen een paar weken." De grote beurt die de conventio nele centrale de afgelopen maan den heeft ondergaan, was de om vangrijkste sinds de ingebruik name in 1971. Er zijn 650.000 mensuren aan besteed. In totaal waren 2650 personen in touw bij de revisie. Tijdens pieken kri oelden duizend werknemers in en rond de centrale. Sinds het ongeluk bij onderhoudswerk in de Amercentrale in september 2003, waarbij vijf mannen om het leven kwamen, is de nadruk bij dit soort karweien nog ster ker op veiligheid komen te lig gen. EPZ schakelde bij de stop extra veiligheidsdeskundigen in en er waren dagelijks inspecties en vergaderingen om eventuele risicovolle situaties snel aan te pakken. Denox-inrichting Als een van de eerste kolencen trales is de conventionele stroomfabriek van Borssele nu voorzien van een denox-inrich ting, een installatie om de rook gassen te ontdoen van stikstofdi oxiden. De komende maanden wordt deze apparatuur ingere- geld en krijgen de operators van de centrale gelegenheid de bestu ring ervan in de vingers te krij gen. Molen Nooit Gedacht in Arnemuiden heeft gisteren nieuwe wieken gekregen. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Wieken zijn tegenwoor dig van staal. Dus kunnen ze roesten. Daarom kreeg de molen in Arnemuiden gisteren een stel nieuwe. De nieuwe wieken, of roeden in vaktaal, kunnen als het goed is weer veertig jaar mee. Molen Nooit Gedacht stond sinds de zomer van vorig jaar stil omdat het ge vaarlijk werd om met de doorgeroeste roeden te draaien. „Als het misgaat, vlie gen ze zo de wijk in", zegt M. de Kok van de gemeente Middelburg. Molenmaker J. Hoefkens leidt de opera tie. Met een kraan van meer dan veertig meter hoog worden de wieken op hun plaats gehesen. Staand in de kap geeft Hoefkens de eerste een zetje, zodat hij keurig op zijn plaats zakt en vastloopt op de wig. De tweè roeden worden met wig gen en bouten op hun plaats gehouden. De oude wieken zijn 25 jaar oud, net zo oud als de molen zelf. Nadat de oude mo len in Arnemuiden in juni 1977 afbrand de, is er een compleet 'nieuwe' molen ge bouwd. „Een Duitser", zegt Hoefkens. „De molen is voor driehonderd gulden opgekocht in het plaatsje Grossheide". De Duitse molen werd in 1896 gebouwd. Hij werd verkocht omdat het onderhoud te duur werd. „Daar hebben ze nu spijt foto Ruben Oreel van", zegt Hoefkens. „Nu zijn ze bezig met het bouwen van een replica." De kap en het binnenwerk van de molen komen niet uit Duitsland. Die zijn er nieuw bij gemaakt. Het heeft een tijdje geduurd voor de nieuwe wieken klaar waren. Er zit een levertijd van een maand of vijf op, vertelt De Kok. De komende weken wordt het houten hekwerk aan de roeden bevestigd. Als dat klaar is, kan de molen weer draaien. door Frank van Cooten SLUIS - Ambtenaren van de ge meente Sluis krijgen een fikse uitbrander van de Rekenkamer commissie. Ze zijn veel te laks met het beantwoorden van schriftelijke raadsvragen. De Rekenkamercommissie Sluis is vorig jaar opgericht en be staat uit één lid per raadsfractie en een onafhankelijke voorzit ter. Het eerste onderzoek ging over de beantwoording van vra gen van raadsleden. Uit het on derzoek blijkt dat vragen van raadsleden niet tijdig worden be antwoord. Dat moet binnen der tig dagen gebeuren, maar van de 39 beantwoorde vragen vorig jaar bedroeg de periode tussen het stellen en beantwoorden van de vraag gemiddeld 53 dagen. De snelste beantwoording kost te twee dagen, de langste maar liefst 321 dagen. Om de beantwoording van de vragen te versnellen, is een ver nieuwde procedure in werking getreden. Vier maanden na in voering van deze nieuwe proce dure is echter weinig veranderd. „De beantwoording van schrifte lijke vragen wordt niet belang rijk gevonden", is het keiharde oordeel van de Rekenkamercom missie. Op 21 januari 2006 waren 22 wagen van raadsleden in behan deling. Daarvan hadden zeven tien vragen de norm van beant woording binnen dertig dagen overschreden. De gemiddelde doorlooptijd van die zeventien nog te beantwoorden vragen was toen gemiddeld 75 dagen. De beantwoording van vragen voor het vragenhalfuur in de raad verloopt wel tijdig maar het beantwoorden van schrifte lijke vragen laat dus nog veel te wensen over. „Ondanks het feit dat de procedure vernieuwd is, heeft dit nog onvoldoende ge leid tot een tijdige beantwoor ding." De Rekenkamercommissie heeft ook de kwaliteit van de gestelde vragen onderzocht. Lang niet al- door Raymond de Frel OOSTBURG - De kleedruimtes en bestuurskamer van voetbal club Oostburg zijn dringend aan vernieuwing toe. Het bestuur van de sportvereniging trekt daarom in een brief aan de bel bij de gemeente Sluis. Het bestuur probeert al een aan tal jaren de verouderde accom modatie bij het Sluise college van burgemeester en wethou ders onder de aandacht te bren gen, maar verschillende bespre kingen hebben nog steeds niet tot actie geleid. Uit een tech nisch rapport van de Koninklij ke Nederlandse Voetbalbond bleek in 2003 al dat de sportvel den voor ambulances onbegaan baar terrein zijn. Afgekeurd Bovendien werden de verlich- tingsmasten afgekeurd en ook de kleedlokalen voldoen niet meer aan de hedendaagse eisen. Begin 2004 kreeg de voetbalclub te horen dat de gemeente Sluis geen geld had voor vernieuwing, waarna het bestuur een goedko per plan opstelde. Het nieuwe idee (inclusief een plan om met sponsorgeld een kleine tribune te bouwen) werd begin vorig jaar aan de gemeente Sluis ge presenteerd, maar daarna bleef het heel erg stil. „Wij hebben voortdurend aange geven multifunctioneel te willen denken. Dat wil zeggen dat we de accommodatie geschikt wil len maken voor meerdere gebrui kers", schrijft secretaris T. de Smet van de voetbalvereniging. „Dat is overigens al realiteit. Ba sisscholen, het Zwincollege en andere sportverenigingen doen jaarlijks verschillende keren een beroep op onze ruimtes. De accommodatie is nu echt aan vernieuwing toe. Sport heeft in al haar facetten een grote maat schappelijke waarde en daar ho ren nu eenmaal veilige en goede voorzieningen bij." door Jan van Zuilen SCHOONDIJKE - Het bedrijf Emergya Wind Technologies (EWT) uit Schoondijke ver wacht dit jaar zijn omzet meer dan te verdubbelen. Boekte de Schoondijkse wind molenbouwer in 2005 een omzet van 15 miljoen euro, voor dit jaar rekent directeur Gerry van der Sluijs op 35 miljoen euro. In aantallen windmolens gespro ken komt dat neer op zo'n 44 a 45 stuks. Het afgelopen jaar le verde het Schoondijkse bedrijf vijftien windmolens af. EWT verwacht vooral te groeien door de verkoop van windturbi nes, aan de Verenigde Staten en China. In de VS is de vraag naar windmolens sterk gestegen sinds president Bush zich be keerd heeft tot windenergie. EWT verwacht echter pas echt hard te gaan groeien als de plan nen voor de bouw van windmo lenparken in de Noordzee voor de Nederlandse en Belgische kust doorgaan. Het grootste project dat de wind molenbouwer momenteel onder handen heeft is het windmolen park in de Anna Mariapolder in de gemeente Reimerswaal. EWT bouwt daar in opdracht van Del ta zestien windmolens. De eer sten moeten in augustus van dit jaar energie gaan leveren. Tot nu toe EWT is in Nederland vooral actief als leverancier van windmolens aan boeren. Bij het bedrijf werken ongeveer 25 men sen, deels in loondienst en deels op freelance-basis. HULST - In de reeks Uit op Zon dagmiddag treedt Sempre Gau dete uit Clinge 5 maart op in De Lieve in Hulst. Sempre Gaudete is een groep en thousiaste accordeonspelers. Het optreden begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Alle ouderen van de gemeente Hulst zijn welkom. EWT bouwt zelf geen windmo lens, dat wil zeggen, niet in Schoondijke. Daar, in het kan toor van EWT aan de Dr. Hui- zingastraat wordt alleen het pa- pierwerk gedaan, contacten ge. legd, offertes gemaakt en bestel- lingen geplaatst bij toeleveran ciers. Een van die toeleveran ciers zit overigens ook in Schoondijke. Dat is het bedrijj WWT dat gondels voor windmo lens bouwt. EWT heeft wel een eigen fabriekje voor het maken van de wieken. Dat is gevestigd in Noord-Holland. „Maar mis- schien verhuizen we dat wi naar Schoondijke. Dat zal mede afhangen van het doorgaan van de plannen voor windmolens in zee", aldus directeur Van der Sluijs. SLUIS - De doorgaande route door Sluis via de Ridderstraat en Lange Wolstraat wordt we gens werkzaamheden vanaf maandag 6 maart afgesloten voor alle verkeer. In de Ridderstraat wordt op ver schillende trajecten de onder laag vervangen en een nieuwe deklaag aangebracht. Ook de aansluitingen op de riolering worden vernieuwd. De Lange Wolstraat krijgt een nieuwe hoofdriolering. De verwachting bestaat dat de werken zuilendu ren tot begin juli. Er wordt naar gestreefd om in de weekends wijk Oost - in verband met de aanwezige parkeerruimte - be reikbaar te houden. Het verkeer vanaf de grens naar de kusl wordt omgeleid via Oostburg. Ook in omgekeerde richting, wordt het verkeer via Oostburg geleid. Het multifunctioneel cen trum blijft voor fietsers vans' de Kloosterstraat bereikbaar. In dezelfde periode gaat lie! fietspad tussen Sluis en Cad- zand op de schop. Het pad wordt voorzien van een asfalt- le vragen zijn duidelijk gesteld. Dat kan een snel antwoord in de weg staan, oordeelt de Rekenka mercommissie. „Het stellen van goede vragen vergroot immers de kans op bruikbare antwoor den." Conclusies De conclusies zijn uitvoerig be sproken met de raadsgriffier en het managementteam (MT). Er is een aantal afspraken gemaakt om de beantwoording van de vragen te verbeteren. De griffier gaat de voortgang van de beantwoording weke lijks persoonlijk met de betref fende MT-leden bespreken. Het doel is de nog openstaande vra gen uiterlijk 1 maart allemaal te beantwoorden. De achterstand is dan weggewerkt bij de behan deling van het rapport in de raadsvergadering van donder dag 2 maart. De voortgang van deze 'opschoonactie' wordt we kelijks in het MT besproken. De griffier gaat de vragen van raadsleden 'filteren' voordat hij ze uitzet in het ambtelijk appa raat. Dat wil zeggen dat hij on duidelijke vragen bespreekt met de vragensteller. door Jan van Zuilen KOEWACHT - De dorpsraad van Koewacht zat gisteren op de dag na haar succesvolle ver kiezingsdebat met een levensgro te kater. Niet vanwege de nazit in De Vlaschaard, wel vanwege de beslissing van het college van B en W van Terneuzen om de dorpsraad geen subsidie te ge ven voor het verkiezingsdebat. Dorpsraadsecretaris S. Meul- dijk is gisteren meteen achter zijn computer gekropen om zijn gram te halen. In een e-mail aan het college van B en W en de deelnemers aan het lijsttrekkers debat schrijft hij zeer verbolgen te zijn over het feit dat de ge meente niet wil meebetalen aan het lijsttrekkersdebat. „U kunt zich", zo schrijft hij, „toch voor stellen dat een bijeenkomst met 125 bezoekers, waarvan het me rendeel inwoners van Koewacht zijn, kosten met zich meebrengt. Kosten die door een vrijwilli- gersteam als een dorpsraad Koe wacht onmogelijk zelf opge hoest kunnen worden." De dorpsraad is vooral kwaad over het argument van de ge meente om een financiële bijdra ge te weigeren. Namelijk dat de subsidieaanvraag te laat is inge diend. Die had dertien weken van tevoren moeten zijn inge diend, maar toen was volgens Meuldijk nog niet duidelijk of en op welke datum de dorps raad haar verkiezingsavond zou kunnen houden. „Wij vertrouw den op souplesse van uw zijde. Ten onrechte blijkbaar", zo con stateert Meuldijk. Nieuw Wat hem en de dorpsraad nog het meest grieft is dat de ge meente geen enkel inhoudelijk argument geeft voor de weige ring, behalve dat financiële on dersteuning van een politiek de bat niet wenselijk is. „Blijkbaar een nieuw standpunt, want drie jaar geleden bij ons eerste poli tieke debat gaf u wel financiële ondersteuning", aldus Meuldijk, die verder vindt dat het de lijst trekkers, zeker degenen die lid zijn van het college van B en W, gesierd zou hebben als ze op de verkiezingsavond zelf gezegd hadden dat de gemeente niet zou meebetalen. „Dan hadden we de schade nog iets kunnen be perken als het kopje koffie dat nu gratis werd aangeboden, voor eigen rekening zou zijn. Sterker nog, de collegeleden lie ten zich dat gratis bakje koffie goed smaken." Meuldijk kondigt aan dat hij na mens de dorpsraad officieel be zwaar zal maken tegen het be sluit van B en W. „Natuurlijk met onze naam eronder. Natuur lijk met omschrijving van uw be sluit. Natuurlijk zal ik het on dertekenen. Natuurlijk binnen, de gestelde termijn van zes we-, ken. Geen dag later. Blijkbaar, moeten we formeel gaan doen.' STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridc: De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarte en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarts' handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Ant: koersbal; 13.30 uur: KBO vrij kaart*' biljarten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 1w uur: KBO handwerken; 14.45 uur:K&. gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Bie ten, pieren, handwerken; 20.00 uur: D:- mesgym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: ten; 14.00 uur: Koersbal, 1900 iw Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij bie ten, computeren; 10.00 uur: Koffie-»' tend; 10.30 uur: Bibliotheek, fysio g>i"_ 13.00 uur: Biljarten, computeren; 133j uur: Bingo; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13->- uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijer komst; De Vlaschaard, 19.30 uur: SWO lined*» sen; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecfc 19.30 uur: Bingo; OOSTBURG - Ledeltheater, 14.00 ut' Toneel 'Pjotr Ivanov'door de Plattel!' ders; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaartenf' keren en bieden; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 1W uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenbocw 14.00 uur: Kaarten, biljarten; Sint Albert, 13.00 uur: Quilt patchwo't haken, borduren en frivolité voo[0^ mes, vrij biljarten en spelmiddag; uur: Computeren; De Regenboog, 13.30 uur: Jokeren? bieden; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9-; uur: Biljartles, bloemschikken, gyrn|l!; tiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00uu- Biljarten; 13.30 uur: Kaarten, Kreatiew Vorming; Café Ambiance, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste: 13.30 uur#' l3rten; n I wt De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Pala»' huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uu Volksdansen; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30W Bijeenkomst videoclub Zeeuws-Via deren; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uu Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50