1 éS Alles uit de kast voor een plekkie Uitbreidingsplan voor IJzendijke PZC Van Waes: nieuwe fabriek Nedalco zo goed als zeker in Sas Een vitrine vol met vloeiboekjes ■;Éa|fÉÉ: icht illegalen aangehouden iiOosterland D66 ziet risico's marktwerking zorg in regio Winkeldief aangehouden Aanhouding wegens diefstal Man moet opdraaien voor klap Vliegveld verkoopt aandelen Ruim 2,6 miljoen nodig voor aankoop landbouwgronden Politieke agenda woensdag 22 februari 2006 z 1 1 Frangois Babijn: „Ik vind dat de andere lijsttrekkers het heel netjes doen, ze spelen het niet op de man." foto Camile Schelstraete dat ik een vrouw vraag voor mijn lijst, alleen maar omdat ze een vrouw is." Kaken Het is nu alles of niets voor Ba bijn. Haalt hij op 7 maart geen zetel, dan gaan de kaken een tijd op elkaar. „Ik heb er vier jaar lang keihard voor gewerkt, meer kan ik niet doen. Maar als blijkt dat de kiezers het niet in mij zien zitten, trek ik mijn con clusies. Tot die tijd geef ik alles wat ik in mij heb. Ook om mij zelf later niet te kunnen verwij ten dat ik te weinig heb ge daan." En dus gaat Babijn nu dagelijks met zijn zelfgemaakte posters en folders de boer op. Een kame raad heeft een deel van de streek behangen met pamflet ten. maar verder bewandelt Ba bijn de weg naar het belfort in zijn uppie. Dat doet hij onver stoorbaar, het moet en het zal gebeuren. „Want ik doe alles voor het algemeen belang. Het spreekt voor zich dat ik voor één zetel ga, maar later wil ik mijn partij uitbouwen. Wat als ik twee zetels haal? Ik heb geen idee, heb ik me nog niet in ver diept." Het feit dat een aantal kandida ten van andere partijen zich die vraag ook al eens fluisterend heeft gesteld, geeft aan dat Ba bijn niet meteen helemaal wordt uitgevlakt. Hoewel ze dat ogenschijnlijk wel zo voordoen. De andere lijsttrekkers laten Ba bijn rustig praten, maar discus sies voeren? Dat doen ze wel met anderen. Opvallend is ook dat ze hem niet te lijf gaan met spraakmakende zaken uit het verleden. Een meer dan forse snelheidsovertreding, een mis lukte poging om een stadsraad op te richten... de binnenkop- pers zijn in overvloed aanwezig. Babijn: „Ik vind dat de andere lijsttrekkers het heel netjes doen, ze spelen het niet op de man. Dat zou ook veel te makke lijk zijn. Bovendien zou ik ze met soortgelijke weetjes net zo hard om de oren kunnen slaan." Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundsemveg 15 Tel. 0113-233365 www.vandcndongcnparkcl.nl (Advertentie) ZEEUWS VEIIINOHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 13.30 en 19.00 uur. KUNST ANTIEK Kijken mogelijk tot 12.00 uur. Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl (OSTERLAND - De politie isft gisterochtend bij Ooster ad acht illegale Roemenen aan houden. Het gaat om zeven sannen en een vrouw, in leef- tjdvariërend van 26 tot 44 jaar. De Roemenen waren aan het rerk op naar verluidt een agra- rich bedrijf buiten Oosterland. Iet achttal is aangehouden medewerkers van de poli tie, vreemdelingendienst en de ibeidsinspectie. Hoe lang de Soeraenen daar al aan het werk ®ren is niet bekend. De illega le werknemers zijn overge bracht naar Torentij d in Middel- borg en worden later uitgezet, 'e eigenaar van het bedrijf roet nog worden verhoord. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Renê van Stee f'its Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 fax:(0114)372771 E-maïl: redhulst@pzc.nl 55eila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 J460AAGOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl •■nail: web@pzc.nl door Jan van Zuilen SAS VAN GENT - Nedalco gaat zo goed als zeker een nieuwe fa briek voor de productie van bio-ethanol bouwen in Sas van Gent. Die stellige mededeling deed de Terneuzense wethouder en CD A-lijsttrekker A. van Waes gisteravond op het grote lijst trekkersdebat van BN/DeStem. Van Waes kwam er mee op de proppen in een discussie over de positieve en negatieve gevolgen van de opening van de Wester- scheldetunnel voor Zeeuws-Vlaanderen. Desge vraagd verklaarde Van Waes dat het alleen de bouw van een fabriek voor bio-ethanol be treft. Hij zei niet te verwachten dat Nedalco ook haar alcohol productie naar Sas van Gent ver plaatst. Die alcoholproductie is nu nog geconcentreerd in Ber gen op Zoom, maar Nedalco, moet daar binnen een paar jaar weg voor stadsuitbreiding. Het bedrijf zelf heeft tot nu toe altijd gezegd dat ze verschillen de opties heeft, waaronder Sas van Gent, maar volgens Van Waes zit dat er niet meer in. „Maar dat ze voor hun bio-etha- nolfabriek wel voor Sas van Gent kiezen is natuurlijk ook al heel mooi." Volgens Van Waes is met de bouw van een nieuwe fabriek een investering van tweehon derd miljoen euro gemoeid. Hij verwacht dat de nieuwe fabriek ongeveer honderd arbeidsplaat sen in de procesindustrie ople vert. GroenLinks-vertegenwoor- diger M. Vereecken, die zijn lijst trekker P. Clijsen verving, noem de meteen een minpuntje: mi- lieuoverlast. „U zult dan eerst wel de normen voor de geluids hinder moeten aanpassen, want zoals ze nu zijn mag Nedalco niet eens komen", zei hij. Van Waes voerde de komst van Nedalco op als ondersteuning van zijn betoog dat er sinds de opening van de Westerschelde- tunnel niet alleen werkgelegen heid verloren is gegaan, maar dat er ook nieuwe banen bijko men. Hij had nog andere voor beelden: het glastuinbouwpro- ject, de bouw van een nieuwe bioscoop en een leisurecentrum en de opknapbeurt voor de Noordstraat in Terneuzen. „Weet u hoeveel winkels daar leegstaan?", vroeg discussielei der P. Oggel. „Minder dan vroe ger", antwoordde Van Waes zelf verzekerd. Toch waren Van Waes en de andere lijsttrekkers het wel met Oggel en elkaar eens dat er ook zorgelijke ont wikkelingen zijn, bijvoorbeeld in Sas van Gent en Axel. Toch maakte niet iedereen zich daar evenveel zorgen over. Zo zei D.Oggel, lijsttrekker voor de ChristenUnie, over zijn woon plaats Axel: „Als je er echt goed naar kijkt valt het met die leeg stand wel mee. Je moet je niet blind staren op de panden die leegstaan, maar ook kijken naar de dingen die wel gebeuren." TERNEUZEN - Marktwerking in de gezondheidszorg, zoals mi nister Hoogervorst voor ogen heeft, leidt tot grote risico's in de grensstreek. Zowel op het ge bied van keuzevrijheid als be houd van voorzieningen. Tot deze conclusie kwamen de leden van D66 Terneuzen tij dens een discussie over de 'ge zondheidszorg in de regio'. Aanwezig waren Johan van der Heide, directeur zorgzaam en Sophie in 't Veld, europarlemen tariër voor D66. De bedreigingen die momenteel spelen zijn het nieuwe zorgstel sel en de wens van de provincie Zeeland en anderen om te ko men tot een fusie met de zieken huizen boven de Westerschelde, vindt D66. „Het nieuwe zorgstel sel biedt de patiënt de keuzevrij heid maar de eerste tekenen wij zen erop dat dit niet zo is. Het ri sico is dat de zorgverzekeraar die keuze bepaalt." De democraten wijzen erop dat het ziekenhuis heeft veel tijd en energie heeft gestopt in de sa menwerking met Gent. „Deze sa menwerking blijkt nu door dit nieuwe stelsel in gevaar te ko men." Verder houden de Bel gische mutualiteiten gebruik door Belgische klanten van de Nederlandse voorzieningen te gen. MIDDELBURG - In de Lange Delft in Middelburg is gis termiddag om vijf uur een 37-jarige man uit Terneuzen aangehouden. Hij had even daarvoor in een winkel aan de Sint Jan straat een shirt van 79,95 euro gestolen. De winkelier had de diefstal in de gaten en toen de man wegliep, ging hij er achteraan. In de Lange Delft kreeg hij hem te pakken. Hij kon de dief tegen de grond werken en heeft hem, samen met enkele omstanders, in bedwang ge houden tot de politie arriveerde. Onder de jas van de man zat het shirt, dat vuil is gewor den en daardoor onverkoopbaar. De Temeuzenaar heeft de schade vergoed en is aan het be gin van de avond weer in vrijheid gesteld. HULST - In een supermarkt op het Stationsplein in Hulst is gisterochtend rond half twaalf een 44-jarige inwoon ster van die stad aangehouden wegens winkeldiefstal. Zij had voor 16,40 euro aan producten gestolen. De vrouw kreeg een boete van 130 euro. MIDDELBURG - Was het ernstige letsel van de Duitser te wijten aan de klap van de 53-jarige inwoner van Goes? De politierechter vond gisteren van wel. Zij veroordeelde de Goesenaar tot negentig uur werkstraf, waarvan twin tig uur voorwaardelijk. Het slachtoffer moet hij 800 euro schadevergoeding betalen. De aanleiding tot de mishandeling, vorig jaar 11 augustus in een café in Goes, was niet helemaal duidelijk. Volgens een getuige gedroeg de Duitser zich irritant en viel hij die avond bezoekers lastig, onder wie de verdachte. Die gaf gisteren op zijn beurt toe de Duitse gast een klap te heb ben gegeven. „Maar het is nooit mijn bedoeling geweest om hem het ziekenhuis in te slaan. Door de klap viel het slachtoffer op een glas. De man liep daarbij een slagaderlijke bloeding op en het glas sneed een pees door. Het slachtoffer werd direct naar het zieken huis vervoerd. Volgens de raadsman van de verdachte was er geen bewijs dat het letsel afkomstig zou zijn van de klap. De officier van justitie eiste negentig uur werkstraf. ARNEMUIDEN - Zeeland Airport gaat meer handelen uitgeven om extra geld binnen te halen voor de aanleg van een verharde baan en de bouw van nieuwe hangars. Een groep van vier bedrijven krijgt 48 procent van de aan delen in handen en moet daarvoor 420.000 euro betalen. De bedrijven zullen gezamenlijk optreden en worden dus één aandeelhouder. Om welke ondernemingen het gaat, wilde directeur P. Geysen van Zeeland Airport niet bekendmaken. Wel be vestigde hij dat het Zeeuwse bedrijven zijn. Volgens Geysen willen zij aandeelhouder worden 'omdat zij het belangrijk vinden dat Zeeland een vliegveld heeft'. Het voortbestaan van het vliegveld in Arnemuiden is voor- Zeeland Airport ook de reden om het aandelenkapitaal uit te breiden en vervolgens 48 procent te verkopen. Geysen benadrukt dat het hierbij blijft en dat de groep niet de meerderheid kan verwerven. Oostburger probeert met eenmanslijst in Sluise gemeenteraad te komen echter steevast met één groot probleem: hij had geen zeggen schap. Vanaf de zijlijn ontpopte hij zich tot een enfant terrible, dat met ellenlange inspreek - beurten de raadsleden in tal van kwesties van zijn gelijk pro beerde te overtuigen. Het resulteerde meer dan eens in hoongelach, gepuf en ge blaas. Want daar was-ie weer... met een woordenstroom die zo informatiedicht was, dat er dik wijls geen touw meer aan vast te knopen was. Burgemeester J. Sala riep hem daarom zelfs eens op het matje. Om zijn fana tisme voortaan in betere banen te leiden. De lokale partij Gemeentebelan gen zag wel heil in de hersen spinsels van de Oostburger, maar zijn rol in die partij werd uiteindelijk één van de belang rijkste oorzaken voor de breuk met samenwerkingspartner WD. De liberalen wilden Ba bijn absoluut niet op de kandi datenlijst hebben. „Maar ook door het bestuur van Gemeente belangen ben-ik als koevoet ge bruikt. Toen de breuk met de WD eenmaal een feit was, ben ik aan de kant geschoven. Maar ze hadden er natuurlijk niet op gerekend dat ik al een plan B in de kast had liggen. Dat doe ik al mijn hele leven. Altijd zorgen dat er een tweede plan beschik baar is, mocht het eerste idee op niets uitdraaien", zegt Babijn. Nadat de leden van Gemeente belangen unaniem aangaven geen prijs te stellen op Babijns kandidatuur, lanceerde hij daar om nog dezelfde avond zijn ei gen Lijst Babijn. Een eenmans- vereniging, want andere midde len om dat zo vurig gewenste plekkie in de gemeenteraad te veroveren waren niet meer voor handen. „Ik heb een selectief groepje mensen gevraagd om op mijn lijst te staan, maar zij kun nen om uiteenlopende redenen geen politieke kleur bekennen. „Ik sta alleen op de lijst, doe al les zelf, maar toch ben ik niet in mijn eentje. Ik bedoel: om een politieke partij op te richten heb je twintig ondersteunings verklaringen nodig. Ik had er dertig. Ik had zelf niet eens gete kend. En mijn moeder ook niet. Het is gewoon heel lastig om op het laatste moment nog kwalita tief goede mensen te vinden, die op jouw lijst willen staan. Ik streef bovendien alleen naar kwaliteit. Het is bij mij niet zo ■fwir Frank van Cooten IJZENDIJKE - In IJzendijke is bijna negentien hectare grond nodig voor het uitbreidingsplan Uzendijke-Oost. Voor de aan kop van deze landbouwgron den is een krediet nodig van 2.650.000 euro. Het dagelijks gemeentebestuur raagt de raad dit krediet be- chikbaar te stellen. In het ge iled ten oosten van de Koningin- lestraat en de Verlengde Molen straat is de bouw van 114 wonin- gepland. Dit aantal staat in iet uitvoeringsprogramma wo lf voor IJzendijke. In'dit dorp zijn de afgelopen livintig jaar weinig koophuizen «ebouwd. IJzendijke biedt vol gens het dagelijks gemeentebe stuur kansen om nieuwe inwo ners voor de gemeente aan te trekken. IJzendijke ligt immers grnstig ten opzichte van de Ka naalzone. Daarnaast maakt woningbouw ce komst van een multifunctio neel centrum volgens het college mogelijk en profiteren ook de anwezige voorzieningen van de atbreiding. Gracht nieuwe huizen worden Mk een wal en gracht aange- J, Stichting Cultureel Erf goed Zeeland doet archeolo- sleuvenonderzoek om het jprofiel van de oorspronkelijke wal en gracht in kaart te bren- gen. In de nieuwe situatie wor den de wal en gracht oostwaarts van de feitelijke historische De gemeente ontwikkelt het uit breidingsplan IJzendijke-Oost samen met ontwikkelaar Van der Poel, een stedebouwkundi- je. een architect en de Stichting eel Erfgoed Zeeland. Vol- gens het college is met deze sa menwerking sprake van een •oog ambitieniveau. Naast nieuwbouw wordt ook een op- siagbedrijf annex agrarisch ne- [venbedrijf in IJzendijke-Oost ge saneerd. De miljoeneninvestering in de •grond betreft een voorfinancie- door Raymond de Frel OOSTBURG - Francois Babijn is de beroerdste niet. Hij trekt er in deze verkiezingstijd op uit met kwast, lijm en posters om zijn eenmanslijst te promoten. En ach, als er eens een papiertje van een andere partij van een verkiezingsbord dreigt te glij den, geeft de Oostburger het pamflet van de concurrent met liefde nog een extra likje lijm. „Want dan wappert hun papier in elk geval niet over mijn druk werk!" Babijn (44) is in de Sluise ver kiezingsstrijd de vreemde eend in de bijt. Hoewel... de zes ande re lijsttrekkers mogen dan erva ring hebben als raadslid of wet houder, ook Babijn is in het ver gadercircuit allang geen onbe kende meer. In de aanloop naai de vorige gemeenteraadsverkie zingen dook hij op als lijsttrek ker van de LPF, maar die partij schopte het niet tot de gemeen teraad van Sluis. Oorzaak? Het landelijke gekrakeel bij de For- tuynisten, zo denkt Babijn. En dus distantieerde hij zich een paar jaar geleden van de LPF, maar zijn poütieke drang werd desondanks alleen maar groter. Dorpsraadbijeenkom sten, commissie- en raadsverga deringen... daar moet je gewoon bij zijn, toch? Babijn worstelde Donderdag 23 februari HULST - Restaurant Hof van Vlaande ren - 20.00 uur - middenstand en Kamer van Koophandel - lijsttrekkersdebat. Vrijdag 24 februari GROEDE - De Drie Koningen - 20.30 uur - Dorpsraad Groede - politiek forum met alle partijen in de gemeente Sluis. Donderdag 2 maart HULST - Dienstencentrum De Lieve - 19.30 uur - BN-De Stern-lijsttrekkersde bat over onder meer ontwikkelingen binnenstad en Kloosterzande aan Zee. ring. Het is de bedoeling dat het geld in de loop van het project wordt terugverdiend. Hiervoor is een globale exploitatieopzet gemaakt. Van de aangekochte landbouw grond wordt ongeveer 110.500 vierkante meter verkocht aan de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Tevens wordt op een van de aan gekochte percelen landbouw grond een bestaande woning ver kocht. Beide verkopen leveren waarschijnlijk bijna zeven ton op. In het plan wordt zo'n 71.000 vierkante meter inge richt als bouwterrein. De rest, ongeveer negenduizend vierkan te meter, wordt weiland. In totaal komt 52.000 vierkante meter beschikbaar voor twee-on- der-eenkap- en vrijstaande wo ningen. Met de uitgifte van de bouwgrond komen volgens het college voldoende middelen be schikbaar om de geraamde uit gaven uit de globale exploitatie- opzet te dekken. De gemeente zal de bouwgrond voor de twee- onder-een-kapwoningen (onge veer tweederde deel van de 71.000 vierkante meter) verko pen aan Van der Poel. De overi ge bouwgrond wordt uitgegeven als vrije kavels. door Jeanette Vergouwen HULST - Speciale, aparte en ook vreem de collecties vullen regelmatig de vitrine in de bibliotheek in Hulst. Hul'stenaar Frans Verwilligen heeft de glazen kast nu gevuld met sigaretten vloeitjes. Natuurlijk niet alleen de witte papiertjes, maar vooral de boekjes en ver pakkingen. De schoenendoos met de verzameling stond vijftien jaar lang ergens in een ver geten hoekje op zolder. Toen hij werd ge attendeerd op de verzamelingen in de vi trinekast in de bibliotheek schoot hem deze doos weer te binnen. In zijn puberteit is hij begonnen met het verzamelen van sigarettenvloeitjes. Zijn eerste was een vloeiboekje met een Ame rikaanse vlag erop. In de vitrine zijn 'pakskes of boekskes vloeitjes' te zien in verschillende formaten en uit een aantal landen, zoals Spanje, Frankrijk, Enge land en India. In de tijd dat hij zelf nog een verstokt ro ker was, brachten familie en vrienden vanaf hun vakantieadressen deze boek jes voor hem mee. Wie in de geschiende- nis duikt, ontdekt dat het eerste pakje si garettenpapier in 1867 is geproduceerd door de Franse firma Lacroix. De merk naam voor deze vloei was een woordspel ling op de gebruikte papiersoort (rijstpa pier) en de naam van het bedrijf: Rizla+, waarbij het plusteken uiteraard voor 'croix' (kruis) stond. Rizla+ is ook in de verzameling van Verwilligen goed verte genwoordigd, zelfs met een bijzondere vloeivariant, namelijk bruine vloeitjes met een dropsmaak. Grote concurrent Mascotte van het Eindhovense familiebe drijf Mignot De Block legt op zijn web site uit waar de oorsprong van de aller eerste sigarettenvloeitjes van dat merk ligt: aan het einde van de Tweede Wereld oorlog was er in Nederland geen sigaret tenpapier te leveren en het mocht ook niet worden ingevoerd. Mignot vond De verzameling vloeiboekjes en -verpakkingen van Frans Verwilligen kon na vijftien jaar weer eens van zolder worden gehaald. foto Camile Schelstraete -da3r een oplossing voor en deed zaken "met een bijbeldrukker in Limburg. Het fijne, dunne papier dat die gebruikte le verde de allereerste Mascottevloeitjes op. Qua ontwerp betreft zijn de pakjes vloei door de eeuwen heen amper veranderd. Dat valt niet te zeggen van de papier soort, want rijstpapier wordt allang niet meer gebruikt. De vloeitjes zijn bijna al lemaal gemaakt van textielvezelpapier. Nederlandse shagrokers blijken daarbij een zekere voorkeur aan de dag te leggen voor geperforeerd papier: dat brandt snel. In België en Frankrijk is dat net an dersom. Rokers daar hebben liever geslo ten papier, waar minder lucht bij komt en dat daardoor veel trager brandt. Een kleine zoekactie op het internet leert, dat er vele internationale verzame laars van vloeiboekjes zijn. De kleine ver pakkingen blijken onder meer een ge wild reclamemedium te zijn. Volgens de Belgische verzamelaar Paul Caers wor den er soms honderden dollars neerge teld voor één pakje vloei van een bepaald merk. De Belg zelf heeft bijna 2500 pak jes vloei in zijn verzameling. Door zijn ex positie in de bibliotheek heeft ook Ver willigen de smaak van het verzamelen weer te pakken gekregen. „Had ik dat maar geweten, dan had ik vijftien jaar door kunnen sparen." De kleurrijke tentoonstelling van Frans Ver willigen''s vloeiboekjes is nog te bezichtigen tot 10 maart tijdens de openingsuren van de bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49