Uitstel besluit over vaccinatie hobbykip RAVOLUTION PZC Krimpen bevolking kan ook positieve uitwerking hebben Unieke muziekautomaten in museum Nog drie gemeenten vragen te veel ozb Kamer heeft buik vol ran bedrijfje pesten door controlediensten Omstreden Turkse Rambo-film ook succes in Nederland Experts kunnen het niet eens worden Ouders Vaatstra krijgen knipsels over moorden Leidseplein voor voetgangers Jaarlijks 120 gewonden bij darts Leefbaar Rotterdam zit in de lift Bewoner steekt inbreker dood Harry Potter best verkochte boek woensdag 22 februari 2006 rtirAnnet van Eenenaam BUSSEL - Het is nog steeds aduidelijk of Nederland van ^Europese Unie (EU) toestem ming om hobbykippeji ifcvcntief in te enten tegen vo- «Igriep. De experts van de 25 [U-landen zouden gisteren een dissing nemen, maar ze kon- Jen liet niet eens worden. Vol- («is bronnen in Brussel verga- leren ze vandaag verder. ZIVAAGWESTEINDE - De va ler en moeder van de in 1999 rtniioorde Marianne Vaatstra irdcn al een jaar lang lastigge- jlen door een persoon die ach'lkfantenknipsels over moordza- jten opstuurt. „En daar zitten niet op te wachten", zei va- Bauke Vaatstra gisteroch- krantenknipsels zijn met ge en groene markeerstift gear- isrd en gaan vooral over zaken raarbij de keel van het slachtof fer is doorgesnedennet zoals Marianne is gebeurd. „We ?n voor negentig procent ze- het is. Harrie Timmer- die ervoor zorgde dat de ik rond de Schiedamse park- werd heropend, zegt aan brieven te kunnen zien wie is", aldus Vaatstra. De verdachte zou geestelijk niet '::nderd procent zijn. De vader m Marianne heeft de politie iel ingeschakeld, maar vindt set dat de man moet worden op- jpakt. „Als hij er maar mee :topt." De 16-jarige Marianne i'aatstra uit het Friese Zwaag- vesteinde werd in 1999 in de nacht na Koninginnedag ver- Q krachten vermoord. ANP Minister Veerman van Land bouw hoopt met de vaccinaties de verspreiding van het vogel griepvirus tegen te gaan. Het vi rus is nog niet aangetroffen in Nederland, maar wel in Duits land en Frankrijk. De verwach ting is dat het ook in Nederland zal toeslaan. Dat zou rampzalige gevolgen kunnen hebben voor de pluim veesector en de volksgezond heid. Andere EU-landen zijn huiverig voor het preventief vaccineren. Een geënte vogel zou, volgens de tegenstanders, het virus kun nen verspreiden zonder dat het waarneembaar is. Als Neder land zonder toestemming van Europa preventief gaat vaccine ren, bestaat het gevaar dat buur landen de grenzen sluiten voor Nederlands kippenvlees en Ne derlandse eieren. Ook Nederlandse partijen steg gelen over de vraag of inenten een goede oplossing is of niet. De pluimveesector is bang dat door de vaccinatie de handel in kippenvlees stil komt te liggen. De dierenbescherming, daaren tegen, stelt dat de ingeënte die ren en hun eieren wel te onder scheiden zijn van het besmette kippenvlees en eieren. De Neder landse kippenhouders zijn bo vendien bang dat het virus zich door de vaccinaties onzichtbaar kan gaan verspreiden. Schoonmaakdag Boeren en natuurbeschermers houden ondertussen de adem in. De Stichting Landschap Noord-Holland heeft bijvoor-' beeld een schoonmaakdag van een natuurgebied bij Den Hel der afgelast. De stichting wil voorkomen dat een schoonma ker het vims eventueel in of uit het gebied brengt. De schoon maakactie was voor zaterdag ge pland. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) en de Algemene Inspec- !jj!| loorHenk van Lierop 'EN HAAG - Vooral kleine be- ijven klagen steen en been 561 ï?r controles door allerlei in- 261 peclies die vaak onnodig zijn, Haar overlappen en soms zelfs •35 ffenstrijdige eisen stellen aan cdernemers. Een meerderheid ideTweede Kamer klaagde gis- iten met hen mee en verweet .351 inistcr Pechtold (Bestuurlijke ,35' imieuwing) dat die er te wei- •'6' pan doet. .40'. ^*chtold zegde daarop toe dat werkgroep met vertegen woordigers van overheid én be kleven met voorstellen fflt om dit probleem op te los- Die werkgroep moet er al- serst voor zorgen dat onderne- 12 1 in vier sectoren - chemie, (y "'eca, wegtransport en aanne k-te maken krijgen met één iet als het gaat om inspecties tiedienst (AID) hebben gisteren instructies gepresenteerd aan burgers die de vondst van dode vogels rapporteren. De diensten worden momenteel overspoeld met meldingen van plaatsen waar de vogels liggen. De VWA en AID benadrukken dat niet al le kadavers gevaarlijk zijn. Vooral dode zwanen en reigers zouden het vogelgriepvirus bij zich kunnen dragen. Eenden en zwanen zouden besmet kunnen zijn als er dicht bij elkaar vijf of meer kadavers liggen. Bijvoor beeld spreeuwen en meeuwen zijn pas verdacht als er twintig of meer exemplaren bij elkaar dood op de grond liggen. Ook in het buitenland stijgt de spanning over de gevaren van de vogelgriep. Voorzitter Höhn van de commissie landbouw van het Duitse parlement waar schuwde gisteren voor het ge vaar dat de vogelgriep kan ople veren-voor het wereldkampioen schap voetbal dat deze zomer in Duitsland wordt gehouden. ANP door Erwin Buter DEN HAAG - Slechts drie ge meenten hebben voor dit jaar een te hoge onroerende zaakbe lasting (ozb) berekend. Dat bleek gisteren, nadat minister Gerrit Zalm van Financiën voor de tweede keer diep door het stof was gegaan. De WD-minister had zondag voor de televisie nog gezegd dat 62 genieenten te veel belasting voor huizenbezitters vragen, maar moest dat een dag later in slikken. Hij adviseerde mensen de lokale belastingaanslag niet te betalen. Volgens het Interprovinciaal Overleg zijn er nog drie gemeen ten die een hoger ozb-tarief heb ben vastgesteld dan istoege staan. Het gaat om het Brabant se Cranendonck en de Zuid-Hol landse gemeenten Vlist en Was senaar. De laatste gemeente berekent overigens alleen een te hoge ozb voor bedrijfspanden. Tijdens het wekelijkse vragen uurtje in de Tweede Kamer toon de de minister opnieuw berouw, na felle kritiek van de oppositie partijen GroenLinks en SP. Zalm zei zich in het tv-program- ma Buitenhof te hebben geba seerd op een brief van zijn colle ga van binnenlandse zaken en partijgenoot Remkes, maar nam alle verantwoordelijkheid op zich: „Mijn collega heeft zich in de brief zorgvuldiger uitgelaten dan ik." De coalitiepartijen CDA, WD en D66 vergaven Zalm. GPD en controles van Rijk, provin cies, gemeenten en waterschap pen. Daarmee was de Kamer niet tevreden. CDA, PvdA, WD en LPF willen dat Pechtold een motie uitvoert van Aptroot (WD), die aandringt op één in spectie- en controledienst. Pechtold wil dat niet toezeggen. Het gaat erom dat bedrijven bij één instantie terecht kunnen met hun klachten. Het is voor hen dan minder interessant hoe de overheid zich achter dat lo ket organiseert, stelt Pechtold. Eerder schreef Pechtold de Tweede Kamer al dat één inspec tie- en controledienst 'geen doel op zichzelf is'. Volgens hem gaat het erom dat inspecties en con trolediensten - van voedsel- en warenautoriteit tot arbeidsin spectie en brandweer - de bedrij ven minder overlast bezorgen door goed samen te werken. ANP Het Zilveren Schip met vaarmechanisme van Hans Schlottheim uit 1585, Kunsthistorisches Museum, Wenen. foto ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De uniekste muziekautoma ten ter wereld zijn binnenkort te zien in Nationaal Museum van Speelklok tot Pie rement. De topstukken zijn uitgeleend door we reldberoemde musea als de Hermitage in St. Petersburg, het Metropolitan Museum of Art in New York en het Louvre in Pa rijs. Aanleiding is het 50-jarig bestaan van het in muziekautomaten gespeciali seerde museum in de Utrechtse Buurkerk. De jubileumtentoonstelling, van 13 april tot en met 30 juli, heet Royal Music Machi nes en toont een schat aan muziekautoma ten die zelden of nooit door de eigenaars zijn uitgeleend. Een van de spectaculairste muziekautoma ten in het museum is echter een verguld massief zilveren schip, dat tijdens vorste lijke banketten als pronkstuk met deinen de bewegingen over tafel bewoog. Wereld wijd zijn er nog drie exemplaren van over, waaronder een die rond 1585 waarschijn lijk voor keizer Rudolf II van Habsburg werd gemaakt. Trompetters bliezen op het varende schip een fanfare, trommelaars sloegen de maat en een miniatuurkanon loste met buskruit een echt schot. De mechaniek van het schip uit het Kunsthistorisches Museum in Wenen is al lang ter ziele, maar Natio naal Museum van Speelklok tot Pierement maakte een reconstructie. Daarmee zal de speelautomaat tijdens de jubileumtentoon stelling weer volledig in werking te zien zijn. ANP fAAAfï- R4T IS O'LFN HUf^WERk MAkEN door Sentina van der Meer DEN HAAG - Een generatiecon flict door de vergrijzing ligt on tegenzeggelijk op de loer. Bij on gewijzigd beleid zal de groeien de rekening van steeds meer ouderen neergelegd worden bij de kleiner wordende groep jon geren. Door aanpassingen van het huidige kabinetsbeleid zijn er juist positieve gevolgen te ver wachten van de krimpende be volking. Dat constateren Tweede Kamer lid Frank Heemskerk van de Pv dA en oud-bestuurder Dolf van den Brink van ABN Amro in de gisteren gepresenteerde bundel De vergrijzing leeft. Zo pleiten zij voor een 'Deltaplan' in de ge zondheidszorg. Het kabinet zou meer moeten investeren in medi sche innovatie en preventieve zorg in plaats van de staats schuld verder af te lossen. Voor de bundel zijn diverse poli tici, geleerden en deskundigen gevraagd een bijdrage te leve ren. De een is somber en ziet de kosten van de AOW en gezond heidszorg als een loden last zwaarder drukken op de samen leving. De ander gaat uit van kansen en wijst erop dat men sen in grotere gezondheid en welvaart leven. Wel is iedereen van mening dat mensen, jong en oud, meer aan de slag moeten. Heemskerk en Van den Brink ne- (Advertentie) men bij het maken van 'de ba lans' de redenering over van CDA'er Bert de Vries. De oud-minister van Sociale Zaken verwacht dat de stijgende AOW-kosten worden opgevan gen door extra belastinginkom sten, die mensen betalen door dat ze meer pensioen hebben op gebouwd. Heemskerk en Van den Brink vragen zich daarom af of het wel zo verstandig is om, zoals het kabinet doet, in te zetten op volledige afbouw van de staatsschuld. In plaats van verder te bezuinigen kan door het handhaven van een structu reel tekort op de begroting van 1 a 2 procent financiële ruimte gecreëerd worden om te investe ren in nieuwe en betere zorg. Exportproduct De vraag naar medische zorg tot hulp in de huishouding neemt toe. Geld steken in de zorg be schouwen zij als investering en niet alleen als kostenpost. Het le vert betere levenskansen op, een AMSTERDAM - Het Amsterdamse Leidesplein wordt de komende jaren compleet overhoop gehaald. Het uitgaans gebied wordt voornamelijk ingericht als voetgangersterri- torium. Taxistandplaatsen, bus- en tramhaltes verhuizen naar buiten het plein, auto's moeten worden geparkeerd in on dergrondse garages en voor fietsen worden betaalde on dergrondse 'megastallingen' gebouwd. Het stadsdeel Centrum wil de herinrichting gefaseerd uit voeren, gelijk-op met de bouw van de Nieuwe De la Martheaters van Joop van den Ende en de verbouwing van de Stadsschouwburg. GPD AMSTERDAM - Jaarlijks moeten 120 mensen naar de af deling spoedeisende hulp van een ziekenhuis, doordat zij gewond zijn geraakt bij darts. Dat heeft een woordvoerder van de Stichting Consument en Veiligheid gisteren gezegd. Twaalf van hen hebben een pijltje in een oog gekregen. De helft heeft verwondingen aan hand, pols of vinger. Veel van hen raken gewond door gehaastheid van de tegenstander, die niet wacht tot de an der zijn pijltjes heeft weggehaald. De meeste clartsonge- vallen gebeuren in huis. ANP ROTTERDAM - In aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen wordt Leefbaar Rotterdam steeds populairder. Als er nu verkiezingen worden gehouden, zou de partij op der tien zetels uitkomen. Dat is gisteren gebleken uit een peiling van TNS Nipo in opdracht van de gemeente Rotterdam. ANP ENSCHEDE - De 26-jarige inbreker die zondagavond na een vechtpartij in een woning in Enschede overleed, is om het leven gebracht met een mes. Een woordvoerster van de politie Twente maakte dit giste ren bekend. De inbreker werd betrapt door de 32-jarige bewoner van het pand. Volgens de politie ontstond in de woning een vechtpartij, waarbij de inbreker het leven liet. ANP AMSTERDAM - Met 586.165 exemplaren is Harry Potter en de Halfbloed Prins de absolute winnaar van de jaarlijk se strijd om het best verkochte boek. Daarbij gaat het alleen om de Nederlandse vertaling die vanaf 19 november vorig jaar in de wankels lag. Potter is een van de zeven megasellers van vorig jaar, die de grens van meer dan 150.000 verkochte exemplaren hebben over schreden. Daarbij behoren drie boeken van de Amerikaanse thriller schrijver Dan Brown maar ook Knielen op een bed violen van Jan Siebelink met een afzet tussen de 150.000 en 200.000 exemplaren. De auteur met de meeste titels in de CPNB Top-100 van 2005, die gisteren werd bekendgemaakt, is kinderboeken schrijfster Annie M.G. Schmidt, die met vier boeken op de lijst voorkomt. GPD door Sevan Barsamoqlu DEN HAAG - De Turkse 'Ram bo-film De Vallei van de Wol ven is na Turkije en Duitsland nu ook een groot succes in Ne derland. In de eerste twaalf da gen trok de omstreden film 47.000 bioscoop bezoekers in ons land, overwegend van Turk se afkomst. In de bloederige actiefilm, die sinds 9 februari in de bioscopen draait, leert een Turkse Rambo de Amerikanen een lesje door ze één voor één neer te schieten. Amerikaanse soldaten worden afgeschilderd als barbaarse oor logsmachines die kinderen en bruiloftsgasten doodschieten. En Hollywood-ster Gary Busey speelt een joodse arts die Turkse organen naar Israël smokkelt. Bovendien worden de mishande lingen in de Abu-Ghraib gevan genis in Irak kort nagespeeld. De Beierse premier Stoiber noemde de film het afgelopen weekeinde 'racistisch en anti westers' en vroeg de bioscopen hem niet meer te draaien. Ondanks de slechte kritieken in de pers is het succes voor mana ger Daniëlla Koot van Pathé geen verrassing. „De distribu teur van de film voorspelde al dat het de Turkse film van het jaar ging worden." De gelijkna mige serie Kurtlar Vadisi (de Turkse titel) was in Turkije drie jaar lang één van de best lopen de series van het land. Het is nu al duidelijk dat De Val lei van de Wolven de succesvol ste Turkse bioscoopfilm tot nu toe gaat worden in Nederland. De actiefilm is na Hababam Sini- fi (deel 1, 2 en 3) en Gora de vijf de Turkse bioscoopfilm die in Nederland aanslaat. De Vallei van de Wolven moet overigens nog wel Big Momma's House 2 voor zich dulden als best bezoch te film bij Pathé. Op nummer drie staat de cowboyfilm Broke- back Mountain. Vanaf 2 maart is de huidige nummer één film in Turkije, Ba- bam Ve Oglum (Vader En Zoon), bij Pathé te zien. Deze film draait al elf weken achter een in de Turkse bioscopen. GPD (Advertentie) exportproduct naar andere ver grijzende landen en daarmee een stijgende welvaart. De au teurs wijzen erop dat de totale zorg al de grootste bedrijfstak is en er straks wellicht een kwart van de beroepsbevolking werkt. De twee stellen dat in de sector deeltijdwerk goed mogelijk is en het niet alleen zware functies kent. Veel functies zijn, bijvoor beeld in het geval stervensbege leiding, ook meer geschikt voor een ervaren, oudere kracht dan een jongere. Volgens Heemskerk en Van den Brink moeten veel werkgevers nog beseffen dat 'het 5 0-plussegment een van de drijvers van de toekomstige eco nomie gaat worden'. Niet alleen als klant die relatief veel vrije tijd en geld te besteden heeft, omdat er een behoorlijk pen sioen is opgebouwd. Ook het aannemen van 5 0-plussers moet normaal worden. Oudere werk nemers moeten bereid zijn door te werken in een kleinere baan en/of met lager salaris. ANP De nieuwe RAV4 v.a. 28.750,-/€499,- p.mnd. Toyota- introduceert met de nieuwe RAV4 een ideale combinatie: de Crossover. Rijdt als een luxe zakenauto, heeft de ruimte en de flexibi liteit van een MPV en biedt de looks en de prestaties van een rasechte SUV. RAVOLUTION! TODAY TOMORROW TOYOTA Prijs ind. BTW. e*d. kosten njdaar maken cn verwijderingsbijdrage Leaseprijs p.m. (Toyota Financial Services) o.b.v. (uil operational lease 48 maanden cn 20 000 km p jexcl. BTW cn brandstol. Cccak. met 75% rwxlafcn. Brandstofverbr. 0999/1OO/EC en 2004/3/EC) vaneen van 6,6 L/100 km (15.2 km/l) tot 9.01/100 km (11,1 km/L). C02 173-212 gr/km. Wp. voorbehouden. Dist/.. Louwman Parqui B V Meet inlo: bel gratis 08004)369 ol kijk op wsvw.toyota.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3